iiiiiiii nitiis- DINSDAG 9 FEBRUARI 1915. SGHAGER 58ste J aar gang. No. 5536. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. MOM)- EN KLAUWZEER. Onder voorzitterschap van den heer Henri Eecen, voorzitter van de „Veehouders Onderlinge" te Alk maar, werd gisteren te Leiden een vergadering ge houden, die druk door de veehouders uit den om trek bezocht was. Het doel was maatregelen te nemen tegen de drei gende mond- en klauwzeerepidemie in 1915. Door den voorzitter en den deskundige-adviseur der ver eeniging, den rijksveearts D. van Gruting te Lei- -dem werd het doel en de werking der „Veehouders Onderlinge" uiteengezet, die coöperatief werkt en togen een kleine prmie een groot deel der schade dekt. Er is nu reeds voor f 700.00C ingeschreven; zoodra het bedrag van 2 millioen is werking tre den. Enkele veehouders sloten zich aan. HET DUITSCHE GELD. Men schrijft uit' Venlo aan de „Geld.": De muntkwestie heeft op onze dorpen nog een ander gevolg gehad, nl. het uitbreken van een bieroorlog! Wat vroeger, toen het Duitsche geld 'nog heerschte, de prijs van een glas bier zes cent, nu we het Hollandsche geld hebben gekregen, hoopt men op het platteland dien prijs te zien terugbren gen op vijf cent. De kastelein echter zich houdend aan het devies: „Houdt wat ge hebt" weigert voor het meerendeel hardnekkig elke consumptie-verla ging. Daarom heerscht op menige plaats wrijving tusschen de cafe-houders en hun klanten. In de gemeente Maasbree-Blerick heeft deze de oprich ting van een bierclub ten gevolge gehad. De leden de grootste liefhebbers van het „edel gerste nat" doen samen een rondgang door de gemeen te en eischen in elk cafe het bier voor vijf cent. Wie weigert, wordt geboycot. Als dat niet helpt!.... DE GROOTE LEENLNG. De stortingen zijn tot dusver hoofdzakelijk ge schied in bankpapier en schatkistpapier (tot dus ver bijna 50 millioen in schatkistpapier)er is slecht zeer weinig zilver teruggekomen. Op het oogenblik is er nog 22 millioen meer aan zilver in omloop dan op i Juli 1914. Opmerkelijk is voorts het betrekkelijk geringe be drag, dat beleend is geworden, waar men herhaal delijk de meening heeft hooren uitspreken, dat de meeste inschrijvers de stukken wel niet in huis zouden nemen. DE DLTiSCHE VERKLARING. Da tegen Engeland door de Duitsche verklaring uitgevaardigde maatregel is, naar het oordeel van de Nieuwe Crt. als blokkade bedoeld. Het blad twij felt er echter aan of de blokkade van de Engelcshe kust effectief zal zijn, gelijk door de volkenrechte lijke regels wordt geëisoht, zal de blokkade, door de onzijdigen moeten worden erkend. Het blad be grijpt dan ook, dat men zich in scheepvaartkringen nog niet zenuwachtig over deze nieuwe belemme ring van het verkeer maakt. Intusschen vertrouwt het blad, dat de Nederlandsche regeering tegen den Duitschen maatregel zal protesteeren, gelijk zij dat in November tegen de Engelsche belemmering van de vaart heeft gedaan. Van de gelegenheid zal zij, hopen wij, tevens ge bruik maken om de voorstellingen recht te zetten, waarmede het verontschuldigend gedeelte van de Duitsche toelichting tot het edict de rekening der onzijdige mogendheden tracht te bezwaren. Tus - scheu de regels door kan men daarin aan Ne- derland's adres, welks strikte nakoming van zijne onzijdigheidsplichten herhaaldelijk ook van Duit schen kant erkend en geprezen is, verwijten lezen, die te kennen geven, dat óók onze houding zou heb ben bijgedragen tot de uitvaardiging van hel nood lottig, besluit. De uitvoerverboden b.v. die onze Re geering uilvaardigde, zijn zonder uitzondering gemo tiveerd geweest door de zorg voor de bedreigde voorziening in de eigen behoeften onzer bevolking, welke een der allereerste plichten van een regeering is. En hoewel de Regeering zich bierbij uiteraard mede zal hebben laten leiden door de wetenschap dat de aanvulling van overzee van bepaalde onmis bare artikelen ons land geheel onmogelijk zou wor den gemaakt, indien zij niet door het uitvaardigen van een uitvoerverbod waarborgde dat de aangevoer de voorraden uitsluitend zouden dienen voor Neder- landsch gebruik; zoo is het toch zeker even on juist. en onredelijk in een officieel'stuk zijdelings te verstaan te geven dat zulke verboden ten nadeele' van Duitscbland werden vastgesteld, „onder Engel sche pressie", als uit den mond van een Engëlsch Parlementslid de vraag te vernemen (Lagerhuisver gadering van 4 Febr.) of het waar was dat onze Re geering vóór het uitbreken van den oorlog „de Ne derlandsche rechten op de Rijnvaart aan de Duit- schers had prijsgegeven". Gelukkig antwoordde hier op terstond Sir Edward Grey dat, voorzoover hem hekend, de vrije vaart op den Rijn door de mede door Nederland onderteekende Rijnvaart-akte van 1868 verzekerd was. Dat wij onze verplichtingen uit dat verdrag zijn nagekomen, lijdt geen twijfel. En gelsche pressie heeft er ons niet van weerhouden en Duitsche pressie heeft ze niet uitgebreid. Wanneer de oorlogvoerende mogendheden zich op elkanders overtredingen of schendingen van het vol kenrecht beroepen om maatregelen te nemen welke den toets van dat recht niet kunnen doorstaan, dan blijft voop de kleine onzijdige staten, indien hun le vensbelangen daardoor niet zóó ernstig getroffen worden dat ook zij genoopt zouden zijn het zwaard te trekken, geen andere weg open dan die van het protest. Maatregelen als, naar men zegt, Amerika overweegt, nl. om zijn groote handelsschepen te con- voyeeren, d.i. hun een welbewapend geleide over zee ■mede te geven, vallen niet binnen ons bereik. Na het protest ter wille van ons recht hebben wij, ons rekenschap gevende van de werkelijkheid, af te wachten welken loop de zaak voor ons neemt en daarbij te doen wat in o n 8 vermogen ligt om dien loop in de goede richting te leiden. Tot nog toe bleek dan dikwijls de wolk niet zoo zwanger van onweer te zijn als zij er bij haar dreigende nadering uitzag. Zoo ging het met de Engelsche „sluiting der Noordzee" van November, zoo zal het allicht ook met het Duitsche mare clausum van Februari gaan. En bij de nadeelen die onze handel en scheepvaart da-i toch ondervinden, moge Nederland nuchter be denken wat een ervaren staatsman ons eenige maan den geleden zeide: Wij trekken, in normale omstan digheden, zoo verbazend veel economisch profijt van onze bijzonder gunstige aardrijkskundige ligging, dat wij ons in den algemeenen oorlog die rondom ons gunstig hoekje van Europa het felst woedt, ons maar het een en ander moeten getroosten, dat we toch niet verhinderen kunnen EEN WAARSCHUWING. Wij lezen in „De Tuinbouw": Het centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad heeft tot zijn leedwezen meermalen ontwaard, dat enkele tuinbouwers zich niet ontzien om, hetzij openlijk in tijdschrift-artikelen, hetzij in wellicht niet voor openbaarheid bestemde brieven, die toch openbaar werden, op min of meer kwetsen- den toon, doch in elk geval zeer sterk, zich uit te spreken ten gunste of ten ongunste van een der oorlogvoerende partijen. Het centraal bestuur behoeft wel niet te zeggen, dat zelfs als die schrijvers beweren te spreken na mens of de .meening weer te geven van dén Neder landschen tuinbouw, zij daartoe allerminst gerech tigd zijn. Alleen het centraal bestuur is bevoegd en bij machte om namens den Nederlandschen tuinbouw te schrijven of te spreken. Doch het centraal bestuur neemt ook daarom met leedwezen van zulke uitingen kennis, omdat het meent dat het de plicht is van eiken Nederlander, om de Regeering zoo veel mogelijk te steunen bij de door haar aangenomen onzijdigheid, wat zeker het geval niet is, wanneer ieder maar uiting geeft aan opwellende gedachten en gevoelens. Bovendien meent het bestuur, dat zulke uitingen niet zijn in het belang van den Nederlandschen tuinbouw, waar zij slechts noodeloos verbittering wekken bij de aangevallen partij. 's-Gravenhage, 2 Febr. 1915. Het Centraal Bestuur voor noemd: W. Th. G. van Doorn, Voorz. C. van Lennep, Secretaris. NEDERLAND EN DE OORLOG. De heer H. Philippi, ritmeester der cavalerie O. I. L„ heeft een brochure geschreven: „Nederland en de oorlog". De schrijver vangt zijn betoog aan met do op merking, dat bij het uitbreken van den oorlog de mobilisatie goed van stapel liep. Maar hij vraagt daarna onmiddellijk: „Ziet niemand in, dat we niet half gedaan hebben, wat we moesten doen? niet voor een vierde? Ziet niemand in, dat de toestanden n u, veel ernstiger zijn dan in de eerste dagen van Augustus, al moge het oogenblikkelijk oorlogsgevaar zoo groot niet zijn?" „Met 250.000 man kunnen we ons land niet ver dedigen, betoogt de schrijver. We kunnen er mede een gedeelte van ons land verdedigen en zelfs, ik ben er van overtuigd, met goed gevolg. Maar is dat voldoende? Zijn Friesland, Groningen,- Overijsel en Gelderland; zijn de landen ten Zuiden van de groo te rivieren minder Nederlandsch dan Holland en Utrecht? Moéten ze prijsgegeven worden? Ja, zoo als de zaken nu staan, want de stellingen en de mannen om ze te verdedigen ontbreken en tot nu toe ging er van geen enkele zijde drang uit om hun getal op te voeren Vaderlandsliefde is een begrip, dat zich tot nu toe in Nederland nog weinig in daden uit. Maar hier gaat het om andere dingen, dan om abstracte i vaderlandsliefde, waarvan velen helaas het nut maar matig hoog aanslaan. Neen, het gaat hier om zeer concrete, reeele belangen, het gaat hier om de be scherming van eigen huis en h&èrd, van hof en erf, van vrouw en okinderen tegen vreemde aanran ding. Wij weten nu allen wel, van nabij uit België, van veraf uit Oost-Pruisen, wat het zeggen wil, wanneer een vijandig leger een landstreek bezet. Het is^on- noodig daarover hier uit te weiden. Maar misschien is het toch niet overbodig er op te wijzen, dat zelfs, al woedt er geen strijd op het prijsgegeven gebied, men er zeker van kan zijn, dat het bezet zal wor den, dat het 't vijandige leger zal moeten- voeden en onderhouden, dat voor het minste vergrijp de zwaarste boeten zullen worden opgelegd, dat de inwoners zullen zijn „taillables et corveables merci". En dat te voorkomen: de bezetting van Neder landsch grondgebied in tijd van oorlog door een vij andig leger moet nu het streven zijn van het Ne derlandsche volk. Het is niet plicht, het is zuiver eigenbelang zich te vrijwaren voor invasie als het 'mogelijk is. En het is mogelijk. Maar niet als het land verdedigd wordt door maar 1/25 deel van de bevolking." De heer Philippi wil reeds nu, niet later, stellin gen in gereedheid brengen langs onze geheele grens; van Bergon op Zoom tot Stevensweert, van Stevens- weert tot aan den Dol 1 art. Hij wil de landstormwet wijzigen en al onze weer bare mannen van 20 tot 40 jaar oefenen. Hij zegt: „M. i. is het niet noodig veel meer menschcn on der de wapenen te houden. In elk troependeel (ik spreek hier van onbereden wapens) worde b.v. gedeelte naar huis gezonden, en vervangen door re kruten; na 2 maanden geschiede hetzelfde met een ander derde deel en na weer 2 maanden met het laatste derde deel van hen, die nu onder de wa pens zijn. In 6 maanden heeft men dan het aantal weerbare mannen verdubbeld, die geschikt zijn om de wapens te voeren ter verdediging van ons land. Op die wijze worde doorgegaan totdat alle weer bare mannen van 2040 jaar geoefend zijn. Daar na blijft men omwisselen om voortdurend het noo dig geoordeelde contingent onder de wapenen te houden, maar de voorkeur wordt gegeven aan hen die vrijwillig blijven." RREEZAND. In een dezer dagen in 't cafe van Ekeren ge houden vergadering werd een afdeeling van den Ned. Protestantenbond opgericht. Staande de vergadering traden 32 leden tot de nieuwe afdeeling toe. DE OORLOG EN DE LANDBOUW. Het N. v. d. D. schrijft: Gebrek aan superfosfaat, het ergste wat den ak kerbouw kan treffen, moet helaas worden gecon stateerd. Verscheidene superfosfaatfabrieken in ons land zijn stopgezet, omdat het zwavelzuur, noo dig voor de bereiding van super, ontbreekt. Vóór den oorlog was België grootendeels onze le verancier van zwavelzuur, en hoewei de fabrieken in de Kempen aldaar nog geregeld zwavelzuur pro- duceeren, wordt dit door de Duitsche regeering vastgehouden. De Belgische uitvoer ligt dus stil, en als gevolg daarvan kunnen de Nederlandsche su perfosfaatfabrieken niet werken. Alleen langs diplomatieken weg is hierin mis schien verandering te brengen, en het is daarom te hopen, dat onze regeering haar aandacht zeer ern stig aan deze aangelegenheid zal wijden. De tijd nijpt. Als er geen superfosfaat is, is de graanbouw ook onmogelijk. Trouwens, de geheele bouw krijgt een knak. ADVISEURS VAN DE REGEERING. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbld.: i In de dezer dagen alhier gehouden vergadering van den Boad van Noord-Hollandache Zuivelfabrie ken, waarin besprekingen gehouden werden over de mogelijkheid eener verplichte: pasteurisatie van de wei als bestrijdingsmiddel van mond- en klauw zeer, kwam een quaestie ter sprake, waarop wij nog wel even de aandacht willen vestigen. Door een der aanwezige landbouwers, naar wiens stem steeds gaarne geluisterd wordt, werd nl. de vraag gesteld of de Ilegeering zich wel overtuigd bad of de landbouw-voormannen, die zij raadpleegt en aan wier adviezen zij waarde hecht, (de zooge naamde „heeren-adviseurs") inderdaad het volle vertrouwen der eigenlijke boeren hebben en of deze „heeren-adviseurs" wel juist de menschen zijn, die door een algemeene vergadering van Bonds- of Vereenigingsleden als de «meest geschikten en tot oordeelen bevoegden worden bschouwd Naar aanleiding van deze vraag merkte de direc teur-generaal van den landbouw op, dat de landbou wers- deze „heeren-adviseurs" zelf arvaardigden en per slot van rekening ook nu weer, hem, den die naar der Regeering. verzochten den Minister van Landbouw op de hoogte te stellen van hetgeen hij in hun midden omtrent de maatregelen tot bestrij ding van mond- en klauwzeer had gehoord. Hiermee was in de vergadering dezequaeslie afgedaan en de waag door den directeur-generaal van den land bouw heel handig beantwoord. Wij hebben in de kringen der practische landbou wers eens nader geïnformeerd wat eigenlijk bedoeld werd met de uitdrukking „heeren-adviseurs". „Rijk," werd ons geantwoord, „de Regeering raad pleegt in den regel de voorzitters van bonden of vereenigingen op landbouwgebied en dit zijn dikwerf de zoogenaamde „heeren-adviseurs", d. w. z. geen practische landbouwers, doch heeren, die de gave van het woord hebben of een vrij hooge maatschap- Eelijke positie bekleeden en wel wat van den land ouw af weten, doch het bedrijf niet zelf uitoefe nen. Wat wij nu gaarne zouden zien bij maatre gelen van mond- en klauwzeerbestrijding b.v. dat is, dat ndast deze „heeren-adviseurs" óók ge raadpleegd werden de mannen der practijk, speci aal door de leden van bond of vereeniging hiervoor gekozen. Dan konden deze practische landbouwers de Regee ring precies mededeelen hoe de boeren denken over een of anderen maatregel en waarom zij zoo den ken, dikwerf zoo geheel verschillend van de offi- ciëele adviezen. Dan zou de directeur-generaal ook niet meer per soonlijk naar vergaderingen behoeven te gaan om, zooals hij zelf zegt, de stemmen der practijk te hoe ren en hiermed'- rekening houden. Handelde hij in de hier aangegeven richting, dan zou hij de Juiste sternmiDg tonder de Noord-Hollandsche boeren ge makkelijk op zijn bureaustoel in Den Haag gezeten, te weten kunnen komen." PETTEN. De voorbereidende maatregelen tot het bebos- schen der duinen tusschen Patten en Gallantsoog is door het Staatsboschbeheer ter hand genomen als middel tot werkverschaffing. Verscheidene werke- loozon uit den omtrek vinden er tegen een matig dagloon werk. Op sommige plaatsen is nu reeds be gonnen met de aanplahting van jonge dennen. Voor- loopig zal als proef slechts een kleine oppervlakte beplant worden. Daar de samenstelling van de duin- gronden hier verschilt van die der Schoorlsche, is het niet zeker, dat de groei van het gewas zoo we lig zal zijn als daar. Bovendien zal de grootere na bijheid der zee ook niet in het voordeel der aan- planting werken. PETTEN. Naar wij vernemen zal de heer Ds. Nieuwburg te Zuid-Zijpe in het laatst dezer maand een tentoon stelling van zijn bijbelsch museum houden in de kerk alhier. VVIERINGEN. Zaterdagavond hield de vereeniging Omhoog een huishoudelijke vergadering in het lokaal van den heer N.'Kok. Ondanks den sneeuwstorm waren de leden zeer getrouw opgekomen. Besproken werden de plannen van de Commissie voor de Huisvlijtten- toonstelling in overleg met het bestuur opgesteld. Zoo werd vastgesteld: de tijd van inzending (Vrij dag 19 Februari van 2—8 uur), de uren dat de tentoonstelling geopend zou wezen, entreeprijs, de rubriekeD waarin de inzending verdeeld zouden worden, enz. Ook werden de personen aangewezen, die voor de opstelling en later voor de wacht noo dig waren; alle leden stelden zich daarvoor be- Ook over de oprichting van een Jongensclub werd druk van gedachten gewisseld, vooral over de wijze hoe de zaak aan te vatten. De voorstellen van de commissie vonden algemeenen bijval en aanvulling. Besloten werd, dat deze commissie te zamen met het bestuur de plannen zou uitwerken en zich met de jongens in contact zou stellen. Tenslotte werden eenige nieuwe leden opgege ven en met algemeene stemmen als zoodanig aan genomen. Hierna sluiting. M IERINGEN. Door de rundveefokvereeniging Oost- en West- Wicringen werd tot melkcontroleur benoemd de heer P. de Oude te Zuiderwoude. WIERINGEN. Voor rekening van 56 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 2626 kipeieren en 9 eendeieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en variëerden voor de kipeieren van f 5.70 tot en met f 7.25 per 100 stuks eu voor de eendeieren f 5.95 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per kilo ontvan gen f 0.94 en voor de eendcieren 5% cent per stuk. Handel vlug met veel vraag naar eieren en pluimvee en vooral naar kooiwild. PETTEN. Bij het Zondag gehouden prijsbiljarten bij den hoer N. Govers te Hazepolder, werden de prijzen gewonnen door D. Purtner le prijs, I). v. d. Vlies 2e prijs, W. de Beurs 3e prijs. Jb. Bellis 4e prijs, T. Peperkamp 5e prijs, Jb. Visser 6e prijs, D. v. cl. Vlies 7e prijs en G. Fijma 8e prijs. ZIJPE. Bij Kon. Besluit is aan het Parochiaal Kerkbe stuur van Onze Lieve Vrouwe Visitatie te 'tZand machtiging verleend tot aanvaarding van het door Trijntje Vader. gewoond hebbende te Callants- sop vermaakt legaat, groot f 1000. HUWELIJK EN BELGEN. In enkele gemeenten is het voorgekomen dat do Ambtenaren van den Burgerlijken Stand weigerden de huwelijken van Belgische uitgewekenen te vol trekkon, op den enkelen grond, dat de aanslaande echtgenooten hier te lande geen woonplaats hebben. Het komt den Minister van Justitie wenschelijk voor, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandighe den de Nederlandsche administratie de uitgeweke nen zooveel mogelijk ter wille zij. Naar aanleiding hiervan zijn de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand van hoogerhand verzocht in voorkomende ge vallen belanghebbenden er op te wijzen, dat zij in gevolge artikel 76 van het Burgerlijk Wetboek hun woonplaats hier te lande kunnen vestigen, zoodat hun huwelijk hier kan worden voltrokken. AAN T VERKEERDE ADRES! Jan van de Munt, de Haagsche briefschrijver van de Leeuwarder Courant, besluit zijn laatsten brief met het volgende grapje: „Mietje, bestel eens gauw een pond hersens bij den slager." Mietje roept dadelijk in den hoorn: „Mevrouw vraagt of u dadelijk een pond hersens wilt laten be zorgen." Een stem: „Dat zal moeilijk gaan! We hebben voorloopig onze hersens hier nog noodig... U spreekt met het bureau van den opperbevelhebber." SCHANDELIJK. Iemand vertelt in het Handelsblad, dat zijn vrouw getuige was van een schandelijk tooneel in de tram AmsterdamZandvoort. Aan een der halten stapten eenige landweerman nen binnen, die op uiterst rustige en kalme wijze plaats namen op een paar banken vóór in den wa gen, in de onmiddellijke nabijheid van een fraai gekleede da<me. Nauwelijks waren zij gezeten, of deze „dame", een der manschappen die een cenigszins afwijkende uniform droeg, in haar onkunde aanziende voor een onderofficier, en hem aansprekende, zeide op hoo- gen toon: „ik ben de vrouw van den kapitein M ik verzoek u, uw manschappen te gelasten achter in den wagen plaats te nemen." De aangesprokene of een zijner kameraden, begrijpelijkerwijze de bedoe ling der „dame" niet dadelijk vattende, wendde zich beleefd tot haar en vroeg wat zij eigenlijk wensch- te. De „vrouw van den kapitein M..." herhaalde haar bevol op denzelfden laatdunkenden, luiden, en min achtenden toon. De landweerman, die bleek goed bi de hand en tevens een gentleman te wezen, wend de zich terstond tot zijn kameraden, en zeide, de intonatie der dame aardig weergevende: „vrienden, 1 dit is de vrouw van den kapitein en mevrouw 'geneert zich om met soldaten in de tram te zitten. jAls er een beesten-wagen was, zou mevrouw zeker gaarne zien dat we dóar plaats namen." Natuurlijk bleven de landweermannen zitten, maar hun opmerkingen waren, gelijk van zelf spreekt, zoo hard en bitter, hoewel in geen enkel opzicht onfat soenlijk, dat mevrouw de kapitein sche ten slotte zelf naar het achterste gedeelte van den wa^en verhuis de, en eindelijk, toen alle passagiers de partij van de soldaten kozen, in de rcok-coupe plaats nam. Een der manschappen heeft toen aan alle reizigers gevraagd of dezen indien ze last van de zaak kregen, bereid waren te verklaren dat zij zich fatsoenlijk en ordelijk gedragen en tot de scène geenerlei aanlei ding gegeven hadden. Alle reizigers waren niet al leen daartoe bereid, maar gaven vrijwillig naam en adres op, om c. q. te kunnen getuigen aangaande de meer dan ergerlijke wijze waarop deze officiers- vrouw zonder eenige reden was opgetreden. Ge vraagd of zij zich geneerden om met hen in de tram te zitten, verklaarden alle aanwezige dames natuurlijk verontwaardigd het tegendeel. BROEK OF LANGENDIJK. In ide week van 16 Februari werd aan de veiling aangevoerd 88800 roode kool, 52900 gele kool. 17400 witte kool, 464 zak kool, 1844 baal uien en 63 baal wortelen. ST. MAARTENSBRUG. Zonets ga vond werd door de rederijkerskamer „On- dcraeming" alhier een uitvoering gegeven in het lokaal van den heer W. Swarthof. Ondanks het lang niet aan lokkelijke weer, was de opkomst toch vrij goed te noemen. Opgevoerd werd „Zijn Meisje komt uit", oor spronkelijk Indisch tooneelspel in 3 bedrijven, door Mr. P. Broosliooft. Mooie, hoogst ernstige passages komen er in dit stuk voor en het moet gezegd, vooral in het 2e bedrijf werden sommige toon cd tj es zeer goed uitgevoerd. Het spel der spelenden viel over he'. algemeen te roemen. Wij zullen ons onthouden van het noemen van namen van hen, die verdienstelijk spel hebben gegeven. Genoeg zij het te zeggen dat he- pubhek genoot, getuige het hartelijk en dankbaar applau afloop van ieder bedrijf. Tot slot werd gegeven „Juf- trouw Antje". blijspel in éen bedrijf. Ook" dit stuk viel in den smaak van het publiek. Herhaaldelijk en har telijk werd er gelachen, vooral om de zeer cocd gety peerde boer Matthijs. Voegen wij er nog bij dat 3e neer P. Swarthof ais grimeur goed werk '.werde en dat een gezellig bal het slot was van dezen goed ge slaagden avond. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 6 Februari hield de vereeniging „Liefda digheid naar Vermogen" haar jaarvergaderuig in „Ycer- burg". De opkomst was gering. Nadat de voorzitter, de heer D. C. Rezelman ide vergadering met een toepasse lijk woord had geopend, werden door den heer H. Visser do notulen gelezen, en dezen onder dankzegging goedgekeurd. Hierna leest de secretaris het jaarverslag voor. De ontvangsten hadden bedragen f 3-19.90 en de uitgaven waren geweest f 313.53. Verstrekt waren oa. 422 eieren en 3042 L. melk. Het ledental was door vertrek met 17 verminderd. Op verzoek van den voor zitter toonden twee der aanwezige heeren, Jb. Stammes en C. Slikker, zich bereid, de bescheiden van den pen-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1