iliiiim Jiims- DOPERDAG II FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5538. UitgeversTRAPMAN Co. SC1UE COURAIT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIËN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - lilt. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 9 Februari 1915. een liefhebber van rijwielen. De eerste beklaagde vandaag had eigenlijk twee zaakjes aan de hand, die echter met goedvinden der E.A. heeren werden bijeengevoegd. Beklaagde heet Bruning -Veerman en is reeds herhaaldelijk door de rechtbank verpordeeld. Een vaste woonplaats heeft beklaagde niet en op zijn zwerftochten heeft hij 't bont gemaakt, dat hij in het Politieblad gesig naleerd >3 geworden. In den nazomer had Bruuntje nog lust in een fietstochtje en daartoe huurde hij een rijwiel bij een juffrouw, die in fietsen doet te Groot-Schermer. Dat menscb, mej. A. Jong, kan ochter lang op haar centen en op haar fietsje wachten. De zeeman ped delde zoo zoetjes aan op Groot Mokum af en wist daar ten slotte het karretje voor geld en goeie woor den van de ,hand te doen. Hij overschreed, na het spelletje nog eens te hebben herhaald door bij een rijwielspecialiteit te Edam een kar te huren, wel dra de provinciale grens. Die tweede fiets had hij ook al weer gauw te gelde weten te maken en wel te Alkmaar bij den koopman G. Visser. Hij dook vervolgens in Den Haag op. waar een rechercheur hem met bijzondere aandacht vereerde, omdat Bruining in het Politieblad gesignaleerd was. Die rechercheur, F. A. Blonde, wist al gauw de hand op onzen zwerveling te leggen, die in voor arrest in 't Alkmaarsche Maison de Conservation een goed onderdak vond. Beklaagde's geestvermo gens hadden blijkens deskundig onderzoek wel wat geleden van overmatig alcoholgebruik, doch ontoe rekenbaar werd hij niet'geacht. De O. v. J. vorderde 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Gohen Stuart, verdediger, drong op lichtere straf aan. drie lastige vrienden. Een drietal min of meer aan elkaar verwante hee ren Zonneveld uit Castricum, gedoopt Gerrit, Hen drik en Jan, had op een Castricummer danspartij tje wat meer drukte gemaakt, dan noodig is. Een hunner voerde een recht houterige dans uit met een stoel en bleek ten slotte meer te houden van drank dan van orde. Hij moest er uit, dat kon zóó niet langer. Best! Maar de twee anderen stelden er heel veel prijs op om „voltallig" te blijven. Dat kweekte verschil van meening tusschen de Zonne tjes eenerzijds en de politie anderzijds. Toen het eindelijk op een uitzetten zou gaan, belemmerden de andoren het transport als de wetsdienaren er een zoowat uitgewerkt hadden, 't Was na eenig martelen zoo mooi geworden, dat alle drie Zonnevelden ver baal opliepen. De O. v. J. eischte tegen Gerrit f 15 of 10 da gen hechtenis, terwijl de beide anderen werden op geknapt met een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf een dure jas. Volgt Antonius Johannes Doffer, los werkman te Hoorn, die zich rnet zijn dertien veroordeelragen op een zekere bekendheid met de rechtbank mag beroe men. Hij had nu een scharrelpartijtje met een.... olie jas aan de hand. Als knecht in dienst bij schip per Wormsbecher, had hij van dezen de oliejas ge kocht en die later weer aan schipper Last verkocht. Die verkocht dat nuttige kleedingstuk weer aan Wormsbecher onder voorwaarde, dat die de jas weer voor Doffer disponibel zou stellen. Wat dan ook gebeurde. Maar Doffer, die nu de aan lotgevallen zoo rijke jas in bruikleen had van zijn baas, ver kocht het ding wederrechtelijk en toen sprong de mijn verkeerd. Do justitie bemoeide er zich mee en tegen Dof fer werd vandaag 4 maanden gevangenisstraf ge- c1 ondankbare jan. Jan Sneeboer, een postpapierkoopman uit Amster dam, was heden als beklaagde absent. Hij kwam met Driekoningen te venten aan den Omval onder Alk maar in een winkeltje, waar hij zaken wou doen. Dat,lukte evenwel niet erg en Jan vertrok al weer spoedig, de deur niet goed achter zich dichthalen- de, zooals r.oovelen zijner „vakgenooten" tot ge woonte hebben. De huishond, die nergens anders op had Le letten, kreeg dat in do gaten en sloop achter Jan aan, die hem zeker nogal beviel. Al thans na eenig snuffelen vergezelde het dier hem heel tot Oterleek. Daar probeerde Jan, die met prac- tischen zin is aangelegd, of hij uit zijn vrijwilligen metgezel geen geld kon slaan. Niet met een stok maar door middel van „eerlijken" handel. In de her berg van Rennes polste hij de vrouw of die er naar zijn zin op zou willen bieden. Maar zij liet door huis genooten de politie waarschuwen Jan liep in de val die hij zichzelf gezet had. De politie-agent Brugman bejegende hij nog zeer onheusch en mis handelde hem zelfs op den koop toe, toen die hem over den hond begon te ondervragen. Een en ander bezorgde Jan thans een eisch tot een maand gevangenisstraf. onder buren. J. W. Boersen, tuinman aan den Omval onder Oudorp, heeft met zijn buurman Hark Doorn nogal eens kwestie. En als 't dan wat warm loopt, vallen er scheldwoorden en beleedigingen en wordt, zoo mogelijk, de rechtbank er met gretigheid in gemoeid. Zoo ook nu. Boersen had Doorn voor een teenen- dief uitgemaakt, voor welke beleediging thans f 25 boete of 10 dagen hechtenis werd gevorderd. wat men dronken doet, wordt nxchter geboet. Simon Venniker van Oudorp was tweeden kerst nacht te Alkmaar nog heel druk in de weer. Hij had niet voor geheelonthouder gespeeld en vond er aar digheid in om een der lantaarns van de Friesche brug af te rukken en weg te werpen. Daar hij ech ter met zijn vingers van den eigendom van den Staat der Nederlanden moet afblijven,, in plaats van zulke dingen in het water te gooien, liep hij er in en eischte de O. v. J. 14 dagen gevangenisstraf tegen Simon. beleediging. Kees Schipper, een niet heel prettig uitziend boer tje uit Binnenwijzend, gemeente Westwoud, moest thans terecht staan. Hij heeft op 21 September 11., dus al een poosje geleden, Immetje Rood, de huis vrouw van Piet Kraakman, heftig beleedigtL Zij wil de zich echter de kwalificatie die Kees haar toe dacht, niet laten welgevallen en er werd een aan klacht tegen den beleediger ingediend. Immetje, die te Hoogkarspel woont, had de voldoening, dat de O. v. J. f 25 of 10 dagen hechtenis vorderde. Beklaagde ontkende, het geïncrimineerde woord te hebben gebezigd. EEN HARDHANDIGE FAMILIE. Volgen als beklaagden 1'ieter Kraakman, echtge noot van Immetje Rood te Hoogkarspel, en hun zoon Petrus, een jongen van een jaar of 14. Deze twee hebben zich te verantwoorden wegens mis handeling, gepleegd op Kees Schipper, op dienzelf- den Driekoningendag waarop Jan Sneeboer van zoo even er met den hond vandoor ging. Er was toen een petroleumwagen te Hoogkarspel te water ge raakt en die attractie bracht vele menschen bijeen, die met bewondering de capaciteiten van het in werking gestelde hijschtoestel gadesloegen. Kees Schipper kwam bij die gelegenheid ongeluk kigerwijze weer in contact met de Kraakmannen. En het kraakte er geweldig. Het hek kraakte, waar Schipper door Kraakman tegenop werd gegooid Kees kraakte zelf, en de lange lat waarmee het jonge Petrusje pa's tegenstander wilde raken, brak al voor er kwaad mee gedaan was, terwijl het jonge Kraakje nu de klomp nam, die heel bleef. En hiermee kreeg Schipper nu opslag. Tegen ouwe Kraakman werd f 25 of 10 dagen hechtenis geëischt en tegen zoon Petrus f 10 of 5 dagen. EEN BEDELAAR. Een bedelaartje, Augustinus Scholten, die te Uit geest in bet openbaar een aalmoes vroeg en tegen wien 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 3 maanden rijkswerkinrichting werd gevorderd, vormde het slot der zitting. A.s. Dinsdaguitspraken, doch dan geen nieuwe za ken. Ingezonden Stukken. Geachte Redacteur Vergun mij s.v.p. voor onderstaand stukje eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. in uw Courant, van j.1. Zaterdag 6 Febr. las ik het verslag van den Raad der gemeente Oude Niedc-rp en kwamen m.i. daar wel eenige aardige gezegdeas in voor, aangaande het in dienst zijn als sergeant ot soldaat. Onder meer .wordt gezegd: dat de onderwijzer zijn bijverdienste en herhalangsonderwijs mist, dat hij niet kan volstaan met Üe gewone voeding, omdat hij er niet mee toe kan, en dat jiet .als .sergeant .niet zoo goedkoop leeft pis soldaat. Dit ben ik niet met dm geachten spreker eens. Tieweten als een sergéant, zoo als bedoelde, f 9 ncoldij geniet plus vrije voeding, ein een soldaat een soldij van f 1.38. plus vrije voeding per week heeft, eerstgenoemde bij rijn vrije voeding, van die f 9 nog wel iets kan koopen. Dan heeft meer genoemde (gehuwd en 4 kinderen) 75 pet. van rijn jaarwedde dat hij ontvangt (deze is f 1150) per jaar, wordt met soldij 11330.50 per jaar, dus een weke lijks soldij ,van f 26 per week. Een soldaat (arbeider, gehuwd en 4 kinderen) met een soldij als hierboven genoemd van f 1.38, plus rijn vergoeding aan rijn vrouw, zijnde 70 cent voor de vrouw.en 10 cent voor elk kind per dag. wordt een wekelijks soldij van f9.08, daar hij geen ander bikomen heeft. Nu dunkt mij, dat een arbeidersvrouw met haar tractement veel kariger rond zal komen dan, een vrouw van een onderwijzer met f 26 per week, ai mfoiet daar dan nog f 6 ai vtoor extra-v.oeding. Daarmede hen ik het met den heer Wit eens, dïe dan ook zegt„dat het zoa Wel voldoende zal rijn' Dat dè schade groot is, is üiet te betwisten, doch u zal het zeker met mij eens rijn, dat de schade aan burgers, die onder de wapenen rijn, veel grooter is «jan voor heeren onderwijzers enz., die percentsgewijze hun salaris ontvangen en een burger (in dieast als soldaat) een kleine vergoeding ontvangt, nog niet eens groot ge noeg om Jn de behoefte van zijn gezin te voorzien, daarbuiten, dat hij zelf daarbij geen extraatje zich ver- schaffen kan. Li nogmaals dankend voor de plaatsruimte, Een JL.W. Geniesoldaat, Den Helder. o Geachte Redacteur, Wil dit s.v.p. als ingezonden stuk plaatsen in uw veelgelezen blad!, bij voorbaat mijn dank. Het verslag van de Rechtszitting van Dinsdag 2 Febr. van de Rechtbank te Alkmaar, getiteld„Jeugdige Stroo- pers' J. en C. VoorLhuizen, is. geheel onwaar. Ze waren niet aan het lichtbakken aan den Zijperdijk, zooals uw verslag meldt, maar ze rijn om 8 uur het huis uitgegaan om die boet te sluiten, waar mijn kippen in warm, daar die boet een paar honderd Meter van huis staat, daarvandaan rijn ze over mijn land naór de boet gegaan bij mijn huis, om daar als het mogelijk was een rat te vangen bij het licht, want die heb ik er genoeg. Met achting, J. VOORTHUIZEN. Schagerbrug, Zijpe. Binnenlandsch Nieuws. prov. bond van rundyeefokvereenigin- gen. Vergadering op Woensdag 10 Februari 1915, des morgens 9.15 uur in de Witte Engel te Hoorn. 25 Vereenigingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer J. B. Wilken, heette in 't bijzonder welkom de leden van de Prov. Regelings- Commissie, alsmede de heer Wibbens, hoofdinspec teur van het Rundveestamboek. De najaarsvergade ring 1914 is met het oog op de tijdsomstandighe den niet gehouden. De toestand is thans nog het zelfde, maar men is er meer aan gewoon geraakt en begint te begrijpen, dat het gewone leven moet worden hervat. Het jaar 1914 was in vele opzichten een zeer belangrijk jaar. Wat op den voorgrond trad en belangrijk was voor de veehouders, meent voorzitter niet te behoeven op te noemen. Wel wil hij wijzen op de gehouden veedemonstratie te Hei- loo, welke zeer de aandacht, vooral van de Zuid- Afrikaners heeft getrokken. Een belangrijke vee aankoop zou hebben plaats gehad, als de tijden maar gunstig waren gebleven. De demonstratie was een groot succes voor den Bond. Namens den heer Van Foreest brengt spr. dank aan allen voor liun mede werking. De beer E. Koster Dz., secretaris, leest de uit voerige notulen, dio onveranderd onder applaus worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat te Wieringen een rund- veefokvereeniging is. opgericht, die als lid is toege treden. Van dencontroleur der afdeeling Avenhorn was een schrijven ingekomen, met de vraag, of het niet noodig was de regeling der tegenwoordige stieren keuringen te veranderen en niet alleen te letten op het exterieur, maar de afstamming ea produc tiecijfers meer invloed toe te kennen. Het bestuur zal dit schrijven overwegen. De heer F. Koster Dz. brengt daarna het jaarver slag uit, waaruit we vermelden: dat de ontvang sten bedroegen f 810.14, uitgaven f 628.93, batig sal do f 181.21. Voor het Centraal Register waren de ontvangsten f 275.50, uitgaven f 218.10, batig saldo f 57.40. Bij den Bond waren aangesloten 29 veree nigingen met 500 leden-veehouders, verder nog 80 personen die lid waren. Gedurende de laatste peri ode 1913/14, zullen door de administrateurs van de aangesloten vereenigingen volledige melkstateu op gemaakt worden van 3874 stuks vee. benevens 1124 dieren, die ook nog in de controle waren opgeno men, werden de melkstaten afgebroken. Op 31 December 1914 waren totaal 2105 dieren inge schreven in de fokregisters. Voor het dekken van de koeien der leden werden 91 1-jarige, 36 2-jarige. 12 3-jarige en 5 oudere stieren gebruikt. Daarvan werden 84 stieren in gemeenschappelijk bezit ge houden. Voor monsternomen en melkonderzoek werd betaald f 9644.83, dat is per volledige staat ongeveer f 2.67. In totaal werd in 27 vereenigingen voor 3613 volle dige melkstaten uitgegeven f 12537.11 of f 3.47 per staat. Hierbij komen nog de uitgaven van 2 veree nigingen, die haar opgaven niet inzonden, zoodat vei lig kan worden aangenomen, dat in 1914 voor meer dan 13-5 duizend gulden werd uitgegeven aan kos ten behoorende bij het melkonderzoek. De subsidie van de Prov. Regelings-Commissie zal ongeveer f 4990.87 bedragen. De keuringskosten bedroegen f 2*30.20, te zamen dus f 14967.31. Voor dit bedrag werden verkregen 3613 volledige melklijsten, zoodat elk komt op een bedrag «van rumi f 2.76. Ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden noemt de secretaris dit jaar nog een goed jaar. De weers gesteldheid was voldoende gunstig. De nazomer was wat droog, maar door het mooie herfstweer kon ons veo lang buiten blijven. De prijzen waren voldoende goed en de melkveehouders kunnen tevreden zijn. De vetweiders hebben geen groote winsten gemaakt, de reden hiervan ligt hoofdzakelijk in de te hooge inkoopprijzen. Ook de hooge veevoederprijzen zul len 1914 wel tot do goede, maar niet tot de beste jaren maken. Tot slot gaf de secretaris een paar fokresultaten; het Fransenbloed domineert tegenwoordig in onze fokrichting. Op den Centrale Keuring in 1914 te Alk maar waren van de 65 stieren die geprimeerd wer den, 36 stieren van de Fransenlinie, waarbij de beide zoons van Frans 41, Frans 57 en Max Scha- gen 76, als stamvaders concurreerden. Een en an der is een voorbeeld, wat met systematisch en oor deelkundig fokken kan worden verkregen. Onder applaus der vergadering brengt voorzitter hulde voor dit jaarverslag. Hierna bracht de financiëele commissie rapport uit over de rekening van den penningmeester en van de commissie voor den coöperatieven aankoop. Beide rekeningen werden goetigekeurd. De heer P. Jz. Eriks brengt r'apport uit van de commissie voor den coöperatieven aankoop; daaruit blijkt, dat 34 soorten benodigdheden ten verkoop aanwezig zijn; er is verkocht voor f 640.15%, dat 13 f 80 minder dan in 1913. Het aantal bestellin gen bedroeg 164, wat voor de 29 vereenigingen 5 h. 6 per vereeniging is. De winst bedroeg f 39.16, het reservefonds bedraagt f 546.47%. Aan goederen was op 31 December aanwezig f 865 07. Het verslag werd onder dank aan den heer Eriks goedgekeurd. fn de plaats van den beer W. T. Jongejans, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer T. J. Jougejans te Assendelft, die de benoeming aannam. De can- didatuur van den heer Kuhn te Naarden, die lid is van de afdeeling Hoogkarspel kon niet gehand haafd blijven, omdat reeds een lid van Hoogkarspel in het bestuur zitting had en geen twee leden van eenzelfde afdeeling in het bestuur zitting mogen hebben. Tot lid der commissie vcor den coöperatieyen aankoop werd herkozen de beer E. Huijnink to Twisk. Tot vier gedelegeerde leden voor de najaarskeu ringen van de vereenigingen, werden benoemd de heeren C. Stapel Gz. te Berkhout, P. Schenk Dz. te Wieringerwaard, C. Posch te Binnenwijzend en E. Koster Dz. te Bobeldijk. Tot commissieleden voor het nazien van rekenin gen over 1915 werden benoemd de heeren J. Koning te Purnier, A. Brak te Schagerbrug en G. Vis Cz- te Venhuizen. De hegrooting werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 975. Volgt rapport inzake het onderzoek naar de noodzakelijkheid van de bepaling van het soortelijk .gewicht bij het melkonderzoek voor de fokvereeni- gingen. De commissie van onderzoek bestaat uit de hee ren E. Huijnink, E. Koster Dz. en C. Nobel, rappor teur. De commissie bad zich in de allereerste plaats de vraag gesteld, of misschien tusschen het vetge halte der melk en het gehalte aan vetvrije drogo stof een vaste verhouding bestaat, omdat het dau mogelijk zou zijn uit het vetgehalte het gehalte der vetvrije droge stof te berekenen, zoodat op die wijze het onderzoek van het soortelijk gewicht zou kun nen vervallen. Verschillende berekeningen heeft de commissie gevolgd, die in het rapport zijn weer gegeven en komt tot de conclusie, dat de fout die kan worden gemaakt, indien men het berekend vet bepaalt door het vetgehalte met den daarvoor aan gegeven factor te vermenigvuldigen, niet groot ge noeg is om de kosten van het bepalen van de vet vrije droge stof te wettigen en vraagt daarom mach tiging om de Provinciale Commissie te verzoeken, de verplichting tot het onderzoek van de vetvrije droge stof op te heffen en voortaan het berekend vet te doen bepalen door het gevonden vetgehalte te vermenigvuldigen met den factor, die volgens 't onderzoek bij ieder gehalte past. Het meent er nog de aandacht op te moeten vea- tigeD, dat de uitkomsten van dit onderzoek uitslui tend hetrekking hebben op volle, ongeroomdo melk en volstrekt niet gelden voor geroomde of gedeel telijk geroomde melk, zooals deze aan onze zuivel fabrieken wordt geleverd. Indien dus besloten wordt yoot de fokvereenigingen het onderzoek van het soortelijk gewicht der melk op te heffen, volgt daaruit in geenen deele, dat het voortaan ook in de zuivelfabrieken kan worden nagelaten. Over deze zaak ontspint zich een zeer uitvoerige discussie, waarbij door tegenstanders van de con- ■J ?-ie der comm'rrie, vooral het bezwaar van de groots onnauwkeurigheid naar voren wordt ge - bracht. Men is bevreesd voor te verschillende uit komsten enwaar thans zoo zuiver mogelijke uit komsten worden verkregen,wil men dat behou den. Ook is men bevreesd, dat waar thans door het gebruik maken van den codex een andere wijze van berekening wordt gevolgd dan met de for mule Fieischmann, de uitkomsten verschillend zul len zijn van die welke nu door de commissie zijn gevonden, 't Waren vooral de heeren Mol, MooiJ en K. Koster, die deze bezwaren naar voren brach ten. De heeren C. Nobel E. Koster Dz., Huijnink, Wibbens en voorzitter verdedigden de conclusie der j «ommissie er vooral op wijzend, dat het practisch belang dat de fokker bij de bepaling van het vet- gehalte heeft is te zien, wat een beste en wat een I mhtder beste koe is. Of bet resultaat, dat men krijgt nu f 5 h f 6 van de werkelijkheid zal afwij- i ken, acht men van te weinig belang om zooveel kos- j te*j en moeiten te kunnen goedkeuren die het be- i palen van de vetvrije droge stof eischt. De hoer C. Nobel, wijst ermet nadruk op, dat de afwijkin- gen waarvoor men vreest, in de 3000 onderzochte I voorbeelden zeer gering zijn. En eischt men eene minitieuze nauwkeurigheid, welnu, dan wordt ook thans aan die eisch op lange na niet voldaan. Het doel van het melkonderzoek is voor een fok- jvereeniging de vergelijking der fokdieren onderling I in hun waarde voor den fokker. De heer E. Kos ter Dz. wijst er op, hoe al het werk dat thans ge- schiedt, niet loonend is en Noordholland de eenige j provincie is, waar een dergelijke wijze van onder zoek geschiedt. Een fokker kijkt in hoofdtaak hoe hoog het vetgehalte is, hoeveel KG. melk het dier geeft. Nergens wordt het op prijs gesteld te wetoiV- i hoeveel KG. vetvrije droge stof het dier geeft. I De heer P. Jz. Eriks kan zich met deze redenee- iring niet vereenigen en meent, dat een voornaam ding vergeten wordt, nl. dat Noordholland in hoofd- zaak is een kaasproduceerende provincie, het dus van groote waarde geacht kan worden, hoeveel kaas- stof een dier produceert. Spr. wijst er nog op, hoe op de groote tentoonstelling in Den Haag de Noord- hollandsche controle niet hoog gewaardeerd werd. De heer C. Nobel acht dit laatste beweren van den heer Eriks nog geen bewijs, dat onze controle niet deugt en dringt nogmaals er op aan, dat men niet meer werk en kosten van de fokkers moet leischen dan ncodig is. Vele zijn nog niet aangeslo- i ten, maak het komen hun gemakkelijker door geen onnut werk en geen onnutte uitgaven van hen te vragen. Ten slotte na verschillende replieken volgt de stemming en werd met 13 tegen 12 stemmen de conclusie der commissie verworpen. En toen volgde een niet minder breedvoerig bespro ken punt, tui. het voorstel der fokvereeniglng Winkel om de dieren met de bekende zwarte vlekjes wel m He registers op te nemein. De fokvereeniging Wie ringerwaard stelt voor deze kwestie piet te behandelen eu eerst af te wachten wat de Prov. Reg. Commissie zal dloen. Voorzitter wijst er op hoe de Prov. Rcg.- Com missie wel zou hechten aan een uitspraak der fokkers, individueel, maar niet aan een beslissing van dezen Bond. De heer K. Kz. Kaan deelt.mee, dat de Prov. Reg.-Commissie dit jaar de dieren niet zwarte vlekjes nog zal opnemen, afwachtend het resultaat van een uitspraak der fokkers. En toen begon, het lustig. Algemeen hoorden we de opinie verkondigen: zwarte vlekjes Zijn leelijk en hel was te wenschen dat rij er niet waren. Sluit daarom, zfoo redeneerde de eene partij, 'de dieren mét dié vlekjes uil schrijf ze niet in, dan raken we er tenslotte wel uit. Neen, was de andere opinie, schrijt ze wet In, dan komen we er spoediger uit. Als alles wordt inge schreven, alles wprdt geregistreerd, dan kan men bij aankoop van jong vee zien, of grootmoeder of ander familielid zwarte vlekjes had en men zaJ zich wel wachten zulk e&n dier aan te koopen dat verdachte familieleden had en zoo spoediger uit hel euvel komen. Anders vliegt men er Onwetend in. Het slot was, dal het voorstel Wieringerwaard werd aangenomen. De heer Wibbens zal in de volgende vergadering een lezing houden over veefokkerij. Bij de rondvraag 3 Kelt de afdeeling Anna Paulowna ver eenvoudiging voor in de rekeningen aan de Prov. Reg.- Commissie over te leggen. Oostwoud vyh bij de keurin gen van de Prov. Reg.-Commissie verplichtend stellen dat twee lijsten tnet volledige uitkomsten der .jmoef- melking worden overgelegd en niet alleen de mooiste. Blokker klaagt over de knoopmerken. Het bestuur heeft betere op het oog. Wieringerwaard vraagt hoe ot het moet, nu de heer E. Ko6ter gemobiliseerd is, met de voorioopige voorjaarskeuringen. Het bestuur zegt dat de plaatselijke keuringscommissies moeten optreden. Wieringerwaard' stelt verder voor, pogingen in het werk te stellen, om een veeteeltconsulent te krijgen. Hét besteur zal deze zaak ter hand nemen. Berkhout vraagt een cursus over rationeele veefokkerij 'door Dr. Hak ker. Voorzatter verwijst naar de afd. Hoorn der Holf. Maatij. van Landbouw. Na nog enkele zaken van minder belang, volgt de sluiting. zeldzame munt gevonden. Te Herwen (Gr.) heeft men een zilveren Hol- landsche munt opgegraven, een zoogenaamde Tour- sche Groot van Floris. ery botsing. Gistermorgen kwam te Westendorp, gemeente Wink, de Geldersch-Westfaalsche Stoomtram in bot sing met een kar. Het paarrd werd bij den scbok gedood. De machine kantelde en viel in een sloot. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. de s. d. a. p. en de godsvrede. De afdeeling Amsterdam IX der S. D. A. P., heeft, naar Het Volk meldt, de volgende congresmotie in gediend:

Schager Courant | 1915 | | pagina 1