lliuiti Nieuws- ZATERDAG 13 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5539. De dingen om ons heen. SGHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ore wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. lm. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers cent ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. darsingekhodn. Het Witte Kruis, afd. Barsingerhorn, hield Don derdagavond jl. vergadering van leden ten huize van den heer P. Scheringa. Aanwezig waren 12 le den. voorzitter, de heer Joh. de Groot, opende de ver gadering on de secretaris, de heer Dr. Beeker, las daarop de notulen der vorige bijeenkomst. Hierop volgde het verslag van den secretaris over den toestand en de werking der vereenigïng in het afgeloopen jaar 1914. Uit dit verslag bleek, dat de gezondheidstoestand in deze gemeente zeer gunstig was geweest; er kwam slechts een geval van rood vonk voor, Het magazijn voor verplegingsmaterieel op het schoolplein te Barsingerhorn is vergroot en daarmede is de doelmatigheid van het gebouw zeer bevorderd. Het aantal leden bedraagt 255, waarvan 29 te Haringhuizen, 159 te Barsingerhorn, Kreil en Pool land en 67 te Kolhorn. Yan het verplegingsmaterieel is ook dit jaar 1914 druk gebruik gemaakt: er werden aan 98 personen afgegeven 182 stuks verplegingsmiddelen. Het aantal tuberculose-lijders was minder dan in het vorige jaar, door toevallige omstandigheden. De ligtent, van eterniet bevalt uitstekend; waar men bij andere ligtenten in den zomer veel last had van de warmte, was dat bij die van eterniet niet het ge val. Onze wijkverpleegster heeft een maand lang een cursus aan het consultatie-bureau te Amsterdam gevolgd, en gaat nog wekelijks een dag naar Alk maar om aldaar een theoretischen cursus en een cursus in het koken te volgen. Door dehhisbezoekster waren bij 10 personen 229 bezoeken afgelegd, driemaal is sputum onderzocht aan hot centraal laboratorium te Utrecht en twee maal zijn goederen van tuberculoselijders opgezon den naar den ontsmetlingsoven te Alkmaar, terwijl ook tweemaal ontsmetting van woningen heeft plaats gehad. Na het uitgebreide verslag van den secretaris deed de heer v -d. Veen verslag namens de commissie, be last met het nazien der rekening van den penning meester, op de hem eigene amusante manier, waar bij bleek, dat er een gering nadeelig saldo was ge maakt. Weder verkreeg Dr. Beeker het woord als afge vaardigde naar de gehouden algemeene vergadering in September 11. te Amsterdam, waarvoor hem wel verdienden dank werd gebracht. Als lid van het bestuur der Afdeeling werd de heer P. Bronder herkozen. Tot afgevaardigde en tot plaatsvervanger naar de volgende algemeene vergadering werden gekozen de beeren Dr. Beeker en Joh. de Groot. Er werd besloten, dat de subsidie-aanvrage voor 1915, op gelijke wijze als vroeger zal geschieden. Do begrooting over 1915 werd voorgedragen en goedgekeurd. - En nu kwam er een punt van de agenda, dat uit voerig werd besproken en dat was geen wonder. Het betrof een voorstel van het bestuur. Het is namelijk gebleken, dat er ook in onze goe de gemeente vele ingezetenen zijn, die, tegenover het Witte Kruis, het met het verschil tusschen „ge bruik" en „misbruik" niet zoo heel nauw schijnen te nemen. Zoo is het opgevallen dat iemand, die door geen menscli tot de onvermogenden zal worden gerekend te behooren, ongeveer een jaar lang kos teloos een ligtent heeft gebruikt en nog wel met goed gevolg, toch heeft durven weigeren, een tu- berculose-bloempje te koopen voor enkele centen. Steekt dit toch niet al te sterk af bij de gezind heid van arbeiders (zooals er onder de leden zijn) die zich vrijwillig, uit zich zelf zijn komen aange ven voor het lidmaatschap? Is het billijk, dat iemand, die volstrekt niet tot de onvermogenden be hoort, wel gaarne gebruik maakt van de verple gingsmiddelen van het Witte Kruis, welke .middelen door de bemoeiingen en mede docr de herhaalde con- tributiën van de leden der vereenigïng zijn bijeenge bracht, maar liefst zelf geen lid wil zijn? Het gaat immers niet op, om wel de lusten, maar niet de lasten voor zijn rekening te nemenl Deze en dergelijke overwegingen hebben ^het be stuur ('er afdeeling geleid tot 't doen van dit voor-, stel aan de vergadering: „Wanneer bij een voorko mend ziektegeval iemand, die geen lid der afdee- Hog Is, ofschoon hij mag worden gerekend voor dat- lidmaatschap in aanmerking te komen, van het ver plegingsmaterieel der afdeeling gebruik wenscht te maken, mag daarvoor van hem een door het be stuur te bepalen huur worden gevorderd." Dit voorstel werd algemeen goedgekeurd. De rondvraag leverde niets op, zoodat hierna de voorzitter de bijeenkomst sloot. EEN EIGENAARDIG GEVAL. Het gebeurt wel meer, dat een beklaagde vrij komt alleen door een onvolledigheid van de wet. Maar een eigenaardig geval daarvan is toch wat gis teren, Woensdag 10 Februari, zich voordeed bij de Zutphensche rechtbank. Op 27 Januari stond terecht de 27-jarige P. D-, uitEpe, wegens diefstal van een rijwiellantaarn. Om nog een getuige te hooren, werd de zaak uitge steld tot 10 Februari, maar nu de behandeling zou worden voortgezet, was de president ziek geworden; de rechtbank had dus een andere samenstelling ge kregen en voortgezet kon de zaak dus niet worden. Maar beklaagde was ook niet verschenen, zoodat een nieuwe behandeling hem niet kon aangezegd worden. In dit geval voorziet de wet niet en het O. M. wist niets beters te doen dan vrijspraak voor be klaagde te vragen. Tel. OUDKARSPEL. De heer C. Winder alhier is gekozen tot lid van het bestuur van den Kerk- en Dergmeerpolder. NOORDSCHARWOUDE Het Harmoniegezelschap Excelsior heeft jl. Don derdagavond ten lokale van den heer J. de Bak ker een uitmuntend geslaagd concert gegeven, waar op de verschillende muzieknummers een welverdiend applaus verwierven. De zaal was best bezet. OUDKARSPEL. Voor het Nutsdepartement Oudkarspel zal a.8. Woensdag optreden de Tooneel-vereeniging West- frisia van Hoorn. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Gisteravond besloot Nut en Genoegen alhier, aan gemoedigd door het succes van den vorigen keer, den leden in dit winterseizoen nog een een tweeden feestavond te verschaffen en wel op Donderdag 4 Maart a.s. W ARMENHUIZEN. Donderdag 11 Februari herdacht C. de Geus Kz. zijn 25-jarige werkkring als onderwijzer bij het O. L. Onderwijs. Klokke 10 voormiddags waren ruim 225 schoolkinderen met hunne onderwijzers in de kolfbaan van den heer C. de Geus Az. bijeen, bo nevens heeren Burgemeester, Wethouders en de Gemeente-secretaris. Kinderzang, toespraken Yan het hoofd der school en van den heer Koenen, een hartelijk woord van het hoofd der gemeente, met aanbieding van een enveloppe, alles werkte mee om den dag voor meester de Geus onvergetelijk te maken .Mooie cadeaux werden hem vereerd door onderwijzend personeel en kinderen. Met een dank baar gevoel sprak de jubilaris zijn blijdschap uit oyer de vele blijken van waardeering en de hulde hem op zjin blijden feestdag toegebracht. WARMENHUIZEN. In het lokaal van den heer C. Lingerak werden den 12en dezer verhuurd de aan het Algemeen Armbestuur toebehoorende stukken bouwland. Een perc. bouw land, groot 121/2 snees, voor f 56 per jaar, door P. van den Berg, vorige huur f 28; een perceel bouwland, froot I61/2 snees, voor f 68, huurder L. Komen vorige uur f 36; een perceel 16 snees, voor f 68, nuurder L. Komen, vorige huur f 40; een perceel lli/j snees voor f 59, huurder G. Tesselaar, vorige huur f34, een perceel, gen. „De Oostwol" eigendom van de gemeente W armenhuizen, huurder J. Ruiter voor f 10, vorige huur idem. WIERINGER WAARD. Vergadering van Het Witte Kruis, afdeeling Wie- ringerwaard, op Donderdagavond, onder leiding van den heer G. Haringhuizen. Aanwezig 14 leden. De voorgelezen notulen door den heer D. Sleutel, secretaris, worden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag willen wij melding maken, dat de vereeniging telt 150 leden en 4 donatrices. Van de 3 ligtenten is in 1914 1 doorloopend en 1 tijdelijk in gebruik geweest. Uit den regenbak is 8175 L. wa ter verkocht tot een bedrag van f 5.45 en 1575 L. kosteloos verstrekt. In 1914 is eenmaal de ontsmet- tingskist gebruikt. Volgt rekening en verantwoording penningmeester. De heeren K. Koster en M. Won der hebben deze nagezien en in verband hiermede rapporteert eerstgenoemde dat de ontvangsten met inbegrip van f 42.89 saldo vorig jaar hebben bedra gen f 369.54. uitgaven f 268.21%, zoodat er een ba tig saldo is van f 101.32%. Hierna wordt een ont werp der begrooting voorgelezen en vastgesteld tot een bedrag van f 381 in ontvangsten en uitgaven. Hierbij wordt mededeeling gedaan, dat een der lig tenten eenigszins zal worden veranderd. Door het aanbrengen van een dubbel dak en eenige ventila tie hoopt men te verkrijgen, dat de tent meer aan zijn doel zal beantwoorden. Punt 4 is verkiezing bestuursleden. Aftredenden zijn de beeren D. Sleutel Dz. (als secr.-penning- meester herkiesbaar), A. Visser en W. Peereboom (niet herkiesbaar). Eerstgenoemde wordt herkozen en gekozen de heeren K. Koster Hz. en M. Wonder, de laatste bij loting tegen den heer A. Waiboer Dz. Wegens vertrek van den heer Dr. G. J. Folp- mers wordt met algemeene stemmen gekozen de heei Dr. G. B. Schmidt. De heer J. Speets brengt als afgevaardigde een tamelijk uitgebreid en duidelijk verslag uit der ge houden algemeene vergadering. Als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de al gemeene vergadering van de N.-H. vereeniging tot bestrijding der Tuberculose worden bij acclamatie aangewezen respectievelijk de heeren C. Haringhui zen en D. Sleutel. De ingekomen stukken worden aan 't slot der agenda behandeld. O. im. is wederom een schrijven ontvangen met verzoek mede te werken tot den ver koop van het Emmabloempje. Wordt besloten 300 stuks te bestellen. Vooraf zullen 200 criculaires ter aanmoediging tot koopen worden rondgezonden. Naar aanleiding van de gewijzigde statuten der N.-H. Ver eeniging wordt besloten 25 exemplaren te koopen.. Om voor elk lid een exemplaar te doen bestellen wordt niet noodig geacht. Een verzoek, van den Anti-Oorlogsraad om als lid toe te treden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte wordt medegedeeld, dat het magazijn van onze afdeeling is nagezien. Enkele zaken zullen wat. worden opgeknapt, terwijl eenige ontbrekende arti kelen zullen worden aangeschaft. Op een vraag van den heer K. Koster of het maga zijn daar goed op zijn plaats is en de artikelen goed bewaard zijn, wordt door voorzitter toegelicht, dat alleen een paar matrassen wat damp zijn geworden, dech dat hei geheel overigens zeer goed aan zijn doel beantwoordt. Niets meer te behandelen zijnde sluit voorzitter onder dankzegging, ook aan de af tredende bestuursleden voor hun medewerking, deze bijeenkomst. WIERINGERWAARD. Donderdag 25 Februari zal alhier door den heer Reimers te Wageningen een lezing worden gehou den over het onderwerp: Paarden- en Rundveefok kerij. Deze vergadering gaat uit van onze afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. BURGERBRUG Door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is aan het departement alhier een buitengewone subsidie toegestaan tot het houden van drie volksvoordrachten. Het bestuur van. het Departe ment heeft zich in verbinding gesteld met den heer K. Supheest te Beilen, die voordrachten met lichtbeelden over West-Indië zal houden te Burgerbrug, St. Maar tensbrug en voor de militairen en andere belangstel lenden te Petten. De datum dezer voordrachten is nog niet vastgesteld. PETTEN. De tentoonstelling van het Bijbelsch Museum in de kerk alhier, zal plaats vinden op Zondag 21 Februari, 's namiddags tusschen 2 en 5 en 7 en 9 uur. De toe gang is kosteloos; nochtans zal men in de gelegenheid gesteld worden een gave af te zonderen ten behoeve van et cathechisatieonaerwijs der leerlingen te Petten. Vrouwenkiesrecht. Afd. Schagen. Openbare Vergadering in het Noordhollandsch Koffiehuis te SCHA GEK, op MAANDAG 15 FEBRUARI a.s. Spreekster Mevr. C. V. van der Meer- VAN KUFFELER van Deventer. Onderwerp: DE VROUW EN DE OORLOG Na de pauze: Een droom van Oiive Scbreiner. Aanvang 8 uur. Entree 10 cent. T Vóór den len Maart zal ook te Burgerbrug in de Herv. Kerk het Museum bezichtigd kunnen worden, zoodat ieder belangstellende te Zuid-Zijpe ruimschoots in de gelegenheid gesteld wordt, de merkwaardige ver zameling van Ds. Nieuwburg te bezien. HEERHUGOWAARD. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. D. O. Brugman, thans leerares aan de H'. I. School te Schiedam, werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare leer- en werkschool voor meisjes te Amsterdam. WIEMNGEN. Wegens plotselinge verhindering van Ds. H. J. Wit kop, zal ae dienst op Zondag 14 Februari a.s. te Wèsterland, inplaats van voormiddags, des namiddags plaats hebben om 2 uur en als voorganger optreden Ds. J. M. Leendertz. WIERINGEN. De huisvlijttentoonstdling door de vereeniging „Om hoog" te houden, is thans definitief bepaald en vastge steld als volgt: De opening geschiedt op Zondag 21 Februari a.s., des namiddags om 4 uur. Op dien dag zal door Ds. Boeke van Schoorl des avonds een lezing worden gehouden over Gemeente-woningwerk. STAAT VAN BELEG EN OORLOG Naar het Haagsche Correspondentiebureau verneemt, heeft het bij Koninklijk besluit in staat van beleg en in staat van oorlog verklaren van eenige deelen van het land, voor zoover die niet reeds in dien staat verkeer den, ten doel beter de orde te kunnen handhaven in die streken. HET ZAND. Tot boekhouder der Maatschappij „Electra" alhier is benoemd de heer G. Blaauw, in de plaats van den heer P. Kraakman, die daarvoor bedankt heeft. KOEGRAS. Bij de Vrijdag gehouden aanbesteding van een bur gerwoonhuis bij de kaasfabriek „De Eendracht" alhier, was de laagste inschrijver de heer P. Veter alhier voor de som van f 1250, aan wien het ook werd gegund. ZUIDSCHARWOUDE. .Gisteravond werd de afd. ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionneering definitief opgericht. Het bestuur werd. aldus samenge steld; ds. Teriet, voorzitter, Wj. C. Bouman, vice-voor- zitter, A. Kist, secretaris, DL Zeeman, 2e secretaris, H. Stins, penningmeester en J. de Ruiter Pz. en P. Glas, commissarissen. Als bode werd aangesteld de heer J. Schoenmaker. Een reglement werd behandeld en vast gesteld. Goedgevonden werd, dat de volgende maand te Broek cjp Langendijk een openbare propaganda- vergadering zal worden gehouden, waarin de heer Ds. Damsté als spreker zal optreden. STAAT VAN BELEG. Aangezien de omstandigheden nopen den staat van beleg waarin bij Koninklijk besluit V3n 19 Januari 1915 een gedeelte des rijks (in de provin ciën Groningen, Friesland, Gelderland, Utrecht, Nd.- Holland, Zuidholland en Noordbrabant) is verklaard, te doen voortduren, is een wetsontwerp inge diend tot bestendiging van dien staat van beleg. MOND- EN KLAUWZEER. Op aanstichting van het hoofdbestuur van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw is in overleg met de regeering, te Leiden een vergadering gehou den om met belanghebbenden de bestrijdingsmid delen van het mond- en klauwzeer te bespreken. De directeur-generaal van den landbouw, de heer P. van Hoek, leidde de druk bezochte vergadering, en zette in een breedvoerig betoog uiteen, dat het af maken van het vee uit de stallen, waarin mond- en klauwzeer is uitgebroken, alleen ten doel beeft de landbouwers zooveel mogelijk tegen schade te vrij waren, en dat deze maatregel de voorkeur verdient boven het afsluiten van een hoeve. Hij riep aller medewerking in om zooveel mogelijk de voorschrif ten van overheidswege in acht te nemen, gaf verder tal van nuttige wenken voor de boeren en wekte op tot het stichten van zoogenaamde commissies van waakzaamheid. Nadat ook nog de inspecteur van den veeartsemj- kundigen dienst, dr. H. Remmelts, het woord had gevoerd, had er een vrij uitvoerige gedachtenwisse- ling plaats. In zijn repliek deed de directeur-generaal uitko men dat het doel van het sluiten van markten, dus ook van de Leidsche markt, alleen ten doel heeft, voor een oogenblik stilstand in de beweging van het vee te krijgen, ten einde aldus een overzicht te krij gen van den voortgang van de besmetting. Daarvoor verzocht hij den boeren met nadruk, hun vee ook niet elders ter markt te brengen. BEROEPSKEUZE VOOR MEISJES. In deze weken zendt het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid gratis een „Leidraad voor Neder - landsche Meisjes bij de Keuze van een Beroep" aan iedere openbare of bijzondere school in ons land, die meisjes-leerlingen heeft (uitgezonderd de scho len te Amsterdam, Rotterdam cn 's-Gravenhage, die speciale plaatselijke Leidraden krijgen). Het is de bedoeling dat de vrouwelijke van schoolgaande jeugd dat boekje door bemiddeling van 't-schoolhoofd ter leen zal ontvangen om er haar voordeel mee te doen bij de beroepskeuze. Wie het werkje in zijn bezit wil hebben kan het koopen aan het Nationaal Bu reau voor Vrouwenarbeid. 's-Gravenhage, Jacob van der Doesstraat 68 (schoolmeisjes, door bemiddeling van hrt schoolhoofd, k 25 cents; anders k 75 cents franco per post). Mocht eenige gemeDgde of meis jesschool begin Maart nog geen Leidraad hebben ontvangen, dan hoopt het Nat. Bureau voor Vrou wenarbeid daarvan verwittigd te worden. VLEESCHU1TVOER. Do voorzitter van den Nederlandschen Slagers- bond verzoekt ons het volgende te melden: „Hoewel Zijne Excellentie, de heer Minister van Landbouw, enz. in zijne missive van 6 Februari 11. aan d- Kamer van Koophandel en Fabrieken te De— venter te kennen gaf, dat hij, gehoord het advies van commissie voor dc voeding voor mensch en dier, voortoopig geen wijziging wonschelijk acht in do thans bestaande bepalingen ten aanzien van den uitvoer van levende en geslachte runderen en var- kenSy spek, rundervet en varkensvet, is reeds nu de tijd aangebroken waarop een revisie dier bepa lingen en een krachtig ingrijpen der Regeering op het stuk van den uitvoer allernoodzakelijkst mag worden geacht. Het uitvoerverbod van spek en reuzel heeft toch ten gevolge gehad, dat Duitscbland, die artikelen niet kunnende missen, thans groote contracten afsluit Yoor den aankoop van geheele varkens. Hierdoor heb bil?, d-a patio's dc varkens een hoogte bereikt, bij 7r-ï»9chfOh*ug«pi« Onbekend, waarvan het directe ftfvols is dat spek, als hoogst gewild volksvoedscl, voor 't meerendeel van 't volk onbereikbaar wordt en het varkensslachtersbedrijf dan ook door dit al les in de hoogste mate wordt benadeeld." Het Bondsbestuur heeft eene audiëntie aange - vraagd bij Minister Posthuma, om met hem deze aangelegenheid te bespreken. VLAK TEGEN DEN WIND IN ZEILEN. Tn do Zeeuw. Ct. schrijft de heer De Ruiter, voor zitter van de Federatie van schiopersvereenigingen Friesland" over deze nieuwe uitvinding: Het apparaat zeilde beslist rechtlijnig vlak tegen den wind in; boe harder het waaide, hoe sneller de beweging was, en bovendien met kracht, zoodat bij storm de werking niet anders dan snel en krachtig kan zijn. Wanneer de richtingen van wind en schip niet meer vlak tegen elkaar in zijn, kan het even goed, zoodat men zoodoende met alle winden kan zeilen. Heeft men vlak in den wind, dan is dit er niet minder om, want door de beweging rechtlijnig te gen elkaar in, wordt de anders tegendruk, die nu meehelpt, grooter. Het zeil van het apparaat kan beslist ten allen tijde, zoo vol mogelijk staan. Ik beken eerlijk, dat de grond-idee, wat de eenvoud er van aangaat, alsmede de genoemde werking, ver mijn verwachting overtroffen, zoodat het tot dusver onmogelijke in de zeilkunst, door deze toepassing, totaal is opgeheven, en daaromniet te zeggen is, welke gevolgen deze vinding nog kan hebben, aange zien men zich de windkracht altijd ten nutte kan maken. Voor de zeevaart, visscherij en in het bij zonder voor ae sport, kan deze uitvinding zeer zeker ook van hooge waarde zijn. Bij tegenwind zouden bijv. stoomschepen, enz. er ook nog gebruik van kunnen maken. Dat het apparaat aan de door den heer "Vlieger, secretaris van SchutteYaer", gestel de eiscbon, wat betreft strijken, passeeren van bruggen, bochten, enz. kan voldoen, is mij nu dui delijk gebleken ONTPLOFFING. Jn de woning van den burgemeester van Ovezan- de heeft een eigenaardig ongeluk plaats gehad. Ter* wijl een zoon en een dochter in de huiskamer wa ren, sprong de vulkachel uit elkander, vermoedelijk door ontploffmgsstoffen die zich in de kolen bevon den. Reiden w rden ernstig aan het hoofd gewond, voornamelijk de zoon. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om de wonden te verbinden. In de kamer werd groote verwoesting aangericht de kachel werd totaal vernield, het plafond en de meu bels ernstig beschadigd en een raam verbrijzeld. De ontploffing was zoo sterk, dat een stuk ijzer aan de overzijde der slraatdoor het raam in de werkplaats van den wagenmaker U. terecht kwam. EEN PLAKJE LEVERWORST. Herhaaldelijk zijn er in de laatste maanden in onze pers klaagliederen vernomen over de hoog; vleesch- prijzen hier te lande. Vleeschhouwers kunnen bijna niet aan vee komen en zoc zij hun klanten de prijzen rekenden, die feitelijk tot die veepriizen in de gewone verhouding staan, aldus was hun vaak vernomen klacht, zouden zij aanstonds een gevoelige vermindering van afzet ondervinden. De uitvoer toch maakte, dat de veehandelaars en later de exportslagerijen, die elders beter prijzen be dingen konden, slechts een betrekkelijk geringe hocvce?- heia voor inlandsche consumptie beschikbaar lieten. Tot een algemeen uitvoerverbod kon het, zoo werd van andere zijde geredeneerd, echter mets komen, wilde men de veefokkers niet ruïneeren. Want er was ge brek aan veevoeder en dientengevolge moest er meer worden geslacht. Zoo de gewone voorraad plus dat meerdere ,plus het deel, dat ander geëxporteerd placht te worden alleen door de binnenlanasche consumenten moest worden opgenomen, zou het aanbod de normale vraag zoo zeer overtreffen, dat een gevoelige prijsda ling er het gevolg van zou zijn. Door de fokkers en vetweiders in de gelegenheid te stellen op de buiten- landsche markten goede prijzen te maken, konden zij, zoo was de gedachtengang de hoogere voeder- prijzen blijven betalen, waardoor de veestapel intact en voldoende melkaanvoer beschikbaar bleef. De belangen van den veestapel met het oog op de toekomst, van de melkvoorziening met het oog op het heden, ook van de zuivelindustrie natuurlijk, moesten dus zwaarder wegen dan die der vleeschverbruikers en hun directe leveranciers. Het Is duidelijk, dat men deze redeneering op ver schillende wijze zal apprecieeren, naarmate men tot de vetweiders of tot de vleescheters behoort, doch even duidelijk is, dat deze redeneering uitmuntend te vol gen en - tc verdedigen is. Thans echter schijnt de toestand eenigszins te ver anderen. Onze groote afnemer in het Oosten schijnt het zoo goed als buiten onze leveranties te kunnen stellen, evenals zulks in normale tijden onder agrariërs de leuze: „er is mond- en klauwzeer in Nederland", ook het geval placht te zijn. De Pruisische minister van Landbouw Von Schor- lemer immers heeft verklaard (zie het telegram in De Tel., ocht. van 21 Jan.), dat „van de f16 pond vleesch per hoofd, die er noodig zijn, er 108 door Duitschland zelf (kunnen) geproduceerd worden." Het tekort is dus maar 8 pond per hoofd en de noodige invoer van buiten om te maken dat elk in woner van het Duilsche rijk. man, vrouw, kincL mil- lionnair of bedelaar zijn ruim anderhalf ons vleesch per dag kan verorberen, bedraagt dus per jaar een kwart millïoen ton (65 millioen maal 4 K.G.) Wordt die invoer stop gezet, dan moeten zij het door elkaar met klein anaerhalf ons per dag doen...

Schager Courant | 1915 | | pagina 1