Be Oorlog. Oostenrijkers-Duitschers en Russen. Het Is vooral op het oogenblik eenigszins lastig na to gaan, van waar Duitschland nu die 260.000.000 K.G. vleesch betrekt. Het zou slechts kunnen zün van of via Scandinavië, Oostenrijk. Zwitserland of Neder land. Wanneer onze eigen uitvoer sléchts één vierde is van het totaal door Duitschland geïmporteerd, zou dit per hoofd onzer bevolking en per jaar bijna 11 K O. bedingen, een niet onaardige hoeveelheid voor Onze bovolkingdoch een bedrag, dat bij het totaal- verbruik van Dutwcblaad zonder botcekénls is. Immers de acht pond per hoofd, dlo de binnenland- sche productie te kort komt, bcteckent ca. elf gram of een gewoon plakje leverworst per dag minder per Duit- scher. Met éen vierde daarvan neeft elk Nederlander over zoo wal een K.G. per maand méér de beschikking dan anders het geval zou zijn. Zou het nu, wanneer Duitschland van ons toch niet meer noodig heeft dan een kwart plakje lever worst voor elk zijner onderdanen, niet zaak wezen dat nanlal kilo's 'smaands voor elk Nederlander hier te houden? Zeer zeker zs] elk consument hier onmiddellijk vóór *lin T>orh de vetweiders en exporteurs denken er anders over. De 65 miUlocn K.G., die, naar wij aannamen, door hen naar Duitschland gaan, vertegenwoordigen een belangrijke verdienste en stellen de vcetcéll in slaat de zuivelindustrie in het leven en den veestapel intact to houden. Het probleem is dus, hoe do belangen van de natie in haar geheel en die der producenten en grossiers vereenigen. Het wil ons voorkomen, dat de oplossing niet zeer ver ligt, vooral niet in dezen tijd van Staatsbemoeiing op elk gebied en de van alle kanten vernomen aan sporingen lot bevordering van nationale productie en industrio. Sedert cenige jaren hebben de bouillonblokjes," de de Oxo eh Maggi en wat dies meer zij in menige keu ken een soort revolutie teweeggebracht, gelijk het vleesch- extract en de blikjes dat reeds vroeger deden. Wat belet de Regcering, zoo geen industrieelen er voor te vinden zijn, na uitvaardiging van een uitvoerver bod, de kwantiteit vleesch of vee, die anders over de grenzen zou gaan, op to nemen en te conserveeren op een van de tallooze manieren, als soep, soep- blok jc, corncdbeef, worst enz. enz. Voor het leger, gedurende de wellicht nog maanden en maandenlange mobilisatie, zijn groote voorraden noodig. Naar de koloniën gaan steecis groote hoeveel heden blikjes, onze uitgebreide scheepvaart kan ze uit nemend gebruiken en met de geringere kwaliteiten zou veel te doen zijn in deze dagen van heel o! half gebrek in zoo vele gezinnen. Over do moeilijkheid, dat men technische leiders, die dit vak verstaan, zou mankeeren behoeft men zich (blijkens het gebeurde in het Uranium Hotel bijv.) het hoofd niet te breken. Ton slotte kan nog het bezwaar, dat het orgnni- sooron van fabrieken, waarin eon' en ander plaats zou moeten hebben, tc veel tijd zou kosten, wor den weerlegd door te wijzen op do talrijke groote hotolkeufcens, vooral op badplaatsen, dio in dozen tijd ongebruikt staan, doch van alles voorzien zijn, wat men voor het conserveeren van vleesch noodig heeft. Dultsche hotels, dio niets to doen hobbon, zijn al reeds druk bezig met het maken van allerlei con serven, hetzij voor eigen gebruik in de toekomst, hetzij voor het leger enz. Waarom zou dan hier niet kunnen wat elders wel kan? Voor een uitvoerverbod en inlandsche conservoe- rlng zou pleiten: a. het behoud van een zoo groot mogelijke hoo- veolheid van een uitmuntend voedsel voor onzo eigen bevolking; b. werkverschaffing ann volcn; o. hot stichten of enorm uitbreiden van een nieu- wo industrie, dio ons land onafhankelijk maakt van het buitenland; d. (als bijgevolg) het stabieler maken van vee- en vleeschprijzeu, die nu vaak met sprongen wisse len, naarmate het veovoeder meer of minder over vloedig is en naarmate andore landen hun grenzen voor onzen import openen of sluiten. Er tegen slechts net schrikbeold: „staatsbemoei ing", waar wij thans vrijwel overheen zijn, en m i s- s o li i e n eenige koston voor het rijk in den beginne ter compensatie van do (naar men zegt) hoogere prijzen in het buitenland betaald, iets wat, voor zoo ver Duitaohland aangaat, vrij dubieus is *),waar im- Hf en t ook - _'dkar al niet tegen prijsopdrijving waakt. UITKIJK. NASCHRIFT. Wij namen in het bovenstaande aan, .dat door Nederland een vierde van do ontbrekende 200.000.000 KG. vleesch aan Duitschland geleverd wordt. Zoo dit meer of minder is, dionen natuurlijk do cijfers in verband daarmode gewijzigd, doch blijft do strekking van het betoog onveranderd. Blijkens een bericht uit Beverwijk dd. 19 Ja nuari, is daar de belangrijke vleeschexport naar Duitschland reeds voor onbepaalden tijd gestaakt, wegens gebrek aan vraag.... GEMEENTE ZTJPE. Ingeschreven van 10 tot 12 Februari -1915. Overleden: Immetje Tates, 80 jaar, echtgenoote van Klaas Struijf. Yerschillende Oorlogsberichten. AMERIKA EN DE DUITSCHE VERKLARING. Uit Washington, 11 Februari. De nota, waarvan gisteren werd gewag gemaakt, is thans verzonden. Ofschoon in deze nota niet wordt geprotesteerd en alleen aan Duitschland nadere inlichtingen worden gevraagd, stelt zij duidelijk in het licht, dat elke aanval, op een vaartuig, voerende de vlag der Unie, zonder dat de absolute zekerheid is verkregen dat het niet gerechtigd was tot het voeren van die vlag. beschouwd zal worden als een ernstig feit. dat tot de ernstigste verwikkelingen aanleiding kan geven. IN DE ZWARTE ZEE. Uit Petersburg, 12 Februari. In de Zwarte Zee boor den de Russen het Turksche schip Broesta in den grond, beladen met 50.000 poeds (1 poed is ongeveer 15 KG.) levensmiddelen. HUWELIJK BU VOLMACHT. De minister van justitie in Frankrijk. Briand, heefl in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, een welsl ontwerp uitgewerkt, waarbij aan gemobiliseerden wordt vergund te huwen bij volmacht. Een dergelijk huwelijk kan slechts plaats hebben met bijzondere machtiging van de ministers van oor log en justitie. EEN SCHOOL VOOR "VERMINKTEN. De Fransche regeering heeft de oprichting goed gekeurd van een „nationale school voor verminkte soldaten". De school zal worden gesticht te St. Mau- rico in het Seinedepartement, waar een ziekenhuis beschikbaar is voor de huisvesting van zes tot ze venhonderd patiënten. De verminkte soldaten (ge wonden, die ledematen, het gezicht verloren hebben) zullen, nadat de medische en chirurgische behande ling is geëindigd, naar de nationale school worden gezonden, waar zij de apparaten zullen ontvangen, welke zij ten gevolge van hun toestand behoeven, waarna het functioneelo onderwijs een aanvang neemt. Is hun physieke toestand zoo veel verbeterd, dat zij aan bet werk kunnen gaan, dan zal inen hen eenig vakonderricht geven. VOORDEELIG LOOPGRAVEN MAKEN. Do „Dcpéohe Dauphinoisc" meldf» dat een Fransch soldaat van het 52e regiment, Charles Catalan, aan nemer te Donzere, bij het graven van een loopgraaf een vaas vond, waarin een bedrag van honderddui zend francs. Hij haastte zich zijn vondst naar den kolonel to brengen, In de dagorder wordt bij in de volgende bewoordingen vermeld; Heeft bij het graven van eon loopgraaf een belangrijke som gevonden en deze dadelijk aan zijn superieuren ter hand gesteld. Tel. EEN VORSTEN-BIJEENKOMST. Uit Stockholm, ii Februari. Volgens de „Svenska Dagbladof," zullen de regeeringen der drie Skandi- mvyGobö mogendheden binnenkort een conferentie h'Hrdon to Stockholm, om over de niouwe situatie toe :.co te beraadslagen, OP ZOEK NAAR DUITSCHE ONDERZEEëRS? De Bascler Naohrichten verneemt uit Milaan, dat 150 Engelsohe schepen, torpedojagers en z.g. de- póteschepen, do geheele Engelsche kust afzoeken naar schuilhoeken der Duitsche onderzeeërs. MINISTER GREY OVER VREDESONDERHANDE LINGEN. Uit Londen ,li Februari. In het Lagerhuis stelde Jowett do vraag, of de Engelsche regeering, om °on einde te maken aan het verschrikkelijk ver lies eon menschenlevens, bereid was openlijk de bar.'s te willen bekendmaken, waarop Engeland en do ge*UI4erd*n bereid zijn vredesvoorwaarden to overwegen. Grey an'woordde, dat de jongste uitlatingen van Duitschlend geen reden geven te veronderstellen, dat het door Jowett bedoelde pisn bevorderd zou wor den door aanneming van zijn voorstel. (Luide toe juichingen.) ENGELSCHE SUCCESSEN. Uit Parijs, il Februari. De verovering van de steenbakkerij Violaines was een buitengewoon suc ces voor de Engelschen. Do Duitschers hadden zich buitengewoon sterk verschanst, maar verrast en gedemoraliseerd als zij waren door de beschieting uit twee vuurmonden, boden zij weinig tegenstand en gaven zij zich spoedig over, toen de Engelschen tot de bestorming overgingen. Men schat, dat 1000 Duitsche soldaten gedood of gewond zijn. De verliezen aan Engelsche zijde be droegen nauwelijks 100 man. Na een hevig gevecht maakten de Engelschen zich in den nacht van Zaterdag op Zondag meestor van twee Duitsche loopgraven bij Festubert en na- nrwm 500 man gevangen. DE RUSSISCHE BEGROOTING. PËTROGRAD, 10 Februari. Doema en Rijksraad heb ben de begrooting aangenomen. In tien loop van de beraadslaging werd1 medegedeeld, dat de oorlog 14.000.000 Rbl. daags kost. De Russische nijverheid en. bedrijven werken feitelijk als gewoonlijk. ONGEOEFENDE LANDSTORM IN DUITSCHLAND OPGEROEPEN. Men schrijft aan de Tel.: In de Rijnprovincie is tegen 16 Februari de land storm der lichtingen 1883, 1882 en 1881 en tegen 17 Februari die der lichtingen 1880 cn 1879, die nog niet gediend heeft, opgeroepen. EEN LUCHTAANVAL OP DE BELGISCHE KUST. Uit LONDEN, 12 Febr. Officieel. De maritieme af- deeling van het luchtvaartkorps voerde in de nfgeloo- pen 24 uur gecombineerde aanvallen van vliegmachines en watervliegtuigen uit in de richting van Brugge, Zcebrugge, Blankenberghe cn Ostcnde, teneinde te ver hinderen, dat aan basis en inrichtingen voor de Duit sche onderzeeërs uitbreiding werd gegeven. Groote schade moet zijn aangericht aan het station van Ostende, dat waarschijnlijk geheel en al verbrand is. Het station van Blankenberghe is eveneens bescha digd; de rails zijn op verschillende plaatsen vernield, Bommen vielen op artilleriestellingen to Middclkérke, evenals op de electrische centrale en op Duitsche mij- nonvisschers voor Zeebrugge; do resultaten zijn onbe kend. Tijdens den aanval sneeuwde het geweldig. Geen enkele onderzeeër werd gezien. De vlieger Graham White viel in het gezicht van Nieuwpoort in zee, doch werd door een Fransch schip gered. Alle vliegers zijn behouden teruggekeerd, niettegen staande liet heftige vuur van geweren, mitrailleurs cn kanonnen. Twee machines zijn beschadigd. De expeditie stond onder bevel van Samson, terwijl Longmore, Forte, Courtney en Rathbone als zijn ondercommandanten op- tradon. HET AANTAL DOODEN. In de streek waar Avezzano (Italië) kort geleden door een aardbeving vernield word, is men gereed ge komen met de telling der slachtoffers, Het aantal doo- den was 24.200. Slechts een paar honderd bchoordon niet tot het district Avezzano. Van de inwoners van Avezzano zijn 96 pet, om het loven gekomen. Dat is ccn veel hooger percentage dan bij de ramp van Messlna; toen kwamen 50 pet. van de inwoners om. EEN AMERIKAANSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Uit Berlijn, 12 Februari. Hot Amerikaanscho s.s. „Washington" dat de Russen in den grond hebbon geboord bij Trebizondo, is, volgens berichten uit Konstantinopel, een schip dat artsen en hospitaal- middelen naar Turkije had gobraoht Voor de „Roo- do Halve Maan". De Amerikaansohe regeering is voornemens aan de Russische opheldering te vra gen voor deze schending van de Amerikaanscho vlag. CHINA EN JAPAN. Uit Tanden, 42 Februari. Aan de Times wordt uit Peking gemeld: Japan heeft van China geëischt, dat geen enkel gedeelte van de Chineesche kust en geen enkel eiland aan een vreemde mogendheid afgestaan of verpacht zal worden. Eveneens eisohte Japan het uitsluitend recht tot het exploiteeren der mijnen in Oost-Mon- golië. Geen .spoorwegen zullen daar mogen worden aangelegd zonder toestemming van Japan. Verder vei langt het de verlenging van do verpachting van Port- Arlhur. en de overeenkomst van den Antung-Mock- den- 'verin-Chang-Chung-spoorweg, het verleenenvar het recht aan de Japanners om zich als hoeren te vestigen in Oost-Mongolië en Zuid-Mantsjoerije en daar land te koopen en te verkoopen. Dan verlangt het nog de overdracht der Duitsche voorrechten van Bhantung en den aanleg van een spoorweg naar Cbefoo of Lungkow naar Weittien aan Japan. China zal geen mijn-, spoorweg-, of hayenbouw- rechten m Fukien aan andere mogendheden verlee- nen zonder toestemming van Japan, dat eveneens een met China gedeelde controle op de Hanyang- ijzerfabrieken te Taych, dc ijzermijnen te Ping- Biang, en de kolenmijnen in de Yang-Tse-vallei ei9cht. China mag geen mijnrechten toestaan aan onderdanen van andere naties, waardoor deze onder nemingen zouden kunnen worden benadeeld De Times verneemt, dat deze eisohen verleden maand aan Engeland, Rusland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten zijn medegedeeld. telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van deif 13 Februari 4945, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 756.0 te Munchen, laag ste barometerstand 745.9 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 14 Februari. Meest matige, tijdelijk krachtige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken met regen, later tijdelijk opkla rend, overdag iets zachter. Gemengd Nieuws. POLITIEKE IDEE6N VAN EEN JAPANNER. Een belangstellende lezer zendt ons het volgende toe: In den Expres, ergens tusschen Soerabaja en Batavia, •enige dagen geleden. Twee Japanners komen in onzen wagon. Een. van hen neemt de éénzitsbank tegenover mij. Ik ben ju uniform. „Gaat U haar B" vraag ik in 't Hollandsch (?de man kon ook wel een Holl. sprekende Chinees zijn). Gelaatsuitdrukking van niet-begrijpen bij mijn gelen orverbuur. „Do you speak English?" ,,'fida toean, bitjara melajoe sadja, sedikit sadja". „Neen, mijnheer, spreekt u maar Maleisch, een klein beetje maai-." In deze taal vertelt hij dan op opgewekt en toon, dat hij Japausch handelsman is te S., reeds 5 jaar op Java vertoeft, enz. enz. Natuurlijk komt het gesprek op de voor hem meest interessante gebeurtenis der laatste dagen: den yal van Tsingtau. Hy uit zijne be- Wf iidoring en sympathie voor dc Duitschers; „die gaan recht door ?co (Mti berst schoon hart), toean ..W iumi» heeft Japan hun dan Kkutsjau ontnomen?" Omdat Duitschland in 1894 een der mogendheden wna, die aan Japan do vruchten zijner overwinning op China onthielden en 2 jaren later zelf die afgeno men stukken bezetten: Port-Arthur, Weihawei, Tsing tau. Itoe Japan tida locpal tida loepal!" Dat vergeet Japan niet! „Maar Weihawei bluft nu toch Engelsch?" „Misschien", klinkt t ontwijkend. „Hoe lang denkt Japan Tsingtau voor China te be waren?" „Net zoo lang als Engeland Weihawei nog vast houdt." Verwonder U niet. lezer, dat ik met een oogenschijn- lljk eenvoudig tokohouder over de politieke qua es Lies yin den dag sprak. Zijne kennis van geschiedenis en mrdrijkskunde gaf mij de zekerheid met een wél on derlegd mar te spreken, reden waarom ik 't inte ressant vond mijn gelen reisgenoot ook op politiek go- bied pan den praat te krijgen, een gebied waarin Ned.- Indië en Japan zoo dikwijls in eén adem genoemd worden. En inderdaad bewezen zijn vlotte antwoorden dat de politiek volstrekt niet buiten de sfeer zijner be schouwingen en ernstige gedachten lag. „Maar Engeland is Japan's bondgenoot, dus dwin gen kan Japan niet". „Dan houdt Japan Tsingtau in bewaring". „Gaan de Engelschen ook recht door zeef' Het antwoord schijnt moeilijk, hij wil het ontwij ken, doch ik 'herhaal de vraag en aarzelend komt: „tida, tida hati bersi". Neen. „Maar ik geloof dat Japan Tsingtau nooit zal terug geven, want het wenscht zelf meer gebied." Dan driftig: „U vergist zich toean, Japan vil geen vergrooting van gebied. Wat heeft het aan Formosa, aan Korea? Niets <lan banjak soesah! Het zou zo graag kwijt willen zijn. Japan wenscht niets anders dan een vreedzame emigratie voor zijne overbevolking, een open deur voor zijn handel en gelijkstelling met het blanke ras. Geen quaestie van landhonger, loeanl De Hollan ders zijn verstandig, erkennen dé rechten van andere rassen, dl zijn zij donker, en hebben ons met de blan ken gelijkgesteld. Wij wenschcn niets meer. Java moet daarom Hollandsch blijven. Japan heefl hier groote be langen, die het veiligst zijn toevertrouwd' in handen der Hollanders Nooit zal Japan toestaan dat b.v. En geland Indte neemt, nooit toean I" „Maar wellicht hot allerveiligst in eigen handen?" Ernstig: „tjoba pikir sondiri. (kom, denk nu zelf eens evon na), toean, do Hollanders hebben vool tact om de iniandscho volken van den archipel te besturen. Alles gaat hier goed en geregeld. Het tjo- tjokt (gaat goed) tusschen hen en de inlanders. Ja pan zou het nooit zoo kunnen, het zou mot het ne men van IndiÖ niets dan soesah (last) hebben en heelemaal geen oentoong (voordeel), Japan denkt niet aan oen verovering van Ned. Indië, doch wil dat het Hollandsch blijft. Het zal hier ook nooit 'n andere, grootero mogendheid dulden." „Dat ia uw porsoonlijke meening." „Toean, wat ik u hier mededeel is do meening van onze regeering, van Japan. Ik verzeker 't u, want ik weet het." „Waarom dan die voortdurende spionnago, als Japan geen verovering beoogt?" „Spionneoren doet Japan ook in Europa, in Au stralië, in Amorikn, overal. Niet om te veroveren, maar om klaar te zijn als hot tot oorlog gedwongen wordt. Als Japan op verovering uit wilde gaan, dan zou het tooh (lezen gunstigen tijd, nu heel Europa Veoht, niet onbenut laten passoeren,. Wij weten r al lang precies, op den man nauwkeurig, hoe stork uw leger is en welko uwe stellingen zijn. Maar wij zul len u niet aangrijpon, want u zult ons niet tot oor log dwingen. Wij vindon hier immers alles wat wij wcnschen: vrijen handel on gelijkstelling mot do blanken. Dus bestaat voor Japan geen enkele reden om do Hollanders in IndiÖ to beoorlogen, intogendo^l allo rodon om hen hier to handhaven, zelfs tegen over agressie van anderon." Do remmen schuren knarsend over do wiolen en ons gesprek wordt overstemd. De trein stopt. Wij stappen uit. 's Avonds zitten mijn beide roisgonoo- ten in het eersterangs hotel to dineeren. Wij groe-r ten elkaar beleefd. Hot zijn monsohën van vormen. Aan ieder natuurlijk hot recht om al of nietr waar de to hechten aan de woorden van mijn Japanachen reisgenoot. Dooh e o n o bewering is mettertijd en misschien vrij spoedig to controleoren: omtrent do teruggave van Tsingtau nl. Eorst heette het dat Ja.- San Tsingtau wilde nemen om het aan China terug 3 govon; nu het gevallen en door Japan bezet is, zal het tot den algemcenon vrede bewaard worden. Eon tweede uitstel lijkt mij evenmin onmogolijk als dit eerste. Zal Japan zijn bondgenoot do voorwaarde stollen dat dan ook Weihawei ontruimd wordo? M. Plaatselijk Nieuws. GEMEENTE SCHAGEN. Gehuwd: Hendrik Johannes de Leeuw en Baukje van der Meuten. PROPAGANDA. Het bestuur der Afdeeling Behagen van den Bond voor Staatspensionneering, heeft in haar op 11 dezer gehouden vergadering besloten een propa- gauda-avond te organiseeren op Zaterdag 27 Febru ari, 's avonds half acht in het lokaal Cerès. Tevens besloot genoemd bestuur zich aan te sluiten bij den Anti-Oorlogsraad. gezondheidscommissie. Vrijdagmiddag had ten Raadhuize alhier, onder voor zitterschap van den. heer Mr. S. Meihuizen de open bare vergadering der Gezondheidscommissie plaats. Na opening las bij afwezigheid door ziekte van den secretaris, den heer C. Visser, dc heer Dr. A. C. Mel- chior liet zeer uitgebreide Jaarverslag, waaruit we het volgende aanstippen: De CommissieTjestaat uit de volgende leden: Mr. S. Meihuizen, C. Visser Az., G. Beers, A. C. Melchior te Schagen. K. A. Kaan te Wieringerwaard, W. G. Th. Mann te Zijpe, A. Wagemaker te Texel en Th. Hoek stra te Zuidscliarwoude. Er werden elf vergaderingtin fhouden. De rekening wijst een ontvangst aan van IG3G.26V?. een uitgaaf van f 1106.92, batig saldo f 529.341/2. De begrooting werd geraamd op f 1565. w.o. f 635.651/2 bij te dragen doo: de gezamenlijke gemeenten. De commissie oordeelt den gezondheidstoestand goed, maar meent dat aan de levensmiddelen voor den mens ch en aan den afvoer van vuil meer aandacht moet worden geschonken. Het aantal gevallen van typhus aan den Langedijk is veel gunstiger geworden, n.1. 9 tegen 21 vorig jaar. Verschillende gemeentebesturen werden aangeschré- ven over den toestand van vervuilde sloten, open mest vaalten, goten enz. Wederom werd een poging gedaan om aan den Inn- gedijk liet tonnenstelsel ingevoerd te krijgen, en daar over de gemeentebesturen in een missive gewézén op bet wenscheliike daarvan. Over verschillende zaken werden adviezen aan de. gemeentebesturen uitgebracht, terwijl de commissie ook in verschillende gevallen optrad tot verbetering van wo ningen cn het verkrijgen van betere watervoorziening, o.a. to Texel. Zijpe, Schagen, Barsingerhorn, Callants- oog, Oudkarspcl, Noordscharwoude, Zuidscliarwoude. Broek op Langendijk, cn St. Pankras. Ook was de commissie werkzaam inzake onbewoon- baarverklaring van woningen. Inzake den aanleg van bouwterrein te Schagen, het overnemen van een weg te Warmenhuizen werd advies uitgebracht, eveneens over het verbouwen van school lokalen. Uitvoerig werd behandeld de klacht van een achttal ingezetenen der gemeente Schagen over den toó- stand der gemeenteschool. De commissie had het ge meentebestuur geadviseerd, om, nu de bouw eener nieuwe school was uitgesteld, zijn aandacht te wijden aan verschillende onderdeden van het bestaande go- bouw, om niet te reppen van de overbevolking in een schoollokaal, de ongeschiktheid van het schaft lokaal. Die toestand was werkelijk niet langer voor bestendiging vatbaar. De nieuwe school aldus de com missie. zou in een zeer gevoelde behoefte voorzien, maar in efwachting daarvan adviseerde de oommissie tot verbetering der urinoirs en privaten en voor de drink watervoorziening drie nieuwe filters aan te schaffen en voor elk kind een drinkbeker beschikbaar te stellen. Voor vuilafvoer werd geadviseerd, minstens driemaal de ton nen te verwisselen. De lokalen tochtvrij te maken en in de lekkage te voorzien, de vloeren te herstellen én vooral te letten op de algemeene reiniging van do school en in 't bijzonder op het schoonhouden der privaten en urinoirs. Later bracht de commissio gunstig advies uit over voorgestelde verbeteringen aan de sehool te Schagen. Be smette! ijko ziekten kwamen niet in zoo veel vuldige mate voor, dat bijzondere maatregelen noo dig waren. Decommissiewas ook werkzaam inzake het tegen gaan der verspreiding van de besmettelijke ziekte trachoom, eveneens om de koepokinenting in ver schillende gemeenten te bevorderen. Tevens waren maatregelen genomen, dat verschillende gemeente besturen een hoeveelheid diphtherieserum in voor raad namen. Pogingen werden aangewend om in verschillende gemeenten te komen tot de aanstelling van een schoolarts, welke poging geen gunstig re sultaat had. De commissie was eveneens weer werkzaam om de aanstelling van een keurder van vleesch en visch voor enkele gemeenten te verkrijgen. De indienst treding mag in Mei a.s. worden tegemoet gezien. Een onderzoek der melk van melkverkoopers te Schagen had plaats. Over verschillende verordeningen werd advies uit gebracht. Hierna sluiting. edel vee. De heer \Y. Veerman alhier verkocht Donderdag aan een paar afgevaardigden van de Rundveefokvereeuigingi te Barendrecht een éénjarige stier voor 800 gld. een benoeming. De heer B. Roep, vroeger alhier, is d^or den Gou verneur van Ned.-Indië benoemd tot waarnemend con troleur op de Talaoet-eilanden, standplaats Liroeng. Het belangrijkste nieuws komt ook ditmaal weer van het oorlogsveld, waar elkaar bestrijden. Maar nu is het Oost-Pruisen dat onze aandacht vraagt. Het Duitsche legerbericht van gisteren wees ons al op edh komende beslissing daar en het Russische legerbericht meldt ons het voornaamste nieuws thans in de medcdeeling, dat de Russen uit Oost- Pruisen zijn teruggetrokken. Het Russische legerbericht spreekt van nieuwe Duitsche troepen, het innemen van hetere posities enz. Hoofdzaak is, dat de Russen terug moesten uit Oost-Pruisen, Voor de Duitschers een heugelijk bericht en Berlijn heeft dan ook ai weer gevlagd. Het heet, dat weer niouwe Duitsche legcN corpsen, gevormd uit. troepen uit het Westen naar Oost- Pruisen waren gezonden. De Russen zijn teruggetrokken uit het geheele gebied benoorden de Weichscl tot onder bescherming van dc vestingen. Vreemd klinkt de toevoeging In de Russische berichten: „Vermoedelijk staan wij aan den vooravond van groote en langdurlgo operaties, dio aan eten strijd in Oost-Pruisen een beslissende oplossing moeten brengen. Dientengevolge zullen do berichten over do komende gevechten bcKnopt zijn, daar het noodig is do operaties geheim te honden". Wat dit beteekent, is ons nog niet recht duidelijk. Wat de terugtocht der Russen uit Oost-Pruisen voor invloed zal hebben op hun posities op het verdere oor- logstcrrein is nog niet duidelijk. Hot Duitsche orficicele bericht over do operaties in Oost-Pruisen meldt, dat de Keizer daar is aangekomen. Ten Oosten van de Mnsurlsche moren worden on enkele plaatsen de gevechten nog voortgezet. Do Duit schers maakten 26000 krijgsgevangenen, 20 stukken go- schut en 30 machinegeweren buit. De gevechten in de Karpathcn duren nog steeds voort en al brengt do Rus ai zijn versterkingen in liet vuur, wij en de Duitschers, aldus een Wecnsch bericht, winnen voet voor voet. Aan eten Lokal-Anzeiger wordt gemeld dat hoe wel- sedert drie dagen do Russen bij den Dukla-pas in do Karpathen, tot staan zijn gebracht, er daar nog altijd Russen op Hongaarschen bodem staan on zij verschillende passen bozet houden. Do Oosten- rljk8ch-Honganrscno cn Duitsohe troepen zijn vol gens dit bericht in do jongste gevechten voortdu rend in de minderheid geweest. Do Russische infan terie moet in den Dulda-pas ontzettende vorliezen hebben geleden. De krijgsverrichtingen in de Boekowina worden met goed gevolg voortgezet. Onze door de dalen in het gebergte oppk mhrfwd mtahr daord aundrdl un het gebergte oprukkendo troepen heroveren al vech tende den vaderlandschen grond. Uit Parijs, 12 Februari. Een officieusp nota spreekt van het volslagen mislukken van de aanvallen dor Duitsohers in Polen. De verliezen der Duitschors zijn zonder wederga. Naar gemeld wordt, zijn moor dan 40.000 man gesneuveld. Van het Westelijk oorlogsveld geen belangrijk nieuws. Het is een voortdurend artillerie-gevecht met wederkeerige kleine voordeeten. ZONDAG 14 FEBRUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE to: Julianatiorp, voorm IQ. uur,, Ds. Van Griethuij- sen. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuijsen. Kolhorn. voorm. 10 uur, Ds. Theesing Onderwerp; Niet Quor geloof en niet door wijsheid. Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Februari. Roode kool 'f 2.50 a 11, gele kool 2.50 a 16.10, uien f 6.90 a 7.50. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE, 12 FEBRUARI. Roode kool f 22 a 26.50, 2e soort f 19.25 a 21. kleinere f 4 a 17.50, gele kool f 23 a 25, 2e soort f 20 a 22. kleinere f5 a 19. lDecnscbe witte f 25 a 26, 2e soort £20 a 23, kleinere f 6 a 19 per 100, grove uien f 7 a 7.50 per 50 K.G. WARMENHUIZEN, 12 Februari. Aangevoeld 6800 stuks roode kool f 2.70 a 7, 2000 stuks gele kool f 2.80 a 11.90, 25 stuks rapen f 4.10 per 100, 16 baal uien f 7.05, per baal, 60 zak kool i 1.78 a 2.71 per zak. ALKMAAR, 12 Februar.i Fabriekskaas. Kleine f 47.50, kleine boerenkaas f 44, commissie fabriekskaas f 40, icommissie boerenkaas f40, middelbare boerenkaas f 37^ Handel kleine redelijk. Aan gevoerd 128 stapels, wegende 73404 K.G. Graanmarkt, Aangevoerd 305 H.L. Tarwe f 12 a 14.75, haver f 6.50 a 7.90, bruine boonen f 14 n 15, citroenboonen f 19, paardeboonen f 12.25, witte boo- nen f 21 a 22.50, groene erwten f 19, grauwe erwten f 26. ALKMAAR, 13 Februari. 46 Paarden f 50 a f 500, 17 koeien f 425 a f 270, 45 scbapen f 14 a f 34, 250 nchtere kalveren f 5 a f 24, 40 magere varkens f 20 a f 32. 54 biggen f 44 a f 17, kipeieren 6 a 6% cent per stuk. Boter 87V4 I a 97% per halve KG.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2