AlltlttI llitllS- DINSDAG 16 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5540. UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws» •ii SCHAGE COURANT. 1 Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAOEN, LAAN D 5. ln(. Teieph. No. 20, Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN vun 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. NEDERLAND ALS BEMIDDELAAR BIJ DE UIT WISSELING VAN DUITSCHE EN ENGELSCI1E GE WONDEN. Het Hdbld. schrijft: In den nacht van Zaterdag op Zondag bereikte ons het gerucht, dat het ambulance-personeel plot seling gedeeltelijk naar de grenzen wa9 ontboden. Men dacht dat deze maatregel genomen was om hulp ty bieden aan de slachtoffers van een zeeslag, in welke vermoedens men versterkt werd door mede- deelirigen, als zou er een verwijderd kanongebulder bi.i Vlissingen zijn waargenomen. Naar het Correspondentie-bureau Vaz Dias echter meldt, staat deze maatregel in verband met de op heden en morgen plaats hebbende uitwisseling van Duitsche en Engelsche gewonden. Daartoe werden de ledige treinen reeds gisteren afgezonden. Een trein is des morgens om 9.35 uit de Rietlanden te Amsterdam vertrokken. Het is een der treinen, die reeds sedert het begin der mobilisatie daar gereed staan. Deze trein is gisternacht op or der der militaire autoriteiten in gereedheid gebracht, d.w.z. de bedden werden van lakëns enz. voorzien. De trein bestaat uit 21 wagons, en wel: 17 gesloten goederenwagens in elk waarvan 8 ledikanten, drie eerste- en tweede-klasse-rijtuigen en 1 bagagewa gen. Hij zou gistermiddag om 2.20 uur te Bentheim aan den Duitschen Staat worden overgegeven. Do S.S.-trein, die aan het Weesperpoortstation in orde gebracht werd, is naar Vlissingen vertrok ken, ten einde de Duitsche gewonden, die uit En geland komen zullen, naar hun land te vervoeren. In aansluiting bij dit bericht seinde onze Olden- zaalsrhe correspondent: Gisternamiddag 2 uur passeerde te Oldenzaal een extra-trein van Amsterdam naar Bentheim, bestaan de uit 17 wagons om zwaargewonde Eugelsche krijgs bgevangetien ter uitwisseling af te halen. Heden wor den te Bentheim die gewonden verwacht om via Ol denzaal, Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht en Den Bosch naar Vlissingen te worden vervoerd .Een der gelijk vervoer zal via Vise-Maastricht plaats hebben, In totaal worden uitgewisseld drie Engelsche offi cieren en t04 minderen. MOORDAANSLAG. Zaterdag werd naar het St. Bonifacius-hospitaal te Leeuwarden overgebracht de bewaarder van de bijzondere strafgevangenis aldaar, Braakhof, op wien Vrijdag door een gevangene een moordaanslag werd gepleegd. Met een mes werden Braakhof twee ernstige wonden toegebracht. De toestand was Vrij dag dan ook zoodanig, dat de getroffene niet ver - voord mocht worden en hem in de gevangenis do laatste heilige sacramenten moesten worden toege diend .Gisteren was zijn toestand iets gunstiger, meldt de „L. Ct." Volgens de „L. Ct." had de gevangene een wrok tegen den bewaarder opgevat, naar aanleiding van een door den laatste omtrent hem opgemaakt rap port ALKMAAR. B. en W. vragen den Raad goedkeuring op het ontwerp voor den bouwyan een nieuwe zevenklas- sige openbare lagere school, met gymnastieklokaal, aan de Snaarmanslaan, waarvan de bouwkosten zijn geraamd op f 49.929. Voorts stellen B. en W. den Raad voor aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting een stuk grond te vvrkoopen tot het stichten van een z.g. karen- huis en een ander stuk voor den bouw van 80 arbei ders woningen. B. en \V. vragen bovendien een krediet van f 6300, ten einde het bedrijf der plantsoenen in de gelegen heid to stellen aanwerkwilligen productieven arbeid te verschaffen. menschlievendhetd De correspondent van het Hdbld. te Oldenzaal schrijft: Een Engelschman, die vier maanden in Duitsche gevangenschap had doorgebracht, arriveerde hier dezer dagen aan .het station, van alle geldmiddelen ontbloot. Door een dienstdoend politieman werd in wachtkamers, kantoren en bureaux een inzameling gehouden en weldra kon den ongelukkige een aar dig sommetje ter hand worden gesteld. Onder de passagiers uit Duitschland bevoDd zich toen ook een Amerikaansche dame. op de terugreis naar haar ge boorteland. Toen zij hoorde, in welke benarde om standigheden deze Engelschman verkeerde, kocht ze hem onmiddellijk een reisbiljet naar Amsterdam en bestelde ze telegrafisch voer haar rekening in een haar bekend hotel të Amsterdam kamers, enz. voor den hulpbehoevende. Ook scnonk te hem het noodige geld voor de verdere reis naar Engeland. De bijeenverzamelde gelden mocht de nu overgeluk kige man bovendien behouden. 1)E VLUCHTELING... IN EEN BOOM. Vrijdagmiddag werd een verpleegdev an het Rijks Krankzinnigengesticht te Mtdemblik vermist, een patiënt, nog pas sedert 14 dagen in deze inrichting opgenomen. Onmiddellijk werden maatregelen tot opsporing ingesteld; te 5 uur ontdekte men hem in een ongeveer 20 M. hoogen boom op het gestichts terrein. Niët gemakkëlijk ging het, hem naar omlaag te krijgen; eerst te 8 uur had men den verpleegde beneden. de 50.000ste inwoner. Bij de behandeling der Dordtsche begroeting van 1914 heeft het raadslid de hoer W. Kolkman het voorstel gedaan om aan den 5C.000sten inwoner van! Dordrecht van gemeentewege een spaarbankboekje van f 250 ter hand te stellen. Naar de Dordt. Ct. verneemt is Donderdag 11 Fe bruari die 50.000ste geboren. vrouwenkiesrecht en militaire over heid. Men schrijft ons: Woensdag zou in De Lemmer een propaganda- avond van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht worden gehouden, waar mej. Nine Minnema uit Amsterdam zou spreken. Op het laatste oogenblik werd de vergadering door de militaire autoriteiten uit Sneek verboden. Met het oog op de talrijk opgekomen aanwezigen werd besloten, dat mej. Minnema een letterkundi gen avond zou geven, wat door de plaatselijke over heid werd toegestaan, onder voorbehoud, dat het woord „vrouwenkiesrecht" in geen enkele voor dracht gehoord mocht worden. Volgens de Leeuw. Ct. wist mej. Minnema met medewerking van eeaige dam«8, die muziek en zang ten beste gaven, op zeer onderhoudende wijze hel nogal talrijko publiek aangenaam bezig te houden. LAAG WATER OP DE FR1ESCHE WADDEN. De verbinding te voet van Ameland met den vaste- wal is mogelijk gemaakt docr den aanhoudenden fei len Oostenwind der laatste dagen van de vorige week, meldt de N. Ct. Ouden van dagen kunnen zich niet herinneren den waterstand op de Wadden ooit zrtrt laag te heb ben gezien. De postboot van het eiland naar den vasten wal kon geen dienst meer doen. prettige verhoudingen. In da Donderdag te Schors gehouden Raadszit ting gaf de burgemeester, de beer J. G. van Nieu- wenhuyzen, kennis van zijn herbenoeming en sprak de hoop uit, weder als vroeger de belangen yan de gemeente te mogen behartigen. De heer J. Verhaagen verzocht, nadat ook andere raadsleden en de wethouder den burgemeester had den gecomplimenteerd, het woord en zeide: Hel verheugt mij, uit den mond van den voorzitter de belofte te hooren, dat hij alles zal doen, wat zijn hand vindt te doen, om de belangen der gemeente te behartigen .Het is thans de derde maal, dat hij als burgemeester is herbenoemd en eerst thans hoor ik, dat de voorzitter plan heeft de belangen der gemeente te behartigen. Ik hoop. dat deze woor den in daden zullen worden omgezet. Mij is, tijdens mijn lidmaatschap van den Raad meermalen geble ken, dat de burgemeester de genomen besluiten ne geert en doet alsof er geen Raad of Raadsbesluiten bestaan. 1 De voorzitter antwoordde, niet andérs te hebben kunnen handelen door gebrek aan de nocdige gel den. PAARDENDIEFSTALLEN?! Men schrijft uit Sittard aan de Tel.: Het is schrikbarend te hooren, hoeveel paarden er den laatsten tijd gestolen worden. In de ge- gemeente Heerlen den laatsten nacht niet minder dan drie. In de gemeente Schinnen twee. Omtrent deze laatste kunnen we nog het volgende melden: Hedenmorgen werd de wachtmeester der mare chaussee te Sittard opgebeld door den burgemees ter van Schinnen, bij wien door den landbouwer N. aangifte was gedaan van den diefstal van twee paar den. Als bijzonderheid vertelde de bestolene er bij, dat hij in de kribbe van den ledigen paardenstal een som van ruim f 1900 had gevonden als schadever goeding. Een brigadier der marechaussee uit Sittard toog op onderzoek uit en nam de „gevonden" geldsom in beslag. Bovengenoemde wachtmeester had daags tevoren toevallig van andere zijde vernomen, dat genoemde heer N. twee paarden had verkocht. Deze loopt nu veel kans èn de paarden èn het geld kwijt te zijn. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de talrijke aangiften van paardendiefstallen als list gebruikt worden om het smokkelen van paarden in de hand te werken. Immers, wanneer, volgens militair voor schrift, van den verkoop aangifte wordt gedaan, valt het gemakkelijk den kooper in 't oog te houden. Vandaar waarschijnlijk de vele pseudo-diefstailen. WINKEL. Benoemd tot secretaris van Kring V der gezins verpleging Classis Alkmaar, de heer Goudt te Win kel. WINKEL. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Winkel door den heer Ds. Kars te Steen bergen. WINKEL. De algemeenc vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Fries land zal dit jaar te Winkel gehouden worden op den 17 Maart a.s., des voormiddags 10% uur. Aan deze vergadering is de jaarlijksche tentoon stelling verbonden. DIRKSIIORN. Zaterdagavond hield de afdeeling Harenkarspel van Het Witte Kruis haar algemeene vergadering ten huize van den heer D. Bruin, alhier. Slechts 9 personen, van wie 3 gewone leden, wa ren aanwezig bij de opening door den voorzitter, en dat voor een vergadering, waar het werken der afdeeling over een geheel jaar wordt besproken. Voor de September-vergaderingen, waarin een af gevaardigde naar de algemeene vergadering te Am sterdam moet worden gekozen, schijnt altijd nog meer animo te bestaan. Na lezing van de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, worden verschillende ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen. Volgt verslag over bet afgeloopen jaar van den secretaris, den heer J. Wartenhorst, waaruit blijkt, dat 1914 voor onze afdeeling niet ongunstig is geweest. De schuld, indertijd aangegaan ter stichting van een magazijn, is thans tot 100 gulden gedaald. De heer Jb. Swan, vele jaren voorzitter der af deeling, laatstelijk eere-voorzitter, ontviel haar door den dood. Uit het verslag van den magazijnmeester, den heer L. Reuvers, bleek, dat in 't afgeloopen jaar 125 maal een voorwerp in bruikleen was gegeven. De rekening van den penningmeester, den heer J. War tenhorst, aangevende een ontvangst van f431.21%, bij een uitgaaf van f 382.80, batig saldo f 49.41% werd onder dankzegging goedgekeurd. Hierbij kwam ter sprake het vervoer van ligten- ten. De vergadering is van oordeel, dat niet-onver- mogenden dit vervoer zelf dienen te bekostigen. Zal rekening mee gehouden worden. Volgt begrooting voor 1915, waarbij in behande ling komt een verzoekschrift van den heer J. Wink, bewaarder van het materiaal der afdeeling, om ver hooging van salaris. De magazijnmeester, aanvoe rende dat er nogal eens materiaal moet worden schoongemaakt, adviseert het salaris van f 35 op f 50 te brengen. Na eenige bespreking wordt aldus besloten. Bij de rondvraag wordt door den voorzitter be tuigd, dat het zeer gewenscht is, steeds enkele fleschjes serum tegen diphtheritis in het magazijn voorradig te blijven houden. Verder wordt door de vergadering de meening uitgesproken, dat niet onver mogend en, die materiaal uit het magazijn der afdeeling ontvangen, lid zijn of worden van onze vereeniging. Op een geval van het tegendeel te Dirkshorn en een in den Oosthoek der gemeente werd daarbij gewezen. Algemeen is men van oordeel dat in deze zaak de steun der geneesheeren niet kan worden ontbeerd. De bordjes, aanwijzende waar de dreggen ziJn ge^- deponeerd, zullen opnieuw worden geschilderd. Ter sprake komt voorts nog de vervul'ing vsn slooten bij de Ned. Herv. Kerk te Dirkshorn en 1 ij de chool. Hierna sluiting. frïl sche kkustvfsscherlj Een groot deel van de mannelijke bevolking der oude Friesche visschersdcrpjes Wierum en Mod dergat deed in de laatste jaren geregeld dienst op haringloggers ter vischvangst in de Noordzee, ge woonlijk voor Duitsche kantonen of reeders, meest te Emden gevestigd. Toen de oorlog uitbrak hebben deze loggerlui hun haardsteden weldra weer ongezocht en hun oude bedrijf hervat. Eertijds hadacn hun vaders en groot vaders hun eigen scheepjes, die ze niet zonder eigenwaarde de visschersvloot noemden, waarmee zij. weinig zeewaardig als deze scheepjes waren, enkel bij goed weer van wal durfden steken en dan nog meest dicht bij de kust moesten blijven, te dicht vaak om goede vangsten te kunnen maken. Toch leverde de vischvangst hun steeds een mid del op van bestaan, al was het dan ook niet schit terend, zooals te begrijpen valt. Toen evenwel jaren geleden, deze notedoppen, door een vliegenden storm overvallen, met man en muis 7.ijn vergaan, heeft het nageslacht van deze stoere mannen het nooit weer tot een eigen vis schersvloot kunnen brengen .Het heeft zich moeten behelpen met de kustvisscherij, meest op zeer pri mitieve wijze, vaak niet eens met netten, maar met een lange lijn, voorzien van een groot aantal korte touwtjes, alle gewapend met vischhaak en aas, meeBtal zeewormen. Die lijnen werden, en worden thans weer ijverig, bij laag water in zee gebracht, om bij de volgende ebbe te worden opgehadld. Aan deze vischlinen wordt meest schar en bot gevangen, soms zelfs wij overvloedig. Ook de vrou wen en meisjes uit dezö vsischerdorpen komen weer in ouden doen terug, waar zij, als vroeger haar moeders en grootmoeders, de gevangen viech tot ver in den omtrek, ja zelfs in de hoofdstad van ons gewest, uitventen. N. CL aartswoud. Voor een flink bezette zaal gaf de rederijkerska mer De Hoop, een uitvoering. Opgevoerd werd een tooneelstuk van propagandistische strekking, geti teld „Uitgediend". Daarna het blijspel in vier bedrij ven „Twpe wapens", welke de lacbspeiren geducht in beweging bracht. Evenals zoovele malen genoot het publiek wederom van het spel van deze veree niging, die volop haar ouden roem handhaafde. oudkarspel. Uitslag van de jl. Zaterdagavond ten huize van den heer Eückmann door den bouwkundige S. Vis gehouden aanbesteding van het timmer- en schil derwerk van een nieuw te bouwen boerenwoning aan de Hasselaar8weg te Heerhugowaard, voor de erven wijlen J. Vis te Koog aan de Zaan. Timmerwerk: begrooting f 1619. Jn. van Zalinee te Oudkarspel f 2000, J. Zijp te Zuidscharwoude f 1895, W. Roos te Noordscharwoude f 1895, Joh. Schenk te Barsingerhorn f 1790, P. Zuidscharwoude te Noord scharwoude f 1788, G. Klinkert te Oudkarspel f 1750, L. van Rijswijk te Zuidscharwoude f 1729. M. de Vries te Kalverdijk f 1653, Jb. de Vries te Zuidochar- woude f 1C50. J. Kamp te Heerhugowaard f 1498, Jn Leegwater te Heerhugowaard f 1489. Schilderwerk: begrooting f 194. I. de Zijp, Noord scharwoude f 235, A. Pelt te Oudkarspel f 225, D. Nap te Oudkarspel f 224, M. Zijp te Zuidscharwoude f 198, G. Dirkmaat te Heerhugowaard f 194, A. Breed te Heerhugowaard f 189, M. Smit te Zuidscharwou de f 179, P. Kamp te Heerhugowaard f 165, G. Mod der te N. Niedorp f 140. De gunning is in beraad gehouden. NOORDSCHARWOUDE Wij vernemen, dat zich reeds een 11-tal leerlingen voor een op te richten Mondharmonica-vereenigiug heeft opgegeven. Directeur dezer nieuwe en zeker niët alledaagsche vereeniging zal zijn de heer M. A Kolster te Zuidscharwoude. breezand. Zaterdagavond gaf de muziekvereemgmg „Cöncor- dïa", directeur de heer Schenkels, ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan, een uitvoering, uitsluitend toe gankelijk voor haar donateurs en voor enkele genoo- digden. Niettegenstaande hel minder gunstige weer was de opkomst zeer goed. De heer Voorlnuijzen, vooratter der vereeniging, heette allen welkom en sprak de hoop uit, dat de uitvoering zoo mocht slagen, dat diegenen onder de aanwezigen, welke nog geen donateur waren, zich als zoodanig zouden opgeven, daar de vereeniging in deze tijden wel steun behoefde. Het programma werd geopend met een Feestmarsch, compositie van den ijverigen directeur. Hierop volgde een Ouverture Mignonnette. Het kinderkoor, directeur de heer Ph. de V. ilde, dat zijn medewerking voor de zen avond gegeven had, zong nu, met begeleiding van hel orkest, zeer goed: Alle man van Neerlands stam en Wij willen Holland houen. Het volgende nummer, een Duo voor twee violen, was mooi. en ontlokte een dankbaar applaus. Een viertal voordrachten, waarvan het tweede en het laatste het meest in den smaak vielen, wisselde de muziek af. Direct na de pauze zong het kinderkoor, nu zonder begeleiding, een drietal versjes heel mooi. Met de Mazurka, die thans ten gehoore werd gebracht, was Concordia het minst gelukkig. Veel beter ging heit volgende nummer. Hierop volgde een trio, ge speeld door dé heeren Schenkels en door een leérling van den directeur, hetwelk zcor mooi werd gegeven. Een vroolijke Potpourri» en daarna nog een voordracht, vormden het slot van de uitvoering. De voorzitter dankte de aanwezigen voor de belangstelling en waardeering en kon tot zijn vreugde meededen, dat zich een 12-tal aan wezigen dis donateur hadden opgegeven. schagerbrug. t 4 Zondagavond werd in cte zaal van den heer A. Bak ker éene goed geslaagde uitvoering gegeven door de gym nastiek vereeniging „Ons „Genoegenalhier, met mede werking van hare zusterrereeaiging Olympia" te Wie- ringerwaard, onder leiding van den heer A. J. Melker. Het slechte weer in aanmerking nemende, was het pu bliek nog tamelijk goed opgekomen. De gymnastiek werd door den heer Melker in zijn openingswoord in 't alge meen zeer aanbevolen en wercl voor deze vereénigmg algemeene medewerking ingeroepen. Alle nummers, zoo wel vrije- en staafoefeningen, als de oefeningen aan brug, ringen en rek zijn zeer ten genoegen van het publiek ten uitvoer gebracht. De vereenigingen en den directeur hadden er eer van. Tot slot werd gegeven het tableau De Wapens neer"a. Een strijdende menigte, b. De Engel de» Vrede» verschijnt, Verzoening heeft piaats. Dit werd ook zear goed uitgevoerd. Een gezellig bal sloot de partij. ZIJPE. Dooi- den burgemeester dezer gemeente is al de bij den graanhandelaar J. Raat te Burgcrbrug aanwezige tarwe (140 H.L.) in beslag genomen. Deze partij zal onder de alhier gevestigde hakkers worden verkocht. ï!ET ZAND. Zondag 11 Febriiari gaf de rederijkerskamer „Een dracht maakt Macht" alhier cene uitvoering bij den hoer G. A. do Wit voor een goed bezette zaal. Opge voerd werd ,.De Wees uit het gebergte1' welk stuk over hel algemeen goed werd opgevoerd. „Eendracht maakt Macht bezit goede krachten, de vertolkers van de rol len Stolberg en Emest, verdienen liicr dan ook wel een pluimpje voor de goede weergeving van hunne rol len. liet nastukje „De Gemeenteraadszitting te Wauwel- dam" is een flauw ding en wij geven „Eendracht maakt Macht" dan ook in overweging een volgenden keer niet zoo n rumoerig nastukje te kiezen. Nog zij vermeid, dat het den echoden avond verbazend rumoerig was in de zaal, zoodat het zelfs op de voor ste rijen haast ondoenlijk was de spelers te verstaan. Zou dit een volgenden keer ook niet eens anders kunnen? SINT MAARTEN. Tot vader en moeder in het Tehuis voor Ouden van dagen en Hulpbehoevenden alhier, is benoemd de heer C. J. van Mali en echtgenoote te Anna Paulowna. lïROEK OP LANGENDIJK. In 'de week van 813 Februari werd aan de veiling aangevoerd 70000 rooide kool, 42900 gele kool. 13700 witte kool, 145 zak roode kool. 1028 baal uien, 169 baal wortelen, 150 koolrapen ön 2 wagons kool. N. OOSTERBAAN. Naar de „Nieuwe Haagsche Courant" verneemt, is de heer N. Oosterbaan Tweede Kamcrafgevaardigde voor Enkhuizen, zeer ernstig ongesteld. Hevige neusbloe dingen, die voer vier jaar rijn gezondheidstoestand ge schokt hebben, zijn er ook thans <lê oorzaak van. VLIEGERS GESTRAND. Zaterdagavond 7 uur rapporteerde de kustwacht op Schiermonnikoog noodseinen in de richting Noordwest op ongeveer vier mijlen, door de duisternis met vast te stellen, waarvan afkomstig. De reddingsboot ver trok te 8 uur en kwam met gunstigen wina te 10 uur ter plaatse en ontdekte een watervliegtuig, bemand met 2 Duitschers. Zij waren bezig de machine te her stellen, doch weigerden het vliegtuig te verlaten en rie pen den schippers toe, morgen terug te komen. De reddingsboot kwam te middernacht terug en rappor teerde het wedervaren. Om 7 uur Zondagochtend is zo wederom vertrokken met een luitenant en soldaten. Het vliegtuig was echter niet meer te vinden. KINDERSPEELGOED. Te Baarn wordt door een der geneesheeren in de plaatselijke bladen gewaarschuwd tegen de in den han del gebrachte kinderpistooltjes, kostende slechts f 0.85. Voor een jongen, die al spelende met zoo'n revolvcrtje zich verwond had, moest zijn hulp worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat het kogeltje, waarmede het kinderwapen geladen was (flobert-patroon klein kali ber) Vijf lagen hleeren doorboord en in de onderste laag was blijven steken. Was het pistooltje gericht geweest op een onbedekt gedeelte van het lichaam of op hot hoofd, dan zou het schot doodelijk kunnen zijn geweest. IN DEN OUDERDOM VAN 102 JAREN. De oudste inwoonster van VGravenhage, mevrouw de wed. P. A. de Ruyter, is Zaterdag ia den ouder dom van 102 jaar overleden. De residentie telt thans geen honderdjarigen onder haar inwoners. VERSCHIL VAN OPVATTING. In den loop der maand Januari begaven twee Ne derlands che handeldrijvenden zich naar Duitschland en hadden gezoqgd in het bezit te zijn van goede buitenland-, sche passen, geviseerd door den Duitschen consul. De reis ging over Venlo en Kaldenkirchen en van Venlo per rijtuig naar de grens, waar zoowel de Nederland- sche als de Duitsche grenswacht de passen in orde bevonden. De Duitsche douanen betastten de reizigers zeer nauwkeurig, maar vonden op hen geen contrabande, zoodat zij verder konden gaan naar den militairen com mandant, Oberleutenant Polstoff. die zitting houdt in het hotel Kaiserhof te Kaldenkirchen, ter verkrijging van een Passiers chein. Hier ontspon zich het volgende ge sprek: „Wdhin fahren Sief' „Nach A." „Wofutf?" „Fur Geschafte". „Sie durven nicht weiter gehen". „Warum nicht?" „Weal ich es nicht will". De officier plaatste op de achterzijde van de passen het volgende: „Durchbassungspost Kaldenkirchen'" (volgt datum en woonplaats da1 reizigers). Hier stonden de twee zakenmannen dus en konden niet verder. Toen de toeloop van mcnschen bij den lui tenant ophield, begaven zij zich andermaal naar zijn bureau en vroegen hem of hij door de drukte ach soms vergist had waarop geantwoord werd. dat drukte hem niet hinderde. Op een vraag waarom men dan eigenlijk biet door mocht, luidde net antwoord .,Weil ich es nicht wül. wissen Sie est jetzt und weil der Oberbefehler gescuiieben hat das Hollander nicht so tief in Deutsehland eindringen durfen". Er hielp dus niets aan. De beide heeren konden naar Nederland terugkeeren. Zij deden dit, maar be gaven zich direct naar Den "Haag. waar zi j den Duit schen gezant met het gebeurde in kennis stelden. Deze gaf hun den raad zich tot het ministerie van buiten- landsdhë zaken te wenden, waar men de reden der wei gering om te worden toegelaten niet begreep. Noch de gezant, noch: bp het ministerie wist men iets van de bepaling, dat Hollanders niet diep in Duitschland moch ten komen. Op het ministerie behield men de passen én verschafte kosteloos nieuwe, terwijl ook de consul kosteloos de nieuwe passen viseerde. Eén week later gingen onze landgenooten opnieuw op reis, via El ten heen en via Bentheim terug, zonder dat eenige last werd ondervonden. IV TERÏNGERWA ARD. Jl. Zaterdag zouden postbode S. van Wieringer- waard per rijwiel en slager G. van Sobagen per tilbury elkander passeeren aan bet begin van Nieu- we sluis. Juiét op het oogenblik, dat ze naast elkander zijn, valt een wiel van de tilbury in elkander; de stuk ken daarvan rollen' voor het rijwiel, terwijl de kap van de kar door de kanteling precies op den post bode terecht komt, met het gevolg dat deze met rijwiel en al in een hagedoornen heg komt te val len. Zulk een kennismaking is zeker niet aange naam. Toch liep het betrekkelijk nog goed af. De voorvork der fiets wat verbcgen en S. enkele kwet suren aan hoofd en handen, kon zijn bestelling voort zetten. De heer G. was verplicht een ander rijtuig te leenen om zijncüëntèle verder te bedienen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1