WIERINGEN. Voor rekening van 60 leden onzer onderaf deeling der V.P.N. weraen jl. Vrijdag op do Amsterdamsche oierenvoiling geveild 2600 kipeieren en 21 eendeic- ron. De hiervoor verkregen prijzen varieerden voor do fcgpeleren van f 5 60 tot en niet f 6.80 per 100 stuks en voor de eendeieren van f 6.10 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per kilo ontvangen f 0.90 en voor de eendeieren 5 6 oont per stuk. Hendei vlug met booge prijzen, yooral iu zware eieren en slachtgevogelte. WIERINGEN. Vergadering van de afdeeling Den Oever van d*n Bond voor Staatspensionneering te HippoIytnsho6f, op Zondag 14 Februari 1915, 's avonds half acht, ten huize van den heer Jb. Bruul. Na opening door don voorzitter, den heer L. Spaan der. gaf deze het woord aan den spreker, den heer Sinninghe Damste. Spreker zette in heldere, gevoel volle woorden het doel van den Bond uiteen en schetste het wreede, van oud en arm, aantoonende dat Staatspensioen een recht is. Een daverend ap plaus loonde spreker na afloop. Hierna werd opgevoerd het propnganda-stuk „Uit het leven", wat good vertolkt word en met aan dacht gevolgd. Na afloop werd besloten tot oprich ting van een afdeeling lo Hippolytushoef; 33 leden tradon toe. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. van der Welle, J. Luijt, C. Gorter, Jb. Bruul en O. Bosker. is februari. Mei het oog op de 18 Februari aangekondigde maatregelen van de Duitsche admiraliteit in dc Noordzee is hier bericht ontvangen, dat vóór dien datum vele In Engeland, met name te Londen, tij delijk gevestigde Belgen en Belgische families naar ons land zullen oversteken, teneinde óf naar België terug tc keeren óf om bij lateren terugkeer naar het vasteland, gevaar tijdens den ^overtocht te ont gaan. k jiStur*' oldesluis Naar wij vernemen is de Zangvereeniging „Ons Genoegen", alhier, na een bijna 10-jarig bestaan,k wegens gebrek aan werkende leden, ontbonden. vergiftiging? Do politie te IJmuiden doet onderzoek naar ver schillende gevallen van opzettelijke vergiftiging vati honden, katten, konijnen, die in den laatsten tijd dood werden gevonden in do Broesaap aldaar. ol dkarspel. Do heer C. Over heeft, naar wij vernemen, be dankt als lid van den Raad. Do vervulling der vaca ture kan tot de algemeene verkiezingen worden uit gesteld. oude niedorp. De rederijkerskamer „Molièro", alhier, voerde Zon dagavond iu. het lokaal van den heer T. do Jong mooie stukje werd prachtig opgevoerd en viel bij op: „Jonge Harten", een blijspel in 3 bedrijven. Dit het publfek dan ook wel in aen smaak. Dit bewees wel liet daverend applaus. Tot nastukje werd gegeven: ,.Do knappe vrouw", oen blijspel in een bedrijf. Ook bij dit stukje kwa men de lachspieren in beweging. Jammer, dat de zaal niet beter bezet was, de oorzaak hiervan was zeker wel het slechte weer. Bal na. nieuwe niedorp. Onze vroegere plaatsgenoot de heer C, Fijnheer, heeft met succes •overgangsexamen gedaan van do le tot de 2e klasse aan de Middelbare Technische School te Utrecht. wieringen. Uitslag van de openbare verhuring ten huize van den heer G. do Wit, alhier, voor mej. de Wed. G. Wi door Notaris Obreen. Het 1'leetje en het Hennenland, te zamen groot i.50.30 HA. Onderhands verhuurd. De Kompo groot 0.51.20 HA., B. Mostort alhier, voor f 55. De Knollenweid groot 52 A., Jb. Dekker, alhier, voor f 55. Het Smitjo, groot 46 A., Jl). Half- weeg voor f 38. De Poel, groot 56 A„ opgehouden voor f 20. Boven den tuin, groot 33.70 A., G. Vermeu len, alhier, voor f 44. wieringen. Zondag werd ten huize van den heer H. G. Engel een vergadering gehouden vqor visschers en ansjo- viBzouters. Als spreker trad op de heer Jb. de Veen van Enkhuizen on de heer Dijs uit Den Haag. Aanwezig ongeveer 50 personen. De heer Zomerdijl voorzitter, opent de vergadering en gaf daarna bet woord aan den heer De Veen, die sprak over Vis- scherijbelangen. De heer Dijs sprak over Ansjovis- oontróle. 01 dkarspel. Dc veroeniging tot ondersteuning bü ziekte en onge steldheid Hulp ia Nood", vergaderde j.l. Maandag avond ten lokale van den heer J. de Ruiter alhier. I>. opkomst was mot liet zeer slechte woder vrij goed te noemen. De voorzitter, dc heor .1. Joman, opende do \-orgadering met een hartelijk welkom aan allen toe to roepon, hopende, dat de besprekingen mogen zijn ten nutte der vereenigimg. Hierop volgde lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. Namens de commissie, belast met het nazien dor re kening, verklaart de hoer J. Diissol deze iin orde to heb ben bevonden. Uitgegeven as in het 4ekwartaal f 576.01Vs, waarvan f 492.75 aan 122 uitkeeritngem. ont vangen is f 351.15 aan contributie, nadeelig saldo f 224.861/2. Het saldo van het vorig Kwartaal f 1685.59) is daardoor verminderd tot f 1460.72Va. Den penning meester wordt dank gebracht. Tot leden der commissie tot het nazien der volgende rekening, worden aangewezen de heer P. Kramer Jr. en Mar. Kuiper en tot plaatsvervanger de heer G. Paarlberg. De secretaris, de heer Ruis. brengt hierna het jaarver slag uit, dat van .een opgewekt veroenigingsleven ge tuigde. Het ledental verminderde van 336 tot 329. Ook den secretaris wordt een hartelijk woord van dank ge bracht. Wijl geen qandidalenlijsten zijn ingeleverd dan voor de aftredenden, worden de heeren Jn. van Exter, K. Bakker en P. J. Kat als zoodanig herkozen. Allen nemen deze benoeming aan. Men vindt goed de jaarlijksche uitkeering weer voor den tijd van één jaar vast te stellen op f 4.50 per week. Besloten wordt müitieplichtige leden, die thuis- ongesteld worden, vanaf 1 Februari een vergoeding toe te kennen van f2 per week. Na rondvraag, die niet veel opleverde, volgt sluiffing. Plaatselijk Nieuws. pro domo. nederlandscii tooneel. In langen tijd hebben we niet zoo volop genoten als Zaterdagavond bij de opvoering van Pro Domo in het Noordhollandscb Koffiehuis. Of we daarmee willen zeggen, dat we Pro Domo. het romantisch tooneclspel van Jhr. Van Riemsdijk, in al zijne ideeën en consequenties daarvan zouden durven aan vaarden, geenszins. Maar het stuk is met groot talent geschreven, met durf en levendigheid, het biedt zooveel belangwekkends, het heeft zooveel dat gevoelens van allerlei aard opwekt, dat het onze belangstelling vasthoudt tot het laatst toe. Mcn- schen zijn er uitgebeeld met opbruisend leven, dat weniet steeds van de schoonste zijde zien, dat ons somé ja met weerzin vervult, maar ons toch aangrijpt, aangrijpt om de groote waarheid die tot ons spreekt, om het öherpende leed dat tot ons komt. Pxo Domo is een stuk. dat de personen, die or in optreden alle gelegenheid biedt tot grooto din gen. Voor acteurs en actrices lijkt het ons een stuk vol aantrekkelijkheid. Daar ie wat van te maken. En dat is dan ook gebeurd, 't Is met veel respect en waardeering dat we- terugdenken aan wat Louis Bouwmeester en Jae. Reule, als vader en zoon ons hebben gegeven. De scènes tusschen deze twee zijn opgevoerd tot iets werkelijk verhevens. Reule gaf ons een uitbeelding vol kracht en hartstocht, zon der oen oogenblik van hapering, 't Was prachtig. Bouwmeester was treffend in het laatste bedrijf, toen hij was thuisgekomen uit de gevangenis. Dat 1 fio waard is llüiill nn mAnit Ïnnnnïi f AAn otnlr H Wnn rtAnrnM/lA. heen en weer loopen, dat typeerde een stuk lijden, uit dat 5-jarige celleven. Een van de vele fijne stuk jes van dezen groeten acteur. Mevrouw Manu-Bonwmeester maakte van haar rol een stuk werkelijk leven. Mevrouw Holtrop was een waardige gravin De Gcancee, treffend m haar leed en Emma Morel gaf aan haar rol weer zooveel aantrekkelijks als zij dat kan. Al met al was het een bezetting, zooals de meest verwende smaak zich niet beter wenschen kon en het succes was dan ook groot. Telkens en telkens weer moest onder een aanhoudend applaus het scherm omhoog. 't Deed ons genoegen dat de opkomst der belang stellenden zoo groot was. VRIJZINNIG-DI MOCUATISCIIE KIESVEREENI- GING. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandag avond in Cerès. Er waren 12 leden aanwezig. Medegedeeld werd. dat. wederom werk gemaakt was van de kiezerBkweek, Het resultaat was echter vrij gering geweest, in vergelijking met andere ja ren. X)it werd aan de tijdsomstandigheden toegeschre ven. De pogingen om alhier een groote propaganda- vergndering te houden met Dr. D. Bos als spreker, waren niet geslaagd, daar Dr. Bos hiervoor geen tijd Icon* vinden. Besloten werd, nu een anderen spreker uit te noodigen. Het aantal bestuursleden werd overeenkomstig het nieuwe reglement teruggebracht van 9 op 7. De rekening en verantwoording werd goedge keurd. Ze sloot met een nadeelig saldo van f 3.7Ö. tegen bijna f 20 vorig jaar. Daarna werd een onderlinge bespreking gehouden over bet onderwerp: „Het maken van winst in ge meente-bedrijven." Do heer H. Visser hield ecno korte inleiding, waarna een geanimeorde gedachten- wisseling volgde. Op volgende vergaderingen zal telkens getracht worden, zoo een of ander punt van actuë"l belang op sociaal of economisch gebied te behandelen. VROUWENKIESRECHT. Openbare vergadering van Vrouwenkiesrecht op Maan dagavond 15 Feniuari. Nadat de presidente, Mevr. Wiglaraa-Ertks. de ver gadering heelt geopend, begint de spreekster. Mevr. Van dor Meer-Van Kuffeler, niet er op te wijzen, dal hét onderwerp, „Dn vrouwi en dn oorlog", zich voor dezen avond vanzelf op den voorgrond! drong, De vrouw lijdt dubbel, baar eigen leed! en dat van den man en kinderen, waarvan de eerste geheel in beslag wordt ge nomen door de spanning van den krijg on waarvan de laatsten zoo spoedig alle leed schijnen te vergelen ca zich zoo gemakkelijk aanpassen bij den nieuwen toestand. Maar is het voor ons niet schrijnend te zien, hoe do kinderen bii ons ,en zelfs in 't door den vijand betreden land. oorlogje en vluchtelinge!je spelen. Ge lukkig voor de kinderen, maar dubbel hard voor de moeder, die ook het leed dor kinderen draagt tot deze eenmaal zullen vragen: ,.Waar zou vader liggen'?" Lij delijk moeten we hel aanzien, hoe de kinderziel door de talrijke illustratiën van oorlogsgruwelen reeds bii ons wordt vergroofd. Hoeveel te meer zal het gemoed der kinderen worden afgestompt in het oorlogsland zelf. waar ze met alle wreedheid on laagheid van den oor log worden vertrouwd gemaakt. Afschuwelijk is de haat. die oplaait in de menschenzielen en die het licht-ont- vlambaar gemoed der kinderen zoo gemakkelijk ver teert. En machteloos staan de moeders, die ten koste- van zooveel inspanning, liofcle en verdraagzaamheid hebben ingeprent in dc harten hunner kinderen, daar tegenover. Als haar zonen met hun idealen, hun toe wijding aan dein vooruitgang der wereld', optrekken ten strijde, do helm] en hot geweer met kransen en bloemen versierd, sommigen vervuld met een kunstmatig aangekweekte vaderlandsliefde, dan zullen zij weldra in 3e loopgraven inog met weemoed terugdenken aan do g-ootsdno idealen, die zij 'eenmaal (höJdkton gekoesterd, En al; makker na makker gevallen is, dan is daarmee alle o wijding, alle liefde, allo hoop der moeders ton {ronde gegaan. Eöl is 't al niet ergerlijk dat in cms and aan de grenzen toestonden geschapen worden, dio wel verre van onnatuurlijk bij oen vervelend leven en doelloos» lediggang voor vele vrouwen en meisjes vrcesolijk moet zijn. Hert zou banaal klinken als wo spraken over hot fi nancieel lijden der vrouwen, indien niet het moreel lijden daar onverbrekelijk mee verbonden was. 'Als wo niet beseften, dat do verspilling van energie, van kracht en moed nu slechts dood en verderf brengt, ter wijl ©en tiende deel van dio energie toegewijd aan hét welzijn der menscluen, de maatschappij oneindig veel gelukkiger zou maken. Dat vrouwenkiesrecht de oorlog zou voorkomen heb ben. zooals dc uitspraak van sommigen luidt, dit zou spr. niet voor hare rekening durven nemen, gezien (U; voorbeelden van haat en chauvisme. dio ook vele moeders bezielt in liet vijandelijk land. Maar heeft hel volk den oorloc gewild? Hert waren er slechts enkelen, dio het volk hebben opgezweept. Met eigen oocon, zegt spr., heb ik in Boeda-Itest gezien bij het mobiliseercu, ho© onverschillig en lijdelijk dc opgerooponcn waren, die zoo van hun veldarbeid worden weggehaald, waar de couranten vain groot cnlhoiusiaam© gewaagden. Maar hleit volk zelf moet beslissen over oorlog en vrede, en ook in onze Grotndwct dienen de desbetreffende bepalin gen gewijzigd. En dan dienen zij: invloed' i'n het Parle ment te hebben, die door don oorlog het meest hebben le lijden, de vrouwen. Naast de liefde voor den kleinen kring, dient dio voor de maatschappij bij de vrouw meer te ontwaken. Zij zal beseffen dat het niet alleen haar recht, maar ook haar plicht is, op die wijze de maatschappij1 te dienen. Na de pauze gaf spr. op duidelijke wijze weer: „Een droom van "Olive Schreiner", waarin als hoogste goed voo" haar kind 'de moeder wenschte, dat het idealen als werkelijkheid zou zien, het daaraan rijn leven zou wijden. Onder dankzegging sloot de voorz. de vergadering en deelde nog mee, dat rich drie nieuwe leden hadden aangemeld. Verschillende Oorlogsberichten. de bestorming van loopgraven. Een Rijnlandsch officier van de landweer vertelt het volgende in de Kölnische Volkszëitung: „Twee dagen waren wij uit het front terug en waren wij ergens rustig gelegerd. Onbeschrijfelijk is het gevoel dat men heeft, als men in een zacht, warm bed -komt, nadat men vijftien weken lang al leen in de kleeren, op stroo in een hol 0x' in een loopgraaf geslapen heeft. Ik wae, na goed gerust te hebben, een wande- lnig gaan doen en werd terugkeerende tot mijn ver bazing met alarm begroet. De compagnieën ston den nl. reeds gereed. Er was een loopgraaf verlor ei en wij moesten medehelpen ze te heroveren. Wij gingen naar beneden, het begroeide dal in, dat door de X-rivier zijn water naar de Moezel zendt. Op een steile helling hielden wij stil. Drie compagnieën waren reeds naar voren, wij werden nog achtergehouden D.esnceu^-valt, wij wachten ca wachten, 's Avonds laat kwam het bevel, in het dichtst bijgelegene plaatsje noodkwartier te betrek ken. Wij brengen daar een kouden nacht door. In den vroegen morgen trokken wij door een nau we boechkloof naar de bedreigde stelling. Onze com pagnieën bezetten haar. Een ervan is gisteren tot dicht bij de loopgraven van de Franschen doorge drongen, is echter hevig beschoten en moest terug trekken. Twee luitenants zijn gevallen. Een onrustige nacht in een loopgraaf. Vijftig me ter van den vijand, die achter takkebosch-versper- ringen gedekt ligt. Tweemaal ontzettend geweervuur. De dag verloopt kalm. Een nieuw regiment rukt aan. Het moet de loopgraaf bestormen. Wij blijven in reserve. Den nacht brengen wij in de schuilplaats door. Er brandt een kacheltje, waarop koffie gezet wordt. Wie geen vier cn twintig uur of langer kou geleden heeft, beseft niet wat een kroes warme kof- Denmiddag van don 20 Januari hoort men het ge dreun van onze mijnworpers. Do storm wordt voor bereid. Do grond hooft. De splinters vliegen tot vlak bij ons. Men ziet de projectielen door de luoht vlio- gon, de lichten recht in de hoogte gaan en naar be neden vallen, die zwaar waggelend hun baan be schrijven. Uit zware veldkanonnon komt de weder groet. Vervolgens snelvuur van onze artillerie en ten slotte het „hqera" van de bestormers. Wij liggen in het boach onder zware beuken, waar van de takken versplinteren onder den kogelregen. Wij zenden ammunitie naar voren, naar de hestor- mende troepen, die roods onmiddellijk twee loopgra ven genomen hebben. Om onze ooren spektakelt het flutien en dreunen van do artillerie, het snorren van infanteriekogels. Dit allermodernste concert, waar van de klank dengene, die het het eens gehoord heefJ altijd in de ooren zal blijven. De zware artillerie van den vijand strooit over het geheele bosch gra naten. De rookzuilen ziet men tot in de boomtop pen. Een adjudant komt naar ons toe. „Wij hebben u niet meer noodig, wij spelen het alleen klaar. Gaat terug, maar houdt u ioaer oogenblik gereed." Wij kruipen in onze schuilplaatsen; het vuur ver stomt. Don volgenden morgen lossen wij de vermoeide bestormlngstroepën af. Weer liggen wij in de voor ste linie, zeshonderd meter van den vijand af, die zich opnieuw verschanst .Tegen den avond weer hevig artillerievuur. Een paar graszoden vliegen me tegen den helm. Een andere bezert mijn neus. Een geweerkogel vliegt langs mijn slapea schroeit mijn haar en zet mijn trommelvel in onstuimige be weging. Om twee uur begint het infanterievuur weer. De beide liniën schieten tegen elkaar. Het klettert tegen de boomen, de schilden en de zandzakken. Ein delijk houdt het op. Drie dagen houden wij de heroverde loopgraaf be zet. Dan worden wij afgelost, in een plaatsje achter het front zullen wij een paar dagen rust genieten. Stil en gebogen verlaten wij de loopgraaf. Daar lig gen nog de lijkenvan gevallen Franschen. Verder naar beneden gaat het, langs de belling. De grond is doorwoeld van granaton. Reusachtige hoornen zijn versplinterd.. Een stuk stam steekt nog omhoog, maar de kroon ligt tegen den grond. in de boekoyyina. Uit Boedapest, 14 Februari. Het blad „Az Est" meldt, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen Rndautz, in de Boelcowina, binnenrukten. Do intocht had zóó snel en verrassend plaats, dat dc zich daar ophoudende Russische generale straf geen tijd had on te vluchten en met het geheele bureau-personeel ge vangen werd genomen. De Russische commandee- rende generaal pleegde zelfmoord. een machtige mji gb- toog'ng. Een beschrijving In de Times van den grooten tocht der vliegtuigen, die uit Dover naar de Belgi sche kust overstaken, geeft den indruk, dat dit wel de grootste en machtigste vlieghetooging is ge weest, die in liezen oorlog is voorgekomen. Aeropla- nes en hydroplanes, ten getale van vier en dertig, staken te Dover van wal; zij vlogen naar Brugge,, Feebrugge, Blanbenberghe en Ostende, die zij be stookten met bommen, om de inrichtingen voor on derzeeërs te vernielen. De Daily Cbronicle zegt, dat het een grootsch en indrukwekkend gezicht wns, het opstijgen van deze vlucht groote zeevogels, die over het Kanaal vlogen. Er namen aan den „raid" meer vliegtuigen doel, dan aan een der groote Europeesehe wedvluchten. Zij vlogen een voor een op, als wilde eenden, en richt ten zich in Z.O. richting naar de Belgische kust. In twintig minuten volbrachten zij den overtocht over het Kanaal. Het spoorwegstation to Ostende werd ernstig be schadigd, en is waarschijnlijk geheel afgebrand; het station te Blanken bergho werd eveneens bo- schadigcl, en op vele plaatsen werden spoorweglij— non vernield .Op artilleriestellingen te Middelkerko, op het krachtstation cn de Duitsche mijnenvis- schero werden te Zeebrugge bommen geworpen. Een ongeluk is daarbij gebeurd; de vlieger-offi cier Grabam'White is bij Nieuwpoort in zee geval len; hij werd eohter gered door een Fransch vaar tuig. Uit Duinkerken wordt aan de N. Rott. Ct. gesohre- ven: „In dagen had rich geen Duitech vlieger meer laten zien, tot er eindelijk, Donderdag 4 dezer, zich weder een op weg bevond naar Duinkerken. Zijn nadering werd aangekondigd, dc vlag in Duinkerk- sche kleuren werd op den toren geheschen, do klok waarschuwde en binnen enkele oogenblik ken waren de straten verlaten. Maar de lucht werd bevolkt. Fransch0 en Engclscho vliegers stegen op oin don aanvaller tegemoet te gaan, maar doze keerde terug zonder boven de stad te zijn geweest. Heel don mid dag bleven de Fransohe on Engclscho vliegers bo ven de stad zweven; zo organiseerden jachten op elkander cn voerden do stoutmoedigste manoeuvres uit. „Heden vertoonden zich alleen Franscho cn Engel- sche vliegers boven do stad. „De Duitschers schijnen van hun herhaalde aan vallen uit de lucht op Duinkerken te hebben afge zien. Zij hadden er trouwens geen militair voordeel mede behaald; en in een week waren twee der op Duinkerken aanvallende vliegers naar beneden go- schoten. In een week tijds zijn vijf Duitsche vlieg toestellen vernield of tot dalen gebracht. Twee daar van werden door do Belgen onschadelijk gemaakt. „De door de Duitsche vliegers hij strooibiljet be loofde Zeppelins zijn nog steeds niet gekomen." la bassee. De „ooggetuige" in het hoofdkwartier van het Britscho landingsleger in Noord-Frankrijk zond. on der dagteekening van 8 dezer ec-n uitvoerig schrij ven over krijgsoperaties bij oLa Bassee. Op 5. 6 en 7 Februari hebben de verbondenen daar terrein gewonnen. Vrijdag 5 dezer werd het granaatvuur der Duitschers minder krachtig. De Epgelsche ka nonnen in het centrum en op den linkervleugel schoten een observatiepost van de Duitschers in brand en ook werden twee Duitsche kanonnen tot zwijgen gebracht. Daar het mooi weer was, waren er nogal wat vliegtuigen in de lucht; een Duitsch vlieger werd door een Engelsehen teruggejaagd. In. den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden sappen van de Duitschers in de steenbakkersvelden bezuiden het kanaal van La Bassee met succes aan gevallen. Van dpie punten uit werd het vuur van Fransohe en Engelscbo kanonnen geconcentreerd op de Duitsche verdedigingswerken tusschen de steenhoopen en in het daar achter gelegen terrein. De uitwerking van de lyddiet-granaten van de ver bondenen was vreesclijk. Zoo werd een huis door een ontploffing totaal vernield. De Duitschers le den dan ook ernstige verheien. 's Middags kwart over twee werd een krachtigen aanval ondernomen op een sterke stelling der Duit schers temidden van de steenhoopen. De stormloo- pende colonnes van de Engelschen vielen aan van drie kanten, en namen de positie met betrekkelijk geringe verhezen. Naar naderhand door Duitsche ge-, vangenen werd verklaard, wa9 het lawaai van de ontploffende granaten zóó hevig, en waren de stof wolken, door welke zij omhuld waren zóó dicht, dat zij de naderende Britten pas opmerkten toen het al te laat was. Tezelfder tijd worden de loopgraven ten noorden van dit punt, en tusschen dat en het kanaal gele gen, door een andere groep bestormd en genomen, lierdoor was het de Engelschen mogelijk geworden een ongebroken linie ten zuiden van de vooruitge schoven post aan het Kanaal te bezetten. Negen tien ongekwetste gevangenen on verscheiden gewon den werden gevangen gemaakt; bovendien maakten de aanvallers een lichte mortier en een machinege weer buit -De Duitschers leiten 70 dooden op net terrein achter; de verliezen der Engelschen waren onhoteekenend. In den vroegen ochtend van don 7den deden de Dutischers een poging om met een krijgslist de En-; gelseho posities aan het kanaal te verrassen. Dit kostte hun echter 30 dooden. 's Middags werd door hen weer een aanval ondernomen, die ook geen suces had. Van veel belang bij deze gevechten was het zeer nauwkeurige schieten van de Engelsche kanonnen. Die accuratesse moet, volgens den „ooggetuige", be paald formidable wezen.. Ook over enkele andere zaken dan over de ge vechten bij La Bassee schrijft deze berichtgever.) Zoo meldt hij dat de Duitschers bij hun beschieting van steden als b.v. Armentières, veel gebruik ma ken van granaten die het doel in brand steken, wijl zij gevuld zijn met celluloid, fosfor en was Dan vertelt hij, dat er onder do gevangengenomen Duitschers zijn, die lichamelijk ongeschikt zijn voor den dienst te velde, zelfs monschen met longtoringl Ook komt de ooggetuige te spreken over oen ge vecht van man tegen man, dat op 25 Januari gele verd was bij Givenohy. De Duitschers braken dien dag door do Britsche linio en kwamen het dorp binnen. Maar een tegenaanval van do Engelschen mot de bajonet verdroef hen weer. Toch werd er om do plaats nog uren lang fel gevochten. Wel kre gen de Dutischers veel dooden, doch op sommigb punten kwamen zij in of zelfs voorbij de vijande lijke loopgraven. Bij die gelegenheid werden, van een groep van 40 Duitschers die zich te ver had den gewaagd, .allen óf gevangengenomen óf gedood. Ook een staaltje van humaniteit van een Duitsch officier, betoond in die gevechten om Givenchy, wordt door „ooggetuige" vermeld. Een Fransch of ficier lag bedolven onder een omgevallen muur; een Duitsch officier, die 't zag, waagde zich door den kogelregen om hem uit zijn benarde positie te hel pen en een teug brandewijn te geven. Een ver dwaalde kogel doodde den Dultscher. niet naar egypte. De correspondent van de Daily Mail te Kopenha gen, die vroeger getoond heeft dat hij meer wist dan anderen zoo seinde hij onlangs, nog voor de Duitsche verklaring werd uitgevaardigd, dat er in een oorlogsraad te Berlijn besluiten waren genomen aangaande een nieuwe en opzienbarende wijze van oorlogvoeren meldt, dat hij Donderdag uit Ber lijn heeft vernomen, dat de commissie voor Turk- sohe aangelegenheden de pionnen om tegen Egypte op te rukken, opgegeven en besloten beeft, het leger in Palestina naar Bagdad, Erzeroem en Kon- stai tinopel over te-brengen .Van tijd tot tijd zul len misschien nog enkele benden invallen over dé Egyptische grens doen, ten einde den schijn als of Turkije tegen Egypte oorlog voert, te handha ven, maar men heeft ingezien, dat een ernstig offen sief onmogelijk is. De correspondent voegt erbij, dut in Duitschland niet l ekend zal gemaakt worden dat het pian voor een offen ief tegen Egypte opgegeven is, voormen een geschikte verontschuldiging gevonden heeft. N. R. Ct. een zilveren bezem voor admiraal jei.- lïcoe. Do béwoners van Buttcrworlh, in de Kaapkolo nie, zullen den Engelschen admiraal JeHicoe een massief-zilveren bezem van 75 centimeter lengte ten geschenke aanbieden, als bewijs van dankbaar heid, dat hij de voornaamste handelswegen ter zee van Duitsche schepen heeft schoongeveegd. Men weet, dat het bezem-idee niet nieuw en oor spronkelijk echt-Hollandsch was. Tel. de kosten van den oorlog. Van regeeringszijde is in de Russische doema mee gedeeld, dat tot I Januari 1915 de oorlog aan Rus land ruim 3600 millioen gulden kostte. De" dagclijk- scho oorlogsuitgaven boloopen ohgovoér 17 millioen gulden. krachtige maatrecei.en. Wo hebben reeds gemeld, dat minister Aeouith in hot Engelsche Lagerhuis had aangekondigd, aat vol- dra krachtiger maatregelen togen den Duitschon handel zouden worden genomen. Uit de Engelsohe bladen blijkt, dat de premier dit zeide in antwoord op een vraag van den heer Falie, die, sprekend uit naam van Lord Charles Do- roford vroeg of, nu do Duitsche overheid openlijk het zeerecht, do Haag3che Conventie en de Decla ratie van Londen haddon ^geschonden, de Britsche regeering niet onmiddellijk nlle voedingsmiddelen tn allo grondstoffen, die gebezigd worden om do indus trie van Duitschland to voeden, op de lijst van ab solute contrabande zou plaatsen. Asquith antwoordde hierop, dat de regeering do vraasf overwoog on) strenger maatregelen tegen don Duitschon handel to nemen en dit in verband met de schonding van do oorlogswetten door do Duit. schors. Hij hoopte weldra hieromtrent een verkla ring te kunnen afleggen. N. Gt. bevroren ledematen te velde. In het „Miinchener Wochenschrift" vertelt pro fessor Friedrich uit Königsbergen, chirurg bij het eerste Oostpruisiscbe legercorps, van do ondervin ding, die hij opgedaan heeft bij bet behandelen en verhinderen van bevriezing onder de trocpon to vol de. Hij heeft zeer weinig ernstige gevallen bij zijn legerkorps waargenomen. Onder de meer dan vijfdui zond gewonden, die in do maanden November on De cember in dc hospitalen werden opgenomen, waron nog geen tachtig gevallen van bevriezing en ook deze waren bijna zonder uitzondering van den eer sten en tweeden graad. Het is in geen onkel geval noodig geweest een lichaamsdeel af te zetten. Pro fessor Friederich waarschuwt er uitdrukkelijk voor, daarbij toch vooral niet overijld te werk te gaan. Onder de voorzorgsmaatregelen zijn warme en ruime schoenen het voornaamste. Vaak doen de manschap pen een dikke laag kousen en voetlappon aan, to dikker naarmate het kouder is. Deze dikke verpak king wordt door zweet, vuil en regenwater tot een dichte vaste massa, die belemmerend werkt op dei huidcirculatie. De officieren van gezondheid en de officieren van den troep moeten tegen dit inpakken van de voeten met kracht optreden. Het beste was als er voor gezorgd werd, dat teder soldaat dage lijks eenmaal of ten minste om de twee of drie dagen zijn schoenen uittrok en oök gelegenheid had on. zijn kousen en voetlappen uit te doen en deze. te drogen of zelfs andere aan te trekken. Ook het lang gehurkt zitten of het knielen van den man moet zooveel mogelijk vermeden worden, omdat het knikken van de bloedvaten allicht storing in de cir culatie ten gevolge heeft. Als handen en voeten eenigermate schoon gehouden kunnen worden, dan is het inwrijven met vet en olie een zeer goed voor behoedmiddel. de avonturen van een deserteur. Een zonderling geval van desertio had een Duit sche krijgsraad dezer dagen te behandelen. De be klaagste, een monteur, w:>s, nadat hF opgeroepen was, bij de militaire bakkerij ingedeeld Dit beviel hem echter hcelemaal niet en zijn eenig streven was nu bij de automobiel-afdc-eling te kotnen. Nog voor hij heëedigd werd en hem de krijgsartikelen waren voorgelezen, verliet hij zijn regiment zonder verlof en ging naar München, om zich daar bij de automobiêl-afdeeling aan te melden Toen hij hier niet aangenomen werd, werd hij bevreesd, daar hij intusschcn gehoord had, dat bij nis deserteur ge zocht werd. Hij ging tc voet naar de Obersee, ar rangeerde daar een zelfmoord-tooneel, doordat hij zijn bezittingen met een afscheidsbrief op den cevor van het meer legde. Om tegelijkertijd zijn familie te laten weten, dat hij nog leefde, schreef hij een brief, waarin hij zich een vriend van den overleden zoon noemde en die hij met John onderteekendo. De moeder herkende do hand en zond onmiddellijk gold aan don beklaagde, die nu zijn plan om naar Italië te vluchten verder kon ten uitvoer leggen. Om niet aan de Oostenrijksche grens gepakt te worden. stapte hij aan het station voor Kufstein uit en klauterde over de bergen, terwijl de Tiroler boeren

Schager Courant | 1915 | | pagina 2