ildiin Nieits- DE KROKODIL DONDERDAG 18 FEBRUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5542. UitgeversTRAPMAN Co. SEHAGE COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDingdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.00. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eens op een morgen, toen do oppassers in de Dier gaarde naar bet hol van den krokodil gingen, be speurden zij dat er uit de kaken van het monster een mot -?ene popita-lroek bekleed been en eeu met een verlakten schoen geschoeide voet te voor schijn staken. Zij grepen den nog onbekenden aader <m trokken hem er ut. Nu wisten zij dit hij niemand anders was dan do kas-|.r Alfon3 Csoker, die zijn vrije uren in dr Diergaarde placht te slijten. I)o kroktdil was Csokers lievMing. Hij voordo hem mot kreö'.obolien, aaide hem kortom, die twee slo-'dtn mei elkaar op tó'i vertrouwlijken voet, dat de kassier aan het wilde beest wel d«*n tweeden sleutel van zijne geldkast zou hebben m bewaring durven geven. Doch de valsche \Tiend verslond hem rp zekeren dag er» daaraan stierven zij beiden, de krokodil zoowel als de kassier. Na verloop van een half uui snikten in het hol des krckodils een man en eene vrouw. De vrouw was de güdc van Alfons Csokir. De man was de poppas«er van den krokodil. „Jo zult nu geen traan meer -vergieten!" jammer de de oppasser, terwijl hij teeder de harde schub benhuid streelde. „Wie zat mij nu meenemen naar de Parijsche tentoonstelling?" klaagde de vrouw. „Dal hij nu juist trek moest krijgen in een kas sier, terwijl ik hem toch zulk goed eten gaf 1" sprak de man. „Eed hij dan tenminste maar een reageren uitgezocht.' Dien zou hij wel lubben doorgeslokt en er niet aan gestikt zijn." Het einde var het gehuil was, dat de weduwe een proces tot schadevergoeding tegen de Diergaarde begon. klaar ck de Diergaarde begon een proces tegen de weduwe, op grond dat een krclu dil meer waard was, dan een echtgenoot. Krokodillen toch moest men met groote kosten heel uit Afrika laten komen, terwijl eebtgenooten te kust en te keur zoo maar over de straat liepen. Bovendien voerde de Diergaar de als rechtsgrond aan, dat een krokodil een rede loos dier is, wat van een kassier a priori niet kan beweerd worden. Bij gevolg hoeft een kassier op te passen, dat bij door een krokodil met verslonden wordt. Een krokodil daarentegen geeft slechts go- hoor aan een ingeboren instinct en eene natuurlijke aandrift, wanneer hij een kassier verslindt. Ik was destijds assistent op het kantoor van Mr. Bihaleko en mijn principaal was de pleitbezorger der weduwe. Zóó phantastlsche aanklachten bracht ik in tegen de diergaarden in bet algemeen en de krokodillen in het hijzonder, en met zoo tragische kleuren schilderde ik den rouw der weduwe, dat mijn principaal tot mij zeide „Hoor eens, Kondor je ihadt housch roman schrijver moeten worden. Heb je coit op literarisch gebied je krachten beproefd? „O ja, ik heb eens een kookboek vertaald." „Waarom ben je daar niet mee voortgegaan?" „Nu ik rust maar eens wat uit." „Aa>- het werk dan, jonge man, met frisschen moed!" Deze aanmoediging deed mij ge cd. Mijn principaal was toch zeif een man van het litteraire vak. Sinds jaren leverde hij hoog gewaardeerde bijdragen aan een blijgeestig orgaan voor f.tal en keuken. Ik greep dan ook terstond dit krokodilier thema aan, waarmee ;k mij zoo in den gr-,nrt vertrouwd had gemaakt. Een ander zou er misschien een humo- rist lachen roman uit geknutseld bet-ben; maar ik was als beiletrtet een aanhanger van de naturalisti sche schoot En naar de leer van die school ging ik rechtuit op het thema los. zonder wissewasjes of futiliteiten. Geen bladzijde van mijn roman, waarop niet eene ijselijke gedachte of eene tegen de weten schappelijke vooronrdeelen vierkant indrmschenae handeling ingelascbt werd. De kinderen liet ik hun ouders beschimpen, de schoonzoons verlieven op hunne schoonmoeders. Do geschilderde woningen waren allen door-en-door somber en vuil; geen ge- z.ond mersch kwam daarin voor; en het best wa ren nog diegenen er aan toe, die als ngeneeslijke krank? innigen door deze wereld van mijne vinding ronddoolden. Werkelijk, ik was tmtsch op mijn ro man, en ik Meld mij overtuigd dat hij in Of ster rijk terstond gekonfisceerd zou worden, in Fran krijk daarentegen minstens vijftig oplagen beleven zou. Aan de vertelling zelf besteedde ik maar een mi nimum van moeite Daarentegen analyseerde ik al- leruitvoerigst het zielsleven en de gemoedraandoe- iungen van den man, van de vrouw n van den kro kodil; on w8ar m;jn verstand daarvoor stilstond, daar phunlawcrde :k er parmantig op los. Een hoofdstuk van we! honderd b.'adziidon beschreef uitsluitend het optrekken van een rnuur door met selaars het mengen van de kalk, het aandra gen van de sirenen, het kloppen met den troffel, en ailcs wat d.-aibij behoort. Een ander ho< fdstuk, tachtig bladzijden groot, bevatte niets dan de schildering van eene mestvaalt met al de kle r- en geuren, al de organische en animalische werkingen daarin. Toen het wrik voltooid wan, liep ik er mee naar een beroemden uitgever, die ver de naturalisten steeds klaar liad ge?taan. Hij vroeg mij. jf de roman -terht was. Met een bescheiden glimlachje "i morde; ik de mecninp, dat mijn w« rk integendeel zeer goed. dat het eene d'epe psycfaol. gisrhe studie in romantisch gewaad waJ. „Dan kan ik h<*t niet gebruiken?" „Wat? U kunt -en goeden roman niet georui- ken?" „Ik voor mij zou er niets logen hebben Maar het publiek wil er ntet aan H-t pUliek leeft van die zoogenaamd goede romans totaal zijn bekomst. De recensenten prijzen ze tot boven de sterren maar geen exemplaar wordt er van verkocht...... Weet u wat schrijf eens een echten en door-en-door slechten roman." „Wat? Ik zou.... Wat verstaat u daar onder?" „Hier hebt u het recept: Een paar moorden, twee of drie zelfmoorden, een half dozijn overspe lige vrouwen en meineedige mannen, een engel in de verdrukking, een verborgen schat in den kel der, en een bloedig geheim op een zolder. Ik laat het hoek rijkelijk illustreeren en geef het in afleve- rsngan voor vijftien kreuzer in het licht." Nu, ik sloeg toe en schreef terstond een waren griezelroman. Den directeur van de Diergaarde schil derde ik als een bloeddorstigcn onverlaat, die tot verdelging van zijne inedemenschen moorddadige krokodillen uit den Wijl importeert. De weduwe werc afgebeeldl als een koket huzarenliefje, dat door ontelbare trouweloosheden haren beklagenswaardi- gen echtgenoot in den dood, dat wil zeggen in den krokodil drijft .De man zelf, daar hij kassier was geweest* werd voorgesteld als op den loop gegaan met del kas. Iiets beters wist ik niet van hem te maken. Elko aflevering was versierd met eene prent, min of meer gevarieerd voorstellende een nachtelijke brug, overwier leuning zich eene doodsbleeke maagd ni het water stort, of wel 'eene stikdonkere straat, aan den hoek waarvan een in een mantel gehulde heer op den loer staat, met den hoed over deoogen en den blanken ponjaard tot vellen van zijn offer gereed. Hel dicbiet was kolossaal. Maar bij de vijfde afleve ring kreeg ik de weduwe, en bij de zesde "den directeur van de Diergaarde aan mijn hals. Ik geraakte nu iin eetne netelige positie. Voor de Diergaarde moest ik een nieuwen, krokoidil koop en, en de weduwe moest ik trouwen. Slechts onder die voorwaarden was men genegen van verdere rechts vervolging tegen mij af te zien. Of wei dit was de derde voorwaarde ik moest den roman slaken. Maar de afleveringen werden bij tienduizenden ver kocht. Ik zou wel gek zijn geweest, als ik deze koe niet verder gemolken had. Zoo trouwde ik dan de weduwe. En deze, daar zij nu weer een man had, verzoende zich met de Diergaarde, en bij gevolg, verzoende de Diergaarde zich ook weder met mij. Hel is dus alles nog in orde gekomen. De Dier gaarde ontving een nieuwen krokodil. Ik zelf ben een van de meest gelezen en meest geliefde romanschrij vers geworden. Alleen ik kan het niet helpen nog telkens bekruipt mij een akelig vermoeden, wan neer mijne vrouw mij tot een bezoek aan de Diergaarde uitnoodigt. Binnenlandsch Nieuws. EEN PROTEST. De correspondent van het Hdbld. te Amersfoort schrijft: Belgische officieren aan het front hebben een schrijven gericht tot de kameraden, die thans hier te lande zijn geïnterneerd, en hun verweten, dat dezen niet, evenals zijzelven, zijn uitgeweken naar Frankrijk. Het schrijven is besproken in een bijeenkomst van de hier geïnterneerden en thans beantwoord. In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de thans aan het front zijnden Vrijdag den 9en October door het Duitsche leger zijn teruggedrongen in de rich ting van Frankrijk, terwijl de hier geïnterneerden 36 uren langer hebben stand gehouden, Zaterdag den iOen October werden opgedrongen naar de N'e- derlandsche grens en voor de keuze werden gesteld, öf zich gevangen te geven, óf zich te doen internee- ren. MEEL- EN BROODPRIJZEN. Met ingang van Donderdag 18 Febrari a.s. is in afwijking van voorgaande regelingen in verband met de zeer belangrijke stijging der graanprijzen, de prijs van tarwebloem inlandsoh uitsluitend 1 soort bepaald op f 20.80 per 100 KG-; die van ongebuild tarwebloem op f 17 per 100 KG. Deze prijzen zijn berekend netto contant van fabriek, molen of maga zijn voor bakkers en dergelijke verbruikers. Aan tusschenpersonen moet op verzoek 25 ets. kor ting worden toegestaan. In verband daarmede zijn de maximum broodprij zen vastgesteld op 24 ct. per KG. voor gebuild tar- we-waterbrood, op 25 ct. per KG. voor gebuild tar- we-waterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht (andere soorten gebuild brood naar evenredigheid); op 20 ct. per KG. voor bruinhrood. 7.A kENV)ËRL(>F. Omtrent het verleenen van z.g. „zakenverlof" is bepaald, dat aangezien bet bedoelde verlof slechts wordt verleend om belanghebbenden, in staat te stellen de balans op te maken of orde te stellen op hun administratie, het feit alleen, dat men aan het hoofd van een zaak staat op zich /.elf niet voldoen de is, om aanspraak op dit verlof te maken. Wanneer de korpscommanoanten niet kunnen be komen die inlichtingen, die zij behoeven of zij deze inlichtingen onvpldoende achten, wordt het verlof niet verleend. Avp. KOEGRAS. Aan den heer M. Smit, timmerman en aannemer alhier, is onderhands opgedragen het bouwen van een nieuwe boerderij te Koegras, voor rekening van den heer J. Bas Ie Schoorl. WIERINGEN. Gisterenmorgen, ongeveer 10 uur. vloog nabij den Oever alhier een luchtschip, vermoedelijk een Zep pelin, daar IheL zeer lang was. Het kwam uit Zuide lijke en ging in Oostelijke richting naar de Friesche kust. De bevolking van den Oever sloeg met belang stelling de vlucht gade. Doordat het luchtschip zeer hoog vloog, kon men niel onderschei dein of 'het. een gewone vliegmachine of een Zeppelin was. WIERINGEN. Door den burgemeester alhier, is van den heer Bree- boarl van Winkel, ongeveer 200 H.L. tarwe, aanwezig op de bouwplaats ïn Polder Waard-Nieuwland alliier, aangekocht. Genoemde tarwe wordt voor ieder bur ger tegen den kostenden prijs beschikbaar gesteld. NOORDSCHARWOLDE Onder leiding van den heer Jac. N. Al, gaf „Alkmaars Dubbel Mannenkwarlet" „Harmonie", eergisteravond een schiiterende uilvoering ten lokale van den heer D. Stam alhier. Het zeer groote aantal gewonnen medailles, had reeds hooge verwachtingen opgewekt, die zeker nog weiden overtroffen, bij zoo veie mooie nrs. van dezen schoonen mannenzang. De medewerking van de hoe ren Adriaans© (cello) en Blauw (piano), werd op hoocen prijs gesteld. Alleen was jammer, dal er niet meer aan 100 bezoekers waren. LANGED1JK. Het bestuur der tuinbouwvereeniging „Groentecul- tuur" heeft de levering van 1100 wïlte aardappelmanden opgedragen aan den heer M. Hart te Broek op Lan- genidijk. EEN ENGELSCH WATERVLIEGTUIG. Gisternanmldag is een Engelsdi watervliegtuig ge daald in dein mond van de Westdr Schelde. De commandant was luitenant D. Murray. Volgens zijn verklaring was bei vliegtuig ecmige saa ien getroffen door vijandelijke kogels, waardoor hel neergeschoten is. E" zijn geen bommen op het vliegtuig aangetroffen. Vlieger en vliegtuig zijn per torpedoboot te Viis&in- gen aangebracht en aldaar onder militaire bewaking gesteld. VEEARTSENIJKUNDIG STAATSTOEZICHT. tugeuiaad is een omwerp tot aanvulling van de wet tot regeling van het veeartsenijkundig staags toezicht ca de veearh-enijkundige politie. Daaromtrent wordt in de Memorie van Toelichting het volgende medegedeeld: De ervaring, opgedaan bij de mond- en "klauwzeer- epidemie van 1911, heeft de wenschelijkheid aan het lichl gebracht, dat verspreiding van smetstof door mid del van zuivelfabrieken wordt tegen gegaan; dat bij het dreigen of heerschen van eene veeziekté als hét mond- on klauwzeer, de zuivelfabrieken worden ver plicht, hare nevenproducten behoorlijk te verhitten, voordat zij worden afgeleverd. Met deze ervaring is rekening gehouden bij het ontwerpen van art. 11 van het bij Koninklijke Boodschap van 8 September 1914 aan de Tweede 'Kamer ter overweging aangeboden voorstel van wet, houdende liepalingen tot regeling van het veeartsenijkundig Staatstoezicht. Nu legen de gekoesterde verwachtingen het mond en klauwzeer weer is opgetreden, terwijl de parlemen taire behandeling van het ingediende ontwerp-Veewet nog niet is aangevangen, heeft de Minister van Land bouw enz., ten einde met meer kracht tegen deze ziekté te kunnen optreden en haren voortgang te stuiten al vorens de weidetijd weder aanbreekt, gemeend: eéné voorloopige regeling dezer materie te moeten ter hand nemen. Daartoe wondt art. 15 van bovengenoemde wet aldus aangevuld, dat ook de in- en doorvoer en het vervoer van melk. afgeroomde melk. karnemelk en wed ban worden verboden. «WT1. EN KLAUWZEER. Teneinde met meer kracht tegen bet mond- en klauwzeer te kunnen optreden en haar voortgang te stuiten, alvorens de weidetijd aanbreekt, is een aan vulling voorgesteld van de wet trt regeling van het veeartsenijkndig staatstoezicht. Deze aanvulling bedoelt de verspreiding van de smetstof door middel van zuivelfabrieken tegen te gaan en de zuivelfabrieken te verplichten haar ne venproducten te verhitten, voordat deze worden afge leverd. Sedert de Vorige opgave djet. 10 Februari worden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Gelderland: 1 te Boreulq; in Noord-Brabant: 2 te Prmcenhage, 2 te Beugen en in elk der gemeenten Zesgehuchten, Leendé én Deurne 1 geval; in Limburg: in elk der gemeenten Buggenum, Grub- benvorst, Arcen en Velden. Wessem, Maasbree en Ol- tersum 1 gevall; in Utrecht1 geval te Benschop; in Noord-Hollandin elk der gemeenten Purme- rend en Wijdeworwormer 1 geval'; in Zuid-Holland3 te Stomp wijk en in elk der gemeenten Zegwaart, Zoetermeer. Zoeterwoude, Voor schoten en Veur 1'gevaL De gevallen te Princenhage werden vermoedelijk nog veroorzaakt door smetstof afkomstig van de zuivel fabriek vóór deze werd stopgezet. De 2 gevallen in Noord-Holland houden met elkaar verband. In Zuid- Holland is gebleken, dal enkele gevallen aan personen verkeer hun ontslaan te danken hadden, terwijl ver moedelijk ook besmette melkbussen en veevoederzak ken tot het ontstaan van. sommige der voorgekomen ziektegevallen aanleiding hebben gegeven. Alles wordt in het werk gesteld om deze oorzaken van verspreiding der ziekte op te heffen. In de maand Februari werden de kringen betreffen de verbod van uit- en in- en vervoer van vee opge heven leAlkemade, Den' Bommel, Mierlo, Beesel, Rog gel, IJselmuiden, Wiester, Bark, Asten, Wessem en Zwoller kerspel. KOLLUM WERELDBEROEMD. Het schijnt dat het dorp Kollum sedert daar een Fransche vlieger van een recordvlucht is gedaald, een groote bekendheid heeft verkregen. In een kaart van het oonlogsterrein, voorkomende in de „Farmers Dispath", uitgegeven te St Paul (U. S. A.), omvattende Engeland, België, Nederland en een deel van Duitsehland, waren in Nederland maar drie plaatsen aangegeven, nl. Amsterdam, Rotter dam en... Kollum. SCHAPEN.MOORD. Een kwart eeuw kwam bet in de gemeente Kerk- werve (in Schouwen) voor, dat vele schapen wer den vermoord. Nu 'heeft zich dat herhaald. Eerst af zonderlijke gevallen in de laatste weken, toen 13 te gelijk van iemand uit Zonnemaise en in een der laatste nachten 63, doodgebeten of in hot water gejaagd, waardoor ze verdronken. Men meent hier met viervoetige moordenaars te doen te hebben. De eigenaar heeft een groote beJooning uitgeloofd aan hen, die inlichtingen kunnen geven omtrent de zen schapenmoord. Hdbld. BRANDSTICHTING? Maandag, des avonds 8 uur, is afgebrand een hooi berg, staande op de boerderij van den heer C. Bos te Ahhenes, gemeente Haarlemmermeer. De (heer C: Bos ontving 5 Januari een ant-niemen brief, waarin hem werd medegedeeld dat hij onder een aangewe zen brute f 100 had te deponeeren en dat anders ziin boerderij zou afbranden. De politie scheen het als een grap te beschouwen tot dat het nu gebleken is dat het weldegelijk in alle ernst bedoeld was. DE „ZEELAND". Cit Vlissingen wordt gemeld, dat, nu de pas3a- giersdienst van heden af is opgehever, het vervoer van de post en van goederen zal plaats hebben met de goederenbooten der Maatschappij „Zeelanddie elke week Zondags, Dinsdags, Woensdags en Don derdags naar Tilbury docks zullen varen. De mailboot „Mecklenburg", die heden met de Duitsche gewonden vertrok, keert nog naar Ylia- singen terug. Hdbld. GEVECHT TUSSCHEN BELG EN DLTTSCHER. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de N. CL: In het Concertgebouw is thans een Belg onderdak gebracht, die reeds vaak langs een weiligen weg de grens heon ©n v/eer naar en van België had over gestoken met brieven en dergelijke. Enkele dagen geleden echter zag hij plotseling 'n Duitech soldaat op het pad staan Aan vluchten viel niet te denken ea onze Belg besloot zich te redden koste wat bet kost. Toen de Duitsche militair hein zou vioiteeren een pas had de Belg ook niet greep de Bdlg plosteling in zijn jaszak, dien hij vol peper had en wierp den Duitscber de oogen vol. Een verwoed gevecht ontstond tusschea beide mannen, waarbij het ten slotte den Belg, hoewel vreesdLjk gewond; vooral in het gezicht en cp den rug, gelukte over de Holiandsehe grens te geraken, die op twee ïoeter afstand was. Doordat de Duitscher de cogen Vol peper bad, kon hij den Belg niet zien, anders zou hij hem wellicht nog hebben neergeschoten. Do Belg beeft thans genoog van zijn boodsobappeu tus- schea België en Nederland en olijft als vluchteling hier. OMPLOEGEN VAN ROGGE. Aieu senrijh uil Groningea aan de Tel.: Het inbeslagnemen van. de rogge tegen een in ver houding van ander veevoer te lagen prijs, waardoor bij de roggen-boeren indertijd zooveel kwaad bloed is gezet, heelt nu jeen al heel onverwacht en ongewenscht gevolg. Op verschillende plaatsen ploegen de boeren de in (het najaar gezaaide rogge om, met het doel den bodem te bepoten met aardappelen of er haver of gerst op te zaaien. Voor deze artikelen heeft de regeering geen maximum-prijzen vastgesteld en nu rekenen de boeren er op, dat zij van den grond meer zullen trek ken dan wanneer zij er rogge telen, die straks misschien weer in beslag wordt genomen. Vooral van de aard appelteelt. verwacht men veel, omdat de voorraad aard appelmeel spoedig uitgeput dreigt te raken en de fa brikanten de nieuwe campagne stellig zonder eenigen voorraad zullen beginnen, zoodat het zich laat aanzien, dat de prijs van dal artikel, die nu reeds het dubbele van den gewonen bedraagt, het geheele jaar buitenge woon hoog zal zijn, wat vanzelf aan den prijs der aardappelen ten goede komt. Maar met dat al krimpt de oogst van de rogge in, wordt de reeds zoo ge ringe teelt van broodkoren in ons land nog minder. Het is dan ook te hopen, dat de regeering een middel zal weten te bedenken om hel euvel van het omploegen, dat hier en daar zelfs op vrij ruime schaal plaats vindt, tegen te gaan. Eene bedreiging, dat in het najaar dp regeering de op omgeploegde roggevel den geteelde producten in beslag zal nemen, welke maat regel reeds door verschillende burgemeesters aan de regeering moet aanbevolen zijn, zou. naar we ver trouwen, wel heilzaam werken en aan het onsociaal gedoe een einde maken. - WINKEL. Uitslag der aanbesteding van het verbouwen; van een woonhuis van den heer L. Groene woud alhier, in een woon- en winkelhuis. Timmerwerk: D. Kaaij f1250, P. Smit Gz. 1 1250, K. Bakker f 1175. G. Kuiper f 1270, C. Warnaar f 1880 en D. Brugman f1159. Gegund aan D. Brugman. MetselwerkJ. Schuijt f 513, P. Kropman f565. Gegund aan J. Schuijt. Schilder werk C. Speets f 389.28, E. Bakker f 298 en P. Lan- gereas f 310. Gegund aan E. Bakker. KOLÖORN. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van twee Hoofd ingelanden van den polder Waard en Groet, zijn her kozen de hoeren P. Wit en P. Schaap, beiden te Winket. ONTMOETING MET EEN ZEPPELIN. De vHelena" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maat schappij die gisteren in Rotterdam aankwam, heeft op zee, ongeveer 40 mijl van het Haaks-vuurschip. een ontmoeting gehad met een Zeppelin. Toen de bestuur ders van de Zeppelin het schip bemerkten, kwamen zij snel naderbij en vlogen heel laag over den stoo- mer. De bestuurders van het luchtschip, bemerkende dat het een Nederlandsche stoomer was,'veranderden ech ter spoedig weder van koers. Van beide zijden werd met vlaggen gesalueerd. DE REGEERING EN DE SCHEEPVAART. Naar wij, in verband ook met de besprekingen, welke in de laatste dagen hebben plaats gehad tusschen le den onzer Regeering en de vertegenwoordigers der groote stoomvaartmaatschappijen, van hoogst bevoeg de zijde vernemen, is de houding der Regeering te genover de vraag, welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn, deze. dat de Re geering de scheepvaart geheel vrij hleeft gelaten in dé beslissing, of deze met het oog op de Duitsche ver klaring en de daarmede verband houdende waarschu wingen van Duitsche zijde, hare schepen in de als ge vaarlijk gekenschetste gedeelten der Noordzee wü la ten varen. De Regeering heeft er zich daarbij zelfs van ont houden ook maar eenigen wenk te geven me', betrek king tot de door de scheepvaart te volgen gedragslijn. Naar wij verder ook uit andere officieele "kringen vernemen, wordt tegenover de komende gebeurtenissén een volmaakt afwachtende houding aangenomen. Hdbld. ANNA PAULOWNA. Woensdagavond vergaderde in bet cafe Hoogmoed aan de Van Ewijckdms, de vereenfging Yisschers- belangen. Zeker tengevolge van Imt 1 uitengewoon slechte weer was de vergadering niet zoo druk be zocht. De voorzitter, de heer C. F. Slevwers opent de«e eerste gewone vergadering in 1915 met een terugblik pp het afgeloopen jaar. Begonnen we, zegt spreker, in 1914 met frissehen moed, v ral ook. omdat de afslag geopend _z.cn word?n, en ging alles tot- den zemer vrij goed, toen de mobilisatie kwam, was al les in ems lamgeslagen. De handel in visrii stond gehedl stil De vissehers zochten buiten hun gewone element hr<>od te verdienen. N«»g is de toestand slecht, al is eeltige opleving merkbaar .De Vereo- niging, de Bond en de Regeering werken mee. De laatste zoekt afzetgebied. Wat zal 1915 geven? Zal er dan voldoende afzetgebied zijn? Wo hopen het. Til elk geval is daarvoor een krachtig vereen:gingsle ven noodfg. De leden moeten niet denken, daarvoor zal het bestuur wel zorgen, neen, zij moeten mee werken, zoovéél ze kunnen. Verder heet voorzitter den heer De Veen uit Enk- huizen, oie als gast de vergader:ng bijwoont, harte lijk welkom, en geeft het wo rd aan den secre taris, den heer E. Keuris Az. Deze deelt mee, dat hij den lieer D^ Veen heeft uitg£ noodigd dezen avond hier te kon en, omdat d" afslagkwestie aan de orde komt en, omdat hij weet, dat de visseherijihspecRe veel belang in de afslagen stelt.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1