11(1111! NiflIS- DONDERDAG 4 MAART 19154 58ste J aar gang. No. 5550. De dingen om ons heen. SCHAGER COURAIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Inf. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 oent ADYERTENTEEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. contrabande. Dezer dagen meldde een der bladen, dat deDuit- sohe bezettingstroepen in België thans koper opza melden op een nieuwe manier en wel door koper geld bijeen te brengen, waarbij zij voor een franc waarde aan kopermunt fr. 1.15 in papier of klein zilver gaven. Dat het verhaal vrij aprocrief is, im mers tot geen resultaat van eenig belang kan lei den ,waar de kopermunt in Belgëi een uiterste zeld zaamheid was en de halve sou bijna steeds door 'n Hollandsche cent werd voorgesteld, doet minder ter zake. Wel het half-spottend commentaar, dat men dus eigenlijk geld ook als contrabande moest gaan be schouwen, zeker in dit geval kopergeld. Aan deze kwestie zouden wij wel een enkel woord willen wijden. Wat is contrabande, is dan natuurlijk het aller eerst begrip, da|t dient vast te staan In het algemeen kan mén zeggen, dat alle artike len. het bezit waarvan den vijand in staat stelt den oorlcg te rekken of krachtiger te voeren, contraban de zijn en dat dus de krijgvoerende mogendheid al haar best zai doen den toevoer daarvan af te snij den. Nu is er echter ?een enkel artikel, dat een oor logvoerend land niet gebruiken kan, zoomin trou wens als een land in vollen vrede. Elk artikel heeft zijn waarde. Afgebrande lucifers zoo goed als een compleet siófc veldgeschut, kmderspenen of verbruik, ie prentbriefkaarten zoo goed als de modernste vliegmachine. Want wat men niet kan gebruiken in de hoeda nigheid waarop het wordt verkocht, kan en heeft altoos waarde als grondstof voor iets an ders. Houtafval wordt tot papier of cellulose, kin- derspenen kunnen als caoutchouc bij allerlei instru menten të pas komen. En men vergete evenmin, dat tallooze artikëlen thans gebruikt worden als surrogaat voor andere, die niet of slechts in onvoldoende mate verkrijg baar zijn. Feitelijk is er dus geen enkele soort van goede ren te bedenken, die niet op de eene of de andere wijze, hetzij direct voor het leger dienst doet, het zij de beYolMng van het oorlogvoerende land in Btaat stelt economisch de lasten van den krijg te blüven dragen. Zoo wil het ons voorkomen, dat het een onhoua. baar standpunt is, wanneer Duitschland den vrijen invoer van levensmiddelen als een recht opvordert, op grond dat die levensmiddelen alleen voor de bur gerbevolking en niet voor het leger bestemd zou den zijn. Wanneer toch voor het leger plus de bur gers een hoeveelheid graan beschikbaar is, en er wordt voor de „burgers" graan ingevoerd, ligt het toch voor de hand, dat daardoor voor het leger meer vrijkomt. Alleen wanneer dat leger gevoerd werd uit een anderen broodtrommel dan waaruit heol de natje haar voedsel ontvangt* zou ons inziens de Duitsche redeneering opgaan. Feitelijk moet dus de slotsom zijn en dat is ook de opvatting van Engeland dat alles contra bande is, wat voor den vijand bestemd is. Dat dit juist voor Engeland, dat voor zoo tallooze artikelen van buiteoïarxLschen toevoer afhankelijk is, een hoogst gevaarlijke theorie is, zal wel duidelijk zijn en Lord Roseberry heeft er tijdens den Boerenoor log terecht op gewezen. De praktijk echter beschouwt als absolute con- trabande in de eerste plaats alles, wat voor militair geliruik bestemd is, terwijl een aantal andere arti kelen, zooals graan, wol, katoen, metalen en der gelijke voorwaardelijk als contrabande beschouwd kunnen worden. De oorlogvoerende landen hebben allen bij het be gin van den krijg medegedeeld aan de neutralen, wat zij als absolute en wat als voorwaardelijke contra bande zouden beschouwen, en, gelijk van zelf spreekt; zijn de desbetreffende lijsten herhaaldelijk her-zien en aangevuld. Deze mededeeling aan de neutralen was daarom noodig, omdat het neutrale schip gaande naar een vijandelijke haven, zoo het door een oorlogsvaartuig der andere partij zou worden aangehouden, in- beslag kan worden genomen, indien het contraban- öq aca boord heeft voor den vijand bestemd. Een Hollandseh schip bijv., dat van Amerika ko mend buskruit aaai boord heeft voor ons leger be stemd, kan door een Duitsch oorlogsvaartuig niet bemoeilijkt worden, ook al doet het eerst een En- gelsche of Fransche haven aan. Wel echter, zoo dat buskruit vrij goed was, dat de kapitein kan van de hand doen waar hij er een goeden prijs voor kan bedingen. De regel „vrij schip, vrij goed", die vroege* gold, is door Engeland bijv. nooit er kend, evenmin als die dat neutraal goed in een vijandelijk schip vrij zou zijn en bij voor-goeden- prijs-verkiarirg van het schip zou moeten worden vergood. Slechts in hoogst enkele gevallen rekenen öe Britsche Prijs gerecht en dat zulk een schadever goeding verplicht is. Doch zoo zij wordt uitgekeerd bedraagt zij: de waarde van het goed tot den dag prijs plus 10% plus de betaalde vracht en een ver goeding voor tijdsverlies, zoodat in dit geval de eigenaar geen reden tot beklag hoeft zou men kun nen zeggen. Immers 10 procent winst zonder kosten ia vrijwel aannemelijk, vooral wanneer tijdens in koop en onteigening een poosje verloopen en het good dus in de meeste gevallen door de tijdsom standigheden toch reeds in waarde gestegen is. Deze gevallen uitgezonderd is echter voor de neu tralen de geheele contrabande-gesehiedenis een bron van veel schade en ongemak. Vooral wordt het dit. wanneer, zooals thans het geval is, een onzijdig land als het onze er van verdacht werd, veel meer te koopen dan het zelf noodig heeft, zoo dat het meerdere, aldus dacht Engeland, zijn weg naar Duitschland vinden zou. Om dit te verhoeden werd dan ook het vervoer van verschillende arti kelen ook naar ons land verboden, en. nadat onze regeering ten aanzien dier artikelen een uitvoer verbod had uitgevaardigd, toch nog bemoeilijkt. Al leen het adresseeren dier artikelen zooals graan bijv. direct aan de regeering of aan de Overzee- trust, maakte aan veel belemmering een einde, hoewel nog niet aan alle moeilijkheid. Ziedaar in groote trekken een en ander over het begrip „contrabande" en de beteekenis ervan voor oorlogvoerenden en neutralen. Het zal den lezer opvallen, dat, waar feitelijk al les contrabande is, de regeling niet geheel afdoen de kan worden genoemd. Zoo A zijn vijand B zoo veel mogelijk afbreuk wil doen, zou hij moeten zien te maken, dat B geenerlei toevoer kreeg, van welken aard dan ook. Dit nu is onmogelijk, tenzij hij alle grenzen, land- zoowel als zeefrontier, kan bewaken. Waar dit in het geval van Duitschland bijv. onmogelijk is, zoolang ons land, Denemarken en Zwitserland niet in den krijg zijn medegesleept en de Oostzeekust voor -den handel open bleef, kan van een afsluiting niet gesproken worden. Tenzij dan natuurlijk de neutrale staten zouden -willen medewerken. Zulk een medewerking is denkbaar. Het idee toch is opgeworpen in verband met de Tweede Vredes conferentie, (toen men nog dacht aan arbitrage en dergelijke antiquiteiten), om het land. dat oorlog ging voeren, zonder eerst de hulp van het Haag- sche Hof te hebben ingeroepen, te boycotten. Dat wil zeggen, alle handel, scheepvaart en ver keer met zulk een rijk stop te zetten, geen brieven of telegrammen er uit afkomstig of er voor be stemd, door te zenden, het geen geld te leenen, en er geenërlei waar heen te zénden of er vandaan to betrekken. Een soort doodverklaring op economisch gebied dus van den onrustverwekker. Inderdaad zou zulk een systeem van waarde kun nen zijn om een staat te doen terugdeinzen voor een oorlogsverklaring, dan wel een reeds aangevan gen krijg spoedig te doen eindigen. Speciaal het weigeren van een oorlogsleening door de neutrale landen en het niet in betaling aan nemen van aandeelen of scrips daarvan, gelijk ook op de jongste samenkomst in Den Haag van de In terparlementaire Unie ter sprake kwam, doch o.a. door toedoen van Oostenrijk niet werd aangeno men, zou van groote beteekenis kunnen zijn. "NV aar de oorlogvoerenden het do neutrale staten lastig maken met hun bepalingen van wat wel en wat geen contrabande zal zijn, zou een verklaring van alle neutralen, dat in represaille voor geleden last en ongemak allen uitvoer naar de oorlogvoeren den verboden zal zijn, ongetwijfeld nut kunnen bobben om de begrippen omtrent contrabande van artikelen voor eigen gebruik bestemd, wat milder te doen worden. Zoo zou veel economische schade voor de niet in den strijd betrokken partijen allicht zijn te vermij den. Het laat zich hooren, dat het zeer bezwaarlijk zal gaan, thans met zulk een voorstel aan te ko men. Waarschijnlijk zou een en misschien wel beide partijen er een onvriendschappelijke handeling in zien van den neutraal, die er het eerst, mede aan kwam en zou het zeer moeilijk zijn dienaangaan de tot overeenstemming te geraken, zelfs tusschen de onzijdige landen, doch het blijft een middel van verweer, waarop blijkbaar niet genoeg is ge lei. UITKIJK. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting'van Dinsdag 2 Maart 1915. een onbetrouwbaar knecht. De eerste beklaagde van de 'vorige week was ook nu nummer een. Het was zekere Maarten van der Struijff, tot voor betrekkelijk korten tijd melk knecht bij den heer Vos te Callantsoog, van wien hij een paard heeft ontvreemd, waarvoor hij vori- gen Dinsdag terecht stond. Nu was hij hier als be klaagde, omdat hij met de financiën niet al te be trouwbaar was geweest. Maarten was zoo vrij geweest om onlangs voor Vos f 9 te innen van zekeren Gerrit Baken, die dat bedragje schuldig was aan Vos. Maarten zei, dat hij van Vos opdracht had, het geld te ontvangen, wat door Vos werd tegengesproken. Baken had het niet precies kunnen passen en f 10 gegeven. Maar ten 'had daar op 't moment ook niet van terug, maar dat zou dan wel komen. Doch 't moet nog altijd'komen met dien gulden. Terwijl vriend Maar ten zoo vriendelijk was het van Baken ontvangen geld niet af te dragen. Door ruzie met Vos raakte Maarten uit betrek king en daar er van dit zaakje werk gemaakt was moest onze Maarten thans terecht staan. De O. v. J. eiscbte 3 maanden gevangenisstraf. bui 1 en de hospes gerekend. Volgt beklaagde Jan Kaper, een zonder vaste woonplaats rondzwervende sinjeur, geboren in 187fi te 'Zwolle. Jan was in den avond van 4 Februari op de Mient te 'Alkmaar komen aanzeilen bij den heer van Vuure, die een welbekende zaak heeft in brandkasten, huishoudelijks artikelen, enz. Daar ging Jan aan 't gappen. Een brandkast was wel wat zwaar, maar eenige tafelmessen, zakmesjes, kwastjes en schuiertjes, d;-t zou'wel gaan. En dat ging ook. Toen Jan zijn zakken volgestopt bad, ging bij er meteen van door, om bij Jo van der Molen, in t Laugedijker welvaren" aan do Kraanbuurt eens aan te fteken. Hier begon Jan zijn schatten te toonen en slaagde er in aan Jo wat tafelmessen en een zak mesje te yerkoopen. Doch hospes van der Molen slaapt ook niet en vermoedde dat er wel wat ach ter kon steken, dat die snuiter hier zulke artiko len meebracht. De politie werd met de 'geschiednis in kennis gesteld, Jan werd onder handen genomen, ontkende en zei de'spullen te hebben gekocht, en tegen hem vorderde de O. v J tnans 5 maan den gevangenisstraf De verdediger, 'Mr. Gouverne, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. een onaangename bejegening. Nu rijn aan de beurt Jaa Goedhart en Reier Ka pitein, een paar jongelui, de een uit Sint Maarten, de ander uit Harenkarspel, die zich in den'nacht van 24 op 25 Jannri jl wat ruw hadden gedragen. Ze waren toen op een uitv)»ring met; bal na. geweest en hadden tot hun 'groot misnoegen ge zien, dat de Dirkshorner smidsl necht Dirk Spoor uit was met'een modiste van cirie zesjes, Gatharina Kras èenaamd en woonachtig te Moerbeek, gemeen te Nieuwe Niedorp. Spoor, die met zijn meisje-over den overweg van 't spoor ging en vredig met haar voortfictste om Moerbeek te bereiken en daar nog even te toeven, werd door de twee andere 'vereer ders van Catharina gevolgd. De jongens, die het fietsende paartje weldra hadden ingehaald spron gen ven de fiets, mishandelden Dirk Spoor en een hunner beieedigde met scheldwoorden het meisje. Nu ontkenden de heeren. Mishandeling was niet gepleegd, beleediging niet aangedaan. Catharina zei nooit mét een der beklaagden uit te zijn geweest. De O. v. J. eischte tegen Goedhart f 40 of acht dagen hechtenis en tegen Kapitein f 30 of 6 dagen hechtenis. mishandeling. De 19-jarige 'Pieter Kraakman, landarbeider te Zuidscharwoude, was voor de vierschaar gedaagd, tor zake mishandeling, in den nacht van 30 op 31 Januari, gepleegd op een anderen Zuidscharwouder arbeider Piet Engering. Nu zei beklaagde 'wel, dat Piet het er naar ge maakt had, maar de President vond dat toch an ders niet aan een aanvallende houding van de zijde van Piet Engering gedacht behoefde te worden, ge tuige heit feit, dat die Piet uit angst voor Piet Kraakman op het privaat was gevlucht. Engering zei wel ruim een uur te zijn mishan deld, waarop de Praesus er zijn verwondering over uitsprak, dat er nog iets van Engering over was. Beklaagde erkende geslagen te hebben. Da O. v. J. vroeg f 25 boete of 10 dagen hechte nis. deuren dicht. Een zaakje, dat met het oog op de goede zeden met gesloten deuren v.erd berecht, vormde het slot. A.B. Dinsdag uitspraken. Binnenlandsch Nieuws. hollands noorderkwartier. Vergadering op Woensdag 17 Maart 1915, de3 mor gens te half tien, in het Café van Miej. de Wied. Boon te Wiieringerwaaxd Op de agenda komen idé volgende punten voor: Opening. Notulen. Mededeelingen. Inge komen slakken. Jaarverslag. Rapport der plnan- lièele Commissie betreffende de rekening en verantwoor ding over 1914. Mededeelingen van den Rijkszuivel- consulent over 1914. Rapport van de Commissie tot Wetsherziening. Benoemingen: a. van een on- uervoorzilierb. van drie leden Van het bestuur we- f;ens "periodieke aftreding op 1 Januari 1916 van de leeren P. Buis Jz., P. Kaan Dz., en J. Best Nz. Bepaling van dé plaats waar de vergadering in Novem- ek. zal worden gehouden: Alkmaar. Rappor ten en voorstellena. Rapport omtrent de cursussen in Landbouwhuishoudoïiderwijs. Rapporteur de heer C. Nabel. b. Rapport omtrent de Vakschool voor Kaas makers te hoorn. Rapporteur de heer J. Best Nz. c. Voorstel tot aankoop van fokstieren. Inleider de heer P. Stapel Cz. d. Rapport omtrent het bevorderen van arbitrage in den veehandel. Rapporteur de heer C. D. Kaaskooper. e. Rapport en voorstel omtrent de be proeving van greppelploegen. Rapporteur en inleider de heer J. Best Nz. f. Voorstel tot het maken van een plan voor doelmatige inrichting van ierkelders. In- iader de heer G. Nobel. Bespreking van het Wets ontwerp toi regeling van het Veeartsenijkundig Staats toezicht (de Veewet). Inleider de_ heer C. Nobel. Vaststelling van de begrooting 1915. Bespreking van verdere werkzaamheden. Rondvraag. Sluiting. kolhorn. Zondag 7 Maart zal alhier in het lokaal Blom een daim-seance worden 'gehouden door den heer J. P. Waiboer van Anna Paulowna. kolhorn. Onze plaatsgenoot de heer K. Dikstaal, Hoofd der School, korporaal'bij de Landweer, werd bevorderd tot sergeant. 1 de duikboot- en mtjnoorlog.d Uit Londen, 3 Maart. De Daily Chronicle meldt, dat een passagier van de gisteren in Engeland aan gekomen Prinses Juliana (gisteren van Ylissin- gen vertrokken en denzelfden dag te Tilbury aan gekomen), verteld heeft, dat gedurende de reis een groote Duitsche duikboot 'was gezien, die de Juli ana echter niet liet stoppen. Uit Hoek van Holland, 3 Maart. Door het giste ren 'binnengekomen stoomschip Wrexham, van de Harwichlijnl wordt gerapporteerd, dat zi tot aan het vuurschip Maas (7 mijl uit de kust) door een onderzeeër was achtervolgd.' van spionnage verdacht. De Nieuwe Crt. vertelt de volgende historie: Een bekend inwoner van Den Haag, de heer H. W., uit het Noordeinde, wiens bedrijf vaak nacht-werk zaamheden meebrengt, was gisteren eerst tegen den echtend thuisgekomen en hierdoor sliep hij 'om 10 uur in den morgen nog. Onverwacht wordt er aan zjin slaapkamerdeur getikt. 1 Meneer, of u even wilt komen, vraagt de dienst bode, er zijn zes heeren om u te spreken Zes heeren? Op dit uur al! De heer des huizes overpeinst een oogenblïk wat dit wel kan zijn. Dan staat het meisje weer voor zijn deur. Meneer, 'er zijn nog drie heeren binnengeko men. Ze zeggen, ze zijn van-de pblitie en de justi tie en moeten u dadelijk hebben. Van de poltie en de justitie, negen man, wat kan'dat zijn, vraagt de nietsvermoedende heer zich af, en schiet zoo haastig mogelijk eenige kleeding- stukken aan In de husikamer wacht het heeren-gezelschap den huisbewoner op en maakt zich in verschillende qua- liteiten "bekend; justitie, politie en recherche. Onnoodig te zeggen, dat de verbazing van den heer W. onrustbarend toeneemt Waar is uw telefoon?; luidt de vraag van een der dienaren van het gerecht. - Hier, meneer I - Neen, die bedoelen wij niet .Het toestel voor do draadlooze telegrafie moeten wij zien. Draadlooze telegrafie, maar meneer, wat meent u, wat zou ik in vredesnaam daarmee moeten doen? Ja, ja, -dat zullen w ij wel uitvinden. Mannen, bewaak alle uitgangen van het huis, ramen en deu ren ,zoo dat-ie niet kan ontsnappenl klinkt het be- Vel. Dan worden achtereenvolgens ondervraagd het dochtertje, het doodelijk verschrikte dienstmeisje, de chauffeur, die in de keuken het zilver stond te poetsen. Opbiechten moesten ze wat 'ze wel van het geheimzinnige toestel op het dak afwisten. Alle drie bleven zij het'antwoord schuldig. Intusschen was de heer W. met eenige der onwel kome bezoekers tot een nadere verklaring kunnen komen. Er loopt een'telefoonlijn over uw dak en dat is geen gemeentelijn, dus dit heeft wat bijzonders te beteekenen. Verdenken de heeren mij dan van spionnage? Gewis. Wij hebben zeer strenge orders en kunnen niet scherp genoeg toezien. 'Maar, meneeren, klimt u zelf op het dak, dan kunt u er zich van 'overtuigen dat dat bewuste lijntje niets anders is.... dan de draad van een huis- telefoontje naar de woning van mijn schoonmoeder. Het loopt bovendien uitsluitend over onze particu liere eigendommen! U kunt direct de proef nemen ei Zelf opbellen. i Oh, is het dat. Nu, dan kunnen'wij wel gaan. Wij zijnverkeerd ingelicht'en zonder de minste verontschuldiging aan te bieden, verlieten de verte genwoordigers van het gerecht de woning van den heer W., wien niets anders 'overbleef dan zijn hoogst verontwaardigde stemming te luchten en zija beangste buisgenooten te gaan geruststellen. het mwnengewaar. Door een 'loodsboot werden voor den Waterweg acht mijnen vernietigd. een zeldzaam geval. Een'militair te Naarden, die al sedert 1900 zijn militieplichten vervult en thans 'onder de wapenen aldaar is. werd gisteren als te klein voor den dienst afgokeurd. In 1906 bleek hij 1.54 M. lang te zijn, doch werd herkeurd en gemeten met de voetbeklee- dhig aan, zoodat hij toen toch de vereischto lengte van 1-55 M. bad. Evenwel bleef op zijn signalement 1.54 M. ^ang staan. Thans dacht de'man er over na, of dit voor hom geen reden kon zijn, om ontslag'uit den dienst te krijgen en werkelijk werd hij gisteren door den geneeskundigen 'dienst afgekeurd als benoden de maat. Van 1906 tot heden was hij 'dus de kleinste man uit het leger. relletjes te veenhutzen. Men schrijft uit Veenhuizen dd. 1 Maart aan het Hdbld.: Toen'gisteren (28 Febr.) de verpleegden der Rijks- Werkinrichtingen alhier na afloop van den kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk zich op den terugweg bevonden naar'het tweede gesticht, weigefden som migen te marcheeren in de bepaalde orde, nl.1 op rijen van vier. Een woordenwisseling tusschen een der begeleidende ambtenaren en een 'der verpleeg den ontstond en zette al dadelijk kwaad bloed. Eedenmorgen op het appèl viei er al eenige'gis ting waar te nemen,die zich uitte in verzet tegen den rijksveldwachter, die 'den door den betreffen- den ambtenaar aangewezen verpleegde wilde arres teeren. Door hulp 'van anderen mislukte dit toen. Op het middagappèl kwam het tot dadelijkheden. Weer'zou dc schuldige worden aangewezen om te worden afgezonderd. Nu had hij 'zich op alle ge beurlijkheden gewapend, want hij droeg verborgen tusschen zijn kleeren een ongeveer 40 cM. lang stuk 'ijzer van 2 cM. vierkant. Hiermee ging hij den veld wachter te lijf en bracht hem een tamelijk ern stige wonde bij het oog toe. Toen hij uithaalde voor den tweeden slag, kwam te rechter tijd de di recteur van het tweede gesticht te hulp. Vóór de slag aankwam, viel er een schot uit de revolver van den directeur'en de aanrander stortte neer. De overige verpleegden vluchtten uiteen. De' ge troffene werd dadelijk per brancard naar het cen traal hospitaal gebracht. De kogel was achter het oor ingedrongen en had boven de halswervel een uitweg gevonden. De wonde bleek niet doodelijk te zijn en gevaar voor het'leven schijnt uitgesloten. brutale aanval. Gistermorgen; omstreeks vjif uur, werd in de na bijheid van het spoorwegstation Schijndel (N.-B.), in de richting van St. Oedenrode, de veehandelaar P. van Lijssel, die zich, vergezeld van zijn zoon, met twee koeien naar de markt in Den Bosch be gaf, door twee onbekende personen aangevallen. De aanranders weirpen hen eerst peper in de oogen en sloegen hen daarna met een stuk ijzer op het hoofd. In de worsteling, die daarop ont stond, kreeg de man nog verscheidene ernstige ver wondingen. Een portefeuille met f 140 erd hem ont rold. Hij had nog 'een portefeuille met circa f 900 bij zich, doch, daar op zijn hulpgeroep-spoedig het personeel van het station toesnelde, hadden de aan vallers geen gelegenheid 'meer hem ook nog deze portefeuille te ontnemen. De aanvallers zijn vermoedelijk geen onbekenden, daar Van Lijssel eiken Woensdag de markt te Den Bosch bezoekt en dan veel geld bij zich heeft, wat de dieven zullen geweten hebben. De politie is van den aanval in kennis gesteld en opende direct het onderzoek, tot nu toe echter zon der resultaat. een nieuwe truc van oplichten. Te Tiendeveen (Z.-Dr.) zette een stoelenmattor, die z'n affaire langs de huizen uitoefent, een mat op een stoel van R. O. Toen bij gereed was, zou de vrouw des huizes, die alleen thuis was, hem be talen en ging daartoe naar het kabinet. Zich om keer end zag zij, dat de stoelenmattor een flesebje aan den mond bracht. Onder den uitroep: „Nu sterf ik!" zakte hij 'ineen. Hevig ontsteld, liep de vrouw het huis uit, om buren te roepen. Teruggekeerd met hulp, was de stoelenmattor vredwenen en met hem.... drie gulden 'uit het kabinet! wi er 1ng er waard. In een vergadering van Polderbestuur met Hoofdin gelanden, is wegens periodieke aftreding van den heer P. Blaauboer ais Heemraad, eene aanbeveling opge maakt met liet volgende drietal: no. I. P. Blaau boer, no. 2. R. D. Kaan, na 3. E. Rijkes. wieringerwaard. Zondag- en Dinsdagavond heeft de Propaganda club der afd. Wieringerwaard van dm Bond voor Staats- pensionneering wederom ©n openbare uitvoering ge geven ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. Dè op komst was niet zoo groot als we gewoon zijn, v,ant lot dusver was de zaal steeds overvol. Toch waren er beide avonden nog wel 150 personen aanwezig. De jongelui hebben weer Wijk gegeven ernstig te hebben gestudeerd. Op biet programma was vermeld le. „Uit het leven", propagandastuk in 3 bedrijven. Door droevige familieomstandigheden was een der Jeden ter elfder ure verliindei'd geworden, doch _geen nood, de heer A. Woestenburg heeft de rol van Antoon Versluis in een halven <jag zoo goed ingestudeerd, alsof hij er

Schager Courant | 1915 | | pagina 1