Alpien Nieuws- Aiïefieitie- Mmllai, WOENSDAG 10 MAART 1015. 58ste Jaargang. No. 5553. UitgeversTRAPMAN Co. Raad van Schagen. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor ien ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. Plaatselijk Nieuws. Vergadering op Dinsdag 9 Maart 1915, voormid dags 10 uur. Voorzitter de heer J. P. W. van Doorn, burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer F. v. d. Kamp. Na opening door voorzitter, leest de secretaris 3 notulen, die worden goedgekeurd Mcdodeeling volgt, dat de gemeenterekening dienst 1913 goedgekeurd van Ged. Staten is ingekomen, met -en kleine opmerking van administratieven aard. Goedgekeurd zijn verder wijziging verordening voor schoolgelden, wijziging tot aanvulling der al- gemeene politieverordening en wijziging verordening op markt- en waaggelden. j Het ingekomen verslag der commissie tot wering van schoolverzuim luidt gunstig: geen enkel geval behoefde te worden behandeld. 'Voor kennisgeving aangenomen. i< Ingekomen is een adres aan den Raad gericht door H IJ. S. M.f om le mogen overgaan tot het plaatsen, hebben en onderhouden van waarschu - wingsborden in deze gemeente aan de tramlijn Alk maar—Schagen. Voorzitter stelt voor dit in han del te stellen van B. en W. De heer Meurs zou bij deze gelegenheid willen aandringen op afsluitboomen op de Loet. Voorzitter zegt, dat daarop reeds eerder is aange drongen, doch zoowel de H. IJ. S. M. als Ged. Sta ten achtten ze'overbodig, waarop B. en W. bericht ten, de verantwoordelijkheid voor de veiligheid daar niet te'aanvaarden. Voorzitter zegt: we kunnen nog eens vragen om afsluitboomen. De heer Meurs zou dat graag doen, al zal 'tniet direct helpen, 't zou toch indirect nuttig zijn. En indien we bij Ged. Staten aan 't eind zijn, zou spreker zelfs bij den Minister deze zaak wel aan hangig wenschen te maken. Laten we er voor doen wat we kunnen. Afsluit boomen -zijn daar noodzakelijk. .Kunnen we het niet halen, dan is 't niet anders. De opoffering voor bediening zou echter voor de H. IJ. S. M. al 'zeer gering zijn, vindt spreker, die dit nader toelicht. Voorzitter acht het een beginselkwestie van de H. IJ. S. M. Op de tramlijnen hebben ze nu 'een maal geen afsluitboomen en gaan ze er toe over, dan zou dat overal moeten gebeuren. En er zijn zooveel kleine tramlijnen in ons land. De verlich ting bij de Miede bijv- was al een soortgelijk geval. Nu zijn allo halten, enz. wel niet in even groote mate gevaarlijk wat overgang of verlichting betreft, doch 't is eenmaal een beginsel der H. IJ. S. M., waar we hier mede te doen hebben. De hr. Meurs: Maar we hebben subsidie betaald on der voorwaarde dat er afsluitboomen komen. En nu 't zoover kwam zijn er geen afsluitboomen. Dat vind ik niet eerlijk, 't Is toch als conditie gesteld on zerzijds bij do toekenning van subsidie. Dan hadden ze moeten zeggen: dat doen we niet. De heer Roggeveen vindt ook, dat op die voorwaar de, bij onze subsidie bepaald, gewezen zou kunnen worden. I Do heey Trapman merkt op, dat onze 'voorwaar den destijds zijn getroffen, ja, maar met de Tram- vereonicing, doch niet met de II. I.T. S. M. Voorzitter zegt, dot de Noorderstoomtramweg-Mij. de zaak heeft overgedragen aan de H. TJ. S. M. De heer Koster zou, daar de oplossing wel eens wat lang 'kan duren, graag spoedig doeltreffende maatregelen nemen ter voorkoming van ongelukken die men daar werkelijk veel kans löopt te krijgen. Ais we bij H. IJ. S. M., Ged. Staten en Minister niet klaar komen, zijn we nog even ver. Gevaar is er, daarover is de heele Raad het eens. Welnu, dan zoodra mogelijk er alvast in voorzien. Ook dringt spreker op betere verlichting bij het tramstation daar aan. Dat is eveneens noodig. Voorzitter vraagt, hoe de heer Koster zich voor stelt het gevaar op te heffen: 'een man met een vlag, afsluitboomen? Zoo'n man ter bediening van een waarschuwingsvlag, zou voor ons echter duur komen en er den heelen dag nagenoeg moeten ver blijven. I' 1 De hoer Koster geeft toe, dat het duur zal wor den, doch er moet wat gedaan worden. Voorzitter zegt: we zullen zien wat we klaar kun nen. krijgen en wel zoo spoedig mogelijk zullen we bij den Minister aankloppen en ons beijveren, de zaak voor elkaar te krijgen. Voorzitter brengt nu ter tafel eep verzoek van een stoomcaroussolhouder, om aan liern de staan plaats te verhuren voor de jaren 1916, 1917, 1918 en 1919, voor f 1250 per jaar. Voorzitter merkt op, dat de bedoeling van adres sant dus is: hem de plaats onderhands te gunnen, en herinnert eraan, dat dit voorheen ook zoo ging tegen een huursom van f 750 per jaar. De publieke verpachting bracht dit jaar voor den stoomcarous- sei f 1013 op. Voorzitter 'stelt voor, dit adres in handen te Stellen van B. en W, om af te wach ten, wat de verdere loop van dit verzoek zal zijn. De heer Trapman zegt, het in handen stellen van B. en W. goed te vinden. Maar wat sluit dat in zich? Dat B. en W. ook een 'beslissing zullen ne men? Ik zou 't jammer vinden, als wij met die verpachting gingen breken. Heel graag wil ik B. en W. tijd geven tot overweging 'en dan zien, dat zij met hunne meening in den Raad komen. Goedge vonden. Aan de rorde is benoeming van leden der stem bureaus. Voor de 2e Kamer worden als zoodanig ge kozen dc heeren W. Roggeveen en D. Smit.'Voor de Provinciale Staten de heeren P. Trapman en P. Boe kei. Voor den Gemeenteraad de heeren P. Meurs en J. Schoor!. Als reservelid, dat er moet zijn, wan neer er meer verkiezingen moeten zijn, wordt de heer J. Koster benoemd. Door allen aangenomen. Volgt voorstel betreffende aanbesteding van dem ping en rioleering van de slooten langs de Ooster straat en voor den Stationsweg. Voorzitter zegt: De heeren weten'dat dit punt op de voorlaatste vergadering in December jl. is ter sprake gekomen, doch toen was er nog geen advies der Gezondheidscommissie. In de laatste vergade ring in Januari jl. was dat er wel, en is bepaald, spoed met de zaak te maken. De kosten waren ge raamd op f 3690 toen de aanbesteding voor de deur stond hebben B. en W. 'n laatste raming laten maken! Die raming week aanmerkelijk van de eerste ra ming af. Ten eerste door duurdere grondstoffen en iweedena, omdat in de eerste raming een vergissing was gemaakt. De aanbesteding heeft plaats gehad en was iets hooger dan de tweede raming van B. en W. Het Dag. Bestuur heeft het niet gegund, doch aangehouden, om den Raad eerst er in te ken nen, alvorens te gunnen. Daarom komen wij er nu weer mee in den Raad, om voor te stellen het werk uit te voeren zooals ter vorige vergadering is aangenomen. Alleen wordt er uitgelaten bestrating van de Oosterstraat, daar beter geacht wordt, daar eerst den grond te laten bezakken. Anders toch zou het straatwerk daar spoe dig aan verzakking onderhevig zijn. De raming van da' straatwerk was f 1300. B. en W. vragen dan aan 'den Raad machtiging om uit te voeren het Werk voor't bedrag als waarvoor is ingeschreven. De ;heor Roggeveen wijst er op, dat met een stom 'meerderheid besloten is, tot demping over te gaan. Als het niet bepaald noodzakelijk is, zou spr. geen uitgaven willen doen, die de begrooting zoo belangrijk (met ongeveer f2000) zullen overschrij den. In <\eze omstandigheden moeten we de zuinig heid betrachten. Wanneer we dus enkel konden be sluiten tot demping van 'Oostersloot en rioleering, dan komen we tot f 1500 kosten. Dat zou wel aan te bevelen zijn. Want demping van 't tweede ge deelte kan altijd nog Vel plaats hebben, zonder verlies van arbeid of geld. Als de gezondheid het mocht eischen, zou het ri ool in verbinding kunnen worden gebracht met het andere riool ,dat uitmondt op de Langesloot. De heer Boekei zegt, dat het idee van B. en W. hem juist toelacht. We zouden, wanneer de Nieuwe Laagrij doorgetrokken wordt, in Schagen een plein krijgen, dat gelegenheid geeft tot plaatsing van een schouwburg, etc. Spreker vindt het,best, daar een plein tei maken. i De heer Koster wil gaarne het voorstel van den heer Roggeveen steunen, hij vindt het ook plicht de zuinigheid zooveel mogelijk te betrachten. Spr. is door deskundigen de opmerking gemaakt, dat af graving van den bestaacden grond en wel tot 18 cM., wenschelijk was. Met 'dien afgegraven grond zou dan de demping der Oostersloot kunnen ge schieden. Ik heb het zelf bekeken, zegt de heer Koster, en deel die opvatting. Spreker wil graag nader onderzoek in deze. 1 De heer Hopman acht het zeer ongewenscht, daar grond af te graven om er de sloot mee te dempen, 't Lijkt spreker niet goed toe, dat bouwterrein te gaan afgraven. Zoo hoog is T daar niet. Voorzitter zegt, dat het jammer zou zijn, als de Raad het idee Koster aannam, 't zou tot groote sto ring en uitstel leiden. Voorzitter bespreekt nog eens dat B. en W.'het gewenscht achten, er met de be strating te wachten. Een deel van den straatweg toch zal over 't nieuwe gedeelte komen, de helft ongeveer. Dus 'voor die helft ,zou verzakking te vreezen zijn. De beer Trapman zegt, dat het idee 'van den heer Koster hem niet toelacht In andere streken is het niet zoo vochtig als hier en daar kan men beter afgraven. Maar hier is in 't 'algemeen veel tegen afgraven van bouwterreinen. Plekjes die laag zijn, kunnen beter verhoogd worden, dan plekjes die te hoog zijn, te verlagen. Maar: zullen we overgaan tot demping van 'de groote voorstoot? Bij deze vraag rijst een kwestie 'van smaak. De een houdt van pleinen, de ander van water. En over smaak valt niet te twisten. Is demping van de Groote Stoot de groote kosten waard, die daarmede gepaard gaan? dat is hier de groote en beslissende vraag. Demping Oostersloot en rioleering en bestrating Oosterstraat zullen f 2785 kosten. Het straatwerk eraf, zal dus de Oostersloot van alleen dempen en rioleeren f 1485 kosten.En het dempen van de groo te voorstoot alleen f 2715. Als men er een plein van maakt en wil men dat plein productief maken, zooals de heer Boekei, dan moet daar bestrating zijn. Wat nog een ruime twee duizend gulden kost. Het dempen van deze stoot, die absoluut geen na deel voor de gezondheid oplevert, zal dus alleen al een kleine f 5000 kosten en dat alleen, omdat men het mooier vindt. In zooverre is 'spreker het met het voorstel-Roggeveen eens, dat er niet zooveel voor uitgegeven moet worden, werkelijk, we kun nen ons niet gerechtigd achten, zoo veel uit te ge ven voor een zoo weinig urgente zaak als de dem ping van deze sloot. Egaliseeren we het terrein en maken we er een plantsoen van, vordert dat even eens een heele som vóór we er mee klaar zijn, on geveer volgens begrooting f 500 h f 600. Die bere kening lijkt'spr. veel te laag, en hij grondt dit te vens op het feit, dat alleen 'voor beplanting daar f 20 is geraamd. Dan heeft men zijn eischen toch al zeer laag gesteld. Ik geloof intusschen, dat we hiermee de tweede vergissing op de eerste zouden stapelen. Spr. blijft demping ontraden. De redenee ring des heeren Boekei, om daar een plein te ma ken dat met kermis rentegevend zou te maken zijn, acht spr. ook niet opgaande, ziende de weinige revenuen, die tot dusverre te maken zijn geweest met terreinen liggende zoo ver uit het centrum der gemeente. De heer Trapman voegt hier nog aan toe, dat hij verbaasd heeft gestaan over de houding, die B. en W- in deze zaak hebben aangenomen. Het besluit van den Raad ten opzichte der demping is geba seerd op onjuiste cijfers. De raming van f 3690 bleek niet te sluiten, men had zich een kleine f 2000. verrekend. Dus heeft de Raad vorig maal een be sluit genomen op cijfers die niet deugden, 't Had dus op den weg van B. en W. gelegen, om bij den'Raad te ikomen om, gezien de heel andere cij fers, te vragen: vindt men nu nog goed, tot aanbe steding over te gaan. De nu gevolgde manier vindt spr. niet goed, 'daar de medezeggingschap van den Raad op deze wijze wordt verkort. De heer Hopman meent, dat de heer Trapman ten opzichte van die f 20 voor beplanting een ver keerde meening heeft. Bedoeld is daar grasveld, met er omheen een boomenrij. Daarvoor is dat bedrag niet zoo vreemd. 1 De heer Trapman vindt, dat het ook'in deze blijft een kwestie van smaak en zou wat daar gemaakt moet worden 'in overeenstemming willen zien ge bracht met 't plantsoen, dat er naast ligt en waar van hqt een vervolg zou moeten zijn. Spr, acht het een verkeerde methode, het te primitief op te zet ten, dan komt men later voor allerlei verrassingen te staan. 1 De hoer Buis vindt, dat we met het plan moeten doorgaan, al erkent spreker, dat het een duur plan is. Het doodloopeude gedeelte daar is een verba- zand stinkende sloot en demping daarvan zal toch wel zeer spoedig noodig zijn. 1 c órzitter zegt, dat bij niet demping nog een brug ook noodig zou zijn. Dat zou er dan ook nog bij komen. Ton aanzien van de opmerking vaan B. en V/. van den heer Trapman, zegt voorzitter, dat we tocli niet zoozeer in verzuim zijn gebleven. Wij heb ben het den Raad voorgesteld, dë aanbesteding ge publiceerd, we komen er nu mee in den Raad. Wat wil men nu nog? Toen de Raad besloot het werk te doen, heeft de Raad niet de machtiging aan zich gehouden, maar die, zooals hier gebruikelijk is, aan P. en W. overgedragen. En nu vragen wij: wat wil len de heeren nog? Wij zijn dus niet zou in ver zuim. De heer Buis "is ook van meening, dat B. en W. niet zooveel verzuimd hebben, waar zij er den Raad nu in willen kennen. B. en W. hebben eens willen zien of het werk mee- of tegenviel en daarom eerst een aanbesteding gehouden. j De. heer Trapman zegt: We moeten de 'kwestie zuiver stellen. We zijn begonnen, bet in den Raad te behandelen. Daarbij "hadden B. en >W. cijfers, door den gemeente-opzichter verstrekt. Toen is de beslissing gevallen, 'maar later is gebleken, dat er een vergissing was, zoodanig, dat die 'van grooten invloed kon zijn. B. en W. hebben eigenmachtig een gedeelte van dat werkail het bestek gelicht en in de eene Schager Courant, ziet men'advertentie met bet straatwerk er in opgenomen en in de tweede Schager Courant leest men een andere adverten tie, waar B. en W. het straatwerk hebben uitge licht. De redeneering van den heer Buis volgend, hadden B. en W. tot'de gunning kunnen overgaan, immers de aanneemsom was vrijwel gelijk aan de laatste begrooting. Maar B. en W, hebben wel ge voeld, dat zij te ver zijn gegaan en hebben begre pen den Raad er in te moeten kennen. Maar 'dat had toch eerder moeten gebeuren, direct na het krijgen van andere berekeningen. -' Na nog eenige bespreking over rioleering enz-, komt het'voorstel-Roggeveen in stemming en wordt met 7 stemmen voor aangenomen. De groote stoot zal dus'niet worden gedempt. "Vóór stemden de hee ren Smit, Bijpost, Roggeveen,Meurs, Koster, Schoorl en 'trapman. Tegen de heeren Buis, Hopman en Boekei. Volgt voorstel van B. enW. tof't verleenen van toelagen aan gehuwde vaste gemeentewerklieden, die niet onder de wapenen zijn, in verband met duur dere levensbehoeften. De bedoeling is een wekelijk- sche toelage van f 1 te verstrekken vanaf 1 Maart. Een 6-tal werklieden zijn als daarvoor in aanmer king komend op een lijst gezet. Voorzitter ligt het voorstel toe en wijst er op, dat de uitgaven die er door ontstaan, niet zoo belangrijk zijn; dat gezinnen met f 10 of f 12 wekelijksch inkomen moeilijke tij den hebben en dat B. en W. meenden dit voorstel te moeten doen. De heer Trapman brengt er B. en W. hulde voor. Alleen is 'de vorm van het voorstel spreker niet sympathiek. Men heeft hier1 te doen met een zestal personen, waaronder er zijn van wie ge zegd kan worden, dat zij ook in normale omstan digheden te kort 'verdienen, een feit als het is, dat onze gemeente, wat haar salariëering betreft van haar werklieden, staat beneden het peil van wat door particulieren wordt betaald. Het spreekt dus vanzelf, dat 'in tijden 'als deze, die druk op die te lage inkomensdubbel wordt 'gevoeld. Waar wij al len onder de tijdsomstandighéden lijden, is het volstrekt niet erg, dat de werklieden dat ook doen, maar 't is de vraag of die druk niet te zwaar is. En waar een werkman voor het grootste deel zijn toon heeft om te zetten in levensbehoeften en deze thans zeer duur zijn, zal die druk op hem het zwaarst zijn. Hulp is dus noodig. Maar het bezwaar, dat spr. tegen het voorstel van B. en W. heeft is dit, dat onder deze personen die B. en W. voorstellen enkelen zijn, die door den eigenaardigen aard hun ner dienstbetrekking, op Donderdagmorgen er zoo veel extra bij verdienen, dat zij veel meer inko men hebben dan de andere ambtenaren, die door B. en W.'s voorstel geen vergoeding zul len krijgen en dat acht spr. verkeerd. Laten B. en W. in een vergadering die zeer spoedig is te beleg gen komen met een voorstel voor verheoging van loon van die gemeentewerklieden, die daarvoor in aanmerking komen. Meer rationeel als men dan zal helpen en tevens ontzeilt men dan de klip, dat men onrechtvaardige verhoudingen schept. Spr. wijst nog op een losvasten of vastl ossen stoker 'op de gas fabriek, die door de regeling als B. en W. voorstel len, buiten de 'vergoeding zou vallen. Ook dit wil spr. niet. 1 Voorzitter zegt, dat B. en W. 'meenen, dat als er rationeele verandering in moet gebracht worden, dan de behandeling der begrooting daarvoor de tijd is. Maar nu meenen wij, dit voorstel te moeten doen. De heer Roggeveen wijst op de vele kleine za- keamenschen, die dezelfde moeilijke tijden hebben als de werkman. Zij verdienen minder dan in nor male tijden, terwijl het toon van den gemeentewerk man toch niet minder is dan in normale tijdsom standigheden. En die kleine zakenmenschen zullen ook moeten bijdragen in den toeslag aan de ge meentewerklieden. Spreker is niet voor het geven van 'toeslag. f Voorzitter licht'toe, dat het bedrag over 3 maan den f 72 is. En dat die andere burgers daaraan bij dragen voor gemeentewerklieden die het werkelijk noodig hebben, vindt spreker niet zoo erg. De heer Koster wil B. en W.'s voorstel wel steu nen, maar zoodanig 'uitgebreid, -dat er in opgenomen worden de personen die nu uitvallen. En'ook is spr. voor het trekken van een grens. Een loonsverhoo- gtog zooals de heer Trapman wil, is een punt dat bij de begrooting kan worden behandeld. De com missie van de vorige begrooting was unaniem van meening, dat loonsverhooging moest plaats hebben, gezien de lage loonen die de gemeente betaalt. De tijdsomstandigheden deden voorstellen tot verhoo ging achterwege blijven, maar dat zal spr. niet meer gebeuren. We zien immers nu, dat geholpen moet worden. Spr. zou 'evenwel voor de hulp een grens willen trekken en daarin alle beambten opnemen, die beneden dat loon verdienen. Den heer Koster wordt gewezen op het feit, dat enkele personen in dienst der gemeente weinig toon verdienen, omdat zij het meest aantal uren in an- derer dienst zijn. Die menschen kan men op dat kleine lccoa toch ges» toeslag geven. De heer Trapman, dit bezwaar volkomen beamend, wijst er op, dat dit ook het geval is met personen, die B. en W. voorstellen, een toeslag te geven. Men moet als gemeentebestuur met een maat meten. Ontzeil daarom die onbillijkheid en verhoog het loon van hen die daarvoor in aanmerking kornên. Do heer Meurs wil liever niet op een draf do sa larissen een-twee-drie gaan verhoogen, maar liever voorloopig in den eersten nood voorzien als door B. en! W.'s voorstel wordt bedoeld. Het voorsiel-Trapman verkrijgt de stemmen van do heren Schoorl en Trapman en is dus verworpen. No nog eenige deliberatie wordt het voorstel van W. oonnceoomen met als loongrens f 12 per Don heer Trapman belooft voorzitter, 'ook den bodwdden stoker in den vorm van loonsverhooging een vergoeding te geven.' Het kohier Hondenbelasting wordt met aller goed vinden opgemaakt tot een totaal van f 371,1 Rondvraag. De beer Bijpost deelt mede, ontslag als raadslid te vragen, omdat hij de gemeente gaat verlaten. Voorzitter; Mijnheer Bijpost, de mededeeling die u hier doet,'is kort en bondig. Dankbaar ben ik in tusschen, die een paar dagen te voren hebben kun nen vernemen en daar tevens bij te hooren van u, met welke liefde u voor de gemeente bezield zijt en welks redenen u'er toe brengen Schagen te ver loten. De Raad verneemt dit nu. En veel gevoelens van leedwezen over uw vertrek zullen er door wor den opgewekt, vooral bij de oudere leden. Want 22 jaren hebt u deelgenomen aan de werkzaamheden van het college en de gemeentebelangen behartigd, ïu die periode is veel 'veranderd in Schagen, veel gedaan, waaraan u hebt deelgenomen. Niet alleen oIp raadslid, ook'als lid der rietbosch-commissie en vaak als lid van 't stembureau heeft u uwe krach ten aan de belangen der gemeente gegeven. Ik dank u voor al wat u heeft gedaan en wensch u verder nog vele gelukkige dagen toe. De heer Bijpost antwoordt: Het zou niet volgens tnijn geest en mijn gevoelen zijn, als ik met een eenvoudig „dank u" afscheid Taam. waar ik hier 33 jaren heb gewoond. Ia de eerste plaats dank ik hier de 'kiezers voor den Gemeenteraad voor het in mij gestelde vertrou wen. Ook dank ik u, -mijnheer de voorzitter, wet houders en raadsleden voor de vriendschap en sa menwerking en niet het minst mede den secretaris, «toedö bereidwillig en 'vriendschappelijk als hij is. welke eigenschappen gemaakt hebben, dat wij het heengaan van zijn sympathieken en emmenten voor ganger minder gevoeld hebben. Dank voor de samen werking, waaraan ik gewend raakte om met mannen var. karakter en overtuiging te werken, dank voor de sympathie er> achting. Sommigen zijn weg door over lijden, anderen door vertrek, enkelen door begin- i=eun; aan allen vraag ik verschooning'voor wat ik tegenover hen tekort geschoten zal zijn.- De financiëele toestand heeft zich belangrijk ge wijzigd in do jaren dat ik lid van den Raad ben ge weest. als gevolg van veel dat in die jaren tot stand gekomen is. Of ik altijd mijn best beb gedaan voor Schagons belangen, om haar bloei en welvaart te bevorderen, laat ik liever aan anderen ter beant woording. Maar aan goede bedoeling heeft het 'roe nooit ontbroken. Wat ik deed, deed ik naar beste weten. Ik hoep dat het Schagen verder goed moge c-ian en richt ook tot u allen mijn beste wenschen. (Applaus,) De heer Dijpost neemt hierna afscheid en ver trekt. De heer Koster zegt; Mijnheer de voorzitter, nog eens en ik hoop voor de laatste maal, wil ik spre ken ovier dingen in de oude school. De gang van zaken noodzaakt mij daartoe. We hebben in den loatsten tijd beleefd, dat kinderen zich bezeerden aan de dwarssteunen van 't ijzeren hek. Niet de eerste maal wordt er over gesproken, 't Verwon dert me, dat die dingen er nog zijn. 'Moet eerst na ernstiger ongeval wegneming plaatevinden? De plaats voor de nieuwe school is vastgesteld. Maar 't zal wel eenigen lijd duren-voor die gclieel klaar is. Daarom wil ik B. en W- vragen die dingen bin nen een dog of 5, 6 te doen verdwijnen, 't Is meer dan er® om zoo'n kleine moeite, die dingen daar te laten bestaan. Graag ontvang ik toezegging, dat er wat gebeurt in deze. Dan nog iets. Door gemeentenaren, die kinderen op school hebben, wordt mij steeds erop gewezen, dat de Raad een toestand bestendigt van privaat en urinoir,'die schandelijk is. Ik heb mij dezen morgen nog eens van den toesland overtuigd, 't Is in oen woord een schandaal. Ik kan me niet voorstellen, dat de gemeente-opzichter zoo'n toestand besten digt En ik kan niet gelooven, dat B. en W. 't nooit gezien hebben. Ik gele of wel dat zij het wel gezien bebbeD, maar dan begrijp ik niet. dat zij 't zoo la ten blijven. De oude school blijft toch nog gerui- men tijd in gebruik en dus moet er verbetering zijn. Kinderen van 6 jaar reeds willen niet van het privaat in de school gebruik maken en gaan naar buren of 't gebeurt maar'in de kleeren! 'k Heb ook een blik geslagen op andere dingen 'en' t is een stelsel van: laat maar hangen, 'k Begrijp het niet. Waarom'is dat? Als gemeentegebouw kan de school toch waarde houden. Hoogst primitief is de drink watervoorziening. 't is een 'rommeltje. Je vraagt je af, of je in 1915 tof 4000 jaar vroeger leeft. Graag zou ik zoo spoedig mtgelijk verbetering'zien, zoodat die!bij eon volgend bezoek van den Commissaris der Koningin zoo'n toestand als thans niel kan worden waargenomen, 't Is vreemd, dat B. en W., gemeente- opzichter en schoolopziener allen zooiete laten be staan. Ik bed eel het in'uwe aandacht aan en hoop dat uw antwoord, mijnheer de voorzitter, mij 'be- viedigen kan. Voorzitter: "t Is geen nieuws wat de heer Koster zegt, dat dateert al van 1910. Omdat er zooveel ge breken zijn aan de oude school, is tot den bouw van een nieuwe besloten. En bij bespreking over de oude school vond men het toen zonde daaraan veel geld te besteden. Worden 'de privaten veran derd, zoo dat het goed is, dan heeft dat groote fi- nanoiëgle gevolgen. Anders is 't lapwerk. De toe - stand is niel goed. Dat weten we allemaal wel. Daarom komt ook de nieuwe school. Dingen, die gevaar opleveren, dat is iets anders, 't Bedoelde kind echter viel en toen 't gevallen - was kwam het met het hoofd op 't steuntje, dat meent spr. uit het'courantenbericht te .hebben opgemaakt.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1