Mr. Roodenburg. Do heor Trapman zegt, dat het 'kind is 'gevallen over het steunijzer en spreker zou het verzoek van den heer Koster in deze ten sterkste willen onder steunen. Als het hier een eerste geval betrof zou spreker 't zich kunnen hegrijpen dat het de aan dacht ontging, maar 't is al 4, 5 maal voorgeko men. Toen ik geen raadslid was, had ik de verant woordelijkheid niet te dragen, maar nu dat wel het geval is, wensch ik die verantwoordelijkheid niet mee te dragen. Liefst vanmiddag en anders morgen wij ik (lat euvel verholpen zien. 7M dat gedeelte van het schoolplein af. Met enkele latten is dat te doen. 'k Begrijp niet, dat B. en W- dat zoo schro melijk kunnen verwaarloozen. We hoorden straks dat dit college niet aanvaardt de verantwoordelijk heid voor ongelukken bij den overweg op de Loet, maar ik begrijp niet dat deze schandelijke toestand zoo lang is blijven bestaan en men de verantwoor delijkheid daarvan maar zoo rustig op zich neemt Als ik hier niet de toezegging krijg, dat er afdoen de verbetering zal komen, dan zal ik een voorstel doen en wordt dat verworpen, dan wend ik me vanavond nog tot hoogere autoriteiten, om hen op den gevaarvoilen toestand te wijzen. Do hoer Koster zegt dat voorzitter sprak van lapwerk, maar 't antwoord van u. mijnheer de voor zitter, is ook lapwerk. U geeft toe, dat het niet in orde is, maar daar schiet ik niet mee op. 't Is wel een beetje bar, dat al die kinderen gebruik moeten maken van een inrichting, daar, waarvan u zelf erkent, dat ze niet in orde is. De heer Trapman krijgt na herhaalde waag van voorzitter pertinente t<-•zegging, dat aan zijn eisch zal worden voldaan, waarmede de heer Trapman zich tevreden stelt. 1 Met 7 stemmen voor wordt nu besloten dat het voorstel Koster, dat vreemd is aan de orde van den dag, verder wordt behandeld. Tegen de heeren Boe kei en Schoorl. De heer Meurs is er wel voor dc noodzakelijkste ver beteringen aan te brengen. Maar als al te veel kosten komen, is spreker er niet zoo voor. De heer Trapman is het in deze eens met den heer Meurs. 't Is hier een kwestie van: wat hebben we er voor over om t' te verbeteren? Maar om alles keurig .in orde to maken, zou spreker niet voor zijn. 't Aller ergste verbeteren, zoodat het niet meer zoo stuitend is. zou spreker 't beste lijken. - De heer Koster formuleert zijn voorstel nog eens en doet daarbij uitkomen dat dat zijn bedoeling is, om den bestaanden toestand op te heffen en met de minst mo gelijke kosten een beteren toestand te scheppen. Zonder stemming wordt nu het voorstel-Koster aange nomen, wat beteekent, dat B. en W. met cijfers aan gaande de veranderingen in den Raad zullen komen. Dc heer Koster heeft nog iets en wel als gevolg van een bezoek aan de Roggcvoenstraat. 't Heet tenminste zoo, zegt spreker, en bespreekt verder den modderpoel en den stank dien men daar aantreft. Spreker meent dat het particulier bezit is en weet niet of van gemeentewege, kan worden Ingegrepen ter verbetering, 't Zou wel wen- schelijk zijn verbetering er in te brengen. Als we hel recht hebben, in tc grijpen, zou ik het niet graag nalaten. Voorzitter zegt, dat er van onze zijde meermolen op gewezen is dat liet verbeterd moot worden.'t Eenig^t üoende zal wellicht zijn: botje bij botje leggen. Van particuliere zijde wat en wij van gemeentewege wat er aan doen. Spr. deelt mede, In deze zaak reeas doende te zijn. Besloten wordt om to pogen mot gemeentchulp deze zaak tot een goed eind to brengen. Hierna sluiting. De Raad gaat in comité voor kohier Hoofdelijken Omslag. I Maandagavond trad voor de Vrijzirinig-Democra- tische Kiesvereeniging alhier als spreker op do heer Mr. L. N. Roodenburg. Na opening door den heer H. Visser begon de heer Roodenburg met er op te wijzen, hoe in'Augustus eigenlijk niemand in ons land met ernst vast aan een wereldoorlog' had gedacht en wij eensklapsvoor dit onheil werden geplaatst. De defensie van 'ons vaderland werd wej gevoeld, maar niet als een dringende noodzakelijk heid, en'wij Hollanders hebben niet hard geloofd aan de mogelijkheid van een oórlog als deze. In het bui tenland on vooral in Duitschland was dat anders en bij 'verschillende oogenblikkon van spanning op het wereldtooneel hoorde men het gezegde daar: Jetzt geht's losl Aan het gelooven aan dezen wereldkrijg hebben we in Duitschland het streven zich zien pa ren om onafhankelijk te worden van andere staten en de agrarische politiek was er daar geheel op ingericht. Maar hoe sterk Duitschland ook in die richting heeft gestreefd, geheel is dat niet mogen gelukken, en in deze dagen komt steeds sterker tot uiting, dit daar aar» de proviandeering van dat groo- te rijk iets ontbreekt. Sterker dan ooit wordt door ons allen thans gevoeld, dat het op allerlei gebied meer 'is geworden een woreldh'uisnouding en dat het eene Tand afhankelijk is van het andere. Zelfs Amerika heeft dit moeten gevoelen. En het is geluk kig dat het zoo is, immers de vrije handel moet nog meer worden bevorderd en vooral voor een kleinen staat is het uitgaan in andere richting zeer gevaarlijk. Het onderling afhankelijk zijn der lan den op economisch, gebied, kan niets anders dan aan den vrede bevorderlijk zijn. Lnat ons dus als Hollanders sterk vasthouden aan onze vrijhandels- olitiek. Het had spr.'s verbazing opgewekt, dat in _et voorloopig verslag onzer ie Kamer stemmen waren opgegaan, om ook ons land meer onafhan kelijk te maken op economisch gebied van andere landen; maar gelukkig was de regeering in haar antwoord daar sterk tegen opgekomen en zelfs de minister Colijn had gepleit voor een vrije concur rentie tusschen alle Mken, als bevorderlijk aan den algemeenen vrede. 1 Spr. memoreert, hoe ook wij Nederlanders, hoe wel huiten den oorlog staande, door dien oorlog groote schade lijden, vooral op handelsgebied. Al leen het op de been houden van ons leger vraagt millioenen. Spr. wil nu niet nagaan, wat er van ons land zou terecht komen, als het in den oorlog werd betrokken, omdat dit eenvoudig door niemand is te zeggen, ook wil hij niet spreken over de economi sche gevolgen van den tegenwoordigen toestand, maar alleen hot oog vestigen op de politieke gevol gen, 'en dan komt hij vanzelf op den Godsvrede, die er tegenwoordig op politiek terrein bestaat. Geen strijd, dus ook geen politiek. De politiek is dood en dat is niet goed Er moet strijd zijn op staatkun dig gebied, verschil vari meeningen, dat is voor 'n Democratisch land als het onze van het grootste be lang. Do Godsvrede moest niet al te lang blijven bestaan, te veel als daardoor wordt weggedoezeld. De democraten moeten waakzaam zijn, dat de na- deelige gevolge/i van den Godsvrede niet grooter worden dan hoogst noodzakelijk is. Spr. erkent vol bewondering te zijn voor de regeeringsdaden, gaar ne hulde te brengen voor haar krachtig streven-, maar dat behoeft alle critiek niet uit te sluiten. Deze regeering is niet vlekkeloos, zelf erkent zij fouten te hebben gemaakt. Alle kracht moet wor den ingespannen, dat aan de democratische ideeën niet te veel schade wordt toegebracht en dient in de eerste plaats gewaakt te worden voor de verwezen lijking van algemeen Jiiesrecht. We hebben on9 parlement nooit zoo snel zien werken als in de maand Augustus. Dat was toen goed, dat de regee ring vlug haar voorstellen tot wetten kon omzetten, om paniek te voorkomen moest dit. Maar het spreekt vanzelf, dat in een democratisch land als het onze dat zijn bedenkelijke zijde heeft. Daardoor gaat, 't kan niet anders, de invloed van'het volk op de re geering verloren. Van wat er in het volk leeft, komt niet voldoende tot uiting in het parlement. Met grooten strijd is die volksinvloed na jaren en jaren verkregen, die mag niet teloor gaan. Het parlement kan eigenlijk niet naijverig genoeg zijn op de regee- ring. 'We hebben in 1913 een linkscbe meerderheid gekregen, die beloften heeft afgelegd, "t is goed, om dat niet te vergeten .Het éxtra-parleinentair kabinet onder Gort van der Linden heeft voldoening beloofd van de duurzame begeerten, die er in het volk leefden. Dat woord moet vóór 1917, vóór de nieuwe verkiezingen worden ingelost. Daaraan zou ook wel zijn begonnen als die oorlogstoestand niet alles had veranderd. De Kamer heeft veel goedge vonden van wat de regeerin£ voorstelde, rekening nou dend met de moeilijkheden, waarvoor de ministers stondon. Toen heerschte er, aldus noemde de regee ring het zelf, in do Kamer een goede geest. Maar, zooals gezegd, dat heeft voor de democratie haar gevaren en het parlement voelde al spoedig, dat in grijpen noodig was. De regeering begon als een recht te beschouwen, alleen te regeeren, zij wenschte zich niet aan het parlement te storen. Sterk kwam dat tot uiting bij het leenings-ontwerp van 275 millioen. Spr. behandelt uitvoerig, hoe een heffing in eens het meest gewenscht was, om de sociale wetgeving niet geheel stop te zetten, bespreekt hoe de 'lee ning nu is geregeld en wijst er op, dat de wijze van dekking met opcenten enz., voor drie jaar is vast gesteld, en dat dan het denkbeeld van de heffing ineens weer aan de orde komt. Zoowel Dnie-Libera- len als Vrijzinnig-Democraten hebben een commis sie benoemd cm deze zaak voor te bereiden en het mogelijk te maken, dat deze schuldenlast in zeer korten tijd uit de wereld kon worden geholpen. Wil men sociale wetgeving, behoorlij"k staatspensioen, onderwijsvrede, verhooging van het peil van het onderwijs, zaken die belangrijke kosten zullen ver- eischen, dan moet men niet 15 jaar vastzitten aan een uitgave van 26% millioen per jaar voor rente en aflossing van deze oorlogsleening, maar zal 'men die door een heffing in eens uit de wereld moeten heipen. Spr. stelt de heffing in Duitschland voor uitbrei ding van leger en vloot over 3 jaar verdeeld, 1 tot voorbeeld. J Spr. wijst er op, hoe de actie door den Vrijzinnig- Democratischen Bond vooral, in het leven geroepen tegen deze leeningswet, kwalijk is genomen door de regeering en men sprak van het verloren gaan van den goeden geest in het parlement. Verschillende mannen van heteekenis zijn tegen dit verwijt met kracht opgekomen. De wisselende houding van de Standaard, die eerst tegen, nu vóór een heffing in eens is, wordt even door spr. aangestipt. De wei nige 'medewerking der Vrije Liberalen wordt ook gememoreerd en de breuk in de Concentratie in dit •pzicht betreurd. De weinige rekening, die de regeering thans met het parlement houdt, kwam, volgens spr., zeer sterk uit in het ingediende wetsontwerp der molestrisi- co, bestaande uit 1 artikel, met eenige regels toe lichting. Hier vroeg de minister alles aan do regee ring over te laten, een blanco mandaat. Hetzelfde streven zag men in de oorlogszeeongevallenwet. 't Streven, 'om het parlement uit te schakelen, sprak ook uit de weinige mededeelingen' die liet parle ment ontvangt over den aard van den algemeenen toestand. Het parlement mag meer openhartigheid en mcdedeeling eischen en dat spreekt vooral dui delijk 'niet het oog op buitenlandsche zaken. Wat weet de Kamer daarvan? Niets. Eenmaal per jaar een oranjeboek of eenige mededeel ingen over gedane zaken, verder niets. De wijze, zooals dit in Noor wegen geschiedt, acht spr. beter, meer rekening houdend met de eischen die een democratisch ge regeerd land mag stellen. Een vaste commissie uit het parlement verneemt alles en beslist of het par lement mededeeling zal ontvangen. Zooals gezegd, de oorlog braoht stagnatie in de wetgeving van deze regeering, vooral wat kiesrecht, en grondwetsherziening betreft. Maar nu do tijden wat rustiger zijn, mag men vragen naar spoedigo behandeling dozer zaken, wil men tenminste, dat er vóór 1917 nog iets van zal komen. De geschiedenis leert ons, hoe langzaam deze zaken gaan. 'Commis sies bobben deze zaken voorbereid, dus lang be hoeft het niet meer te duren, of de openbare bettan- deling kan ter hand worden genomen. 'We hobben in ,de Tweede Kamer een linksche meerderheid en ook rechts is 'men niet meer zoo warm voor het huismanskiesrecht en gezinshoofdonkiesrecht; er mag dus'verwacht worden dat voor algemeen kies recht en grondwetsherziening een meerderheid is. De oorlog behoeft op deze zaken niet zulk een groo ten'stagneerenden invloed te hebben, omdat zij bui ten de financiën omgaan en spr. betreurt het dan Voor het oogenblik blijft 't dit staat vast beperkt tot de verbetering hier voorgesteld. Dat we hier, ten aanzien van de pensioen-regeling der min- derë militairen bij zee- en landmacht, met eene verbetering te doen hebben zelfs eene niet onbe duidende allen erkennen het. En allen, van de ministers af tot en met de heeren Hugenholtz en de heide Ter Laan's toe erkennen: rt kon beter 1 Waar is ongetwijfeld, wat do heer Arts heeft ge zegd: 't zal blijven bij wat hier wordt voorgesteld, ondanks alle ingediende amendementen. Dat van de heeren Van Vlijmen c.s. wil de Regeer ing ver zoeken, binnen drie jaar een herziening voor te dra gen. De soc.-democraten vojiden 't prachtig. En de heer Arts verwacht er niets van. Wie dan leeft, roept de Tilburgsche oud-Zouaaf uit, die dan zorgt! Dit amendement heeft wel levenskracht. Er is ook eene motie geboren, waarvan de heer Hugenholtz vader is, en waarvan de „kern" is, dat de Kamer zal uitspreken de wenscheiijkheid, dat het pensioen 3/5 zij van de eindbezoldiging, met inbegrip van het geld, getaxeerd naar de waar de van het voor voeding en inwoning genotene. Minister Bosboom heeft aangetoond, dat Staats-' bruintje geen verhooging der pensioenen, hooger dan volgens de nu aangelegde criteria, kan dra gen. „Komt niks van!", om nog eens zekeren heer Klaas te citeeren, den lezer toch zoetjes-aan be kend. 't Is een uiterst lastig en ingewikkeld pro bleem. Het kader-vraagstuk is er zooals de heer Duy- maer van Twist niet te-onrechte demonstreerde, zeer nauw bij betrokken. De Nederlandscho Staat moot behoorlijke pensioenen toekennen, anders ver loopt het kader. De heer De Meester wees op de dringende noodzakelijkheid om liefst in den geest der regeling van de Ongevallenwet zuivering te brengen in de pensionneering krachtens militaire minderwaardigheid, in en door den dienst ontstaan. Zeer goed en practisch was hier o.a. Mr. De Mees- ter's wenk om zekere groep van ziekten, bijv. tu berculose, aan te merken als te zijn geacht 'in den dienst te zijn ontstaan. Ook de pensioenen der wedu wen en weezen de heer J. ter Laan wees daar kort en flink-krachtig op vereischen andere voor ziening. 1 Va ndit alles, en nog veel meer, zal nu niets ko men. Minister Bosboom legde er nadruk op, dat deze wijziging geen principieel karakter draagt, 'en dat hij ook geen terugwerkende kracht (tot 1911, ge lijk de heer Arts had gevraagd) wil geven#aan deze ontwerpen. De belanghebbenden hebben zich dus voor to bereiden op het onveranderd aannemen van deze in elk geval momenteel goede verbetering aanbrengende wetsvoorstellen. We hebben verder geduld te oefenen tot den jare 1918. De Kamer had heden uiterst weinig „animo". Tot tweemalen toe was het „quorum" er niet. Zoodat we i eerst te half twee ure konden aanvangen. Maar praeses Borgesius is niet „voor de poes". Liet ons lot over vijven zitten. En als minister Rambonnet toen niet heol-nadrukkelijk verklaard had liever morgen, Woensdag, te willen redevoeren, 't zou nog Veel later zijn geworden. Mr. ANTONIO. Binnenlandsch Nieuws. k, dat bladen als de Fakkel en de Nieuwe 'Cou rant, het aandringen van Mr. Marchant op spoed, wat deze zaken betreft, als" een grapje beschouwon. Een ander geluid van deze beide Vrij-Liberale or ganen, 'die toch ook het concentratie-program als iet hunne hebben aanvanrd, was snr. aangenamer. Spr. gaat dan nog na de moeilijkheden waarin de S.-D. A.-P. verkeert door dezen oorlogstoestand. We weten, dat het in die partij in ons land verbazend gist, 'en zouden we het niet weten. Mr. Troelstra zegt het ons in zijn brochure over zijn partij en de oorlog zelf. Spr. hoopt, dat de S.-D. A.-P. tot het gezond verstand zal terugkeeren, opdat deze bond genoot voor 'algemeen kiesrecht, aie reeds groote loteekenis in ons land heeft verkregen, niet verlo ren zal gaan. Gaat die partij den verkeerden kant uit, dan zal dit schade brengen aan de Nederland- sche democratie. Met een warme opwekking, om voor die democratie en haar beginsolen te blijven strijden, besluit spr. zljnJrede. Daar niemand zich voor debat opgeeft, sluit voor zitter de vergadering, dank brengend aan Mr. Roo denburg voor zijn boeiende rede. emiel hullebroeck. Nu dan wij hebben gisteravond voor de eer ste maal een Hullebroeckavond meegemaakt en opgetogen zijn we'thuis gekomen. Wat een zangerI Zoo vol blije opgewektheid, vol tintelenden humor dan teer en droevig, dan vol kleur en leven! Met een enkel 'woord geeft hij beteekenis en in houd aan zijn liedjes. Hij teekent ons schilderijtjes zoo fijn en moot schept tafreeltjes voor onze oogen waaruit het volle 'rijke leven straalt. Hullebroeck zingt blij, het harte uitj ons tot blijheid stemmend, hij zingt en wij, wij zingen met hem al onze beslommeringen -weg volop genietend van het lied! Wat een zanger!! wat een menschenken- ner een kunstenaar een toovenaar tevens een mensch komt blijmoedig thuis I GEMEENTE SCHA GEN. Geboren: Johannes Philippus, zoon van Pieter, de Waard en'Ar entje Plooij. POLITIE. Verloren: een ;portemonnaie inhoudende f i en een portemonnaie inhoudende f 2.25. Tweede Kamer. Den Haag, 9 Maart. Wij hadden heden, in het Parlement, te behan delen de ontwerpen tot nadere wijziging en aanvul-» ling van de Pensioenwetten voor I.and- en voor Zeemacht 1912. Op den ouden grondslag van het standspensioen. Met verbeteringen, welke door al len worden geprezen en gehuldigd, erkend. Oók door de soc.-democratische club, schoon zij teleurge steld is; iets anders en beters had verwacht. Het eigenaardige verschijnsel doet zich nu voor, dat eigenlijk ieder in de Kamer onderschrijven wil: wij hadden iets beters moeten krijgen nu, voor de pensioenen der onderofficieren en voor de minderen. "nde Regeering sluit zich daarbij aan. Minister Bosboom zegt: ik denk mij eene regeling, waarbJJ we krijgen een soort van compromis tussen en stand pensioen, burgerlijk pensioen en regeling la On gevallenwet, waarbij dan, het restant der geschikt- ïeid voor arbeiden in aanmerking wordt genomen. Intusschen, de adviezen over deze ministerlëele bepeinzing moeten nog inkomen, 't Is toekomst-mu- ziek. V 1 BURGERBItUG De jaarvergadering der Gemengde Zangvereenigtng, werd Maandagavond gehouden ten huizo van den heer Abbenes, maar onder minder gunstige omstandigheden dan gewoonlijk. Do repetitiün waren gehouden tot 1 Augustus; cr is geen uitvoering gehouden, zoodal. de rekening van de pcnningmecsteres met een, gelukkig niet groot, nadeelig saldo sloot. Verschillende leden zeg den hun lidmaatschap wegens vertrek op; enkele zan gers zijn onder de wapenen; toch werd besloten de rcpc- litiën weer aan lo vangen als de lust, om zich bij de vereeniging aan to sluiten, groot genoeg is. Voorloopig werd besloten, op de a.s. Nuts verga dering eenige mede werking te verlecnen. alkmaar. Ten stadhuize werd gisteren aanbesteed het bouwen van een school voor lager onderwijs met een gym nastieklokaal op een terrein aan de Snaarmanslaan. In gekomen 14 biljetten. Hoogste f 52248, laagste 39721. Gegund aan den laagsten inschrijver C. M. van Latum te Alkmaar, die bij aon bouw zicli verbonden heeft tot hot in dienst nemen van uitsluitend Alkmaarsche werk lieden. wieringen. De door de afd. der Holl. Mij. van Landbouw aan gekondigde lezing met Dr) Vermeulen van Utrecht als spreker, met het onderwerp: ,,Kalvcrvcrlcggcn'' kon j.1. -Maandag wegens ongesteldheid van den spreker niet met doorgaan. In allerijl worden boden hel eiland rond gezonden om de lezing af te zeggen. Toch waren dien avond nog een 20-tal belangstellenden opgekomen, die ^echter teleurgesteld konden teruggaan. winkel. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de school ve.r L. en M.U.L.O. hobben zich vier sollici tanten aangemeld. oude niedorp. Evenals in meerdere gemeenten, wordt ook hier ge tracht om een afslag to krijgen van versche zeevisch. diefstal. Tot 1913 woonde in Zoist een oude juffrouw, die m haar huisje aan de Sloüaan een eenzelvig leven leidde en als bemiddeld bekend stond. Toen bedoelde juffrouw in genoemd jaar overleed, vond men het reeds be vreemdend, dat in de woning zoo weinig geld aanwezig werd gevonden. Thans zijn ooor de politie te Zeist aan gehouden hel echtpaar S.( de broeder en een neef van S. Het moet gebleken zijn dat S. en diens vrouw, die de, oude vrouw indertijd verpleegden, zich een belangrijk bedrag uit de nalatenschap der vrouw hebben toegeëi gend, alsmede dat een aantal voorwerpen spoorloos uit de woning waren verdwenen. Het viertal is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. DIRKSIIORN. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Oude Niedorp c.a., door Ds. F. Sinninghe Damsté alhier. een kranig stukje. •Men schrijft uit Goes aan de N. Crt.: Hoe gevaarlijk het is brieven van en naar België te brengen, ondervond dc vorige week de schipper L. Pik, afkomstig van Goes. Hij had met zijn motorschip, waarmede schelpen weggebracht waren, te Willebroeck een ligplaats gezocht, toen men ontdekte, dat hij in het bezit was van een tweetal in het Fransch gestelde brieven, welke men hem voor te Goes verblijvende vluch telingen had medegegeven. Hij werd gearresteerd en weg gebracht en de lo-jarige knecht Thomas Kok uit Goes met een 9-jarig dochtertje van den schipper wachtten tevergeefs op zijn terugkeer. De jongen ging op onderzoek uit en vernam van den havencommandant te Antwerpen, dat de schipper in de eerste paar weken niet vrijgelaten zou worden. Tevens kwam hem ter oore, dat de mogelijkheid be stond. dat het schip in beslag genomen zou worden. Van den havencommandant, voor wicn de schipper wel eens een vaatje oesters meebracht, wist hij Donderdag verlol ie krijgen, om de thuisreis te aanvaarden. Hij bracht 'jogcnblikkelijk den motor op gang en waagde geheel al teen met het kleine meisje de reis naar Zuid-Beveland, op welke reis zij 4 mijnen passeerden. Zondag kwamen zij to Waarde aan, van waar het meisje door haar familie werd afgehaald. De dappere knaap bracht gisteren het motorschip be houden in do Gocsche haven terug. anna paui-owna. Dinsdag 9 Maart hield de vereeniging „Nut en Ge noegen" eene vergadering met dames in het lokaal van den heer G. J. Volder. De zaal was vrij goed bezet. Na opening door den voorzitter, werden de notulen gele zen cn onder dankzegging goedgekeurd. Toen kreeg de heer D. .Tongejan het woord en hield eene lezing, geU teid: „Jan de Voerman" van J. J. Cremer. Met aai> dacht werd hij gevolgd en met applaus aan het slo bedankt. Het verdere deel van den avond hield de he« A. M. Vrugt van Haarlem de aanwezigen bezig me een rijk en afwisselend programma, waarvan de num mers^veel bijval oogsten. Vooral: „Krelis zingt ee opera", viel zeer in den smaak. Op verzoek van h< bestuur werden door genoemden heer nog een tweeti extra nummers gegeven, die Hink applaus verwiervei, Het was laat geworden, toen de voorzitter de vergaderin sloot met woorden vari dank aan den spreker en voora) ook aan den heer Vrugt, die allen zoo aangenaam ha< bezig gehouden. Ook de heer D. Zon werd niet ver goten, die tusschen en ook tijdens de voordrachten, zoo goed gezorgd had voor pianomuziek. Na dc sluiting blee men nog een gezellig tijdje bijeen. RAAD VAN ZTJPÈ. Vergadering van don Raad dezer gemeente op Dins dag 9 Maart j.1.. des voormiddags ten 10 ure. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester; secretaris de heet K. Slot. Afwezig de heeren K. Francis en C. Hooij met kennisgeving en S. Groot. Opening der vergadering door den voorzitter. De no tulen van het behandelde in de vorige vergadering w~~ den onveranderd vastgesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken, a. dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1915. Op het kohier komen voor 921 aan slagen tot een totaal bedrag van f 15251.08. terwijl het percentage moest worden gebracht van 0.88 op l.OT b. dat de heer C. F. J. Bruno bericht heeft ingt zonden, de benoeming tot lid der Commissie tot \Ve- rmg van Schoolverzuim te 't Zand aan te nemen. De stukken sub a. en b. worden voor kennisgeving aangenomen. c. Verzoek van Jan Fransz tc Oudesluis. om hem tot makelaar te benoemen. Besloten wordt dit verzoek aan te houden. d. Verzoek van B. Bosma en J. Schermer om afschrij ving van hun aanslag in den Hoofdelijken Omslag, we gen vertrek uit de gemeente. Deze verzoeken woraen ingewilligd. e. Dat de vorige maand de aanbesteding der school- behoeften van de openbare lagere scholen in deze ge meente heeft plaats gehad en dat de levering ervan is gegund aan den laagsten inschrijver Wi. C. Meilink te Zutfen voor f 355.07, terwijl dc leverantie van de schoolbchoeften voor het handwerkonderwijs is gegund aan L. Rumpff te Helder voor f 212.28. 2. Vaststelling van het kohier van de hondenbe lasting voor het 'jaar 1915 tot een bedrag van f 381. 3. Voorstel tot ondcrhandschc verhuring van twee stukies gemeentegrond, t.w. a. hot perceel gelegen imust liet hulppostkantoor te Schagerbrug, groot 339 vierk. M., cn b .het terrein, bestemd voor dc nieuwe school té St. Maartensbrug, groot 1500 vierk. M. Wordt besloten 13. en W. te machtigen de percoelen te verhuren. 4 Nadere stemming over het voorste! Hooij be treffende het aanbesteden van .drukwerk en andere be- noodigdheden voor de Gemeentesecretarie. Van den heer C. Hooij was oen schrijven ingekomen dit punt der Agenda tot de volgende vergadering tc willen uit bellen, aangezien liij wegens ongesteldheid verhinderd 1S _zlJn.rvoorstcl t0 verdedigen. Aldus wordt besloten, 5. Voorstel tot het aangaan van eene tijdelijke geld- leening van f 3000 in verband met de onteigening van tarwe bij den heer J. Raat Dz. Aldus wordt besloten, tegen stemde de heer Raat. 6. Brief van Gedeputeerde Staten inzake de verorde ning, regelende dc jaarwedden van het onderwijzend per soneel. Het voorstel van Ged. Staton is, om aan ge huwde onderwijzers, die in militairen dienst zijn 75 pet. hunner jaarwedde uit to kecren en aan de onge huwde onderwijzers 25 pet. 13. en Wi. stellen voor, hot voorstel van Ged. Staten aan le nemen. Aldus" wordt besloten. Tegen stemden de hoeren Raat. en Kreijger. Bij de rondvraag ontslaat wederom tusschen den voorzitter en don heer Raat eene discussie over dc be schikbaarstelling van 300 H.L. tarwe voor de gemeente door den heer Raat. Bij onderzoek is gebleken, dat slechts 113.25 H.L. tarwo bij den hoer Raat aanwezig was, zoodat hij nog 186.75 H.L. aan de gemeente zal moeten leveren. De voorzitter zegt, dat hij alle ten dienste staande middelen zul aanwenden, dat het ont brekende alsnog wordt aangevuld. I)e heer Raat ont kent opnieuw dat hij tot deze levering verplicht is. op de gronden reeds in do vorige vergadering door nein medegedeeld.) Dc voorzitter zegt, de heer Raat mag daarover glim lachen, maar het zal hem toch zeer zeker moeilijk vallen te ontkennen, wat hij in eene vergadering heeft beloofd, waar ruim 20 personen tegenwoordig waren, l evens herinnert hij hem aan den door hem geschreven brief van 12 Octofeer 1914. Hier wordt nogal eens ge broken over de plicht die op dc leden rust om de be langen der gemeente le behartigen. De voorzitter zegt, dat de heer Raat ook daar ai een bijzondere mccning S) na schijnt te houden om die belaugcn te behartigen, oor mij, zegt voorzitter, is een schrijven gericht unn den heer Raat om de 18o.75 H.L. tarwe die cr tc kort was, .aan te vullen. E ris een schrijven van den heer Raat ingekomen, dat hij zulks weigert cn zelf nog 13.25 H.L. terug verlangt. Dat is toch wel wat erg naïef, mijnheer Raat. Zijne Excellentie, den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, vervolgt spr.. heeft mij gemachtigd tarwo in beslag te nemen, maar niet om juist 100 H.L. in bezit te nemen. Ik verklaar u nog maals, dat, als het van mij afhangt, alles in het werk zal worden gesteld, om dit tekort van u te krijgen. En hiermede wcnsch ik deze discussie te sluiten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand nog het woord verlangende, sluit de voorzitter tdc vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond vergaderde de coöperatieve boerenleen bank ten Tokale van den heer D. Stam. Aanwezig waren 59 leden, terwijl van 22 leden bericht van verhindering was ingekomen. De voorzitter opent de vergadering, er zijn .leedwezen over uitsprekende, dat nog zooveel per sonen zonder bericht wegblijven of een reden van onge- schikten aard opgeven. Als secretaris voor deze vergadering wordt aangewe zen de heer J. H. Keizer. De notulen van de vorige ver gadering, opgemaakt door den heer Jb. Jong, worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag, hierna voorgelezen blijkt, dat de bank thans f 108 leden telt; 151 spaarboekjes'zijn uitge reikt; 75 voorschotten zijn verstrekt en het aantal posten crediet in loopendc rekening 14 bedraagt. Uit de rekening blijkt, dat ontvangen is aan spaargel den f 43134.86, aan terugbetaalde voorschotten f 16315. De ontvangsten in loopendc rekening hebben bedragen van dc Centrale Bank t 61801.54; van de leden f 155/5. De ontvangsten aan rente bedragen f 3262.92. De uitgaven bedroegen aan terugbetaalde spaargelden f 72493.08; aan gegeven voorschotten f 16560; dc uitga ven in loopendc rekening aan de Centrale Bank f 38763.12; aan de leden f 10100; de uitgaven aan rente f 2649.93. Het totaal der ontvangsten en uitgaven is f 142329.96; de op reserve gebrachte winst f 151.25. Uit de balans blijkt, dat de inhoud der kas was op 31 Dcc. 1177.27; de uitstaande voorschotten f 46500; het tegoed in loopende rekening van de leden f14715; de saldo's der spaargelden f 44919.17; de schuld in loopende rekening aan de Centrale Bank f 16772.12; het reservefonds f 651.25. Namens de commissie, die de rekening heeft nage zien, deelt dc heer Meincma mee, dat de cijfers klopten en de rekening voor zoover deze was na te zien, in orde is bevonden. Volgt verkiezing bestuurslid en lid van den raad van toezicht. Met algemeene stemmen werden de heeren A. van Nienes en S. Opperdoes, respectievelijk als be stuurslid en lid van den raad van toezicht herkozen. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter, krijgt het feestuur vrij mandaat, de rentestandaard zoo noodig te wijzigen. Voor voorschotten bedraagt de rente thans 5 pet. en voor spaargelden 4 pet. Voor het nazien der volgende rekening worden aan-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2