Alititti Nleits- GRATIS ZATERDAG 13 MAART M15. 58ste Jaargang. No. 5555. NIEUWE ABONNE's m 7. SLUIS, roj SCHAGER COURANT. L)it blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den \.I)VERTENTTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. i- Inf. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per poBt f 3.60. Losse nummers 5 cent ADTERTENTIE2J van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen. van dit blad ontvangen de nummers tot 1 APRIL a.s. DE UITG. Binneniandsch Nieuws. een winstgevende onderneming. liet on.tgiiin.en en. euitiveeren. van woeste heïdevel- deai behoort tegenwoordig oinrier de winstgevende on dernemingen: gerangschikt te wonden. 7 lis blijkt duide lijk schrijft De TydT' uil de opbrengst van dien dezer dagen, te Drachten gehouden finalen verkoop van dc onder Siegerswoude gelden eigendommen der to Leeuwarden gevestigde Noord-Nedorlandsche Cultuur- Mö. De bedoelde bezittingen, welke slechts circa vier nvr geleden, toen zij door de zooeven vermelde vennoot schap voor de som van f 28.000 gekocht werden, nog woeste heidevelden waren, doch thans uit vruchtbar landouwen, beenvens een daarop gebouwde villa en een paar boeronhuizirsgen bestaan, hebben nl. bij dien verkoop niet minder dan ruim f 134.000 opge bracht, Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat laatst/vermeld bedrag 'met f 6000 voor overne ming en een op f 10.000 geschatte boelgoedopbrengst vermeerderd moet "worden, dan 'zal men wel niet in twijfel trekken, dat de ontginnings- en cultuur- arbeid den twintig aandeelhouders geen windeie ren gelegd heeft. Benevens de rente, welke zij gedu rende het vierjarig bestaan der thans geliquideerde vennootschap van de door hen in dien cultuur-ar beid gestoken f 28.000 getrokken hebben, kan nl., zooals uit de vorenstaande bedragen gemakkelijk .e berekenen ia, ieder dier aandeelhouders een niet tê versmaden winst opstrijken. Voorts kunnen zij terecht aanspraak maken op de eer, Friesland's ruchtbare landouwen met circa 234% H.A. vergroot te hebben. 1 1 TV door de vennootschap met haar cultuurarbeid bereikte resultaten zullen Smallingerland's gemeen te- en burgerlijk armbestuur ongetwijfeld niet wei nig versterken in de opinie, dat de door hen onder nomen -„aanmaking van ondergronden" en ontgin ning va heidevelden, waardoor zij sinds geruimen tijd aan 58 arbeiders werk verschaffen, reeds nu als „productieve werkverschaffing" bestempeld kun nen worden. 1 SI. maarten. Donderdagmiddag had alhier de eerste vischaf- slag plaats. AaDgevoerd was 20 pond kabel jouw en £0 pond kleine schelvisch of wijting. Nu, er kan ge legd worden, dat de belangstelling voor dit nieuwe gr>'Ot was, maar.... de kooplust ontbrak. Of dit te wijten is aan de te kleine visch, of dat'msn van meening was, dat men aan een afslag voor heel weinig geld veel visch kon krijgen, we ten we riet. -loch wel is ons bekend, dat de be heerder juist de helft le kort voor deze visch ont ving, zoodat deze. markt wel vlüg ten 'doode zal wor - den opgeschreven. anna paulowna. Vrijdagmorgen bad alhier een''ongeval plaats met zeer droevigen afloop. De heer W-, die een wagen lijnkoeken had gehaald, geraakte nabij de Oudesluis door het schrikken der paarden met 'wagen en al te water. Voerman en paarden, alles lag te water. Do paarden heeft men levend te voorschijn ge haald, doch de heer W. had helaas al opgehouden te leven. WIEHINGEN. Rectificatie. In ons kaatste bericht betreffende de openbare verkooping op 9 Maart jl., ten huize van den heer H. C. Engel, vermeldden wij abusie velijk de gecombineerde koopsom als f 5051, wat onjuist is en moet zijn f 4051. yvteringen. Vergadering 'der Onderafdeeling jWieringen der V.P.N. op Woensdag 10 Maart, des avonds ten'half Qcht uur, Iten huize van den heer Jb. Bruul. Te genwoordig waren '12 leden. Da voorzitter dó heer Jb.''Mostert, opent) met een woord van welkom de vergadering, waarna de no tulen door 'den secretaris, den heer P. Gz. Kaan, worden gelezen en onveranderd goedgekeurd.' Hierna volgt rekening van den penningmeester, den heer H. Rump, welke 'wordt nagezien door de hcoren J. Schuurman en H. Engel Jacz., terwijl door den heer Engel tot goedkeuring wordt geadvi seerd. De ontvangsten bedroegen f 243.81%, de uitgaven f 117.58, alzoo een batig saldo opleveren de avan f 12/1.23%. Met algemeene'stemmen goedge keurd. Door den voorzitter wordt den penningmees ter dank jgezegd voor'zijn nauwkeurig beheer. Door do hoeren Ds. Witkop, A. v. d. Welle, H. Engel Jacz. on Jln Mostert zullen aan de leden broedeieren 5 cent per stuk worden geleverd tot een getal van dB stuks en aan do 'leden welke meer dan 50 kip pon hebben 2 maal 12 stuks. De 'fnktoomen van ge noemd® heeren zullen vooraf worden gekeurd, waar voor werden benoemd'de heeren S. Bakker Cz., J. Schuurman en II. Rump, die deze benoeming aan nemen. 1 Op voorstel van den heer S. Bakker Cz. wordt be sloten een nieuwe bascule te bestellen bij den heer J. Luijt De heer 'v. d. Welle sprak zijn misnoegen uit, dat de eierenophaler J. Eakker, eieren'opkoopt en niet naar de veiling zendt, maar die naar een andere gelegenheid zendt. Aan den heer Bakker zal worden verzocht, dit in 't' vervolg niet meer te doen Op voorstel van den heer Kaan wordt besloten, aan de 'geldleening der V.P.N. tot het stichten van oen Centraal Proefstation in Noordbrabant deel te nemen voor f 25. Hierna sluiting. harenkarspel. De Rijksveldwachter brigadier-titulair J. J. v. d. Meijden alhier, herdenkt den 16 Maart a,s., dat hij 25 jaar bij de politic 'werkzaam is geweest. De ju bilaris is begoiinen als agent van politie te Utrecht en is later bij de rijkspolitie in dienst gegaan. eferhugowaard. Tot hoofdngielonden van onzen polder werden de heeren P. Kieft cn Jb. van der Oord herkozen, ter wijl gekozen werden'de heeren W. Appelman en TL Konijn voor de vacatures A. Steur'en K. Ursem. in „broek". De afdeeling Zuidscharwoude avn den Bond voor Staatspensionneering kan in Broek op 'Langendijk geen zaal krijgen om een vergadering te houden met het doel propaganda 'te maken voor dat doel. Boyendien stond de Burgemeester ook niet toe,, dat er 'voordrachten zouden worden gegeven door den beer Cor Groot. «roek op langendijk. T>oor den Burgemeester van Broek op 'Xangen- is'een groole voorraad bloem en rogge gekocht «m onder de hakkers to verdeelen. De gemeente schiet het geld voor. 1 anna paulowna. In Veerburg trad Vrijdag 12 Maart de heer Hiem- stra van Leeuwarden op. om propaganda te maken voor de organisatie van Land'en Tuinbouwarbeiders. Dö heer B. Looij opende de vergadering, drukte zijn leedwezen uit over de geringe opkomst en gaf hier na het woord aan spreker. De heer Hiemstro deed uitkomen, dat door alle eeuwen heen de onderliggende partij strijd had gevoerd, voor hetero maatschappelijke positie. De eigenlijke vakbeweging was voor ongeveer 100 jaar ontstaan en wel in Engeland. 'In ons land was de eerste vakbond gevormd door de Typografen. Op dlf, oogenblik waren ongeveer 200000 leden tot de organisatie van land- en tuinbouwers toegetreden, doch de oorlog had eén betreurenswaardige verwij dering iusschen do arneiders der verschillende lan den doen ontstaan. Spreker betreurde het, dat hier zich zoovele groepen hadden gevormd, berustende op verschil van politiek en godsdienstig inzicht. Dit deed de organisatie zwak blijven. Hierna zette spieker uiteen, waarom de arbeiders zich zoo moeilijk organiseerden in tegenstelling met die van andere vakken. In den breede zette spreker den oigewehschien toestand uiteen, waar in land - en tnn lo i.w arbeiders verkeerden, vooral op dit oogenfclik. nu door den oorlog de prijzen van de verbruiksartikelen waren gestegen. Aan de hand van verschillende r'talen deed spreker uitkomen, dat tengevolge van onvoldoende voeding, het eeni- ge waarop bo-u-ogd kan worden, het aantal tering lijders t'Udt-r de mineer bedeelden een veel hooger cijfer ledrifg dan mder de gegleden. D«- patroons werden n <or spieker niet aangevallen: zjj gaven na tuurlijk zoo min mogelijk voor werkkrachten, maar de toestand deugde niet, omdat de arbeiders ge heel aan dee willekeur der werkgevers waren over geleverd. Een flinke organisatie kon hierin verbete ring brengen. Dit laatste werd betoogd, door een voorbeeld te geven van een strijd tusschen boeren en landarbeiders over het bedrag van loon. Over 't algemeen waren de vrouwen tegen de organisatie omdat ze de zaak niet begrepen en alleen de scha duwzijde ervan zagen. Spreker besluit zijn rede met den -wensch, dat dit anders zou mogen wor den. en dat ook in 'deze gemeente de organisatie krachtiger zou kunnen optreden. Onder dankzegging aan spreker, sloot de heer B. Locij de vergadering. Een paar leden traden toe. opmeer. Dat er ook aan. andere fabrieken hooge melkprijzen worden uitbetaalt, blijkt uit het volgende. Aan de Kaas- fabriek Aurora, alhier, was de hoogste prijs bij de Jaal- uitbetaling 13.28, terwijl het gemiddelde 1Q.13 be droeg. Voorwaar een reuzenprijs. aarts woud. lp de j.1. gehouden huishoudelijke vergadering van het (Onderling Nut en Genoegen, ter beëindiging van hel seizoen, bleek uit de rekening van den penning!- meester, dat er een batig saldo was van f 2.11. De hee ren Jo. Vetman, J. van Soelen en Jb. Wonder, werden als bestuursleden herkozen. Verder bleek, dat er dezen winter 5 vergaderingen-met dames*waren gehouden, welke gemiddeld door 32 personen werden bezocht. Steeds was er met eigen kracht gewerkt, zoodat men over het gehedl tevreden kan zijn. - st. maartensbrug. Naar wij vernemen, worden alhier pogingen aange wend om een afdeeling op te richten van de VJAN. st. maartensbrug. De zangvereeniging „Harmonie'' alhier heeft het voor nemen om met Pascnen een uitvoering te geven in het lokaal van den heer "Swarthof. Behalve eenige zang nummers. enz., zal dan opgevoerd worden de operette „Mignon Het 'belooft een mooie avond te worden, die, nopen wij, door veel belangstellenden zal worden be zocht. hoogwoud. Donderdagavond had ten lokale van den heer H. Slotemaker aan de Gouwe alhier de vergadering plaats van de afd. Hoogwoud van de vereeniging tot bevor dering van het vakonderwijs in Wiestfriesland. De voor zitter, de heer J. Breebaart Dz., opende de vergadering, waarna lezing volgt van de notulen der laatste vergade ring. Aan de orde wordt gesteld de rekening 1914. De ontvangsten hebben bedragen f 620.06V2 en de uitgaven f 582.10, batig saldo f 37.96Va. De rekening wordt goed gekeurd. De begrooting voor 1916 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f629.96. Tot bestuursleden wor den herkozen de heeren J. Bruin en S. Jonker, beiden alhier. Terwijl de heer J. Breebaart Dz., als afgevaar digde de vereeniging op de algemeene vergadering 17 Maart a.s. te Wankel te houden, zal vertegenwoordigen. heerhugowaard. De heer -Th. v. d. Meer, directeur der coöperatieve zuivelfabriek Excelsior alhier, komt voor op het drietal voor de betrekking van directeur der coöperatieve zui velfabriek De Dongeradeelen, op een salaris van f2000, met inbegrip van pensioenstorting. bi rgerbrug In de Donderdagavond gehouden vergadering van contribueerenden voor het onderhoud der beide Belgi sche vluchtelingen gezinnen, is besloten, om na afloop van het eerste halfjaar, op 1 April a.s., niet op te houden met het schenken hunner contributie, maar hunne liefdadigheid opnieuw een half jaar te betoonen. Lijsten zullen den ingezetenen worden aangeboden ter inteekening hunner bijdragen. Het comité, dat zich het eerste half ja^ir beschikbaar stelde tot regeling der zaken, is ook voor het volgende half jaar benoemd w armenhuizen. 't Was iets nieuws, in ons dorp, de eerste „visch- nf-laa" Donderdagavond. Veel belangstelling, vlugge han del. T)e pl.m. 75 K.G. visch in diverse soorten, werd binnen 't half uur verkocht. Velen gingen met 'n koopje VOGEL- EN PlütMVEfYQIDER. f Verkrijgbaar bit JOH. W. GOVKKS, MolensUWU. bij gebrek aan borden en schalen, geborgen in zakdoek enz., huiswaarts. Ook was de dorpsjeugd flink verte genwoordigd. 'tWas een „prettig half uurtje". wlnkeu In een vergadering van de Winkeler Korfbalclub, is besloten tot opheffing, en de bezittingen over te dra gen aan het gemeentebestuur, om die, bij eventueele op richting eencr nieuwe vereeniging, weder daaraan te willen afstaan. waarland. Als het zoo nog eenigen tijd doorgaat, zal men zomers in onzen polder niet veel koeien meer zien grazen, want door verkoop van een paar flinke boerenplaatsen aan verschillende personen, worden deze weilanden bijna alle omgeploegd om er bouwland van te maken. Een dezer plaatsen is nog een jaar in huur, doch dan zal ook deze wei voor het grootste gedeelte worden zwart gemaakt. Hier wordt dan ook erg naar droog weer uitgezien, want er is veel landwerk bij weinig arbeidskrachten. schager- en niedorper bköggen. üe leverantie van 80 kub. M. grint, benoodi^d voor den Langereizer dijk, is opgedragen aan den Taagsten inschrijver, den heer G. de Wild, voor f 3.85 per kub. M. 1». de Boer had ingeschreven voor f3.86 en WL F. Stoe' Jr. voor f3.90 per kub. M. vereeniging van kaasmakers. Donderdag 11 Maart is te Hoorn opgericht de ver eeniging van Oudleerlingen der Vakschool voor Kaas makers, gevestigd te Hoorn, aanvankelijk met ruim 20 leden. Als voorzitter is gekozen de heer Jb. Stapel Pz. kaasmaker te Wprder, tot secretaris de heer Groot, kaas maker te Berkhout; verder bestaat het bestuur uit de heeren K. Mienis té Bobeldijk, P. Krijgsman te Sijbe- karspel en Zeekant te Schermer. Op de statuten zal de Kon. goedkeuring gevraagd worden. Tot eerelid werd henoemd Dr. Seheij, Rijkszuivelconsulent, directeur der school. duitsche duïkbooten. De Duitschers hebben nu, blijkens een opgaaf in de Engelsche pers, volgens officiecle berichten in het ge heel vier duikbooten verloren, namelijk de U 15, die op 15 Augustus door de Birmingharn, ds U 18 die den 23sten November, de U 8 die door eenige torpedojagers ip 4 Maart en de U 12 die door de Ariel op 10 Maart er meld is. De Franschen hebben verder de vernieling van de U 2 gemeld. Volgens een telegram uit Kopenhagen, loopt in Duitsche marinekringen hel gerucht, dat sedert 18 "ebruari 11 duikbooten verloren zijn gegaan. Het erlies van vier jde bovengenoemde) is officieel •rkend, van de andere is in de laatste drie weken niets vernomen. de heer oosterbaan. Het Tweede-Kamerlid, de heer Oosterbaan, meldt het volgende: „In verschillende bladen komt een alarmeerend ge rucht voor alsof ik van Arnhem naar Doesburg zou zijn vervoerd en de neusbloedingen Zondag opnieuw met groote heftigheid optraden. U zoudt mij ver plichten door dit gerucht tegen te spreken. Nieu we neusbloedingen bleven tot dusver gelukkig ach terwege. Mijn toestand is vooruitgaande. De dokter heeft mij korte wandelingen toegestaan. Er is alle hoop cp een spoedig en algeheel herstel. Ik 'ben Zaterdag jl. niet vervoerd van Arnhem naar Does burg, maar beb heel 'gewoon de reis per rijtuig gemaakt." F I in- en itval van het handelsblad. Nederlandsche 'inundatie. Ziehier een van die verbalen, welke ons niet geheel nieuw Tn de ooren klinken, maar dat we hier oververtellen, omdat een der bekende Fransche tijdschriften, de „Nou velle Revue", het met nieuwe frischheid opdischt. Het Fransobe tijdschrift deelt dan aan zijn lezers mede, dat onre Koningin Wilbelmina eenige jaren geleden te Berlijn vertoefde en daar toeschouwster was bij een groote 'militaired revue. Zij bevond er zich in tegenwoordigheid van den Keizer. Terwijl de 'eerste compagnie voorbij marcheerde, alle ke rels van zes voet en kranig-militair, keek de Kei zer onze Koningin vragend aan, alsof hij wenschte te vernemen welken indruk zijn soldaten op haar maakten. 1 I De Koningin glimlachte en schudde het hoofd: „Z® zijn'niet groot genoeg!" zeide ze. Daarop marcheerde een regiment voorbij met nog grootere 'soldaten, kerels 'van 6 voet 5 duim. En weer keek de Keizer naar onze 'Koningin, hoe zij deze soldaten dan wel vond. ',.Ze zijn nog niet groot genoeg!" antwoordde weer de Koningin met haar zelfden glimlach. Nu kon de Keizer zich niet meer bedwingen.' „Nog niet groot genoeg 1" riep hij uit; „wat bedoelt u daarmede?" ïki daarop zou dan onze'Koningin hebben gezegd: „Ik bedoel, dat wanneer wij onze sluizen open zotten, de hoogte van het water in ons overstroomde iand meer dan acht voet-zal zijnl": Hieraan voegt de „Nouvelle Revue" als'commen taar toe:1 „Is het de herinnering aan deze anecdote die de Duitsche Keizer er toe heeft gebracht door zijn troepen do Hollandsche onzijdigheid te 'doen eerbiedigen 1 het ledental der s. d. a. p. „Het Volk" van gister bevat het jaarverslag over 191415 der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij.- Er blijkt uit, dat het aantal afdeelingen der partij op 31 December 1913 389, op 31 December 1914 406 bedroeg. In den loop van 1914 vermeerderde derhalve het aantal afdeelingen met 17. Het aantal leden der af deelingen, dat op 31 December 1913 25.651 bedroeg, bleek op 31 December 1914 eenigszins te zijn ge daald, nl. tot 25.609. In den loop van 1914 werden 15 afdeelingen op geheven en 34 gesticht. Hetr aantal vrouwelijke leden bedroeg, voor zoo ver daarvan opgave is gedaan, 3898, of ruim 15 pet. verdeeld over 249 afdeelingen. Het vorige jaar was dit 30Jl, of ruim 12 pet., verdeeld over 188 afdee lingen. In de vier grootste plaatsen, nl. Amsterdam, Rot terdam, Den Haag 'en Utrecht bedraagt het aantal vrouwelijks leden respectievelijk 17.5, 17.1, 20.4 en 12-6 pet. van het totaal aantal leden. DE NIEUWE DUITSCHE GEZANT. De Duitsche gezant Von Müller gaat heen, we krijgen in Den Haag een nieuwe. Dit is miinheer dr. Von 'Kuehlmann, tot dusver te Konstantmopel. Vroeger is deze mijnheer ook aan het Duitsche go- santscbap verbonden geweest. De benoeming van 'n nieuwen gezant heeft nog al wat commentaar in de !?®rf doen ontstaan, en allerlei gevolgtrekkingen *im er geuit. Nederland zou nu wel meer naar Duitsrblnnd» belangen worden gedrongen, deze nieu ws gezant we* een militant persoon en met de noo- dlgr coocluste# daaraan vast. Tot zelfs in het buf- ♦-.-r.brwr- dax® benoeming een zaak van groote ,.v3lanj5rijkbei& H-t Frenscbe blad Peti.t Pprisien ucbrHfi het volgende verstandige woord over deze benoeming: Sedert het begin van den Europeeschen 'oorlog heeft Nederland getoond, dat het zijn grondgebied zou verdedigen tegen iederen aanval en het heeft met den trots en loyauteiL dié het eigen zijn, ver- kJfsfcïA, dat hot zijn rechten zou beschermen en zipt internationale verplichtingen nakomen. Duitsch- laad ral zich zeer vergissen, wanneer het gelooft* door een verwisseling van gezant, een andere hou ding van Nederland te zullen krijgen. Tweede Kamer. Den Haag, 12 Maart 1915. Dit siaat vast, het instituut van de voorwaardelijke veroordecling, zal door de Tweede Kamer worden aange nomen. Bezwaren zijn geopperd tegen de wijze, waarop minister Ort het nieuwe instituut wil regelen, 'maar de enthousiaste vrienden van het voorstel de heeren Rink en Van Hamel wezen er heden op, hoe ook de aan hangers der vergeldings-theorie hun stem aan dit ontwerp geven. Wat heden volkomen bleek te zijn. Er zijn be zwaren tegen de uitwerking, er kunnen nog overblijfse len yan principieele bezwaren bestaan; milde, moderne •hcorie neeft, over gansch de linie overwonnen. De rcchler zal de Kamer straks erkennen moet de bevoegdheid hebben om zij 't dan slechts waar het betreft straffen tot een maximum van een jaar, gedu rende een tijdvak van 2V? jaar waarbij een veroor deelde dan onder toezicht, patronaat, van het O.M. staat, le zeggen: Ik heb u veroordeeld, maar gc blijft op vrije voelen, mits gij u niet wederom aan eenig misdrijf schuldig maakt, en niet overtreedt de voorwaarden, door mij, rechter, gesteld. Zooais prof. Van Hamei zei; 't komt hier enkel en alleen op de toepassing van het nieuwe instituut aan. Men kan er een parodie van maken, en ook tot zegen doen strekken voor' personen, die veroordeelden; die struikelden; maar weer op stonden, en voor de maatschappij. De Belgische minister Lcjeune heeft prof. Van Hamel eens gezegd, dat er in zijn iand schromelijk misbruik wordt gd maakt van het thans ten onzent in te voeren instituut. En ook in Frankrijk was dat het geval met de wel- Birenger, van Ticzelfde strekking als dit ontwerp. Op de' toepassing, de wijze, bedachtzame, voorzichtige (ook mr. Rink wees daar met nadruk op) komt 't hier aan. Men n.ag genoeg vertrouwen hebben in den Ne- derlaudscheii rechter, dat deze de voorwaardelijke invrij heidstelling in ons land zal toepassen gelijk dat strookt met de belangen van de maatschappij en van het te reclasseeren individu. De hoer De Savornin Lohman is de eenige, die tegen over dil ontwerp hetwelk de sympathie van mannen als Loeff cn wijlen mr. Regout had vrijwel vijandig blijkt te staan in de Kamer. Hij. mr. Lohman betwist, dat 't met de „op Goddelijke ordening gegronde rechts orde, die de.Overheid van Godswege heeft te handha ven", overeen is te brengen om den volwassen mis dadiger slechts te beschouwen als een object yan me delijden of van. opvoeding. Op dit standpunt zegt de heer Lohman slaat ook, volgens minister Modder man, geheel ons Strafwetboek. Voor het proeftijd-stelsel vindt mr. Lohman naast de celstraf veel te zeggeu. Hij acht haar eene correctie van de celstraf, waar mee „veel te lang en te veef is gedweept*'. Ongelukkig echter, heelt de minister voegt hij, mr. Lohman. er aan toe zich aansluitend bij hetgeen „in schier alle cultuurstaten wordt toegepast: destijds niet kunnen weten, dat het „zeer de vraag is. of er nog cultuur staten bestaan"... En de Kamer lachte zeer smakelijk over dat rake zetje van den hoogbejaarden leider der chr.-historischen... De conclusie van mr. Lohman is: Ons Strafwetboek berust op het beginsel, dat strat is. en moet zijn het straffen van de misdaad; eerst daarna volgt de vraag der verbetering van den de'in- guenl. Hij wil wel een nieuw strafmiddel naast de cel straf, zelfs al blijft de misdadiger daarbij op vrije voeten. Maar betwijfelt in afwachting van Exc. Ort's antwoord of hij aan deze uitwerking van het stelsel der strafopschorting zijn stem zal kunnen geven. Aan het systeem, dat zijn bron vindt gelijk reeds gezegd in „de wijsheid der cultuur-sta ten". De heer De Savornin Lohman heeft geen ander systeem aan de hand gedaan. prof. Van Hamel vtees er op. En dat mi- nisier Ort's ontwerp er zal komen: terecht wezen de warme voorstanders van het milde instituut der voor waardelijke veroordeeling, de heeren Rink eh Van Ha mel er op. dat daaromtrent geen zweem van twijfei be hoeft te bestaan. Mr. ANTONIO. Verschillende Oorlogsberichten. de strijd om de dardanellkn. De „Pester Lloyd" bevat een artikel, waarin ge wezen wordt op het'gevaar, waardoor Italië en de Bal kans te ten va nde zijde van Rusland bedreigd worden,'wanneer de aanval op de Dardanellen mocht slagen. „Van het oogenblik af." zoo wordt in het artikel gezegd, „dat de vlag met het Russische An- dreas-kruis aan de kusten van de Egeische Zee wappert, is het lot van Roemenië, Bulgarije en waar schijnlijk ook van Griekenland beslist. Het noord westelijk deel van Klcin-Azie zal dan zonder eeni gen twijfel door Rusland in bezit worden genomen. Mocht het voor andere staleen nog een brok van het overige deel overlaten, dan is dat een wissel op korten termijn. De handel van Italië zou, wanneer Rusland den scepter voert in Anatolië, vernietigd worden, en ook de weg naar de Italiaansche kolonies aan de Roo- de Zee en den Indischen Oceaan zou door de Rus sen veel ernstiger bedreigd worden dan door de En-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1