De Oorlog. Wanneer uw gezondheid gelachen. Men herinnere zich 'slechts, dat er tus- schen Ru.'.and en Abessvnië zekere betrekkingen bestaan .die voor de Italianen alles behalve aan genaam kunnen zijn. 1 j Anderzijds wordt Tripolis bedreigd door Fran krijk. Hoe sterker'de positie, van Frankrijk is, hoe meer gevaar Italië loopt. Als Rusland zich uitbreidt in bet oostelijk ge deelte van de Middellandsche Zee, loopen ook de Balkanstaten groot gevaar. Om zich het bezit van Konstantinopel te verzekeren is Rusland wel genood zaakt Roemenië, Bulgarije en minstens ook gedeel ten van Griekenland in bezit te nemen. Van een zuiver zelfzuchtig standpunt beschouwd, hebben Duitschland en Oostonrijk-Hongarije van een Russificatie der Dardanellen veel minder te vreeten dan Italië cn de Balkanstaten. Natuurlijk zullen zij voor Turkije, hun bondgenoot, met aile kracht strijden, maar do centrale mogendheden en de Turken vechten niet alleen voor hun eigen vrij heid, maar ook voor die van de Balkanstaten, die voor hel geval, dat Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije de nederlaag mochten lijden, alleen nooit bij machte zouden zijn om krachtig het hoofd te bie den aan Rusland." 1 de 1byf.nsmiddelen in oostenruk-hon- gahije. De Weensche correspondent van de N.R.Ct. schrijft: Men heeft bekend gemaakt wat 10.000 krijgsgevan genen per dag noodig hebben. Dat is zuinig bere kend IdOO kilo vleesch, 7000 kilo brood, 1100 kilo meel, 5000 kilo aardappelen, 2000 kilo rijst 3000 kilo erwten cn booncn. 250 kilo koffie, 150 kilo kof- fie-surrogaat, 500 kilo suiker en dan nog vet en thee. Daar er In Oostonrijk-Hongarije meer dan 250.000 krijgsgevangenen zijn, kan men zich voorstellen wat dat van invloed is op de prijzen der levensmid delen, waarbij nog het leger van een paar millioen soldaten komt, van -wie het grootste deel beter ge voed wordt dan in gewone tijden. Geen wonder dus dat, afgezien van de maatregelen van Engeland, wij onze levensmiddelen vlug zien afnemen. een aardige episode. Een aardige episode uit den oorlog in Galicië ver haalt een correspondent van de Pester Lloyd, die tegelijk met de Oostenrijksche troepen te Kolómea aan kwam, nadat die stad, welke sedert half September door de Russen bezet was geweest door dezen ontruimd was. De stad toont in haar uiterlijk geen sporen van verwoesting, zegt de correspondent. Winkels en koffie huizen zijn open en er heerscht druk verlier. Toen de Russen de stad binnentrokken, liet de kolonel ,dio het bevel voerde, zekeren Kropazek bij zich komen cn benoemde hem tot burgemeester. Daar op vervolgde do kolonel„Dat is nu alles goed en wel. Maar.ik verlang pen waarborg, dat de bevolking zich vreedzaam zal gedragen. Morgenochtend om 8 uur moet u mij honderdduizend kronen brengenI Anders laat ik de stad in brand steken." Kropaczek soebatte, beriep zich op de armoede van de bevolking en op het late avonduur. Maar de kolonel bleef onbuigzaam. Alleen voegde hij 'er bij „Als de som niet in contanten bijeen te bren gén is, neem ik ook goud, zilver en sieraden aan''. Men gaarde daarop bijeen wat er te krijgen was. Om acht uur 's avonds waren 60.000 kronen lvij el kaar; voor den volgenden ochtend beloofde de kreits- ontvanger nog schuldbekentenissen ten bedrage van -10.000 kronen te zullen brengen. In den loop van den nacht liet de kolonel "den burgemeester weer halen. „Wat hebt u totdusver gedaan?" „Ik heb de waarborgsom vergaard." „Hoeveel is er bij elkaar gekomen?" „Zestigduizend kronen. Ik hoop voor morgenoch tend de rest bij elkaar te hebben". „Mooi zoo. Nu zie ik, tfnt do bevolking betrouw baar is. Ik scheld u de borgstelling kwijt. Geef u den menschen hun geld terug". Een lezer die ons het nummer van de Pester Lloyd waarin deze medcdeelingen voorkomen, toe heeft ge zonden toekent erin margine bij aan: Dat zifn nu „de Russische barbaren". N.R.Ct. in oorlogstijd. Men schrijft van Duitsohe zijde uit het Rijn land aan de N. R. JCt.: In mijn vorigen brief schreef ik dat-het nu ernst wordt met den oorlog! De landstorm opgeroepen'en op straat soms sol daten op krukken, een beeld, dat meer 'aangrijpt dan een militaire begrafenis. In de eersté oorlogsmaanden, in het eerste halve Jaar, had men er weinig van gemerkt. Wie geen fa milie of vrienden bij het leger had. leefde als ge woonlijk, wond zich op bij een overwinning of schudde bedenkelijk het hoofd bij gevaarlijke situa ties. En behoeft het gezegd te worden, dat bij schier ieder gesprek de oorlog ter sprako kwam? Maar daarbij bleef het, het dagelijksche leven ging den gewonen gang. Lui, die in zaken niets te doen hadden, wierpen zich op andere artikelen, fir ma's, die bijv. vroeger in borduurwerk handelden, gingen.... tentbanen leveren en verdienden veel geld. Fabrikanten, die jaren lang fijne scharen vervaar digd hadden, begonnen houweelen aan het leger te verkoopen en verkneukelden zich over. het hooge winstcijfer en men behoeft maar eens de adverten ties in groote Duitsche bladen door te lezen 'om te zien, welk reusachtig bedrijf het woord „legerleve- ranüe" omvat. Daarbij zijn in tegenstelling met 1870 de gemeen telijke besturen heel wat meer mans. Er is over vloed van kapitaal beschikbaar en door het oprich ten van oorlogskeukens en het betalen van oorlogs ondersteuningen heeft menige arbeidersvrouw het veel heter dan toen haar man nog thuis was. Bede laars. oen gewone verschijning des winters, zijn er ditmaal bijna niet. En nu komt in deze „vreedzame" periode opeens een zeer ernstige waarschuwing der gemeentebestu ren. Voor 'de arme lui en minvermogenden koopt de gemeente een voldoenden vleeschvoorraad, de andore standen moeten voor zichzelf zorgen. Uit Duitsche kvolgzaamheid richt men dus een heusche proviandkamer in en meubileert dit afgele gen, maar koel vertrek, met hammen en worsten, met zijden spek, met rijst, grutten "en macaroni en eenige potten met Hollandsche hoofdkaas en wacht de komende tijden'af. Intusschen is het moeilijk aan dezen komenden nood te gelooven, want nooit heb ik in de 'slagers winkels zooveel vleesch gezien als nu en kom ik bij Tietz, dan bemerk ik een heirieger van ham men, genoeg om een heel regiment een week lang te vergastten. Een hoeveelheid verduurzaamde le vensmiddelen in bussen is-er opgesteld om ettelijke N'oordpool-expedilies uit te rusten en iederen dag wordt die voorraad vernieuwd. Kom ik in mijn res taurant, dan vidn ik als gewoonlijk een rijkelijke 6pijskaart, een uitvoerig middagmaal voor 1% mark. soep, twee andere 'gerechten en dessert, een prijs, waarvoor ik in neutrale landen heelemaal niets vind. Bovendien is het een wijnrestaurant, dus iets duurder da nde bierrestaurants Het eenig teeken van den naderenden nood zijn de broodkaarten, die op den isten Maart uitgedeeld werden. 1 Voorzichtig wordt het reeds in de restaurants mee gedeeld, dat wie geen broodkaart bij zich heeft geen broodje met Hollandsche of Zwilsersche kaas kan erlangen. V Ook in ander opzicht merkt men de naderende teekenen. Aan brood zal gebrek komen, maar aard appelen kunnen we tegen dien tijd genoeg hebben en dus gaan alle handen aan het werk. Bouwgrond, ongebruikte velden zullen omgespit worden, in aard appelland herschapen. Stukjes land langs den weg, waarop jaren lang gTas en onkruid ongemoeid groei de, worden met de spade klaargemaakt. Daarbij ziet men ongewone arbeiders, 't Zijn jon gens van de middelbare scholen, die er 's middags op uittrekken. De jongens uit de hoogste klassen staan in het veld en de 'anderen, te jong om mee te gaan, werken langs den openbaren, weg met 'de I schop. De heertjes van het gymnasium en andere I deftige scholen met hun 'kleurige petten arbeiden kloek en wat wellicht aan hun werk ontbreekt, ver goedt het 'aantal; iederen middag ziet men die jongenstroepen naar het veldwerk trekken. En, 'naar ik verneem, zijn elders talrijke troepen krijgsgevan genen aan grondwerk bezig. Ook op ander gebied laten'zich onze scholen gel den. Er is nog veel goud "in omloop, of liever in saparpotten enkousen. Nu krijgen onze schoolklas sen een dag vrij, als ze een bepaalde som aan goud verzameld en ingewisseld hebben. En dat werkt zoo goed, dat. sommige scholen soms een kleine 70000 mark aan goudgeld weten te veroveren. En nu ik toch over-de jeugd in dezen oorlogstijd schrijf, kan ik niet nalaten over de trekvogels te spreken, over de trekvogels, zoo dikwijls in deze kolommen behandeld. Hun organisatie is geheel door de war! Al wat ouder is dan 17 jaar is vrijwillig in dienst gegaan en daar is mee bewezen, dat deze jongens, gehard door lange tochten, die zich in het veld konden behelpen, in wind en weer gehard, het allerbeste de ontberingen van een veldtocht konden meema ken. Wat thuis gebleven is, zit natuurlijk ook niet stil. In dezen tijd, waarin liet. nationale bewustzijn der bevolking opleeft, moet het oude volkslied weer. in'eere komen. En met hun makkers aan het front wedijveren ze in dit opzicht; overal zenden ze hun briefkaarten been met teksten muziek en in de ambulances verschijnen ze elke week met hun lui ten om de mooie, oude liederen te zingen. Kwistig verspreiden ze hun boekjes met liederen onder de gewonde soldaten, en iedere week, als ze terugko men. is het koor van zangers weer grooter. een stout stukje. Een dag of veertien geleden schrijft de Times werd het Legioen van Eer verleend aan een on bekend Britsch officier. Het blijkt, dat dit was ka pitein Clive, van de Grenadier Guards, die in het Lagerhuis zitting heeft als conservatief voor South Hereford. Hij verdiende de onderscheiding aldus; Er was een zekere Duitsche verbindingslo'opgraaf die de Bondgenooten heel wat zorg baarde. Clive ging erop uit met nog een Britsch officier en een Fransch onderofficier. Zij kropen naar een bran dende kaars in een kring van Duitsche uniformen en bliezen haar uit, zoo slopen zij verder naar de verbindingsuitgang. Daar stuitten zij plotseling op een menigte Duitsche officieren in een uitgegraven hol. Deze trachtten te schieten, doch 'het dappere drietal lag zoo goed gedekt, dat zij konden ontko men en de inlichtingen konden brengen, welke de bevelhebber noodig bad. wisseling van gevangenen. In diplomatieke kringen te Kopenhagen verluidt, dat Duitschland en Rusland door bemiddeling van Zweden eerlang een zeer groot aantal gevangenen men'zegt 200.000 zullen uitwisselen. uit constantinopel. Terwijl van Duitsche zijde de stemming te Kon stantinopel kalm-en rustig wordt genoemd, heerscht er volgens Engelsche berichten, een paniek en'zijn relletjes er aan de orde van den dag. Do zaken staan stil, er is gebrek aan steenkool en aan le vensmiddelen, de vrees voor 'een bombardement drijf talloozen de stad uit, vreemdelingen zoowel als Turken. Onder de vreemdelingen zijn ook veel Duit- schers en Oostenrijkers. 1 Om een 'bombardement te voorkomen, halen de Turken de kanonnen uit de 'stad weg, opdat als de bondgenooten door de Dardanellen heenkomen, zij Konstantinopel als'een open stad zullen vinden. De Goeben heet nu weer geheel buiten gevecht gesteld. Volgens de Daily Mail heeft de kruiser een scheur van-50 voet in de zijde en kan hij niet gedokt worden. Het meeste geschut van de Goeben is naar de Dardanellen overgebracht. aanbouw van duitsche duikbooten tf antwerpen. Uit Antwerpen, 40 Maart. Niettegenstaande de te genspraak van Duitsche zijde kunnen- wij met ze kerheid beweren, dat er te Hoboken, hij Antwer pen, duikbooten worden gebouwd. Uit een door ons ter plaatse ingesteld onderzoek blijkt: De Duitschers hebben voor eigen gebruik de scheepswerven van de Chantier Naval en van Coe- korill, te Hoboken. in beslag genomen. Er werken circa 500 werklieden, die afkomstig zijn uit Kiel en Hamburg. Het zijn gemilitariseerde arbeiders. Do meesten zijn bijp de burgers ingekwartierd en zij hebben het gerucht verspreid, dat zij duik booten maken. Sommigen hebben verklaard, dat binnen enkele dagen een eerste duikboot zal gede monteerd worden, om naar Zeebrugge vervoerd te worden. De bewoners der buizen, gelegen rondom die fabrieken, zijn voor het meerendeel verhuisd, omdat zij vreezen, .dat een dezer dagen een kolonne. Fransche en Engelsche vliegers deze werkhuizon door bommen zal komen vernietigen. Daarbij heeft men van de overzijde der Schelde met een verrekijker kunnen vaststellen, dat eraan duikbooten gewerkt wordt. De werkplaatsen van dn Chantier Naval en van Cockerill Ieenen zich trou wens tot niets anders dan tot scheepsbouw. Koop vaardijschepen of kleine oorlogsschepen zouden er niet op stapel kunnen gezet worden, zonder dat dit van de overzijde der Schelde duidelijk zichtbaar zou zijn. Tel. gesneuveld. Uit Berlijn, 11 Maart. Volgens den „Berl. Lok. Anz." is de jongste zoon van-den Pruisischen mi nister van landbouw Yon Schorlemer, luitenant bij een regiment kurassiers, bij een bestorming ge sneuveld. 1 de „prinz ettel friedrich". Volgens een ongedateerd Reuter-telegram uit New- York is de Duitsche -hulpkruiser „Prinz Eitel Frie- drich" de haven van Newport News binnengeloopen, omdat bij hersteld moet worden. Aan boord, bevon den zich ongeveer .350 personen herkomsttig van schepen, die in den grond waren geboord, nl. drie Engelsche, drie Fransche, een Russisch en een Ame rikaan sch tot zinken gebracht, omdat de lading, tar we, contrabande heette te zijn. De Londensche bladen bevatten een telegrafische mededeeling uit New-York, dat de „Prinz Eitel Frie drich" tot bij Newport News vervolgd was door een Engelschen kruiser, die de vervolging echter had opgegeven, toen hij de territoriale wateren had bereikt. de steenkoolvoorraad te londen. Naar de Times mededeelt heeft de steenkool-com missie een onderzoek ingesteld naar de te Londen aanwezige voorraden en is dit onderzoek zeer mee gevallen. Op een plaats vond zij nog een onaange roerd depot van 2000 ton. Er was ook'genoeg mate riaal in deD vorm van wagens enz. aanwezig om de kool bij de "klanten af te leveren. Naar bet oordeel der commissie ligt het uitslui tend aan den handel te Londen, wanneer de steen koolprijzen in de provincie de hoogte zijn ingegaan. duitsche toestanden. Men schrijft van de grens aan de N.R.Ct. Wegens het ontbreken van de noodige arbeidskrach ten, om de akkers voor den verbouw van. aardappelen, rogge en haver geschikt en vruchtbaar te maken, heeft de kamer van landbouw van de provincie Hannover er op aangedrongen dit jaar zooveel mogelijk heidevelden af te branden, vooral de vele heidevelden, die nog niet dadelijk voor ontginning in aanmerking zouden komen. Op gemakkelijke wijze - kan men daardoor groote stre ken geschikt maken voor den verbouw van boekweit. De regeeringspresident van Osnabruck heeft alle autoriteiten, verzocht, het verlof tot het afbrandein van de heiden niet Han in zeer bijzondere geval len te weigeren. Voor den landbouw is de toestand bij onze nabu ren 'dan ook verre van rooskleurig. En de veeteelt? Met de varkensfokkerij' -was het in één woord treu rig gesteld. De prijzen dezer dieren zijn er de laat ste dagen zeer gestegenvandaar dat men er zich weer meer op de varkensfokkerij en -mes ter ij' gaat toeleggen. Aan rundvee schijnt voorshands nog geen gebrek te zijn. De prijzen van het rund vleesch zijn er (volgens berichten van deze dagen: zelfs lager dan bij ons: 80—90 pfg. het pond. Deze prijzen zijn er dus zeer normaal. Wegen, gebrek aan voldoend voeder heeft men op vel" plaatsen in de centra der bevolking ook de kippen moeten lachten. Op het platteland echter schijnt men nog over voldoende voedsel voor deze dieren te beschikken, zoodat de eierenaanvoer op tal van kleinere marktplaatsen vrij normaal is; we lazen: ge middeld 4 a 6Ó00 stuks in pryzen van 8 a 9 pfg. per stuk. Met de bijenteelt, welke bij onze oostelijke nabu ren in het groot beoefend wordt, staat het er minder ,'unstig voorer is groot gebrek aan voedersuiker voor deze dieren, lezen we omdat deze voor andere doeleinden, o.a. voor de fabricage van spiritus wordt aangewend, iets, wat men daar ook zeer betreurt. De gezamenlijke ymkers zullen dan ook een verzoek schrift indienen, om hierin verandering te verkrijgen. In 't gebrek aan werkkrachten voor het landbouwbedrijf wil men trathten door noodhulp van elders te voor zien. Verder wordt al 't mogelijke gedaan, om den akker en tuinbouw zoo winstgevend mogelijk te maken. Spre kers treden er overal op, om aan te dringen op het verbouwen van een eerste en tweede gewas op denzelf- den grond, tevens wondt aangegeven, welke vruchten op onderscheiden grondsoorten daarvoor in aanmerking kunnen komen. En ten slotte wordt in bijeenkomsten den huismoe ders geleerd, hoe zij in dezen oorlogstijd haar huishou ding nebben te regelen en haar keuken hebben in te richten. Kloosterzusters treden in openbare vergaderin gen als spreeksters op en geven, daarna ook practische lessen in de kookkunst. Waarlijk, er wordt bij onze oostelijke naburen heel wat gedaan, om het oorlogswee voor de achterblij- venden to verzachten^ NIET GROOT. Uit Berlijn, 7 Maart. 1500 leden van de Jugend- wehr van Bielefeld bezochten eenige dagen geleden het gevangenkamp van 'Senne, waar 30.000 Fran - scben en Engelschen zijn ondergebracht. Een of- ficiëele mededeeling zegt hieromtrent: „De stemming der jeugd was eene van trots en vreugde; die van de talrijke gevangenen gemengd, deels nieuwsgierig, deels verdrietig. Hier en daar trachtten de Fransche gevangenen Fransche krijgs liederen aan te heffen. Zij-werden prompt tot zwij gen gebracht door een machtig uit 1400 kelen dreu nend „Deutschland, Deutschland über alles"." Deze heldendhad geeft "de -Vorwarts een 'wrevelig commentaar in de pen, waaruit blijkt, dat het so cialistische orgaan aan 'de zijde staat van de 100 jongelui, die blijkbaar niet hebben. mee-„gedreund". Het blad kan er geen genoegen mee nemen, dat Duitschland een tentoonstelling organiseert van zijn krijgsgevangenen en geeft onomwonden te ken nen dat de 1400 Jugendwehr-jongens beter gedaan hadden niet te zwijgen. Het is reeds zeer onaange naam voor krijgsgevangenen om aldus bezichtigd te worden en het is slechts -natuurlijk dat zij door het zingen van liederen hun houding zoo goed mo gelijk trachtten te redden., Reclames. begint af te nemen. Van de geboorte tot den dood stroomt het .bloed onophoudelijk door de nieren om gefiltreerd te wor den. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, .kunnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren en de urinaire onzuiverheden in 't bloed verspreiden dan ziekte door uw geheel» gestel. De patiënt begint Zich onnatuurlijk vermoeid, zwaar rn dor te gevoelen, hij woedt prikkelbaar en ellendig. De onzuiverheden kunnen zich nestelen in de spieren en gewrichten en nheumalisahe pijnen veroorzaken. De urinewegen kunnen aangedaan woidjen en waterzuch tige zwellingen vertoonen zich. Het hart schijnt niet goed te wérken, de handen en voeten zijn dikwijls koud en de patiënt kan aanvallen van duizeligheid' hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te genezen, omdat zij zoo vaak ongestoord zich verder Kunnen ontwik kelen. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld vol' gen, indien zij nog verder verwaarloosd1 worden. Be gint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen met -het gebruik van Fosters Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren weder om tot werking brengen, heelen en versterken, de urine-afscheiding regelen en uw kwalen doen ver dwijnen. Te Behagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe ze -ding goschiodt franco na ont vangstvan postwissel éi f 1.75 voor één, of fl'.— voor zes doozer. Eisoht de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk. Op politiek gebied zoowel als op het oorlogsterrein r nog niet veel verandering gekomen. De toestand lilijlt rij onzeker. Zoowel Italië als Griekenland heeft ioc geen beslissing*genomen. Bulgarije blijft de loop Ier dingen eveneens afwachten. We kunnen er ons wan \erzelerd houden, dat er achter de schermen heel wat wordt afgespeeld en welke diplomaat het hier zal 'win nen, zal wel spoedig bekend worden. Die het meest biedt heeft het. Het gaat hier als op een verkooping: ze bie den tegen elkaar op. Oostenrijk schijnt steeds meer be reid tot het afstand doen van land aan Italië, de onder-' handelingen daarover worden tenminste zeer vriend schappelijk gevoerd. Onderwijl onderhandelt Italië ook met ue Verbondenen. Het Fransche blad. de Temps, wil C-orsika aan Italië afstaan, Engeland volgt aanstonds met Malta. Het kan voor Italië schitterend worden. Maar of het met dit alles tevreden is? Op het oorlogsveld zien we niet veel gebeuren nog. De toestand blijft vrijwel hetzelfde. Op het Westelijk oorlogsveld hebben we nu eenige nadere mededeelin- gen ontvangen over den strijd m Champagne, in de omgeving van Reims. We wisten wel, dat daar nijdig werd gevochten, maar zoo moorddadig als de gevechten daar volgens de nadere Fransche berichten zijn geweest, wisten we niet. Terwijl Duitschland in Rusland de handen vol had en gaarne nog meer troepen van West naar Oost had gezonden, grepen de Fransehen in Champagne de Duitschers aan. Een officieel Fransch communiqué vertelt daarover: De krijgsverrichtingen in Champagne hebben sedert 16 Februari lot resultaat gehad, dat ae Franschen over een breedte van zeven kdometers en over een diepte van twee en een halven kilometer vooruitgekomen zijn. Het doel der krijgsverrichtingen was den Duitschers te beletten troepen naar Rusland te zenden. Wat gelukt is. Het heet verder, dat deze krijgsverrichtingen de Fran- schenl ot meester gemaakt hebben van de heuvellinie, die een gunstige basis voor nieuwg aanvallen vormt. De verliezen der Duitschers zijn zeer zwaar. Twee garde-regimenten zijn bijkans vernietigd. De vijand gebruikte een troepenmacht van vier tot vijf en een half legerkorps. Er zijn tienduizend lijken van Duit schers op het slagveld gevonden en er zijn twee duizend gevangenen gemaakt. Er zijn gevallen van waanzin voorgekomen. De Duitsche troepen zijn nu genoodzaakt loopgra ven te bezetten, die ze' inderhaast aan hel iront gemaakt hebben. Onze voorlrukkende afdeelingen houden met goed gevolg de Duitschers in Champagne bezig. Het staat vast, dat zij tot 16 Februari in Champagne 119 ba taljons, 31 eskadrons, 64 veldbatterijen en 20 zware batterijen hadden. Tot 3 Maart hebben zij hier nog aan toegevoegd 20 bataljons, waaronder 6 garde-ba taljons, een regiment veld-artillerie cn 2 zware bat terijen. Een officieele Fransche nota zegt, dat de sedert vele weken in Champagne ondernomen operaties volledig het doel bereikten, dat de Fransche generale staf zich voorstelde, d.w.z. naar dit punt een zoo groot mogelijk aantal Duitsche troepen te trekken, hen te dwingen tot een groot ammunitieverbruik en elk troepentransport naar Rusland te beletten.. Inderdaad werden de Duitschers genoodzaakt aan zienlijke versterkingen naar Champagne te zenden. On danks deze gelukte het hun niet, voordeel te behalen en werd, overeenkomstig het plan der geallieerde le gers, het schitterend succes vergemakkelijkt, door do Russen, tusschen 23 Februari en 3 Maart behaald, even als dat van het Engelsche leger op den lOen Maart in Noord-Frankrijk. De actie werd voor ons bovendien gevolgd door on onderbroken plaatselijke successen. Over een front van 7 K.M. kwamenwij twee a drie kilometer vooruit en vermeesterden wij eene hoogtelinie, welke een gunstige basis biedt voor een nieuwen aanval. Onze verliezen waren, naar verhouding, cering, terwijl wij den vijand enorme verliezen toebrachten, volgens zijn eigen be kentenis, grooter, dandie, welke door hem op dat oooenblik in Rusland geleden werden. De Engelsche generaal French, vertelt ook het een en ander over de gevechten der laatste dagen. Deze wijst op een succes der verbondenen tusschen Armen- liéres cn La Basée, waar Duitsche loopgraven bij Neuve- ehapelle werden veroverd en het geneele dorp werd bezet. Het is een heel doolhof van loopgraven, wat in Engelsche handen is gevallen. Er zijn 750 Duitsche krijgsgevangenen gemaakt. Herhaalde pogingen der Duit schers. om het verloren -terrein te hernemen, hadden geen Succes. Duitsche berichten beamen dit Engelsche succes. o En nu kijken we naar een anderen kant, naar het Oosten. De laatste dagen ontvangen we van de Russen nogal gunstige berichten. Wie lazen tenminste van het terugdrijven der Duitschers, over hun groote verliezen enz. Het Duitsche tegenbericht vertelt ons nu weer ander nieuws. We lezen: 1 Ten Noorden van het woud van Augustof werden de Russen verslagen 'en slechts door een snellen terugtocht in de richting van 'Grödno konden zij aan een volkomen nederlaag ontkomen. Wij maak ten hiepbij .meer dan 4000 gevangenen, onder wie twee regimentscommandanten en veroverden drie kanonnen en twee machine-geweren. Ook in de streek van Augustof begon de' vijand zich naar ;Grodno terug te trekken. Ten Noord-Westen van Ostrolenka namen wij bij een aanval drie officieren en 200 man gevangen. Ten 'Noorden en Noord-Westelijk van Prasnysz maakt onze aanval vorderingen. Meer dan 3200 'ge vangenen bleven 'gisteren hier in onze handen. Twee groote overwinningen beweren de Russen behaald te hebben, nl. bij Grodno en Prasnysz. In beide veldslagen zouden zij twee Dnitsche leger corpsen verslagen of vernietigd hebben Wanneer het Russische legerbestuur werkelijk in deze mee- ning verkeerde, dan zullen zij door de gebeurtenis sen der laatste dagen wel een anderen indruk van do kracht onzer -'troepen gekregen I hebben. Hun aangekondigd ofensief bij Grodno en bet woud van Augustof is spoedig mislukt. Dè ervaringen onzer troepen aldaar worden in ons'communiqué van he den geschilderd. 11 Bij Prasnysz staan onze troepen, na een tijdelij- ken terugtocht, weder op 4 KM. afstand ten Noor den van deze stad. Volgens hun opgave zijn bij de goveebten tusschen de Weichsel en Orsyc 41.460 Russen gevangen genomen. Hët is met het oorlogsnieuws uit bet Oosten fals met de Maartsche dagen, vol afwisseling. Veel hou vast is er op deze'manier uiet aan te krijgen. Niet zonder belang lijkt ons den strijd die in Amerika dreigt te ontbranden, over de Duitsche kruiser Eitel Friedrich, die zooals gemeld te Newport News is bin nengevallen. Deze kruiser heeft natuurlijk handelssche pen in den grond geboord. Daaronder is evenwel ook een Amerikaansch schip, Frye genaamd. En het spreekt vanzelf, dat de Amerikanen daarover woedend zijn. Een der eigenaars der Frye heeft de Amerikaansche rogeering verzocht tegen de Eitel Friedrich op te treden als tegen een zeerooverschip en tegen haar bemanning als zee schuimers. De New Yorksche Evening Sun noemt de vernieling van de Frye een aanranding van de Amerikaansche neutraliteit, en kenschetst het binnenloopen van de Prinz Eitel Friedrich in een Amerikaansche haven als een „prachtige onbeschaamdheid". De ncuiraliteitsraad heeft geadviseerd, dat aan de Prinz Eitel Friedrich zal worden toegestaan, om, onder loericht van de Amerikaansche marine-autoriteiten, her stellingen te doen uitvoeren, noodig om haar zeewaardig te manen. Of niet op zijn minst voor de Frye een schadeloosstel ling zal worden geëischt? Laatste telegrammen. in frankrijk. m PARIJS. Ten oosten van Lombaertzijde verover den wij een Duitsch werkje ;100 meter voor onze loopgraven. 3 KM. ten oosten van Armentières werd het gehucht Epir.ette door de Engelschen bezet; zij blijven in den sector van Neuve Chapelle terrein winnen. Na een paar krachtige tegenaanvallen te hebben afgeslagen, werd een deel der Duitsche stel lingen bij het gehucht Piètre door hen veroverd, waarbij zij' 400 gevangenen 'maakten, onder wie 5 officieren. Gisteravond veroverden wij bij de hoogten ten Noord-Oosten van Mesnil 'verschillende loopgraven, waarhij wij gevangenen maakten, o.w. officieren. Vrijdag .maakten wij opnieuw vorderingen in deze streek en bezetten eenige loopgraven. Bij den Reichsackerkopf kwameen wij 200 meter vooruit. 1 op 7ee. LONDEN, /13 Maart. De admiraliteit deelt mede, dat de hulpkruiser Bayano op een patrouilletocht is verloren gegaan. Het wrak is 11 Maart gevonden, onder omstandigheden die erop wijzen dat do Ba yano getorpedeerd is. 8 Officieren en iO man zijn gered, de overigen 'zijn waarschijnlijk omgekomen. Het stoomschip Castle Reuch van Belfast rappor teert, dat het 'Donderdagochtend het wrak pas seerde, doch verhinderd was een nader onderzoek in te stellen, daar zij zelf door een onderzeeër ge durende 20 minuten werd vervolgd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 13 Maart 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.4 te Munchen, laagste barometerstand 746.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 14 Maart. Meest matige N.W. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, kans op re gen, vooral in het Noorden, zelfde temperatuur. Plaatselijk Nieuws. bevolking. Alida Hidma wordt verzocht zich ter secretarie aan te meiden.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2