AUeieei Nieuws- GRATIS DINSDAG 16 MAART 1515. 58ste J aar gang. No. 5556. NIEUWE ABONNE's SCHAGER COURANT. Dit bind verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Telepti. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTKNTIEN van 1 tot regels f 0/25 iedere regel meer 5 et Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. van dit blad ontvangen de nummers tot 1 APRIL a.s. DE UITG. Binnenlandsch Nieuws. lijkverbranding. A.s. Dinsdag zal te Wiesterveld bij Velsen een lijk verbranding plaats betbben. tegen de oud-katholieken. De vijl pastoors lo Maastricht wa irseliun Ka tholieken tegen het bijwonen van godsdien.-..oc.c n0eu der oud-Katnolieken. Deeincmcra aan dergelijke o. te ningen worden getroffen door de excommunicatie. Ook het lezen en verspreiden van brochures enz., betrekking hebbende op het Jansenisme, zijn ten strengste verbo den. „Tijd." duitschland en nederland. Men meldt uit Keulen aan de N.R.Ct., dal een offi cieus telegram uit Berlijn aan de Koln. Ztg. het na tuurlijk onjuist noemt, wanneer uit de verandering van gezant van 'het Duitsche rijk bij ons hof wordt opge maakt, dat de Duitsche diplomatie in Den Haag een nieuwen scherpen toon zal aanslaan. „Dat Nederland onder moeilijke omstandigheden zijn onzijdigheid eerlijk handhaaft, wordt juist hij ons (Duitschland) erkend. Van Duitschland dreigt voor deze onzijdigheid geen gevaar; of van andere zijde gevaar dreigt, laten wij gaarne over aan het oordeel van de Nederlanders zeiven". boter. Bij de bespreking van de economische maatregelen der Regeering in- de Tweede Kamer heeft d'e Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, die heer Post- huma, medegedeeld dat het zijn voornemen was, voor de maand Maart de maximum-prijzen voor d'e boter te doen vervallen, mei het oog op de te verwachten grootere productie in die maand en die niet sterke vraag voor het buitenland. Hiervan immers was daling in den boterprijs te voorzien en de Minister wenschte den boter-eter niet te binden aan een maximum-prijs, welke in verband met die daling te hoog zou kunnen blijken. Overeenkomstig deze verklaring werd de maximum prijs voor de boter voor Maart opgeheven, terwijl levens het uitvoerverbod van boter tijdelijk werd ingetrokken. Intussdhen is in den loop dezer week, met name Vrijdag, verbazend veel boter aan het buitenland' gele verd, zoodat de prijs weder sterk opliep. In verband hiermede was het hoofdzakelijk den Nederlandschen boter-eter weder tegen prijsstijging te beschermen en is gisteravond het uitvoerverbod van boter weder in werking gesteld en de maximumprijs van de boter voor den groothandel bepaald op f 1.45, voor den detailhan del op f 1.65 pijnde 10 cent lager dan voor de maand Februari. W1ERINGEN. Voor rekening van 75 leden onzer onderafdeelLng der V.P.N., werden j.1. Vrijdag op de Amstendamscihe eieren- veiling geveild 10846 kipeieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden vah f 4.45 tot en met f 5.25 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de eieren per K.G. ontvangen f0.73. Pa* stuk berekend, wordt dat voor eieren van 15 in een K.G. 4.86 ct., 16 in een K.G. 4.56 ct, 17 in een K.G. 4.30 et., 18 in een K.G. 4.05 cL en van 19 in een K.G. 3.85 ct. Middenprijs schoon per 100 stuks f 4.30. De leden worden er aan herinnerd vooral zinde lijke eieren af te leveren, daar smerige eieren aan de veiling in geen aanzien zijn. Handel vlug. barsingerhorn. In de Zaterdag 13 Maart gehouden verkiezing voor den Hooglandspokler te Barsmgerhorn, tot het verkiezen van een voorzitter, is gekozen de heer J. v. d. Horst, van een molenmees ter de heer K. Jonker; laatstgenoem de te Alkmaar. ty1eringerwaard. In verband met een voorstel van den heer H. Sij- brands in de laatstgehouden raadsvergadering, is n,u door B. en Wi. afkondiging gedaan, dat voor min vermogenden tarwe beschikbaar wordt gesteld a f 10.50 de 80 K.G. Hiervan zal zeker een dankbaar gebruik worden gemaakt, om reden het een verschil geeft van pl.m. f 0.25 per 9 pond meel. yvierïnger waard. ^Zaterdagmiddag is door Dijkgraaf en Heemraden bij enkele inschrijving aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk itr de hoofdvaart, over een lengte van onge veer 2000 str. Meter. Zeven biljetten waren ingekomen, n.1. van de hoe ren: Verweel te St. Pancras voor f 2.55; Spruit te Nieuwesluis f 1.28; Cornelissen te Anna Paulowna f 1.19; F. Wit te Anna Paulowna 11.14; A. Veeter te Oude- sluis f 0.72Vs; J. Keijzer te Barsingerhorn f 0.65; J. Keesman te Schagen f O.491/2alles per str. Meter. Het werk is aan. laatstgenoemds gegund. dr. kuyper naar amerika. Te San Francisco zullen bij gelegenheid van de opening van heit Panama-kanaal internationale con gressen op elk terrein worden gehouden. Door liet bestuur van twee van die congressen is dr. Kuvpor uit genood igd als spreker te willen optreden, door het Lord aay's Congres en de American Bihle Society. Dr. Kuy- per heeft zich bereid verklaard, hieraan gevolg te ge ven, mits onder beding, dat die vrede hersteld zij, daar het hangende den oorlog hem niet geoorloofd zijn zijn, voor zoo langen tijd het land te verlaten. Stand! beursmoppen. Op de Amsterdamsche effectenbeurs bewegen zich sedert de heropening cenige leden, die de functie dra gen van regeerinasgedelegeerden. Zij hebbein een eigén nis tot hun beschikking, en de spotzieke effectenmen- schen spieken van deze nis, als: „De ergernis". Anderen zijn berustender in hün oordeed en noe men jhet officieele college: „Eerste hulp bij ongelukken". radicale oplossing. Te Bakhuizen ,yond het gemeentebestuur een radi cale oplossing van een netelige kwestie. De lantaarnopsteker, een oud man, ging met groot verlof en niemand wou het baantje overnemen, omdat de schade aan de lantaarns en dat is nog al wat, wndt er zijn baldadige jongens door die gemeente niet wordt vergoed, maar op rekening van den opsteker komt. Geen liefhebbers? Goed, zei het gemeentebestuur, liet de lantaarn verwijderen en nu zit men knusjes in 't donker. N.Gr.CrL goederenvervoer van en naar di itsch- land. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. Ct.: Het goederenvervoer van en naar Duitschland heeft in de maand Februari weer zeer gunstige re sultaten opgeleverd. Het percentage in verhouding tot dezelfde maand van het vorig jaar was zelfs vrij wat hooger dan van de maand Jenuari. H<jt steeg nl. van 64 tot 72 pCt. Niettegenstaande Fe bruari 3 dagen korter is dan Januari, was hot to taal-verkeer aan leege en beladen wagons van en naar Duitschland nog 263 meer dan in Januari. Hun aantal bedroeg 19100 tegen 26465 in Februari van het vorig jaar. Van deze hoeveelheid waren 7100 wagons bela den met steenkolén, cokes en briquetten, d.i. 139 wagons meer dan over Januari, tegen 9455 wagons in diezelfde maand van het vorig jaar, een produc tie dus van 75 pCt„ vooral verkregen door den meer dan gewonen aanvoer!van cokes. De aanvoer van diverse goederen echter wijst op een achteruitgang; want terwijl in Januari nog doorgevoerd werden 2113 wagons of slechts 458 minder dan in diezelfde maand van 1914, was 'het verschil in Februari beduidend grooter. Tegenover 1433 wagons in de afgeloopen maand staan 3057 wagons over diezelfde maand verleden jaar. Voor een gedeelte moet dit verschil toegeschreven wor den aan vermindering van werkkrachten in onder scheidene takken van industrie. Van zeer veel beteekenis is bovenal de export naar Duitschland. Men vraagt zich verwonderd af, hoe het mogelijk is, dat het aantal uitgevoerde wagons zoo aanmerkelijk grooter is dan andere jaren, waar op zoo tal van artikelen het uitvoerverbod rust. Ontzaglijkk was de uitvoer van aardappelen, aller hande vleeschwaren en groenten; soms geheele trei nen van 50 wagons. Er werden niet minder dan 1754 wagons met al lerhande artikelen, doch voor het overgroote deel voor de consumptie bestemd, naar Duitschland uit gevoerd tegen 777 wagons in Februari van het vo rig jaar, dus een toeneming van plm. 125 pCt. In de maand Januari bedroeg die'uitvoer slechts 1218 wagons. Men ziet hieruit dus, wat Duitschland in een maand nog van ons betrekt aan een zeer be perkt aantal artikelen. Ondertusschen is de uitvoer van aardappelen sedert verleden week geheel ge staakt. schagerbrug. De gemengde zangvereeniging Zang en Vriend - schap, alhier, directeur de heer G. L. Kroonenburg, gaf Zondagavond in de zaal van mej. de Wed. C Swarthof een goed geslaagde uitvoering. De zaal was beze.t Een zestal liederen werd keurig gezongen. Daarbij werd opgevoerd „Een gezellige Oudejaarsavond operette in een bedrijf, door P. Vosseur. Vooral deze operette viel zeer in den smaak. Het publiek toonde zich bijzonder dankbaar voor al het aange bodene. Directeur en koor kunnen met een gevoel van voldaanheid op dezen welgeslaagden avond te rugzien. j Zooals'gewoonlijk sloot ook nu weer een gezellig bal de partij. i .ut je winkel. In het laatst der vorige week hield de Vereeni- ging" Nut en Genoegen, alhier, haar laatste bijeen komst in dit seizoen, in het lokaal van den heer C. Brouwer. 1 Na de openingsrede van den voorzitter, den heer K. Boekei, trad als lezer de heer C. Speets op, daar na opvoering van „Rooie Sander", kluchtspel van Justus van Maurik, door de dames A. Krapman Winhum en D. Broersmade Boer en de heeren P. Krapman, K. Brugman, J. Ham Jz., G. Koornen J. Broersma. I Een tweede klucht, getiteld „Een Studenten streek", uitgevoerd door de heeren Kuiper, Brug man en Ham, vroeg daarna de aandacht, waarna nog vrijwillige bijdragen werden geleverd door de dames Bakker, De Boer en Koora en de heeren Boekei, Speets, Stapel, Ham en Koorn, een en ander opge luisterd door de gramaphoon van den heer Krap- man. I 't Was als altijd, een hoogst gezellige avond, 'cir ca 70 personen waren aanwezig. broek op langendijk. In de week van 1318 Maart werd aan de vei ling aangevoerd 98600 roode kool, 47300 gele kool, 27600 witte kool, 816 zak roode kool, 1623 baal uien, 91 'baal wortelen en 2200 bieten. anna paulowna. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school No. 1 al hier is benoemd mej. M. S. Jager van Den Helder. anna pauloyvna. Na afgelegd examen is geslaagd voor toelating tot de ambachtsschool te Den Helder W. ter Burg, leerling van school no. 1 alhier. anna paulowna. Maandag 15 Maart hield de afdeeling Anna Pau lowna van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw een vergadering in '"Veerburg. Er waren 16 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer J. A. 'Waiboer, werden de notulen gelezen en goedekeurd. De rekening van 'het Musschenfonds sluit 'met een tekort van plm. f 20. Besloten werd op voorstel van het "bestuur de kas van het fonds opnieuw te stijven door een omslag te heffen van 10 cents per H.A. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief werd met meerderheid van stemmen be sloten, den afgevaardigden op te dragen, te stem men voor f 10 contributie. Tevens zal de afgevaar digde voorstellen, om'een beproeving te houden met aardappelrooimachines en om de beteekenis van 't ploeg-diplorna uit te breiden. Tot afgevaardigde naar de algemeene'vergadering van i).JS.Ivw. werd gekozen de heer N. Raap, die zich de keuze liet welgevallen. De heer Raap gaf verslag der afdeeling over 1914. Er waren gehouden 11 gewone en 2 extra-vergaderingen. Het aantal leden bedroeg 80. Voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn belangrijk verslag. Op de vergadering van den kring, a.s. Donderdag te Schagen te houden, zal voor ieder lid gelegen heid zijn, zijn stem uit te brengen ter verkiezing van een lid voor het Hoofdbestuur. Daar de rond vraag niets opleverde, sluit de voorzitter, onder dankzegging aan de leaen voor hun opkomst, de ver gadering. hoogwoud. la plaats van den heer P. Schouten, die als zoo danig bedankt heeft, is door de Land- en Tuhihouw- vereeniging „De Eendracht" te Medemblik benoemd tol afgevaardigde van het Landbouwcomité de heer P. Hartog alhier. winkel. Donderdag 18 Maart, 's avonds te half acht, zal de lieer H. Wibbens, hoofdinspecteur van het Nederlnndsch Rundveestamboek, ten huize van den heer j. Kroon eene lezing houden over veefokkerij. Allen die belang stel len in de veefokkerij, wordt aangeraden om deze lezing te hooren. waartoe aan ieder vrijen toegang wordt ver leend. verlof voor tuinbouwers. De Federatie van tuinbouwvereenigLngen aan den Inngedijk en omst cke 1. heeft van de betrokken iege.- aulo ilc.t inricht omvragen, dat op haar verzoec om verlof voor de gein<*bil»see de tuinbouwers (bulrij.s leiders; goedgunstig is beschikt door om de 14 dai/en 4 dagen verlof toe te staan. hooger loon. Door de georganiseerds tuinbouwarbeiders aan den Langedijb, zal een verzoek tot de bouwers worden ge richt, om, met het oog op de dure tijden, een verhoogd m nimiimloon vast te stellen. kolhorn. Den 14 Maart gaf de rederijkerskamer „Oefening baart Kunst" alhier, een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Blom. Opgevoerd werd het tooneel- spel in 6 bedrijven: „De Koopman van Antwerpen" en hel moet gezegd worden, waar de verwachting van velen was: „een te groot en te machtig stuk voor een zoo jonge vereeniging", het is best van stapel gJoopen; zeer verdienstelijk kon de opvoering heet en. De zaal was goed bezet, en allen vonden 't een genotvolle avond. nieuwe niedorp. Al was je nu niet in vervoering, geheel wég bij vrat ie Zondagavond te hooren kreeg in het lokaal van den heer Kooiman, waar een Belgisch kunstgezelschap rang en voordrachten ten beste gaf, toch behoefde men zich ook den gang daarheen volstrekt niet te beklagen. En het waren er velen, die zich hadden opgemaakt, ooh te zien en te hooren. Het meest bekoorde ons de zang van madame EibersGialliams, die een mooi klinkend, en krachtig orgaan beeft. Zij weet met hare liederen veler harten te winnen. Ook haar 'broeder, de heer Gialliams gsj veri te genieten. Hoe eenvoudig ec ongekunsteld staat hij daar, met zijn machtig baryton-oigaan die kloeke liederen te vertolken, dat je van achter tot voor kunt hooren, wat daar met zooveel gevoel wordt geuit. Mijnheer Freddy bracht met zijne voordrachten aardige afwisseling en ook de anderen droegen naar krachten bij om den avond te doen slagen, 'n Geani meerd dansje tot slot. dk oorlogscrisis der sociaal-democra tie. Onder dit opschrift verschenen in De Nieuwe Cou rant een drietal artikelen. Aan het slot daarvan zegt het blad: De kleine afdwaling, die wij ons veroorloofden, voert ons vanzelf terug naar mr. Troelstra's er kenning, dat aan het socialisme door de oorlogscri sis een gevoelige slag is toegediend. Hij waarschuwt zijn partijgenooten wel te bedenken, dat „de machts positie'van het proletariaat" )lces: van de sociaal democratie „in geen geval in haar voordeel veran derd is" en dat de Partij hier te lande, in aanhang en aanzien reeds verminderd, vermoedelijk de scha de daarvan geducht bemerken zal. Hiervan zijn wij, om de redenen die hij noemt en'om die welke wij noemden, met hem overtuigd. Zooals steeds wanneer de sociaal-democratie voor groote staatkundige of economische problemen werd geplaatst, die aanpakken, handelen, beslissen eisch- ten, is zij onmachtig gebleken. Er zijn tal van ver klarende en verzachtende (omstandigheden voor die onmacht aan te voeren, wij weten het: maar zij is een feit en de natie kan de problemen die onver wijld oplossing vragen, niet laten wachten, tot de sociaal-democraten zich bekwaam en gereed ge - maakt hebben tot 'aanpakken en doen. Daarvoor heeft zij andere mannen met andere beginselen noo- dig. Een liberale regeering bijvoorbeeld, met Cort van der Linden aan het hoofd. Eensgezind in de critiek en de revolutionnaire the orie. staat de Partij telkens opnieuw op springen, wanneer een internationale of nationale crisis haar oproept tot mede-werken en handelen. Het is een onmiskenbaar voordeel van "het stuk vaderlandsche geschiedenis, hetwelk wij doorleven, dat het door zijn het gansche 'volk aangrijpende intensiteit veler oogen zal openen voor het werkelijke kunnen der luidruchtigste van alle partijen, en dus voor de na tie van het staatkundig vertrouwen, waarop deze aanspraak maken kan. Een nederlaag van „de leiding" op het aanstaan de Paaschcongres zou deze ervaring klinkend beves tigen. Een overwinning zou haar niet te niet doen; doch slechts de taak om de oogen des volks open te houden, eenigszins verzwaren. Wie hiertegen niet opziet, wensebt Troelstra te Arnhem' succes. het mijnengevaar. Wij zijn weder in de gelegenheid de volgende op gave te verstrekken omtrent op onze kust aange spoelde mijnen 'en wat daarmede geschied is. Sedert 28 Januari tot 10 Maart zijn benoorden den Helder 46 mijnen in den grond geschoten en 34 op het strand'vernietigd. Daaronder waren 60 van En- gelsrhen, 1 van Franschen en 1 van Duitschen oor sprong. f Tusschen'Helder en Hoek van Holland zijn er 17 vernietigd en 1 geborgen. Van'deze waren 13 Engel- sche mijnen, 4 Franscbe en 1 Duitsche. Bezuiden den Hoek van Holland zijn er 39 mij nen in den grond geschoten, 25 vernietigd, 9 geborgen en bij aanspoeling ontploft. Van deze derde rubriek waren 28'Engelsche mijnen, 12 Fransche en 17 Duit- In'totaal zijn er op onze kusten'aangetroffen se dert het begin van den oorlog (met mederekening van het in'het laatst van Januari opgegeven aan tal) 397 mijnen, waarvan 213 Engelsche, 53 Fran sche, 22 Duitsche, terwijl 109 van onbekenden oor sprong bleven. Hdbld. oude niedorp. Zondagavond gaf het fanfarecorps Crescendo, al hier, in het lokaal van den heer T. de .Tong, on der leiding van den heer P. I-Tanger, een goed geslaagd concert. Jammer, dat enkele der aanwe zigen zoo weinig notitie van de muziek nampn, en het door hun gepraat lastig maakten voor anderen. De muziek was heusch het hooren wel waard. Het geheel werd afgewisseld door voordrachten, die zeer in den smaak vielen. brand in de nieuwe kerk te groningen. Gisternacht omstreeks kwart na één be>{xjurtle een passoerende agent van politic, dat er brand was in Ou Nieuwe Kerk te Groningen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die vlug ter plaatse was en zich toegang tot de kerk verschafte. Het bleek dat de brand woedde in het z.g. stovenhot, aan den zuidkant. Binnen tien minuten was men den brand meester; het vertrek met de stoven was geheel uitgebrand, de hooge zoldering was gedeeltelijk doorgc- 1> and. Het is reeds do tweede maal dat dit gedeelte van de kerk door brand wordt verwoest. Dank zij hel spoo- l.g beme ken «ui het vuur cn liet aclcf 0,1: vuoii van :1e brandweer, kon het vuur beperkt b.ijveu. IX' brand had zich, ais hel vuur eenmaal door hel plafond was, gemakkelijk kunnen uitbreiden. De oorzaak moet gezocht worden in het slordig wegbergen van de storen met vuur. Voor het laatste is altijd een doofpot aanwezig. Maar waarschijnlijk heeft men vergeten zorgvuldig net vuur uit de stoven te verwijderen. Misschien is het toezicht daarop, nu de koster onder dienst is, ook eenigszins verslapt. Do schade bepaalt zich nu tot eenig houtwerk en enkele ruiten. „N. Grön. Ct." benoeming. In de plaats van den heer Wi. Teengs te Alkmaar, aan wien op zijn verzoek tegen 1 April eervol ontslag werd verleend, is als secretaris-penningmeester der Re- gdinasconimissie cn van de Afdeeling Noordholland der Nationale Vereeniging tot bevordering der Paar denfokkerij, benoemd de heer J. J. de Boer te Asscn- delft. yvinkel. Winkels Harmonie gaf Zondagavond onder leiding van haar DirecteuTj den heer A. Egmond, liaar laatste uitvoering in dit seizoen. Verschillende muzieknummers werden met succes gegeven en daartussclien enkele aardige voordrachten. De heer H. H. Buthfer, oud werkend lid der Harmonie, tlians leeraar aan de Am bachtsschool te Helder, verleende, bekend als hij is, als goed zanger en voordrager, zijn medewerking in de gegeven operette voor Mannenkoor: „Voor de bloed raad" of „Pias op de Studenten". Het geheel vormde een programma, dat zeer ia den smaak viel van hst niet onbelangrijk getal belangstellenden en hen wist te brengen in een stemming, die hen, na afloop der uitvoering, nog geruimen tijd bijeen deed blijven. Verschillende Oorlogsberichten. een duitsche bond ter bestrijding van veroveringspolitiek. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" verzoekt ons plaatsing van het volgende: Sinds eenige weken bestaat in Duitschland een nieuwe Band: „Neues Vateriand" gcheotcn. Deze bond geeft een wekelijksch orgaan uit. dat dezelfde strekkim» heeft aJs de hier te lande door den „Ned. Anti-Oorlog Raad'" uitgegeven „Nouvelles de Hollónde". Het blad geeft a.1. een. verzameling van Aiit verschillende dagbladen en tijdschriften overgenomen bijzondere uitingen van be kende personen over den oorlog en den lockomsligen vrede, voor zoover die uitingen zich keieren tegen een veroveringspolitiek. Voorts goeft de bond ook eenigo oorspronkelijke bijdragen, welke tegen die politiek ge richt zijn. In het laatste nummer wordt thans de aandacht ge vestigd op de verklaring, door de Duitsche regeering door middel van do „Nord-Dcutsche Allgemeine Zeitung" te kennen gegeven, dat de regeering vasthoudt aan het in het begin van Aug. aangekondigde beginsel ten aan zien van het oorlogsdoel: „geen verovering, maar ver dediging der nationale onafhankelijkheid Do bond „Neues Vateriand" herinnert nu in het hoofdartikel er aan, dat de Duitsche regeering dus zedelijk verplicht is geen veroveringspolitiek te voeren. Het orgaan richt zich vervolgens tegen verschillende bladen, die meestal verkondigen, dat een wijze staats manskunst niet te zeer met ae wens chen van het volk rekening moet houden, doch die nu plotseling trach ten het volk te laten medewerken, om zoodoende tegen den wil der regeering nog lot een veroveringspolitiek te geraken. Voorts betoogt de hond „Neues Va Ierland", dat al gevoelt men dankbaarheid en vereering voor de weer macht van het land. men nooit vergeten mag, dal het volk er niet is voor de gewapende macht, maar de gewapende macht een werktuig van den volkswil is. Om te kunnen beoordeelen, wanneer het juiste oogen- büik aangebroken zal zijn tot het overgaan van oor log naar vrede, is groote bekendheid met Europoes die toestanden noodig; waarvan de militair niet altijd op de hoogte kan zijn, zoodat zelfs in den oorlog de vraag van oorlog en vrede tot de bevoegdheid van den verantwoordelijken minister behoort en niet door de technische leiding van het leger beslist kan wor den. De hond „Neues Vateriand", waarvan voorzitter is de heer Kurt von Tepper-Laski en het bureau gevestigd is te Berlijn WI 50 Tauentlienstrasse 9, heeft zijn in stemming betuigd met den „Ned. Anti-Oorlog Rand" en staat, levenals de „Union of Democratie Central"' 111 Engeland met de Ned. organisatie in geregelde ver binding. HONDERD JAAR GELEDEN. Wat zal men van menig hoofdartikel der dagbla den van de thans oorlogvoerende landen zeggen, vraagt het Hdbld., als men ze over honderd jaar tot leering en overdenking eens overdrukt? Dit kwam bij ons op toen wij lazen wal in de Times van 11 Maart 1815 in een hoofdartikel gezegd wad „Zaterdag 11 Maart 1815. „Gistermorgen ontvingen wij per ijlbode von Dover het gewichtig maar betreurenswaardig bericht van e n burgeroorlog welke is ontstoken in Frankrijk door dien ellendeling (wretch) van een Bonaparte, wiens leven op zoo onstaatkundige wijze gespaard werd dpo- d geallieerde Souvereüien. Nu blijkt dat de huichelachtige misdadiger, die tijdens zijn lafhartige abdicatie een afkeer veinsde van het storten van bloed in een bur geroorlog. den geheelen duur van zijn verblijf in Elba misbruikt heeft tot geheim en verraderlijk gekuip met de medeplichtigen van zijn vroegere misdaden in Frank rijk. Toen ten laatste de samenzwering rijp was zeilde hij van Eibn met geheel zijn garde van 12 a 1300 man

Schager Courant | 1915 | | pagina 1