De Oorlog. OP ZEE in den nacht van 28 Februari en landde hij te Frejus in Frankrijk op den 3en van deze maand. Het lijdt geen twijfel of 'bij nem zullen zich aansluiten al de nicts- waardigen, al do oproerigen, die ongelukkig genoeg] c<ïn groot deal vormen van de ontbonden en naar wij ce'tai ook van do nog in de gelederen behouden sol- daten in het Zuiden van Frankrijk. Dus kondigde de Times" honderd jaar geleden het begin der honderd dagen aan van Napoleons laats ten veldtocht, welke te Waterloo zou eindigen. EERST HEBBEN. Hel Journal do Genéve zegt uit Parijsehe diplomatieke kringen to weten, dat do entente-mogendhoden lot over eenstemming omtrent Konstaartinopel zijn geraakt. Hel zal oen internationale stad worden, bestuurd door Rus land, Engeland en Frankrijk. De doorvaart door de Dardancllcn wordt vrij, en om Rusland tevreden te stellen, zal dc Aya Sofia worden teruggegeven aan den Christel ijken godsdienst. DE FANTASIE. Hoe gruwel berichten ontstaan, is nog weer eens te Insterburg gebleken. Daar meldde zich een dakloos arbeider bij ue politie aan, die de vingers wan zijn rechterhand kwijt was. Hij vertelde dat do Bussen bij een van hun invallen in Oost-Pruisen hem hadden weg gevoerd en gedwongen in het Russische leger te die nen. Toen ze merkten dat hij, wanneer 't er op aan kwam op de Dutschers ite schieten, te hoog of te laag aanlegde, hadden ze hem zijn vingors afgehakt. Hij was loon in 't hospitaal opgenomen cm daaruit later ontslagen. Anderen zou het net zoo zijn ge gaan... T'enige dagen later kreeg de politie te Inster burg bericht van dc stationscommandantur te Gum- binnen, dat de arbeider zijn vingers bij een ongeval in 't boerenbedrijf had verloren en ongevallenrente go- noot. Er wordt nu een vervolging tegen dezen ver- zinner van. Russische gruwelen ingesteld. EEN NIEUWE AUTOBOOT. Te Wecnen, zijn in tegenwoordigheid van militaire autoriteiten, proeven genomen met een autoboot. Dil vervoermiddel bestaat uit eeln auto, die, zonder er iets aan behoeft gedaan te worden, ook als boot kan dienst doen. De auto rijdt gewoon te water, boweeg: zich door de rivier cn zet de reis aan den anderen oever'weer als auto voort. DE SAPPEN-OORLOG IN CHAMPAGNE. Uit PARIJS, 14 Maart. In de omgeving van de boer derij „AJgiers" ten oosten van Reims wordt do sap penoorlog nu al reeds eenige maanden gevoerd. Men legt sappen en contra-sappen aan weerszijden, totdat het oogenblik gekomen is om de mijnen tot ontplof- ling te brengen. Degeen die daarbij het meest initia tief toont, is in het voordeel. Onze genisten leverden onlangs opnieuw oen bewijs van hun koelbloedigheid en technische vaardigheid. Teen de luisterposten in een van de sappen be merkt hadden, dat de vijandelijke tinmei tot in hun nabijheid was genaderd, werd de mijn in gereedheid gebracht en het git uitgegraven om onze mijnkamer dieper te leggen, daar blijkbaar do Duitschers hun mijn lager wilden aanbrengen. Terwijl een soldaat aan het boren was zag hij plot seling zijn werktuig in de leege ruimte gaan Ca begreep hij dat hij de Duitsche sappen bereikt had. Onmid dellijk worden alle lichten gedoofd en de noodige springstoffen aangebracht om net mijnhoofd te laden. Twee gcnieofficienen gingen met twee man, met dc geladen revolver in dc vuist, in de vijandelijke tunnel en keerden in ons werk terug, nadat zij1 uit het ver nemen van gefluister op korten afstand de zekerheid hadden gekregen, dat ide tunnel aa!n Duitsche zijde was bezet. Onze gang werd afgesloten met plianlcen m onmiddellijk werd het laden van de mijn begonnen. Deze arbeid was uit den aand idier zaak zeer vermoeiend. Ten einde 's vijands opmerkzaamheid niet te trekken, .werden de .luchtkokers niet gebruikt, zoodat die taar- sen telkens uilgiingen. Toch ontdekten de Duitschers wat wij deden en "onmididiellijk regende het slagen met hou weel en op den bodem van de Duitsche tunnel. Maar onze mannen gingen met verdubbelden ijver voort en voordat do Duitschers in staat waren iets te doen, werd onze mijn, geladen met 650 K.G. springstof, tot ont ploffing gebraoht, waardoor de Duitsche tunnel vermeld werd; do Duiterschers die er in werkten, stikten. DE ,,Y ORYVaRTS" VOOR DEN VREDE BERLIJN, 14 Maart. Het Berl. "Tagebl. schrijft: Uit een tcrloopsche opmerking isx de Vorwarts blijkt, dat dc sociaal-democraten den weg willen banen lot opening der vredcsonderliandelingen. De opmaking luidtOns standpunt inzake do ann: knooping van NTcdcsonderhandelingen is bekend. Wij hopen, dat in de bcgrootingscommissie en in de vol tallige vergadering van den Rijksdag een meerderheid zal worden gevonden voor de voorstellen onzer fractie, die aan den tegenwoondigen toestand een beslissend einde zullen maken. DE STRIJD BIJ NEUVE CHAPELLE. De ooggetuige in het Engelsche hoofdkwartier geert nog een uitvoerige beschrijving van de verovering van Neuve Cliapellej waaromtrent „Reuter7' aan eenige bla den het volgende meldt: l De dag begon Woensdagochtend om half acht met een vrecseliike beschieting door een groot aantal ka nonnen en houwitsers. De knallen van het kanonvuur volgden elkaar zoo snel op, dat het klonk als het vuur van een reusachtig machinegeweer. Gedurende de 35 minuten van het bombardement kotnden de Engelsche soldaten zich openlijk vertoonen en zelfs volkomen veilig rondloopen. Toen werd het sein vooir deh aan val gegeven en in minder daln een half uur waren bij'na elle reeksdien Duitsdie Loopgraven iin en om Neuve Chapdle iin Engelsche handen. Behalve op één punt was er nauwelijks tegenstand geboden, want de loop graven, die hier en daar letterlijk waren weggevaagd, lagen vol dooden en stervenden, die gedeeltelijk pnder aarde en puin waren bedolven. De meeste overleven den waren niet meer in staat te vechten. Ten noordoosten van het dorp hield evenwel een troep Duitschers, die ia goede schuilplaatsen verbor gen was, zich nog enkele uren staande. Door drie dap pere aanvallen was het den Engelschen gelukt hen te verdrijven, doch tegen den middag, toen versterkingen waren aangekomen, werden de Duitschers uit hun ver schansingen in het dorp verdreven. Ondertusschen werd op den rechtervleugel uit de richting van Richdiourg een gelijksoortige voorwaart- sclie beweging ondernomen naar het bosch van Biez, een rechthoekig bosch, ongeveer 1 K.M. ten Z.O. van Neuve Cliapelle. Ook hier werd slechts gering verzet geboden. In den namiddag drongen de troepen, di.e Neuve Chapelle hadden genomen, nog verder in ooste lijke richting voorwaarts en wonnen bijna 400 M. ter rein. Op den Engelschen linkersleugel, ten Noorden van het dorp. vorderde de voorwaartsche beweging over eenj (alanzienlijken afstand. Het gevecht werd tot lang na donker voortgezet. De Duitschjers waren toen duch tig in liet nauw gebracht en op sommige deelen nou het terrein gaven zij zich groepsgewijze overDen ge heel en (Tag bleven zij een sterke stelling handhaven bij het kruispunt der wegen ten Zuiden van. het dorp, waar zij zich haddon ingericht in een waar netwerk van verscliansingen, afgezet met ijzer draad-versperringen. Deze stelling was bekend als „Port Arthur". Eenige uren achtereen werd er rondom heen verwoed gevoch ten, totdat ze om half zes met de bajonet werd' be stormd en genomein. De Engelsche artillerie voerde Donderdag haast even, Onstuimig als Woensdag dm strijd. De Duitschers be proefden tegenaanvallen op verschillende punten, voor namelijk van bet bosch van Biez uit, doch de Engels cl ie kanonnen namen het bosch met een goed succes onder vuur, dat de Duitschers zich niet aan de dekking van het geboomte durfden te onttrekken. Op verschillende punten werd eenig terrein gewon nen, doch over het algemeen bleef de toestand ongeveer dezelfde als den dag tevoren. De tegenstand van do Duitschers was hardnekkiger geworden, doch pogin gen om de Engelschen uit de veroverde stellingen te verdrijven, werden met verliezen voor hen afgeslagen. De Duitsche artillerie was n!u {bedriiviger gewor den. Neuve Chapelle werd hevig beschoten en de Fngelsche F nies werden bedekt met granaat-kartels en Het is .moeilijk zich een juist denkbeeld te vormen van den indruk, die dit succes op de soldaten had. De Duitschers waren verslagen en gevlucht. In dit besef waren de gewonden, die de hospitalen en am bulances vulden, zoo opgewekt als men ze zelden ziet, Ook hokken troepen gewonden lachend en pratend langs 'de wegen uit de vuurlinie. Het aantal gevangenen was ook bemoedigend; de meesten zagen er versla gen uit en allen erkendcin, dat de aanval een vol- vvmea verrassing was geweest. Een der Engelsche vliegers heeft, om juist te kun nen mikken, van slechts loO voet hoogte oön bom ge worpen op de belangrijke spoorbrug bij Meonen en een van de pijlers vernield. Een Onder vlieger heeft een bom laten vallen op het station van het gewichtige kruispunt Kortrijk. Het station word geheel vernield. Deze feiten zijn van groote beteekenis voor de verbin dingslijnen der Duitschers. DER MOEITE WAARD. Rockefeller heeft volgens de Hamburger Nachrich- ten aan het Amerikaans che ondersteunnigscomité voor België een maandelijksche bijdrago van 4 millioen mark beloofd. VIJEFSCHINY'OER IN ENGELAND. Uit LONDEN, 13 Maart. Ondanks de activiteit van de Duitsche onderzeeërs, zijn in de jongste zeven dagen de grootste ladingen bevroren vleesch sedert het uil- breken van den oorlog aan de Mersev aangekomen. Dertien schepen brachten 110.000 geslachte schapen en lammeren en 110.000 vierendeelen rundvleesek aan. GEWOND. De verwondingen van de Frans che generaals Manou- 17 en VEIaret moeten, volgens bericht uit Duitsche bron uit Genéve, zeer zwaar zijn, Manoury verloor het linker oog en zijn onderkaak werd verbrijzeld, Villaret kreeg een granaatsplinter in de hersenpan en moet kreeg een grauaatsplm getrepaneerd worden. PARIJS 12 Maart, Generaal Manoury. bevelhebber van een der Fransche legers en generaal Villaret, be velhebber van een der legerkorpsen van dit leger, zijn getroffen door een kogjel, op liet oogenblik dat zij door een opening in de borstwering naar de Duitsche linies keken. DE KONINGIN VAN GRIEKENLAND. Te Berlijn, zoo bericht de Exchange in de Engelsche, bladen, wórdt binnenkort de Kon inging van Grieken- kenland óp bezoek verwacht. Te Potsdam worden apar- tementen voor haar in gereedheid gebracht. De Keizer zou een speciale missie 'naar Athene zenden, waarvan Furst von Wedel het hoofd is. Het doel zou zijn vol gens de Excliange, (wier berichten. onder groote reserve dienen geaccepteerd te worden) een groot aantal mili taire decoraties uit te doelen aan hooggeplaatste Griek- sche officieren. ZOO IS HET GOED. Men meldt 'aan de N. R. Ct.: De Duitschers beschouwen alle Belgen, die mee gewerkt hebben om landgenooten in de gelegen heid te stellen in het Belgische leger te dienen, als landverraders. De stemming van het Belgische volk is echter zoo, dat te Luik stelselmatig de Belgische jongelieden, die konden dienen en er nu rondloo pen, niet meer worden gegroet. IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. Het kogelvrije vest. Ben der ontelbare Duit sche uitvinders heeft aan net Departement van Oorlog zijn nieuwste uitvinding aangeboden van het zooveelste militaire vest, ondoordringbaar voor vijandelijke ko ts. De veel geplaagde, doch onvermoeide Commissie van Onderzoek beproefde het vest en antwoordde daar op aan ihet adres van den uitvinder op deze wijze: „Uw kogelvrije vest werd door onze commissie naar beboeren onderzocht; wij moeten daarop advisceren deze vesten van overheidswege aan het vijandelijke buiten land te leveren". ZINK. Voor de levering van zink heeft Duitschland bijna het monopolie. Daar de uitvoer van het geraffineerd me- taal uit Duitsdhland tot sliLstand is gekomen, is de prijs van 23 tot 43 gestegen en ook de Engelsche militaire autoriteiten voelen het gebrek zeer onaange naam. Nieuwe raffinaderijen zijn echter zeer kostbaar en in Engeland en Amerika zou daarvoor alleen dan kapitaal te vinden zijn, wanneer men voor tien jaar van Averk zou ,rijn verzekerd. Belanghebbenden der Broken HiJl groep hebben zich tot do Engelsche re geering gewend en de heer Asquith heeft geantwoord; ,dat over die aangelegenheid! zal worden beraadslaagd. JODEN IN HET LEGER. Bij het Engelsche veldleger dóet thans ook een Joodsche veldprediker dienst, de rev. Michael Ad- Ier. Uit diens mededeelingen aan de pers blijkt, dat er bij de Britsche strijdkrachten 'een groot aantal Joden dienst doen, meer dan ik dacht, zeide da heer Adlcr. Ik hebduizenden namen verzameld en overal waar ik kwam ontmoette ik Joodsche officieren en soldalen van wie ik te voren niets wist. De heer Adler deelde mede, dat met het oog op de nade rende feesten (Paschen) de noodige maatregelen zijn genomen om den Joodschen soldaten aan het front het traditioneele voedsel te verstrekken. Met groo- ten lof sprak de heer Adler 'van de eensgezindheid en samenwerking tusschen de verschillende gezind ten aan het front.-Er is maar een vorm van dienst en de predikers der verschillende gezindten verrich ten deze diensten ongeacht tot melke ze behooren. Allen werken in goede harmonie samen en er is aan het front .pen fusie van de gezindten. VERLIEZEN. Uit een brief, die onlangs bij een Beiersch sol daat werd gevonden, 'blijkt welke verschrikkelijke uitwerking ons geschut heeft gehad, speciaal op 17 en 18 Februari. f De soldaat schrijft'dat er op die twee dagen, vol gens een schatting van zijn officieren, door de Fran sche artillerie 18000 schoten gelost zijn. Van zijn sectie, die 80 man sterk was, waren er slechts 15 overgebleven, al de anderen waren gedood of ge wond. Van zijn regiment waren 300 manschappen gesneuveld'en 400' gewond. Deze cijfers toonen treffend welke verliezen de Duitschers hebben geleden in de gevechten in Cham pagne, zooals trouwens, in de jongste officiëele com muniqués reeds was vermeld. In de gevechten in Champagne leden de Duitschers ontzaglijke verliezen, veel grooter dan in den slag bij de Wazoerische meren, waar zij 14 legercorp sen en drie cavalerie-divisies in het veld hadden. In het gevecht in Champagne, dat een gTOot sue- ces was voor onze wapens, zijn daarentegen onze verliezen merkwaardig gering geweest, dank zij de hooge voortreffelijkheid onzer artillerie. 1 VERBOD VAN UITVOER VAN KOLEN. Uit Berlijn, 15 Maart. (Officiéél.) Heden is hier een verbod van-,uitvoer van kolen, cokes, en briket ten uitgevaardigd. 1 Door dezen maatregel zal het mogelijk worden gemaakt, dat door tegelijkertijd daarvoor ingestelde lichamen de kolenafzet voor Binnen- en buitenland geregeld wordt en zekerheid wordt gegeven, dat met iedere behoefte op billijke wijze rekening wordt ge houden. Met den maatregel wordt dus niet beoogd de leve ring aan het neutrale buitenland te verhinderen maar deze integendeel zooveel mogelijk te bevor deren. I het kanaal van Bristol en het Iersche kanaal. Twee daarvan werden in den grond geboord, twee andere niet en van dc twee overblijvende weet men niet, of ze al dan niet tot zinken zijn gebracht. Drie man zijn om het leven gekomen". De „Imdian City" is getorpedeerd door een Duit schen onderzeeër. Het schip werd 13 Maart 's morgens om acht uur aangevallen m het gezicht van St. .Ma rijk, een der Scilly-eLlanden (ten zuidwesten, van Lan.dk End), De onderzeeboot bleef' een uur in de nabijheid1; een groote menigte keek van de kust toe. De onder zeeër. belette de equipage niet om in roeibooteii in vei ligheid te komen. Twee patrouillebooten verlieten ijlings de haven en stoomden naar de onderzeeboot, die op tien mijl afstand was. Zij' openden het vuur, waarop de onderzeeër onderdook, om een paar minuten latei- twee mijl meer westwaarts weer op te duiken. De jacht werd voortgezet, maar de vijand wist gemakkei ijk do patrouillebooten te ontloopen. Daarop bemerkte de onderzeeboot de „Headland". welk schip spoedig was ingehaald. Maar dc „Headland' wist met vollen stoom, zigzag varend, aan den vijand te ontkomen. De onderzee boot verdween daarop in westelijke richting, blijk baar jachtmakende op een derde schip. De „Headland", „Andalusian", „Indian City' en „Adeuwen". zijn volgens een mededeeling van 'de ad miraliteit getorpedeerd door de U. 29. Men zegt, dat de kapitein van dat vaartuig in September de „Cressy", ..Aboekir" en „Hogue" heelt getorpedeerd. DE ENGELSCHE HULPKRUISER „BAYANO" GE TORPEDEERD. Uit LONDEN, 13 Maart. De admiraliteit deelt mede, dat de hulpk'Uiser „Bayano" op een patrouille-tocht verloren gegaan. Het wrak is 11 Maart gevonden onder omstandigheden, die er op wijzen, dat de „Bayano" is getorpedeerd. Acht officieren en achttien man zijn gered, de overigen waarschijnlijk omgekomen. Het stoomschip „Cast.lereagh" van Belfast rapporteert, dat het, toen het Donderdagmorgen om vier uur het wrak passeerde, verhinderd weid een nader onderzoek in te stellen door een vijandelijkcn onderzeeër, welke ge durende twintig minuten jacht op het schip maakte. Het kolenschip „Balmerine" van Bolfasl naar Ayr heeft de overlevenden van de bemanning van de „Baya no" gered. De schipbreukelingen, dreven rond op vlot ten. Te half negen, Donderdagmorgen ontdekte de „Bal merine" eten groepje mannen, die seinen gaven met een aan een riem bevestigd hemd. De „Balmerine* gaf aan de seinen gehoor, en vond vier- en twintig mannen, alleen met een hemd bekleed en allen gewond en bloedend, meer dood! dan levend, iwee waren op het punt te sterven. De „Balmerine" had reeds achttien van hen aan boord genomen, toen een gewapend koop vaardijschip verscheen, dat de overige stmipbreukelingou opnam Zij verklaarden, dat de „Bayano" 's morgens vijr uur was getorpedeerd. De ontploffing was vreeselijk, ue reddingbooten werden vermeld en de „Bayano' zonk in drie minuten. De bemanning voor zoover ze niet gedood was door de ontploffing, worstelde in de duister nis tegen de golven. Zij trachtte zich. te redden op vlot ten of door zich vast te klemmen aan het drijvende wrakhout. De overlevenden hebben van hun kame raden niets meer gezien, dezen zijn waarschijnlijk om gekomen. De vlotten waarop de overlevenden weiden gevonden, zijn zoo geconstrueerde vlotten, dat zij gaan drijven ais liet schip zinkt; ze zijn van riemen voor zien. Eén der geredden vertelt, dat hij nog trachtte reddingsgordels te halen, maar de kapitein klopte hem op den schouder en zeide: „beste jongen, red je zelf"; toen gaf de kapitein hem een hand, ging ver volgens naar de brug en zonk met het schip in de diepte. DE REPRESAILLEMAATREGELEN DER ENTEN TE. De Tel. meldt uit Parijs, dat de Fransche regeering, bij de uitwerking van baar nieuwe bepalingen op de aanhouding van schepen, rekening heeft gehouden met de desideratie van uien Nederiandschen handel en scheepvaart, zooals ïiaar die door de Fransche lega tie te 's-Gravcnliage zijn uiteengezet. Het blad meent, dat de concessie, die do geallieer den Nederland zuXLeu verleenen ^hierop neerkomt, dat alle goederen, waarvan gebleken is, dat zij Neder- landsch eigendom zijn, of 'door betaling in Neder Land- sche handen zijn g< :komen, een en ander ter beoordec- ling door de geallieerden aan de Nederlandscho Over zee Trust Maatschappij overgelaten zullen verscheept mogen worden zonder dat er van aanhouding of con- fisceeren sprake zal rijn. Bij' de onderhandelingen tusschen betrokken partijen werd van de zijde van de N.O.T.M. gewezen op net groote nadeel, dat vooral onze koloniën van de represaille-maatregelen zouden ondervinden In aansluiting met het onderhoud, dat de lieer C. J. K. van Aalst 19 Februari jj. aan ons blad heeft toegestaan, ontleenon wij nog het volgende uit een onderhoud, dat, naar .wij in de Tel. lezen ,do Am- sterdamsche correspondent van Le Matin met den heer Van Aalst geliad lieeft. De heer Van Aalst zeide: De Engelsch-Fransche verklaring belet den uitvoer van goederen uit Nederland naar zijne koloniën van alle Duitsche producten en den invoer van goederen uit de kolonie, bestemd voor Duitschland. Ziehier in derdaad do kern der zaak. Nederland is natuurlijk vrij!, zijn handel met Duitsch- de Duitsche artikelen mogen FRANSCH STOOMSCHIP IN DEN GROND GE BOORD. Uil Nieuw-York, 13 Maart. Volgens een telegram uit Buenos-Ayres, is het stoomschip Churchil! te Pernambuco aangekomen met de bemanning en 143 fiassagiers van het Fransche stoomschip Guade- oupe, dat ter hoogte van Femao Naronha in den grond geboord is door den Duitschen hulpkruiser Kronprinz Wilhelm. AANVALLEN OP ENGELSCHE STOOMSCHEPEN. Uil LONDEN, 13 Maart .De Admiraliteit bericht. „Er riin nog zeven Engelsche scliepein, met een tonnenmaat wisselende van 1794 tot 4658, sedert 10 Maart aange vallen door Duitsche onderzeeërs, en wel in het Kanaal, worden teruggegeven, onder de voorwaarden vast te stellen voor het Prijzcnhof. Schepen van Duitschland komende, of van niet- Duitsche havens, geladen met goederen van vijande lijken oorsprong of waarvan vijanden eigenaars ziin, zui len op dezelfde wij zie worden behandeld; doch geen geld zal worden betaald voor goederen, die worden gereouireerd of verkocht, vóórdat de vrede is gesloten. Schepen varende naar niet-Duitsche havens, en ge laden met goederen voor den vijand1 bestemd, kunnen worden gerequireerd en ontladen in Britsche of ge allieerde havens, onder dezelfde voorwaarden. DE PRINS EITEL FRTEDRICH. Uit 'Londen, 15 Maart. De Daily Tplegraph ver neemt dd. gisteren uit Washington, dat de Duitsche gezant zich aan het departement van Staat heeft vervoegd en in persoon zijn leedwezen heeft betuigd over het in den grond boren van de Frye door de Eitel Friedrich. Uit het optreden van den gezant blijkt overtuigend, dat Duitschland begeerig is om volle genoegdoening te geven en dat de blaam voor hel incident door de Duitsche regeering wordt ge worpen op den gezagvoerder van de Eitel Friedrich. De gezant had nog verklaard, dat de gezagvoerder van den hulpkruiser niet bekend was geweest met de r-rijzen-verordening. -welke den 3en Augustus door de Duitsche regeering was uitgevaardigd, en waarbij was vastgesteld, dat het consigneeren van voedingsmiddelen naar een versterkte havenplaats geen voldoende aanwijzing er voor is, dat die voe dingsmiddelen contrabande zijn. Dr prijzenhof-ver- ordemng van den Sden Augustus had wijziging ge bracht ra de bepalingen van de Londensche Decla ratie, naar welke laatste de Duitsche zee-officier had gehandeld. Andere bladen critiseeren die verdediging als een groote vergissing; zulks in verband met de wraking (door Duitschland) van de voedingsmiddelen-talrtiek ner Engelsche overheid. n. r ct land voort te «nvw. uv vrijelijk circuieerein door alle provincies van Neder land ïetn vice versa. Nu vormen de koloniën als het ware een ihtegreeretnd deel van het. Koninkrijk. Ne derland. Het Iran [niet wonden toegestaan, dat men de vrije uitwisseling van koopwaar tusschen het moe- deirland en rijn overzees che bezittingen belemmert. Van dit standpunt uit willen de NederlaJndsche koop lieden deze vrijheid ook uitstrekken tol d'e Holland sche belangen in Argentinië en Brazilië. De Nederlanders hebben groote belangen in de Zuid- AmerikaaiLSche republieken en zeer veel wordt uit Duitschland betrokken. Het komt hun onbillijk voor hen te bemadeelen door de nieuwe maatregelen. Men is, overigens, van meening, dat in- en uitvoer zeer beperkt zullen rijn. Ten eerste, omdat de assu radeurs zeer bezwarende bepalingen maken cn zelfs weigeren contracten af te sluiten voor zekere plaatsen van bestemming. ZYYUEDSGH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Uit Huil, 13 Maart. Het Zweedsche stoomschip „Banna" op weg naar de Tyne is hedenochtend bij Scarborough getorpedeerd. Zes man verdronken, de rest van de bemanning is naar Huil gebracht. FEN DEENSCH SCHIP OPGEBRACHT. Uit Kopenhagen, 13 Maart. Naar het Ritzanbureau meldt, deelen de bladen mede, dat de Deensche stoombootb „Brussel" door een Duitsch oorlogs schip is opgebracht en ='naar Swinemünde is ge - sleept. DE DRE6DEN. Uit Londen, 1 5Maart. Officieel. De Britsche krui sers „Glasgow", „Ora-ma" en „Kent" verrasten den Duitschen kruiser „Dresden"« in 'de wateren van Juan Fernandcz. Na een gevecht van vijf minuten streek de „Dres- den" de vlag en capituleerde. De „Dresden" was zeer beschadigd en stond in brand. De kruitkamers vlogen in de lucht, waar door het schip zonk. 1 De equipage is gered.I Aan Britsche zijde geen verliezen, DE R EPRESAILLE-MAATREGELEN. Uit LONDEN, 15 Maart. Officieel. De „London Gazette" bevat bijzonderheden over die maatregelen, die genomen moeten worden om te beletten, dat goederen worden aangevoerd naar of uitgevoerd van Duitsch land. Daarin wordt verklaard, abt aan geen schepen naar Duitschland vertrekkende na 1 Maart zal worden toegestaan dat zij de reis naar Duitschland voortzetten, en tenrij rij een vergunning krijgen krijgen, om naai een neutrale of verbonden haven te gaan, hun lading zullen moeten lossen in eün Britsche haven. Zoo zii niet door de Britsche regeering worden ge requireerd, zullen goederen, die geen contrabande zyn, Het is Jangen tijd geweest, dat het Westelijk oor- logstooineel niet bijzonder onze belangstelling vroeg Er gebeurde niet veel bijzonders. Er is uu evénwel meer actie, liet succes der Engelsahen bij Neuve Chapelle is door meer voorspoed gevolgd. De Belgen rijn er m gesraagd in de bocht vaa den Yser vooruit te rukken ea als gevolg daarvan hebben de Engelschen hun linie vooruit kunnen, brengen en op den weg naar Anvers verschillende loopgraven vermecsterd. Ook bij Piètre zijn de verbondenen geavanceerd en hebben er 1000 ge vangenen gemaakt. Ook op een ander deel van het oorlogsveld in de Argoiuien. is succes behaald. Het Fransche communiqué spreekt tenminste van de vorderingen in de Oostelijke Argonnen bij Vau quois. Een belangrijke stelling door de Duitschers daar in handen gehouden is nu ver mecsterd. De Duitsche troepen liadden die stelling tot een echte vesting gemaakt, met onderaardsche gan gen en aarden werken. Na een verkenning door de 1- rans ch en op 17 Februari, werden de noodige toebe- reidselen gemaakt en op 28 Februari begon de aan val. Met afwisselend succes werd er gestreden; dan ruk ten de Franschen vooruit, dan werden rij door de Duitschers weder verdreven. Op Üen len Maart slaag den de Frans oh en er in de helling van liet plateau te bestijgen en begon de strijd om liet dorp, waar vau teder huis ean vasting was gemaakt. Vier aanvallen mislukten, bij den vijfden deden do Franschen een krachtige poging om zich vast te zetten on een straat, die het dorp in tweeën scheidt. Deze boging gelukte en. den volgenden inacht kon ook! dc kerk van het dorp 11a twee mislukte aanvallen worden genomen. De pogingen van Duitsche zijde otn de verloren po sities te Jiprwinnm mislukten. We krijgen nu ook Duitsche berichten over den strijd m. Champagne en daaruit zien wo hoe het oor spronkelijk succes der Franschen door de Duitschers weer is te niet gedaan. Het blijft vechten en nog eens vechten, met weinig verandering in den toestand. Aan den Yser wordt steeds nijdig gevochten. De Engelschen rijn bijf St. Eloi aangevallen. Aanvankelijk moesten rij terugtrekken, later hebben rij doca* een tegenaanval een deel verloren terrein heroverd. In de Karpathen dooit het nu en is de strijd, die een poosie gedwongen rust genoot, hervat. De Russen hebben, den strijd ingezet met krachtige aanvallen. De W'eens che berichten spreken van een afslaan dezer aanvallen. Het „Neues Wiener Tagblatt" zegt daarover: ;.Zeer verblijdend is de afloop van het bijzonder hardnekkige gevecht bij Lupkow, waar de spoorweg over den grens pas loopt. In de eerste dagen der week deden ide Russen den eenen aanval na den anderen, en steeds werden hunne sterk gedunde gelederen met nieuwe versterkingen aangevuld. Hun laatste aanvallen stuitten echter af op onze versperringslinies en daarbij leden rij belangrijke verliezen." Het Russische legertelegram meldt echter: „In, de buurt van den Lupkow-pas gingen wij steeds vooruit. Lr werden, daar meer dan 600 man gevangen genomen, onder wie 14 officieren en bovendien maakten wij zes mitraiLleuses buit". Ook aan den weg Ivah Cisna naar Baligrod hebben de Oostenxijksche troepen de Russische aanvallen afge slagen en nieuwe veroveringen gemaakt. Het is ajls steeds, dat heide partijen zich dó winst toerekenen. Hoe het dus precies staat is heel moeilijk te zeggen. In Oost-Galicië wordt steeds nog gevochten1 en ook aan den WeichseJ ontwikkelt zich weer een nieuwe strijd. De Duitschers 'schijnen hel. er op toe te leggen vóór Warsehau te komen, nu langs éen anderen weg. Do bezetting van Prasnysz zou nu het eerst aan de beurt rijn. Een millioen Duitschers worden geconcentreerd, om deze poort van Warschau te nemen We kunnen dus de eerste dagen hier weer wat verwachten. Aan deTimes is gisteren uit St. Petersburg ge seind: 1 De streek ten oosten van Przasnycz biedt onder normale omstandigheden bijna onoverkoomlijke hin derpalen voor de vijandelijke krijgsverrichtingen. Onder den invloed van de vorst echter 2ijn de wou den en drassige streken en de gevreesde moerassen" van de Narew boven en beneden Lomza en van de Bobr boven enbeneden Ossowiec geheel veranderd. Do troepenbewegingen naar de noordelijke zijrivie ren van de Narew worden daardoor zeer vergemak7 lijkt. Y'andaar dat de 'vleugels van Hindenburgs troepen zich oostwaarts van de Orzyc naar de Omu- lew vitbreiden, zooals in een vorig bericht is mede gedeeld. De bevroren grond "belet het ingraven. De in gesloten gelederen oprukkende vijand de for matie, die bij de Duitschers geliefd is kan zich daarom onder ons vuur niet in de vlakten rondom Przasnycz nestelen. Wij hebben daarmede een reus achtig voordeel, dat wordt vergroot door het onver mogen van de Duitschers, om wegens de 's nachts heerschende barre koude anders dan onder de ver warmende stralen van de zon op to trekken. De hier geleden verschrikkelijke verliezen verklaren waarschijnlijk de poging van Hindenburg, om een breederè omtrekkende beweging te beproeven.. De vijand onderhoudt langs het geheele front, van de Bobr naar den Weiehsel. een hevig geschutvuur. Ten westen van Przasnycz in'de richting van Sier- pe schijnt de vijand sedert den gevoeligen tegen slag in de streek van Drobin bij een poging om zuidwaarts naar Bodzanow'op te rukken, een verde digende houding aangenomen te hebben. Blijkbaar h^iben wij op den rechteroever van den Weiehsel een sterke strijdmacht. De Duitschers aan dezen vleugel wachfcea ongetwijfeld het resultaat van de beweging tegen Przasnycz af, voordat zij een andere poging wagen. De verplaatsing van de vijandelijke strijdkrachten is nog gaande. Volgens het laatste officiëele nieuws zijnier bij Nizolow in Oost-Galicië, ten oosten van

Schager Courant | 1915 | | pagina 2