Alieieei Nieiïs- Almitmiï- Laoioivltlal GRATIS WOENSDAG 17 MAART 1915. 58ste J aar gang. No. 5557. NÏEUWE ABONNE's DE HOFDAME. SGHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAOEN, LAAN D 5. - lal. Teleph. No. 20. Prijs p.-r jaar f 8.Per post f 3.(50. Losse nummers 5 cent A DVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. van dit blad ontvangen de nummers tot 1 APRIL a.s. DE LITG. Bekendmakingen. MILITIE. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilli- gen dienst, broederdienst of aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Do Burgemeester der Gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghbbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om eender, hierboven vermelde redenen het volgende geldt: Eigen vrijwillige dienst Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overgelegd een be wijs van dienst of een 'uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopenae is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militie raad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van'belanghebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de mili tie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstel ling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secretarie'dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 26 Maart a.s., des namid dags tusschen 2 en 4 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht. Broederdienst. Do aandacht wordt er "op gevestigd, dat van een even getal broeders de helft en van een oneven ge tal de grootere helft wordt vrijgesteld. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broe derdienst moet worden overgelegd: I lo. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stam boek van eiken wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heeft, zoo mede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is ge steld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2o. een getuigschrift betreffende de wettige broe ders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder lo. bedoeld, worden, voor zoo ver de reden van vrijstelling reeds bij de inschrij ving is of binnen den hierna te noemen tijd ter se cretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, *- zonder verdere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuigschrift, onder 2o. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschre vene aanvraag worden gedaan ter 'secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 26 'Maart a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur. FEUILLETON. 7. De oude beer Krochert stond op. Zijne gestalte was nog slank en voornaam. Met de handen op den rug gevouwen, ging hij in de kamer op en neer. ..Neen, dat heeft oom Heinrich nooit vergeven," zeido hij eindelijk, als met zichzelf sprekend. „Tk was de oudste, Malchow behoorde mij toe, het oude stamgoed mijner familie. Het ligt in een leelijk deel van de Mark alles zand, heide en woeste grond, een laag buis van een verdieping, zeer eenvou dig en landelijk in zijn geheel. Je moeder woonde daar i.iet graag. Zij was een verwende schoonheid, een geboren Silezisehe. Zij dwong mij om het goed te erkoopen, en ik'deed haar wil. De buitenplaats Roode bosch zou door omstandigheden verkocht wor denzoo kwam het. Mijn broeder was buiten zich zelf.Van zijn standpunt bezien kan ik dat be grijpen. Hij raadde het af, bad, raasde, en zwoer eindelijk, dat van den dag af, 'dat Malchow in vreemde handen zou overgaan, hij mij niet meer wilde kennen. Nochtans kocht ik Roode bosch. Ik heb verscheidene malen beproefd eenige toenadering mot hem te verkrijgen tevergeefs. Hij heeft ver der als een boer geleefd, 'als een boer gewerkt, zich alles ontzegd, tot hij Malchow kon terugkoo- pem 'Dat hij ongeveer twaalf jaar geleden met een vroegere geliefde, de weduwe'van een officier, die hem een kleindochter meebracht, in het huwelijk trad, dat weet je. Arme jongen, daarmee is ook de laatste kans verdwenen, dat je coit dat erfgoed zal bezitten. Hij moet bijzonder veel van het kind houden, vooral sedert den dood van zijn vrouw." „Het verheugt mij, dat hij Malchow terugkocht," antwoordde Hans Henning eenvoudig. „Ocb, wat helpen mij zijn beginselen, tradities cn ideeën dat is allemaal onzin!" meende de oude Krochert norsch. „Je zult zien, 'dat. hij Malchow aan zijn stiefdochter vermaakt. Daardoor komt het familiegoed der Krocherts toch weer in vreemde handen. Dat noemt men theorie en praktijk. Neen, mijn jongen, van oom Heinrich is niets te hopen." „Misschien kon hij u iemand aanwijzen, die „Neen neenl Tk wil hem nergens om verzoe ken. Ik 'weet het antwoord heel precies. Aan hem vertrouw ik mij liever niet 'toe." Hans Henning bleef een tijdlang in nadenken ver- Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met bet gezin, waartoe de ingeschrevene be hoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoortenis zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de be langhebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer "broeders of halfbroeders In hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van ben vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den militie raad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwij king hiervan, lij onderlinge overeenkomst aanwij zen wie hunner om bedoelde reden zal of zuilen* worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming heb hen van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het ver- leenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een daartoe door 'dezen aangewezen gemeente ambtenaar, bij' voorkeur op den hiervoren bedoel den dag, hetzij'mondeling in de zitting van den mi litieraad. 1 Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broe ders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zichzelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrijstel ling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaar den: Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hétzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de groo tere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen 10 en 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een lo ting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hier voren omschreven is onder .Broederdienst", doch voor dit geval moet'het opmaken van een schrifte lijke overeenkomst en het geven van een schrif telijke toestemming geschieden in de maand Juli. Deze redenen van vrijstelling moeten bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den militie raad uitspraak moet worden gedaan. Scagen, den 10 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd. J. P. W. VAN DOORN. Binnenlandsch Nieuws. NEDERLANDS ONZIJDIGHEID. Uit Parijs wordt aan de N. R. CL geseind,, dat het blad Excelsior een enquête bij Nederlandsche staats lieden heeft gehouden over onze onzijdigheid Minister Loudon verklaart: „Ik herhaal u de 'in de Kamer afgelegde verklaring: Onze onzijdigheid komt niet voort uit onverschilligheid of vrees, maar is een weloverwogen daad, waartoe besloten is door een volk, dat met de wapenen in de hand gereed blijft zijn vrijheidte verdedigen." De oud-minister Colijn zet uiteen, dat het het vaste voornemen van Nederland is om, zelfs met be hulp v8n de wapenen, een strikte onzijdigheid te handhaven. De heer Colijn spreekt van de bewon dering, die er in Nederland voor de Fransche be schaving bestaat en uit den wensch, dat de harte lijke betrekkingen met Frankrijk zullen blijven be staan. De heer Knobel is voorstander van vriendschappe lijke betrekkingen met alle oorlogvoerende par tijen. "Volgens den heer Vliegen moet de onzijdigheid van Nederland ten doel hebben de hoogere belan gen van het land te beschermen. Deze sociaal-de mocraat eischt het recht om uiting te geven aan sympathie en antipathie. BR( EK 01» LANGENDIJIL. Rectificatie. Niet tegen het oplreden van den heer Cor Groot, doch tegen net maken van muziek bad ib i.. goaiic...r a\ .i wrkiaa d. I A\( EülJk. Dl- barbiers aan' ilui Laiigitlj,. hebben nesio.» mei ingang van i April, oei tiuiui voor schuren aa nn-. kelijk te verlioogen, ook ai ten gevolge van de du ia tijden. SINT PANCRAS. Blijkens een schreven van Zijne Excellentie, den Minister van Oorlog, d.d, 13 Maart j.1., is aan op één na alle onder de wapenen staande bedrijfsleiders in het tuinbouwbedrijf, tot 15 Mei a.s. een verlof toegekend van op elke 14 dagen 4 werkdagen. ARRONDISSEHENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 16 Maart 1915. Uitspraken: P. Kiozeling, zwervend, vernieling, 7 dagen gev. Wi. Kronenburg, Avemhorn, eenv. beleed, d. <L amb tenaar, f 50 of 2 d. h. J. de Vries, Enkhuizen, Kinderwettenzaak, diefstal, 4 mnd. tuchtschool. HOOGWOUD. In de Zondag gehouden vergadering van de afd. Hoogwoud van de vereenigmg van Kinderherstedlings- en \a; antiekolonies, werd besloten dit jaar wederom twee kinderen uil te zenden. KOLHORN. Voor een niet groot, echter aandachtig publick, pl.m. 100 personen trad den 15 Maart in het lokaal van den heer Blom alhier op ld© heer Hendr. Wieling in openbare vergadering van de plaatselijke oommissie van den Nederl. Anti-Oorlogsraad. Als onderwerp was aangekon digd: „Doel en streven van den Anti-Oorlogsraad", mede in verband met de redevoeringen van professoren De Lou ter en Steinmetz. Na den algemeenen jammerlijken toestand te hebben geschetst, ook hoe ons land in den druk en verdrukking deelt; de oorlogsleening en daarvan te verwachten hoo- goren .belastingdruk, te zamön gaand met mindere ver diensten en welvaart, uiteengezet "te hebben werd het program van den Anti-Oorlogsraad besproken, toege licht en uiteengezet werden de verschillende punten, in gezien werd door Raad en propagandisten, dat een zware taak was te volbrengen; dat het veelhoofdig monster: Militarisme, niet gemakkelijk was te overwin nen, waarom dan ook de hulp en ruggesteun van allen en alles noodig was. Alhoewel in het korte tijdsbestek 8 October 1914, datum van oprichting, tot 6 Maart 1915 615 vereenigingen zich hadden aangesloten en 12798 personen zich als medestanders hadden opgege ven, terwijl in 'Noorwegen, Zweden en Denemarken met gelijke bedoelingen en succes werd gewerkt, en ook uit andere, zelfs oorlogvoerende landen, vele be wijzen van instemming rivn ontvangen, zoo werd ge constateerd dat alles nog slechts klein begin kon herten en van allen, uit welken stand af kring ook en van welke richting of belijdenis ook, steun cn instemming noodig is, in andere en eigen staat. Na d" groote werkzaamheid van den Raad te htbben uiteengezet, werden de toehoorden in warme woorden zonken zitten. Dan hief hij het hoofd op en zag zijn vader recht in het gezicht. Hij wist zeer goed, dat dit oogenblik het meest ongunstige was, maar zijn open natuur verzette zich tegen verheimelijking. „Vader, straks hebt u mijn voorstel afgewezen „Welk voorstel, mijn jongen?" De oude Krochert bladerde in de papieren 'op zijn schrijftafel en scheen zeer verstrooid te zijn. „Ik zeide, dat ik mijn ontslag wildé nemen en u hier in Roode bosch helpen." „Hm je wilt zeker trouwen?" „Ja, vader." De oude hief het hoofd, op, wat opmerkzamer ge worden. „Een rijke erfdochter? Dat zou ons kun nen helpen." Hans Henning wierp zijn vader een treungen blik toe. Het moest al heel erg zijn, wanneer zijn trotsche vader, bij een schoondochter het eerst aan geld dacht. „Neen, vader, zij is arm, alleen rijk aan schoon heid, geest- en h artesgaven." De oude Krochert zuchtte. „Je spreekt zeker van die hofdame in Glückstadt?" „Ja, vader, het is Sitta van Hoogendal." „Zij heeft geen cent. Ik ken de 'omstandigheden heel nauwkeurig. Toen haar vader stierf, was er van het heele vermogen niets meer over. De oude Hoogendal heeft met haar vele behoeften en grillen haar man geruïneerd." „Ik weet het." 1 „En de dochter zal het met jou wel net zoo doen."1 Sitta is heèl anders dan haar moeder. Als ik u de meest naar voren komende karaktereigenschap zou noemen, dan was het plichtsgetrouwheid." „Erg mooi. Maar met plichtgetrouwheid betalen wij onze schulden niet!" lachte de oude Krochert scherp. „Zet die geschiedenis van je af, mijn jon gen. Van dat huwelijk kan niets komen.'Je hebt de jonge dame, hoop ik, nog niets gezegd?" „Ik geloof, dat zij weet, dat ik haar lief heb." „En zij heeft jou 'ook lief?" „Daar kan ik niets van zeggen. Sitta is niet ge makkelijk te doorzien." „Je bent dus in ieder geval niet gebonden dat is'de hoofdzaak." Hans Henning 'bemerkte de zenuwachtige over spanning zijns vaders. „Wij hebben eigenlijk geen enkele beslissing genomen," zeide hij met een zucht en wendde zich naar de deur. De oude Krochert nam weer aan zijn schrijfta fel plaats. „Alles hangt er van af, of ik nieuwe hy- -J—!L—!g.J 1JLI .J-LL J J potheken'kan opnemen en hoe veel ik uit het bosch kan halen. Ik heb een paar gunstige aanbiedingen van houthandelaars. Spreek met je zusters niet over deze dingen. Hans Henning zij behoeven het niet te weten. Waarschijnlijk zie ik alles te zwsrt in. Tot weersziens bij ;hct eten." Hans Henning ging met een zeldzaam zwaar gevoel in hot hart door dezelfde rij kamers weer terug naar de hal, van waaruit een trap naar een hoo gere verdieping voerde, naar zijn vroegere jongens kamer, die hij nog steeds bewoonde. De bediende had zijn koffer reeds •'uitgepakt en alles wegge hangen en opgeruimd. De jonge officier zette zich op den stoel, die op de verhoogde vensterbank stond. De blik in den tuin, die nog zoo duidelijk de sporen der overstroo ming droeg, deed hem pijn. Hij was blij, dat de op komende schemering alles in haar grijze schadu wen opnam. De fontein op het groote. ronde gras perk voor het huis plaste het klonk als zacht neervallende regen. De geur der rozen, die voor de tweede maal in bloei stonden, de sterke lucht der resera's ttrok zijn kamer binnen. Hij leunde met. zijn hoofd togen het venster. Donkergroen klimop, die het geheele gebouw aan de tuinzijde bedekte, slingerde zich hier tot in de kamer en omhing zijn venster met guirlanden. Her inneringen uit de jeugd kwamen in hem op. Hij kon de platen en schilderijen aan de wanden niet duidelijk meer onderscheiden, hij wist echter ook zonder dat, heel goed wat zij voorstelden. Af beeldingen van paarden en honden, jachttafereelen, koolteekeningen van zijn eigen hand, die wel veel liefde voor het onderwerp, maar geen groot talent verrieden.De boekenkast met al de oude Indianen- geschiedenissen, zeeavonturen 'en reisbeschrijvingen, zijn eerste buks, waarvoor zijn zuster Hilde inder tijd den geweerriem met rozen en viooltjes bor duurde. Tegen Men muur zijn smal, ijzeren ledikant bedekt met een witten spreL Hij verbeeldde zich, dat hij hier alleen in dit bed, in zijn'eigen kamer, kon slapen, 's Morgens bij het ontwaken moest hij de groote kopergravure, die een jachttooneël voorstel de, voor zich zien, 's avonds het zachte plassen van de fr-ntein of het eentonige geluid van neervallende dr&ppels op de dakpannen hooren. Daarbij viel men zoo gemakkelijk in slaap. Hoo veel hoogvlie gende jeugddroomen waren hier gedroomd!!.... Hij steunde zijn hoofd in de hand. Een benauwd gevoel snoerde hem de keel toe.Roode bosch diep in de schulden, boven de waarde met hypotheken belast kon dat waar zijn? „Ik wil'tot het uiter- opgewekt, toe te treden, tot den'Nederl. Anti-Oorlogs raad en werd de hoop geuit, dat bel devies van hiel opkomend geslacht zal zijn: „Van Holland begint de Victorie", evenals 't onze is: „Van Alkmaar enz." (Alk- maria Vietrix)." Dat de rede insloeg, blijkt wel hieruit, dat de ver- een iging „Damclub Kolhorn" zich aansloot en dat 27 personen zich als medestanders opgavenhel meeren- deel der aanwezigen waren ai toegetreden, zoodat Kol- horh thans telt 3 aangesloten vereenigingen en 99 me- standers. Van de gelegenheid tot debet werd door twee personen gebruik gemaakt. Eén werd tot zijn genoegen beantwoord, de andere was niet te bevredigen en daar 't uitliep hl een discussie zonder einde, besloot voor zitter de vergadering te sluiten, met een hartelijke dank- Tg'jig aan yekcr voor rijn geheel belangeloos optre den, zijn duidelijke en zoo mooie rede. Hoogst voldaan vns vMer der 'hezoHcrrs. en waar voorzitter, de heer !h .Kistcmakor .Ir. hier deze eerste ve-g-idermg leidde, daar is verslaggever de tolk der verg id-ring. als dank word! «ewqd voor de wijze waarop zulks geschiedde» brfezand. Dinsdagavond vergaderde ln het e&fe Van Eke- ren de Melkleveranciersvereeniging Gelijkheid en Eendracht zij ons streven. De voorzitter, de heer A. Buij, opent de vergade ring en heet allen welkom, waarna de secretaris, de heer C. Smit Jz. de notulen leest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer B. *Schreura, of het mag, om zoo maar in een tusschentijdsche vergadering te besluiten, 'dat zij, die niet ter vergadering ko men, 25 cent boete hebben te betalen, en om den prijs van de melk te verhoogen, daar'hij van mee ning is, dat deze voor een half jaar verkocht 'werd. De voorzitter antwoordt hierop den heer Schreurs doch bevredigt hem niet geheel.' Hierop deelt de voorzitter mede, dat naar aanlei ding van het in Januari genomen besluiL hij en de secretaris naar Helder zijn getogen, om te trach ten 1 cent verhooging voor de melk te'krijgen. Daar ontmoette de verhooging groot bezwaar, ofschoon men de billijkheid moest toegeven. De voorzitter kon ze er niet door krijgen. Nu hoopt hij gelukki ger 'te zijn. Hij stelt daarom aan de vergadering voor, den prijs van de melk gedurende de maand April vast te stellen op den winterprijs en gedu rende de vijf'volgende maanden 7 cent vrij geld te bedingen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. Hierop stelt de voorzitter voor, om, evenals het vorige jaar, gedurende de maand April, zoolang het koel genoeg blijft, de melk eenmaal per dag te le veren. Moet er echter tweemaal geleverd worden, dan moet dit ook door allen geschieden. Des 'mid dags zal dan om denzelfden tijd gereden worden als verleden zomer. Ook 'dit voorstel wordt aange nomen. Er zijn bij den voorzitter klachten ingekomen, dat de melkrijder verleden jaar den prijs der melk* bij het begin van de week verlaagde en niet hij het begin van de maand. Dit mag in 't vervolg niet meer, de verlaging gaat den lslen in. Daar de agenda is afgehandeld, deelt de voorzit ter mee, dat is ingekomen een circulaire van den Anti-Oorlogsraad met verzoek om adhaésie. Met meerderheid van stemmen wordt die verleend. Bij de 'rondvraag informeert de heer A. Tiel Gz. of hot batig saldo op de boerenleenbank staat, waar op de voorzitter antwoordt, dat dit tot nu nog niet het geval is. Men heeft op de contributie gewacht. Verder vraagt de heer Tiel, of er nog reglemen ten in voorraad zijn en stelt hij voor, voor de melk die Ambuul mogelijk moet verkazen, 25 cent per 100 L. vergoeding te geven, zoo lang de prijs 7 cent is. De voorzitter wil daartoe nog niet besluiten. Komt ste inkrimpen, zal werken als een daglooner, maar het ouderlijk huis moet voor ons behouden blijven!" zeide hij luid. 1 Eerst de toon van een luidende bel wekte hem uit zijn overpeinzingen. Vlug verkleedde hij zich. Het was op Roode bosch de gewoonte om in rok aan tafel te verschijnen. Hij vond zijn vaderen de zusters reeds in Hilde's blauwen salon bijeen. On middellijk na zijn binnentreden meldde de kamer dienaar, dat er gedekt was. Met zijn door de zorgvolle gedachten gescherp- ten blik keek Hans Henning door de eetzaal, lette op den met verblindende damast én glinsterend zil ver gedekten disch, door een menigte bloemen ver sierd. Gele en roode rozen groeiden uit platte zil veren schalen, lagen losjes bijeengebonden in elk kunstig gevouwen servet. De kamerdienaar be - diende zelf niet mee, maar lette slechts op 'twerk der beide jongere bedienden. Het eten was uitste kend gekookt én toebereid. Ook de toiletten zijner zusters vielen Hans Hen ning vandaag op. f Ondanks de eenvoudige garneering zag men zeer duidelijk, dat Hilde's donker zijden kleed zeer kost baar moest zijn. Ilse's slanke gestalte kleedde voor treffelijk de witte blouse met vele echte kanten, en ritselende blauwe rok. De gansche buishouding, de toiletten der dames, de bediening alles werd hier op Roode bosch met een zoo vanzelfsprekende luxe gevoerd en aan gericht, dat het Hans Henning als een schrille te genspraak met de werkeljike geldmiddelen voor kwam. Hij kon niets meer eten en liet den hem ge- presenteerden reebout voorbijgaan. „Je bent het zeker wel beter gewend, mijn jon gen?" plaagde de oude Krochert. „Vorstelijke diners kunnen wij hier niet aanbieden, wel, Hilde?" „Het is bier niets minder goed en elegant dan in Glückstadt," antwoordde Hans Henning kort. De heer des huizes vatte dat als een compliment op én dronk zijn dochter toe. „Dat is Hilde's ver dienste die verstaat "haar werk meesterlijk." De oude heer was weer heel vroolijk geworden. Hans Penning bemerkte, dat hij den zwaren rooden wijn, die bij den gebraden vogel, aangereikt werd, vlijtig aansprak, hij bemerkte ook het zorgvolle ge zicht van Hilde als zij naar haar vader zag, als hij weer een glas leegdronk. Vader was anders zeer matig in eten en drinken geweest. Wordt vervoiei.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1