Neeml U in acht. die tijd, dan moet Ambuul daarvan 'kennis geven aan het Bestuur, dan kan vergaderd worden. Aldus besloten. Nadat de voorzitter nog het idee geopperd heeft* gezamenlijk pulp aan te koopen, waarover later nader gesproken zal worden en hij er op aange drongen heeft, dat de leden zooveel mogelijk herfst- kalvers zien te krijgen, deelt hij mede, dat Woens dagmiddag in de Pool te Helder een vergadering zal gehouden worden van alle bij de leverantie te Helder betrokken leveranciers, om te trachten een vereeniging te krijgen. Hierna volgt sluiting met de beste wenschen voor de vereeniging. EEN BELANGRIJKE GIFT. Do Koningin heeft een bedrag van f 25.000 ge schonken aan de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. WTERINGEN. Door de vereeniging Omhoog is opgericht een jongeliugshond genaamd „De Club". Deze bond zal voorloopig onder 't bestuur van Omhoog worden geleid. De wekelijksche 'contributie is 5 cent. 24 Jongelieden traden als lid toe. Jl. Zondagavond word op de bovenzaal van 't cafe Aurora van den hoor N. Kok, de eerste bijeenkomst gehouden. Het ging er recht gezellig toe en men amuseerde zich met kegel en sjoolbakspcl, tafeltennis, dam- en sohaak- borden, enz. enz. 1 I WI KRINGEN. Door het bestuur onzer afdeeling van Het Witte Kruis was besloten, een baker- en moedercursus op te richten, waarvoor mevrouw De Goeje zich bereidwillig beschikbaar stelde dien cursus te hou den. Voor den bakercursus gaven zich 20 gegadig den op en voor den moedercursus geen.'enkele. Bij de groote massa was voor den moedercursus geen belangstelling. Zij, die wel wat meer wilden weten, wilden bij voorkeur ook den bakercursus bijwonen, ook.al waren ze nog niet van plan, dadelijk uit ba keren te gaan. Het kon echter altoos eens te pas kornen. Dit viel niet Jte weigeren, zoodat de afzon derlijke moedercursus zal vervallen. OP DE NOORDZEE. Men meldde gisteren luit TJmuiden: Van tien minuten voor drieën af is gisteren te Umuiden en in den omtrek zwaar kanongebulder gehoord uit de richting W.N.W. Ook de kustwachten rapporteeren duidelijk het donderen van kanonnen- te hebben gehoord. Er was niets te zien, daar -het op zee vrij dik was. De rapporten van tot 6 uur binnengekomen stoom trawlers, maken gewag van 'een ernstig treffen ter zee nabij de Nederlandsche kust. Zoo wordt gerap porteerd, dat tusschen 2 en 3 uur 's middags nabij Kamperduin twee oorlogsschepen, een met drie 'en een met twee schoorsteenen, een onderzeeboot en twee torpedojagers zijn gezien, allen koersende met snelle vaart naar N.O. richting. NOORDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer Jn. de Bakker verga derde gister: Dinsdagavond de Langedijker Winke liers-, Nering- en Vakveroeniging. De opkomst was niet groot. Na opening door den voorzitter, iden heer 'H. Hart, worden de notulen door den secretaris, den hoer P. Berkhout, gelezen en ongèwijzigd 'goedgekeurd. Als nieuwe leden werden aangenomen de hoe ren L. Kuiper te Noordscharwoude, 'J. C. van Nim- wegen en H. Metselaar te Zuidscharwoude. J Goedgevonden wordt circulaires van hot Plaatse lijk Comité Katholieke Sociale Actie 'te Alkmaar voor Zondagssluiting 'bij „Ons Weekblad" in te sluiten;, do conditiën hiervoor te .'bespreken met den druk ker |van het blad. Den indruk, die heeren commissieleden van den cursus in-Boekhebben, is goed. Nadere gegevens betreffende den Middenstands - bond zullen later worden verstrekt. Besloten wordt tot .toetreding bij den Anti-Oor logsraad. J Door den heer R. Luijting wordt verslag uit gebracht over „Ons Weekblad5', dat sluit met een voordeelig saldo van f 77.95. i Verslag van den Inoasso-Commissaris wordt we gens absentie van dezen'uitgesteld. Boetestelsel wordt besproken, doch voorstellen dienaangaande worden niet gedaan voor de gewone ledenvergadering. Op de volgende vergadering zal dit nader wor den behandeld. T De beer Bouman vraagt naar de mogelijkheid tot oprichting van een fonds, dat de inwoners hij een wekelijksche .premiebetaling recht verkrijgen op waren, die kunnen worden gekocht bij de winke liers te dezer plaatse. Dit zal het koopen buiten den I.angedijk tegengaan. 'Het bestuur zal dit nader onderzoeken. Hierna sluiting. RAAD VAN ANNA PAULOWNA. n eigadenmg van den Rand der gemeente Anna Pau- lov.na, gehouden op 16 Maart lyJL5, rtam. te 2 uur. tegenwoordig zijn alle leden. Eén vacature. Vooratier, tevens Secretaris, dfe heer C. Wijdenes Spaans Jr. Na opening der vergadering volgt lezing der notulen van de vorige bijeenkomst, welke onveranderd worden De Voorzitter deelt hierna mede: dat is ingekomen een verslag der Gezondheidscommissie over 1914, en san de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over hetzelfde jaar. Uit dit laatste verslag wordt vernomen dat er 10 vergaderingen zijn gehouden, 18 personen zijn opgeroepen, ter zake van verzuimen van O leerlin gen; o personen 'hebben aan de oproeping voldaan, in 2 gevallen waren voor het verzuim verzachtende om siandigiieden, de andere gevahen moeien aan onversonil- ligheiü der ouders worden geweten; dal is ingekomen een dankbetuiging der onderwijzers aan school 11 verbonden voor de nun verleende grati ficatie; dat aan mej. A. Dell, onderwijzeres aan school lil, wegens ziekte een verlof is verleend van 19 Jan. tot 1 April a.s. en dat in haar plaats als tijdelijk onder wijzeres is benoemd mej. J. G. J. A. Wiilson; dat is goedgekeurd de gemeentebegrooiing voor don dienst van 1915, benevens aanvullingskoihier van den ii. O. over 1914, en verdere compiabiiteitsjbesl.uitün; dat bij de kasopnemingen op 29 Dec. en 11 Maart j.l. boeken en bescheiden bij1 den gemeenteontvanger in orde zijn bevonden; dat de heeren Lindenbergh en Speets hunne benoe ming lot lid van het Burgerlijk Armbestuur hebben aan- dat in 1914 de bevolking dezer gemeente is vermeer derd met 134 personen en alzoo aan het einde van dat jaar 3805 bedroeg. 1 1 Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den Raao, den heer L. C. Sipman. De vergadering wordt een oogenblik geschorst cn in dien tijd. belasten de heeren Waiboer, Stammes fcn Blaauboer zich met het onderzoek. Bij monde van den heer Waiboer. wórdt, na heropening, medegedeeld' alies in orde te hebben bevonden, waarna met algemeene stemmen tot toelating wordt besloten. Gelezen wordt een aanvrage om ontslag, op 1 Febr. j.l. ingekomen van mej. M. Wi Treffers, als onder wijzeres aan school I, en aan den herhalingscursus van die school, met ingang van 16 Maart' 1915. Op voorstel van B. en Wi. wordt haar dit ontslag verleend eervol, piet dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen goede diensten. Tot onderwijzeres, belast met het geven van hand- werkonderwiis aan den herhalingscursus van school 1, wordt met algemeene stemmen benoemd mej. M. C. J. J. van Elteren, terwijl evenzoo wordt benoemd tot onderwijzeres aan den cursus van school III, mej. J. C. J. A. WilsottL Dc kohieren van het schoolgeld over het 4e kwartaal van 1915, worden achtereenvolgens vastgesteld voor school I op f 87.96, school II op f 92.64, school lli op. I 21.96. Voorzitter deelt mede, dat het Dagelijksch Bestuur voorstelt pogingen in het werk te stellen om aan hei hulppostkantoor te Breezand te verkrijgen een hulp telefoon- en telegraafkantoor. Officieus kun wo: den me degedeeld, dat het hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor te Kleine Sluis, binnen een paar maanden aan liet Rijk zal overgaan, 'en daardoor de gemeente ontlast zal worden van de uitgaven voor salaris van den kantoor houder en telegrambesteller. Het zal daarom gemak kelijker vallen die kosten daar te besteden. Die kosten zullen waarschijnlijk bedragen f 15 celhuur, f 125 sa laris kantoorhouder en f 40 belooning telegrambestel ler. Om meer kans van slagen, te hebben, heeft het Dag. Bestuur een vraag gesteld aan de eigenaars van le Breezand gelegen hloembollenzaken, of zij bij1 even- tueele vestiging genegen zijn tot een rechtstreeksere aan sluiting. Van 1 was reeds nu toezegging gedaan, van de overige was een definitieve toezegging niet verkre gen, dO'di hoofdzakelijk omdat de tegenwoordige om standigheden .niet toelaten tot jnoerdere uitgaven over te gaan. Wanneer de toestaand in het bedrijf gunstiger wordt, zou nog oan 9-tal aansluitingen verwacht kun nen worden. De lieer Bakker juicht het voorstel van B. en W|. toe, en ook de heer Stammes betuigt instemming er mede, waarna t met algemeene stommen wordt aan genomen. Hierna volgt de benoeming van ledefn van de s'tem- bureaux voor de eerstvolgende en daaropvolgende stem ming en herstemming in 1915. Op verzoek van K. Muntjewerf, wordt hem ont heffing verleend wegetas vertrek uit de gemeente van zijn aanslag in den hoofdeiijkeö. omslag in deze gemeente over 6 maanden, ten bedrage van f 11.41. Aan C. Komen wordt vermindering van aanslag in de belasting op de honden verleend ten bedrage van f 1, wegens abusieven aanslag. Een adres van den Bond van Vereeaiigingen in de Bouwbedrijven is ingekomen, met verzoek om tot uit voering van gemeentewerken over te gaan en het uit voeren van bouwwerken voor vereenigingen en parti culieren te bevorderen. B. en Wi. vinden geen reden voor deze gemeente iets te verrichten als in het adres gevraagd, omdat naar zij meenen in het bouwbedrijf, den tijd van het jaar in aanmerking nemende, normale drukte heerscht. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Bij de nu volgende rondvraag informeert de heer J. C. Geerligs naar het aantal sollicitanten voor de vacante betrekking _an school I, waarop de Voorzitter mededeelt dat dit 10 bedraagt, dat het onderzoek thans is afge- loopen en op Vrijdag a.s. proefles zal worden gehouden. De hr. Geerligs hepleit de wenschelijkheid de plaats door een onderwijzer te doen vervullen, omdat onder wijs aan een 3e klasse moet worden gegeven eu men bij onderwijzeressen zoo dikwijls ongesteldheid heeft. De Voorzitter licht toe dat oproeping gedaan is voor onderwijzer of onderwijzeres, doch dat slechts één man nelijke sollicitant zich heeft aangemeld. De heer Geerligs bepleit nogmaals de wenschelijkheid1 van de benoeming van een onderwijzer en wil dan tevens gelegenheid openen tot het ontvangen van M.U.L.O. aan school T. De Voorzitter geeft omtrent de koslen van een school met M.U.L.O. uitvoerige inlichtingen, welke de loden do overtuiging brengt dat het met veel kosten gepaard moei gaan, en dat het belaing mogelijk niet op zal wegen togen deze kosten. Dc heer Geerligs begrijpt uit. de gegeven toelichtingen, dat. van verwezenlijking van zijn idee binnen korten tijd geen sprake kan zijn en wil daarom aanhouden op de benoeming van een onderwijzer, die In hot bezit, van tnalakten is en ÖÉra onderwijs kon geven buiten de gewone schooluren. Naar dc mogelijkheid" van zoo danige benoeming zag hij' graag een onderzoek ingesteld en de vervulling van tte vacature zoolang uitgesteld. Het onderzoek wordt door B. cn W. toegezegd en bef u'tstel wordt door den Raad goedgekeurd. De'heer v.'Baaften vraagt, of 't nog mogelijk is, dat de laatst gehouden stemming nietig verklaard wondt, waar hij van torziide heeft vernomen dat men de nietig verklaring wenscht aan te vragen, omdat ecnige kie zers, die aan de stemming hebben deelgenomen, zirn '{(.schorst vóór de herstemming, wegens hun verblijf in werk el ijken dienst. De Voorzitter zegt, dat or bij hot hoofdstembureau noch bij de stembureaux bezwaren zijn ingebracht en dus ïr'et te gelooven dat nietig-vcrklaring mogelijk is, ook omdat d'oor het niet meestemmen van bedoelde personen geen 'invloed op den uitslag der stemming kon ziin uitgeoefend Hif geeft voorts toelichting hoe de schorsing van in militairen dienst zijnde kiezers plaats heeft. Hierna volgt sluiting der vergadering. Verschillende Oorlogsberichten. MOED ALS GEWOONTE. Een Belgisch soldaat schrijft uit'een stad aan het front aan de N. R. Ct.p rk kwam, een paar dagen geleden, in een Vlaam- sche stad toe, die ik op dit oogenblik niet noemen mag. Zij heeft erg van de beschieting te lijden ge had, en geen dag of nacht gaat voorbij, zonder dat ettelijke bommen of granaatkartetsen ons ongenood komen opzoeken. Gelukkig hebben ze mij nog niet thuis gevonden. Zij ontwikkelen echter meer gerucht dan schade; maar, is het niet voor de vrees die ze verwekken, toch zijn die tuigen hinderend. Zij ontnemen mij, weliswaar, den eetlust niet; maar, waar ik nog ci- garetten kom te rooken, smaken deze niet zoo lek ken als voorheen, en dit oord verdient, als gunstig tot het bevorderen van een bespiegelend leven, be zwaarlijk aanbevolen te worden. Ge zult het grif toegeven. Al beken ik op mijn beurt, dat mijn be zigheden verre van druk zijn. Maar zij, die geen geestelijke behQeften in stilte wenschen te kweeken{zooals doorgaans vleeschhou- wers of banketbakkers zijn, maar niet lantaarnaan stekers; of nog zooals kinderen, huismoeders van middelbaren leeftijd, oude bedelaressen) ,-zij kunnen, docht mij en ondervond ik, met het leventje hier best hun schik hebben. En het verwondert dan ook dat, naast de soldaten ,hier uit plicht aanwezig, een zeker deel van de burgerlijke bevolking, sedert haast een half jaar, onder de bommen thuis is ge bleven. Toen ik met een paar officiëren do stad binnen reed, gaf mij de verwoesting en de verlatenheid van de buitenste wijk te denken dat alle inwoners on getwijfeld -op de vlucht waren, 't Was valavond en wij bereden vier bruine blessen, 'die zeer hoog wa ren en voetstaps gingen, zooals op een primitieve schilderij. Het bitschuim viel hen bij 't proesten van den knikkenden kop, op de 'hoekig geheven bonkige knie; en de hemel was van koper of mis schien van latoen. En zie, onze trage intrede moest prachtig zijn langs hot 'puin der gothische huisgevels, wanneer drie halfnaakte bengels over de straat wippen en, met den neus in de handen ge klemd, het geluid van een heerkomende granaat— kartest natuiten. En met zulke bedrevenheid, dat, om ons achter een -Vecht gebleven muurtje schuil te gaan zetten, we alle drie reeds aan 'den rechter toom gesnokt hadden, toen we de guitige kereltjes barstend van het 'lachen en ongestraft weg zagen loopen. Inderdaad, zonder knal was de lucht van 't granaatgeluid gezuiverd. Het was, niet waar, op 'n sisser uitgeloopen. Ik moet bekennen, dat het voor onze soldateneer een vernederend proces was geweest, om de weten schap op te doen, dat de burgers, in deze niet gansch verlaten stad, een nog kranig en spottend figuur slaan. Voor mijn makkers het meest, die of ficieren zijn'bij't Engelsche leger. Wat mij betreft, mijn burgerlijke aanstelling als tolk laat mij1 toe, iets van de dapperheid en koenheid, die onder heb uniform passen, te missen. Gisteren ben ik er trou wens weer ingeloopen, in 'de zelfde map en ook, ditmaal, daar ik te voet was, in 'een deurgat, om mij tegen een nagemaakte granaat te beschermen. Nu, eindelijk hoop ik toch dat, na die dubbele oefening, ook mijn gehoor tot het 'onderscheid vol doende gescherpt is. Maar, hetgeen ik u wilde vertellen, is, dat èn de 'soldalen hier èn de gebleven inwoners, de dagelijk- sche schrootbussen reeds zoo gewoon zijn. Trou wens, wandelend verneemt men steeds of ze rechts of links, vóór of achter 'tèrecht zullen komen. Tommy verliest er zijn bedaardheid niet bij. Waar hij het ding 'door de lucht hoort aanfluiten, doet hij, zonder haast, een paar stappen op zij, en staat tegen een muur of een pompstijl stil. Misschien 'is hij in zijn binnenst niet even gerust. Ik zou noch tans geneigd 'zijn te gelooven van wel, en dat zijn houding tevenveel rechtzinnigheid uit als trots. Waar hij den val en den knal gehoord heeft, her neemt hij zijn weg zonder een rimpel van zijn glad gelaat te vertrekken. Zij hebben het geval toch al reeds zoo vaak voor gehad; cn aan den lijve mogen ondervinden dat de statistiek der ongevajlen, in ver houding met de in het erwk gestelde middelen, toch voor hen heel gunstig uitvalt. Ik zat eens met een Engelsch generaal en 'zijn staf aan de ontbijttafel van een nog gespaard ge bleven huis. Het maal, moet ik het bijvoegen, be stond uit den vaderlandschenp orridge. Een 'bom brandt in den tuin los, werpt een stofwolk op, dio langs de gebarsten ruit naar binnen zinkt. De ge neraal kijkt misnoegd naar die vuilnis. Strekt de linkerhand beschermend over de brij. Staat recht, Neemt zijn bord op, En, in allen ernst, zonder een woord te spreken, gevolgd van 'zijn staf, daalt de keldertrap af, waar wij allen voort eten. Maar wan neer de generaal den laatsten lepel der kostbare «pijs, in de algemeene stilte heeft ingezwolgen, zet hij zijn bord voldaan neer en lacht hij eventjes om het gebeurde. Wat ons allen in het begin zwaar te beslissen valt, is de vraag, of we in den kelder of op de verdieping slapen zullen. Hier dreigen de brommers. Daar is het de rheumatiek. En de zorg voor ge wrichten, pezen, banden en spieren doet haast al len de huiselijke slaapkamer verkiezen. Na twee da gen denkt men niet meer dat het mogelijk zou zijn die uit behoudeniszucht te verlaten. Het bed is te malsch en de lakens die nog steeds naar den vreed- zamen Ahijm geuren, te wit. En, in de kamer naast de uwe, slaapt trouwens heel rustig het huis gezin dat den haard getrouw blijft. Want onze soldatenonverschilligheid verbleekt bij de wijze waarop de burgers hier allen in hunnen handel en wandel den krijg 'of liever de nabijheid dor Duitschers hardnekkig gebaren te ontkennen. En bij de pogingen,, uit het diepste hunner geaard heid ontstaan, om wat hun behoort in zijp. vroege- ren staat te houden, of het gewone leven zijn gang te doen gaan. Ik verzin niets. Ik wandelde in een -'enge straat, die naar St. Jan heet, en op de cathedraal uitloopt. Een man staat in 't midden van de straat geplant,, en kijkt met welbehagen naar bet herstellen van een dak, op een huis, dat het zijn moet wezen. Een bom heeft een schouw en enkele kepers met de pan nen wegeslagen. Ik zeg hem: „Gij zijt niet bang. Ik vind het kranig dat ge hier blijft wonen." Hij be kijkt mij schalksch en welgeluimd: „lk weet wat tiet is, voegt hij mij toe, voor de zesde maal hob- ben'ze gisteren de linker schouw van mijn dak weg geschoten. Nu zie ik toch, dat ze tegen de rechter niets vermogen 1" Een andere maal heb ik, tijdens een beschieting zelf, een man een baksteenen muur zorgvuldig en zonder haast zien optrekken. Een jong meisje van tien jaar loopt met een spits- hondje over straat. Het roept gestadig op het beestje dat'het zich niet verwijderen zou. Een gra naat sist. Het kind epringt naar het hondje toe, noemt het op, drukt het aan haar borst. 'Do gra naat ontploft wat'verder. Het meisje laat het dier-, tje weer loopen. Voor haar is geen gevaar geweest: En een oud wijfje komt langs een rij huizon, half in puin geschoten, wanneer een bom op geon tien meters voor haar neervalt. Het 'ding brandt niet los, maar ontwikkelt een opbollende stofwolk. Het wijfje, dat, in twocön gebroken, met een stok loopt, is niet blijven staan. Kijkt even op, en doet dan een haak om het vliegend stof te vermijden. Dergelijke gevalletjes van onverschilligheid doen zich hier dagelijks voor. Een man draagt op den arm een paar wollen dekens. Een tuiten in de lucht. Meer om het zonderlinge gebaar dan uit voorzorg, legt hij zich de dikgeplooide dekens op -het hoofd. De kartest brandt boven zijn hoofd los: een kogel ervan raakt do wollen beschutting, glijdt er op af, knapt tegen de straat. Wat moet hij om het ge valletje lachenI Hij pfoest het uit. En 'hij roept in een aanvlieging van spotzucht: „Ik ga mij bij 't leger als schildpad melden!" In mijn wandeltochten door de enkele stadsstraten heb ik het huis van een antiquaar ontdekt, waar ik als u it oude gewoonte, binnenliep. Een bom was den dag te voren in het achterhuis ingeslagen, had niemand getroffen; maar de ruiten van den win kel waren bij de ontploffing gesprongen en de lucht druk had een deel van het oude vaatwerk, pocce- lein en gleieren voorwerpen omver gestort. De han delaar was er druk mee bezig het geheel geblevene te sorteeren en de scherven van herstelbare stuk ken te verzamelen. Ik hielp hem een oogenblik. Wij liepen in een verwarring van stukken en brokken op den grond gezaaid, waartusschen we soms nog de fi jne lijn eigen aan Meiszen, of de zachte kleuq van Sèvres, het blauwe van Delft of de honte men geling van Rouaan herkenden. De man kon zijn woede moeilijk verkroppen. Ik liet ze bent gerust uitstorten. Maar geen oogenblik had hij eraan ge dacht aan den haal te gaan. Gisteren hoor ik achter een lagen muur een vrou- westem zingen. Ik duw benieuwd de tuindeur open: over het murenomsloten schraal graspleintje, is een jonge vrouw vroolijk bezig de wasch op een dwars- gespannen touw te hangen. De witte stukken wan- peren aan hajre zijde. „Is de baas terug?" roep 'ik haar verrast toe. „Ach meneer; terwijl er niets valt moet ge toch wat Voorraad van vroolijkheid opdoen! Dan kunt ge tegen de bommen beter op. En we moeten met onze'zure gezichten toch spaar zaam zijn. Want bet kan nog veel erger worden. En indien we nu reeds van morgen tot avond treur den, wat zouden we later dan doen?" En waarach tig, ik moet bekennen, waar ze niet 'wil onderdoen of buigen, dat ze groot gelijk heeft. En nochtans: den dag tevoren waren weer enkele schoten op de stad gelost 'geweest, en gisternamid dag herbegon de beschieting weer. Over de stad, waar de spoel of het getouw niet meer kruisend loopt, weven thans do puntige 'stalen moordtuigen een geduldige en onmetelijke doodswade. En hoe lang sleept zich die'ellende nog voort? Dit alles toont aan hoe de -burgermenschen hier zijn. Zij overtreffen haast de soldaten. Zoo niet in moed, dan 'toch in eenvoud tegenover het gevaar. Zij leveren een schitterende getuigenis van hunne burgerlijke deugden af. Ik begon met van de kin deren te vertellen. Zij hebben minder dan ooit, den oorlog leeren aanzien als iets anders dan 't mooi ste onder de spelen. En ze voegen bij hunne roeke loosheid, 'een guitige wreedheid, waar de niet ver wittigde slechts vernederd kennis mee 'maakt. Het belet nochtans niet dat, voor een leven van bespiegeling, het bier de geschikte plaats niet is. Maar hij die een les van moed of eenvoudige wils kracht noodig voelt: hij kome een paar dagen bij de Vlamingen van hier wonen. Aan hem wil ik wel de plaats met haar naam noemen.... Als men hem maar doorlaat. EEN KLEINE ATTENTIE. Dezer dagen werd de Koningin Van België een aardige attentie bewezen. Tn Brussel wordt door een steuncomité ten behoeve van oubemiddelden een broche uitgegeven. Verguld en in 't midden gesierd met een steentje kocht het gegoede publiek deze voorwerpjes tegen goede prijzen. Zij doen nu te vens dienst ter demonstratie der nationale gevoe lens, daar het dragen van onderscheidingsteekenen niet geoorloofd is. Dezer (lagen nu maakte een juwelier uit Den Haag voor de Koningin van België zulk een broche met een edelsteentje versierd. Toen in 't begin de zer maand de Koningin het speldje ontving, toon de ze zich er zeer mee ingenomen. 'Reeds droeg ze het "meermalen bij haar bezoeken aan de hospik talen achter het front. De Koningin liet den vervaar diger door de Belgische legatie te Den Haag bedan ken. Gemengd Nieuws. WITTE, f ST. PETERSBURG, 13 Maart. Witte is overleden. Graaf Witte is in 1849 to Ti bis geboren. Gedurende den Russisch-Tuxkschen oor,log maakte hij zich ver dienstelijk door de organisatie van het spoorwegver- koer in liet Zuiden. Later word hij directeur van de Russische Zuidwesterspoorwegen. In 1892 werd Witte minister van verkeer, in 1893 van financiën. In dio noedanigheid maakte hij een begin met de staatsex ploitatie van spoorwegen. Ook voerde liij den gouden standaard en het bran- dewijnmonopoli© in, waardoor het evenwicht en tien aanleg van den spoorweg door Siberië lieon in :de staathuishouding werd hersteld. In 1903 werd' hij voor ae eerste maal jninisler-presidentDo oorlog met Japan kon zijn goedkeuring niet wegdragen. Iiy leidlde de vredesonderhandelingen met dat land. Naar men "weet moet Witte oolc een sterk tegenstan der zijn geweest vau den huidig>n oorlog. N.R.Ct. DOOD VAN MEVROUW ROCKEFELLER. Uit New-York wordt het overlijden gemekt van de vrouw van het hoofd der Standard Oil Company. Zij was een dochter van een Cleveland koopman, Spelman genaamd, huwde Rockefeller in 1864 en bereikte den leeftijd van 75 jaar. Zeer eenvoudig levende en onverschillig voor luxe, weigerde zij steeds de schitterende levenspositie, waar toe haar man haar in staat stellen kon. Zij had drie dochters en een zoon. Gedurende 50 jaar liet zij geen portret van zichzelve maken daar zij, evenals haar man, hevigen afkeer had van publiciteit. Haar grootste liefhebberij was rijden maar zij wilde nooit in een automobiel ritten. EEN NIEUWE KWAKZALVERIJ. in Duitsche bladen wordt de aandacht gevestigd op een nieuwe kwakzalverij, die uit commercieel oogpunt een buitengewoon succes blijkt te zijn. Hel is de ban de. jn de z.g. Schutz-brieven. Zoó'n brief kost een mark. Hij moet gekocht worden door een bezorgde moeder, een lieve vrouw of een verliefd dweepslerlje van een soldaat; zij stuurt hem naar hel front, en door dien .beschermenden brief is de krijgsman er zeker van, niet getroffen te worden door een vijandelijken kogel: hij zal gezond en frisch uit den oorlog terug- keeren. Men verzekert ons, dat er al meer dan 500.000 „Schutz"-brieven verkocht zijn, en dat de fabrikant er a! een auto mee verdiend hoeft. Het is een bekend Berlijnsch uitgever, die in Juli j.l. failleerde. VoxMedi. DA'S GEMEEN. Een individu, die den naam van Nederlander in het buitenland oneer aandoet, heeft terechtgestaan voor het Schepengerecht te Dortmund. De kerel had een'soldatenpak van een „Einjahriger" gekocht, zich een ijzeren kruis op de borst 'gehecht en den eenen arm in een zwaar verband gedaan, om daar na als „verwond soldaat" het medelijden der men- schen op te wekken en 'giften in te zamelen. In Bochuin en tal van andere plaatsen had hij Velen weten te bedotten en aanzienlijke bodragen ingeza meld. Rij werd veroordeeld tot 18 dagen gevangenis- DE PIJNLOOZE CHINEEZEN. Dr. Assmy, die langen tijd te Tsjoenking genees heer is geweest, schrijft in een aardrijkskundig tijdschrift over de gevoelloosheid van don Chinees. Europeanen beweren wel eens, dat de Chinees nooit pijn heeft, of 'liever nooit pijn voelt, maar dat is niet het geval. Echter staat het vast, dat de Chi nees veel minder gevoelig is dan de Europeaan. Wan neer de Ghineesche kwakzalver het wonscholijk vindt, zijn patiënt een lange naald tot groote diepte in bet lichaam te steken, dan zal hij het 'niet uit gillen, zooals ieder Europeaan zou doen. Voor een aantal jaren werd dr. Assmy bij eene ,onge vrouw geroepen, die in levensgevaar ver leerde. Haar moeder was zwaar ziek, én de Chinee- 8ohe kwakzalver had verklaard, dat zij sterven moest tenzij de oude vrouw een stuk versche men- schenlever nuttigde. Dit hoorde haar dochter, zij greep een mes, sneed zich den buik open, en haalde het stuk lever uit eigen lichaam te voorschijn. Een hevige bloeding was er natuurlijk het gevolg van, en men haalde dr. Assmy, om bet bloeden te stel pen. Toen dr. Assmy kwam, was het stuk lever al rekookt, en lag in stukjes gesneden op een scho- ,el. Het is dr. Assmy gelukt, dochter 'en moeder in het leven te houden. Maar naar do dochter heilig jelooft, dankt moeder haar genezing aan het stuk ever. Dr. Assny concludeert, dat het gevoel bij 1 den Chinees zeer weinig ontwikkeld is. Hieraan schrijft hij ook dè doodsverachtng van vele Chineezen en Japanners toe. (Vox Medic.)f Reclames. fWemneer de nieren niet in staat zijn hel urime- 7iiu°" uit het b'oed te filtreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijn selen verraden de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, 'hoofdpijn, duizeligheid, ze nuw- eu spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de'armen, schouders of beenen. Men lei niet op deze verschijnselen en toch zijn zij de kentee- kenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te ver woesten. Het'kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervorm de ledematen en gewriohten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloed vaten en aderen als een onoplosbare stof afzetten (verkalking, enz.). Het kan zich afzetten in het nierbekken, de urine- leiders en blaas, en ontsteking dezer organen, nir- zand, nirgruis, nier- en blaassteen met de daaraan gepaard gaande nierkoliek, veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hier toe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zul len haar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de nieren 'en het urine-organisme. Doordat zij het uri nezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels 'van uw ziekte uit. Te Schagen verkrijgbaar bli J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Too- zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.76 voor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt de echte Fostor's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2