Schap Courant. De Oorlog. een vast werkman, een Boeienvieiknian een vest werkman, METSELAAR (vakman) en TIMMERMAN Bevraagd. m vast werkman, bes! gewennen HODI, een vast werkman, Tehuis aangeboden Ui. SMIT. Schagen, Neerenstraat fee afgekalfde VAARS Schildersknecht 1 1654- Dienstbode Vast Werkman Voor de ZUIVELBEREIDING. WOENSDAG 17 MAART 1915. 58ste Jaargang No. 5557. Plaatselijk Nieuws. TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. Den Haag. 16 Maart. De kans, dat morgen Woensdag-avond de behande ling van Tiet ontwerp betreffende do voorwaardelijke slrafopschorsing zal aüoopen piet zeer groot. He den. Dinsdagmiddag, voerden vier sprekers het woord, en net lijstje is nog niet afgedaan, 't Zal mooi zijn, fin dien "morgenmiddag minister Ort aan 't woord komt Waarna de replieken. Do heer Lohinan zat van-middag, terwijl mi*. Lim burg zijne argumenten tegen het nieuwe instituut be streed, zeer ijverig notities te maken. Dat wij a.s. Don derdag beginnen aan do wijziging der Vermogensbe lasting, welke aan de eodskwestie zal voorafgaan, lijk de Kamer lieden besliste, is dus zeer twijïelaoh w Hel instituut der voorwaardelijke veroordeeling vond heden* verdedigers in de heeren. Limburg, Van Raalte en Hugenholtz. En de anti-revolutioniiaire dr. Scheurer bestreed het, husselden p.p., bij1 Volmacht en „geschreven linspS- ratie"? De heer Scheurer staat op het standpunt van mr. Lobman, dSt men aan het strafrecht goddetijken oorsprong toekont, ook de leer der vergelding, in naar volle consequentie, moet zijn toegedaan. De lieer Limburg stelt daar o.a. tegenover, dat bij voorbeeld oen. onvervalschto anti-rovolutionnair als de aan de Vrije Universiteit gepromoveerde mr. Polleana het nieuwe instituut steunt, mits 't niet als surrogaat diene voor korte vrijheidsstraffen. Maar dr. Scheurer is ongevoelig voor al dergelijke redeneeringen; wenscht de straf, als onvermijdelijk gevolg van het misdrijf, voor op te stellen, en ducht ijseLijke gevolgen van deze nieu wigheid. De heer Scheurer zegt om iets te noemen dat men, voort-redeneerend in de lijn der vrien den van dit „novum'ten slotte ertoe zou moeten ko men. den man, die uit nood steelt, een.... som gélds ter hand lo stellen, teneinde hem te „reclasseerem" Van al-zulke wee-ziekelijke sentimentaliteit, is dr. Scheu rer niet gedicndi. De Sneeker afgevaardigde leverde hier gelijk men begrijpt eene parodie op stellin gen als van den heer Hugenhoitz, die de maatschappij voor zeven-achtste aansprakelijk stelt voor de misdrij ven, die gepleegd worden dat men n.l. eten man, die struikelde, tegen opnieuw-vallen moet behoeden. Dit staat wel vast, dat dr. Scheurer tegen het ontwerp zal stemmen. Even vast, als dat het instituut der voorwaardelijke strafopschorting of hoe men 't noemen wil; mr. Lim burg vroeg het kindeken toch een naam te geven in onze strafwetgeving zal worden gelasoht Althans wal de Tweede Kamer betreft. En de Senaat zal hier wel volgen. Zij 't dan wat enkole senatoren betreft, „tegen heug en meug"... Mr. Limburg verklaarde „dankbaar, maar niet geheel voldaan" te zijn. Hij wenscht het instituut uitgestrekt te zien tot misdrijven boven den grens, dien het ont werp aangeeft (een jaar), terwijl liij' ook bezwaren heeft tegen den zi. te langen proeftijd bij overtrediinL gun. Bovenal trekt de voorwaardelijke veroordeeling mr. Limburg aan, wijl ziji mogelijk maakt personen, wier natuur 't noodjg maakt dat zij niet met de gevan genis „vertrouwd raken", buiten de cel worden gehou den. Oorspronkelijk was deze gezaghebbende jurist tegen het toezicht, patronaat, gedurende den proeftijd. Maar van die meening is hij teruggekomen. De lieer Limburg vindt dat patronaat thans mits natuurlijk met tact toegepast voortreffelijk. Dat de heer Hugenholtz gewenscht zou hebben, de verbetering van ons gevangeniswezen te zien vooraf gaan aan deze regeling, men zal 't begrijpen. Den heer Lobman voegde hij toe, dat de consequentie van diens leer hem had moeten noodzaken naar de lij den van galg en pijnbank terug te gaan. Of kan men van een armen aroanmel, die een broodje kaapt om onder-dak te komen en gelukkig is dat hij „opgeborgen" zit en te-eten heeft, zeggen dat hij „straf' ondergaat?... Men gevoelt, dat 't oogenblik, waarop de discussiën over dit ontwerp afgeloopen zijn, nog tamelijk ver af ligt! Mr. ANTONIO. OP HOOP VAN ZEGEN. 't Is toch wel eigenaardig, dat wij jn Sohagen nog bijna nooit een stuk van Heijermans'opgevoerd hebben gekregen. Behalve een enkele maal door een 3c- rangs tooncelgezelscbap met kermis, is maar hoogst zelden een der 'bekende spelen van Heijer- mans hier voor het -voetlicht gebracht. Wilde men een van die veelbesproken en ook veelgeroemde geesteskinderen van 'Heijermans zien, dan moest men naar elders terwijl toch anders Schagen nooit'misdeeld wordt wat kunst betreft. En nu deed het ons zoo dubbel genoegen, 'dat op 'den jubeltocht vaq l-leijermans door Nederland, ook aan Schagen 'n bezoek zou worden gebracht. Ook hier een 500ste opvoering van Op Hoop van'Zegen. Jammer dat deze uitvoering zoo plots werd'aan gekondigd en er voor een buitengemeente als de onze zoo weinig, te weinig tijd Van voorbereiding was, dat moest, het kon niet anders, een .slechten invloed hebben op het bezoek. Jammer zeggen we, want Op Hoop van Zegen, met Ven rolbezetting als thans, die als 't ware is ingeleofd in Mat spel van de zee, moeat groot gonot geven. I Veel 'van wat er in Op Hoop van Zegen gezegd, o£ /liever getuigd wordt, schrijnt niet meer zooals bij de vroegere opvoeringen. Verschillende oorza ken .zijn daarvoor, gelukkig ook deze, dat er ook hier veranderd en verbeterd is maar toch spreekt de groote geest van Heijermans in zijn volle kracht nog tot ons. 'Juist niet zoozeer in die oogenblikken van uitbarsting van groot'leed, in die hartstochte lijke aanklachten als wel in het meer intieme van dit spel. Uit die fijne interieuitjes die ons daar voor oogen.worden gebracht, met een meesterschap zooals alleen Heijermans dat vermag, spreekt zoo veel schoons en diep gevoelds, dat brengt ons steeds diep ondër den indruk. Hoeveel maal men dat ook moge zien, het blijft groote kunst. Groot blijft ook die kleine kittige 'figuur van dat kleine visschers wijfje, die Kniertje bij uitnemendheid. Deze en de ze alleen kan ons dat harteleed zoo doen meevoelen. Dat typische figuurtje is immers echt echt naast dat andere, dat mooi spel is, knap werk dit is leven, werkelijkeid.. 't Waren woorden van hulde en waardeering, die de heer Baron Collot d'Escury sprak namens het hier gevormde comité, toen hij aan het eind der voorstelling den heer Heijermans een mooien lau werkrans overhandigde. Woorden, waarin hij zijn eerbied uitsprak voor den grooten kunstenaar, woor den vandank voor het -vele liooge genot, dat hij geschonken had ën voor alles wat hij voor de kunst had gedaan. Dat ook mevrouw De Boerde Rijk als Kniertje een bloemenhulde 'in ontvangst had te nemen, spreekt vanzelf evenals mevrouw Julia Guijpers, die'het comité als oude en zoo goede be kende bier op een avond 'als deze zoo gaarne een bewijs van vereering schonk. Dat .vanuit de zaal deze huldebetuigingen door warm applaus werden onderstreept, spreekt vanzelf. Schagen heeft Heijer mans, zooals deze in zijn woord van dank zeide. vriendelijk ontvangen, laat ons wenschen, dat deze kennismaking er toe moge leiden, dat zijn ge zelschap hier nu eens meer zal optreden. ARMMEESTER. De heer H. J. Knüwer is herkozen tot Armmees- ter bij de R.-K. Gemeente alhier. Binnenlandsch Nieuws. PROPAGANDA-UITVOERING. De Bond van Gymnastiekverenigingen in Hol lands Noorden lieeft besloten, zijn jaarlijksche pro- paganda-uitvoering te Schagerbrug te houden. Reeds in 1914 was daartoe besloten, doch de uit voering ging toen door de plotselinge mobilisatie niet door. WERINGEN. Gïfitei'en. had door B. en Wi. ten raadhuize de publieke aanbejteding plaats van: a. Het leveren der schoolbdhoeften voor de drie O. L. scholen. Insdhxijvters de heerenP. de Lange te Deventer, perceel 1 f 295.57, perc. 2 f 283.68; P. Out te Koog n .d. Zaan, perc. 1 f 284.13, perc. 2 f 293.57; C. J. Boeker te Weeringen, perc. 1 f242, pc-rc). 2 f 272; JVj. C. Meilink te Zutfen, perc. 1 f 229.9<X perc. 2 f 269.74. b. Het leveren der benoodigdheden voor het han- werkonderwijs voor de drie O. L. scholen. Inschrij vers de heeren: J. Egelman te Wielingen f 169.50; L. Ruinpff te Helder f 168.53. c. Het vernieuwen der kUnkjdrbestrating te Hippo- lytushoef. Inschrijvers de heeren: S. Lont Jz. te Wie- ringen f 2250, J. Klein Cz. te Wielingen f 2196. P. Dekkinga te Amsterdam f 2175, G. Timmerman te Wié- ringen f 2120, P. Stam te Grootebroek f 1997, C. Kroon te \Y leringen f 1950, G. Rutsen te Nieuwe Niedorp d. Het vernieuwen der klinkerbesteating te De Hau- kes. Inschrijvers de heeren: P. Dekkinga te Amsterdam l 455, P. Stam te Grootebroek f 398, G. Timmerman te Wieringcn f 376, S. Lont Jz. te Wieringda f 360, J. Klein Cz. te Wieringen f 350, C. Kroon te Wieringcn f 325, C. Rutsen te Nieuwe Niedorp f 320. Alles aan de laagste inschrijvers gegund. Op verschillende punten van het oorlogsterrein in In Frankrijk wordt hevig gevochten. Het blijkt wel, dat den laatsten tijd voordeelen behaald zijn door de verbon den. Frans chen, Engelschen en Belgen. Het bosschengebied der Argonnen en de Champagne, welke streken liggen tussdhen Reims en Verdun, is be paald een sector van het grootste belang, zoowel voor de Framschen als voor de Duits diers. De Franschetn pogen, zich hier een doorgaing te breken; de Duitscihers trachten Verdun meer te naderen. Echter: al vorderen de Frans chen een weinig, van een doorbraak is nog geen sprake. Het dorp Vauquofc is door de Frans chen be zet. De Engelsche legers roeren zich de laatste weken meer ai meer. Daar zijn dus zeker belangrijke versterkingen aangekomen. De bezetting der dorpen Neuve-Chapelle en Epinette bij het Kanaal van La Bassée blijkt meer en moer een beslist succes, dat bovendien gehandhaafd blijft. Echter wil dit nog geenszins zeggen, dat het een. succes van eenigo 'beslissende beteeketnis was. De Engelschen maakten vele krijgsgevangenen. Het nieuw ste rapport van Generaal EVencli zegt, dat de verliezen der Duitscihers van den 10 tot den 13 Maart niet min der dan 17 a 18 duizend man bedroegen. De Generv.ai meldt echter hiet de verliezen die zijn eigen leger heelt geleden. Zullen die zooveel minder zijn? Het is ontzet tend! als men.nagaat dat dit slechts een heel klein ge-' deelte vormt van het 300 K.M. lange front in Frank rijk. Een voordeel rvan zeer korten duur behaalden de Duitschers door dc bezetting van St.'E'oy (ten Zui den van Yperen), daar de Engelschen het dorp ter stond 'weder heroverden. w De Belgen'opereeren langs'de Yser en in de dui nen boven Nieuwpoort. I Overal bedrijvigheid en actie, aan weerszijden. Met de 'intrede van 'heter weder zal ongetwijfeld de werkzaamheid der reuzenlegers steeds toenemèn. Zou dan.de beslsising-'vallen, waarop de wereld wacht? 1 In Russisch Polen ten Noorden van den Weich- sel'wordt voortdurend hevig gevochten. Om Prasz- nys zetten de Russen 'hun aanvallen -voort, met het dool de Duitschers naar hun grenzen terug te drij ven.'Langs de Narew en de Njemen, waar een heele rij Russische vestingsteden 'liggen, houden de Rus sen zich de Duitschers van het lijf, maarzelf vorderen doen zij evenmin. De vesting Ossowicz wordt nog steeds doot. de Duitsche kanonnen be scheten. Men. kan nieuwsgierig zijn, hoe hier de strijd zal afloopen; welke verrassing zal Hinden burg nu weer brengen om'den Russen een gewel digen klap toe te brengen? Het is niet aan te nemen, dat 'in deze streek geen groote dingen op komst zijn. Het. is mogelijk,'dat de nu door do Duit schers gevoerde verdediging het masker ia voor een groote troepenconcentratie hier of daar. Ten Zuiden van den Weichsel gebeurt niets be langrijks, doch in de Karpathen wordt reeds weken lang een 'geweldigen strijd gestreden, zonaer dat een der partijen noemenswaardig vórdert. In deze barre bergen heerscht slecht weer, de sneeuw ligt bergen hoog en het vriest zeer hevig. Toch trach- teu de tegenstanders elkaar een voordeeltje af te snoepen. 1 Het jongste Russische -legerbericht wijst op be haalde voordeelen, bij de Uszok- en Jablonka-pas- sen. Ook in de Boekowina bij Kolomea schijnen de Russen de Oostenrijk3ch-Duitsohe troepen weer in 't nauw te brengen. De Russische telegrammen ge wagen van enkele duizenden govangenen ou buit gemaakte mitrailleurs. Do Oostenrijksche vesting Przemysl is langen tijd alleen bewaakt, doch schijnt fnu weer'door de Rus sen te zullen worden aangevallen. Zij veroverden oenige"hoogten om de stad. Van de Dardanellen hooren we de laatste week ab soluut niets van de Engelschen. Wel vele berichten uit Turksche bron, die echter vrijwel waardeloc» mo gen héeten, daar ze al te duidelijk louter en alleen eene politieke beteckenis verraden. Toch is liet wel zeer eigen aardig, dat na "de zwenking van Griekenland de ver bonden vloten geen noemenswaardige aktie meer hebben gevoerd. Doch, Lord Kitohener heeft immers in het Engels die Lagerhuis gezegd, dat hij niets mocht zeg gen, doch dat alles goed ging? In Egypte en in den Kaukasus gebeurt niets. Even min ter'zee. Langs onze kusten wordt herhaaldelijk zwaar kanongebulder gehoord. Maar noch van Engel schen, noch van Duitschen kant vernemen we iets van «•ou zeeslag of zoo iets. Wat of dat schieten dan mag zijn? Verschillende Oorlogsberichten. IN DE DARDANELLEN. Uit Konstantinopel, 16 Maart. In de 'jongste da gen hebben slechts weinig beteeker.enüe acties van de vloot der geallieerden in 'de Dardanellen plaats gehad. De vijandelijke linieschepen bepaalden zich tot demonstraties. Twee rueuwe pogingen van den vijand om door nachtelijke aanvallen van kruisers of torpedojagers de buitenste 'hindernissen te 'naderen en de mijnen weg te 'mimen werden door de waakzaamheid en 't krachtdadig vuur van de verdedigers verijdeld. De door de vijandelijke 'pers verspreide berich ten over een landing en over successen van de vijandelijke s trijdmacht bij Smyrna zijn uit den duim gezogen. De overmoed, dien de'vloot der geallieerden tot du-verre heeft betoond, schijnt na het welgeslaagd optreden van de Turksche zeemacht \erminderd te zijn. Te Konstantinopel is men volkomen rustig, de bovolking is bijna onverschillig geworden voor de blokkade der Dardanellen. VASTE BRANDSTOFFEN UIT DUITSCHLAND Naar aanleiding van het Wolff-telegram over het door de DUitsche regeering uitgevaardigde verbod van uit- en doorvoer van steenkool, anthraciet, bruinkool, cokes, langs "kunstmatigen weg bereide brandstof met inbegrip van geperste kool uit steen kool.en bruinkool bereid, schrijft de Tel.: Er bestaat geen reden 'voor ongerustheid omjrent dit uitvoerverbod. Het was bekend, dat het zou ko men. De regeering was enkele dagen geleden reeds op de hoogte. Het doel is tweeërlei. Allereerst om de levering van speciale soorten kolen aan den vijand te voor komen, voorts tot het verkrijgen van een ruilob ject, als tin, rubber, aardappelen en levensmidde len. waarvan hier de uitvoer is verboden. Het ver bod is niet met een Jonvriendelijke bedoeling -uitge vaardigd en het wordt gegarandeerd, dat wij een normaal kwantum bekomen. Het 'is heelemaal het systeem van Duitscliland, in de laatste tijden, om uitvoerverboden uit te vaardigen voor allerlei arti kelen, waarvan aldaar overvloed is, ten einde -van elders in ruil artikelen te betrekke®, waaraan in Duitschland behoefte'bestaat. I EEN DUITSCHE OPGAVE OMTRENT; DE EN - GELSCHE VERLIEZEN. Berlijn, 16 Maart. Tegenover de door de Engel sche admiraliteit op 13 Maart uitgegeven officiëele statistiek, volgens welke het totale verlies van de Engelsche koopvaardijvloot sedert den aanvang van den oorlog 87 schepen zou omvatten, vernemen de bladen van welingelichte zijde, dat 'deze opgaven onvolledig zijn. De feitelijke verliezen van de En gelscue handelsvloot zijn veel grooter, het aantal der in den .oorlog verloren Schepen bedraagt 124, waarbij dan nog komen de verloren gegane traw lers. welker aantal in de Engelsche statistiek op 47 wordt gesteld. Het totale verlies zou dus 171 schepen bedragen* 4 f DE TOESTAND TE KONSTANTINOPEL. Uit Londen, 16 Maart, aan het Hdbld.. De Times verneemt uit Boecharost, dat daar steeds meer Duit sche families uit Konstantinopel aankomen. Zij be weren dat de Turkscbe soldaten, daartoe aangezet dcor hun officieren, bevelen weigeren te gehoorza men en dat het Turksche leger gedesorganiseerd is. De Duitsche banken zonden 32 kisten met goud van Konstantinopel naar Berlijn. De geëmployeer den verklaren dat er tepgevolge van den aanval op de Dardanellen in de ^hoofdstad een oproerige geest heerscht. I DE HOUDING VAN GRIEKENLAND EN BULGA RIJE. Uit KEULEN, 16 Maart. Volgens de Volks-Ztg. heeft Zographos, de Grieks che minister van buitenJandsche zaken, aan een medewerker van de Giornale d' ilalia gezegd, idat Griekenland niet met dc Entente samen wil gaan, omdat het geen bepaalde toezegging over de te behalen voordeelen, noch over de gedeeltelijke verwet zenlijking vnn zijn nationale program ontvangen heeft Griekenland is van plan een conservatieve finstede van een avontuurlijke politiek te voeren. Volgens den correspondent Ic Sofia van de Kolni- sckc Zeitung maakt de Entente hardnekkig het hof aan Bulgarije. Men zou in zijn aanbiedingen de Warda-linie reeds overschreden, hebben en het zou geen verrassing baren, zoo men In zijn aanbod dc Bulgaars che weasdien volledig tegemoet kwam. De Koin. Ztg. zegt daarentegen, dat gisteren Ra- doslawof, de Bulgaarsche minister-president, nog ver klaart heeft, dat Bulgarije goede redenen had om zijn onzijdigheid tc handhaven. N.R.CL VOOR DEN VREDE. Uit BERLIJN. 10 Maart. Volgens de „Corriere della Sera" zal 21 Maart met goedkeuring van den kardinaal- staats-sccretaris in alle Katholieke kerken van de we reld oen kerkelijke plechtigheid plaats vinden met btf- »mderen aflaat. Ook zal het pauselijk gebed om vrede in alle Europees che kerken worden herhaald. HUMOR VAN GEWONDEN. Een Engelsche soldaat komt afscheid nemen van den hcepitaaldokter en dankt hem voor de luan bewezen goede diensten; do soldaat is opgewekt, ul mist hij een van zijn bedien jen hij verzekert den doktor: „O! ik weet zeker, dat ik werk zal vinden" „Hoe weet je dat zoo zeker?" vraagt de militaire dokter. - „Dc zal wel een baantje krijgen om thuis plum pudding te stampen met mn houten been, suT Een gewonde Fronsche ondcr-officicr wandelt In den tuin van zijn infirmerie, als een der bezoekdames op hem af komt; om iets vriendelijks tegen den gevvonde te zeggen. Hij maakt met do linkerhand het militaire saluut, en zegt glimlachend: „Excusez madame, dat Ik u de rechterhand met kan reiken 1" Ze was hem afgezet. LEEN PAASCHETEREN IN DUITSCHLAND. Dit oorlogsprohlocm wordt behandeld in den Lo- kal-Anzeiger. -De schrijver komt tot de slotsom, dat het eten van kip-eieren met iPaschen moet worden afgekeurd. Duitsecblands' eiervoorraad laat op het oogenblik slechts toe, dat iedere Duitseher om de vijf dagen een ei eet. Dc gezonden en sterken be- hooren dus het gebruik vau eieren zooveel moge lijk le beperken, opdat de zieken en zwakken dage lijks eieren kunnen gebruiken. Maar legen het nut tigen van suikereieren-en eieren van chocolade is geen bewaar. Integendeel. Suiker is -een kostelijk vclksvoedsel en men kan dus met Paschen gerust zijn nart ophalen aan suiker-eieren. Men :-ture er ook zooveel mogelijK naar het front, als Paasch- groet en als krachtig voedingsmiddel. Aan choco lade-eieren mag men 'zich eveneens naar hartelust tegoed doen, want Duitschland heeft genoeg cacao, liet hroodverhruHc'zal er meteen tijdelijk door be perkt worden, meent de medewerker van den Lo- kal-Anzeiger." r l ALLES NAAR HET LEGER. Van de 22.600 leerlingen die m Duitschlard de hoogste klasse der fponnasia bezoeken, hebben 20 duizend bun intrede in het leger gedaan. Bijna allo leerlingen der scholen van middelbaar onderwijs heb ben zich vrijwillig aangemeld. Aan de abituriënten van dit jaar Is eveneens een noodexamen toegelaten. AANMAAK VAN MUNITIE. Uit LONDEN, 16 Maart. Lord Kitchcner machtigde heden Lord Southwark lot de mededeeling, dat sinds het begin van den oorlog de productie van munitie 300 maal grooter was geworden dan vroeger. Hij hoopte echter, dat het htm door de groote vermeerdering van arbeidskrachten zou gelukken de voorraden, nog veel sterker te vermeerderen. ZF.EJJEDENSTAKING IN NOORWEGEN. De A oss. Ztg. .verneemt uit Christiania, dat de staking onder de Noorweegsche 'scheepsbemanning steeds grooter omvang aanneemt. Ook de .loorsche bond van kapiteins !en stuurlieden van de Noor- srhc kustscheepvaart verlangt een oorlogstoelage voor baar leden Dientengevolge gingen Zondagavond alle stuurlie den der „Bergenske Nordenfjeldske" en „Vesto- raalske" reederijen aan Jland. 4 Dc kapitein van het Engelsche schip „Irma" wei gerde zijn schip te laten vertrekken, daar hij geen „onderkruiper" wilde zijn. Hij werd daarop door zijn reederij dadelijk ontslagen. Dit verergerde deD toe stand. j Ook do andere "vereenigingen van loodsen en stuurlieden zullen waarschijnlijk met de stakers ge- mecne zaak maken. Verschillende voor het Noor den bestemde stoomschepen liggen in 'Bergen. Nog ernstiger gevolgen schiint de staking der kaai werkers te Drotitheim te hebben. In de laatste drie dagm werden in dc haven van Dromtheam niet gewierkt. De voorzitter van den bond van transportarbriders ver klaarde, dat zoo noodig de staking over de geheele kust moet worden uitgebreid. Voorloopig wordt m de haven van Drontheön gewerkt door studenten en gymnasi asten als vrijwilligers, wat licht aanleiding kan geven tot onlusten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht -in den morgen van den 17 Maart 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch instituut le Dc Bilt. Hoogste barometerstand 762.0 te Vlissmgen en Maastricht, laagste barometerstand 746.S te Hapauraudi. Arerwachting tol den avond, van 18 Maart. Zwakke tol matige winden uit W. richtingen. Be trokken tot zwaarbewolkt. Mogelijk eenige regen, la ter iets zachter. B rgerlijke Stand. GEMEENTE 7JJPE. Ingeschreven van 13 tot 16 Maart 1915. Geboren: Anna Geertruida, d. v. Jacob Groen en Jantje Dammes. Getrouwd: Arie Grin, 23 jaar, te Anna Paulowna en R-eintje de WpaL, 22 jaar, tc Zijpe. Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart. Koode kool f 2.40 a 12, gele kool f 2.10 a 13.70, witte kool f 2 a 6, zak roode kool f 4.05 a 4.61, witte kool f 3.39 a 4.20, uien f 6.40 a 7.30, wortelen f 2.25 a 2.75. AdUerteutiën. Gevraagdtegen 1 Mei goed kunnende melken, bij Doekes'Jz., Woudmeer, Haringkarspel. Bij oadergeteekende kan direct of Knecht geplaatst worden. J. LouweAJbz. Sshagerbrug Stolpen. Wordt gevraagd met 1 Mei bekend met de bouwerij, des zo mers Zondags vrij, bij K. Schagen, Middenweg, Beemjter. Inlichtingen ook bij C. Schagen te Oudesluis. M. SCHIPPER, Schagerbrug. Tegen 1 Mei gevraagd, bij Tj. van Duren te Kolhorn. Wordt gevraagd: met 1 Mei» goed melken vereischte, bij J. v. Stok te Nieuwe Niedorp. gevraagd, April of Mei die goed kan melken te vervoegen bij A. Donker, Hoogwoud of I). Wit Cz. Wateringskant N. Niedorp. Te koop: een klamp bij A. Raven Pz., Stoom weg, Bree- zand. Gevraagd met 1 Mei, bekend met de bouwerij, bij. Gebr. Slot, Groenveld, St. Maarten. voor Meisjes die te Alkmaar een inrichting voor onderwijs bezoeken. Brieven Voordam C la, Alk maar. gevraagd, goed melken vereischte, bij D. VAN DER STOK, Nieuwe Niodorp. Ruime voorraad. Holsteinsche en Favoritekarns. Ovale en ronde Draaikarns. Stootkarns, Wei- en Melkvaten, Roomvaten, Kaastobben, Emmers. ALLES EIGEN FABRIKAAT. Rechte Melkbussen. Transportbnssen. Roomkommen, Melkteems en Koperen Ketels, Kaasmakers en zetters, enz. Gegalvaniseerde artikelen Puntdraad, Vlechtwerk, IJzerdraad, Emmers, Tobben, Veevoederketels. te koop. bij D. JOON, Leijerdijk, Oude Niedorp. evraagd, bij A. Kistemaker, Dirka horn.

Schager Courant | 1915 | | pagina 5