üllltll NitlIS- GRATIS DONDERDAG 18 MAART 1915. 58ste Jaargang. No. 5558. UitgeversTRAPMAN Co. NIEUWE ABONNE's De dingen om ons heen. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. SCHAGER EOURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer Bot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. van dit blad ontvangen de nummers tot 1 APRIL n.s. DE IIITG. HUISVESTING VAN KRIJGSGEVANGENEN. Bij gebrek aan werxetijk oorlogsnieuws en van din gen, die interessanter zijn dan de verovering an 'n duim of veertig loopgraaf, zijn 'de beide partij, u nu begonnen elkaar allerlei leeiijke d.ngen le ve. wij te Nic. meer de algemeenheden zooals de vraag wiens schuld de oorlog ,nu eigenlijk is, geheime afspraken en dergelijke, men komt nu aan met kleine geniepigheden. De behandeling van civiele gevangenen, het slechte voedsel, 'de sjovele ligging, de vervuiling en wat dies meer zij. Duitschers, die als burger in Engeland geïnter neerd zijn geweest, klagen steen en been. In Duitsch- land vastgehouden Engelschen, Russen en Frans dien huilen ach en wee. En de regeeringen, die beschuldigd worden, produceeren triomfantelijk de verklaringen der ontslagen geïnterneerden, waaruit moet blijken hoe goed zij het tijdens hun onvrijwillig verblijf wel gehad hebben. Moet blijken want natuurlijk zeggen de klagers dat het uitgereikt gunstig getuigschrift niets dan gedwon gen fraaiigheid is geweest: conditie sine qua non om te worden ontslagen. En dan komt de Regeering weer, die mei die verklaringen al zoo innig blij was^ en slaat de handen ineen over zooveel slechtheid en hypocrisie van die ontslagen geïnterneerden, die letterlijk verwend zijn, gekoesterd als waren het landskinderen en nu die goede zorgen zoo met laster betonnen. Natuurlijk zijn het de arme neutralen weer, wier sympathie gewonnen moet worden, die al die klaag liederen en rectificaties uit de eerste hand te slikken krijgen en mee moeten huiveren en beven over zooveel slechtheid. Eerlijk gezegd, komt al dit gejammer ons overdre ven voor. Dat mén het in een iinterneeringskamp of als krijgsgevangene niet heeft als in een goed hotel of bij moeder thuis. In zoo'n kamp, waar allerlei elementen zijn, moet orde en regel, tucht en discipline heersoh'eh etni .(Kat die niet altoos met fluweeJen handschoenen te verkrijgen zijn, as helaas gebleken uit het opstootje in het Belgische kamp met 'de bekende fataLe gevolgen. Dat ook/ 'cf«ü verpleging en voeding van zooveel monden meer, met gebrekkige of totaal gemis aan voorbereiding te wenschen overlaat, is ook niet te verwonderen. De legers hebben groote behoeften aan allerlei en gaan natuurlijk voor. Daarna komt de eigen burgerlijke be volking, die ook op allerlei manier hulp der overhead behoeft langs den weg van prijszetting, regeling van verbruik, opslag van voorraden enz. enz.. Wat geldt "van de oorlogvoerende landen, wier ^behoeften natuurlijk het grootst zijn, geldt in mindere mate ook voor de neu tralen, die al lijden zi| nog niet direct gebrek ann tal van artikelen, toch een precair bestaan voeren bij gebrek aan geregelde importen van velerlei1 buiteadandsche ren. Dit alles neemt echter niet weg, dat het lot van krijgsgevangenen en burgerlijke gein terneer den zoo> dra gelijk mogelijk moet worden gemaakt en de grootste moeilijkheden, die de Staat, wier gevangenen zij zijn ondervindt bij het zorgen voor haar onvrijwillige gasten, mag nog geen excuus zijn om die zorg geheel of gedeelte lijk na te laten. Een beroep op noodzaak of eigen tekort gaat hier niet op, waar men de gevangenen immers tegen hun zin houdt en niets hun in-vrijheid-stelling verhindert zoo de zorg te zwaar wordt, zwaarder dan het belang van hun vasthouding... Dat de oorlogvoerenden daartoe niet overgaan, spreekt van zelf. De krijgsgevangenen zijn nu eenmaal zoovele tropheeën met luide fanfares in overwinhingsrapporte» begroet en aan do wereld verkondigd. De civiele ge vangenen heet en althahs vastgenomen te zijn hetzij als gijzelaars of ander vermoeden van spionnage of dergelijke redenon. Van loslating is dus geen sprake. Maar de gewoonste menschelijkheid eischt hun be hoorlijke verzorging en de wereld, volstrekt niet alleen het vólle waartoe zij behooren, heeft er recht op te we ten, dat die verzorging goed is en dat er voor al de praatjes en verwijten waarop wij onthaald worden, zelfs geen schijn van grond kan bestaan. Waarom zouden de neutralen zich niet met dit werk belasten'? Waarom zou Scandinavië, Nederland, Zwit serland niet 't zij de burgerlijke, 't zij de krijgsgevange nen, 't zij belden, 't rij bij elkaar, ter verpleging ne men? Waarborgen tegen ontsnapping zijn hier even goed le nemen als elders. De kosten zijn gemakkelijk genoeg te berekenen, zooveel burgers zooveel, zooveel sol daten, zooveel officieren zooveel, maakt voor elk der betrokken partijen zóóveel per dag. Desnoods bij' voor uitbetaling en zeker onder vrijstelling van vol doenden toevoer van levensmiddelen en alle andere be hoeften? Het voordeel voor het land, dat zich van de verzor ging ontslagen ziet is groot. Dat der gevangenen en geïnterneerden, die door een welwillend neutraal in plaats van door den vijand verpleegd wordt eveneens. En voor den neutrale zeker niet het minst. Want die is nu zéker voldoende voorraden te ontvingen voor rijn bevolking. Er komt vraag naar allerlei arbeid in verband met huisvesting, transport en verpleging, waar door aan stagnatie in vele bedrijven een eind kan ko men. Tenslotte krijgt hij ook de zekerheid niet ia den oorlog te worden betrokken. Want in rijn land ver toeven; n-en groot aantal weerbare mannen, vijanden van de partij, die het zou aanwillea het neutrale land, dat hen huisvest, tc attakeeren. Wie ziet niet in hoezeer de onschendbaarheid der neutrale landen daardoor zou worden gebaat? Een Duitsche aanval op ons land zou immers betee- kenen een wapening van alle hier aanwezige mannen der geallieerden of van de Dui'tscliers en Oostenrij kers die ons uit de Engelsehe interneea'ngskampen zou den worden gezonden, zoo de geallieerden onze neu traliteit. zouden willen schenden. En Voor het precedent behoeft men niet ver te kijken. Zwitserland heeft reeds in '70 een groot aantal Fran- schenj gehuisvest, die anders in Duitschland krijgsge vangen zouden zijn gemaakt. Het kón dus. Ten slotte, hoe groot zou de winst niet rijn, wan neer zoodoende aan verdachtmaking en jermiaae over slechte behandeling eenmaal een einde kwam? UITKIJK. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 16 Maart 1915. BEDELARW. Pfcier Boon, een reuze-dwerg, geboren te Texel, laat stelijk woonachtig te Amsterdam, is reeds in den herfst des levens. Hij is zoo'n beetje grondwerker van beroep, maar 't loopt leelijk naar 't eind met Pierre. MLs Jdkai oen gc\olg vuil d~ iuobLLauc.. Arm, wcrkelöuo, b or deloos,.. enz... Up 15 Februari bedelde boon iu Ae. openbaar ouder de gemeeauv. NvNa.cij.iOo., man .aix. daarbij niet veel geluk. De oplettende gemeenteveld wachter P. Manshande had hem secuur in de gaten, juist toen hij zonder koopwaren aan te bieden, de hand uitstrekte tol het in ontvangst nemén van een aalmoes. Dit geschiedde aan de woning van inej. de wed. v. d. Lee. Boon liep heden een eisch op tot 3 dagen hechtenis plus 1 jaar rijkswerkinrichting. IN ERZET. Volgden een tweetal verzetzaakjes, waarin beide koe ren Gerrit van Waeringen als beklaagde werd uilge roepen. Daar des deurwaarders stem in deze echter was gelijk die eens roependen in de woestijn en be klaagde niet de beleefdheid had gehad om te verschij nen, zoo werd rijn verzet vervallen verklaard. en kwa men we aan 't vierde zaakje. DAT GAAT MAAR ZOO NIET. Dat was van jdem hr. v. d. Wiel contra den hr. Jan Rood, landman in de gemeente Hoogwoud. Jan heeft jongens. En dan heb je wel eens wat, t rij met school meester, dominé of huren of wat dan ook. Jan's Klaas, een ferme opgeschoten bhas, liep op de avondschool om 't herhalingsonderwijs te genieten, dat in de school in dte Weere onder leiding van het hoofd dier school, J. v. d. Wied, werd gegeven. De 39-jarige paedagoog leek echter niet veel moois van hel hertialingsonder- wijs te zien en merkte nogal eens kattekwaad en balda digheden, waaraan naar het scheen Klaas Rood ook niet geheel vreemd was. Maar hij wilde er hij ondervraging niets over los laten. Vader Jan, die vanaf den open baren weg had gezien, dat meester zich nogal opwond en, tamelijk heftig met armen en handen gesticuleerde, ham de vrijheid, ereds even het schoolgebouw binnen te slap pen, meester eens behoorlijk tegen het schot te duwen en den toch al ontstemden leeraar nog vrij venijnig uit le schelden bovendien. Geen wonder dai de heer Van de Wiel zijn troost bij Justitia zocht. Klager zette in een nogal uitvoerig betoog een en ander nader uiteen. De O. v. J. easchte tegen vriend Rood f 25 of 5 dagen BALDADIGHEID. J. A. iWiobbe uit Bergen heeft van den laatsten Jan. op dein eersten Februari een reuzeanacht gemaakt. Eerst met een paar vriendjes van die vlakte, v. d. Steen en Bijwaard, de eerste, metselaar, thans te Winkel, de ander nog te Bergen wonende, naar Schoorl, vanwaar diep in den nacht de terugtocht werd ondernomen. Een der vriendjes kreeg aanvechting om in eein paal van de electrische straatverlichting te klimmen, en dal vond Wlolbbe zoo leuk, dat hij een bierfles ch je nam en er mee naar rijn kameraad wierp. Hij raakte het electrische lampje echter dat verbrijzeld werd. Wjobbe jammerde nu, dat hij zoo dronken was ge weest, niet geweten had wat hij deed, etnz. Niet tot zijn onverdeeld genoegen werd tegen hem nu f 25 of 10 dagen hechtenis geëischt. EEN DRIFTIG VADER. De zesde beklaagde was Klaas Visser, een boertje uit Twisk, dat stilletjes weggebleven was. Hij heeft een tl-jarig zoontje, dat door een anderen iets ouderen jongen nogal eens wat te lijden had op 't „schoolpad" Klaas' minnend vaderhart kon dat niet langer hebbein en op een goeden dag, 1 Februari, nam hij dien an deren jongen. Dirk Koster eens duentig beet en dreigde hem te verdrinken. Zoover kwam het nu wel niet en 't was ook Klaas niet te doen om den jeugdigen tegen stander van rijn zoontje van. 't leven te berooven, doch niettemin zou ook vader Visser toch gevolgen onder vinden van rijn kwaadaardig optreden. Een paar vrouw tjes, van wie de een de mama van Dirk Koster bleek le rijn, hadden waargenomen wat er was gebeurd en „op hoop van zegen" kon dus wel een strafzaakje de wereld ingestuurd worden. En dat gebeurde. Met dit gevolg, dat de O. v. J. thans f 10 boete of 5 dagen hechtenis eischte. DEUREN DICHT. Volgde een zaakje tegen H. J. Rappoldt uit Helder, dat met toepassing der Kinderwetten, met gesloten deu ren behandeld werd. Er werd tegen beklaagde, naar we later vernamen, een jaar tuchtschool geëischt. IIET VERVOLG. De laatste zaak was het vervolg van j.1. Dinsdag, n.1. de voortgezette behandeling van de strafzaak tegen Wi de Lange Sr. uit de Harmonie te Alkmaar, toen aan gehouden omdat de getuige C. G. Vunderink vorige week niet gekomen wBs. Nu was deze kellner, destijds in de Lange/s 'dienst, present. Hij gaf desgevraagd op, de vorige week, ziek zijnde, niet te hebben kunnen verschijnen. Getuige verklaart, in December j.1. in dioust te zijn geweest van beklaagde de opdracht te hebben ontvangen van diens zoon, zonder dat beklaagde daar bij tegenwoordig was, om een tweetal volgepakte kisten te brengen naar een stadgenoot, H. v. d. WaL Toen, kellner Vunderink daar aankwam met dat zaakje, was er bij v. d. Wal een winkeljuffrouw en heeft Vun derink in haar tegenwoordigheid die kisten in den win kel neergezet. Hij heeft V. a. Wal zelve niet gezien. Die werd dan bok vandaag niet meer gehoord. Wel zijn nichtje Jo v. d. Wjal, die er echter, al werd rij op den eed gewezen, pertinent bij bleef, er niets van te weten dat deze persoon tiwese kisten heeft gebracht. Vunderink kon haar van zijn kant niet herkennen als de juffrouw. Op een vraag des verdedigers van beklaagde, ver klaarde getmge Vunderink dat er eenige nnueu vaat werk .vanuit Alkmaar uit „Harmonie in t Kurnaus is gebracht. Ook taieliinnen. rieel wat vaatwer* is ta iu t nurnaus kapot geraakt, neus is zelfs een genee»e lift met zulk goedje gebroken en geraakten tal van boi den, enz. aan scherven. De President wijst er beklaagde op, dat die voriger. Dinsdag over verscüillende punten is gehoord en enkele punten verzwarend voor hem zijn. O.a. de door hen. opgemaakte lijst van concurrente schuLdeischers, waaruil bLeek dat zij 45 pet. ongeveer zouden kunnen out van gen. Op uw weg had gelegen, de waarheid te zeggen, bij de opgave van wat u wist dat aan !t Kurhaus be hoorde en wat niet, zeet de Pres. tol bekl. De O. v. J. zegt, aai bekl. herhaaldelijk is gewezen op de veiplichUng om ailes te verantwoorden, zoo wel door curator als deurwaarder; desalniettemin neef. hij eenige voorraden niet verantwoord. En er is mijns in ~.vUj vcci ..teer weg, (Lu .en .us.e m gelec^i, gaa. jpic .vei vouri. ue scj.iiüciijcut licv. tut ze \erbraiiu zijn. i.v kun l tegendeel n.et bewijzen. Kerst werd vourgege ven dut zo wegens vocht overgeüruent waren, Ltet wui e. zij door de inbraak verzekering opgezegd voor assurantie BekL. beweerde, het onderscheid tusschen sohiiderijoi en oliographiën niet te kennen. Dat neemt de Ofhciei niet aan. Voorts rijn verdwenen omstreeks 4000 6tuk porselein en aardewerk. Waar zijn die? 't Kurhaus i verbrand, maar men vindt zoon aantal dan toch in scherven terug in den brand. Voorts waren er 39 wasch tafels met waschstellcn. Weg!.... Als deurwaarder ei curator niet zoo ernstig hadden aangedrongen, zou alLet verzwegen zijn en verbrand boeten. Van eenige dingei heb ik inlusschen het bewijs kunnen leveren dat ze niet waren opgegeven en. ernstige straf acht ik hier op hart plaats, ai is beklaagde door samenloop van omstandig heden in de misère geraakt. Z.E.G. eischte 8 maandei gevangenisstraf tegen De Lange, met aftrek van pre vetnlief., Beklaagde laat de verdediging aan rijn raadsman Mr Muller Massis uil Amsterdam over. Pleiter wijst er oj. dat de crediteuren op 't oogenblik nog 100 pet. krij gen. Of die vordering van f 23000 nog zal voor komen door verzet tegen de uitdeelimgslijst, moet no^ uitkomen. De vordering van De Lange en De Moraai daar is beklaagde alleen met succes voor aan te spreken Daar we op 't oogenblik niet kunnen zeggen óf er ver ze tegen de uitdeelingslijst zal plaats vinden, kunnen w. nu niet zeggen dat de rechten der schuldeischers riji verkort. t Uitdragerszoodje dat als corpus delicti L bijgebracht, is al van zeer weinig waarde. En wanneer nu beklaagde niet alles iegelijk heeft opgegeven, F dat omdat er bij hem vrees is ontstaan door des cura tors woorden, dat de assurantie zou bemerken, dat er nog goederen in natura aanwezig waren, die als ver brand waren opgegeven. Nu moge ons dat vreemd lijken wij rijft juristen, beklaagde is een leek. Hij had die vrees door wat de curator zei, dat is gebleken en be wezen en aldus was piet rijn doen en laten het verkorten der rechten van crediteuren, neen, hij trachtte die le bevorderen, omdat hij vreesde dat anders de crediteuren zouden worden benadeeld. Aan den boedel onttrekken was niet het oogmerk van beklaagde, die zelf president- commissaris .van 't Kurhaus en tevens een vermogend man is, die zich niet aan zoo'n rommeltje zal laten gelegen liggen. De beschuldiging van den Officier, dal er nog veel meer weg is, "wijs ik beslist af. Er is nog een gedeelte van dien brand onopgeruimd, waar o.a. zeer goed de scherven nog kunnen Liggen van het ge broken© bij het breken der lift. Bij nauwkeurige huis zoeking is niels gevonden. En meerdere nauwkeuiigc onderzoeken hebben plaats gevonden. De iheele linnen kast uit Harmonie is naar 't reclitsgebouw overgebracht. Ook die uit pension Altenburg fis onderzocht. De groote partij linnen, waarvan getuige Huisman sprak, Is ner gens gevonden. Beklaagde erkent alles wat hij in de constructie zei. 't Is een nobele en verklaarbare daad van hem, dat hij juffrouw Altenburg trachtte te vrij waren van er ook in gemoeid te worden. Uit niets rs beklaagde/s kwade trouw gebleken. Als de rechtbank meent tot straffen te moeten overgaan, dan is beklaagde reeds volcoen.de door de ondergane hechtenis gestraft, vindt pleiter, doch Z.Ed. hoopt en vertrouwt, dat de rechtbank rijn cliënt zal vrijspreken. Na nog ©enige re- en dupliek van Officier en pleiter, wordt de uitspraak in deze zaak, evenals die in alle andere strafzaken die vandaag behandeld! werden, be paald op a.s. Dinsdag. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering op Woensdag'17 Maart; 1615, des mor gens half 10 in het cafe van mej. Wed. Boon te Wieringerwaard. Bij de 'opening der vergadering zegt de heer J. Best Nz., voorzitter,'het volgende:7 Ik roep u allen, ook namens het 'bestuur harte lijk welkom en roep daarbij u aller medewerking in. Spr. brengt daarna dank aan'de afgetreden be stuursleden, ra het bijzonder aan den afgetreden voorzitter. Spr. wijdt daarna enkele woorden aan den algemeenen toestand en waar, aldus spr., op ver gaderingen als deze het hart klopt van bet maat schappelijk leven en daar zijn weerslag vindt, wal ik eerst een gedachte uitspreken, welke leeftin aller gemoed 'en welke zich in de tegenwoordige tijdsomstandigheden onwillekeurig steeds op den voorgrond dringt. Waar de ons .'omringende landen zijn gewikkeld in een afschuwelijken krijg, ver dient onze vaderlandsche regeering, met aan het hoofd onze. geliefde vorstin 'ons aller hulde en dank baarheid voor het zoo talentvoile .bestuur van ''ons dierbaar vaderland. (Applaus.) Onze vereeniging 'heeft in den loop der jaren aldus vervolgt spr., veel hijgedragen tot het bevor deren van den bloei van den landbouw en'de bevor dering 'van de welvaart in 't algemeen. Dat dag- teekent alreeds van.de jaren 1874 en 1889, dat onze vereeniging in deze plaats Wieringerwaard verga derde. Vele personen hebben in den loop van dezen tijd gearbeid aan bet heil van den landbouw en het heil der maatschappij en velen kunnen met eere worden genoemd. Onder dezen herdenkt spr. op deze plaats den.oud-voorzitter, den heer Groneman. (Applaus.) 1 Do taak der erveemgmg, zoo-eindigt spr., is dus te arbeiden aan den bloei van den landbouw en bet heil der maatschappij. Hiertoe wek ik u allen op. Daarna worden de door den secretaris opgemaak te notulen'en die gedrukt aan de leden zijn rondge zonden, goedgekeurd.. 1 Van de mededeelingen en ingekomen stukken ver melden we, dat nog geen beslissing ia genomen voor de arbitrage bij .'pach (contracten; dat gedurende den herfst en winter geen gelegen heid is geopend om een diploma voor goed ploe gen te verwerven;1 dat de commissie .'tot het instellen van een on derzoek naar de resultaten van do 'fabriekmatige zuivelbereiding nog'niet gereed is met haar onder zoek; f 1 dat de voorbereidende werkzaamheden tot het houden van melk-examens weer in gang zijn. Ook au bestaat hiervoor weer groote belangstelling, zoo- dat in deze weer veel en goed werk zal zijn te ver richten. Voor deze aangelegenheid is f 300 op de begrooting gebracht; t dat de karwijproeven door het gemobiliseerd zijn van'Dr. Zijlstra niet konden worden voorbereid; dat een kort jaarverslag over 1914 zal worden ge reed gemaakt; door het drukken der notulen kan dit beknopt zijn. Het zal den leden in druk worden toegezonden. i 1 De Vereeniging telde in 1914 172 leden en thans 185, enkelen zijn overleden, terwijl ook enkelen be dankt hebben. 5 Het komt mij voor dat deze 'daling geen redenen tot bezorgdheid behoeft te brengen, omdat in 1913 devereeniging 166 leden telde. Voor het melk-examen.hebben zich'91 deelnemèrs aangemeld.! I Naar aanleiding van een schrijven van Dr. Bakker te Alkmaar wordt aan 't bestuur een blanco crediet verleend voor een proefneming met weipasteurisee- ring, zooals dat is uiteengezet 'in het orgaan van den F.N Z. 1 De provinciale commissie voor de veefokkerij in Noordholland vraagt, het te bevorderen dat Dr. Bak ker te Alkmaar wordt 'benoemd tot veeteeltconsu lent. Óver dit punt ontspon zich een 'discussie waar bij twee meeningen op den voorgrond kwamen. Ten eerste om bij de regeering aan 'te dringen op de benoeming van een veeteeltconsulent in 't algemeen, ten (tweede om per se Dr. Bakker als zoodanig t© vragen. In den laatsten zin werd beslist. Volgt de rekening eü verantwoording der finan- liëele commissie over 1914. Deze commissie bestaat uit de heeren K. A. Kaan, A. D. Groneman en Jb. Kaan Kz. Geadviseerd wordt de rekening en verant woording goed te keuren, toet een ontvangst en uit gaaf van f 7963.70%, 'w.o. kassaldo 'over 1914 van f 2282.40%. De vergadering keurt de rekening goed. De heer ,Dr. Scheij doet verschillende mededee lingen over zijn zuivelconsulentschap. Hij wijst eerst op zijn [werkzaamheden aan'de verschillende cursussen voor melkcontroleurs, voor kaasmakers, voor onderwijzers-landbouwacte, van de lessen bij deR.L.W.School te Schagen. Ook 1914 gaf rijkelijk gelegenheid ervaring op 'te doen op het gebied van bestrijding van zuivel gebreken, maar ook aangaan de verkeerde Toestanden aan 'coöperatief werken de zuivelfabrieken. Men komt er niet door te zor gen, dat alleen 'de fabriek -"goed is ingericht, ook de veehouders zelf moeten er bij worden betrok ken. Om verbetering aan .te brengen, werden 16 boerderijen, die melk.aan een fabriek leverden, be zocht en werd gewezen op verkeerdheden. Een *uit— voerig rapport werd daarover uitgebracht. Bij dit geval bleek, dat de oorzaak 'der bedrijfsstoring :nict lag in de werkzaamheden aan de kaasfabrick, maar bij dei'boeren. En'dat geval stond niet alleen. Ge waarschuwd werd tegen houten .'melkemmers en vervuilde bouten drijvers en schommelaars. Öok op de teemsen viel nog wat aan te merken. Geboend met koud water was niet voldoende. Het hooge polderpeil, derhalve geringe doorstrooming door koelbakken en soms zelfs terugloopen van bet vuile 'slootwater in den bak, wordt een groot euvel genoemd. 5 1 Rapporteur wijst ook op bet 'gebrek aan salpeter als middel tegen het gebrek: los. Men zal dus nog meer'zorg moeten wijden aan de melkwinning. Ook wordt een klacht behandeld over den langen duur van het karnen; evenzoo het .niet voldoende zorg besteden aan de botermaking. Het voorzien ider boerderijen van goed bedrijfs- water is ook een dringende eisch. De bereiding van het zuursel vereischt aan eenige fabrieken ook meer zorg. Verder werd behandeld .een klacht over het lang worden van den room. Het boenwater bleek de'oorzaak, V Het .kaasgebrek: blauw, 'openbaarde zich in 1914 niet. i De betaling der melk naar gehalte vond nog meer toepassing: -2/3 der fabrieken passen het reeds toe. Het aantal bij den Bond aangesloten zuivelfabrie ken klom van 60 tot 65 of 53%. 1 Zeven fabrieken maken gebruik van de gelegen heid bet werk Ader melkcontroleurs geregeld te doen controleeren. Een melkverordening werd ont worpen voor eengemeente van 3000 zielen. Voorzitter brengt onder applaus der vergadering, alle hulde.'aan de wijze waarop de heer Scbeij zijn taak opvat. I Aan de orde is vervolgens bet rapport van de commissie tot wetsherziening. Deze commissie be staat uit de heeren K. G. de Boer, Assendelft, J. J. Winkel, Medemblik, P. Buis Jz., Schagen, 'J. Koop man, Beemster en D. Brander Tz., Harenkarspel. Verschillende wijzigingen 1 werden goedgekeurd, goedgekeurd, alleen o ver het bedrag van het lid maatschap ontspon zich een discussie. Zooals be kend is dit bedrag'thans 10 gulden én werd met 3 tegen 2 stemmen door de commissie voorgesteld thans 6 gulden te nemen. De minderheid is van mee ning, dat verlaging van de contributie een belang rijk verlies.zal opleveren en tot vermindering van de krachten der vereeniging zal leiden. Bij de te genwoordige hooge contributie krijgt men juist die leden, welke iets voor de vereeniging gevoelen, wat bij een lage contributie twijfelachtig wordt. De meerderheid deelt deze meening niet, daar degenen, die f 6 voor een vereeniging willen betalen, dit niet uit sleur, maar wel degelijk uit belangstelling zul len doen. De meerderheid.meent verder, dat contri butie-verlaging gewenscht is, teneinde een grooter aantal nieuwe, jonge krachten aan de vereeniging te verbinden. Vooral uit de kringen van oud-leer lingen, van land- en tuinbouwwinterscholen en cur sussen acht men toetreding van leden .hoogst ge- iwenscht. De heer 'W. Teengs [ontried in een schrijven

Schager Courant | 1915 | | pagina 1