SCHAGER LOTEN BAL De Oorlog. zijn nog aan het Hoofddepöt verkrijgbaar. Kippenhouders. 20000 kilo 40 M3 beste Koemest. een vast werkman, een Huishoudster, een mooie VAARS, een Boerenmeid, 8 beste oonlijsten. D. SMIT J. SMIT-Jongejan een Knecht, St. Moartensbrug, Vlotbrug K00LTEER. 3 éénjarige paarden, 1000 BOS iepenboomen, KOSTHUIS, boerenwagen veewagen, Göop, Zuivelfabriek „Excelsior" Heer Hugowaard. vast werkman Portemonaie, sfroo en Hooi, VERLOTING Aan de Inzenders! Wio of er gelijk 'heeft met zijn berichten, is moeilijk te zeggen. De Duitschers beweren over de gevechten bij St. Eloy: „De Engelsohe hoogte-posi tie bij St. Eloy, waarom sedert eergisteren werd gestreden, is in onze handen." En het .Fransche be richt meldt: „De Engelschen hebben, nadat zij St. Eloy hadden, hernomen, ook "de loopgraven ten zuid westen van het dorp veroverd, en den vijand ge - noodzaakt de loopgraven ten zuidoosten daarvan te Ontruimen." Hoe het precies is, weten we niet, maar dit blijkt er wol uit, dat beide partijen vrijwel aan elkaar gewaagd zijn. En dat is nipt alleen bier het geval, ook op de andere deelen van het oorlogsveld. 'Er is nergens "eenige vooruitgang van eenige beteekenis te bespeuren. Wel wordt er steeds hevig gevoch- I ten, maar de algemeene toestand verandert er niet door. I Ook uit Rusland ien het verdere oostelijk strijd- tooneel komt geen nieuws. Uit alles blijkt steeds meer,'dat Hindenburg over Prasnyso naar Warschau wil en door'de Russische linies wil doorbreken. Dat zal den grooten Duitschen generaal 'ook wel geluk ken. Zijn eigenschappen als veldheer worden door vriend eD 'vijand erkend, in dit opzicht is hij de Russen weer de'baas. Hij heeft tot dusverre alle I berekeningen zijner tegenstanders weten te verijde- j len en hun .aanvallend optreden steeds schaakmat gezet. De Oostenrijksche troepen 1 treden krachtig op tusschen Baligrod en Lutowiska, teneinde ten noor- j den van Przemysl te komen en de Russen te nopen tot den terugtocht, waardoor zij het beleg van die I vesting zouden kunnen opheffen. i De aanval op de Dardanellen vordert ook 'nie mendal. Het 'is nu ongeveer een maand geleden, dat de actie daartegen begon, Jmaar de forceering der zeeëngte is nog niet gelukt. Men mag de for ten aan den ingang hebben verwoest, in handen hebben, de verbondenen ze nog niet. Men kan met reden veronderstellen, dat de actie ter forceering van de Dardanellen daarom vrijwel tot stilstand is .gekomen, omdat de bondgenooten wach ten op een landingsleger, zonder hetwelk de Dar danellen niet duurzaam kunnen warden geopend Hierdoor wordt bevestigd dat zij het krijgsbedrijf tegen de zeeëngten voorbarig, immers voordat zij over voldoende middelen beschikten om het met succes te volvoeren, hebben aangevangen., en we met het doel om, den wereldbrand, te hunnen jbat|e verdere uitbreiding te geven, om Italië en Griekenland in de eerste plaats, misschien ook de andere Balknn- Btaten, in den strijd te mengein. Griekenland b.v. zou dan meteen <en landingsleger kunnen verschaffen. Waf dit streven, zoowel in politiek als in krijgskundig opzicht 1 op den duur nog zal uitweken, valt niet te voorspel len. Wel echter kan men zeggen, dat een snel beslissend succes in beide opzichten is uitgebleven. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Athene heeft geschreven, wordt gemeld, dat Goenaris, de nieu we minister-president, de Kamer waarvan de meerder- heid Venizelos-gezind is., voor dertig dagen naar hui- zal sturen. Als het tijdstip aanbreekt, waarop !hif zich j volgens dn grondwet aan het parlement moet ver- j toonen, zal hij de Kamer ontbinden, 't Duurt dan weer vijf en veertig dagen, voor de verkozingen motv ten plaats hebben, misschien niet alleen in oud Griekenland, maar ook in de nieuwe provincies. Het volle moet dan beslissen, o 't met de nieuwe mi 1 nisters genoegen neemt. Als Goenaris zulks weet door te zetten, zal het op zijn minst 100 dagen duren, voor er weer sprake van is, dat Griekenland mee gaat doen en een landingscorps ter beschikking kan stellen. Ook Ttalië heeft 'zich nog niet aan de zijde der entente geschaard, toont zich integendeel tot onder handelingen met Oostenrijk en Duitschland niet on geneigd. Aan.den anderen-kant valt niet te looche nen, dat dit rijk, al doet-het voorshands niets po sitiefs tegen het drievoudig verbond, zoolang het blijft 'weifelen, toch ten nadeele van de centrale mogendheden invloed op het krijgsbedrijf oefent. Immers, zoolang deze rekening moeten blijven hou den met de mogelijkheid dat Italië tegen hen partij kiest, hebben zij niet de vrije beschikking hebben kiest, hebben zij niet de vrije beschikking over de reserves, die zij zoo goed als de entente-mogendhe- den .zullen hebben gevormd, of bezig zijn te vor men. I I Op allerlei gebied dus nog duisternis en alels blijft wijzen op een zeer langen duur van den oor log. 1 telegrafisch y\ eerbericht, uaur waarnemingen verricht in den morgen van den 18 Maart 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meieorolugisch instituut ie De Bilt. Hoogste barometerstand 757.2 te Skudesnaes, laagste barometerstand 748.3 te Hapeïuoda. Verwachting tot den avond van 19 Maart. Matige O. tot Z. wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Mogelijk regenbuien. Zalfde temperatuur. Verschillende Oorlogsberichten. ONRUST IN DE ARBEIDERSWERELD. In de steenkolennijverheid schijnt de toestand in stede van beter *3rger te worden. De „Times" althans deelt mede, dat de Mijnwerkersbond heeft besloten om op 1 April aanzegging te doen, dat alle bestaande overeenkomsten eind Juni zullen vervallen. Intusscheiï zul.ea dan voorstellen worden gedaan voor nieuwe over eenkomsten met verhoogde minimum- en maximum- loonen. Bovendien wordt een bijzondere oorlogsopslag of oorlogspremie verlangd. Het is niet onwaarschijn lijk dat op onmiddellijke toekenning van den toeslag zal worden aangedrongen. Zooals men weet, hadden de mijneigenaars in ZuM-Wal es al een toeslag van 10 proc, aangeboden ,maar is daar door de arbeiders ge weigerd. De Mijnwerkersbond wil geen partieele rege lingen, maar een regeling voor het heele land. Een illustratie van hetgeen lord Kitchener fcn het Hoogerhuis zecde omtrent zekere categoriën van ar beiders, die weigeren om zich in te spannen en liever lanterfanten eh Maandaghouden, geeft een correspon dent van de „Times" die een droevig beeld ophangt van de houding van een groot aantal arbeiders in dan scheepsbouw te Sunderland. In den scheepsbouw kun nen de arbeiders vooral nu hooge loonen verdienen, maar er zijn er velen, die daarin blijkbaar geen lust hebben en juist zoolang werken als noodig is om een loon, als ze zvoor hun behoeften noodig mecnen te te hebben, te verdienen en de rest vain den tijd romd- boemelen en in de kroeg zitten. Er zijn vele arbeiders die maar drie of vier dagen in de week werken. Dan meenen ze genoeg te hebben verdiend om het overige van de week te kunnen verluieren. Nu zijn dat welis waar niet de arbeiders die tot de hoogere arbeidersklas sen behoor en, goedgeschoolde arbeiders zal men er weinig onder vinden, maar bij de onderlinge afhanke lijkheid van den arbeid op de werven belemmer het wegblijven ook der lagere categorieën den yoortgang van het werk zeer. De correspondent wijst behalve op dit wegblijven uit de fabriek, nog on een anderen misstand het ver lummelen van den tijd, waardoor ook veel nadeel aan de productie wordt gedaan Zal de ve'maning van lord Kitchener op deze lieden eenigen ün vloed (heb ben? JACHT OP DE „PRINZ FITEL FRTEDRICH". Uit RERI.TTN. 17 Maart. Volgens e-n New-Yorksoh bericht aan de „Basler Nachr." is een aantal Britsehe oorlogss hepen voor Kaap Henry. aan de kust van Vir- rinië samengetrokken, om den* Duitschen hulpkruiser Prinz Eitel FViedrfch te vangen, zoodra het schip de haven van New-port News verlaat. GETORPEDEERDE SCHEPEN. Het Engelsche stoomschip „Leeuwarden" van de Goneral Steam Nav. Co., van Londen naar Harlingon. een. stoomboot, van 900 t. die in 1903 van stapel liep, is vier mijlen buiten het lHhtschip' Maas door de Duit- sche duikboot „U 28" getorpilleerd. De bemanning, bestaande uit 17 koppen, is door I de stoom loodsboot No. 9 gered m te Hoek van Hol land geland, van waar zij naar Rotterdam is vertrokken. De timmerman van de „Leeuwarden" vertelde aan onzen berichtgever het volgende: I Men had den onderzeeër niet gezien, daar deze in de schaduw van het vuurschip „Maas" was gaan liggen. Te 4 uur werd door de U 28 een schot gelest, dat achter het schip heenging, vervolgens een schot dat voorlangs ging, waarop de „Leeuwarden" stopte. Van de U 28 wem geroepen, dat de bemanning 5 minuten tijd kreeg om het schip met de sloepen te verlaten, aan welk bevel direct gevolg werd gegeven. De meesten hebben hun goed in. den steek moeten laten. Nadat het schip was ver La ten, werd het in den grond geschoten 'niet getorpilleerd). De U 28 heeft daarna de twee sloe pen met volk op sleeptouw genomen en bij de loodsboot gebracht ,die hen te Hoek aanbracht. Hdbld. Uit LONDEN, 17 Maart. Officieel De stoomboot „Fjjigal" (1562 ton} is Maandag aan de kust van Northumberland getorpedeerd. Het schip zonk. Zes menschenlevens gingen daarbij verloren. Onder de om- -komenen was een hofmeesteres. De stoomboot „Atlanta" (519 ton) is Zondag aan de westkust van Ierland getorpedeerd. Het schip zonk echter niet. DAT GAAT NIET GEMAKKELIJK. De -laatste dagen komen er uit het land van Luik weer veel Belgische jongelingen de grens over. die dan in Maastricht paspoorten voor Vlissingen halen. Dit zal wel zijn oorzaak vinden in de bekendmaking van de Duitsche militaire overheid in alle kleine plaatsen en dorpen, iflat vóór a.s. Donderdag alle Belgen van af 16 jaar tot een bepaalden leeftiid zrh moeten komen melden. Elk krijgt dan een idenl-'tdEbewiïs en moe' or vastgestelde tijden verschijnen. Ze komen meestal arm 's nachts of 's avonds Iaat en zitten van onder 'o' boven vol modder, zoodat men kan aannemen, dat. zij kruipend de grens hebben overschreden. Heel gemak kelijk gaat dit anders niet. De wegen zijn 's avonds met ijlicht verlicht en -tusschen twe^ lich'en. in riaa' weer een po<st Ook kruisen de uhlan°n door ve'de en wegen 'en brengen iedereen mee, d:e nie' oi der toegestanen weg loopt, maar op zijpaden of door vel den marcheert. Plaatselijk Nieuws. VÏSCII AFSLAG. Bij het Steunconjite alhier zijn plannen aanhan gig, om ook hier voor billijken prijs visch verkrijg baar te stellen. Spoedig zullen nadere bijzonderhe den worden bekend gemaakt. MARKTOVERZICHT. Hoewel de uitvoer van alle varkensvleesch met ingang van 18 Maart 'is verboden, was dit besluit op de markt van heden nog 'van geringen invloed. Wel werd zoowat alles door slagers uit de gemeen te en den omtrek gekocht, doch van eene prijsver mindering van,eenige beteekenis was nog geen spra ke. Of zulks spoedig hötlgeval zal zijn, valt te be twijfelen. Magere varkens en biggen zijn hoog. Overhouders waren beter Verkoopbaar dan in langen tijd is geschied. De prijzen gingen daardoor iets omhoog. De aanvoer van kalfkoeien neemt 'ge stadig toe. 'Ook de vraa is toenemend, waarbij de prijs zich aansluit. Vette koeien, weer met een ajjnvoer boven 100, waren door minder vraag, minder in prijs. Eerste kwaliteit werd geschat op 46 47 cent. Een 'prijs van f 420 kwam op naam van den heer H. Wai- boer A/. te Winkel, kooper'Beek te Helder; de hr. P. Wit uit dezelfde gemeente, 'verkreeg f 410, koo per A an Os te Alkmaar. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha-' gen; t Gelezen eene missive dd. 11 Maart 1915, no, 589 van den Directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Amsterdam. Gelet op het Koninklijk besluit van 18 Decem ber 1896, Staatsblad .no. 283. Brengen'ter openbare kennis: dat vanaf heden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergclcgd een suppletoire lijst vermeldende de inrichtingen van weldadigheid of tot genezing of verpleging van zieken of '-gebrek- kigen en tot algemeen nut. bedoeld bij art. A t 2 der wet van 16 April 1896, Staatsblad no. 72. Schagen, den 15 'Maart 1915. Ii ur «[emoes lar en Wethouders voornoemd: J. P. W. VAN DOORN. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. POLITIE. Vermist: een modderschuitje. I Markt berichten. SCHAGEN, 18 Maart. 8 Paarden f 110 a f 350. 25 Magere geldekoeien f 180 a f 240 matig. 106 Vette geldekoeien f 205 a f 420 matig. 55 Kalfkoeien f 210 a f 290 stug. 8 Pinken f 90 a f 130. I 200 .Nuchtere kalveren f 9 a f 24. 630 Overhouders f 26 a f 34.50. J 30 Magere varkens f 19 a f 25. I 26 Vette fvarkens f 0.84 a f 0.94 per KG. 100 Biggen f 10 a f 18. v' 50 Konijnen f 0.75 a f 1.50. P 1 80 Kippen 'f 0.50 a f 1.25. 15 Eenden f 0.80. I 350 KG. boter f 1.40 a f 1.50. 50 KG. kaas f 0.60 a f 0.70. 4000 Kipeieren f 4 a r4.50. f 500 Lendeieren f5- BROEK OP LANGENDIJK, 17 Maart. Roode kool f 2.40 a f 10.70, gele kool f 2.40 tot f 18, witte kool f 2 a f7 per 100. Zak roode kool f 2.75 a f 4, zak gele kool f 4.79, zak witte kool f 3.94 a f 5.10. Uien f 7 a f 7.60 per baal. Bieten f 1.50 per baal. NOORDSCILARWOUDE, 17 Maart. Roode kool f 19 a f 21, 2de soort f 16 a f 18, klei nen! 5 a f 15, gele kool f 20 a f 22, 2de soort f 17 a f 19. kleinen f 6 a f 16, Deensche witte f 17 a f 18, 2de soort f 15 a f 16, kleinen f 3 a f 13 per 100. Grove uien f 6.80 a f 7 per 50 KG. Predikbeurten. ZONDAG 21 MAART. NEDERLA.NDSU1 HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. De Graaff. Winkel, 's av. 7 uur, Ds. De Leeuw. Jjurgerbrug, voorm. 9.3Ü uur, Ds. N'ieuwburg. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Reinders. Wieringerwaard. Geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Barsingerhorn, \oorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Kcrkobi.urt, \.m. 9.30 uur, Ds. Damste. Dirkshorn, 's av. 7 uur, Ds. Damste. Petten. Geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Vlasblom. Heerhugowaard, v.m. 9.30 uur, D«. Broekema. Veenhuizen. Geen dienst. Bippolytushoef. Geen dienst. Den Oever, voorm. 10 uur. Dé. Witkop. Oosterland. Geen dienst. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Oudesluis, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. (Be vestiging van lidmaten. Collecte voor fonds Noodl. Kerken en.Personen.) Eenigenburg, voorm. 9.30 uur, Ds. Poort. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Avond maal. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Theesing. 2de Lij— densprediking. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, v.m. 9.30 uur, Doopsbediening door Ds. Huizing», in afwijking van de aan de leden ver strekte predikbeurteniijst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. fclroe, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. Bippolytushoef. Geen dienst. Barsingerhom, v.m. 10 uur, Ds. Y&a der Yssj». Doop. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 9% uur, Ds. De Borst. WOENSDAG 24 MAART. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef, 's av. 7 uur, Ds. Leendertz. Ad ertentien Den 20sten Maa t. hopen onze geliefde Ouders en hunne 25-jarige Eohtvereeni- ging te herüenken. Hunne dankbare Kinderen, Q Behuwdzoon en Verloofde. n Anna Paulowna, 11 Maart'15 Q naaaaaaaaaaaa Heden overleed na een jarenlang lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader, PIETER JONGEJAN, in den ouderdom van 76 jaren. Grietje Ruig, Wed. P. Jongejan. Jan Jongejan. Grietje Jongejan-Leijen. Floris Jongejan. Aaltje Jongejan-Jongejan. Klaas Jongejan. Cornelis Middelkoop. Cornelia Middelkoop - Jongejan. Maarije Jongejan. Kolhorn, 16 Maart 1915. K. IJff, Brood- en Koekbakker te Dirkshorn, vraagt voor noodhulp o! vast. Af&bieding liefst ia persoon. Heden overleed zacht en kalm na een lijden van sleohts enkole weken, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer GERUIT BAKEN ki., in den ouderdom van ruim 66 jaar. Uit aller naam, M. S M 1 T, Wed. G. Baken Az Callantsoog. 17 Maart 1915. Belangstellenden voor het op richten eener Onaerafd. V. P. N. voor en omstreken worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering OP Maandag 22 Maart 's avonds hall achl bij W. Swarfhal. De Gem. Gasfabriek te Warmenhuizen biedt legen zeer billijken prijs te koop aan K00LTEER. Zoowel per partij ais bij de kleine maat. P. KUITEN ItURO, Lotweg Anna Paulowna, heeft die hjj is den kost wil besteden. Te koop gevraagd: levering vrij scheep. Br. met prijsopgaaf C. KANT, Gevraagd lang schootrief, ook bij partijtjes. Aangeboden een partijtje jonge zijnde reeds flinke stammetjes en goed geworteld, ook per stuk, zeer billijk. Te zien en te be vragen bij K. KORVER, Oudesluis (Ruigeweg) Gevraagd een voor 3 Jarige Veulens. Aan het zelfde adres een nieuwe te koop. AdresP. Ruitenberg. A. Paulowna. Te koop voor weinig geld pl.m. nabij vaarwater. Te zien bij I. Koopman, Boermansweg, Anna Paulowna. Te bevragen bij A Raven, Kleine sluis, Anna Pau lowna. Te koop aangeboden: een zoo goed als nieuwe bij J. t. SCHEIJEN, Groote Keete. O Gevraagd een bij voorkeur bekend met kaas pakhuiswerk tegen nader overeen te komen salaris. Aanbiedingen zoo spoedig moge lijk ten kantore der Vereenieing. Gevraagdmet 1 Mei, bekend met de bouwerij, bij Gebr. Slot, Groenveld, St, Maarten. Gevraagd wegens vertrek der tegenwoordige, met 1 Mei a.s. niet beneden de 30 jaar, PG, bij 0. Bruin, landbouwer St. Maarten. Gevonden een inhoudend eenig geld. Terug te bekomen, tegen betaling der advertentiekosten, bij den heor Jb. KROON, Café ,'t Fortuin" te Winkel. Te koop bij C. Pluister, Vsenhuizea bij O. Niedorp. Te kooi (S Maart gekalfd). Te bevragen ij I). Ott, Oude Niedorp. Zoo spoe-lig mogelijk gevraagd goed kunnende melken. Ifr. fr. lett. A, Hulppostkantoor, St. Maartensbrug. Te koop 1 April kunnende oonen, te be vragen bij K. KATER, Slikkerdijk, Wieringerwaard. ZONDAG 21 Maart bij G. SCHUT, Kool, Koegras. Afgewisseld me! voordrachten. Goedgekeurd bjj Kon. Besluit d d. 21 Januari 1915, Nb. 22. o Het Bestuur der Vereeniging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstelling van Vee te Schagen" maakt bekend dat het voor de verloting uitsluitend wenscht aan te koopen degelijke en soliede voorwerpen. In het* belang vau de verkoopers is het voorzeker dat zij alleen dusdanige voorwerpen ten verkoop aanbieden, daar ingeval later blijken mocht dat de verkochte voorwerpen nief aan de Strengste eischen te dien opzichte voldoen, van zoodanige personen in het vervolg beslist nimmer meer iets zal worden aangekocht. De Commissie der Verloting, P. BUIS Jz., Voorzitter. A. C. ROGGEVEEN, 8eeretaris.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3