krachtig do aanneming van het voorstel om f 6. contributie to stellen. Een breede discussie ontspint zich'over dit punt, waarbij de verschillende meéningen tegenover el kaar worden gesteld. Ook'een middenvoorstel werd aan de orde gebracht, nl. om voor ongehuwden, geen bedrijfsleiders, die oudleerling zijn van een winter- cursus of iets dergelijks, een i lagere contributie te stellen. Ook werd de gedachte aangegeven om al leen aan ongehuwden ,tot een zekere leeftijds grens bijv. van 28 jaar, dit voorreoht te schenken, om daaruit nieuwe leden 'te kunnen recruteeron. T Resultaat van dit alles was, dat met 49 tegen 4 stemme# besloten werd de contributie op f 10 te laten en ook geen wijzigingen'te brengen voor jon geren. J Tot ondervoorzitter wordt benoemd de heer P. Sta pel te HoogkarspeJ. Als bestuursleden traden af de 'heeren P. Buis Jz., P. Kaan Dz. en J. Best Nz., in hun'plaats wer den gekozen de heeren W. T. Jongejans te Assen delft, J. Wonder te Berkhout en K. A. Kaan te Anna Paulowna. 1 De volgende vergadering 'zal te 'Alkmaar worden gehouden. Het idee van den heer R. Visser, om voortaan alleen te vergaderen in Alkmaar, Hoorn. Purmerond en Schagen, wordt als !een punt voor de volgende vergadering aangehouden. Volgen de verschillende Irapperten en voorstellen. 1. Rapport omtrent de cursussen in Landbouw- huishoudonderwijs, rapporteur de 'heer C. Nobel. Inleider herinnert aan de oprichting der vereeni- ging voor Landbouwhuishoudonderwijs en deelt ver der mede hoe te Andijk, Assendelft, Schagen, Bar- singerhorn en St. Maarten cursussen voor meisjes beneden 16 jaar zijn voorbereid. Te Sint Maarten kon de cursus 'niet slagen wegens te weinig leer lingen en te Assendelft niet, doordat het lokaal door de militairen in beslag werd genomen. Te Andijk moest door het groot aantal leerlingen de cursus worden gesplitst. Te Assendelft 'is kans 'voor een 4- jarigen cursus. Te Oostwoud bestaan eveneens plan nen. In 'Augustus is een onderwijs-commissie inge steld, waarin afgevaardigden van Noorderkwartier, Holl. Mij. vanlL., Boerenbond, de directrice der Alk- maarsche Huishoudschool en een vertegenwoordi ger der regeering zitting 'hebben. Door deze commissie is een leerares, mej. J. J. v. d. Meulen benoemd. Van regeering, provincie en verschillende gemeenten is subsidie ontvangen. Te Hoorn, Beemster, Berkhout en andere plaat sen zijn vervolgcursussen of ■'nieuwe cursussen in voorbereiding. Uit alles blijkt, dat deze nieuwe zaak,-die eerstdoor velen met schouderophalen werc begroet zich in groote belangstelling en waardec- ring -mae verheugen. Waar Holl. Noorderkwartier een 5-jarige 'proef in-'deze heeft ingesteld, wijst spr. er op, dat deze volgend Jaar eindigt. De heer Dr. Scheij wijst er op, 'dat door 'de rich ting, waarin de zaak zich heeft ontwikkeld, het voornamelijk is geworden huishoudonderwijs en 'l landbouwonderwijs op den achtergrond is 'geraakt, gaan hoe 'het met dit landbouwond. moet. Aan de gaan hoe bet met dit landbouwonderwijs moet. De samenwerking tusschen de 'nieuwe vereeniging en de uit Noorderkwartier nog bestaande Commissie van'Toezicht, vindt spr dat wel wat ontbreekt. De heer H.'Visser wijst er op, hoe Noorderkwar tier deze zaak heeft in het leven geroepen en nu is daar de nieuw opgerichte vereeniging, die in de beslissing in welke richting het gegeven onder wijs zal gaan, reeds een grooten invloed heeft uit geoefend, en .nu vraagt spr. of Noorderkwartier, straks als de 5-jarige proef is 'afgeloopen, nog vol doende medezeggingschap heeft en zal kunnen be slissen welke, deze richting'zal zijn.' De heer /C. Nobel legt er nog den nadruk op, dat er steeds samenwerking tusschen de'oude commis sie on de nieuwe vereeniging is blijven bestaan en Noorderkwartier natuurlijk nog invloed kan uitoe fenen. I' 2. Rapport omtrent de .'Vakschool voor 'Kaasma kers te iHoorn, rapporteur de heer J. Best JNz. Dit is'reeds vroeger in ons blad vermeld. 3. Voorstel tot aankoop van fokstieren, inleider de heer P. Stapel Cz. I De conclusie van inleider is, om weer f 500 op de begrooting te plaatsen voor den aankoop van eenige goede fokstieren, om deze onder aangege ven bepalingen te verkoopen. lAangenomen. 4. Rapport omtrent het bevorderen van arbitrage in den veehandel, rapporteur de heer C. D. Kaas- kooper. Wordt meegedeeld, dat'de veearbitrage haar be slag heeft gekregen on wordt aller medewerking ingeroepen om deze zaak nu populair te maken de eenige wijze als dit is om de veearbitrage alge meen te maken. De handelaars hebben pok hun medewerking toegezegd. ,ror, 5. Rapport en voorstel omtrent de beproeving van greppelploegen, rapporteur en inleider de heer J. Best Nz. 1 1 De commissie heeft elke gelegenheid te baat /ge nomen om greppelploegen na te gaan en de resul taten werden /daarvan meegedeeld. Er wordt f 100 voor voortzetting van deze zaak op de begrooting geplaatst. Is de commissie van voldoende deelname overtuigd ,dan zal een openbare beproeving plaats hebben. Aangenomen. 1 6. Voorstel tot het maken van een planjvoor doel matige inrichting van ierkelders, inleider de heer G. Nobel. I Verschillende kwesties zijn.door het bestuur over wogen, waarvan als gevolg enkele mededeelingen: De heer Boekhout heeft dezen winter het gas on derzocht, dat zich ontwikkelde uit den ierkelder der proefzuivelboerderij 'te Hoorn. Dat bleek voor 2/3 uit moerasgas en voor uit stikstof te be staan. In den .1 er kei der was geen superfosfaat ge bracht. Deze gasontwikkeling heeft plaats door bac teriën. In andere gevallen kunnen andere bacteriën voorkomen en dus andere gassen ontwikkeld wor den. Verschillende omstandigheden, als tempera tuur enz., kunnen invloed er op uitoefenen, welke bacteriën de overhand krijgen. Uiteengezet wordt, dat-de toevoeging van superfosfaat veel invloed op de bactericnflora kan uitoefenen. De gasontwikkeling in de ier zal van verschillende omstandigheden af hangen. Deze goed en grondig te leeren kennen eischt veel studie, terwijl het weinig practisch nut zal afwerpen. Het bestuur heeft nog overwogen ;of het aanbeveling 'verdient te trachten een plan te maken voor doelmatige Inrichting van ier kelders, waarbij het gevaar voor schadelijke gassen zooveel mogelijk wordt beperkt en waarbij verder getracht wordt, het bezinksel afzonderlijk te houden, waar door de sproeiing van de ier meer regelmatig en goed verdeeld 'plaats kan Vinden. Waarschijnlijk zijn ook practische wenken te geven omtrent den bouw van ierkelders. Ter verzameling van meerde re gegevens wordt een Icrediet gevraagd ven toege staan van f 100. Aangenomen. i De heer Ott de Vries maakt later nog de opmer king, 'dat een ierkelder te Hoorn is onderzocht en de gassen daar 'even ontbrandbaar waren als bron- gas, het dus zeer gevaarlijk is met een branden de kaars in den kelder proeven te 'nemen. Het volgende punt was bespreking van het wetsont werp tot regeling van het Veeartsenijkundig Staatstoe zicht (de'Veewet), inleider 4® heer C. Nobel, met de bedoeling verschillende wijzigingen en aanvullingen van het ingediende wetsontwerp te behandelen, en aan de Regeering en Kamer to verzoeken om deze aanvullin gen alsnog in overweging te nemen. Inleider behandelt uitvoerig het aangeboden wets ontwerp; hier en daar vergelijkingen makend tusschen de bestaande wet en het wetsontwerp. Daarna gaat spr. na, in hoeverre dit wetsontwerp overeenkomt met de eischen indertijd door een commissie uit Noorderkwar tier uitgesproken en door de vergadering unaniem aan genomen.'Wat de maatregelen van afsluiting enz. be treft, voldoet dit oh'twerp in voldoende mate, terwijl het ontwerp ook voldoende ruimte laat om verschil lende noodige maatregelen te nemen. Een euvel noemt spr. het, dat de veehouders in het algemeen geen recht hebben tot meespreken en hier in de hand van vee artsen, burgemeesters enz. alle macht van uitvoering is gelegd. De commissies valn waakzaamheid, thans op Sandrang der regeering ingesteld, hebben aller sympathie. Waarom is de regceiing niet zoover gegaan om in de wet het recht der veehouders voor dergelijke •ommissdés vast te leggen. Met. die commissies moesten de burgemeesters dan in overleg treden. Er konden dis trictscommissies, centrale commissies gevormd worden, bij welke de beslissing wat betreft verschillende maat regelen als sluiten markten, verbieden tentoonstellingen dnz. Plaatselijke veeziektecommissics konden woraen ingesteld met districts- en rijksveeziektccommissies, met do eindbeslissing bij den minister. Bij verbod van uit voer van melk enz. de schade door het Rijk' te dragen, do rijksveeziektecommissie to hooresn. Ook isoleerstal- Len werden gewenscht geacht, het ontsmetten van ver pakkingsmiddelen en taL van andere maatregelen, allen uitvoerig toegelicht. Het was eerst de heer Ott de Vries, die wees op het moeilijke en dure van ontsmetting van verpakkings middelen, terwijl daarna de heer Dr. Bakker van Alk maar in een uitvoerig betoog op het algemeen onuit voerbare van de voorgestelde wijzigingen wees. Spr. wees op,den te langen wieg, die op deze wijze werd gevolgd, eischte in dergelijke zaken kort recht, om zoodoende de ziekte in den kiem tc kunnen smoren. Spr. waardeerde de bedoeling die had voorgezeten bij deze zaak, maar wees er op, dat veel van wat was voorgesteld, niet paste in bet kader van de wet. De heer R. Visser wees op het besmettingsgevaar door veeartsen etc., door het niet voldoende ontsmetten van ziclizelf. De heer M. Visser wees op het bezwaar der gedane voorstellen, die te veel afdaalden iin bijzonderheden. Laat men in beginsel zich uitspreken voor de hoofd zaken, door spr. nader uiteengezet. De heer C. Nobel verdedigde zich tegen de gemaakte bezwaren, zijn standpunt handhavend, er tevens den nadruk op leggend, dat deze voorstellen alleen het ge volg waren van de vroeger door Noorderkwartier uit gesproken meening. De heer K. Breebaalrt Jz. drong aan pp het uitspre ken; .der vergadering over de ge wens elite veranderingen, maar er niet bij de regeering op aan te dringen dat alle- persé in de wet werd opgenomen, maar zooveel dit mogelijk was en verder bij' algemeene maatregelen van bestuur. Met dit denkbeeld konden allen zich vereenigen, De heer G. Nobel deelt mede ,dat hij is benoemd ge worden or den Minister van Oorlog van advies te dienen voor aangevraagd verlof voor landbouwers. Spr. bad in een zeer uitvoerig schrijven den minister uit- encczet, hoe gewenscht een algemeen verlof voor den landbouw was, belangrijke en gewichtige zaken als daarvan afhangen. Een algemeen verlof was evenwél niet verkregen kunnen worden. Elk geval, aldus de minister, moet op zichzelf worden behandeld. In begin Maart had spr. dan ook reeds tal van adviezen gegeven, die door hem steeds binnen 24 uur werden behandeld Ook aan het Ministerie van Oorlog werd alle spoed be tracht, ofschoon het daar door de talloos vele aanvragen wel eens stagnatie meebrengt. Spr. deelt nog mede dat door hem aan dén minister informatie is gevraagd over het rondgaande nieuws, dat algemeen een 14 dagen Iandbouwverlof zou worden gegeven. Dit is evenwél onwaar gebleken. Onder algemeen applaus wordt den heer G. Nobel hartelijk dank gebracht voor zijn goede bemoeiingen in deze. Do notulen zullen ook voor de volgende vergadering gedrukt worde». De heer C. D. Rezelmato brengt voorzitter dank-voor zijp uitstekende leiding. Een nieuw lid wordt aangegeven. 1 Do heer'W. G. Visser vraagt rondzending van een gedrukte handleiding over 'de eenvoudige methode van weipasteuriseering. De heer N. Raap vraagt namens de afdeeling H. M. v. Landbouw te Anna (Paulowna, overweging van een 'beproeving van een aardappelrooimachine, en om het ploegdiploma uit /te breiden tot een diplo ma voor bouwknecht, dus ook andere 'onderdeelen van het bedrijf daaronder op te nemen. Dit'alles zal het'bestuur overwegen. De heer H. 'Koster Kz. vraagt namens de Veree niging van Oudleerlingen 'der R.L.W.S. te Scha den, bij den aankoop van fokstieren er 'op te 'Iet- en, dat steeds het beste bloed wordt gekocht, om dat in Noordholland te doen blijven. Desnoods in 2 of 3 jaar liever 1 stier te koopen, dan meerdere van minder goed bloed. J 1 l>e beer Stapel, lid der aankoopcommissie, deelt mee, dat dit de bedoeling rvan het bestuur is en de commissie steeds het beste .koopt wat er te krij- m is. 1 Hierna volgt sluiting. f winkel. Voor het toelatingsexamen Ambachtsschool Alk maar, afdeeling machine-bankwerken, is geslaagd de'jongeheer N.-Schuijt. ZIJPE. Bij de op 'Woensdag jl. gehouden verkiezing van Hoofdingeland van de Zijpe.en Hazepolder zijn her benoemd de heeren J. Bos Cz. (17 stemmen) 'en A. J.'Kruijer (16 stèmmen). ST. MAARTENSBRUG. Te 'St. Maartensbrug is een geval van roodvonk geconstateerd bij een kind van J. D. aldaar. ZIJPE. Wij vernemen, dat 'de heer 'K. Francis, dijkgraaf van de Zijpe en Hazepolder, die 'sedert Januari de vergaderingen van het waterschap wegens ongesteld heid niet kon bijwonen, jl. Woensdag de vergade ring van Dijkgraaf en Heemraden weer i heeft ge presideerd. I het steenkolenvervoer van duitsch- land. Naar wij vernemen staat heden het steenkolen- vervoer van Duitschland naar Nederland stil. I Men meldt ons daaromtrent uit El ten, dat een goe derentrein bestaande uit 60 'met steenkool beladen wagons de greus niet mocht passeeren en bevel kreeg terug te keeren. V. Dias. op de noordzee. Het Haagsche Correspondentie-bureau deelt het volgende mede: f In kringen alhier waar men het zou 'moeten we ten, is tot heden niets bekend geworden van een zeeslag of 'een ontmoeting ter zee, welke zóó dicht nabij onze territoriale wateren zon moeten hebben plaats gehad, dat het aanhoudende kanongebulder, hetwelk men te IJmuiden vernomen heeft, .van zulk een treffen op zee afkomstig zou moeten zijn. Wel is het gebulder duidelijk door onze kustwach ten vernomen, maar zeer vaak worden door de kust wachten zware slagen, kanongebulder of iets derge lijks gehoed, soms eenige malen per .week. Waaraan deze geluiden dan zijn toe te schrijven, blijft meestal onopgehelderd. Het is uiteraard mo gelijk, dat door vreemde oorlogsschepen schoten, ge lost worden op verdacht lijkende in zee drijvende voorwerpen, welke aanvankelijk worden aangezien voor mijnen of periscopen van duikbooten, doch die achteraf blijken .van onschuldigen aard te zijn. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten,ofschoon de waarschijnlijkheid 'niet groot is in dezen tijd, dat in volle zee schietoefeningen'worden gehouden op drijvende doelen. Geheel onmogelijk lijkt dat intusschen niet, als men weet, dat nu en dan wel eens voorwerpen; op onze-kusten komon aandrijven, welke de blijken dragen dat zij .tot schijf gediend hebben. 1 uitvoerverbod van varkensvleesch. Met ingang van heden is de uitvoer ivan yarkens- vleesch in eiken vorm verboden. Tot dezen maatregel'is de minister van landbouw, nijverheid en handel genoodzaakt door de voortdu rend stijgende prijzen van het varkensvleesch hier te lande, welke stijging, -haar het zich laat aan zien, in de naaste toekomst nog niet tot staan,zal komen, zoo geen maatregelen genomen worden.1 In dit'verbod van uitvoer dreigt evenwel het ge i vaar, dat fde fokkers 'en mesters, i verontrust door vrees voor een belangrijke daling van de prijzen, hun bedrijf niet meer loonend achten en dit zullen staken. Dit 'dient te worden voorkomen en daarom worden maatregelen beraamd, om te'zorgen, dat .'t fokkers- en mestersbedrijf loonend blijft. i Hiervoor is'het echter noodig, den uitvoer tijde lijk geheel te'verbieden, ten einde een regeling te kunnen treffen, die den minvermogende in staat stelt, tot billijken prijs varkensvleesch en spek te koopen en,die tevens waarborgen geeft, dat ae fok kers, mesters en fabrikanten van vleeschwaren toet goed gevolg hun bedrijf kunnen voortzetten. In.den loop van deze week zijn of worden te dien einde alle belanghebbenden tot besprekingen uitge- noodigd. l Men waarschuwt, dat niemand zich dus behoeft te verontrusten en iedere mester en fokker zijn bedrijf rustig kan voortzetten. I lijkverbranding. Gistermiddag i uur heeft de eerste lijkverbran ding. na het bekende arrest van den Hoogen Raad, waarbij dr. Van Lissa, secretaris der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, yan rechtsvervol ging ontslagen werd, in het crematorium te Wester- veld plaats gehad. Het stoffelijk overschot van oen dezer dagen te 's-Gravenhage overleden officier werd in allen eeDvoud, en begeleid door slechts 'en kele familieleden, per rijtuig uit Haarlem overge bracht en onmiddellijk van den ingang van het kerkhof naar het crematorium gedragen. Muziek noch toespraken luisterden de plechtigheid op. On der doodsche stüte daalde zeer langzaam de baar in de ruimte neder, waarin zich de oven bevindt. Van eonig justitioneel protest werd ditmaal niets gemerkt. i Naar dr. Van Lissa ons mededeelde, zullen heden enJin de eerstvolgende dagen nog zeven lijken ver brand worden. i oude niedorp. De leverantie 'dier schoolbéhoeften aan de school alhier en te Zijdewind, is opgedragen aan de laagste inschrijvers, de hoeken, platen, kaarten enz. aan den heer P. de Lange te Deventer voor f 79.48 etn de overige uehoeften aan aen Iheer W|. C. Meilink te Zutpluen voor f 105.31. kieswet. Het lid dier Tweede Kamer, de heer J. Wi. Albarda, hééft den voorzitter der Kamer verzocht de volgend* schriftelijke vragen te mogen richten, tot den Minister van Binnenlandschie Zaken: „Is het den Minister hekend, dat in een aantal ge meenten de schorsing, bedoeld in art. 5 der kieswet, be halve op personen vallende in de termen van dat artikel, ook wordt toegepast op kiesgerechtigden tot de land weer behoorende? Zoo ja, is Zijne Excellentie dan be reid te bevorderen, dat deze schorsing zonder gevolg blijft". nog een8v De geschiedenis van een oplichter, die te Nijkerk een hotelhouder dupe maakte, herhaalt zich. Dezer dagen vervoegde zich in het hotel Keizerskroon te Borne een heer, die mededeelde in de buurt heide grond te zoeken voor ontginning en daar wel een paar dagen wilde logeeren. Natuurlijk dat kon. De paar dagen werden enkele dagen, daar de heer Van Dalen, zoo noemde hij zich, nog niet klaar was. Hij' gaf als woonplaats Den Haag op en droeg in een knoopsgat liet lintje der OranjeNassau-orde. Op een middag ging de heer v. D. hoen zonder terug te keeren, doch de hotelhouder kreeg uit Arnhem een telegram van hem, waarin hij mededeelde met een "paar dagen terug te komen. Een paar dagen later kwam nog een brief, waarin hij meldde zijn terugkomst nog een paar dagen te moeten uitstellen. 'Kwam hij niet terug, dan zou het verschuldigde? bedrag per postwissel worden overgemaakt. Doch het geld kwam niet. ken nederlander te londen veroor deeld. Hoe streng men in Engeland voornemens is de hand te houden aan de bepaling, dat elke handel met den vijand verboden is, blijkt wel hieruit, dat eergisteren te Londen door rechter Darling een Nederlander tot negen maanden gevangenisstraf is veroordeeld, wegens overtreding van dit verbod. De Nederlander was naar Londen gekomen en had zich daar met eenige firma's in verbinding gesteld voor de levering van goederen voor Duitschland. Wegens deze pogingen om met der. vijand handel be .drij'ven en anderen tot dozen handel aan te sporen, werd hij tot bovengenoemde straf veroor deeld. De rechter meende dat de oorlog zoo spoedig mogelijk moest eindigen, dat dit het best kon gescltie- den door den handel van den vijand te beletten en dat dus in Engeland elke poging tot handel met den vijand ten strengste moest worden onderdrukt. een slachtoffer. De Nederiandsche verpleger Henken, die na geruimen tijd op het Servische oorlogsterrein te zijn werkzaam geweest, op zijn terugreis te ^Boedapest ongesteld werd, is te 's-Gravenhage met zijn gezin geïsoleerd in de ba rakken aan den Duinweg. Het is gebleken, dat de patiënt Lijdende is aan vlektyphus. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, zoo dat mag worden aangenomen, dat voor verspreiding der ziekte niet behoeft to worden gevreesd. mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 10 Maart werdén geval len yan mond- en klauwzeer geconstateerd: in Gelderland 1 geval te Bergh; in Noord-Brabant 3 gevallen te Son, 2 te St. Oediefn- rode en 1 te Sambeek; in Limburg in elk der gemeenten St. Odiliënberg, Wlessem en Maastricht 1 geval; in Zuid-Holland in élk der gemeenten 'Leiden Jen Alkemade 1 geval. j a uit op een ontvluchtenden verpleeg de. Dinsdag ontvluchtte éeh verpleegde "uit het Rijks opvoedingsgesticht te Leiden en g'ng het land in, door de Oegslgeesler-potitie nagezeten. Burgers hiolpden de notitie mee en ook de Rijksveldwachter van Warmond voegde zich bij de vervolgers. Het werd een ware klopjacht eerst door de po'de^s naar Warmond en vhn dhar naar Sassenheim. Dein ge- Heelen dag tot donker toe werd de jongen achtervolgd, die door ae slooten heenliep of zwom en ieder die hem wilde aanhouden dreigde to zullen aanvallen. Door de notitie weiden eindelijk een paar revolverschoten op de vluchteling gelost, die hem in de beenen troffen, doch men kreeg hem niet te pakken. Gistermorgen werd de jacht voortgezet. wieringen. Algemeene vergadering van Het Witte Kruis, af deeling Wieringen, op 16 Maart 11., ten huize van den heer N. Kok te 'Hippolytushoef. Aanwezig 20 personen. S De voorzitter de heer Dr. DeJGoeje, opent'de ver gadering met een woord van welkom. Daar zijn keel eenigszins is aangedaan en ook de vice-voor- zitter, de heer Ds. Witkop, 'door ziekte verhinderd is, roept voorzitter de toegevendheid der vergade ring in. Verder deelt hij mede, dat volgens regle ment de vergadering een (dag te 'laat wordt gehou den, door omstandigheden welke den penningmees-j ter, den heer W. Bruul, verhinderden zijn veelom vattende werkzaamheden eerder gereed te hebben. Het 'aantal leden is regelmatig toegenomen en be dankjes kwamen weinig voor. Een kleine tegenslag hebben de financiën geleden, doordat de zuster niet in -de gelegenheid gesteld is tot hoden examen te doen voor tuberculose-bestrijding, waaraan voor de afdeeling subsidie is verbonden. Den 1 en April kan de zuster naar Utrecht gaan tot bijwoning van een cursus, welke met 1 'Mei eindigt. Voor den moeder- cursus was geen animo, niemand meldde zich aan; wel voor den bakeroursus, waarvoor zich opgaven 13 weduwen, 6 jonge 'dochters en de verloskundi ge. De daarvoor benoodgde 'kist toet materiaal, die bij aanschaffing f 200 kost, kon worden gehuurd voor f 20. Wanneer en waar de cursus gehouden zal worden, zal nader met .'de deelneemsters wor den geregeld. De 'notulen, voorgelezen door den secretaris aen heer L. Berghuis, als altijd 'duidelijk en zakelijk, werden onder applaus vastgesteld. f Uit hel jaarverslag van den secretaris stippen wij aan, dat 736 convocaties verzonden zijn en 69 personen nog lid konden worden. Fr hadden 6 be- stuurs- en 2 algemeene Vergaderingen plaats. Uit het magazijn werd 257 keer iets afgegeven, vier maal werd iets tor ontsmetting naar Alkmaar ge zonden en i maal een woning ontsmet, 50 maal werd ijs verstrekt en .'J maal de brancard gebruikt. De drie ligtenten \varen allen in gebruik genomen en oyer de laansohaffing van een vierde wordt ge dacht. Dc- linnenkast werd met I October in 'ge bruik genomen en zijn in hot geheel 188 btuks ma- toriaal aanwezig. Het jaarverslag wordt onder dank goedgekeurd. i "Volgt rekening en verantwoording van den pen ningmeester. Namens de commissie belast met het nazien der rekeuin^ deelt de heer A. van der Welle mede, dat alles in orde was bevonden en adviseert deze tct goedkeuring, wat onder dankzegging aan den penningmeester geschiedt. Ontvangen f 1747.76, uitgegeven f 1419.58, saldo f 328.17%. Door 723 per sonen ip de contributie betaald, or betaald bleven 17 kwitanties. De vereeniging had f 11245 schuld, waar van f 50 werd afgelost. De heer W. Bruul bracht Iverslag uit van de al gemeene vergadering te Amsterdam. De heide aftredende bestuursleden, de heeren Wit kop en Kaan, worden herkozen. De heer Kaan nam de herbenoeming aan, de heer Witkop zal daarvan mededeeting ontvangen. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 1778.17%, terwijl de post voor on oorziene uitgaven f 131 bedraagt. Rondvraag. De heer Tj. Wigbout 'vraagt, vanwaar dat dit komt van Amsterdam, zijnde daar de beste gelegenheid. i De heer Stavenga verzoekt voorzitter, zoo moge lijk des wintevs_een lezing te houden met lichtbeel den. Voorzitter antwoordt, dat dit hem al in ge dachten geweest is en hij daaraan zooveel mogelijk uitvoering zal even. i De lieer Stavenga verzoekt ook de tijdschriften te mogen lezen, wat wordt toegezegd. De heer Bosker merkt op, dat de agenda nooit vermeld wordt: ingekomen stukken. Spr. vraagt of deze er niet zijn. Voorzitter antwoordt, dat deze talrijk uiaumen, doch het bestuur deze steeds af handelt. De heer Bosker zegt van den 'secretaris vernomen to hebben, oat een circulaire van den Anti-Oor logsraad was ingekomen om lid te worden en het bestuur deze circulaire voor kennisgeving heeft aan genomen. Hierover ontwikkelen zich uitgebreide dis cussies, betreffende het voor 'en tegen der toetre ding van de afdeeling. Tot stemming overgaande wordt dit verworpen met 9 tegen 10 stemmen, 1 blanco. Hierna sluiting. 1 alkmaar. De gemeente zal binnenkort moeten voorzien in de navolgende uitgaven: Kosten bouw tuinbouwwinterschool (na aftrek Prov. subsidie) f 25.000; kosten verbouwing handelsschool f 10.000; kosten volkstuintjes Nieuwian- dersingei en aanleg voetbalveld f 1300; kosten O. L. School met aankoop van grond (na aftrek Rijksbijdrage) f 52.500; kosten wijziging privaten in O. L. Scholen (na aftrek Rijksbijdrage) f 3200: kosten verbindingsweg Nieuwesloot-Waagpleiii f 100.000; kosten aanleg spoor weg Kanaalkade f 25.000; kosten school voor zwakzin nigen f 7500; kosten bouw eener tnieuwe gasfabriek met jrondaahkoop f 700.000; crcdiet steuncomité memorie; ;osten werkverschaffing f 6300. Deze uitgaven moeten worden gevonden door middel van een geldleening. B. en W|. stellen den Raad thans voor gebruik te maken van de bereidverklaring van den Minister van Financiën om aan deze gemeente, desgewensoht, een voorschot van ten hoogste f 1.000.000, naar gelang der behoeften, te verleenen uit 's Rijles kas, tegen een rente van 5 pet. en ««en nader door den Minister vast te stellen bedrag als evenredig deel in die kosten van uit gifte der Staatsleening 1914. scdoorldam. In de gisteren gehouden vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den Greb-polder, werd tot tid van het dagelijksdh bestuur gekozen de heer J. Lambert- schaag. Tweede Kamer. Den Haag, 17 Maart 1915. Dat het ontwerp, invoerend het instituut van de voorwaardelijke veroordeebng, door de Tweede Kamer zal worden goedgekeurd, 't staat heb ik reeds aan geduid, .volkomen vast. Voordat minister Ort aan t woord kwam, hebben" nog de heeren Rutgers, Brum- meikamp, Van Wijnbergen, Bichon en Van ldsinga 't hunne over het nieuwe instituut gezegd. Ik zal op hunne beschouwingen niet zeer diep ingaan. Er is door baron Van Wijnbergen verklaard, dat hij zijn stem aan het ontwerp zal geven, terwijl ook mr. Van Idsiaiga voor 't eerst na langen tijd in de Kamer redevoerend - soortgelijke verklaring heeft afgelegd; met de bij- 'oeging, dat hij 't zou doen „ondanks al het slechte, Ln ait ontwerp te vinden". Iin warme gemoedsstemming verklaarde de afgevaardigde voor Bodegraven, dat hij daarmee allerminst bedoelde uit te drukken, dat hij voorstander is van de moderne richting op het gebied van strafrecht. En toen minister Ort, in den loop van zijne heden-middag aangevangen red©, verklaarde dat z.i. bij het nieuwe instituut sprake is van straf in ma- terieelem, niet in moreelcn zin, toen wond zich de ihr. Van ldsinga daarover zóózeer op, dat hij met driftig gebaar zijn portefeuille onder den arm ratte on de zaal ostentatief-verontwaardigd verliet. Hij is voor het nieuwe instituut, maar tegen de uilwerking er van, gelijk in dit ontwerp. De heer Brummelkamp is er vierkant-tegen. Staat hier vLak-maost dr. Söheurer. Be dankt er voor, zich te laten brengen ;,onder de hypnose van niet humane, maar humanitair-slappe dwangbe- grippen". gelijk hij 't uitdrukt. De anti-revolutionnaire heer Rutgers heeft ook bergen bezwaren, maar zal ten slotte toch wel meegaan, is te veronderstellen. De heer Van Wijnbergen vindt nauw verband tusschen de vergeldingsleer en het ongestraft laten onder be paalde omstandigheden van een delict. Hij wijst o.a. op de klachtdelicten. En betoogt verder dat het ka- noniek recht de bron was van de milde opvattingen om trent strafrecht, in dit ontwerp belichaamd. Met den heer Rutgers is de heer Van Wijnbergen 't eens, dat niet de rechter, maar een speciaal daarvoor te benoe men ambtenaar de uilvoering in handen moet hebben. Dat voorwaardelijke veroordeeling wel degelijk strookt met de z.g. klassieke opvatting, het feit dat de Belgische minister Lejeune (zeker geen vriend van de moderne leert) er de rader van kan genoemd worden, zegt (herinnerde mr. Van Wijnbergen) genoeg. Minister Ort is do verdediging van het ontwerp (door de minister van Justitie Cort v. d. Linden en Loeff in 1898 en in-1904 aanhangig gemaakt) begonnen. Hij betwist den heer Lohman dat er hier strijd met ons Strafwetboek (speciaal met art. 9 daarvan) zou zijn. Ware dit het geval, naar zijn inzicht, mr. Ort zou het ontwerp niet hebben, verdedigd zonder tevens wijzi ging in oins Strafwetboek voor te stellen. Maar Exc. Ort houdt zelfs vol, dat ons Wietboek van Strafrecht het instituut der voorwaardelijke veroordeeling eischt, vor dert. Hier zegt dé minister 'van Justitie, wordt niet ingevoerd het „jus talionis" (de leer van 't oog om oog, tand om tand) maar vast staak dat voor de rechtsorde in deze niet minder oog is aan voor het belang van het individu. Ons Strafwetboek wil, dat de strafbedreiging zij een „ultimum remedium" (uiterste middel) en het ontwerp ligt geheel in de lijn van deze opvatting. Men mag „nooit verder gaan dan strikt noodig is". Zoowel bij het Fransch-Belgische als bij het Engelseh-Amerikaansche stelsel is hier steun ge zocht, gelijk hfet instituut zich zoowel bij het klassieke als bij het moderne systeem volkomen aanpast.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2