Paaschtentoonstelling De Oorlog. (e SCHAGEN. osinpi "ïiing langs de tramstraat, lepenvceren daar zien plinten, zooals toch het idéé van den Raad was. Zal toe worden overgegaan. De heer. Bunt .informeert of do tuin van den rijks ontvanger van gemeentewege wordt gespit. Voorzitter en de heer KuiüLman vinden het in hunne toelichting tiicrop bar van den vorigen rijksontvanger, den heer II. Huizenga, dat met hem niet tot een eind te komen is. De tuiu is in een ergerlyk verwaarloosden toe stand door 0en heer Huizenga achtergelaten, zoo<lat die tuin zoo niet was over te dragen aan den nieuwen rijksontvanger, den heer Gemor v. d. Voort. Daarom nu die tuin van gemeentewege in oirio gebracht. Voorts is de heer Huizenga 5 dagen in üctober hog tn het huis blijven wonen. De Raad wilde hiervoor een halve maand huur vangen. Wat billijk is, als men be denkt, dat drie maanden huur te heffen zouden zijn. Doch de heer Huizenga wilde zelfs geen halve maand huur betalen. De heer Wulken vindt, we rn.oe.en .ons er niet bij neerleggen. Men zal zien, wal j.n deze te doen. De hoer Kuilman vindt het bestaande urinoir bij do uram wal inrichting cn plaats betreft, zeer onbevredi gend en wil graag flinke verbetering in' deze. Do hoor Willeen zou plaatsing aan. den slootkant aanbevolen. Daarnaar heeft men wel oor en en zal verder onderzoek hieromtrent plaats vinden. De heer Wit vraagt ot hel Kerkepad naar de Valbrug al voorzien is. Voorzitter antwoordt, dat dit thans in orde is. Sluiting. OUDESLUIS. Wederom liad hier dezer dagen bijna een brand kun nen uitbreken en wel bij den kruidenier De G. Wegens een defect aan de in den winkel slaande petroleum kachel, was deze in brand geraakt. Gelukkig kwam er juist een kind in den winkel, waardoor het ongeval werd opgemerkt en érger werd voorkomen. 1ERINGERWAARD. Vergadering van de afd. Wieringcrwaard van den Bond voor Staatspensionneeriug, op Maandagavond bij mej. Boon. Voorzitter de heer H. Limpers, secretaris de heer II. Kok. Na opening en voorlezing notulen, werd aan de orde gesteld de beschrijvingsbrief algemeene vergadering der federatie Schagen. Ingekomen stukken zullen na sluiting worden be handeld. Aan den afgevaardigde, den heer J. E. Vos wordt vrij mandaat gegeven, uitgezonderd wat betreft hel voorstel Schagen om art. 4 van het FederatieregLernenl tc wijzigen en te doen luidenBestuursleden zijn sleehls eenmaal terstond herkiesbaar, alleen voorzitter^ secre taris en penningmeester zijn altijd herkiesbaar. Dit voor stel zal door afgevaardigde worden gesteund en tevens worden voorgesteld dat dit bestuur niet uit 5 toch uil 7 leden te laten bestaan. Rehalve afgevaardigde, zullen ook nog eemge der aanwezige leden a.s. Zondag de Tederatievergadering gaan bijwonen. Voor afgevaardigde naar Se algemeene bondsvergade ring te Amsterdam, wordt na herstemming met den heer M. Wonder gekozen de heer J. E. Vos, plaatsvervanger de heer M. Wonder. Op voorstel van den heer J. E. .Vos, wordt met alge meene stemmen besloten Ds. Sinninghe Damslé als hoofdbestuurslid voor te stellen. Door den heer H. Kok werd verslag uitgebracht der gehouden propaganda-uitvoeringen. Voor de sluiting wordt nog besloten dat eventueel nog in tc komen stukken voor do algemeene vergadering, door 't bestuur zullen worden behandeld; tenzij deze van Ingrijpenden aard zijn. in welk geval nog een al- gemecne afdcclingsvergadcnng zal worden gehouden. Na sluiting wordt een schrijven van den Anti-Oorlogs raad in behandeling genomen. (De afdeeLing is reeds lid Na eenige discussie wordt een commissie gevormd, bestaande uit, do boeren H. Limpers, H. Kok, A. Visser, J. E. Vos. M. Wondor, T. Pranger, H, Sij- brands en H. Mosk. Die commissie zal trachten na mens den Anti-Oorlogsraad alhier een spreker te krij gen, teneinde 't doel en streven dier vcreeniging be kend te maken. Uit de vergadering gingen stemmen op om, zoo mogelijk, hiervoor Ds. Schermerhorn dan uit te noodigen. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP. Dc arbeider A. N. van den heer Sonnaviüe in dc Moerbeek, alhier, kreeg gistermorgen een trap van een paard tegea zijn hoofd, met het noodlottige gevolg, dat ae man spoedig overleed. WINKEL. Bij openbare verkooping, gehouden ten overstaan van den notaris G. J. van Leersum tn de kolfbaan van den heer A. Wit Jzn., is het huis, van wijlen den heer Jan Kaaij. in eigendom overgegaan op den heer A. Man tel voor f 225. SCHUTSLUIS SaiOORLDAM. Uitslag der aanbesteding van den verbouw der schut sluis te Sehoorldam, voor rekening van de gemeente Wnrmenhuizcn, op Dinsdag 23 Maart. Inschrijvers waren de. heerenA. Kooper te Bloe-t mendaal f 14484, J. Zijp te Dirkshorn f 14365, J. J. de Groot te Barsingerhorn ,f 14300, G. Apeldoorn te Alkmaar f 14300, P. den Das te Schoorl f 13900, J. Waaijor 1e Amsterdam f 13740, J. Spruit te Alkmaar f 13420, C. Blaauboer te Scliagen f 13328, J. Keesman tc Schagen f 13298, A. Groot te Akersloot f 13100, li. de Vries Ie Kalverdijk f 13000, P. Voorman te Schagen f 12398, J. Levendig te Dirkshorn f 12100 P. de Geus tc St. Maarten f 12030; L. Visser te Dirkshorn f12000. Zurendonk te Bergen f 12190, C. Verweel te St. Pancras f 12100, J. Jonker te Anna Paulowna f 11900. K. W es tra te Warmerihuizen f 11950, S. Jonker te Anna Paulowna, f 11990, P. .Dubbel te Alkmaar f 11848, A. Sleutel te Dirkshorn f 10799, J. Iluiberts te Alkmaar f 11515, M. Groen te Schagerbrug f 11250. C. de Graaf tc Moerbeek f 10901, G. Laagland Winder te Koegras f 100-13, J. Veuger te St. Maartensbrug f 10500. Gegund aan den heer Veuger. Architect is de heer J. Wartenhorst te Dirkshorn. Verschillende Oorlogsberichten. NOG EEN ONZIJDIGE STAAT. Een onzijdige staal, die in dezen oorlog voor zoo ver'wij weten nog-niet werd genoemd, js het vor stendom Liechtenstein met zijn 10.000 inwoners op 65 vierkante mijlen oppervlakte. Het ligt tusschen Oostenrijk, Duitschland-en Zwitserland. Uit Genèvo wordt. gemeld, dat er sedert eenigen -tijd hongers nood in dit landje dreigde, daar ;de toevoer van le vensmiddelen door Oostenrijk werd afgesloten, om dat Liechtenstein had geweigerd-'metduizend man deel te nemen aan den'oorlog. Zwitserland heeft nu een voorraad graan gezonden om in den nood der bevolking te voorzien. Liechtenstein is -een constitutioneele monarchie. Het wordt door een Oostenrijkschen prins geregeerd, beeft-een parlement, geen leger en geen belastin gen en maakt deel uit van de Oostenrijksche douane- unie. Er wordt beweerd, dat Liechtenstein, dat in 1866 aan de zijde van Oostenrijk heeft deelgenomen aan den oorlog tegen Pruisen, bij het sluiten van-den vrede geheel is vergeten en dus feitelijk nog altijd in staat van oorlog met Pruisen verkeert.... DE LASTIGE VERPLEEGSTERS. Gewond zijn is niet alles zei een reconvales cent tot me. Maar al die verpleegjuffers om je heen die je 'maar niet met 'rust kunnen laten vanwege de hulpvaardigheid, daf is nog veel 'erger. Aan die woorden dacht -ik onwillekeurig ,toen het volgende me onder de oogen kwam. Tn een thans tot hospitaaltje ingericht coquet appartement drib belden een aantal lieftallige, tot verpleegsters ge transformeerde joDge meisjes'dicht bij het bed van een gewonde, die al eenigen tijd -benauwde gezich ten trok. 1 Dat laatste viel de meisjes op. En ieder I harer poogde zijn blijkbaar stil gedragenlijden te ver zachten. Waarom zoo treurig, vroeg'de een. Ge denkt zeker aan uw dorpje. Men heeft ons gezegd dat het -door Duitschors bezet is. Helaas, ik beklaag u. Dg zieke bromde wat in zijn-baard. Misschien denkt ge aan uw 'vrouw ginds, infor meerde een ander meisje. Ge zijt tooh getrouwd, niet? 1 Zoo ging het voort, terwijl de soldaat maar eens bromde en knorde nu en dan Toen de dame die 'de ambulance bestierde langs het bed kwam, sprak ook zij den 'zieke aan. Go denkt zeker aan uw huisje.'O. ge zult het zeker te rugvinden. Ik zie het in gedachte, uw woninkje: 'n geestig dak met klimop begroeid, groene blinden. een goed verzorgd-moestuintje, n0, ge zult het ongetwijfeld wederzien. Maar waarom zijt ge zoo «omber. Zog hot mij toch Ach mervouw, zuchtte de gewonde eensklaps. Ik moet het wel zeggen. Ik.... ik moet mijn bed even uit. Maar dat is toch onmogelijk, zoolang al die jongejuffers om 'mij heen draaien. IN OORLOGSTIJD. Men schrijft uit het Rijnland aan de N. R. Crt.: Met het opkomen van den landstorm ook in deze streek krijgt ons Rijnland egn nieuw aspect. Tevo ren zag men in onze straten veel groengrijze unifor men van soldaten met verlof of herstellenden van hot front. Meestal allesbehalve geschikt om het hooge, militaire•eisclion te voldoen! Want het nieu- W© groengrijs schijnt niet 'zoo duurzaam te zijn ais de oude, blauwe'stof; het wordt'gauw flodderig en verliest alle snit. Echter wordt er'nu in oorlogs tijd ten minste in steden zonder garnizoen veel door de vingers 'gezien, en zoo kan het gebeu ren, dat men een soldaat-ziet met een donkerblauwe broek eu een grijze uniform-aan; zelfs schildwach ten met een sigaar in den mond heb ik'herhaalde lijk ontdekt. Verbeeld u zoo iets in vredestijd! Maar nu met het opkomen van den landstorm in de Rijnprovincie (waarmee men in het belang van de fabrieksnijverheid zoo lang mogelijk gewacht had) worden alle steden en dorpen, geloof ik, gar nizoensplaatsen. Het 'doet denken aan die eerste Augustusdagen, toen in elk dorp, elk gehucht sol daten in de volle dorpsstraten te vinden waren. Maar dat waren tijdelijke-inkwartieringen, voortruk- kende troepen. Nu is het verblijf wat'duurzamer I In de garni zoenen en legerplaatsen is geen plaats meer en zoo krijgen zelfs kleine dorpjes als Benratb en Grafen- berg bij Dusseldorp garnizoentjes. In de voorafgaan de wintermaanden zijn de landstormers in de avond uren in -de edele rekrutenschool ingewijd; nu vol gen gedurende aoht weken ''compagniesoefeningen, schieten en opwerpen van versterkingen en-daarna verhuizen de landstormers naar de groote oefenings- velden voor gecombineerde manoeuvres, doen daarna als bezetting dienst, om zoetjes aan naar het front te verhuizen. 1 Zoo hoort 'men dan in stille .afgelegen stadjes en dorpen de schelle hoornsignalen, de dreunende voet stappen van marcheerende afdeelingen en'overal ziet men die landstormers 'in hun weinig verfraaiende uniform, in bruinig, groenig grijs met-de platte pet ten met een klein ijzeren kruis. Meestal voelen zij zich nog niet erg thuis in de uniform, de zware laarzen zijn ze nog allesbehalve gewend. Bovendien hebben zij een zwaren dienst. In plaats van de ontbijttafel, in bet donker opstaan, mnrschen en oefeningen, en wie 's -avonds gewend was z'n glaasje bier en z'n krant in rust te genie ten, is nu al erg blij als bij om negen uur in het stroo mag rusten1 Nu wordt het ernst mei den'oorlog! Want met* het oproepen van den landstorm wordt de1 groote massa in dienst'gesteld. Van bet'oproepen der re serve en landweer heeft 'men feitelijk weinig ge merkt, op straat zag men geen kleiner 1 wordend aantal mannen. Het heet nu wel, dat in Duitschland iedereen -gediend heeft, maar -de werkelijkheid is heel anders. Onze technische school bijv. wordt-jaar lijks door circa 500600 leerlingen bezocht'van ten minste 18-jarigen leeftijd, stijgend tot 30 jaar. Van onze vijf laatste jaargangen 'zijn er in Augustus 64 manschappen die gediend hebben, opgeroepen, 'in de afgeloopen maanden 18 reservisten. Slechts een'zeer klein deel had dus blijkbaar de uniform gedragen. Maar nu 'met den landstorm '-wordt alles, wat ge zond is, ingedeeld en 'van onze groep -leeraars ver huizen 7 van de 16 collega's naar de kazerne -'en wat er aan leeraars overblijft, zal aan leerlingen al- 1 een'de jongens onder-de 19 jaar te onderwijzen heb ben. Daarbij komt'nog, dat wie'door kleine lichaams gebreken onbruikbaar is voor'den militairen dienst, ineedpeld wordt bij den landstorm zonder wapens. Dat klinkt heel onschuldig, -landstorm zonder wa pens, maar de lui, die daar ingedeeld worden, zijn allesbehalve in hun-schik! Dat zijnde arbeiderscom pagnieën, de zoogenaamde „Schuppentruppen". Hun wapen is de spade of het houweel .hun-Verk het aanleggen en onderhouden van wegen, het graven van reserve-verdedigingswerken. Een nuttige, zelfs noo dzakelijke arbeid in den huidigen oorlog en-bo vendien vrij ongevaarlijk. Slechts in enkele ge vallen kunnen zij in aanraking komen met verdwaal de granaten! 1 Maar nu wil het booze - toeval of liever het meer verfijnde levendat juist 'landstormers van hoogoren stand bij de beruchte arbeiderscompagnieëi ingedeeld Werden. Gelukkig 'maakt de uniform allen gelijk, want anders Jzou men bij 'die wegwerkers bekende advokaten en rechters kunnen 'vinden. Dat is voor menigeen een bittere pil 1 Liever naar het front-dan vrijwel buiten'gevaar als een grondwer ker te moeten scheppen!'Maar dat is tenminste iets goeds bij den militairen dienst, wie ingedeeld is, moet volgen, wie en wat hij ook in het burgerlijke loven is! 1 Over het algemeen moet men zich verbazen, dat een in het burgerlijk leven zoo diep ingrijpend feit als het oproepen van den landstorm zoo rustig gaat. Want hoeveel honderden, ja duizenden worden-niet uit hun positie, uit hun liefsten familiekring ge rukt? Officieel heette het vroeger-wel, dat de land storm alleen voor bezetting diende, maar -de tegen woordige oorlog, met zijn reusachtige fronten, heeft alles onderste boven geworpen, en de landstormers weten zeer goed. dat zij op een goeden dag in het front zullen moeten strijden. En dat dat geen kin derspel is, leeren de verlicslijsten! Gemopper heb ik weinig gehoord en ik'durf haast zeggen, dat er in-Augustus bij het opkomen der re servisten meer nerveuse opwinding waar te nemen was dan nu. Begrijpen kan ik het niet, want al de liedjes over den „frisch-frölichen Krieg" zijn door de gruwzame werkelijkheid meer dan weersproken. Alsof het zoo hoort in-het raderwerk van den staat, worden elke maand een aantal lichtingen opgeroe pen. Men ziet 's morgens of 's middags op straat mannen met kartonnen doozen, en wie niet- toeval lig in de buurt van station of „Bezirkskommando" is, zal moeilijk kunnen gelooven, dat-er dien -dag weer 'n 2000 landstormers weggegaan zijn. En toch laten al 'die lui hun familie, hun zaken, hun arbeidskring in deursteek, komen wellicht te rug, wie weet hoe? Vandaag hebben we dan weer onzen Paasch ten toonstellingsdag'gevierd. Leek het-eerst alsof deze dag door de tijdsomstandigheden of het mond- -en klauwzeergevaar niet zou kunnen doorgaan, gelukkig dreven deze dreigende welken af en hebben 'we (lezen dag, voorSchagón en gansohe omgeving een feestdag, kunnen 'vieren. En dit -'landbouwfeest is weer goed geslaagd. 1 Heel vroeg in den morgen was het reeds-druk op Markt en Gedempte Gracht, van alle zijden werden voorwerpen, -machines en wat al niet gebracht en de rij van -Ipgezonden voorwerpen op de Gedempte Gracht werd'"hoe langer hoe -voltalliger. Het vee ar riveerde, de 'menschen kwamen, en weldra was het zoover gevorderd, dat tot de 'officiëele opening op de bovenzaal van den heer J. Peetoom kon wor den overgegaan. Het was ditmaal de heer P. Buis Jz„'de vice-voorzitter der vereeniging, die dit deed. Spr. begon met 'te zeggen, dat de heer Jb. Zijp verhinderd was, om daarna'te wijzen op de bijzon dere omstandigheden, waaronder ditmaal de tentoon stelling werd gehouden.-Had men eerst gemeend dat niet alles zou rondloopen, nu was 'het kranig voor elkaar. De aangiften waren voldoende, het aantal loten geheel verkocht, beter kon het al niet. En al dus spr., we kunnen ons gelukkig rekenen, dat- we nog in vrede leven, -en dat danken we mede vooral aan onze krachtige-regeering, met H. M. de Konin gin aan het hoofd. Spr.-brengt daar hulde voor. (Ap plaus). J i Als we 'een blik werpen -op den toestand van landbouw en veeteelt, dan kan die zeer gunstig ge noemd worden. Jammer is het, dat op ander gebied hot economische leven zich niet zoo gunstig ontwik- kolt. Laat on3 hopen, als het straks weer vrede is. dat alles zich weer gunstig moge ontwikkelen en wij voor een ernstige 'crisis mogen gespaard blijven. Spr. spreekt daarna zijn blijdschap uit over de te genwoordigheid van het- Gemeentebestuur en brengt dank aan juryleden. Met den wensch dat we elkaar onder gunstiger omstandigheden mogen weerzien verklaart spr. de tentoonstelling voor geopend. De Burgemeester onzer gemeente, het woord ver krijgend, brengt de vereeniging .en haar bestuur eerstens dank voor de uitnoodiging en betuigt daar na alle sympathie voor het werk der vereeniging. 't Was. aldus spr., met bijzonder groote ingeno menheid. dat in onze gemeente werd vernomen, -dat dit jaar de tentoonstelling zou doorgaan. Tijdsomstar digheden en mond- -en klauwzeer dreigden hier en 't is gelukkig, dat wat het-'mond- en klauwzeer be treft, gezegd mag worden, dat het gevaar daarvan eenigszins is geweken. Met de opvatting van het be stuur om dit jaar -de landbouwtentoonstelling te houden, stemt spr. volkomen in, alles als er moet worden aangewend om het economisch leven te steunen en de volkswelvaart te bevorderen. Deze tentoonstelling is daartoe een groot middel. Als we een-blik naar buiten werpen mogen we deze plaats en omgeving gelukkig-prijzen, dat. we nog zulk een rijkdom 'van prachti vee 'hebben en zulk een keur van voorwerpen en machines tentoongesteld zijn, dat wijst op een kr&chtig zakenleven. 'Schagen was blij, dat de tentoonstelling doorging en dat zulk een tijd van slapte en -malaise, hier weer gehandeld en ver kocht zal worden. Spr. sluit-met de beste wenschen voor de vereeniging uit te spreken en dat men met dozelfde lust en energie zich zal kunnen blijven wij don aan haar streven en doel. (Applaus.) En toen ging ieder zijns weegs en was- het oogen- blik aangebroken-om eens een kijkje te nemen daar buiten. Het was weer een kranige tentoonstelling. Mooi vet vee, een drukke handel, een kranige in zending van alles. En dan op de Gedempte Gracht, een lange, lange reeks van -alles en nog wat. Deze had dit, de ander dat, tal van uitstallingen van nut, smaak en ondernemingsgeest getuigend. De-tentoonstelling had eon druk bezoek. Hier volgt de uitslag der verschillende bekronin- gen: 1 A. RUNDVEE. 'Uitsluitend met hard -"voeder ge mest. 1 No. 3. 'Voor den besten, -'fijnsten 2-jarigen os, met hoogstens vier breede tanden.1 le prijs f 10: Spaans en Co.J'Winkel; 2e prijs f5: dezelfden. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst-gemeste koe, afgewisseld. leprijs f 25: G. W. Waiboer, Anna'Paulowna; 2de prijs f 15:JH. Spaans. Barsingerorn; 3e prijs f 10: D. Marees, Barsingerhorn; 4© 'prijs f 5: D. Bijl te Waardpolder; bestuursprijs: P. Wit Cz., 'Winkel. No. 5. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe,'met hoogstens zes breede tanden. 1 le prijs f 25: H. Spaans, Barsingerhorn; 2e prijs f 10:'J. Geertzema, Kolkorn; 3e prijs f 5: dezelfde. No. e. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe, met hoogstens vier breede tanden, lo prijs f 25: M. 'Grootes, Wogmeer-Spierdijk; 2e prijs f 10: R. Kuiper,'Winkel; 3e prijs-f 5: dezelfde. No. '7. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste vaars, met hoogstens twee breede-tanden, le prijs f 25: H. Spaans. Barsingerhorn; 2e prijs f 15: dezelfde; 3e prijs f 10: K. Breebaart Jz., Win kel; -ie prijs f 5: dezelfde; bestuursprijs: K. Bree baart Jz., Winkel;'A. G. Geertzema, Anna Paulowna; J. Blaauboer Kz., Barsingerhorn. Na. 8. Voor het beste vette kalf. t le r-rijs f 10:'L..van Dam,-Ursem; 2e prijs f 5. dezelfde. 1 No. 9. Voor de 'beste, fijnste en zwaarst gemeste koe, nog melkgevend, onverschillig van welken leeftijd. le prijs f 15: rP. Donker Pz.,-Twisk; 2e prijs f 10: J. Blaauboer Gz.'Sr., Kolhorn; 3c'prijs f 5: F. Mct- zelaar, Anna Paulowna. B. RUSTIEREN, zuiver zwartbont inlandse ras. No. 1. rVoor den besten rijstier, geboren in 1912 of vroeger. Geen inzenders.- No. 2. Voor den -besten rijstier, geboren in 1913. le prijs f 30: Jb. Stammes Dz., te Schagen met ..Max"; 2e prijsf 20: K. A. Kaan te Wienngerwaard met „Heraut III"; 3e prijs f 10: C. Kooij te Haren- karspel; bestuursprijs: Jb. Bruin Jbz. te Sint Maar ten met „Frits". No. 3. Voor den besten pinkstier, geboren in 1913. 4e prijs f 30: C. Kooij, Harenkarspel, met „Frans Max III"; 2e prijs f 15: dezelfde met „Frans Max V'; 3e prijs f 5: A.-Schenk. Haringbuizen met „Wil lem X"; bestuursprijs: J. Witsen, N. Niedorp. G. MELK- en FOKVEE, zuiver zwartbont inlandsch ras. No. 1. Voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1915.' le prijs f 20: H. Spaans, Barsingerhorn; 2e prijs f 10: C.'Kooij, Harenkarspel; 3e prijs f5: A. Schenk, Haringhuizen met „Asjes II" (verhoogd met f 5). No.'4. Voor de beste Kulspink, geboren in 1914. 2e prijs f 10; -P. van der Oord, Kz., Hoogebieren, Barsingerhorn.l' I D. 'WOLVEE. No.'1. Voor de-'beste oonschapen, met of zonder lammeren. le prijs f 10: W. N. -Weerman, Schagen; 2e prijs f 5: J. de Veer, Schagen.-' No. 2. Voor de -'beste overhouders, die het meest geschikt zijn voor de weiderij. 1e prijs f 10: 'G. Schoorl, Eenigenburg; t2e prijs f 5: G. Stuij, Winkelerweere; 3e prijs f 2.50: C. Kooi.i Harenkarspel. No. 3.-Voor de beste overhouders, die de' meeste slachtwaarde bezitten. le prijs f 10: J. Baas, 'Harenkarspel; 2e prijs f 5: H. Kooij, Dirkshorn; 3e prijs f 2.50: K. Boekei, te Winkel. No. 4. Voor de overhouders (ooien) van gekruist Texclsch ras, welke 't meest geschikt worden ge acht voor de fokkerij. le prijs f 10: C. van der Oord, Barsingerhorn. No. 5. Voor den besten ram, van inlandsch gekruist ras. geboren in 1913 of vroeger. le prijs f 5: D. P. Timmerman, Schagen; 2e prijs t 2.50: W. N. Veerman, Schagen. No. 6. Voor den besten ram,'van inlandsch ge kruist ras. r ie prijs f 5: T. Rens; Valkkoog;!2e'prijs f 2.50: K. Kant, Schagerbrug. I E.'BOKKEN EN GEITEN. 1 No. 3. 'Voor de beste-geit. le prijs'f 5: P. vonKeten, Moerbeek. F. VARKENS. No. 1. Voor de beste vette varkens, le prijs f 10: Jb. (Stammes, Oudesluis; '2e prijs f 5: dezelfde; 3e prijs f 2.50: P. J. Blaauboer, Wie- ringerwaard. No. 2. Voor de beste fokzeug'met biggen, le prijs f 10: P. Appel, Groenveld. St. Maarten. G. PLUIMGEDIERTE. No. :i. Voor den schoonsten toom kippen van in landsch ras.' le prijs f 2.50: J. Vader Az., Schagen; 2e prijs 1.50: Th. Roep, Schagen; bestuursprijs: J. Vader ASchagen. No. 2. Voor den schoonsten toom kippen van ge kruist ras. le prijs f 2.50: Th. Roep, Schagen; 2e prijs f 1.50: J. Boon, Schagen. No. 3. Voor den schoonsten toom Leghorn-raskip- pen. le prijs f 2.50: J. Vader Az., Schagen; 2o prijs f 1.50: mej. Suthorland, Noordscharwoudo; bestuurs prijs: A. Schoorl,-Noord, Schagen. No. 4. Voor den-schoonsten toom Buff Örpingtons. io prijs f 2.50: W. Krabman, Nieuwe-Niedorp; 2de prijs f 1.50: dezelfde; bestuursprijs: J. van der Mo len, Dirkshorn. No. 5. Voor den schoonsten loom Wyandotte-ras- kippen. t' le prijs f 2.50: H. 'Kromsigt, Schagen; 2e prijs f 1.50: M. Koning-Sehager, St. Maarten; bestuurs prijs rij. Boon, Schagen, No. -6. Voor den schoonsten toom vreemde of ras- kippen, niet dn het programma vermeld. 4e prijs f 2.50: II.-Kromsigt, Schagen; 2e prijs f 1.5 mej. Sutherland, Noordscharwoude. H. KONUNEN. No. 1. Voor de twee zwaarste konijnen in gezamen lijk gewicht. le prijs f 2.50: S. Wagemaker, Schagen; 2e prijs f 1.50: A. Kiezeling, Schagen; bestuursprijs: S. Wa gemaker, Schagen. No. 2.'Voor de mooiste-voedster met jongen. ie prijs f 2.50: 'A. de Vries. Oudesluis; 2e prijs f 1.50: mej. Sutherland, Noordscharwoude. BLOEMEN-EN PLANTEN. No. 5. 'Voor de schoonste verzameling bloeiende planten en bladplanten voor de -kamer, decoratief opgesteld. le prijs f 15: IJ. Bakker,'Behagen. 1 De prijsuitdeeling had plaats in "het lokaal van den heer G. Boontjes, waar de h.eer P. Buis Jz. kon wijzen op het zoo volkomen slagen van dezen dag, dank brengend1 aan een ieder ldie daartoe had mee gewerkt. In het Noordhollandsch Koffiehuis gaf-onze Har moniekapel een concert* onder leiding van den heer Jb. - ter Hall. De kapel voerde op de van haar be kende uitstekende -wijze haar programma uit. Als steeds was het concert druk bezocht. Terwijl op het Westelijk oorlogstooneel zoo ongeveer niets van beteekenis gebeurt, en de strijd zich bepaalt lol kleine gevechten op verschillende punten in België cn bii Alrecht, Rheims. eu Verdun, geschieden in het Oosten de meest belangrijkste gebeurtenissen. De val van de sterke Oostenrijksche vesting Przemysl, is een allerbelangrijkst feit, die op den loop der zaken een grooten invloed kan uitoefenen. Voor de Russen is hel. eein groot .succes, zoowel wegens den moi-ccleni invloed o>p de éigen bevolking en op die neutrale lan den in den Balkan, als op mililair gebied. Een be langrijke legermacht komt nu vrij, daarbij 'de intrede van betere tijdsomstandigheden, zoodat een enorme nieuwe actie te verwachten is. Er is reeds meegedeeld, dat, nu die lastige vesting in den rug is genomen thans Krakau aan de beurt is, en levens Hongarije.) Vele bizonderheden over den val der •Vesting komen: binnen. De Russische Generale Staf meldt, dat volgens opgave van de gewezen bevelhebber der vesting, gene raal Kumanek, zich 9 generaals, 93 hoofdofficieren. 2500 officieren en ambtenaren en 117000 man hebben overgegeven. Het aantal kanonnen en de Verdere buil moet' nog worden vastgesteld. Uitputting heeft tot de overgave gedwongen. Do oor logscorrespondent van het Weensche dagblad do Neue Freie Presse meldt over de laatste dagen voor de over gave het volgende: De bezetting had Vrijdag nog een uitval naar de Oostzijde ondernomen. Luitenant-veld maarschalk van Tamassy had zich echter reeds onlangs kunnen overtuigen, dat Przemysl door een óuverbreek- baren RusSischen belegeringsgordel was omgeven. De Russen deden gisteren en eergisteren een aanval vam 't Noorden: (em 't Oosten uit. Zij werden echter door de bezetting bloedig teruggeslagen. Onderhand werden de voornaamste dealen van de omwalling tot zooloing de onl ploffingsmiddelen reikten vernield. Hedenochtend vroeg begaf een parlementair van het vesiingcominando zich naar den commandant van do belegeringstroepen om de voorwaarden der overgave te bespreken. De vesting heeft tot het uiterste volgehouden. De laatste uilvai had veel gevergd van de krachten der schraal gevoede troepen. Ziekten in de vesting do den de rest. Tntusséhen duren de hevige gevechten fn de Karpa- fhen voort. De Oostenrijksche generalissimus heeft in een order gezegd, dat de val van Przemysl geen invloed kan uitoefenen op den veldslag in de 'Karpathenhet moet worden afgewacht, in hoeverre dit waar is. DE AANVAL OP DE DARDANELLEN is tot nog toe niet voortgezet, maar de berichten wij zen er op/ dat een nieuwe krachtige actie voorbereid wordt. Na de groote verliezen, die de Fransc'he en Engelsche vloten hebben geleden, zijn andere slagsche pen ontboden, en onderweg of reeds gearriveerd. Uit Athene wordt meegedeeld aan de Duitsche bladen, dat reeds 2 Engelsche linieschepen zyn aangekomen, en dat hel Fransche eskader met 6 groote dreadnouglits en 5 torpedojagers versterkt zal worden. Alles wijstW'op, dat de gealliëerden besloten heb ben, de Dardanellen, het koste wat het wil, te door breken. BIJ HET SUEZKANAAL sübijnt een nieuwe strijd ontbrand te zijn.'Uit Lon den meldt een telegram het volgende: De EngeÏBchen dreven do Turksche troepen acht mijlen ten oosten van het Kanaal bij Suez terug. De Turken rijn thans in vollen aftocht. Bij bet Turksche leger bevond zich de Duitscho generaal von Trauiner, Laatste telegrammen. AMSTERDAM. Heden arriveerden te Amsterdam II.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik en Prinses Juliana. HANSWEERT. Hedenmorgen werden hier op zoor groote hoogte twee vliegmachines waargenomen in westelijke richting vliegende. De eene verdween, terwijl de andere terugkeerde en na eenige keeren boven dé Schelde te hebben gedraaid, achter Kruiningen in hot land daalde. Het bleek een Engelsche ééndekker te rijn,- waarin een Engelsch officier. Hij werd geïnterneerd. Zoo men zegt, was hij vanmorgen te Duinkerken opgestegen. LONDEN. Een Lloyds Telegram meldt, dat een Duitsche vliegmachine den 21en Maart morgens een bom wierp op het stoomschip Pantion (van Rotterdam naar Southampton). De bom viel In zee. Het schip gaf noodsignalen en school vuurpijlen af, waarna do vlieg machine verdween. Een poos later verscheen ze op nieuw en liet toen 6 bommen vallen, die alle naast het schip im zee vielen. Toen verdween te vlieg machine.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2