Alieieei Nieuws- AlïnrteiliB- Lasiliiïllai, GRATIS DONDERDAG 25 MAART 1915. 58ste J aar gang. No. 5562. NIEUWE ABONNE's SCHAGER COURANT. Dit blad versdiijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag I Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in bet eerst uitkomend nummer TTito-p-vpre TT? APM N ,fc- f !(i i ''"j" Per imr f 3-_Per P0Bt f 3-60- Loss® nummer» 6 cent Ullgeveis. 1 LiiVl'M Ai» UG VA). ADVERTENTIE» van 1 tot 5 regel» f 0.25; iedere regel meer ct SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. van dit blad ontvangen de nummers tot 1 APRIL a.s. DE UITG. Bekendmakingen. MiirriE. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De Burgemeester der Gemeente Schagon map kt be- I kend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting [van 1916, met "het daaruit opgemaakte Alphabetisch Register, gedurende acht dagen, van den 23en Maart tot en met den 30en Maart a.s., ter Gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op:' lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin'in de Provincie; 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en'op ongezegeld papier kanwor- 1 den gesteld; i 1 3o. dat het 'bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteekening door een an der persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift een behoorlijke Volmacht wordt overgelegd; 4o. dat het bezwaarschrift tegen "bewijs van ont vangst bij den Burgemeester ter Gemeentesecreta rie moet worden ingeleverd; 1 5o. dat een •'bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eiscben, hierboven genoemd, of'niet wordt inge leverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierbo ven vermeld,-geen gevolg kan hebben; 60. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard toixï&t'bij of zij, die het bezwaarschrift, indiende, in kennis is'gesteld met de-uitspraak van den Commissaris der Koningin. Schagen, den 22 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J .P. W. VAN DOORN. Arrondissement® Rechtbank te Alkmaar. Zitting avn'Dinsdag 23 Maart '1915. in verzet. De rij der strafzaakjes, '"heden maar enkelen in getal, begon met een verzetzaakje. De-waarde heer Antonius Johannes Doffer was zoo vrij geweest, ver zet 'aan te teekenen van 'zijn vonnisje, opgeloopen door de zonderlinge geschiedenis met dat oliepak van den schipper, waar Antonius onlangs werkzaa|m was. Antonius had'"vandaag mager succes met z'n ver zetzaakje, want er werd bekrachtiging van het «te gen hem gewezen vonnis gerequireerd. een onverbeterlijk ruziemaker. De tweede 'beklaagde was ook al een Hoornsche en hier evenmin een onbekende als Doffer. Webe doelen beklaagde Jozef Mulder. Jozef heeft, zooals men zich wellicht van vorige zittingen nog herinnert, wel eens kwestie gehad met Adrianus Bouwens en 't lijkt nog wel altijd te broei en tusschen hen. Nu onlangs liep het weer vast. Ze waren niet ver van een cafe, toen de verschil punten ook weer zoo hoog liepen, dat het niet eens zoover kwam, dat-de heeren binnen zeilden om het af te drinken, 0 neen, Mulder nam een mes te baat en begon daar Bduwen's arm mee te bewerken. De rechtbank werd er in gemoeid en tegen -Mul der werd wegens deze mishandeling 3 maanden ge vangenisstraf geëischt. een recidivist. F. Ch. W. M. Eijssens, kellner te Bergen, kwam nu als beklaagde aan 'de beurt. Voorheen was deze persoon kelner in 't Oranje-hotel van'Van Helsdin- gen ie Bergen. Hij werd daar echter ontslagen en later kwam hij als tijdelijk in de 'Rustende Jager, een ander 'cafe in Bergen. Daar heeft .hij echter oueerlijkheden gepleegd door het wegnemen van een hoed, een gouden muntstuk en een biljartbal. Den hoed nam hij in éigen gebruik. 'Zijn eigen ouwe doppic werd nu „gedeponeerd". Het iO-dollarstuk verkocht hij voor f 22.50. De biljartbal bracht in een cafe te Bergen aan Zee f 10 op. Voor f 1 nam Eijssens daar een ouden bal terug in ruil, die hij, thuisgekomen, voor de gestolene 'in plaats legde. Maar zijn dolle fratsen kwamen niettemin aan het licht en de •'gerant F. J. Bartman te Bergen her kende hoed en gouden -'muntstuk als zijn eigen dom en ook den biljartbal die voor -f 10 verkocht was, herkende Bartman heel goed.' De O. v. J. schetste beklaagde als recidivist en eischte 3 maanden gevangenisstraf 'tegen hem. Mr. Huizenga, pleiter, wees op het verleidelijke in het kelnersvak en hoe de vader van beklaagde een groote confectiezaak heeft en een flinke positie in de maatschappij veroverde en pleitte tot clementie. een lastig heerschap. Klaas Vriend, een boerenjongen uit 'Hoogkarspel, had de politie 'uitgescholden, omdat men hem eens een bekeuring aandeed. Maar schelden-mag niet, en vooral niet op de politie. Dat kwam Klaas, -die door den O. v. J. een lastig heerschap werd genoemd, ook aan de weet, daar de eisch nu f 25 of 10 da gen hechtenis luidde. j 1 a.8. week uitspraken.-' Binnenlandsch Nieuws, schaglrbrug. Dinsdagavond hield de af deeling Zijpe en'Callants- oog van Het -Witte Kruis haar algemeene verga- ldering ten "huize van den logementhouder a. Bak ker, alhier. Slechts 9 personen, onder wie 3 gewo ne leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer Th. E. J. Odendaal opent de vergadering met een woord van welkom. Hierop worden door den 2den secretaris, den heer J. Ger- rits, de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop volgt het-verslag van den Isten secretaris, den heer K. Slot, over den toestand en de wer king der vereeniging in het afgeloopen jaar. Aan dit verslag ontleenen we het volgende. Het aantal le den, dat blijkens het vorige verslag 520 bedroeg, is gestadig toegenomen. De contributie bedroeg over het laatste jaar f 531.50. De vereeniging kon aan de gestelde eischen behoorlijk voldoen. Uit het ma- gazijnbook blijkt, dat verschillende artikelen, in het magazijn te Schagerbrug voorradig, gebruikt werden of nog in gebruik zijn. *Op ongeregelde tijdstippen hebben de voorzitter en de lq secretaris een onder zoek ingesteld -naar de aanwezige artikelen, terwijl in l;et najaar Yan 1914 -de voorzitter met Dr. Yan Rappard een 'onderzoek instelde, waaruit gebleken is, dat de artikelen goed werden 'verzorgd. Door dezen deskundige werden enkele wenken gegeven over het bewaren van sommige artikelen, 'waar mede rekening zal worden gehouden. Ook van de ligtenten werd een druk gebruik gemaakt, zelfs in die mate, dat de'hulp van de afdeeling Petten voor het gebruik van een tent moest worden gevraagd. Bijzonderheden waren overigens niet te vermelden. Bestuursverkiezing. Aan de -"beurt van aftreding zijn de heeren K. Slot 'en Jb. Gerrits. Beiden wor den herkozen. Hierop is punt 2 aan de orde.'Het bestuur vraagt machtiging om het bouwterrein, gelegen naast het magazijn, 'te mogen verkoopen. -Het ligt in de be doeling van'het bestuur, dit-terrein dat aanvan kelijk min of meer bestemd was voor-de oprichting van een barak, doch waarvan men thans is terugge komen te kunnen verkoopen, wanneer zich on verhoopt 'een kooper mocht -opdoen. Als bouwter rein heeft het perceel 'meer waarde dan 'als tuin grond. Nadat nog een -en ander over dit-punt is ge discussieerd en waarbij de weeshuis-quaestie nog eens ter sprake-wordt gebracht, wordt bij acclama tie besloten, "het bestuur de -gevraagde machtiging te verleenen. Yolgt rekening en verantwoording van 'den pen ningmeester, den -heer J. Gerrits. Namens de Com missie, belast met het nazien der rekening, deelt de heer I.. Bleeksma mede, dat alles in orde is bevon den en adviseert die rekeningk goed te keuren, in ontvangst op-f 912.71, in uitgaaf op f 697.51%; batig saldo alzoo f 215.19%. Aldus wordt besloten, terwijl den penningmeester dank betuigd wordt voor zijn gehouden beheer. 1 Hierna wordt een ontwerp-begrooting voorgelezen en vastgesteld tot, een'bedrag van f 938.19% -in ont vangst en uitgaaf. Een verzoek van den Anti-Oorlogsraad foxn als lid toe te treden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij dc rondvraag wordt o.a. -door den heer Ger rits gewezen op 'de wenschelijkheid om meer pro paganda voor het Witte Kruis te maken, door b.v. eens een spreker uit te noodigen. Ook zou spreker e* voor zijn, eens op een der andere'dorpen in de gemeente te vergaderen. De voorzitter betoogt dat Schagerbrug, het centrum, beter gelegen is. Verder wordt betreurd, dat nog zoo velen -geen Hd der -vereeniging zijn, terwijl.middelen beraamd worden, hoe hierin -verbetering is te brengen. Be sloten wordt de aanbrengpremie te -"bepalen op 10 cent per lid. Niets meer aan de orde 'zijnde sluit de - voorzitter de vergadering. 1 oude niedorp. Gisteravond hield de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier ,in het lokaal van den heer A. Mijts, een propaganda-avond, die -uitste - kend is geslaagd. De zaal was 'van voor tot 'achter bezet met belangstellenden, die kwamen luisteren naar den 'begaafden spreker, den heer Ds. Damste, mei de rede „Oorlog en "Vrede". Met de grootste aandaéht werd zijn rede gevolgd en het daverend applaus dat spreker ten deel viel, was welverdiend. Ter afwisseling werden voordrachten ten beste ge geven door den h eer C. Groot van Zuidscharwou- de, begeleid op de piano door den heer A. Kist. Ook deze heer had groot succes. De heer Groot was voor ons een vreemde, maar een tot weerziens, dat wordt hem gaarne toegeroepen.-Het was een genot volle avond, ook voor de afdeeling: want er wer den zieltjes gewonnen. raad van warmenhuizen. Vergadering van den Raad .gehouden op Woens dag 24 Maart 1915. Voorzitter de heer'Blom, burge meester. Allen-aanwezig. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen en goedgekeurd. Volgt mededeeling, dat van Ged. SStaten goedger keurd zijn ingekomen: besluit tot onderhandsche aan besteding van woningen voor stokers der gasfabriek en idem tot verbouw school en schoolhuis Schoorl- dam, alsmede besluiten tot grondruiling en tot een paar gcldleeningen. Namens B. en W. wordt meege deeld, dat aan J. J. van der Meijden, rijksveldwach ter te Harenkarspel, een gratificatie van-f 10 is toe gekend wegens zijn 25-jarig ambtsjubileum. Op 23 Maart is aanbesteding gehouden van de schutsluis, waarvoor 27 inschrijvingsbiljetten inkwa men. Daarvan was de "hoogste f 14480, de laagste f 10043 (deze werd ongeldig verklaard, omdat de termijn van oplevering verlengd was). Gegund-aan den laagsten inschrijver op een na, zijnde J. Veu- ger te St. Maartensbrug voor f 10500. De raming was f 11650. 1 Ingekomen is dankbetuiging van J. J. van der Meij den voor gratificatie en gelukwensch en voorts'nog de rekening en "'t verslag gasfabriek over 1914 plus rapport van den deskundige over de boekhouding der gasfabriek over 1914. B. en W. stellen voor den' gasprijs met ingang'vai 1 April'te verhoogen met een cent per kub. meter. De heer De Groot merkt op, dat het niet van B. en W., maar van de gascommissie uitgegaan is, die cent 'verhooging voor te stellen, welk voorstel zoo als gewoonlijk dan gebeurt, door B. en W. is over genomen. 1 De heer Stadegaard zegt, dat de verhooging 'een gevolg is van de verhooging der steenkoolprijzen. De heer De Groot 'acht duidelijke toelichting 'uit rekening en verantwoording der gasfabriek wen- scholijk. Ook de heer Biersteker is daar sterk voor. De heer Swan is ook van meening, dat de verhoogini zit in de steenkoolprijzen, 't Vorig Jjaar (rekening 1913) is er 'f 1400 meer aan steenkolen uitgegeven als begroot was. De beer Biersteker wijst er nog op, dat de verboogiDg meer een tijdelijk karakter draagt. De secretaris licht ook toe, dat de verhoó- ging 'n gevolg is van den hoogen steenkoolprijs. De distributie van steenkolen is in handen van de re- geering en 'het steenkolenbureau is gevestigd te Utrecht. Daar'moeten bestellingen verschijnen. Voor het tijdvak 1 April '151 April '16 raamt de gas- fal riek 650 ton steenkool noodig te hebben.'Het ko len bureau noteert f 13.50 per ton franco Schoorl- dam. In gewone tijden bedroeg die prijs f 10.50 per ton voor dezelfde steenkool. De uitgaven hiervoor zullen dus door de ingetreden abnormale tijden f 1050 rijzen. Afgeleverd wordt in een jaar ongeveer 200.000 kub. 'gas. Als dat 'nu met 1 cent per kub. meter verhoogd wordt, geeft dat f 2000 en worden d onkosten cp de steenkolen gedekt. Het veranderen van de werking der muntmeters, door inzetten van nieuwe raderen, zal nog f-enige kr-slem meebrengen. En werdt de prijs 'weer normaal, dan zal inwisse ling der nu in te brengen raderen noodig worden, om daarvoor in plaats dan de oorspronkelijke raderen we ?r' te bezigen. Ds 'heer De Groot 'zou die uitgaven intusschen willen ontwijken door het anders te -regelen en de lui die cent dan maar te laten bijpassen Jt>ij het muntmetersopnemen. De heer Swan vindt: de mensoben Betalen voor uit, dus aan het eind der maand kan het wel eens haperen met dat bijpassen. Algemeen vindt de Raad goed het metergas en het muntmetergas 'met een cent-per kub. meter te verhoogen. I 1 Mede wordt goedgevonden het voorstel van den beer De'Groot om voor het muntmetergas de'ver bruikers daarvan te laten bijpassen voor de cent verhooging per kub. meter. Daarmee zal proef geno men worden en alzoo voorloopig nog geen nieuwe raderen in de muntmeters worden gesteld. Volgt schrijven van den telegraaf- en telefoon- kar.toorbouder Reijnders, in-verband met verlenging van zijn diensturen, waarvoor hij gaarne salarisver- hooging zag plaats vinden en wel voer zichzelf f 150 's jaars en 'voor plaatsvervanger of plaatsvervang ster f 50. Een staatje van verhandelde-telegrammen van 1910 af, toont dat er toen '743 tegen in 1914 bijna 3600 werden behandeld. In October'tot Febru ari jl. werden ruim 3i00 telegrammen verhandeld. Krijgt aanvrager de verhooging dan-zal daardoor 't s-loris op f 425 komen-(het salaris voor plaatsver vanging daarm begrepen). De gevraagde verhooging wordt toegestaan, met bepaling echter,'dat jaarlijks door den kantoorhou der verschillende gegevens moeten worden verstrekt. Voorzitter brengt ter sprake den verkoop van een klein stukje grond bij den 'tuin der familie Moor- hof f. Goedgevonden.' Rondvraag. De heer De Groot vraagt en verkrijgt voorlezing van het verslag over 1914 der gasfabriek. Bij het in bedrijfstellen en ook later waren de ovens niet bevredigend. Het hoofdbuizennet werd uit gebreid. Uitbreiding aansluitingen ging niet zoo vlug als verwacht werd. Voor huishoudelijke doeleinden neemt hot gasverbruik slechts beneden verwachting toe. Verwacht wordt, dat dit jaar het steenkolen- vraagstuk wel kritiek-kan worden. Heel duur en haast niet te krijgen. De Decemberstorm deed veel schade aan de bedrijfsgebouwen. Waar de bergruim te. voor 't gas te klein bleek zal de houw van een nieuwen houder in 1915 worden overwogen. 172193 kub. meter gas werd'geproduceerd, waarvan 153440 kub. meter gewoon gas aan particulieren, 4918 aan de straatverlichting, 7549 voor de fabriek, en 6286 verlies en ondensatie. Warmenhuizen verbruikte 50341, Harenkarspel 42404,* St, Maarten 8312 kub. meter, totaal 101057 kub. meter gewoon gas. Munt- gas werd gebruikt door Warmenhuizen 19154, Haren karspel 26307, ,St. Maarten 6922, totaal 52383 kub. meter. Er staan in het 'geheele gebied 309 gewone en !86 muntmeters. Door motoren werd 1390 kub. meter verbruikt tegen '6 cent per kub. meter, ge woon gas was 9 cent, muntgas -10 cent per kub. me ter. Per 100 'KG. kolen was de opbrengst gas 2725 kub. meter. Bijna 56% van de geproduceerde cokes (waarvan de gemiddelde verkoopsprijs ruim 43 cent per HL. is geweest), was voor de ovens noodig. De administratie is gecontroleerd door den heer Tromp, gemeente-secretaris, bijgestaan door make laar 1'. Klant. Het verliessaldo bleek f 1060.12% te zijn. "Voor hegtooting 1914 was wel op-winst gere kend. doch men bedenke, dat er aan rente f 850.— meer is betaald dan geraamd was. De uitkomstis nog zoo slecht niet van dit eerste volle bedrijfs- jaar. In de gascommissie-vergadering is de reke ning ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. 31 December 1914 had Warmenhuizen 'f 122503.90 in het bedrijf gestoken. Van een bedrag van f 130000 was rente betaald. Het terrein heeft totaal gekost f 4872.51, gebouwen f 22909.15. ovens f 5828.50, toeste len f 7021.99. Het eindcijfer der proefbalans wijst aan f 198904.62. Voorzitter vraagt of de heeren er zich 'mee kun nen vereenigen. Goedkeuring volgt. De heer De Groot-wijst er op, dat er nog een paar palen voor lantaarns der straatverlichting 'liggen, waarvan de heer Rijpma, directeur der gasfabriek er wel een wilde bezigen om nog een lantaarn voo» verlichting in gebruik te stellen bij de zuurkool- fabriek. De heer De Groot vindt dat echter voorals nog niet noodig met'open terrein zooals-het nu nog is. Er is daar reeds een lantaarn. Ook is er nog 'n hangend licht en 't is er geen donker gedeelte. Algemeen goedgevonden nu-nog geen meerder licht daar te scheppen. De'heer Stadegaard vraagt'hoe het nu gaat met den weg naar de nieuwe spoorlijn. -Kan Meier, de aannemer al gauw beginnen? 't Wordt nu tijd. Voorzitter zegt, dat binnenkort zal worden begon nen. De heer Swan zou wenschelijk vinden, dat ieder inzage van 't verslag 'der gasfabriek krijgt en elk der leden een exemplaar ervan-ontvangt. Voorzitter doet toezegging dat het verslag'zal circuleeren. Dan wenscht de heer Swan graag de convocatiên voor de raadsvergadering graag" op tijd te ontvan gen. 't Was'nu over tijd-'daarmee. Voorzitter zegt, dat de vergaderingen soms-zoo kor opkomen. De heer Swan vindt anders tijdig convo- ceeren toch noodig. Bijvoorbeeld een puntje als het salaris van Reijnders verhoogen, daar kon je je nu haast niet behoorlijk voor voorbereiden. Voorzitter wendt zich nu tot den secretaris over vlugger en-vroegtijdiger convoceeren, doch de secre taris zegt,'dal maar half te kunnen accepteeren en Zaterdag de convocaties gereed te hebben gehad, die teen nog moesten worden gestempeld, doch voorzit ter kwam Maandag niet 'en daar, zegt secretaris, moet ik kennis van hebben, mijnheer do-voorzitter, anders kan. ik het niet doen. De voorzitter vraagt of do heer SSwan 'nog iets beeft, waarop de heer Swan waagt, wie opzichter is over de sluis. Voorzitter zegt, dat de gemeente opzichter Dekker dat'is. De lieer Swan zou gaarno den heer Wartenhorsi daarbij hebben. De heer Det Groot zegt, dat Wartenhorst er reeds is, wel 3 of 4 ;maal per week. -De heer Swan kan zich daarmee bost vereenigen. 'Voorzitter vmdt ook, dat Wartenhorst er wel goed mee op de hoogte is. Hierna sluiting.- schoorl. Vergadering dor Coöperatieve Boer c n kt* 10:1 ;ik te Schoori, op 23 Maart. Na opening der vergadering door den voorzitter vaai den Rand van Toezicht, den heer A. J. Peock, worden de notulen der vorige vergadering gdezeu en goedge keurd. Aanwezig zijn 72 leden. Door den heer S. Dalen- berg wordt het jaarverslag, over 1914 uitgebracht. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt in de vacature J. Duin gekozen de heer A. v. d. Wel met 43 stem men. Tot bestuurslid wordt in de vacature F. A. Rusch gekozen de heer J. Kaag met 35 stemmen, terwijl de heer J. Frans als zoodanig met 62 stemmen herbe noemd wordt. De rekening dn balans^ nagezien door de heeren Peijs. Rozendaal en J. de Graan, wordt goedgekeurd. Op voor stel van het bestuur wordt het salaris van den kassier verhoogd van f 150 op f 200. Uit het jaarverslag bleek- dat op "31 Dec. 1014 het saldo spaargelden bedroeg f 45880.33; uitstaande voor schotten f 25170 en die in loopende rekening f 19925. De winst van dat jaar bedroeg I 359.40. De terugbetaalde spaargelden bedroegen in dal boekjaar f 31008.17. De ontvangen spaargelden f 29609.21. De gegeven voor schotten aan leden f 7845 en de terugbetaalde f 6845. De uitgaven in loopende rekening aan leden f 7850, ter wijl de ontvangsten daarvan bedroegen f 9825. het zand. Naar wij vernemen, zal de zangvereenigmg „Zang en Vriendschap" van Schagerbrug, directeur dc heer G. L. Kroonenburg, eene uitvoering geven op den Tweedon Paaschdag, in het lokaal van den heer P. Ruis alhier. petten. Hedennacht is een stoomtrawler gestrand tusschen Camperduin en Egmond aan Zee, hl] is echter met eigen krachten weder ylot gekomen. mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 17 Maart jverden geval len yan mond- en klauwzeer geconstateerd: in Ovenjsel: 1 geval te Raai te; in Noord-Brabant, in elk der gemeenten Dongen, Prin- cenhage; TJden. Son en Boeket 1 geval in Limburg 2 gevallen te Posterholt en 1 te St. Odiliënberg; in Zuid-Holland 1 geval te Lei dj». In de volgende gemeenten werden de maatregelen op geheven Zevenbergen, Streefkerk, Voorburg. Waterin gen, Rijswijk, Zocterwoude. ned.-indische leening. V. IX Naar wij vernemen, heeft het telegram uit Nexl.-Indië, meldende het juiste bedrag, dat aldaar op de Ned.-Indische leening is ingeschreven, vertraging ondervonden, en zullen de toerwijangsbiljctten op de in schrijvingen hier te lande dientengevolge waarschijnlijk niet voor Vrijdag a.s. aan de inschrijvers kunnen wor den toegezonden. Reeds kan worden medegedeeld, dat aan degenen, die om volledige toewijzing hebben verzocht, onge veer 65 pet. op hun insclunjvingen zal worden toege wezen en aan hen, die dit verzoek niet hebben gedaan, ongeveer 30 jjet. ongeregeldheden onder de militairen. Men schrijft uit Utrecht aan de Tel. Otnder «de militairen te Utrecht heerscht in den Haat- sten Ujd een geest van ontevredenheid, die een, ernstig karakter begint aan te nemen. Zondagavond reeds zijn er ongeregeldheden voorge komen, toen gepoogd werd om militairen aan te hou den, die zonder verlofpas naar huis waren gegaan, het geen voorheen oogluikendwerd toegelaten. Doch eergist era vond werd het een formceie demonstra lie tegen de officieren. Om (half acht reeds waren verscheidenen honder dein militairen op "het Vreeburg bijeengekomen, die ijl optocht de stad introkken. In de Viestraat poogde een kapitein en een luitenant, naar men zegt, ae troep te scheiden, waardoor een hevig tumult ontstond. Het tram verkeer werd eenige oogenblikken gestremd en de of ficieren namen de vlucht in hotel 1'Europe. Het gedrang was zoo hevig, dat een groote spiegelruit van het mode magazijn „Voorwaarts" op den hoek van de Viestraat. werd ingedrukt. Eerst nadat de gordijnen in 1'Europe neergelaten wa ren. trok de menigte af. Vandaar ging het de binnen stad door naar de Nieolaaskazerne. Toen de overste naar buiten kwam, werd hij met een oorverdovend gefluit en gejoel begroet. Eerst nadat de wacht in 't geweer was kon de menigte verwilderd worden. Vervolgens trokken de jpilitairen opnieuw naar de binnenstad toe, waarbij op de Stadhuisbrug een vier tal officieren van de vestingartillerie uitgejouwd en uit gefloten werden. Uit de menigte werd geroejien ,.We hebben honger", „we willen meer verlof', enz. In de Viestraat gekomen was het weer een ontzettend gedrang. Eenige officieren werden gemolesteerd die ijlings de vlucht namen. Een inspecteur van politie liep eveneens klajypen op. Eindelnk omstreeks 9 uur verschoon er een groote patrouille onder commando van een luitenant, waarna de militairen en burgera uit elkander .gejaagd werden. Op het Vreeburg bij de café's, waarin officieren za ten, bleef het rumoerig, zoodat hotel 1'Europe geheel door militairen moest worden afgezet. Toen zakten de militairen langzamerhand naar de kazernes af. Het publiek evenwel begon toen eveneens rumoerig te worden en als het ëen officier in 't oog kreeg, steeg er een luid gefluit en gejoel op. Omstreeks 10 uur werd in de Viestraat en omgeving door politie en mare chaussees met de blanke sabel het publiek 'uit elkander gejaagd, waarna langzametiiand ten slotte de rust te rugkeerde. de varkensnood. Naar wij vernemen heef» dezer dagen e n eonf-renii

Schager Courant | 1915 | | pagina 1