De Oorlog. Die stekende pijn in den rug pV.ai ^elmd tusschen den Minister Van Landbouw en Zeeuwsohö boerenwagen, he' begluur van den Ned. Slagershond. Bil deze gele-1 BosiuursDriizcn: A .To hc' bestuur van den Ned. Slagershond. Bi] deze gclo- fonheid gaf de Minister als zijn voornemen tc kennen innen kort voor de slagei's tegen lager en prijs dan op de markt betaald wordt, varkens beschikbaar te stellen, Z.E' e. verzocht in verband biermede opgave van hel bmoodigdc aantal. Deze opgave i.s den Minister toegezonden. Hoewol do prijs der yarkons 1ook nadat de grenzen voor den uitvoer gesloten niet of niet noemenswaard is gedaald, heeft het bestuur van de uitvoering van 's Mi nisters -voornomen nog niets naders gehoord. winkel Door de^ofd. Winkel der Vrijzinnige Ki es vereen igiing in bet distrio Enkihuizcn, is benoemd tot bestuurslid der afdeeling, de heer P .Sdhaap en tot lid van het hoofdbe stuur der Centrale te Enkbuizen, de heer G. J. van Leersum. DE BEDE VAN DEN HEER IIUGENHOLTZ. Voor cenigo weken hebben wij melding gemaakt van oen verslag uit de Zwolsche Crt.'in zake een lezing, die het Kamerlid 'Hugetoholtz in Enschede heeft gehouden. Die rede heeft ae ontstemming gewekt van vele soclr allstischo weekblaadjes. „Het Volk" ontving thaJns van ddn heer Hugcnholtz 'liet volgend schrijven „Het bedoelde verslag is een echt sensat leverslag, aan gedikt en dramatisch gesmaakt. „Ik heb erkend in 'de propaganda, die ik tot nu toe gevoerd heb, één kant van het volksleger-vraagstuk j nooit naar voren gebracht te hebben, omdat de realiteit van 'een bedreiging onzer onafhankelijkheid rraïj hiel voor oogen stond. Daardoor kwam de eischdemo- cratisecring en gevaarloosmaking van het staande leger te pioer uit, en in verband' daarmee de onmogelijkheid om het leger tot landsverdediging te gebruiken. Na drukkelijk heb ik ook nog eens in het debat, verklaard dat ik de technische critiek' op onze „notedoppen" enz. volkomen handhaafde. Ik neb niets .^herroepen' etn 't woord is niet over mijn, lippen gekoaneta. Maar ik heb die critiek goedkoop 'genoemd, omdat zij louter negatief was. En zonder ook maar in ecli opzicht mij positief uit te laten, heb ik gezegd, dat de geschiedenis van België rail heeft geleerd (niet dat ik niet zoo minachtend had moeten spreken over olns leger) dat bij de huidige madhteverhoudingen ook de weermacht van een klein land groot gewicht in de schaal kan leggen. He'geen trouwens de consequentie is van het nieuwe licht waarin de eisch volksleger is komen te staan. „Uit het verslag blijkt duidelijk dat de verslaggever hei verschil niet heeft begrepen tusschen critiek op hel mililarisme en de aanvaarding van het volksleger, en dat bij van mijne erkenning van de onvolledigheid onzer (mijner) propaganda een herroeping^ van vroeger Inge nomen standpunt heeft gemaakt" De redactie van „Het Volk" teekent hierbij aan „Na de 'onlvangst van dit» schrijven hebben wij ge meend, op het verslag der „Zwolsche Crt." geen con clusies te mogen houwen. Nu sommige onzer partij- weekbladen dat wel deden, twijfelen wij' niet, of zij zullen wat zij op grond van het krantenverslag schreven terugnemen. Overigens heeft het ons ©enigszins ver baasd, dat bij den, algemeen en afkeer die in de partij heersdht, om ook maar cenige aanraking te hebben met de bourgeoisie, een verslag in een bourgeoisblad door verschillende onzer plaatselijke redacteuren ongecon troleerd Ls gebezigd ter bestrijding van een der ver trouwensmannen van do partn". NEDERLANDSCHE SCHEPEN. Uit HAMBURG, 24 Maart. Do Hamburg. Nachr. be richt over het aanhouden der Nederlandsche schepen I en 'het opbrengen daarvan naar Zeebrucge, dat de voor naamste grond voor de aanhouding die in Nederland i groot, opzien baarde, zou gelegen zijn in het feit, dat deze schepen een groot aantal Belgische soldaten in burgerkleed mg aan boord hadden, die uit Nederlandsche internecringskampen waren ontvlucht en zich via Enge land naar hun leger wilden begeven.' Van Duitsche zijde was dit voornemen ontdekt. Bovendien vervoerden de booten groote voor Enge land bestemde hoeveelheden levensmiddelen, waaron der 300.000 eieren, 4000 K.G. kaas. 6OO0 hammen, enzoovoort. Bestuursprijzen: 'A. Jonk, Kolhorn, driewieldekar; G. Kuiper, Anna Paulowna, tilbury; J. de Geus, N. Niedorp, tilbury.1 3e. Voor andere inzendingen. Medaille en f 5: 'K. Blaauboer, Schageu, meube len; J.,Peereboom,'N. Niedorp, rijwielen; Jb. Koster, Behagen, huishoudelijke artikelen en brandkasten. Bestuursprijzen: Ch. H.-Th. Schinalz, Behagen; D. Smit, Nieuwe Niedorp, 'houtsnijwerk; W. Prins te Sohagen» rijwielen, I 1 MARKTOVERZICHT. Uit den aard dor zaak w,gs do aanvoer van slacht vee heden geringer, dan op gewone Donderdagen oim dezen tijd. liet meerendeel dor slagers heeft zich op den Tcriloonstelliugsdag voorzien. Op dezen dag wor den er 89 vette koeion en 38 vette varkens vorkochlj De duurste vette koe was van M. Grootes te Spierdijk, gekocht door don slager Sdhol ton te Spanbroek. Daarop volgde dc heer II. Spaans te Barsingeuhorn met 600 gld., gokocht door don heer Korver te Helder. De eerste kwaliteit werd geschat, op 60 cent, van varkens op 50 cent. Heden kwam de hoogste prijs op naam van den heer F. Brouwer te Nieuwe Niedorp met f 345, koe por de hoer Fr uit man to Amsterdam. Het best© vleesch gold 48 cent. Varkens stonden vandaag, op 43 cent. De bandél in kalfkoeien was vrij goed. Wegens het koude natte weer, werden d© meesten in dc stallen verkocht Het weer drukt© ook weer do over houders. vDaar was al heel weinig vraag. Boler was prijshoudend, eieren zakten 25 cent. BENOEMD. Mei. N. Deenik alhier is benoemd' tot beambte bij het Departement van Justitie te 's-Gravenhage. ONZE LOTEN. 'Pen bewijze dat ook dit jaar, trots alle misère, onze loten graag gekocht wenden, werd ons medegedeeld, dal een onzer plaatselijke debitanton op den TentoomsteJ- lingsdag ruim 1200 loten verkocht. GEMEENTE SCHAGEN. OverledenJohannes Hoek, oud één dag. POLITIE. Gevonden een ring. generaal Frenchs kunnen -noemen, die er op wees, dat de oorlog niet alng zou duren. Wat reden deze generaal bad tot een dergelijke bewering, is natuur lijk onbekend, maar men zou zoo zeggen, datFrench dat niet zal zeggen zolder gegronde redenen. Laat ons hopen, dat hij gelijk heeft. Aan de Dardanellen stilstand. Een correspondent van de Tribuna op Tenedos, meldt, dat daar veertig transportschepen zijn aangekomen met ongeveer 30 duizend 'man. Dientengevolge heersohte er op 1 het eiland groote bedrijvigheid. 1 Het weer schijnt daar zeer-stormachtig. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, uaar waarnemingen verricht in den morgen van den 25 Maart, 1915. medegedeeld door bet Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 762.6, te ^lunchen, barometerstand 749.3 te Haparauda. Verwachting tot den avond van 26 Maart. Matige, later tijdelijk afnemende N. tot W. wind. Zwaar- tot halfbewolkt. Aanvankelijk nog kans op buien. Inter iets zachter. Reclames. komt van de -nieren, welke onder het smalle ge deelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn:'water zuchtige zwellingen, opgeblazen oogen, gezwollen voe ten, bezinksel in de urine, 'pijnlijke loozing, voort durende aandrang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, buitensporige dorst, -rheumatische pijnen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. 1 1 Niet elke -patiënt heeft al deze verschijnselen, doch iedere 'lijder heeft er 'eenige, en de minste nieraaDdoening is gevaarlijk, want noodlottige ziek ten ontstaan door het verwaarloozen van een 'nier kwaal. Mark tberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Maart. Koode kool f 2.40 a 11.80, gele kool f 2.40 a 14.90, witte kool f 1.50 a 11, uien f 7.80 a 8, wortelen f 2.50, NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARW OUDE 24 MAART. Rood© kool f 24 a 26, 2e soort f 19 a 22, kleinere f 5 a 18, gele kool f 22 a 24, 2e, soort f 17 a 20, klei nere f 4.50 a 16, Deensdhe witte 2ë soort f 16 a 19. klei nere f 5 a 15 per 100, grove uien f 7.50 a 8 per 50 K.G. SCIIAGEN, 25 Maart. 16 Geldekoeien (mag.) f 180 a 240, stug. Idem- (vette) f 205 a 345, vlug. Kalfkoeien f 180 a 280, stijg. Pinken f 130. Nuchtere kalveren f7 a 22. O verhouders f 26 a 35. 10 Varkens (vette) p. K.G. f 0.80 a 0.86 120 Biggen f 13 a 17 25 Konijnen f 0,20 a 2 8 Kippen f 0.20 a 1.50. 300 K.G. boter f 1.40 a 1.50. 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.70. 5000 Kipedereu f 3.75 a 4.25 600 Eendeieren f 4 30 40 7 150 430 Predikbeurten. ZONDAG 28 MAART. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE to: Behagen. (Seen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte Noodlijden de1 Kerken en Personen.' 1 Wieringerwaard, 'Voorm. 9.30 uur, -Ds. De Graaff. Bevestiging van nieuwe leden. 'Extra-collecte voor Noodlijdende Kerken ''en Personen. 's Avonds 7 uur, ''Ds. De Graaff. 'Avondmaal. Anna Paulowna, voorm. 40!uur, Ds. Reinders. Be vestiging van nieuwe'leden. 1 Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Broekema. 1 Kolhorn. Geen dienst. Valkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinbolt.'Bevestiging van nieuwe leden.' Callantsoog. Geen dienst. Barsingerhorn. Geen dienst. Haringhuizen, voorm. 9.30 ur. fDs. Van Loon. IBe vestiging van nieuwe leden. 1 1 Petten, voorm. 40'uur, Ds. I Deerhugowaard. Geen dienst. Oude'Niedorp, voorm. 10'uur, Ds. Boeke. Veenhuizen. Geen dienst. f I Hippolytushoef, voorm. !'10 uur, Ds.'Witkop. Beves tiging van nieuwe leden.f Westerland. Geen dienst, Oosterland, nam. 2 uur, Ds. 'Witkop. 'Bevestiging van nieuwe leden. Den Oever. Geen dienst. Noord-Zijpe .Geen dienst. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Darnste. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn c. a., voorm. 10 uur, te Wieringer waard. Ds. Van'der Veen. Avondmaal. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, 'Ds. Leendertz. Doopsbediening. Stroe. Geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 9.30 uur, Ds.'Huizinga. Avondmaal. Nieuwe Niedorp, voorm. 40 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, 's av. 5.45 uur, Ds. De Borst. Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen'de 6UCU0 werking der urine-organen* zij leiden de nieren zacht jes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tothet filtreeren van het bloed en het uitdrijven van het urinezuur'en de urinestof,-welke de oorzaak vormen van rheumatiek, jicht, niersteen, nierontste king enz. -'Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen blaasaandoeningen, en zij voeren het overtol lige water af bij waterzucht. Te Schagen verkrijgbaar bij Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan postwissel k fl .75 voor één, of flO.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk, Plaatselijk Nieuws. DAT LIEP GOED AF. Toen Dinsdagavond de tentoonstelling werd opge bouwd, had het proefdraaien van een mo-tor cles hee- ren W. veel belangstelling ook van de zijde der jeugd. De 12-jarige A. Br. werd' tenslotte door' een riem ge grepen en maakte eenige wentelingen mee. 'Op het hulp geroep kwam de monteur S. toeloopen, die de motor deed stoppen. Om den jongen tusschen. wiel en raam te bevrijden, wilde hij een stuk van zijn jas afsnijden. Maar nu schreeuwde de knaap„Neen^ neen, dan maar weer terug I" En zoo "geschiedde 't. De jongen 'was ongedeerd, zijn schoenen zoek. pa aschtentoonstelling. Gisteren zijn nog tje volgende bekroningen-toege wezen voor Öe ter opluistering ingezonden 'collec ties goederen: 1 lo. "Voor do belangrijkste collectie: le prijs: Boeke en Huidekoper, Haarlem, land bouwwerktuigen; 2e prijs: J. Wiglama, Schagen, lanc bouwwerktuigen; 3e prijs: Jac. Met, Heerhugowaard, rijtuigen. 1 Bestuursprijzen: H. Peereboom, 'Nieuwe Niedorp, zadelmakersartikelen; V.-S. Ohmstede J.Cz., Alkmaar landbouwwerktuigen: Jb. Schollee, Valkkoog, land en tuinbouwgereedschappen.' 2e, Afzonderlijke voorwerpen tot-den landbouw in betrekking staande. Diploma met f 5: M. Wissekerke,'Anna Paulowna; A. Slot, Kolhorn, iervat „Ideaal"; A. Jonk, Kolhorn, Het blijven de nabetrachtingen -over de overgave van Przemysl, die thans het nieuws uitmaken. Het is wel typisch wat de Oostenrijkers als reden opge ven van de overgave der vesting. Zooals men weet zijn de Oostenrijkers indertijd opgetrokken tot ont zetting der vesting. Toen'de Oostenrijksche troepen de San hadden bereikt, zog lezen wij, -rafikten de Galiciscbe wegen in zoo'n slechten toestand, dat zij op bindernissen begonnen te gelijken. De inten - dance 'raakte in de -war; niet alleen de gewonden en zieken moesten naar Przemysl worden gezon den, maar zelfs moesten uit'de depots van'de ves ting de veldtroepen worden voorzien. Den 25sten Oc- tober was -eerst de spoorwegverbinding hersteld en den 3den November werd de-weg naar Sanok al weer door het Russisch© geschut bestreken. Die tus- schentijd is blijkbaar niet voldoende geweest om den voorraad in de vesting aan te 'vullen en zoo is te verklargn dat Przemysl nu al 'door zijn levens middelen was. i' |- 1 De oorlogscorrespondent van de Neue Freie Presse (heeft uit den mond van de beide laatste vliegers die uit Przemysl zijn ontkomen, nog eenige bizonderheden op- getcekend over de laatste uren voor de overgave van de vesting. De gezondheidstoestand van de bezetting was, de buitengewone omstandigheden in aanmerking genomen, gunstig te noemen, doch de laatste weken raak ten de hospitalen tengevolge van d evreeseliike ont beringen steeds voller met door den honger mtgeputle menschen. Bijna de helft van de manschappen lag in het hospitaal. Voor den laatsten uitval op Vrijdag gaf men den manschappen elk twee blikjes verduur zaamde levensmiddelen. Als hongerige wolven vielen ze er op aan. Vele verschrompelde magen konden de groote hoeveelheid voedsel niet meer verdragen. Ei1 deden zich ziekteverschijnselen, zelfs sterfgevallen voor. Allo paarden waren jrèeds geslacht en genuttigd. De laatste haver werd' fijngemalen en tegelijk met hel laat ste jxiardevleesöh voor den tijd van de overgave uitge deeld, totdat de Russen verder voor de menschem zou den hebben te zorgen. Men vertelt dat men den vesting commandant Zondag een gebraden postduif voorzette, het eenige wat er nog was, behalve paardevleieschj Generaal Kusmanek liet het gebraad aan een zwaar zieke in 't hospitaal brengen. Wè kunnen er van verzekerd! zijn, dat nu deze vesting is gevallen, de aanvallen der Russen op de Kar- pathen nog krachtiger zullen plaats hebben. Het vrij gekomen Russische bezettingsleger kan de Russische troepen aanvullen en het moreel der Russische troepen is door dit succes zeer gestegen. De Russen melden,'dat in de Karpathen hun troe pen met succes terrein winnen aan het front tus schen den Dukla-pas en de boven-San. Wij maak ten er 3500 man gevangen en vermeesterden 16-mi trailleurs en 3 kanonnen. De aanvallen van den vij and in de richting van Uszok werden afgeslagen. Het Russische Tegerbericbt meldt verder: Sedert eergisteren trekken de Duitschers 'hunne zware batterijen van 'Ossowieo terug. Er zijn nu niet meer dan 4 overgebleven. Twee mortieren van 42 o.M. hebben het slagveld het 'eerst verlaton. Een daarvan is door ons vuur beschadigd. Geen schot uit deze stukken heeft-de betonwerken van de ves ting kunnen bereiken. Geen werk van 'de vesting is vernield. Ons geschutvuur was ook aanmerkelijk beter dan dat aer Duitschers. De aanval van den vijand beeft de forten van Ossowiec allerminst in een kritieken toestand gebracht en de Duitschers slaagden-er zelfs niet-in onze infanterie uit de veld werken'te werpen. I Verder nieuws van'eenig belang is'er niet. Ook op het Westelijk oorlogsveld is het stil. Belangwek kend zou men een uitdrukking van den Engelschon Verschillende Oorlogsberichten. de chisis der „kachelpmpen"t Met de heerschappij van den ,,,'hoogen. -hoed", de „hooge zije" d)e „kachelpijp" of hoe men het officiéél© hoofddeksel van den civiele®. Europeaan ook1' moge noemen, is het gedaan. De „Times-" icïie wel Weet wat er in het heeirenmodo- tcheppende Londen omgaat, merkt dit ophet was trou wens onlang nog in de kitting van de Guildhall Police Court gebleken. Daar kwam als gedaagde vóór een per soon, die opgaf van beroep fabrikant van hooge hoe den te zijn. De politierechter, goedmoedig: „Neen, in die hooge kachelpijpen is niets meer te doen. Naar mijn meening, mijnheer, is de „hooge Zije" ten "dooide opgeschreven.. Ik" heb er sedert drie jaar geen gekocht en ik ben niet van plan er mij nog een aan te schaffen (pI--JUN De dagen van den „hoogen dop" zij'n voorbij". Teen de hoedenfabrikant (wien een bewijs van onver mogen was verstrekt) de zitting verliet, zeide de rech ter schertsend„Nu. zelf draag je er ook geen". Gedaagde: ..Neen. mijnheer, ik geloof niet, dat hij mn zou slaan'. (Gelach). VAN DEN OOGGETUIGE. Uit LONDEN, 24 Maart. De „ooggetuige' in het En- gelsche hoofdkwartier zegt dat de verliezen der Duit schers bu hun tegenaanvallen rond Nieuw Kap-elle' vrees cl ij k zijn geweest. Rijl na riii werd neergemaaid door geweervuur. De Engelsen© soldaten raakten zoo op gewonden dat zij op de borstweringen klommen om beter te kunnen zien en hun geweren vrijer te kunnen gebruiken. In sommige genomen loopgraven was voor alle soldaten geen ruimte genoeg om te vurend© wach tenden konden hun ongeduld niet bedwingen en rie pen „kom er uit en geef ons ook een kans". Enkelen duwden zelfs do mannen, die vooo-r hen stonden, weg. om hun plaatsen te kunnen innemen. Een bataljon begon eerst te vur^n toen de Duitschers op 50 M. wa ren genaderd. De vruchtbare medewerking van onze artillerie was in hoofdzaak te danken aan de goede diensten der Bn- gelsche vliegers. Bij het nevelige weer konden zij wei nig zien op de hoogte, waar zij betrekkelijk veilig waren en daarom aarzelden- zij niet met het grootste gevaar voor hun leven tot 800 voet boven dc vijandelijke batterijen te dalen. Het Engelsohe geschut moet den vijand in en achter het Bois Dubiez zware verliezen nebben be rokkend. De vliegers deelen althans mede dat de Duitschers achter net bosch een groot aantal do-oden begraven. N.R.Ct.. „U 12". Wie in den laatsten tijd veel in-Duitschland heeft gereisd, of wie daar veel relaties heeft, weet, dat men'er zich nog niet bezorgd maakt over gebrek aan manschappen voor het leger. 1 Daar loopen nog -vele flinke kerels, 'die nog niet opgeroepen zijn, en die -"rustig aan hun werk blij ven totdat ook aan hen'de beurt komt-om het va derland te dienen. 1 1 Zooveel verschot aan menschenmateriaal I heeft men blijkbaar, dat men 'er zelfs niet aan denkt den velen Duitschen schippersknechts op de JRijnsche- pen, die naar Nederland varen, iets 'in den weg te leggen of te verhinderen de 'grens over te gaan. Maar aan den anderen kant is het even waar, dat een plotselinge oproeping 'soms den indruk ves tigt, dat 't nijpen -gaat. Dezer dagen -kwam zoo'n oproeping tot de nog niet 'opgekomen in Nederland wonende'Duitschers. I .Een oproeping met spoed. „Eilt sehr!" stond erop detelegrammen. 1' J Of alle geadresseerden aan de-daarin vervatte ult- noodiging hebben voldaan, of allen verheugd waren en uitriepen: 1 it <*?iras sasa sj Mit -Gott ftir Kaiser und für Reien, Orehen gern wir -in den Tod.... I betwijfelen we, want deze'geadresseerden waren al len al een -dagje ouder, gewend voor 't meerendeel aan andere-gemakken dan die der loopgraven, en voor het overige allen'min of meer-reeds onder den invloed van den tand des tijds, en aan het leven go- hecht door vrouw en'kinderen. 1 Maar het leven hadden'ze nog niet-te geven. Ze werden pas opgeroepen voor'de keuring. En zoo kwamen dan een paar dagen geleden'oven over do Nederlandsche Oostgrens een paar honderd Duitschers uit ons land samen in een groot lokaal, waar het allesbehalve gemütlich wan. Halt's Maul, zei de veldwachter tot'een dlkbui- kigen meneer, die dacht, dat hij nog in Rotterdam was, en die rildo in zijn 'pels bij het idee, dat hij naar de Yser zou moeten. Halt's Maul, der General kommt1 1 1 En nauwelijks had'hij gesproken of de generaal, een stramme, martiale figuur, ongebogen door den last der jaren, trad binnen, gevolgd door Stabsörzto en andere autoriteiten. 1 En de-zitting begon. Alles uittrekken! luidde het commando,-en wel dra stonden allen in Adams costuum en werden be tast, bevoeld, beklopt, beluisterd. In olubjes tege lijk. 1 Omkoeren! klonk het tweede bevel, waarbij 'de heer van den pels een 'niet nlalsoho schrobboering opliep, omdat hij juist met zijn „Hinterteil" naar den generaal gekeerd-stond. l' I'n weer volgde een-nauwkeurig onderzoek. En dan de-uitspraak. - Longziekte Do gelukkige, die zioh 'die kwaal zag toebedeeld, had moeite om niet van vreugd over zijn makkt-rs heen te springen. I Bartkwaal, spataren, asthma, dë lijders aan al deze kwalen waren den koning te rijk. Toen kwam er een-kleermaker met dubbelen breuk en leverziekte. En de uitspraak luidde:' „U 121" „Untorseeboot 42!" steunde de'tobber, die nooit van de kleermakerstafel geweest was. Dat is mijn dood. JVlaar die van'don pels stak-hem een hart, onder den riem en logde'hem uit, dat hij afgekeurd was. Want die 12, dat-was maar een oijfer, dat beteokenis had voor de heeren van de keuring,-en die U wilde slechts zeggen; f Untauglichi l Untaugliob, gelukkig, wat zouden'wze met een zieken-kleermaker in een Unterseeboot. moeten doen? lachte de afgekurdë, blij met zijn leverziekte en zijn breuken, Er kreeg er nog menigeen een U met een cijfer, maar de grootste helft was toch geschikt yooir den dienst en kon weer naar Nederland terugkecren, op conditie zich te allen tijde gereed te houden. Rott. NwW gereed oorlogsschade. De Deutsche Tageszeltung bericht van 23 Maart: In Gnlicië zijn 'tot nu toe ongeveer honderd steden en vlekken, en zesduizend dorpen door de oorlogs gebeurtenissen direct getroffen. Tweehonderdvijftig dorpen zijn volkomen vernietigd, bovendien moeten HOO.OOu paarden en anderhalf millioen stuks rund vee, evenals de geheele -graanvoorraad in bedoeld© gemeenten als verloren worden 'beschouwd. De to tale schade wordt op twee milliard geschat.'In het Poolsch gebied 'werden 200 steden en vlekken en meer dan 9000 dorpen-door de oorlogsfurie bezocht. Daar bedraagt de schade-meer dan drie milliard. UIT SERVIë. I Sir Tomas Lipton, teruggekeerd van een sani taire expeditie'in Servië, beeft over den toestand in dat land het volgende verteld: Overal woedt de typhus. Niemand, van 'welken leeftijd ook, is voor deze ziekte immuun. 'Tk bezooht een hospitaal, waar 42 Amerikaanse!)e verpleegsters werkzaam waren, 9 hadden typhus.'Een Amerikaan- sche dokter, 'die me op het station te 'Gevgeli ont ving en'me de plaats liet zien, was, toen ik hem 'n paar dagen daarna 'wilde opzoeken, overleden. Of- scoon mén in'heel Servië op elk gebouw van eenige betcekenis de Roode -Kruisvlag waaien ziet, is de hospitaalgelegenheid geheel buiten verhouding met het getal patiënten. Ik -heb menschen aan den weg zien zitten'huiveren, die te zwak-waren om naar'bet ziekenhuis te loopen. Deze zijn overvol en menigen typhuslijder werd de deur gewezen om onder den blooten'hemel .te sterven, aangezien er zelfs op den vloer geen plaats voor hem was. In geen'enkel hos pitaal heb ik een vrouw of kind gezienI De gezond heidstoestand in Servië is afschuwelijk. De normale bevolking .van Nisj telt 15.000 tot 20.000 zielen. Nu zijn 100.000 menschen'in deze stad-opgepropt. uit duitschland. De voorraden brood en graan in DuitscWaJnd zajn volgens de bfficieele cijfers tot 15 Augustus voldoende als voedsel voor bet gehcele volk. Er bluft dan nog een reserve van 20 pet. De bekende leider der Boerenpartij dr. Heim-, heeft onderzocht tegen welken tijd op den nieuwen oogst kan worden gerekend en komt tot het resultaat dat bij normalen oogst en gunstig weer bin nen 100 dagen, dus tegen 28 Juini, het eerste mieel zal kunnen worden gebakken. Het eerste koren zal reeds einde Mei op vreemden bodem, waar de Duitsche troer pen vele duizenden hectaren bouwland hebben bebouwd, worden geoogst. Dr. Heimj raadt onmiddellijk te begin nen met de organisatie van het verbruik van den nieuwen oogst. GEEN KOEK. De „Voss. Ztg." verneemt, dat het aangekondigde verbod tot 'het bakken van koek nog deze week zal ver schijnen. De meeste gezinnen zijn intusschen reeds zoo gewend aan zuinigheid, zegt het blad. dat zij van Paasch- gebak geen gebruik zullen mak-en, zoodat de maatregelen van overheidswege slechts formeele beteekenis hebben. HOMMEN OP ONDERZEEëRS GEWORPEN. Uit LONDEN, 24 Maart. Twee Engelsche vliegers- wierpen heden acht bommen op onderzeeërs, die de Duitschers te Hoboken bij Antwerpen bouwden. ANaar men verneemt, zijn de stellages èn twee on derzeeërs ernstig beschadigd. Men zag de stellages in brand staan. Vijf onderzeeërs waren op de helling. Een derde vlieger was genoodzaakt in Nederland te landen. Nader meldt men, dat te Antwerpen werd verteld, dat één duikboot is vernield en één ernstig beschadigd. Een Engelsche vlieger moet bij de werf van CookeriU plotseling tot op 100 M. van den grond zijn gedaald, en daarop zim bommen hebben geworpen. 300 personen verdronken. Sedert twee dagen heeft aan de kust bij Algeci- ras een hevige storm gewoed. Volgens een Havas- bericlit, zouden tijdens 'den storm, drie booten met, Spaansche emigranten'vergaan zijn. Het aantal om het leven gekomen personen bedraagt'circa 300. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Uit Londen, 23 Maart. (Officiéél.) Het „Pressbu- reau" publiceert een groot aantal uittreksels uit brieven, gevonden op manschappen, die feij Neuve Chapelle krijgsgevangen zijn gemaakt, 'waar in le vendige kleuren wordt beschreven het gebrek aan levensmiddelen 'in Duitschland en bitter wordt ge klaagd over de hooge'prijzen der voedingsmiddelen. De algemeene indruk, dien men uit ditzeer groote aantal brieven krijgt, is, dat er ongetwijfeld ellende heerscht onder de armere klassen in Duitschland en dat, hoewel men 'nog de hoop_ koestert op een spoedige overwinning, er in sommige kringen daar omtrent toch eenige ongerustheid, zelfs 'twijfel be staat. 1 I Laatste telegraipmen. VLISSINGEN. Het s.s. Mecklenburg van de "Mij. Zeeland-, is Dinsdag door een 'vaartuig van ombekende nationaliteit achtervolgd1. Het vaarluig loste een schot,, doch wegens den grooten afstand kon niet worden uit gemaakt, of deze op de Mecklenburg gericht was. Tweede Kamer. t Don Haag, 24 Maart. Dat 'minister Treub 't niet bij woorden 'laat; bij de behandeling der artikelen van zijn ontwerp tot wijziging van de Vermogensbelasting inderdaad van zin tot toenadering werkelijk blijk geeft, men heeft het heden kunnen zien. We zijn genaderd tot het „gToote 'amendement-KoqJen", op art. 1 par. 4 van het ontwerp. Zooals men weet, heeft dat de strekking om in plaats 'van de belasting 'naar ver koopwaarde te stellen, die naar het J5-voud van de jongste schatting der gebouwde en van het 20-voud van die der ongebouwde eigendommen. Voorts wil de heer Kooien de Regeering uitnoodigen, voor 1917 eene nieuwe regeling voor te bereiden. Dit amen dement (waarover 'dan heden-avond, is het „quo rum" er, -'zou moeten gestemd -worden) heeft geen zweem van kans'op sucoes. De -heeren Bos en Vliegen bestreden 't heden-middag nog met allen nadruk. Daarover straks meer. Maar ik wees hierboven op minister Treub's zin tot toenadering. Al dadelijk bleek hiervan bij het begin der discussie; toen ZtExo mededeelde, dat hij opdracht heeft gegeven om een wijziging voor te bereiden, volgens welke, waar te lage eigen schatting blijkbaar te goeder trouw is geschied, den Raad van Beheer te machtigen, -geen boete op te loggen. Een tweede „stap tot toenadering'" was het

Schager Courant | 1915 | | pagina 2