Eerste Kamer. Tweede Kamer. Staatsloterij. Binnenlandsch Nieuws. Uitslag der Verloting. Vereeniging tot het honden van Jaar- lljksche Paaschtentoonsteltingen van Vee te SCHAGEN, als de Taube deed. Een Nederlandsch -'schip, onder Nederlundsohe vlag, met een Nederlandsche lading gaande van neutrale -'haven naar neutrale haven, moet in dezen'oorlog even gerust-kunnen varen als de Zaandammer boot. En 'voor den aanslag op de „Zevenbergen" is eigenlijk geen enkel passend woord te vinden. Zoomin trouwens als -voor heel het bommengegooi uit de lucht, dat reeds door-de Eerste Vredesconfe rentie verboden werd. Immers schietend weet men, kan- men ongeveer althans weten, waarop men mikt> en wat -toen dus bij de geperfectionneerde moordtuigen van tegenwoordig wel zal raken ook. Men kan nonoomhattanten waarschuwen weg I te gaan, 'hun leven en kostbaarheden in veiligheid te brengen. Doch noch onderzeeër, noch vliegtuig, noch bal lon, kwetsbaar als zij zijn, kunnen zich de luxeper- ïnittoeren van zich-te vergewissen omtrent hun doel of van zoo te'mikken, dat zij-slechts den vijand ra ken, den strijdenden vijand wel te verstaan. Wanneer dan ook die wapens verdedigd worden, ook waar zij onschuldlgen dooden of neutraal eigen dom'vernietigen op grond van bet feit, dat zij an ders'als wapen hun-nuttigheid zouden inboeten, is dit niets anders 'dan een drogreden, een bewijs, dat het ondeugdelijke wapens zijn en 'dus fcusschen fat soenlijke menschen niet toelaatbaar. Als men een-oorlog een duel noemt tusschen twee eerlijke tegenstanders, mag men tocb -zeker ver wachten, dat een der duellanten zijn borst beschermt unet een stalen overhemd. Doet een hunner dat wel, dan is het -'geen duel meer, doch staat het 'ge lijk met een -'knokpartij van twee kaaiwerkers, de een'met een stoelsport, de ander-met een boks ijzer. Een wapen dat werkt naar het-systeem: „god zegen-den-greep, als er maar dooden zijn", is toch wel het allerlaatste, wat men van onze beschaving van 1900 mocht-'verwachten. We zijn inmiddels ''een heel eind afgedwaald van, het chapiter „contrabande", zal allicht -een lezer zeggen, die dit betoog tot'zoover heeft gevolgd.1 Zoo schijnt het inderdaad, doch het is niet zoo. Want even goed als de bommen gooiende oorlogvoe rende landen (al wie luchttuig heeft doet'heil) af wijken van hun eigen verklaringen uit 1899, even goed schijnen'ook de bepalingen-omtrent contraban de te zijn losgelaten. Aanzegging van 'wat contra bande was, •'was tot dusverre steeds gebruik, i Het schijnt'niet meer noodig. 'Blokkade behoorde effec tief te zijn, men stoort zich niet-aan het voorschrift. „Vrij schip vrij goed"'was de regel.'Men houdt zich alsof zooiets nooit bestaan heeft. Inter arma silent leges bij wapengekletter zwijgt elke wet'zeiden de-Romeinen. Trots twin tig eeuwen is het zoo gebleven. De wetten 'zwijgen. Zouden aij zich schamen over haar eigen blijkbaar geringe beteekenis -en invloed op het menscndom? Of zouden''zij ook 'onbekend door wien tot oontrabaande zijn i verklaard UITKIJK. ipelijks, ,.dan beleven wij 't niet, dat er een bLijvendi regeling komt". Wij willen geen dwang, maar eerbiedi- avan ieders gemoedsbezwaren. Do heer Gerkardi t zijn haat tegen eedsdwtaüg en zijn liefde voor het aanhangig Regeeruigs-onlwarp ontboezemd met de argu menten, welke men van dezen afgevaardigde kent. Minister Ort heeft nog eens gedemonstreerd, jhoe qnafwijöbaar-uoo'dig M is, dat er voorziening komc. Re ien, waarom de Regeering zich toch nog mei Ce; njodregcling, als iu hei Smeiidemetnt-Rutgers c.s. neer- gclegu, wii veieenigcn. Toen, te kwart voor vijven, Exc, Ort met zijn nader je.oog gered ras. meldden zich nog allerlei repllceer- ders aan. En de Kamer moest nog aan het trekken der afdeclingeu. In die omstandigheid werd het debat over de ee&skwestie verdaagd tot morgen. Vrijdag, iutlf elf. 't Is niet met zekerheid te voorspellen, hoe de zaken principieel strooming wil zich vergenoegen met de noodregeling. Ik vermoed, dat de laatste 't winnen zal. Het plan is, dat de Kamer tn de week na die, waarin Pas cl ion valt, zal terugkeeren voor ontwerp - Aalb erse, plnz. Wij zullen dat morgen, Vrijdag, hebben te regelen. De heer Van Deventer krijgt dan tevens verlof, dein minister van Koloniën op nader te bepalen dag te interpelleeren over do rechtsbedoeling van de inlanders in onze Oost Mr. ANTONIO. Dein Haag, 25 Maart 1915 Er is bij de heden aangevangen regeling der eeds- kwestie lo. het ontwerp der -Regeeiing, dat aan hen, die gemoedsbezwaren verklaren te hebben (waar van, de ernst, het toetsingsrecht, aan den rechter is op gedragen) tegen den eed, vrijstelling va® het afleggen daarvan wil verleemen, evenals aan 'leden van kerk genootschappen, die kraclhtelns dat lidmaatschap niet mogen zweren. Voorts is er de motie van orde der lieeren De Savemin Lohman, Rutgers, De Visser, Van Wijnbergen, Nolens en V. d. Voort van Zijp, luidend „De Kamer, van oordeel dat in de tegenwoordige om standigheden het wensclielijk is betreffende de verplich ting tot het al dan niet afleggen van den eed geen de finitieve beslissing te nemen en derhalve aan het thans aan de orde gestelde wetsontwerp het karakter toe té kennen van eene lijdelijke noodregeling, gaat oiver tot de orde van den* dag". Eindelijk is er hét amendement- Rutgersy De Visser en' Van Wijnbergen, strekkend om thans geen principieel© regeling te treffen, maar Zich tot eene noodregeling te bepalen, zich beperkend tot de personen, die door het bekende arrest van dein Hoo>- gen Raad d.d. 29 Juni 1914 in ongelegenheid zijn gef- raakt. Nu had men ik wees er in mijn jongste Overzicht op vrij' algemeen de verwachting, dat 't bij' de eedskwestie op een „compromis" zou uilloopen. Men loch een weg zo-u weten te viindien, er toe leidend om een principieel debat over deze, speciaal de Rechtsche hartstochten in opstand brengende kwestie te vermijden. De loop van zaken is eenigszins anders geweest dan sommigen zullen vermoed1 hebben. Al dadelijk begon praeses Borgesius met voor te stellen, motie en Alge- rheene Beschouwingen tegelijk te behandelen. Dit werd vooral bij monde van mr. Rutgers van Rechts hevig aangevochten. Natuurlijk, aldus werd het streven om de zaak-zelve voor het oogenblik te laten rusten (het doelwit, dat ook baron Van Wijnbergen vooral wilde bereiken) verijdeld I Maar Rechts tegen Links (38 tegen 28) ging de Kamer met het voorstel van haar „speaker" mee. De tweede verrassing is geweest, dat (na de pauze) minister Ort verklaarde, hoe de Regeering zich hij de nood-regeling van het amendement-Rutgers c.s. te kun nen neerleggen. Omi de discussie te bekorten. En wijl op eene regeling in de® noodstand, geboren na het arrest van den Hoogen Raad, hier nu eens in ddn letterlijken zin niét kan worden gewacht. Geen dag en geen nacht. Prof. Eerdmans zinspeelde op dit con- ciliante toegevende, jegens Rechts op ietwat-iranischen loon; er bij voegend, dat 't 'hoe men thans ook in de zaak voorziet 't toch zal moeten uitloopen óf op uitschakeling van het toetsingsrecht óf van algeheel verdwijnen van den eed uit ons Recht. Prof. Visser van IJzendbom stelt zich op dit standpunt: de Godsvrede, het Bestand mag niet beletten, dat wij üu to>t eene defi nitieve regeling komen. Bepalen wij ons nu tot iets- In de verte riep de koekoek.'De geur van bloeien de klaver vervulde de lucht. In het 'bosch kirde een houtduif. Een 'huivering ging door die drie heen. Het sprookjesachtige geluid van'de duif, de zomer- sche geuren van'den zonnigen morgen stonden in te schrille tegenstelling met de koude tragedie van den dood, die daar juist zoo zwaar in 'hun leven had ingegrepen. De 'nagekomen dragers, de 'boschwachter, diens knecht, en de beide bedienden,'legden den doodebp de met een wit laken bedekte baar. De 'zusters gingen in het rijtuig naar 'huis, om alles tot de ontvangst van het lijk voor'te bereiden, terwijl Hans Henning langzaam achter de baar naar het'slot wandelde. 1 De 'onmiddellijk gehaalde dokter -kon slechts den dood constateeren. Deze was 'door het breken 1 van een slagader ingetreden, iets wat hij bij de hart kwaal van den gestorvene reeds lang verwacht had. Ondanks deze duidelijk •'en helder uitgesproken doodsoorzaak, verbreidde zich als een loopend vuur tje'in den omtrek en in het'dorp het gerucht, dat do oude heer von Krochert, tengevolge van benar de 'omstandigheden* zich het -leven, benomen had. Als een zware, zwoele'lucht lag dit-leelijke gerucht over het treurende huis. De'kinderen van den-over ledene lazen het in de trekken van hen die-een be zoek van rouwbeklag aflegden; in de schuwe vragen van de dienstboden. - I' Hans Henning deelde !de lieden in het slot de'uit spraak van den dokter mede. Hijmerkte echter aan de ongeloovige gezichten, de 'afgewende blikken en ontwijkende antwoorden, dat men hem niet geloofde. De gestorvene lag in-'de woonkamer. Aan het bo veneinde der met'bloemen en dennegroen bestrooide kist, brandden vier kaarsen op hooge'kandelaars. De dichtgetrokken gordijnen sloten het daglicht af. Ilse 9® de kamerdienaar zaten afwisselend bij het lijk, ln den Senaat bij het ontwerp betreffende de Maas-kanalisalie (in Limburg) heeft minister Lely een niet-ongevoelig échecje geleden. Temeer, waar 't hem nu niet door den heer Regout, maar met medewerking van zijn naaste politieke vrienden werd toegebracht. He' was de Linksche heer Van der Feltz, die voorstelde het ontwerp uit te stellen, totdat de minister nadere inlicntingen zal Kunnen geven. En dat voorstel werd aangenomen met 15 tegen 13 stemmen. Er waren alzoo "3 van de vijftig senatoren present. 't Gaat hier zooals uit minister Lely's nadere me dedeeüngen bleekomi een ontwierp, dat in zijn geheel honderd millioen zal kosten. En de raming voor hel werk, waarover thans moest worden beslist, oor spronkelijk op 221/2 millioen gulden geraamd, zal blijkens de nadere becijferingen verre worden over schreden. zelfs het dubbele naderen11.... De mi nister ml ook niet aan belanghebbenden Limburg en in groote handelssteden, bijdragen vragen, daar hel •hier een algemeejQ belang geldt. Over de zaak (van de honderd millioen dus!) moest nu principieel worden beslist. En te verwonderen is 't waarlijk niet. dat de Senaat hier weifelde, zoo-maar klakkeloos zijn stem te geven. De ledien, die voor uitstel van beslissing stemden, waren de heeren Laan, Dojes, CJ' Aumale, v. Hardenbroek, Staal. Van Starckenborgh, Van Hol the tot Echten, Drucker. v. d. Feltz. Gilissen, Bergsma, De Boer, .Fokker. Zijlmaj, Van' Houten en Van Nieropi. Wél zeer pijnlijk dunkt me voor den minister van wie kort geledén gezegd is, dat 't 'hem koud laat. doevete millioen en meer otf minder een ontwerp kost... De Senaat is tot den avond van 13 April huis-toe. Mr. ANTONIO. Ie KLASSE. 4e TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 400 5554 PRIJZEN VAN f 20. 417 132 1768 4435 6904 8758 11689 14041 254 77 6 467 985 9261 756 311 18670 432 2316 477 7100 295 991 434 19356 780 926 418 550 115 359 12133 463 613 425 579 203 782 414 595 20105 988 430 651 518 793 738 15096 120 1214 502 701 531 941 13092 273 760 228 3053 5040 651 967 158 10280 786 261 119 255 848 10745 280 492 610 702 440 8250 915 320 659 625 686 727 615 302 11018 826 885 4070 6178 333 80 845 17626 727 286 429 342 259 972 763 weringen. Vergadering der Coöperatieve Aankoop-Vereeniging op Woensdag 24 Maart, ten huize van den hoer M. de Haan. Medegedeeld wordt, dat op de ontvangen Superfosfaat volgens appél-onderzoek te Wageningen mag worden gekort f 0.15 per 100 K.G. Wordt besloten deze korting aan de ontvangers uit te keeren. Een verslag van eene verg?dering te Amsterdam, om te komen tot oprichting van een bond van Coöperatieve Aankoop-Vereenigingen in -Noordliolland, wordt onver anderd goedgekeurd. Na eenige discussiën wordt be sloten voorloopig nog niet toe té treden tot den óp te richten' bond. Sluiting. zilverbons. Naar wij uit goede bron vernemen, blijken er vele valsche zilver bons van f 5 in omloop te zijn. Men zal mitsdien verstandig doen door bom- van dit bedrag niet meer in betaling aan te nemen, hetgeen met ingang van heden niet meer verplicht is. Wie exemplaren daarvan bezit, kan deze bij1 de betaalmeesters, ontvangers der directe belastingen .en aan de postkantoren inwisselen tot 3 April a.s. aangehouden eieren. Onder het groote quantum eieren ruim vijf millioen dat de door de Duitschers aangehouden en "naar Zeebrugge opgebrachte stoomschip „Zaanstroom' met zich voerde, bevond zich ook een vrij belangrijke zen ding van de firma' I. S. van Essen ein Zoon te Zwolle, n.1. 160 kisten, elk' 1000 eieren bevattende. ïn verband! hiermede heeft de ,.Zw'. Ct." zich tot den heer Van Essen gewend!, die het bovenstaande bevestigde, doch nog in het onzekere verkeerde wat betreft de vraag, welk- schade hem deze aanhouding berokkenen zou, daar zulks geheel zal afhangen van hetgeen verder omtren' het lot der in beslag genomen levensmiddefe/n zal Worden beslist. Doch ook al worden de eieren van Duitsche zijde betaald, zoo zal dit niet zonder ernstig nadeel gepaard gaan en vooral kleinere handelaren zul len een gevoelige® $lag ondervinden. De bedoelde zen ding was niet door verzekering gedékt. De Nederland- -c.be eiermarkt is geheel va® streek. Den Iaatsten tijd e 'den veel eieren naar Engeland uitgevoerd cn werden nel D'uitschJancl weinig zaken gedaan, wijl daar mam- der goede prijzen hefteed werden. Dopr den moeilijken uitvoer zullen de èieren hier 'o lande in prijs moeten dalen en zullen de exporteurs er vermoedelijk toe moeten besluiten groote hoeveelheden eieren Ie „kalken"- d.w.z. tegen bederf te vrijwaren. de medea in den grond geboord. Lloyds meldt uit Londen, dat volgens berichten van Dover hot Nederlandsche stoomschip „Medea1, op de reis va® Saloniea naar Londen, gistermorgen door den Duitschen onderzeeër „U 28" op tien a vijftien mijl ton zuiden Yan Bevezior tot zinken is gebracht. Do bemanning is gered door een Britsch vaartuig. (De „Medea" is een schip van 1235 ton, 011 behoort tan de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amster dam. Het schip was in 1913 te water gelaten.) Nader wordt ons uit Amsterdam geseind: De Britsche Admiraliteit meldt, aat de Nederland sche stoomcr „Medea' met sinaasappelen van Saloniki naar Londen, 25 Maart, 's morgens 10 uur, ter hoogte van het eiland Wight door den D-uitschen onderzeeër I U 28 in den grond geboord is. Het schip voer de Hol landsche vlag en een Hollandsche bemanning en het voord Amsterdam stond in groote letters naast den naam van het schip geschilderd. De Medea kreeg bevel omi de ••cheepspapieren naar den onderzeeër te brengetn em vervolgens moest dé bemanning in de booten gaan en werd heit schip met kanonschoten in den grondt ge boord. De teruggave der scheepspapieren is geweigerd. De bemanning werd opgepikt door den Britschen tor pedojager „Teviot". mishandeling van een meerdere. Bij zijn thuiskomst wérd de reserve-luitenant Ten Boom te Haarlemmerméér door een der manschappen aangevallen en toet eetn gewéer ernstig mishandeld. De verdachte is in arrest genomen. prinsesje tegen wil en dank. Gistermiddag, omstreeks half zes, aldus de Tele graaf, toen een aantal nieuwsgierigen zich in vaag vermoeden, dat er-allicht iets te zien zoup zijn voor het paleis te Amsterdam, 'hadden geposteerd, ver spreidde zich plotseling de-mare, dat het Prinsesje aan de hand van freule Van'der Poll 't Rokin af wandelde. In minder dan geen tijd holde alles'dien kant uit en waren de vluchtheuvels 'bij de trams dicht be zet. Inderdaad-naderde van het-'Rokin een dame, die een kindje van omstreeks vier jaar 'aan de hand hield. Ze had blond haar en blauwe oogen, maar vertoonde-overigens niet de minste, gelijkenis met Prinses Juliana. Verschrikt keek de kleine ''meid naar de 'opdrin gende menigte en ook de moeder had'niet 't flauw ste vermoeden, - waarom zij en haar dochtertje eens klaps 'het middenpunt der -algemeene belangstelling geworden waren. Voetje voor -voetje slechts kon iet tweetal'zijn weg vervolgen. Van alle kanten wer den ze geduwd en gestooten, drong het 'publiek zich tegen hen aan. 't Had er allen schijn van, 'dat de op den Dam geposteerde politie-agenten ook aan 'n wandelend Prinsesje geloofden. Zenuwachtig draaf den ze heen en weer.'De verkeersagent trachtte -te- vergeëfs door het opsteken van zijn 'z^wart-witte manchette de menschenstroom -'in de goede baan te leiden. Ten-slotte gelukte het-een paar bereden agen ten do menigte zoover uiteen-te drijven, dat-de eer ste der beide vluchtheuvels vrij kwam. Daarop pos teerden zich-moeder en kind, nog steeds door nieuws gièrige blikken aangegaapt.-Pas toen een wagen van ijn elf voorreed 'en de kleine -met haar geleidster daarin plaats namen, begon men'te begrijpen, dat 't toch waarschijnlijk de echte Prinses Juliana 'niet was geweest.... I - nieuwe niedorp. Donderdagavond 25 Maart werd een openbare (tevens de laatste les) gegeven aan de leerlingen van den vanwege de Vereeniging tot exploitatie van een Proeftuin alhier gehouden cursus in tuinbouw- leer en wel in een der lokalen van'de O. L. School. De leiders, de heeren G. Drenth, hoofd'der school te Moerbeek1 en J. Teer,'tuinier van den proeftuin, behandelden met'de 4 leerlingen glascultuur,-groen ten- en fruitteelt, scheikunde en insektenleer.En hierbij bleek wel duidelijk, dat het onderwijs aan deze leerlingen vruchtbaar was geweest. Aan allen werd een diploma uitgereikt; de 'leeraren ontvingen ieder een inktstel in keurig uitgesneden hout door devaardige hand van'den Belgischen heer Rossen- backer bewerkt. De -les werd bijgewoond door den adspirant-tuinbouwleeraar v. d. Veen uit Alkmaar'en de heer Ds. -Haars, voorzitter van den proeftuin, benevens een tiental andere belangstellenden. De heeren v. d. Veen en Haars'spraken na afloop van de welgeslaagde les woorden van waardeering uit over de resultaten, en-'de heer Drenth betuigde in eenige welgekozen-woorden zijn dank,-waarna te ongeever 9 uur sluiting volgde. oude niedorp. Tot leden van de schattingscommissie voor de wet op de inkomstenbelasting 1914, zijn voor deze ge meente benoemd de heeren -'A. Wonder Pz., J. Wit, Over Klz.'en J. Ligthart. pluimvee. Uit goede bron "wordt gemeld dat -binnen korten tijd van het verbod tot uitvoer 'van hoenders, voor zoover betreft levende en geslachte hanen, onthef fingen zullen worden verleend.' „de partij-oppositie". Naar „Het Volk" verneemt, had'jl. Zondag weder om een conferentie plaats van oppositieelementen uit verschillende "deelen des lands. In die conferen tie werd de motie ontworpen,'die in de afdeelingen Amsterdam IX, Dordrecht en Zaandam is aangeno terwijl Hans Henning en Hilde'telegrammen en rouw brieven schreven.' 1 1 Hans Henning -stond er op, dat het 'eerste 'tele- rram aan den-eenigen broeder van den overledene, leinrichl von'Krochert te Malchow,-afgezonden werd, Hilde liet het eindelijk hoofdschuddend toe. 'Zij verwachtte dat oom-Heinrich ook dit bericht onbe antwoord zou laten. l' Tot haar'verbazing en tot''Hans Henning's vreug de, kwam intusschen dienzelfden'avond nog een'te legram binnen, dat de komstvan'den oom op-den volgenden dag meldde. p De zusters-vreesden voor zijn komst. Dertig'jaar lang'had die oom geweigerd-'hun vader de hand te reiken. Nu kwam 'hij zoo spoedig, -nu er geen ver zoening meer mogelijk was!' 1 Hans Henning reed naar het'station, om den oom af te halen. Hilde en Ilse wachtten hem thuis af. Heinrich von Krochert geleek op zijn 'gestorven broeder, alleen schenen zijn trekken, zijn ledema ten en bewegingen sterker, forscher. Hij was-als de overledene, maar steviger, flinker. 1 De overeenkomst -van het gezicht, de klank der stem overweldigde Ilse. Zij 'had haar oom slechts koel terughoudend de'hand willen geven,-maar toen hij voor haar stond en haar met dezelfde vriende lijke, bruine oogen aanzag als haar vader, viel zij hem weenend om -den hals. „u ziet er precies 'uit als vadert" f I' Heinrich von Krochert ;hield het jonge meisje vast tegen zich aangedrukt. '„Klein, arm meisje!" -'zeide hij zacht met zijn diepe stem,'waardoor een moei lijk onderdrukte ontroering klonk. Zijn borstige oog haren 1 gingen 'op en neer. Hij hield Ilse nog steeds met een 'arm omvat, terwijl hij Hilde's hand met zijn rechter vatte. „Hil- degard, je lijkt heelemaal op je grootmoeder, mijn lieve moeder 1" meende hij. „De kleine Ilse 1b' iets men en die in 'verschillende andere afdeelfngen neg in behandeling is, welke motie een-positieve uit spraak tegen de landsverdediging in alle omstandig heden inhoud. In deze conferentie is -ook de vraag besproken, welke houding „de 'oppositie" zou aannemen -bij 't geval het a.s. congres de eerste resolutie - van1 het Partijbestuur ongewijzigd zou -goedkeuren. Is „Het Volk" wel ingelicht, dan zou 't voornemen zijn, 'om aan nog te Arnhem een vergadering te beleggen waar een verklaring -'zal worden opgesteld. Deze verklaring zal twee hoofdpunten bevatten: 1ste 'dat de tegenstanders der landsverdediging, ondanks de uitspraak 'van het congres, -'in de propaganda hun standpunt zuilen blijven'verdedigen; 2e. dat zij zul len afwachten of internationaal de-heide stroomin- gen op den duur in een partij vereenigd kunnen blijven. l straatrelletjes te utrecht. De avond van Woensdag heeft, naar het „U. D." vertelt, een veel kalmer verloop gehad dan daag» te voren. Er is geen sprake geweest van 'een her haling van de -ongeregeldheden, die zich Dinsdag avond hebben afgespeeld. Dank zij den maatregelen door do militaire autoriteiten gisteren genomen, be vonden zich zeer weinig minderen op den openbaren weg, en*zij die er waren-hebben niet de minste aan leiding tot klagen'gegeven. 1 Toch was het in - het centrum der -stad buitenge woon druk, meer in het bijzonder op het Vreeburg, waar-zich, evenals in de aangrenzende straten,'tal rijke nieuwsgierigen, ophielden. -Verschillende win- kels hadden vroeg gesloten, terwijl 'sommigen ter 1 bescherming hunner 'groote winkelruiten deze met planken hadden doen bespijkeren, geleerd door 'de ervaringen van den vorigen avond. Enkele cafe's hadden de gordijnen voor de ramen doen zakken. Het Vreeburg was uit den aard der zaak het woe ligst; een heele bende opgeschoten jongens, waar schijnlijk uit de buitenwijken naar het middelpunt van de stad gelokt* hebben op het Vreeburg 'af en toe.aanleiding -gegeven tot krachtdadig optreden der Toen de kwajongens, 'die eerst op het Vreeburg geprobeerd hadden den boel op stelten te zetten, bemerkt hadden, dat ze daar geen succes konden hebben, waren zij.de zoogenaamde wijk C ingetrok ken, om daar hun bedrijf voort -te zetten. In de nauwe straten van 'dit stadskwartier wilde -'men nu trachten met de politie in botsing te komen; ter veroorzaking -van relletjes waren hier en daar de straatlantaarns uitgedraaid, om 'in het duister te kunnen doen wat men in het'licht niet durfde. Bij verscheidene charges, ook hier 'door de politie -ge maakt, is door jongens met groote stukken steen en deelen van dakpannen-naar do agenten gegooid. Na half-elf was het-ook in wijk C zoo rustig ge worden, dat de 'zeer sterke politiemacht gaandeweg kon worden verminderd. 1 aparts geworden. Wat 'Hans Henning betreft" hij zag met-trots tegen den-hooggewassen neef op „hem zou ik overal herkend hebben. Dat zijn de trekken der Krocherts, hun gang en houding. Neemt het mij niet kwalijk, lieve kinderen, maar ik ben nu'eenmaal trotsch op-'ons oude Marksch geslacht. Al wilde ook deze eene twijg van den ouden stam afwijken, alles komt toch weer terecht. Ziezoo en nu wilde ik naar mijn broer. -Ik kan hem toch dadelijk zien?" I 1 „Jal oom, ik zal u bij vader brengen." Hans Henning ging hem voor naar de kamer,, waar de kist stond. De bediende verwijderde zich op een wenk. Dan plaatste hij -zich aan het boven einde der kist. Heinrich van Krochert ging lang zaam naar de rechterzijde van de baar. Daar -bleef hij staan. Met gevouwen handen zag 'hij op Jiet (wasgele doodengezicht neer, dat hij dertig jaar-ge leden voor het laatst gezien had. Lang stond hij zoo. Dan schudde hij "het hoofd zuchtend alsof hij zich deze scherpe trekken met ingezonken slapen en spitsen kin, niet meer kon herinneren. - .„Lolharl" zeide hij dan plotseling met'halve stem nochtans klonk het woord ongewoon luid doorTiet stille vertrek. Hij legde zijn bruine, vereelte hand op de witte magere vingers van den -'doode. „Je bent in je leven den verkeerden weg uitgegaan, mijn jongen, maar tenslotte komen wij allen aan hetzelf de doel. - Je kinderen zijn biet verlaten, je kunt ge rust slapen. Ik1 zou je dat bij je-leven hebben willen zeggen, dat hebben wij nu verspeeld. Ik dacht altijd, dat je tot mij zoudt zijn'gekomen in je nood,'maar daarvoor ben "je te trotsch geweest dat had ik moeten bedenken, want je was ook een Krochert." Zijn stem begaf hem.-Hij boog zich diep over den doode 'en streek hem -zacht over het voorhoofd. Toen vouwde hij'de handen en-sprak luid een „On ze Vader". I 1 op DONDERDAG 25 MAART 1915, lea van Notaris C. L. van den Bergk te goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 21 Januari 1015, No. 22), doof de gehouden overstaan Schaoea. Als hoofdprijzen zijn gevalle® op de nummers: 11816 ©en os 5665 een schot; 240 2284 15667 een kar: 19557 16369 24571 2673 14111 17923 een vaars: 24133 een bakwagen; 17781 19284 7268 12146 1582 15111 een varken; 12632 15836 een hooihark; 2804 17341 een driewieldekar 1430 een hooiisclhudder 4543 14017 18494 12924 1'2807 een kartuic 23025 18990 16130 een heerenfiets 8984 7836 een damesfiets; 2420 een klok; 6831 een trannaaimiachinej 24984 een plantenbesproeier 10238 een pietensnijder 9603 24920 15253 7968 4650 14245 14240 14353 21977 4282 23441 3048 12747 15072 11266 20937 22333 13730 12949 9182 11378 6187 10189 11331 16617 7884 1413 8854 10833 9375 24039 11814 23510 23281 10350 1335 8500 23509 6024 10573 10317 12638 19102 12054 14019 7787 9054 11747 12899 23757 19417 11471 513 21576 17292 20372 19233 111 4344 24860 een schaap; 8710 22365 een pendule met.coupés; 23152 10735 een wasehtafel 1707 11204 4677 een naaimachine; 21266 een buffet; 4585 376 7436 162 een schoft; 2149 4013 15073 ©en waschmaclliine; 13078 15277 3528 een ledikant; 11177 790v 5290 14990 2070 13542 5385 22855 5690 een korf kippen. De Commissie der Verloting: P. BUIS Jz.r, Voorzitter. A. C. ROGGEVEEN, Secretaris. P. TRAPMAN, Penningmeester. Offioiëele frekldngslïjstén verkrijgbaar ®a toezending van 11 cent, bij TRAPMAN -en Co., Drukkerij, Schagen. „Oom," zeide Hans 'Henning ernstig, „men -heeft hier het gerucht verspreid, dat vader 'de hand aan zichzelf zou'geslagen hebben." „Wat? Waagt toen het dat te gelooven?" stoof von Krochert op. Dat'moet je energiek tegengaan." „Ja maar hoe?" 1 „Dat zal ik 'wel in orde maken." Des avonds liet Heinrich von Krochert alle dienst boden en bedienden in de 'groote hal van het huis bijeenkomen. - i „Het is mij'ter oore gekomen,begon hij met zijn Marksche stem en-zijn scherpe oogen-zagen de voor hem staanden zóó doordringend aan,'dat zij onwille keurig de oogen neersloegen, „dat eenigen van jelui gelooven, dat uw nu-overleden meester zichzelf van het leven beroofd heeft. Wie zooiets denkt, -trede naar voren." 1 Natuurlijk ^verroerde zich niemand. „Dus bij- jelui is er geen," ging de oude heer voort. „Dat'is goed. Jelui hebt je meester dagelijk9 gezien, en-'je kondet zooiets ook in het geheel niet gelooven I Je wist, dat hij in den oorlog het ijzeren kruis'verdiend heeft, dat hij dus een dapper soldaat en geen lafaard geweest 'is. Laf is echter hij, die de plaats vrijwillig verlaat, -waar God in den hemel hem gesteld heeft." Eenige dienstboden, het'Vrouwelijke deel tenmin ste, snoten energiek den neus. „Als jelui'dus in het dorp of ergensanders door iemand dergelijke -leugens hoort vertellen, dan sla je hem-om de ooren." J Met deze-woorden sloot de toespraak wel wat plas tisch, maar zij-had indruk gemaakt, zelfs een zeer rrooten dat bemerkte Hans Henning duidelijk. En iet deed hem goed, dat hier in huis tenminste en in het dorp die - verdachtmaking ten einde gekomen was. 1 l' f Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6