De Oorlog. de heilige bureaucratius. nederlandsch stoomschip op een mijn gf loopen. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Verschillende Oorlogsberichten. schepen getorpedeerd. jaar 1914 benoemde wegwerker, het te druk heeft, om goed voor den weg te kunnen zorgen, terwijl sprenei verder opmerkt, dat mj voor zijn vrijen üju over noen ian werK Kan Krijgen. Nu overgaande tot de Siem- nnng, verkrijgt de neer K. Verwer 2 stemmen, de heer C. inomasz 2 stemmen en de heer K. Borst 1 stem. Bij herstemming worden op den heer K. Verwer stemmen, en op den heer K. Borst 1 stem uitgebracht, zoodat deze is benoemd tot wegwerker in deze gemeente. De heer A. Thomasz heeft zich ingevolge artikel 46j 2e lid Gemeentewet, van medestemmen onthouden. 7. Komt in behandeling het verzoek van den heer II. J. Marinus, onderwijzer aan de 0. L. school a'.hier. om hem wegens zijne benoeming tot onderwijzer in Den Helder, eervol ontslag te verleenen uit zijne voor noemde betrekking, zulks met ingang van 1 Mei a.s. Verder verzocht hij eene belooning voor het waarnemen der betrekking van tijdelijk hoofd der school, en uitbe taling van zijn geld voor herhalingsonderwijs bij zijn vertrek, in plaats van 1 Januari 1916. Voorzitter deelt mede, dat B. en w. voorstellen het gevraagd eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 Juni 1915, daar anders de tijd ontbreekt voor tijdige oproeping en benoeming van een nieuwen on derwijzer. Alle leden gaan hiermede accoord. B. en W. stellen verder voor f 25 belooning voor voornoemde waarneming toe te kennen en het geld voor gegeven herhalingsonderwijs bij vertrek uit te betalen, waar mede eveneens accoord wordt gegaan. Bij de rondvraag bespreekt de heer A. Thomasz de wenschelijkheid, om de in beslag genomen tarwe van de gemeente beschikbaar te stellen voor de arbei dende klasse. De heer Visser vindt daar ook niets tegen. De heer Tnomasz merkt verder op, dat de in woners de tarwe duur moeten betalen, en zoodoende niet voldoende profiteeren van de aanwezige goed koope tarwe. De heer Den Das zou liever zien, dat de winkeliers het verkoenten, terwijl de heer Rampen een hoeveelneid voor ieder zou willen zien vastge steld, daar men de tarwe anders wel weer vanuit andere gemeenten zou kunnen gaan verkoopen. De heer Tno masz zegt, dat hem gemeenten bekend zijn, waar de tarwe -ook aan inwoners wordt verkocht tegen den bekenden lagen prijs, waaronder o.a. Wieringerwaard De voorzitter zegt, aldaar eens te zullen informeeren hoe of dit werkt, waarna de discussie wordt gesloten Hierna geheime zitting. 4WA PATT/MVNV Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden por- temonnaie, inhoudende eenig geld. WA >ri AM). Op initiatief van de directie van de Zuivelfabriek De Kroon, had in het laatst der vorige week in 't cafe De Tortelduif alhier -een bijeenkomst plaats van genoemde directie en 'de melkleveranciers uit Waarland en omgeving, ten einde met -elkander eens van gedachten -'te wisselen over het afsluiten van nieuwe contracten. De belangstelling was groot in deze materie, want bijna allen waren aanwezig. Uit de besprekingen bleek al spoedig, dat de leveranciers 't liefst eerst de kwestie met het oude contract in het reine te brengen wenschten. De directie bleek nl. niet onge negen om eenige restitutie Te verleenen over de maanden Augustus en September aan de -leveran ciers, waar toen de contracten wegens oorlogsge vaar als anderszins niet werden gehandhaafd. Al spoedig werd nu deze kwestie in bevredigden zin opgelost en werd nu door de directie de vraag gesteld wie nu weer genegen was de melk volgens het nieuwe contract te leveren. Uit de discussiën bleek, dat er wel enkelen waren, die genoegen namen met het nieuwe contract en dit ook teekenden, maar de meesten konden -nog geen besluit romen. Men achtte de 'prijzen in het 'con tract vermeld wel niet zoo laag, 'maar de kaas is tooh verbazend duur, zoo redeneerde men; het re sultaat van dezen avond was voor dat ooeenblik nog niet wat je noemt, voor de directie. Hl ERIIUCOWAARD. In het lokaal-van den heer'Pijper werd door de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een goedgeslaagde propaganda-avond gehouden. De opkomst had grooter-kunnen zijn. Als spreker trad op de heer W. de Boer van Den Helder. Door het Harmoniegezielschap H.U.G.O. werden eerst een paar muzieknummers ten beste gegeven, waarna de heer A. Brouwer' de aanwezigen welkom heette, inzon derheid den ^preker en de ouden van 'dagen, die reeds v an :het staatspensioen genoten en tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd. Door den spreker werd met een boeiende rede de aandacht der vergadering ongeveer drie kwartier gaande gehouden. Wel, zegt spr., zijn de omstandig heden niet bijzonder gunstig voor de actie van den Bond, dooh we hebben daarom niet stil te zitten. Spr. verheugt zich over de aansluiting van den Bond bij den Anti-Oorlogsraad. Hij hoopt, dat deze instel ling, welke uit het buitenland ook veel sympathie heeft, tot resultaat moge hebben een sterke vermin dering der oorlogsuitgaven, opdat voor de werken des vredes meer beschikbaar kome van de belasting- penningen, inzonderheid voor de staatspensionnee ring, die nog bij lange na niet voldoet aan de Bonds ideeën. De rede werd krachtig toegejuicht. Hierna werd gegeven: „Uit het leven", tooneelspel in drie bedrijven, dat zeer-goed werd gespeeld, som mige rollen werden -uitstekend vertolkt. Door de jongedames Met en Kostelijk werden eenige liede ren gezongen onder pianobegeleiding, welke zeer werden toegejuicht; niet minder was dit ook het ge val met de muzieknummers, welke tot slot nog door H.U.G.O. werden 'ten beste gegeven. De voorzitter was zeker de tolk der vergadering, toen hij allen den dank der aanwezigen bracht DE SCHELDE EN DE DUITSCIIE ONDERZEE- ERS. - Uit Kopenhagen, 29 Maart. „Politiken" noemt de mededeeling van Reuter, dat Duitschlard plan zou hebben de Nederlandsche neutraliteit te schenden door onderzeebooten van Antwerpen door de Schelde naar zee te laten varen, een-verzinsel. HANDELSSCHEPEN TEGEN ONDERZEEBOOTEN. Uit Rotterdam, 28 Maart, aan de, Tel. Hedenmid dag tien minuten over 1 ontwaardde kapitein Fryatt, van de Harwichoot „Brussels", op weg zijnde naar Rotterdam, ten Westen van 't Maaslichtschip, dat 'n onderzeeboot in dezelfde richting voor hem uitvoer. Nader komende gaf de onderzeeër 't vlaggensignaal „stop onmiddellijk". De 'kapitein, die dezer dagen met bet stoomschip „Wrexham", reeds een'Ontmoe ting met een onderzeeboot heeft gehad, gaf ter stond wederom order naar de machinekamer, om uit alle macht te stoken, zoodat het stoomschip 'n vaart van circa 17 zeemijlen bereikte, terwijl hi.i te gelijkertijd het vuur opende op den Duitschen onder zeeër. Er werden ongeveer 30 schoten door de „Brussels" gelost, -waarop de onderzeeër dwars voor de boeg van het schip heenvoer en onderdook, blijk baar met het doel een'torpedo af te vuren. Kapi tein Fryatt gunde echter zijn-aanvaller geen rusten volgde met het roer nauwkeurig elke beweging-van de onderzeeboot, welker periscoop steeds zichtbaar bleef. Thans waren de bakens verzet en maakte het Engeische handelsschip jacht op de 'onderzeeboot. Plotseling voelden de stokers in het stookruim een schok en van den onderzeeër werd niets meer ge zien. Bij aankomst te Rotterdam haastte de kapitein zich rapport uvan het gebeurde uit-te brengen. Oog getuigen verklaarden mij, dat gedurende de geheele vervolging de kapitein, die als een der moest erva- renen van de maatschappij bekend staat, volkomen kalm bleef. Een der medewerkers van het Hdbld. schrijft: Wij drijven wel'eens den spot met bureaucratisch gedoe bij buitenlandsche legers maar wat te zeg gen van bet volgende staaltje uit eigen kring? Onlangs kreeg een Nederlandsch officier een in gediende declaratie (tot een zeer gering'bedrag voor reiskosten) terug, niet omdat er een fout in de be rekening was ontdekt, maar omdat hij zijn hand tekening een halven centimeter te veel naar rechts (het kan ook te veel naar 'links zijn geweest) had geplaatst. Niet waar, het-klinkt ongelooflijk, bespottelijk, on aannemelijk! Het is ons eenvoudig een raadsel hoe iemand een dergelijke aanmerking durft neerschrijven. Ons klein landje leeft, 'onder het dreigend Damo- cleszwaard, te midden van een titanisch wereldge beuren; in onze onmiddellijke nabijheid w»rdt in bloedige worsteling beslist over het lot van millioe nen; het geheele economische en maatschappelijke leven van een werelddeel is uit zijn voegen gerukt, elk oogenblik kunnen wij zelf in den maalstroom' worden meegesleurd en ons bureaucraatje valt over een te veel naar rechts geplaatste handteeke- ning en heeft nog den treurigen moed daarmede iemand lastig te vallen. Op zichzelf een nietig feitje, zeker. Maar een feit, dat wijst op het bestaan van enge, bekrompen op vattingen waar een ruime, breede blik zoo noodig is Arm, arm Nederlandsch leger, indien dit bureau craatje eens geen unicum mocht ziin. Voor de volstrekte waarheid van het door ons mee gedeelde kunnen wij instaan, vervolgt het blad. Een onzer redacteurs, 'n hoogst betrouwbaar man, heeft de declaratie en de aanmerking zelf in handen ge had. Wij moeten dit er wel bijvoegen, daar anders te velen onze mededeeling ongeloofwaardig zullen achten. ONDERZEEëR GEZIEN. De Nederlandsce stoomschepen „Vliestroom" van Fowey en „La Elandre" van New-ïork rapporteer den hedennacht bij binnenkomst te Ijmuiden, 'gis termiddag op de hoogte van het Noord-Hinder vuur schip een Duitsche onderzeeboot van-groot type te hebben gezien, die uit het 'Oosten kwam en, na eenige oogenblikken om de schepen gemanoeu vreerd en zich van de nationaliteit daarvan over tuigd te hebben, weer snel in westelijke richting verdween. Een half uur daarna kwam een viertal Engeische torpedojagers full speed uit het-N.O. aanzetten, pas seerde de stoomschepen en ging toen pijlsnel in de richting, die de onderzeeër gegaan was. Daar de-on derzeeër hoog op het water lag, toen ze de stoom schepen passeerde, hebben de torpedobootcn haar vermoedelijk ontdekt en achterna gezeten. In verhand met dit rapport is het Engeische stoom schip „Lapwing", dat naar Londen bestemd is, met een lading-boter, kaas, eieren, groenten en andere levensmiddelen, heden niet uitgegaan. 1 OUDKARSPEL. Uitgaande van ae Tuinbouwvereeniging De Een dracht, werd ten lokale van den heer H. J. A. Buck- mann j.1. Zaterdagavond een vergadering gehouden om te komen tot hulpverleening aan de gemobiliseerde landbouwers. In aanmerking voor hulpverleening kwa men er 13, waarvoor ruim 100 leden in staat geacht konden worden iets te doen. Aangedrongen werd op 't verleenen van werkkrachten; met 1 dag per veertien dagen zou men geholpen zijn, vooial nu de bouwers om de 14 dagen 4 dagen verlof krijgen. Men achtte dit echter niet zoo best uitvoerbaar, om dat het volk te schaarsch is en zou daarom iievei de wijze van „Landbouwbelang" willen volgen en een paar vaste werklieden aanstellen. Anderen, buiten de vereeniging staanden en ook le den, kwamen er tegen op, dat de steun alleen zou wor den verleend aan de bouwers; er zijn zooveel nering doenden, die 't beslist veel noodiger hebben. Tenslotte werd met algemeene stemmen goedgevon den, dat men bij de burgerij zal rondgaan waarop men zal kunnen teekenen voor werkkracht of finan cieele bijdrage, om de 14 dagen te verstrekken. Het resultaat zal volgende Zaterdag worden bespro ken. OUDESLUIS Zaterdagmiddag geraakte bakker S. alhier aan de Groote Sloot met hit en wagen in de zeer diep gelegen wegsloot. Paardenkracht was noodig om een en ander weer op het droge te brengen. De materieele schade was niet groot, maar het op den wagen zijnde brood was allemaal bedorven. OUDESLUIS. Het voor een paar jaar geleden opgerichte leesge zelschap alhier, waarvoor aanvankelijk zooveel animo was, heeft het heden na een langzaam verval van krachten moeten afleggen. Voor de nog in kas zijnde gelden heeft men 22 Schager loten gekocht, waarop als prijs is gevallen een leidsel. Men kan dus nu de teugels weer in handen nemen. WIERINGEN. Maandagmorgen werd door heeren B. en W. ten raadhuize publiek herbesteed: Het vernieuwen der straat wegen te Hippolytushoef en de Haukes. Ingekomen waren drie biljetten van de volgende heeren: 1. G. Tim merman alhier voor Hippolytushoef f 2120, voor dc Haukes f 376; 2. P. Stam te Grootebroek voor Hip polytushoef f 2010, voor de Haukes f 400 3. C. Kroon alhier voor Hippolytushoef f 2000, voor de Haukes f 375 en in combinatie voor f 2309. Gunning niet geschied'.. 'T ZAND. De heer D. van Koningsdaal, brugwachter alhier, is benoemd tot sluiswachter aan de Zijper schutsluis, SCHOORL. Tot bestuursleden der Vrijzinnige Kiesvereeniging al hier zijn in de laatst gehouden vergadering benoemd de heeren S. Hoogvorst, voorzitter, F. Schenner, secre taris; C. van Duin, penningmeester. Tot commissaris sen werden benoemd de heeren: A. v. Lienen, H. van Lienen, R. Wognum en D. Duin. LANGEDIJK. Van de eerste naar de tweede klasse van de Gemeen telijke Normaallessen te Alkmaar, zijn bevorderd S. R. du Burck, te Zuidscharwoude C. Keeman te Noord scharwoude en N. Zaal te Broek op Langendijk. ZUIDSCHARWOUDE. De Coöperatieve 'Verbruiksvereeniging „Vooruit" te Zuidscharwoude heeft besloten, adhaesie le betuigen met het verzoek der Bouwvereeniging, om een voor schot van f 31000 voor den bouw van 15 arbeiders woningen aan den gemeenteraad. Het bestuur der tuin bouwvereeniging heeft hetzelfde besloten. Aan de Ge zondheidscommissie, gezeteld te Schagen, en aan de beide arbeidersvereenigingen is mede om adhaesie ge vraagd. CALLANTSOOG. De heer Hj. J. Marinus, onderwijzer aan de Openb. Lagere School alhier, is als zoodanig benoemd te Den Helder. NIEUWE NÏEDORP. Maandagavond 29 Maart j.1., hield de Nutszangschool voor kinderen ingesteld vanwege het Departement Nieuwe Niedorp der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen hare iaarlijksche uitvoering in het lokaal Prins Maurits". De heer J. Kuilman, voorzitter van net Departement, opende dezen avond. Daarna verkree; de leider van den cursus, de heer D. Kuilman het woord, zeggende, waar het 't doel is, frisch, uit de borst, en goed in de maat en op toon te zingen, vind! hij dat te teedere fluisteren niet goed. Wat de keus der liederen betreft, er zijn menschen, die meenen. dat het begrip vaderland uit den-booze is en geen vaderland- sche liederen zouden willen kiezen; anderen, die 't zin gen van lente, liefde en bloemen te zoetelijk vinden, terwijl sommigen godsdienst en ethiek willen uitschake len in 't lied. Spreker zegt alles te hebben dooreen ge mengd in het programma van dezen avond. Immers bij al dat uitschakelen zou men niet dan ontzettende dis sonanten overhouden. En vervolgens klonken de heldere frissche stemmen van een paar dozijn meisjes op en gaven in verschillende aardig gekozene liederen blijk, dat zij in den heer Kuilman een toewijdingsvollen directeur hebben met wien zij, dank zij zijne groote volharding en jaren lange ondervinding zingen zullen kunnen leeren, indien rij willen, zooals het behoort. Tal van liederen werden ten beste gegeven en de leiding was vast, de zang zuiver en frisch. Ter afwisseling werd nog een aardig kindertooneel- stukje opgevoerd door een drietal meisjes, die daarmee succes hadden. AMBACHTSSCHOOL. Aan de Ambachtsschool te Alkmaar zijn o.m. be vorderd: van de tste tot-de 2de klasse c. Tromp te Noord scharwoud' en G. Stipriaan te Barsingerhorn; van de 2de tot de 3de klasse: N. Haster te Heer- hugowaard. •■en N. Plevier te Schagen. Het diploma -is toegekend aan S. Evers te Oud- karspel en A. Becker te Winkel. _r Reuter seint uit Londen d.d. 29 Maart' De Admiraliteit deelt mede, dat het Nederlandsche stoomschip „Amstel" van de firma van Es te Rot terdam van R( tterdam na: r Goole hedenochtend te vier uur in het Duitsche mijnenveld bij Flam- borough op een mijn is gestooten. De bemanning is geland aan de-Humber. CANDIDAAT GEMEENTERAAD. Maandagavond-vergaderde de Protestantsche Kies vereeniging in het lokaal van den 'heer J. K. Boon tjes. Aanwezig 37 leden. Na opening door den-voor zitter, den heer G. Beers, volgt lezing en goed keuring der notulen. De heer P. Stammes deed re kening en verantwoording, die sloot met een voor- deelig saldo van f 16.31%. De heeren G. Muijsen C. W. Deenik keken de rekening na, adviseerden tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. De aftredende bestuursleden de heeren P. Stam mes en P. Boekei Cz. werden met ongeveer alge meene stemmen herkozen. Volgde de reglementswijziging, waarbij bet be stuur voorstelde den naam der kiesvereeniging t,o doen luiden: Vrijzinnige Kiesvereeniging Plaatselijk Belang en Art. 1 zoo te-wijzigen dat het woord. Pro- t.estantsch verviel. Verschillende personen wensch ten de reglementswijziging zoover te zien uitgebreid, dat een beginselverklaring in het -reglement werd opgenomen. Het woord Vrijzinnig kon dan vervallen. Daar ook nog andere wijzigingen gewenscht geacht werden, besloot 'de vergadering een - algemeene re glementswijziging voor te bereiden. Een commissie van 6 personen, nl.-de heeren C. Visser Az., Jb. de Vries, H. Visser, J. P. Meurs en K. Kerkmeer, zal deze voorbereiden en spoedig, vóër de a.s. periodieke gemeenteraadsverkiezing aan de orde stellen. Volgde candidaatstelling lid van den Gemeente raad, vacature C. Bijpost Rz. Als eenige candidaat was ingeleverd de heer C. van Ginkel. Na aanbeve ling van deze candidatuur, werd deze bij acclamatie als candidaat aangewezen en het bestuur de pr »pa ganda opgedragen. Hierna sluiting. BENOEMD. De beer D. Schwantje, onderwijzer alhier, is be noemd tot onderwijzer 'aan de Humanitaire Bijzon dere School te Laren. BENOEMING. De heer P. Kossen vroeger alhier, thans le stoker te Pernis. is benoemd tot stoker aan de gasfabriek te Winkel—Nieuwe Niedorp. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelia, dochter van Henricus Rutgoru- Oostveen en van Catharina Sohagen. Maria, dochie van Lucas Siemons en van Jansje Blaauboer. Leender Corneliv zoon van Nicolaas de Heer en van Ann; Maria Catharina de Beurs. NOORDS! IIABW OUDE, 29 Maart. Roi de kool 2e soort f 19 a f 21.75, kleinen f 5 a f 18, gele kool 2e soort f 20 a f 23, kleinen f 6 a f 19, Deensche witte 'kleinen f 5 50 a f 16 per 100. Grove uien f 8 a f 8 25 per 50 KG. BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 22—27 Maart werd aan de veiling aangevoerd 19800 roode kool, 20200 gele kool 19400 witte kool, 305 zak kool, 674 baal uien en 261 baal wortelen. 1 BROEK OP LANGENDIJK, 29 Maart. Roode kool f 5.50 a 11 witte kool f 4 a 9.70, uien f 7.30 a 8.70 wortelen f 2.10 a 215. AMSTERDAM, 29 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 595 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 94 a 98 cent, 2e kwal. 86 a 90 cent, 3e kwal. 82 a 81 cent per KG., 155 melk- en kalfkoeien f 250 a f 350, 348 nuchtere kalveren f 10 a f 16, 42 schapen f 24 a f 32 per stuk, 327 vette varkens le kwal. 95 a 97 cent, 2e en 3e kwal. 93 a 95 cent per KG. ALKMAAR, 29 Maart. Aangevoerd 5 koeien en ossen f 250 a f 330, 41 vette kalveren f 50 a f 140, per KG. f 1 a f 1.20, 283 nuchtere kalveren f 8 a f 22, 13 magere schapen f 24 a f 40, 229 vette varkens f 0.66 a f 0.96 per KG., 10 magere varkens f 22 a f 28. PI RMEREND, 30 Maart. 88 Stapels kleine kaas f 46 a f 49. 1354 KG. bo ter f 1.40 a f 1.50. 689 Runderen, waaronder 181 vet te en 8 stieren. Vette stug 80 a 96 cent per KG. Gel" de stug f 160 a f 240. Melkkoeieno stug f 190 a f320. 31 Paarden f 150 a f 550. 95 Vette kalveren f 1.a f 1.20 per KG. 1229 Nuchtere kalveren f 12 a f 36' vlug. 254 Vette varkens 90 a 94 cent per KG. stug. 38 Magere varkens f 20 a f 40 matig. 136 Biggen f 8 f 16 matig. 1517 Scapen vlug f 27 a f 37. Kipeieren 4.50 a f 5 per 100, Eendeieren f 4 a per 100. In West noch Oost eenig nieuws van beteekenis. Duitsche berichten wijzen er op, 'dat het in de Karpathen de laatste dagen zeer heeft gespannen voor de oOostenrijkers. 'Dat was hoofdzakelijk bij de Duklapas. De hachelijke staat van zaken heet voorloopig overwonnen. Een beslissing is echter nog uitgebleven. Zeer hoopvol luidt dit bericht niet. De Russen schijnen met alle macht in de 'Karpathen aan te vallen en zij rukken krachtig voorwaarts. Ongeveer 9000 'gevangenen werden door 'de Russen gemaakt. Het Weensche bericht spreekt van afge slagen aanvallen.- j 1 In het Westen nog steeds de stilstand. Het schijnt dat nu spoedig de groote 'aanval der verbondenen zal beginnen. Frankrijk beschikt nu over een leger van 2.5 millioen, de Engeische aanvullingstroepen zijn aanstonds ook present en kan Jmet het voorjaar de groote actie beginnen. Met Vat resultaat? Een succes ovor de Fransche wapenen is het bezetten van de Hartmansweilerkopf in Lotharingen. De Duitschers verloren hier nog al wat gevange nen en oorlogsmateriaal. De Franschen konden zich ook in het terrein rondom dezen heuvel bevestigen. Aan de Dardanellen is het nog rustig. De Russi sche vloot heeft nu 'de Bosporus beschoten, maar met nie.t veel resultaat,'het leek meer-een demon stratie. I' getorpedeerd en gezonken ter hoogte va8 Vilf0M Van de 260 opvarenden zijn er 137 gered. 1 De onderzeeër verscheen Zondagmiddag piolR bij de „Falaba'" en gaf het schip het sein te draaien. Voor het daartoe echter in staat werd de machine-kamer door een torpedo getrrlf7 De booten werden uitgezet; drie'ervan echter ',7- gen om en de inzittenden geraakten te water. T Duitschers deden niet de minste moeite om J* drinkende passagiers te redden. De trawler „Ellen Mary' kwam nog juist biiti,„ om 137 personen uit zee en de andere booten on? pikken. I)avis, de kapitein van de „Falaba", werd W, loos opgehaald uit het water. De eerste stuurman werd gered. Hij had twe« een half uur in het water gelegen. - Twee hofmeesteressen-zijn verdronken. Een luit nant en eën korporaal werden dood opgehaald Acht lijken zijn naar Milford gebracht, vijf den naar het Marine-hospitaal .te Pembroke. NOG EEN! Uit Londen, 92 Maart. De Admiraliteit berict H, het stoomschip „Aguila" van Liverpool ter hóo»? van Pembroke getorpedeerd is en gezonken, Drie en twintig-man van de equipage en drie nat sagiers worden vermist. 1 De kapitein en 19 n an van de equipage zijn i Fishgard aan land gebracht. DE VERANDERDE OPINIE IN DUTSLHLANn Uit LONDEN, 29 Maart. Een Detrouwbaar om), daan van een neutralen staat, die nauwkeurig j-f' licht is over de meening en gevoelens in DuitschlaiS' publiceert een belangrijk artikel over de verandering' die merkbaar waren bij zijn laatste bezoek aan Duitse)!' land. „De waarheid over de gevaarlijke positie, waarin het Duitsche rijk zich thans bevindt zegt hij, hJ5 langzaam, maar zeer langzaam door te dringen tot (L jrooten, generalen staf. voorname industrieelen, hor® ambtenaren en in het algemeen tot bijna iedereen die :en leidende positie inneemt. Werden de feiten maan. den geleden spoedig begrepen door mannen als Balijn von Gwinner, Walther Rathenau, thans wordt hun meening gedeeld door menschen van minder aanzien Het denkbeeld, dat ook maar eenigszins gelijkt on een volkomen overwinning, is geheel verdwenen bij ve len met wie ik bij een vroeger bezoek aan Duitsch- land in aanraking was gekomen. Deze zelfde menschen hadden mij verzekerd, dat Parijs, Calais en Warschau in handen der Duitschers waren. Het vragen en verkrijgen van inlichtingen is voor neutralen in Duitschland nog moeilijker dan het reeds was. De Duitschers, en de Pruisen in het bijzonder rijn allen neutralen vijandig gezind. De wrok tegen dé Amerikanen, als gevolg van den uitvoer van munitie naar de geallieerden en van de houding van mannen als Roosevelt en Eliot, die thans aan het hoofd van de Harvard-universiteit staat en van de Amerikaan- sche bladen, nam in de laatste paar weken zulk een omvang aan, dat vele Amerikanen het niet langer verstandig achten in het publiek de Engeische taal te gebruiken. Ik hoorde hen „verkappte EnglSnder" noemen. Zweden, Noren en Hollanders, die tot dus ver kruiperig beleefd behandeld werden, moeten thans een voorzichtige houding aannemen, wanneer zij met Duitschers over den oorlog spreken. Wat de gealï- erden betreft, Engeland wordt steeds meer veraf- -chuwd, de verachting van Rusland is daarentegen ver minderd. Dat de Duitschers meenen, dat zij zich uit Frankrijk moeten terugtrekken. Elzas-Lotharingen af- -taan en een geldelijke schadeloosstelling betaien, om met Frankrijk een afzonderlijken vrede te sluiten is aan geen twijfel onderhevig. Het wordt in de hogere kringen van Duitschland steeds duidelijker, dat het Fransche leger van 1915 niet dat van 1870 is. „In dien we slechts een Joffre hadden", was de opmerking die meer dan eens tot mij gemaakt werd. Von Hin denburg is niet meer de nationale held. De schrijver gaat voort met te zeggen, dat omtrent den kroonprins allerlei geruchten in omloop rijn. Zijn particulier leven gedurende den oorlog heeft het Duit sche volk niet bevredigd. Zijn fouten te velde begaan zijn bekend; de beweringen omtrent het wegvoeren van goederen uit particuliere woningen in Frankrijk, hebben zelfs de sterkste voorstanders van het Duitsche leger onaangenaam getroffen. Bij mijn laatste bezoek werd het Engeische leger ternauwernood genoemd. Behalve Joffre boezemt gene raai French hun ongetwijfeld vrees in. Langzamerhand werden, waarschijnlijk door Duitsche gewonden, door het geheele land verhalen verspreid over de dipper- beid, buitengewone taaiheid en onverstoorbaarheid van de Britsche soldaten. Het is een fout van het Engeische volk te meenen, dat de Duitschers de nieuwe legers, die door Kitchener op de been gebracht worden, onder schatten. Het was duidelijk, dat rij dit eenige maanden geleden deden, maar 't is even duidelijk, dat zij sinds dien van opinie veranderd zijn. Het denkbeeld, dat de Ermelschen slechts het uitschot van de bevolking door middel van veel geld tot dienstneming kunnen bewegen, verdwijnt langzamerhand. Men zou gemeend hebben, dat de voortdurende te leurstellingen, die de Duitschers ondervonden, iedereen in het land de waarheid zouden hebben duidelijk ge maakt. Tijdens mijn vorig bezoek was de geheele Duit sche geest geconcentreerd op Calais. Parijs had men op den achtergrond gedrongen. Kaarten met vlaggetjes toonden aan, dat het Duitsche leger zich op een dag- ma rsch afstand van de Kanaal-haven bevond, die Lon den zou beheerschen. Eenmaal te Calais, zouden Zep pelins, wonderlijk samengestelde Krupp-kanonnen, waar van het mechanisme nog geheim is, mijnen en onder zeeërs, den weg naar Dover gemakkelijk maken. Wan neer men eenmaal te Dover was, zou de oorlog afge* loopen rijn. Dit was niet de meening van menschen van aanzien, die de feiten reeds kenden, maar dergelijke dingen vormden stellig het dagelijksch geestesvoedsel van ne gentig procent van de bevolking. Toen kwam een nieuwe phase: Laten wij Calais voor een oogenblik opgeven, zeiden zij, maar geef von Hindenburg eiken man, dien hij noodig heeft om Warschau te nemen. In Janusn werd mij door menschen van zeer hooge positie zekerd, dat de inneming van Warschau den len Maan een feit zou rijn. De verovering van Warschau zou een millioen soldaten vrij maken voldoende om ce weg naar Calais te banen. Na Warschau, zou ^P^reI|j Pervijse, Veurne. Duinkerken en Calais in hun bezi komen .Men moet het karakter der Duitschers gron'*J TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 30 Maart 1915, medegedeeld door het 'Koninklijk Meteorologisch Instituut le De Bilt. Hoogste barometerstand 758.9 te Neufahrwasser, laagste barometerstand 746.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 31 Maart. I Zwakke tot matige wind, in het noorden uit W., in het Zuiden uit Z. richtingen, licht- tot halfbewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, nachtvorst vooral in het Zuiden, zachter oyprdag. 1 Uit Londen, 29 Maart. De Admiraliteit bericht, dat kennen om te begrijpen, dat een volk, dat }ooSft teleurstellingen ondervindt, niet geneigd zou rijn, o® slechten toestand zoo goed "fnogclijk te maken en u voorwaarden te aanvaarden, die zij kunnen krijgen- v» ligt echter niet m den Duitschen aard. te Nadat von Hindenburg's poging om Warschau, nemen, mislukt was, vestigde het persbureau behend.j. de aandacht van het bubliek op de duikboot-blok)"1 tegen Engeland. Een Duitscher, dien ik ontmoette die dertig jaar in Engeland zoodanig door een mijnen en onderzeeërs omgeven zou worden. ":lt ,'e( ten gevolge van den kleinen voorraad van u® 1!1 ,e0 land zelf verbouwde tarwe, gedwongen zou n om binnen korten tijd om den vrede te vragen. ik Duitschland verleden wee' officieele kringen te twijfelen a: en vestigde men zijn hoop op d< in Duitschland van mee-Mng. d een uiterst moeilijke taak onaen m ding van de Duitschers tegenov d-r,e, op verachting van deze laatsten. „Zonder hen zou beter gaan", luidde de vaak gehoorde 0Pme ,l3er- dan werd een uitdrukking gebruikt die men niet i schrijft. Een nederlaag van Oostenrijk zou ec",lcr.°n zins een onderwerping van Duitschland beteeken® Wat Roemenië en Italië betreft, meent de Du in het algemeen, dat deze afgekocht kunnen en worden. De critiek op het beleid der Duitsche g®- en diplomaten heeft een hoogte bereikt als verre in het Duitsche rijk onbekend was. MeIJ -pjt dat von Bethmann Hollweg, die algemeen gegisP1® niet slim genoeg is geweest bij het onderhandel» jjj Grey. Vorst Lichnowsky worat verwenscht, oei iet, begon '"®nk de ardanïn.1 MenJ Oostenrijkers wijst het

Schager Courant | 1915 | | pagina 14