De Oorlog. T het vertrek toe bleef höt vaartuig onder militaire bewaking. v;el voor dezo occasional koopers niels te doen, daar dc kippenheudors hun eieren voor flinke prijzen iiofl zelden zoo ving aan dc gewone kooplui jerkocht handen als dien morgen. 1 Oen GING ZE MET DOOR. Te (Vroun'o zou een mnu op onderwijsgebied Sn eon openbare vergadering onderwijszaken bespreken. In de oproeping was vei meld, dat alleen fatsoenlijke cn or delijke mmschen zouden Worden toegelaten en geen dronkaards. De vergadering werd slechts door 5 per sonen bezocht, doch mocht niet doorgaan, omdat ver geten was vergunning daarvoor aan te vragen, hetwelk ui den staat van bol eg noodig is. Arnh, Ct. W'ERTNGER WAARD. De vischafslog alhier gaat zeer goed, pardon, ging tot heden goed. Velen waren Vrijdagmorgen, wederom met oen emmertje of mandje naar hét station gewan deld, om (nioi te lang) een maaltje viseh af te mijnen. De le tram kwam binnen, doch helaas geen visch. Een uur later ontving do afslager een telegram: Wéi nig aanvoer, niet gekocht^brief volgt. Hot bezoek kon, oen volgende koer wel eens wat munter ^Ook op andere plaatsen, is ditzelfde gebeurd. NOORDSCÜARWOUDE. Do vereeniging Landbouwbelang heeft besloten hot ■werk der gemobuiseerde leden te doen verrichten door twee door haar te bezoldigen; arbeiders. RAAD VAN WINKEL. 3 Openbare vergadering vaw den Raad der gemeente Winkel, op Vrijdagnamiddag. Tegenwoordig alle loden. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent de vergadeaing, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. In verhand met het beslo-tone in de vorige vergade ring, doelt do voorzitter mede: dat de verhuring en het uitzetten van grond in het Zoutkaag, aan K.- Boekei en G. Lcijen 'Jzn. heeft plaats gehad. Het besluit om tuingrond te verhuren is reeds goedgekeurd, het besluit lot verkoop van grond nog niet. Dat het plan bestaat, om hij bevredigende inschrijving, de boomen in de Weere, vanaf de wed. Spaans tot de Weerebrug, te ver koopen en door jonge boomen te vervangen. Ingekomen stukken: Een besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het besluit tot verhooging van don gasprijstot onderhandsühe vediuring van tuin grond aan G. Leajen Jzn. Voor kennisgeving aangeno- t verslag van het herhalingsond'etrwijs aan jongens, cursus 1914—1915. Het woningverslag. Ter cir- euleering bij de leden. Ter voorziening van de vacature van onderwijzer nam de school voor L. cn M.U.L.O. le Winkel, ia door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt (a-lpha betisch)L. B. van Albada te Hoorn, L. Schilder te Kampen, M. J. Schut te Dirkshorn. Toi stemming over gegaan, wordt benoemd de heer Van Albada met 5 stemmen, de heeren Schilder en Schut verkregen elk 1 Btemi. j Bij de uitbreiding der straatverlichting aan de Mo lenkade, zal ecu lantaarn worden geplaatst ter hoogte van de los- en laadplaats en nu is de vraag of die plaats zal zijn bij de los- en laadplaats. De heer-en Wit en Breebaart achten dit niet de meeste geschikte plaats, met het oog op het verkeer met wagens. De heer Wil acht een plaats bij do huizen en voornamelijk bij dat van D. Otsen Jr. beier. De heer Spaans acht het ook een geschikte plaats voorbij die huisjes bij1 het darnhek en aan geheel aan de slootkant. B. en W. worden op gedragen een geschikte plaats te vinden. Ingevolge dé wet op de inkomstenbelasting 1914, moeten worden benoemd vier leden voor de krachtens die wet ingestelde schattiingscommiissie. Wel is geen mededeeling ingekomen of deze gemeente een zelf standige commissie zal hebben, of met andere gemeenten zal worden gecombineerd, doch de Inspecteur der Dir. belastingen heeft verzocht tot een benoeming over te gaan. Benoemd worden de hoeren JKooinen, Iv Breebaart, S. Over tan A. de Ridder. Allen hemen da benoeming aan'. Ter voorziening in de vacature van lid van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur, worden door B. en W. voorgedragen de hoeren: A. de Ridder en J. Nobel. Do heer A. de Ridder wordt benoemd met 5 stemmen, de heer J. Nobel verkreeg 1 stwn. Bij de rondvraag merk' de heer Wit op, dat hot grtnt- hok te Lutjewinkel wol dient te worden nagezien, en voorts in hoeverre hij de beschikking hoeft over basalt- slag als Üd1 der wegencommissie. De voorzitter zegt voorziening toe voor zoover betreft het grintlhok en wat betreft de hoeveelheid basaltslag, er komt 45 kub, M. tó Lutjewinkel, die de heer Wit, als lid der wegen commissie kan laten gebruiken op, die wegen, waar het hem noodig voorkomt. De heer Meurs heeft klachten gehoord!, olvier het neer zetten van een hondenkar langs den weg in dein1 Groet polder, door C. Witsmeer. Do voorzitter zegt, hoewel die klacht niet in den Raad, maar bij hem als burge meester thuis behoort, maatregelen te zullen -nemen. Daarna sluiting. NIEUWE NIEDORP. xt. j Vergadering van de afd. Nieuwe Ntedorp der Noordh. vereeniging „Het Witte Kruis", gehouden op Vrijdag avond 26 Maart 1915, Voorzitter de heer P. Koopman, die de vergadering opende en het 12-tal opgekomen leden verwelkomde. De notulen worden door den heer P. Hermghuiaen, secretaris, gelezen. Ze worden onveranderd goedge keurd-. Blijkens ingekomen mededeeling zal „Heideheuvel" vanaf medio Maart weer ter beschikking der afdeelingen zijn, waar do ondernomen herstellingen daar thans voltooid zijn. Een circulaire om eventueel iets bij te dragen voor het 25-jarig ambtsjubileum der Directrice van die stich ting, werd met aller goedvinden voor kennisgeving terzijde gelegd. Van de ter kennismaking aangeboden Mialaaia-geSchriir- ten, zullen een 100-tal ai 2$ cent per exemplaar door de afd. worden aangekocht. Goedgevonden wordt die nut tige .geschriften gratis verkrijgbaar te stellen bij! den secretaris en ook bij den magazijnmeester Van onze afdeeling. Voorts is van den algemeenen secretaris bericht in gekomen, dat nieuwe statuten der N.-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis" in druk en reeds geizet zijn. Een 20-tal exemplaren zal worden besteld. Ook van den beschrijvingsbrief voor de Algem." Ver gadering zullen wat exemplaren, een 40- of 50-tal worden aangevraagd. Van de Algemeene Nederl. Vereeniging „Het Groene Kruis" is eene aanvrage ingekomen om eene liefst jaar lijks eb© bijdrage voor 't Centraal Bureau voor inlich tingen over oprichting beheer of verdere ontwik keling van Groene Kruisvereenigingön, inrichting en uit breiding van practischen arbeid op gebied van; huise lijke ziekenverpleging en hygiëne, voor zoover die dooi de Groene- en Witte KTuïsafd. wordt behartigd. Wordt besloten tot eetn jaarlijksehe bijdrage van f 2.50. Na nog een paar ingekomen, en voor kennisgeving ge accepteerde stukken, volgt het keurig samengestelde jaarverslag van den Secretaris. Daaruit vernemen we, dat er nu 453 leden zijn, terwijl het aantal donateurs onveranderd bleef, 't Batig saldoi bij de vorige, rekening f 118 b thans f 275.82. De vereeniging staat er financieel gunstig voor en 't verslag i3 opge wekt. Aan 69 personen werden vérplegingsarükelen ver strekt en wei 155 stuks. 5' maal werd van ligtenlen ge bruik gemaakt. 1 maal werd' ontsmet, l xnaal de bran card gebezigd, ,'t Magazijn behoefde Weinig aanvulling. 11 Emmers ij3 en 22 broodjes werden binnen en 2 em mers en 1 broodje ijs buiten den kring afgegeven. Die ijskelder is niet gevuld. Na roodvonk is driemaal ont smetting in woningen geschied. Tuberculosebestrijding Is zonder stoornis doorgegaan. Tal van huisbezoeken werden afgelegd. 1 Kind is ter verpleging naar een zee- hespitum geweest en na eenig verblijf hersteld ont slagen. Onder dank! wordt het verslag goedgekeurd. De rekening over 1914 door den heer Hartn^iuizen levens penningmeester overgelegd en door eene commissie nagezien, geeft bij uitgebracht rapport aan: ontvangst f 1020,52^, uitgaaf f 744,701/», batig saldo I f 275.83. Wordt eveneens onder dank goedgekeurd. De begrooting voor 1915 geeft een 'eindcijfer van f 1053.32 in ontvangst en uitgaaf, met f 60.48 voor onvoorzien. Goedgekeurd. Aan den bode wordt 25 cent aanwerfpremie per aan te weven lid toegezegd. Aan het bestuur wordt opge- 1 dragen naar den prijs van Noorsdi blokijts te infor- mecron. Na rondvraag, die niets oplevert, volgt sluiting. WAARLAND. Donderdagavond j.I. had alhier in de openbare lagere obool de sluiting plaats van den tuinbouwwintercursus. Als belangstellenden waren tegenwoordig de leden der ■ommlssie van Gezicht. Het examen der loerlingen over dezen winter behandelde stof, liep vlot van stapel. Allen gaven blijk' van met vrucht het onderwijs te hebben gevolgd. Na afloop bedankte de heer Bakker namens de tuiobouwvereeniging en de heer Komen als oudste der leerlingen den onderwijzer, de heer Smeets, voor de grobte toewijding waarmee hij' d« lessen gegeven hééft. Moge zijn werk rijke vruchten dragen1. MINISTERRAAD. De Ministerraad, welke in den'regel des Donder- dngroirldags gehouden wordt, zou aanvankelijk gis termiddag te half 6 plaats hebben, 'doch wera, naar het Rdbld. verneemt, reeds'des middags te 1 uur go- houden, dus op een buitengewonen dag'en op een buitengewoon'uur. Men brengt oen'en ander in verband met de'ge beurtenissen der laatste 'dagen ter zee, waarbij Ne- derlandsche schepen betrokken waren. 1 Gisterochtend hadden conferenties plaats tussohen den Minister van Marino 'en den chef van den Ma rinestaf en ook hield de Minister van Buiteniandsche Zaken besper kingen met 'zijn ambtgenoot van'Ma rine. 1 DE „ZEVENBERGEN". Men meldt uit Den Haag aan liet Hdbld.:1 Naar aanleiding van-het feit, dat op 21 dezer door een vliegtuig, voerende de -'Duitsche oorlogsvlag, 2 bommen zijn geworpen, die 'op korten afstand 'van het Nederlandsch stoomschip „Zevenbergen" zijn neergekomen, heeft de-Nederlandsehe gezant te Ber lijn do bedenkingen'van onze regeering'kenbaar ge maakt tegen het aldus in gevaar 'brengen van een Nederlandsoh schip en zijn opvarenden en verzocht een'onderzoek ter zake'te doen instellen. VERKIEZING EERSTE KAMER. De Staten van Zeeland kozen tot lid der Eerste Kamer (vacature-Hovy) met 22 stemmen mr.'G. Lu- casse, oud-lid 'dier Kamer, kantonrechter te Goes, tegen 19' stemmen op het'oud-Kamerlid mr. E. Fok ker. AARDBEIENVERVOER. De Vereeniging van Aardbeienexporteurs te Be verwijk heeft een-commissie bestaande uit de hoe ren A. Docter len 'G. Maters, naar Berlijn -gezonden ter bespreking van den uitvoer vanaardbeien gedu rende de komende campagne. Deze commissie is door de betrokken autoriteiten zeer welwillend'ontvangen. Haar werd toegezegd dat door de Duitsche Regee ring wordt 'overwogen, althans voor dit jaar, j alle invoorreohten ;op aardbeien te-doen vervallen. Mis schien is deze maatregel 'van blijvenden aard; vrij zeker wel'voor de zendingen bestemd voor, de'jam- fabrieken. I Ook werd de verzekering;ontvangen dat de spoor wegdirecties al het'mogelijke zullen doen-om de ge regel do doorzending te waarborgen. VERBRAND. In oen perceel "aan de Sundastraat te 's-Graven- hage had gisteravond omstreeks halftien;<j#n ernstig ongeval plaats. Een ongeveer 70-jarige bewoonster van bedoeld perceel,'die te dicht bij een lopen'haard had plaats genomen, bekwam 'hevige brandwonden, doordien haar kleeren vlam gevat hadden aan het haardvuur. -De Eerste Hulpdienst was spoedig aan wezig tot het verleenenvan bijst.and. De brandweer bad in weinige -'oogenblikken den binnenbrand, 'die in het vertrek ontstaan was, gebluscht.'Met de zie kenauto van den Eersten Hulpdienst werd de dame naar het Gemeente-ziekenhuis 'vervoerd; haar toe stand is zoor zorgelijk.' NEDERLANDSCU KOOPVAARDIJSCHIP UIT EN- GELSCHE HAVEN GEZONDEN. Men meldt d.d. 26 Maart uit IJmuiden aan het Hdbld'. De motorlogger „Comelia Clazina" uit Katwijk, welke geheel volgons de Nederlandsche Wet was ingericht als- Koopvaardijschip, vertrok Zaterdag j.1. van IJmuiden naar Yarmouth met eene lading ledige vaten, om deze aldaar te ontschepen. Niettegenstaande dit geen contrabande i&f moest liet schip zonder gdheele lossing vani die vaten Weder naar zee vertrekken, daar Ibet Schip anders gevaar zou hetn bon beloopen in beslag genomen te worden. Eerst, kreeg de gezagvoerder toestemming te mogen lossen, 'doch er was een deel van de lading uit riet schip of er kwamen tegen-orders vani de Admirality te Londen, dat met de lossing moest gestaakt worden' en het vaartuig onmiddellijk naar zee moest gaan. Zonder de bemanning tijd te geven het schip zeeklaar te maken en zonder loods werd het vaartuig buiten de haven gesleept. Niets mocht baiera het vaartuig te Yarmouth te doen blijven; ook de Hollandsohe consul kon niets aan de De „Comelia Clazina" moest weg,, en was volgens de autooriteiten te Yarmouth een verdacht schip. De in richting was als vissdierijschip volgens 'Minne bewe ringen. doch zij vergaten dat het geheel uitgerust was als koopvaardijschip en alle scheepspapieren strikt in orde waren. Ook dit gaf niets, daar deze, volgens hen. wel nagemaakt konden zijn. Het slot was echter, dSat zij1 de zaak hielt Vertrouwden en weigerden het schip langer te Yarmouth te laten Met de rest vah) de lading is het gistermorgen te IJ muiden Weder biinnengekoonxeu, ha eene tevergeefsche reis gemaakt te hebben. Nog vertelde de gezagvoerder,- dat hij wegens ge mis aan. een loods, welke hij öiet kon krijgen te Yarmouth, om niet in1 de branding terecht te komen, door het mijnenveld is gevaren en gelukkig er goed door gekomen was. Ere tevreden over de behandeling aan de zijde eter Engelschen was de bemanning niet. Tweede Kamer. I r Den Haag,"26 Maart. Es war rzu schön gewesen, Es batt' nicht -sollen sein Dit motto past wonderwel boven'een terugblik op hetgeen heden in de Tweede Kamer is'geschied. Het merkwaardige-geval heeft zich voorgedaan, dat de Regeering feitelijk 'tegen haar zin -heeft zien aannemen het door haar ingediende 'ontwerp I.... 't Is niet tot een compromis gekomen bij do „regeling1 dor eodskwestie". Bij Linksoh-Rechtschi stemming is de'motie-Lobman .verworpen. Men'her innert zich, dat zij beoogde aan 'het ontwerp der Regeering het karakter van een tijdelijke noodre- geling'ie geven. En-althans het grootste gedeelte van links zou inderdaad deze motie hebben 'aanvaard. De heer Limburg verklaarde 'theden-ochtend, erbij vergoed dat -'met het regeerings-ontwerp ook wel degelijk Óen'proef moet worden-genomen. Als ook dat hij van oordeel 'is, hoe „er -nog heel wat opvoedende arbeid noodig zal wezen, 'voor en aleer men -den eed in ons Recht kan missen. 1 Maar.... l Er kwam 'een geweldige „maar" -bij. Links, althans mr, Limbürg, wilde in de noodregeling-motio berusten, mits zij gansch los werd 'gemaakt van het 'amendement-Rutgers o. s.1 Ik herinner nog even hoe deze motie 'beoogde uit te spreken, 'dat eene principiëele regeling van het eedsvraagstuk thans niet aan de-orde moot worden gesteld; aan het ontwerp het-karakter van een nood- regeling dient gegeven, en eindelijk dat hot i moest worden'beperkt tot de personen, ten aanzien van wie het bekende'arrest van den-Hoogen Raad (van Juni 1914) ongelegenh eidis1 ontstaan. Yoor het amendement was Links niet te vinden. De beer Limburg zag er den invloed van iets - of iemand, „die bederf bracht in deze zaal"... In onze politieke zeden. Een symptoom van de „zich'in den lnatsten tijd -geducht roerende zuster aan do over zijde van het Binnenhof", alsook van „zekere schim", van - zekeren driestar-schrijverTegen dien invloed moet aldus de heer Limburg'paal en perk gesteld. Dn mr. Troelstra sloot -zioh daar bij aan. Hij protesteerde ertegen dat het Bestand, do Godsvrede, als „dekmantel" zou wordon mis - bruikt oiq dingen door te -'drijven, met de volks- wenschen in strijd; tegen'het zwichten, door de lle- geering, voor hetgeen „in kleine groepen der Ka mer"'wordt begeerd. De heer Troelstra zei: Het be treft hier 'niet angst voor het behoud van den Godsvrede in de-Reehtsche gelederen, maar omtrent het eedsvraagstuk, geen 'eenstemmigheid heersoht. Maar aldus-mr. T. - daarmee heeft de Kamer niet te'maken. En de-Rógeering, zich haar democra- tischen oorsprong bewust zijnde, moet doen wat. zij moont dat in 's larids belang;goed is; dat-dient, do eenigo maatstaf voor haar te'zijn. Toen kwam dr,'Do Visser verklaren, dat do voor stellers van de motie tusschen deze en het amen- dement-Rutgers „onverbrekelijk -'verband" legden. Verwerping der motie-Lohman zou beteekeneu: 'in trekking van het-amendement Daarmee was de zaak beslist. De motie werd verworpen. Het -'amendement-Rut- gers ingetrokken. Het ontwerp (z.a. men 'weet, be palend, dat vrijstelling van eed zal worden,verleend aan hen, wier kerkgenootschap "t zweren verbiedt, alsook aan hen, die gemoedsbezwaren hebben, waar van de ernst t.er beoordeeling van den rechter) aangenomen. Alles bij 'partij-stemming. Minister Ort 'zeer zwak, ..weifelend, -noodeloos- uitvoerig ook in zijn tweede verdediging had nog maals „aangestreept", 'dat bij de Regeering voorop staat: er moet in den 'no'odstand worden voorzien, on waar men inderdaad verwerping dóór de Eerste Kamer ducht, heeft Z.Exc. zich bij dé tijdelijke noodregeling neergelegd. Wat'zal''er nu verder-'gebeuren? Zal de Eerste 'Khmer hét ontwerp -der Regeering verwerpen, zooals velen vermoeden, en do Regee ring dan weer met eene noodregeling komen? Of zal de ReChtsdhe meerderheid in ons Hoogerhuis -het gr o o te, gewichtige belang der rechtszekerheid voorop stellen En daaraan ten offer brengen bezwaren, die mis schien in gewone tijdsomstandigheden den doorslag mo gen geven, maar in de huidige omstandigheden toch wel bijzonder zwaar moeten wegen om ze te doen over heers ch en! Laten wij in deze hopen en vertrouwen, dat onze Senaat zal beaanken, hoezeer hier „periculum in mora" (gevaar hij verder uitstel) is!.... Mr. ANTONIO. Plaatselijk Nieuws. DE OS. De winner van den-eersten prijs „de os" inonze verloting, is'de r. K. 'de Geus te Noordscharwoude. Het dier is aangekocht 'door den heer JJ. Kweldam, slager alhier. 1 RIJWIELEN. Het aantal rijwielen gaat in onze gemeente 1 nog steeds vooruit. Voor -de belasting in het dienstjaar 1915 zijn aangegeven: 638 rijwielen, 7 motorrijwie len en 2 motorrijtuigen; dat is dus ongeveer 1 op de 5 inwoners. 1 KIEZERSLIJST. De kiezerslijst'is in onze gemeente vastgesteld met 699 kiezers voor de 2de-Kamer, 698 voor de Provin ciale Staten 'eh 643 voor-'den Gemeenteraad.. In 1914 bedroegen deze cijfers respectievelijk 687, 079 on 605. Daar deze lijst eerst met '15 Mei in werking treedt, zal de 'e.k. verkiezing voor den Gemeente raad nog onder de lijst van 1914 plaats hebben, dus met 005 kiezers. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester dor Gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat oj> Woensdag, den 7 April aan staande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den 'Gemeenteraad, tengevolge van het nomen van ontslag door den heer G. Bijpost Rz,-, dat o-p dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie dor Gemeente bij den Burgemeester kunnen wo-rden ingeleverd Opgaven van Caindi daten, als bedoeldin artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten inhouden dien naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat. Formulieren voor de opgaven zijn van 24 Maart 1915 lot |en met den dag der verkiezing ter Secrelarie koste loos verkrijgbaar. Op die formulieren is vermeld het voor 'dp candidaatstelling vereisclite aantal handtecke- ningen van, kiezers^ bevoegd' tot deelneming aan detze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoon lijk door één of meer der personen, die de opgave heb ben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij' in herinnering artikel 151 d,er Kieswet, luidende als volgt Hij, dip eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is .voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan "de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zondpr die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van- ten hoogste drie maanden of eene' geldboete van ten hoogste honderd gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij1, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan ao verkiezing, ednie voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij1 artikel 51, Jteeft onderteekend. Schagen, den 23 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J .P. W. VAN DOORN. Het draait nog steeds rond als een -tolletje, of Italië zal meedoen of niet.t 'Mogen we de-berichten gelooven dan is er nu geen twijfel aan of-heel spoe dig zal Italië tegen Oostenrijk optreden. De Tele graaf'weet daarover het-volgende alarmcerende be richt mee te deel en,'uit Parijs afkomstig: Van onzen G.-oorrespondent. Ik verneemt'uit ab soluut betrouwbare bron, maar sein het u niette min onder het gebruikelijk voorbehoud, 'dat in be ginsel is beslotenu tot 'gewapende interventie van Italië. Ziehier de drie feiten, diemijn zegsman mij mededeelde: lo. Gisteren is een invloedrijk nationalistisch af gevaardigde te Parijs aangekomen, dio verklaarde, er zeker van tezijn, 'dat de interventie -van Italië aanstaande is; I' 1 2e. de Panische correspondent van'een groot Ita- liaansch blad heeft van zijn directie instructie ge kregen, onmiddellijk naar Italië terug te jeeeren, „om beschfkWngtni te treffen,in verband met 'gebeurte nissen, die worden voorbereid" 3o. mijh -zegsman heeft een brief gelezen avn een IlalianTisch 'socialistisch afgevaardigde, die -voor do interventie is. In dezen brief wordt o.m. gezegd:-„Ik' heb tot dusverre m de pers de regeering van -Sa- laüflfca bestreden om 'zijn weifelende politiek, -maar inverband met formoele 'verzekeringen, die ik heb ontvangen, staak ik deze oampagne."j 1 Van andere zijde heb ik vernomen, 'dat de Itali- aansoho telephoon-censuur, - die nog verbindingen toe staat van uit-het buitenland, niet-meer het omge keerde veroorlooft. 1 1 Uit Rome, 25 'Maart. De toenemende militaire maatregelen van I Italiëworden als een'bewijs be schouwd, dat voor Italië het'oogenblilc nadert, waar op hei van onderhandelingen tot daden zal over gaan. Duitsehland gaat blijkbaar - voort het uiterste te doen, om een basis voor overeenstemming tus schen Weenen en Rome te vindon, maar daar hot ondenkbaar i8, dat Oostenrijk zijn Itnliaansche pro vincies aan Italië en-Transylvanië aan Roemenië zal afstaan, meent men in sommigo kringen -dat do oorlog binnen korten tijd onvermijdelijk schijnt. Het is moeilijk te zeggen in hoeverre deze berichten •vaarheid bevatten^ of séusaticberichten zijn. Een lerijjke geschiedenis Is, dat Duitsehland zoo hoogst onridderlijk tegen onze schepen optreedt. El ders in ons blad vindt men berichten, die or op wij zen, dat Duitsehland onze scheepvaart zeer ernstig dreigt te benadoelen. Welke do gevolgen van dit optre den zijn, is op dit oogenblik nog moeilijk te Oorlogsnieuws is er niets, de toestand vah afwachten, en nog eens'afwachten duurt nog steeds voort. en. zoo- wol op het Westelijk als Oostelijk oorlogstooncol is niet veel gebeurt. In die» Karpathea vechten Russen eh Oostenrijkers mot de grootste hardnekkigheid en uit Berlijn woirdt gemeld, dat. de stand van idc gerechten voor Oostenrijk gunstig .steen. Maar, wordt cr achter gevoegd, van een beslissing is nog geen sprake. Dc- Russen deelen daarentegen mee, dat hun troepen voorwaarts dringen. In de Dardanellen heerscht ook nog rust. gold. B tgerlijke Stand. POLITIE. Vermist: een mand '"met twee schalen, en twee pakjes kwartjes.' Gevonden: een portemonnaie, inhoudende eenig >ld. I' i GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Geertruy Honigh.'oud 69 jaren,'echtge- noote van Roelof Gerard van der 'Wal. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven vah 23 tot 26 Maart 1915. Geboren: Johannes Martinus, z. v. Franciscus Rahzijtt en Anna Maria de Wit. Ondertrouwd: Marinus Schipper, 24 jaar, metsölrufr en Aagje Koopman, 21 j-aar zonder beroep, beidon te Zijpe. Predikbeurten. ZONDAG 28 MAART. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Eenigenburg. nam. 1.30' uur, Ds. 'Van Griethuij- sen. I i Petten, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Marktberichten. ALKMAAR, 26 Maart. Fabrieksbaas Kleine f 47, kleine boerenkaas f 44, commissie boerenkaas f 43, middelbare boerenkaas f 43.50. Handel kleine vlug. Aangevoerd 140 stapels.- we gende 100703 K.G. Graanmarkt Aangevoerd 813 H.L. Tarwe f 13 a 14 50, gerst f 10.50 a 12.25, haver f 6.70 a 7.75. bruine boe nen f 14 a 18, citr-o-enboonen f 18 a 20, karweizaadl f 14.50, paardeboonen f 11, witte boonen f 22 a 24. groene erwten f 19, vale erwten f 20. BROEK OP LANGENDIJK 25 Maart. Roode kool f 6 a f 17.10, gele kool f 4 a'f 11.60, witte kool f 3 a f 6 per 100. Zak witte kool f 4.86. UUien f 8 a f 8.30, 'wortelen f 2.40 a f 2.50 p. baal. WARMENHUIZEN, 26 Maart. Aangevoerd: 92 zak kool f 2.20 a f 4.98 por zak; i baal uien f 7.80, 18 baal stek f 2.55 a t 3 per baal; 14 baal wortelen- f 1.50 'per baal. NOORDSCHARWOUDE, 26 Maart. Roode kool 2de soort f 18 a f 22, ^kleinen f6 a f 17: gele kool 2de soort f 17 a f 21, 'kleinen f 6 a 1' 16.25; Deenscho witte 2de soort f 17 a f 19.75, kleinen'f 5.75 a f 16 per-100. Grove uien f 7 a f7.60 por 50'KG. l ALKMAAR, 27 Maart. 11 Paarden f 150 a f 400, 37 koeien f 160 a f 310, 154 schapen f 20 a f 37, 407 nuchtere kalveren f 8 a f 20, 45 magere varkens 'f 19 a f 24, 183 biggen f 11 a f 17 per stuk. Kipeieren 4 a ;5 cent. Boter 70 a 80 cent. ^26 Lammeren f 8 a f 10. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 27 Maart 1915, medegedeeld dooi' het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogst© barometerstand! 761.5 té Bodo, laagste ba rometerstand1 751.7 te Munohén. Verwachting tot dein avond van1 28 Maart. Meest matige N.O. tot N. wind Afwisselende bewol king. Waarsehijnlij'k enkele sneeuw- of hagelbuien. Nachtvorst, vooral in het O. Zelfde temperatuur over dag. Verschillende Oorlogsberichten. HET AANSTAANDE RUSSISCHE OFFENSIEF. Uit Londen, .26 'Maart. Uit Rome wordt aan de „Daily Ghron." geseind, dat-een nieuw Oostenrijksch leger met Duitsche reserves wordt samengetrokken aan de oostelijke en zuidelijke 'hellingen der Karpa- then. Men verwacht dat generaal Iwanof weldra'een krachtigen algemeenen aanval zal doen langs de geheele linie in-het Galicische gTensland, intusschen zou generaal Dimitrief, die de troepen'om Przemysl aanvoerde, tegen Krakau oprukken, terwijl 'andere corpsen onder generaal 'Roeski zullen trachten de Kar pathen-passen te forceeren en de Hongaarsche vlakte binnen te dringen. i Hdbld. EEN ENGELSCH SCHIP DOOR EEN „TAUBE" AANGEVALLEN. De Engelsche bladen melden,'dat de Britsche stoon$ boot „Teal" (766 tons) gisteren uit Amsterdam 'te Londen aangekomen, door een „Taube"-vliegtuig is aangevallen en met bommen en mitrailleurvuur is beschoten. 1 De aanval had' plaats 30 mijl en'van de Nederland- sche kust. Twee man zaten in de- vliegmachine, die zich op een hoogte van ongeveer 200 voet-bewoog. De beschieting duurde ongeveer drie kwartier,in welken tijd vier bommen werden geworpen. Behalve met mitrailleurvuur werd do „Teal" [ook'bestookt met stalen pijlen, -zooals in Vlaanderon worden ge bruikt. Schade werd niet aangericht. Matrozen beweren, dat een 6chip, 'blijkbaar een treiler, met -een talrijke equipage aan boord, dien de als moederschip, vanwaar de vliegmachine ope reerde. Tussohen den vlieger en hot vaartuig wor den teekonen gewisseld. De eerste bom 'viel slechts 16 voet van het schip. Door vlug manoeuvreeren was men aan de bommen ontkomen. STEEDS KRAPPER. Te Berlijn zal, naar het Bediller Tagoblatt mededeelt, nog voor 'het einde van deze week ecu verbod worden uitgevaardigd om gebak met rist of bakpoeder te» be reiden. De bakkerijen in het Westen worden er zwaar door getroffen. Na het in wérking treden van het ver bod mogen alleen nog maar taarten, cakes en do zoo genaamde „abgeriebenen Altdcutseheri' gebakken wor den. Het toezicht zal zeer scherp zijn. Deskundigen kun nen gemakkelijk uitmaken, of een gebak met gist of bakpoeder gebakken is. Overtredingen worden met ge vangenisstraffen tot zes maanden of met een boete van ten hoogste 1500 mk. gestraft. Het verbod strekt zich; ook uil tot de huishouding. Toezicht kan "daarbij na tuurlijk niet geoefend worden, maar na aangifte door buren of dienstpersoneel zal een vervolging worden ingesteld. DE ONDERZEEëRS TE ANTWERPEN. Naar aanleiding van don aanval der Brilschö vlie gers op de werf te Hoboken hij Antwerpen, herinnert do maritieme medewerker van de „Times' dat dit die vier de maal is dat een vliegeraanval is gedaan op de Duit sche bases voor onderzeeërs in België. De eerste aanval geschiedde o-p 11 m 12 Februari, de tweede op 16 Februari. Aam dezen aanval namen niet minder dan

Schager Courant | 1915 | | pagina 2