ilititm Nieuws- GRATIS ZATERDAG 20 MAART 1915. 58ste J aar gang. No. 5559. EERSTE BLAD. NIEUWE ABONNE's Tweede Kamer. SCHAGER (ODRAHT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor don ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers SCHAGEN, LAAN D 5. TRAPMAN Co. Int. Teleph. No, 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 8.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. van dit blad ontvangen de nummers tot 1 APRIL a.s. DE UITG. Binnenlandsch Nieuws. WIERINGEN. Aan de alhier opgerichte rundveefokvereeniging „Oost en West-Wieringen", is op hare statuten en reglement de Koninklijke goedkeuring verleend. KOLHORN. Aangezien misbruiken bleken, werd do afgifte van gemeentetarwe door B. en W. meer beperkt. ZIJPE. Wij vernemen dat de levering van grind voor de Zijpe on Hazepolder voor het jaar 1915 is gegund aan'den heer J. J. Oudakker te Haarlem voor f2.20 per kub. meter. J Ut RGERBRUG Donderdag vergaderde ten huize Kan den heer Abhencs de afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering. Weinig leden waren opgekomen. Be sloten werd, om afgevaardigden te zenden naar de vergadering der Federatie te' 'Schagen. Hiervoor werden benoemd de heer en Sneeboer en Swart. Van het 'Hoofdbestuur was ingekomen de mede- deeling, dat een brochure zou uitgegeven worden, behelzende den toestand der van Staatswege gepen- sionneerde ouden van dagen in NNederland. Men vroeg dus ook hier informatiën. Voorzitter meende dat, waar de aanvrage al eenige weken vroeger was ingekomen, men met mosterd -na den maaltijd zou komen. Toch zou men zijn goeden wil toonenenzal do commissie, bestaande uit de heeren Verkroost, Gerrits en Swart, gegevens verzamelen. In de door 'het vertrek van den heer Swart ont stane vacature van bestuurslid, wordt de heer A. Eriks gekozen. Voorts besloot men, dat de afdeeling als lid van den Anti-Oorlogsraad zou .toetreden. HEERHUGOWAARD. Den 48den dezer werd in het lokaal van den heer Pijper .de algemeene vergadering gehouden van de Boerenleenbank alhier, welke.trots het zeer ongun stige weer door toch nog ongeveer "50 -'personen be zocht werd. De heer Met, voorzitter, verklaarde zich over deze opkomst zeer verheugd, omdat daar uit mag wordenafgeleid, dat er belangstelling is bij de leden. Voor de .leiders -der zaken de Bank betreffende, zijn in 1914 zeer moeilijke dagen gere zen, doch met krachtige hand werd het scheepje gestuurd in de richting, waarin het moet gaan, zoo dat'het inderdaad hoegenaamd niet van den opste- kenden storm heeft 'geleden; -spreker brengt hier voor een woord van dank .aan-medebestuurders en den kassier. Deze, fungeerend als secretaris, leest de notulen, welke worden goedgekeurd, -waarna de voorzitter voorleest liet inspectie-rapport vanwege de .Cen trale. De inspectie had plaats op 3 Juni: alles bleek'behoorlijk tot op dien tijd bijgewerkt en werd in orde bevonden.. Door den kassier werd 'nu de rekening voorge» lezen, welke in ontvangsten en uitgayen liep over een bedrag van f 107606.27%, t.w.: - Ontvangsten: in kas op 31 Dec. 1913 f 2016.04 spaargelden f 52620.18; terugbetaalde voorschotten f 31753.50; in loopende rekening f 15654.02; 'diver sen teenten enz. enz.) f 5562.53%. J Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 28007.14; verstrekte voorschotten f 28685; -in loopende reke ning f 40700; diversen (renten enz. enz.} -f 5272.46B; opo 31 December 1914 in kas f 4941.37. Er werd een winst gemaakt van f 763.36, waar mee bet reservefonds steeg tot f 2880.93%. De rekening werd .nagezien -'door de heeren A. Groot, P. Meereboer en Jc..Zomer.-Geen hunner was ter vergadering, doch eerstgenoemde had den Di recteur verklaard, dat alles in orde was bevonden. Voorzitter stelt -nu voor de rekening op dit advies goed te keuren -onder dankzegging aan den kassier voor bewezen diensten. i Door den Directeur, den heer -Van Slooten, wordt het jaarverslag, uitgebracht, waaruit we aanstippen dat het-ledental 31 December 1913 119 bedroeg, mot 4 verminderde, Jdoch -dat 3 nieuwe leden toetraden, alzoo 118 leden op het'einde van 1914. Voorts bui ten de maandvergaderingen door het 'Bestuur met den Raad van Toezicht 4 maal een buitengewone ver gadering werd gehouden, welke noodig bleken te zijn bij de eerste weken der mobilisatie. Met vol doening mocht worden meegedeeld, dat 'de 'Bank maar weinig stagnatie heeft ondervonden van den geldcrisis. Er-werd 176 maal geld ingebracht, tegen 112 maal terugbetaald; 'het bedrag der spaargelden steeg met een bedrag van f 25.000, wat spr. bet beste bewijs vond voor het vertrouwen, dat door de leden in de Bank wordt gesteld, onzerzijds, zegt spr., is dit ons -een spoorslag om met des te meer warmte de belangen der leden -te behartigen. Er werden 36 nieuwe voorschotten genomen, 83 -wer den terugbetaald. Spr. constateert met genoegen, dat vrij algemeen 'zeer getrouw aan de verplich tingen wordt voldaan; 'geen-kwade post viel te boe ken. Bij de Centrale werd 20 maal 'geld geplaatst, 8 maal aangevraagd. Er werd door de bank 'ruim f 750 winst gemaakt. Bij punt 5 der agenda werd vastgesteld, dat door een lid hoogstens f 7000 kan worden aangevraagd en hoogstens f 10.000 kan worden ingelegd, terwijl de totaal inlage het bedrag van f 150.000 niet te boven mag gaan. 1 Met bijna algemeene stemmen word tot lid van bel bestuur herkozen de heer N. Pool en tot lid van den raad. van toezicht de heer K. Ploeger. Beiden nemen hun benoeming aan, met welk besluit voorzitter jdo vergadering meent te mogen feliciteeren. ITet salaris van den kassier wordt op voorstel van liet bestuur we derom vastgesteld op f 300. Besloten wordt de winst bij te schrijven in het re servefonds. De rente voor spaargelden wordt vastge steld op 4 pet., voor voorschotten op 5 pet., doch het bestuur wordt gemachtigd, indien de omstandigheden dit mochten eischen in den loop des jaans, liierin wij ziging te brengen. Op een vraag ol eventueel© rente- wijziging dan ook geldt voor reeds genomen voorschot ten en gestorte spaargelden, antwoordt de Kassier, dal dit wel hel. geval is; de rente moet ten aken tijde voor alle loden gelijk zijn. Bij de rondvraag wordt onder applaus der vergane ring een warm woord van dank gebracht aan net be stuur voor zijn toewijding, inzonderheid voor de wijze, waarop het jie stagnatie van 1914 tot een minimum heeft weten to beperken. Een discussie volgt nog over de vraag of wellicht de bank in geval van nood steun zal verleenen aan het plaatselijk Steuncomité. Bestuur en raad van toezicht blijken ten deze niet homogeen, öe discussie Ju. .ot stemming over een voorstel van den heer C. den na.- ligu, om, zoo noodig. het Steuncomité met een bedrag tot hoogstens f 200 te steunen. Dit voorstel verwerft groote meerderheid van stemmen. Na nog eenig debat over deze gevallen beslissing, wordt de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. OUDKARSPEL. Ten huize van den heer C. Kroon Cz., vergaderde Donderdagavond het Onderling Begrafenislodds. De op komst was niet groot. De voorzitter, de heer Jan van Exter, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, waarna door den heer P. Visser ais secre taris, de notulen werden gelezen. Deze werden, goed- gekeuid. Do penningmeester, de heer C. Blokker, deelde mede de ontvangsten hadden bedragen f 144.55, de uilgaven f 122.79, voordeebg saldo f 2i.7ü, vermeerderd met f 844.55 op de spaarbank en I 27.46 rente. Hierop werd hel concept-reglement nagezien en met enkele wijzigingen goedgekeurd, waarna sluiting volgde. OUDKARSPEL. Ook hier zal een geregelde visdhafslag worden gehou den, die j.l. Donderdag is ingegaan. Er werd druk ge bruik van gemaakt. LAXGEÜIJK. De kool is duur en wordt al 'duurder. Het lang niet maïsolie voorjaarsweer js hier zeker met den al geringer wordenden voorraad oorzaak van. De uitvoer gaat nog steeds door en voor den Langedijk is dit een gelukkige zaak geweest. SINT MAARTEN. Was de gedachte, dat de alliier pas opgerichte visch- afslag al spoedig zou moeten worden opgegeven wegens te weinig kooplust, deze week was hiervan geen sprake. zoodat hij dezen voortgang deze nieuwe markt zal kun nen blijven leven. HOOGWOUD. Donderdagavond had ten huizo van dein heer O. Schermer, alhier, de openbare verkooping van een huis, staande in de Kerkelaan plaats, in eigendom toebehoo- rende aan de erven P. Post, ten overstaan van Notaris De Boer. Kooper werd de heer O. Schermer alhier voor de som van f 760. VLOOTPREDIKANTEN. Men meldt uit Helder aan de „N. R. Ct." In de vergadering van Maandag heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Helder de toestemming van het kiescollege gevraagd en verkregen, om aan hel otassiraal bestuur over te brengen het voorstel van den Minister van Marine strekkende om do twee vloot- predikanten aan. de N.-H. gemeente te verbinden. Oorspronkelijk was het voorstel, dat, wanneer er vier in plaats van twee vaste predikanten zouden zijin, de helft orthodox en de andere helft vrijzinnig moest wezen. Daartegen is sterk verzet gerezen en thans komt het voorstel hierop neer, dat de tegenwoordige vlootpre- dikanten de vrijzinnige ds. Buiskool en de orthodoxe ds. Wamers, beiden aan de N.-H. gemeente worde» verbonden, doch .dat het kiescollege bij vertrek van één van beiden in zijn keuze geheel vrij zal zijn. Dc financaeele tegemoetkoming van de rijde van het depar tement van inarine is zoodanig, dat elke predikant een inkomen zal genieten van pl.m. f 2600. Bekend is het, dat men bij genoemd departement met de zaak verlegen zat. Waar echter vrijzinnige Ka merleden medewerken om deze quaestie op te lossen, is het waarschijnlijk te achten dat de reeds zoo lang hangende zaak eindelijk haar beslag krijgt. In het oog "ehouden moet worden dat de kassen van Geestelijke Bijstand en de Nat. Christ. Ofllciers-Vei-eeniging niet meer toereikend rijn om de verplichtingen tegenover de beide vlootpredikanten volledig te vervullen. Wel opmerkelijk dat waar de orthodoxe meerder heid in de synode door haar „geest-en-hoofdzaak"- politiek de vrijzinnige predikanten met finahcieelen on dergang bedreigt, een vrijzinnig kiescollege er toe mee werkt, om een orthodox leeraar, wiens geldelijke po sitie zeer onzeker is, aan een. behoorlijk butaan te helpen. OUDESLUIS Donderdagavond omstreeks half elf, terwijl allen reeds te bed lagen, werd het zoontje van don heer W. K. alhier, welke boven sliep, wakker doordat er een begin van brand was op den zolder bij den schoorsteen. Op rijn geroep van brand, werden rijin ouders wakker en ging de heer K. direct naar boven. Hoewel hel zich al dreigend liet aanzien, wist hij toch den brand nog meester te worden, wat zeer gelukkig was, anders had het met zulk stormweer wel eens ernstig kunnen worden. Een gebrek aan den schoorsteen is vermoedelijk dc ooi> zaak. I WIERINGER WAARD. 1 Vrijdagavond werd vanwege de Mij. van t Nul tot 't Algemeen, afd. Wieringerwaard, de laatste bijeen komst gehouden, welke ondanks het zeer ruwe weer. zeer best was bezocht. Ongeveer i50 personen, waren aanwezig. De voorzatter, de lieer R. Kaan, sprak in zijn Qpeningswoord dan ook zijd genoegen daarovei uit. Immers een jaar of drie terug konden we zoowat rekenen op 30, hoogstens 40 personen. Hel ledental is thans geklommen tol 50, onze afdeeling heeft dus wel een reuzensprong gedaan. De heer II. Koster, die voor dezen avond de lezing op zich had genomen, had hiervoor gekozenStuurman Roelof van werumens Buning. Achtereenvolgens kre gen we daarna te hooren enkele zangnummers door de damesclub Acmarvlja"met mej. A. Zijp als directrice. Daarna: „Het Spreekuur" door eenige dames No. 4 was alhier iets nieuws, n 1. een fluitsolo door Dr. G. B. Schmidt. Als no. 5 kregen we te hooren een quartet. Hierna werd opgevoerd„Soldatenliist of de Luitenant en zijn Oppasser." Na de pauze werd ten tooneele gebracht„In de tram, uit de tram". Een heusche tramwagen, waarvan ter laatste da as nog brak, stond op 't tooneel, om de reis te aanvaarden van Enkhuizen door de Streek naar Hoorn. Dit was zeker wel 't succesnummer van den avond. Er is hartelijk om gelachen. Nog een fluit lied door de heeren D. Kaan Kz. en D. Kaan Nz. en een paar leuke voordrachten tot slot. Het werd dan ook al laat, n.I. I uur. alhoewel wij ons geen oogenblik hebber verveeld Wij zeggen met den voorzitter, alle nummer van 't afwisselend programma afzonderlijk ter sprake te brengen, zou ons te ver voeren. Het was een recht gezellige avond en wij hebben, tevens kunnen rien, dat men met wat goeden wil uit eigen krachten zeer rood een avond kan or ga niseeren. Een dansje tot slot. LANDBOUWVERLOVEN VOOR ARBEIDERS. .Door het lid der Tweede Kamer J. W. Alberda zijn do volgende schriftelijke vragen gericht tot don Minister van Oorlog: T. Is ol de bedoeling van don -Minister, dal de regeling der z.g.n. landhouwverlovon /voor 'gemobili- sfêrden, nok gelden zal voor arbeiders van Indus trie en landbouw, ten einde dezen in staat te Stel len den grond, waarop zij levensmiddelen voor hun gezinnen verbouwen, behoorlijk -te bewerken? ?I. Indien de eerste vraag bevestigend beant woord wordt, is Z.E. dan bereid, maatregelen te .'ne men, waardoor een billijke toepassing der regeling ten behoeve .der bedoelde arbeiders zooveel moge lijk wordt verzekerd? i lil. Indien de eerste Kraag 'ontkennend wordt be antwoord, ie Z.E. dan bereid een zoodanige "uitbrei ding der regeling te overwegen, dat ook door ar beiders, die levensmiddelen ten eigen gebruike ver bouwen, er van kan'worden-genoten? NIEUWE NIEDORP. Vrijdagavond 19 Maart heeft tie -heer A. Wihbens, hoofdinspecteur van het Ned. Rundveestamboek, in „Prins Maurits" voor een 25-tal fokkers een voor dracht gehouden, - voornamelijk over de verhouding tusschen het Ned. R.-S. 'en del fokvereenigingen in Nd.-Holland. Op onderhoudende wijze en duidelijk werd die verhouding geschetst, hoe het een paar jaar geleden was en hoe het 'kan en moet worden: aansluiting van allen bij het Ned. Rundveestamboek, waardoor men van alle voorrechten profiteert en al» lid der fokvereeniging 'nog in meerdere mate. Meerdere personen gaven zich voor-aansuiting op, ook de fokvereenigiog. Aan het sot wordt naar aan leiding van eenige vragen nog het een 'en ander over bet fokken op zichzelf ten beste 'gegeven. WINKEL. De door Burgemeester en Wethouders opgemaak te voordracht ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de school'voor'lager en meer uit gebreid lager onderwijs te Winkel, Jluidt -als volgt (alpabetische volgorde)I 1 L. B. van Albada te Hoorn, 'L. 'Schilder te Kam pen, M. J. Schut te Haröikarspel. i WINKEL. Door de vergadering van de Groentenvereeniging alhier gehouden .ten-'huize van den heer J. Kroon, is aan het bestuur machtiging verleend,-de beschik bare ruimte in het marklgebouw weder als andere jaren te verhuren; de 'afslagmarkt op dezelfde wijze te doen plaats hebben en een Jbedrag van f 60 te besteden voor de bevordering van .den -'goe- den gang van de markt, Van het marktgeld zal 3% door aanwezigen en 5% door niet-aanwezige aan voerders moeten worden 'betaald. De rekening 1914 slooto -met een batig saldo van f 285.90%.-In het Igeheel 48 er op de markt ver kocht voor f 24540.62. I Benoemd tot boekhouder, :de "heer J. Bijhouwer, tot afslager-keurmeester de heer D. Slooves AJz-, tot 'bestuursleden de heeren W. Amels en H. Schoorl. Op voorstel van het bestuur is besloten oookeen veiling van zwarte bessen'te houden. WINKEL. De levering van 80 "kub. meter grind en 50 kub. meter basaltslag voor onderhoud der'gemeentewegen ia peguna aan W. F. Stoel te Alkmaar voor f 596.20. f r WINKEL. De 'Vereeniging ?tot bevordering van hhet Vak onderwijs, hield hare f algemeene 'vergadering, dit jaar in deze gemeente, ten huize 'van 'den heer J. Vijzelaar. Alle afdeelfngen, welke de vereeniging telt, hadden hare 'afgevaardigden gezonden. Het ouder wijs beeft ook geledén van'de mobilisatie, die vele onderwijskrachten omriep. Aan 223 leerlingen is theo retisch, -aan 54 practisch onderwijs gegeven. De uitgaven over 1914 hebben bedragen f 391496, de ontvangsten f 3772.03. I De heeren D. Reek te Twisk, -C. Glas teBenning- broek en J. Taconis te Spanbroek, zullen -die reke ning nazien. Een maatregel die in de -vergadering als mosterd na den maaltijd werd beschouwd, eerst goedkeuren en 'dan nazien. In de toekomst zal daar wei verandering.in'komen. De begrooting voor .1915-sluit in ontvang en uit gaaf met f 4230. 'Er 'zal getracht worden van alle gemeentebesturen uit gemeenten waar leerlingen het onderwijs volgen subsidie te krijgen. De volgende vergadering wordt te Andijk gehou den. i Als leden van-het Hoofdbestuur zijn door de af- deelingen benoemd de .'heeren -K. Ruijter, J. Poel en A. Volger. f 1 In de ruime lokalen Tij'den beer Vijzelaar is uit gestald de tentoonstelling der door de leerlingen vervaardigde werkstukken teekeningen van vak lieden, doch ook werkstukken,-van timmerlieden, schilders, smeden enz. een geheel vormende, de moeite -waard om bezien te worden en zeker zijn dat alle zoovele -sprekende bewijzen, dat het door verschillende oopenbare lichamen verleende subsidie van deze vereeniging en are afdeelingen, nuttig is besteed.. EEN NIEUWE WATERWEG VOOR WESTFRIES LAND. In den Westfriescben omringdijk wordt slechte een schutsluis gevonden: de sluis aan de zes wie- Ier. Wel zijn er nog enkele gelegenheden om van buiten af in de wateren van West-Friesland te ko men, doch dat zijn overtoomen, die slechts door vaartuigen van geringe afmetingen gebruikt wor den. Wat de sluis -'aan de Zes Wielen betreft, deze voldoet al sedert vele 'jaren niet meer aan billijke eischen. Nu in West-Friesland de tuinbouw al meer en meer toeneemt, wordt de 'behoefte aan 'n schut sluis met flinke afmetingen bij den dag dringender gevoeld. De laadruimte zou dan veel grooter kunnen zijn, waardoor het belang van de scheepvaart en den tuinbouw-zou worden gebaat. Wel zouden ook eenige binnenwaters, zoomede verscillende sluisjes en bruggen verbeeterd moeten worden, doch dat zou wel komen, als eerst de hoofdzaak maar in orde was. j Aan een verbetering-van de sluis aan de Zes Wie len schijnt men niet meer te moeten denken. -Elke stem, die daarvoor sedert jaren is opgegaan, was die eens-roependen in de woestijn. Het ia'de Motorschippersvereeniging in West- Friesland, afdeeling van de Schippersvereeniging Bchuttevaer, die thans een -plan heeft ontworpen, oom uit Raaksmaatsboezem, langs een .-nieuwen weg in het Noordhollandsch Kanaal te komen. Zij wil ten Zuiden van Broek op Langendijk, door het polder water van de gemeente Oudorp, ten Oosten van Om val het kanaal bereiken. Daar zou dan de nieuwe schutsluis komen, terwijl genoemd polderwater ge kanaliseerd zou worden. In de gemeente Oudorp vindt dit plan krachtigen bijval, terwijl ook reeds vele bekende personen voor 'den nieuwen water weg zijn gewonnen. Weldra zal.het-plan bij Schut- teyaer in bespreking komen. Door tusschenkomst van deze machtige organisatie hoopt men de mede werking en den bijstand van de betrokken autoritei ten en college's te verkrijgen. HOLLANDSCH SCIIIP VERGAAN. Reuter seint uit Londen, dat het Ncderlandscho stoomschip Sliedrccht" vergaan is bij South Shields. Soldaten redden dc bemanning. DE DUITSCHE GEZANT BIJ ONS HOF. De keizer verleende aan den gezan Ls diapgraad, dr. von Kuhlmann, die tot nu toe te Constaoitinopd werk zaam was, den titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. DE SNEEUWSTORM. Door sneeuwstorm ondervond het trein verkeer op het baanvak HeerenveenLeeuwarden gisteren groote vertraging. De sneltrein van 9.30 van Leeuwarden was te twee uur te Heeren veen nog niet aangekomen. De markttrein, loopende van Sneck naar Loeuwar- den, bleef halverwege steken, zoodat de reizigers moesten uitstappen en zich te voet naar Leeuwamen moeste» Ten gevolge van den sneeuwstorm ondervond ook het telephocmverkeer in Friesland en Groningen aan merkelijke vertraging. De hevige sneeuwstorm van Donderdagavond heeft te Andijk een offer gefischt. De kruidenier Ellerbroek van Andijk werd Vrijdagmorgen levenloos naast rijn fiets pan den dijk gevonden. Omtrent den sneeuwstorm in Friesland lezen wij nog in die „Leeuw. Ct." Sedert Donderdagavond1 woedt een bij tusschenpoo- aen ernstige sneeuwstorm. Een dik kleed bedekte roods gistermorgen de straten van Leeuwarden, waardoor het verkeer en dat op marktdag ernstig werd belemmerd. De dokterskoetsjes werden door twee paar den voortgetrokken en ook de handkarren hebben extra- bespanningen eekregen. Dow den wind Ls de sneeuw op sommige plaatsen tot een halven meter opgehoopt Ook het spoorwegverkeer ondervindt groote belemme ring ten gevolge van het onklaar geraken der wissels. De treinen, die op „recht spoor" 6 ton den. konden gister morgen vertrekken, doch daarna werd het een warwin kel. Met groote vertraging vertrokken de treinen en kwamen ze aan. De Sneltrein van 6 uur 40 vertrok 'gistermorgen ruim 9 uur naar Zwolledie tam 9 uur 5 moest vertrek ken, werd1 opgeheven. De treinen yan omstreeks I uur rijn ongeveer alle vertrokken, doch de markttranen werden opgeheven. De militaire trein stond gisternamiddag 3 uur al één uut voor de wissels. Hij kon niet binnen komen. De soldaten verlieten den trein en kwamen loopende en springende op het perron. Wanneer de 3 uur-tremen zouden vertrekken was om vier uur nog niet bekend. Van een dienstregeling was geen sprake meer. Den Haag, i9 Maart 1915. Te ontkennen is niet, dat minister Treub heden, verdedigend rijn ontwerp tot wijziging der "Ver mogensbelasting, een bezadigden, verzoenenden, toe- naderenden toon heeft aangeslagen tegenover hen, die bezwaren hebben tegen dit ontwerp. Zooais men weet, beoogt het te haviken dat op I Mei a.s. tusschen de nieuwe Inkomsten-belasting en de VcnnogoDs-be&süng overeenstemming zal rijn gebracht. Dat dc thans wer kende aanslag naar de belastbare opbrengst onbillijk, ondeugdelijk is: niemand ontkent bet. Er moet - ook in verband met de groote, nieuwe plannen, aan Financiën voorbereid, iets anders komen. Maar zegt Exc. Treub dat beeft met bet Bestand, met den Godsvrede niets te maken. Wij hebben, hier voor ons geen politieke, maar eone zuiver technisqh- finantiëele kwestie anders niet! Deze zaak is urgent. Uitstel tot i917 is onmogelijk. l)c aanneming der Inkomsten-belasting heeft de Vermogens belasting ganschelijk van karakter veranderd. Vrij lang stond minister Treub stil bij de kwestie, die hier feite lijk het geheele debat beheerschte en welde waardebe paling van het ©moerend goed. Hij wees er op, hoe deze belasting in 1816 even hoog was als nu, in 1846 hoogerl De bewering dat het ongebouwd eigendom, jaren-achtereen bevoorrecht hier te zwaar zou rijn getroffen, hij werpt haar verre van zich. Het ongebouwd eigendom zal nu op rijn beurt na dal 't zóó lang bevoorrecht werd hebben op te dok ken. Dat is volmaakt billijk. Vermogen, dat geen inkomsten afwerpt, 't moet ook in de belasting worden begrepen. Want, het object van bezit kan toch waar het werkelijke waande heeft, in een anderen' vorm van beril worde» om gezet, wél rente afwerpend. Overigens sluit minister Treub zich volkomen aan bij de betoogen der warmste vrienden van rijn ontwerp, als de heeren Marehant en Bos, die er op wijzen, dat waar de belasting slechts 50 per duizend heft, tenslotte toch ook zeer-ver mogenden weinig meer zullen hebben op te brengen. Ook bij dit ontwerp is op den voorgrond gesteld dat men zeer veel van de omstandigheden" moet laten afhangen, en dat men heeft te vertrouwen op de pru dentie. het beleid, de gematigdheid, den tact. van nen. die dc nieuwe Vermogens-belasting zullen hebben toe

Schager Courant | 1915 | | pagina 1