Schap Courant. De Oorlog. Nierlijders. WOENSDAG 31 MAART 1913. 58ste Jaargang No. 5565. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. RUE "VAN HARENKARSPEL. Vergadering van den Raad, gehouden op Dinsdag 30 Maart 1815, 's morgens 10 'uur. Alle leden waren aanwezig. 1 Do voorzitter opent -'met een woord van welkom de vergaderiug, waarna de notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. r 1 Ingekomen stukken:-van den heer J. Borst, dat hij zijn benoeming als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt; van de gasfabriek te Warmenhuizen, dat-deze ge- meento aan gas verbruikt heeft over de maand Ja nuari 8758 kub. M. en over Februari 7364 kub. M.; van Ged. Staten de goedkeuring op de kohieren schoolgeld 4e kwartaal, -'op het besluit tot het doen van af- en overschrijvingen en tot het doen van be talingen uit den post van onvoorziene uitgaven. Verder zijn ingekomen de verslagen van de 'com missies tot wering van schoolverzuim, waaruit'blijkt, dat ze een gemakkelijke -taak hebben gehad. Be hoefden te Kerkebuurt en Dirkshorn in 't geheel geen oproepingen te worden gedaan, te Waarland is 1 persoon opgeroepen, die 'voor de commissie ver scheen en verklaarde 'van verzuim niets 'af te we ten, doch zijn maatregelen zou nemen. Van de Gezondheidscommissie is verslag ingeko men, welk verslag bij de leden heeft gecirculeerd. B. en W. hebben als keurmeester benoemd de heer G. Reimers, welke hier bericht heeft gezonden on der dankzegging voor hetjin hem gestelde vertrou wen, zijn benoeming-met ingang van 1-Mei hoopt te aanvaarden. Van den rijksveldwachter v. d. Meijden is een dankbetuiging ingekomen voor de felicitatie en het geschenk, -'hem aangeboden ter gelegenheid van de herdenking zijner 25-jarige politieloopbaan. Bij de op 3 Maart gehouden kasopname bleek over eenkomstig de boeken-'in kas te zijn een bedrag van f 180.66%. Aan de orde komt'thans de benoeming van leden in de commissie tot wering van'schoolverzuim. Af tredend en herkiesbaar zijn respectievelijk voor de Kerkbuurt, Dirkshorn en Waarland, de heeren W. Strooker, J. Spaans en Krapman, terwijl mede op de voordracht worden geplaatst de heeren F. 'Dek ker, Francis en Keesom. De aftredenden worden met algemeene stemmen herbenoemd.' B. en W. vragen en verkrijgen machtiging 'tot het doen van af- en overschrijving, zijnde f 3 voor huur van 't gebouw voor tarwe, f 10 als gratificatie voor v. d. Meijden en f 23.28 voor verhoogde grondlasten. Met ingang van'i Mei treedt de nieuwe wet op de ink'-iri?lonbeiasting-in werking, waarvoor volgens ar tikel 57 dier wet 4 personen-als schatters moeten wor den benoemd. Hiervoor kunnen in aanmerking ko men dames zoowel als heeren boven de 25 jaar. Hoe wel in 't provinciaal blad'is meegedeeld, dat feitelijk geen benoeming wettig is, die 'vóór f Mei plaats heeft, heeft de inspecteur verzocht maar tot benoe ming over te gaan. Gekozen worden hiervoor de hee ren Bakker, Borst, Zut en Doekes, allen lid van den Raad. I Aan de orde komt thans de bespreking van ver schillende onderhoudswerken en wordt tot het vol gende besloten. 'Schilder- en timmerwerk in 'de school te Waar land, raming f 120; 96 betonpaaltjes op het kerkhof te Dirkshorn, waardoor nu alle houten paaltjes ver dwijnen, raming f 48; reparatie aan de school te Dirkshorn, raming f 8; timmerwerk en-verfwerk aan de onderwijzerswoning, raming f 35; behangen en verven van een kamertje-f 18; timmerwerk en verf- werk aan het postkantoor, raming f 80; van buiten verven van het raadhuis f 95; opknappen voormuur f 15: behangen en verven twee kamertjes f 55; tim merwerk f 25;. behangen enz. veldwachterswoning, raming 1' 40. Aan de school te Waarland moest feitelijk meer gebeuren. Daar echter het 'aantal kinderen op 1 April 145 u 146 zal zijn, zal, zoo dit met 15 Januari niet is verminderd, een lokaal moeten worden bijge bouwd en een -ien onderwijzer worden aangesteld, waarom een afwachtende 'houding wordt aangeno men. Ook was noodig reparatie aan de dokterswoning, daar echter plannen aanhangig zijn daar ie verbou wen, omdat er gebrek is aan een slaapkamer en eon wachtkamer, wordt een-voorstel hieromtrent aan gehouden, orn er later op terug te komen. Voorgelezen wordt hierna 'n concept-verordening voor den keurmeester-betreffende het ontvangen van kenrloonen, die aoor den Raad zonder aanmerking wordt goedgekeurd. Het stellen van eenige zekerheid als borgstelling vi'Od men niet nocdig, daar er alle kans is, dat de ontvangsten niet Looger worden dan het salaris. Bij de rondvraag merkt de heer Hoogland op, dat de hoornen aardig zijn opgeknapt, doch aan_de hoo rnen voor de dokterswoning en de onderwijzerswo ning niets is gedaan, hoewel ze daar het natuur - schoon bederven. 1 De voorzitter zegt, dat voor de dokterswoning twee boomen weggaan. We moeten echter zoo min moge lijk -hoornen wegnemen, we-hebben er toch al met De heer Hoogland vindt het-schooner gezicht als de gobouwen goed uitkomen, de voorzitter voelt meei voor het groen. De voorzitter zegt echter toe een kijkje ter-plaatse te zullen nemen. i De heer Doekes vraagt, in hoeverre de gemeente Harenkarspel in de gasfabriek te Warmenhuizen be trokken is en of ze daar nog medezeggingschap heeft De voorzitter antwoordt, dat in de commissie geen der onzen zitting heeft, doch alles voldoende bij ver ordening is omschreven. Ook staat daarin, dat de gasprijzen niet mogen worden verhoogd, zonder -dat men ook te Warmenhuizen den verhoogden prijs moet betalen. Tot verhooging mag alleen worden overgegaan, als de prijzen der grondstoffen abnor maal hoog gestegen zijn. Do heer Doekes zegt gehoord t& hebben, dat men in Warmenhui/en de plaatselijke belasting kan la ten vervallen, omdat-de gasfabriek zoo'n goede zaak was. Later bleek dit echter een praatje te-zijn, doch toch rees toen deze vraag bij mij op. Overigens is de heer Doekes geheel tevreden ge- StH?èrna gaat de Raad in comité voor de behande ling van-U. O. en enkele reclames, waarom sluiting van de openbare zitting volgt.1 NEDERLAND EN DE VER. STATEN. in vele kanten tegelijk hoewel misschien uit éénzelfde bron komt het bericht op, dat Nederland met dc Yereenigde Staten een defensief verdrag heel. gesloten tot wederzijdsche bescherming hunner kolo 'ÜCDe Deensche bladen vermelden het to Kopenhagen, do Pclit Journal hoorde hot uit Rotterdam, uit Zweden seinde men naar hier om te informeeren of het waar v.as en het Bureau Erzberger (B. L.) meldt ons van daag zelfs uit Berlijn dat welingelichte kan-en in do Duitsche hoofdstad „willen weten' dat een dergelijk verdrag reeds sedert 1910 bestaat. Hel is evenwel niet waar. Er is geen verdra* tus- srhen Nederland en de Verecnigde Staten betreffend, da koloniën gesloten in 1910 noch later en de oorlog heelt geen enkele verandering te dezen aanzien ge bracht in do verhouding tusschen onze Regeenng en die van de Unie. BELGISCHE HELDE AAN NEDERLAND. Het Belgische Informatie-bureau verneemt utt Brus sel. .dat binnenkort de gemeenteraden van dc groote Ceenten van Belmë in openbare zitting hulde zullen igen aan Nederland, voor de hulp, die het Neder lands che volk en de Nederlandsche regeering aan de Belgische bevolking hebben geboden. In den gemeenteraad van Brussel zal de dienstdoen de burgemeester eon rede houden waarin hij al do feiten zal aauhalen, waardoor Neaeriand op de blij vende dankbaarheid van het Belgische volk mag reke nen. Te Gent zal schepen Anseele het initiatief voor deze hulde nemen. N. R. Ct SCHEEPVAART ZUID WILLEMSVAART. Men meldt uit Eindhoven: De scheepvaart op de Zuid-Willemsvaart door België ligt vrijwel stil; nabij sluis 16 aan de Nederlandsch- Belgische grens ligt een enorme handelsvloothonder den schepen wachten er geduldig tol do Duitschers toe stemming geven om de schepen door te laten. Geen enkel schip mag uit Belgiü, hetzij met of zonder la ding. De drie door de Nederlandsche grenswacht aan gehouden schepen, uit Belgi ëkomende. en met lood geladen, liggen nog steeds aan den wal. De schepen met hun kostbaren inhoud waren voor Duitschland be stemd en zouden den Rijn opvaren. VEENHUIZEN. Nu de bibliotheek weder gesloten is, kunnen wij met vreugde constateenen, dat er dit seizoen, in verge lijking met andere jaren, een ruim gebruik gemaakt is van de gelegenheid tot lezen. Niet minder toch dan 22 lezers haalden bijna allen geregeld boeken. Het aan tal uitgereikte werken bedroeg 320. Voor de leden der commissie is het een voldoening te zien, dat het bezit cener bibliotheek door velen zoo gewaardeerd wordt. WINKEL. In de algemeene vergadering van het Ziekenfonds, ge houden bij den heer Kroon, waren slechts 11 leden aan wezig van de 86. De opening, lering en goedkouring der notulen had op de gebruikelijke wijze plaats. Uit net jaarverslag var. den Secretaris, teekenen wij aan een vermindering van het ledental met 8 (overleden of vertrokken), zoodat dit getal van 96 is teruggegaan tot 86er zijn ook 2 leden tengevolge der mobilisatie tijdelijk afgevoerd. Be gunstigers zijn er nog 38. In het afgeloopen jaar hebben /2 uitkeeringen plaats gevonden, tegen 69 in het vorige jaar. De finantiën zijn vooruitgegaan, het bezit ean het einde van dit jaar bedroeg f 1107.16%, tegen f 1019.18% iu het vorige jaar. De .rekening van den penningmeester wordt goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Dekker, G. Molenaar en L. Bejjneveld zijn niet herkiesbaar en in hun. plaats worden gekozen de heeren P. Ileij- mans Hz., D. Koesman en C. Koorn Jz. De heer Mantel wordt belast met de afgifte van con- trolekaarten. De leeftijdsgrens om lid te kunnen worden, wordt opnieuw gesteld op 18 en 40 jaar. Het volgend jaar zal de rekening worden nagezien door de heeren A. Jes, Jb. Kroon en G. Smit. Een voorstel van het bestuur om een verhooging of verlenging der uitkeering verplichtend te stellen, zoodra voor ieder der leden f 20 in aas is, wordt aangenomen. Aan het einde der vergadering wo:dt een woord van dank gebracht aan do aftredende bestuursleden in in het bijzonder aan den heer Dekker, die gedurende jaren het voorzitterschap op uiinemcnde wijze heeft bekleed. De voorzitter, erkentelijk voor zooveel waardeeri-ng, zal gaarne ook in het vervolg met belangstelling deze vereeaiging gadeslaan en waar noodig en mogelijk, zijn medewerking niet onthouden. - NOORDSCHARWOUDE. Wij vernemen, dat. da heer H. Groen klerk-incas seerder aan de gasfabriek alhier, is benoemd tot osrislent- boekhouder aan de Elektrische Centrale te Nijmegen. LANGEDIJK. Volgens opname van de Commissie van Toezicht i>p <le betaalkantoron te Broek op Langendijk en Noord scharwoude, is over Februari 191e onderhands ver kocht en uitbetaald te Broek op I.angendijk f447239.06 en te Noordscharwoude f 107589.30. «IET ZAND. Alhier is opgericht deen afdeeling Zijpe-Callant^- oog der Vereeniging tot Afschaffing .'van alcohol houdende dranken, met aanvankelijk 17 leden. Het bestuur -is samengesteld als volgt: .Tb. Klin kenberg, te voorzitter, M.'Huizinga, 2e voorzitter, N. Slikker, le secretaresse. 'B. Elzer, 2e -secretaris, W. leenheer, peuningimeesteres. r Plaatselijk Nieuws. CONCERT. De Zangvereeniging „Euphonln" alhier zal Zondag 25 April een concert geven. EERSTE ERKOOP VAN VISCÏL Donderdagmiddag 5 uur zal op het Slotplein alhier vanwege het Plaatselijk Steuncomito de eerste ver koop van visoh plaats hebben. Doel is: verschaffing van visch als goedkoop volksvoedsel. De visch zal niet worden afgeslagen, maar de gemaakte porties zullen voor vastgestelden prijs beschikbaar zijn. De eerste maal zal schol worden aangeyherd. VERKvOOPING. Dinsdagavond om 7 uur had-in het cafe van den heer C. Kuiberts 'de verkooping plaats -van het hee- renhuis aan^Üc I.ngezijde alhier, in eigendoom aan de Erven Oorbeek. Kooper werd de heer G. Dorbeck voor f 5525. Tevens werd verkocht een huis en schil derswerkplaats met boet op het 'Noord, eveneens van de Erven Dorbeck. Kooper werd de heer J. Kees man voor f 2270. 1 HHET WITTE KRUIS. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Schagen van Het Witte Kruis. Voorzitter de heer C. Visser Az„ secretaris de heer G. Muijs. Na opening en lezing en goedkeuring der-notulen, werd besloten om niet deel te nemen aan het ca deau voor de scheidende directrice van Heideheu- vel. De heer W.'Roggeveen Cz. deed rekening van Zie kenzorg. Deze rekening was nagezien door de heeren A. Schenk Dz. en C. Roggeveen. Het batig saldo was f 135.48%. tegen f 81.45% varlg jaar. Do reke ning werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat van de financiëele eischen van Ziekenzorg niet zooveel gevergd wes als anders. Tien personen wer den van versterkende-middelen voorzien. De heeren P. Lap en Von Doorn hadden de reke ning der afdeeling nagezien en adviseerde eerstge noemde tot goedkeuring. Het voordeelig saldo, was hier f 25.46 tegen i 134 vorig jaar. Deze achteruit gang was te wijten aon do aanschaffing van een nieuwe ligtent voor gf 106. De heer G. Muijs bracht een jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal leden S60 bedroeg. Bij de begrooting kwam aan de orde de'vernieu wing van do volksh&dtent. die door den storm .was ingewaaid. Het bestuur stelde vocy- aan-de gemeente f 150 subsidie te vragen voor dit jaar. De opbouw vroeg zijn kosten, het jaarlijksch onderhoud was f 50 k f 60, het cv er pad kostte f 25, de badopzich- ter kostte f r«0 h f 70, zoodat deze inrichting voor Hot Witte Kruis veel'onkosten meebracht. Het be stuur wilde dan ook het Gemeentebestuur in uitzicht stellen dat voor volgende jaren f 100 subsidie be- noodigd was, inplaats van f 50. Na eenige discussie, waarhij de-heeren H. Visser on W. Vader betoogden, dat de gemeente hier het aangewezen lichaam was om de geheele volksbadin- riebting voor haar-rekening te nemen, werd het be stuursvoorstel tenslotte met algemeene stemmen aangenomen, j 1 De begrooting werd'goedgekeurd op f 577.76.' Hierna tlulling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 31 JJaart1 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut ie De Bilt. Hoogste barometerstand 761.1 te Helder 'en Vlis- singen; laagste-barometerstand 747.3 te Haparando. Verwachting tot den avond van 1 April.- Zwakke tot matige N.O. tot N.W., in het -Noor den wellicht W. wind, gedeeltelijk bewolkt» waar - schijnlijk droog weer,-mogelijk nachtvorst, iets zach ter overdag. I 1 B rgerlijke Stand. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 27 tot 30 Maart 1915. Geboren: Neeltje. d. v. Volkesrt Bakker en Anna Jnooba Kistemaker. Immetje Trijntje, d. v. Cornet- lis Kuiper en Maartjo Brouwer. Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Maart. Roode kool -f 4.80 a f 19.90, gele kool f 7.30, witte kool f 10.50 per 100. Zak witte kool f 4.70 a f 5.50. Uien f 7.10 a f 8.50, wortelen f 2 a f 2.05 per baal. Reclames. Het komt voor, dat lijders aan een nier-aandoening een betrekkelijk nitstekeride gezondheid schijnen te ge nieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun krach ten nemen af, doordat het eerst ongestoord het lichaam kan verlaten, en de gevaarlijke vergiften, die door de nieren niet verwijderd worden, ondermijnen onverdacht het organisme. Rugpijn, hoofdpijn, een onverklaarbare vermoeidheid, jeuking der huid zonder sporen, een gevoel van koude ii4 de ledemateiij krampen m de beenen (vooral 's nachts), plotseling wakker schrikken, suizingen in de ooren. duizeligheid^ abnormaal gekleurde urine, schuimend, voortdurende aandrang, zwellingen rond de oogen en in de enkels, kunnen de voortwoekerend» kwaal aanduiden. Fo6ter's Rugpijn Nieren Pillen genomen vanaf het optreden der eerste verschijnselen, tasten de kwaal in haar oorsprong aan en voorkomen noodlóttige gevol gen als waterzucht, niersteen, uierontsteking. ure mie iurinezuurvergifiighig), enz. Te Behagen verkrijgbaar bü J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan po twissel a fl.75vooi ëén, ot f 1'voor zes doozen. Eiscbt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Verschillende Oorlogsberichten ÏHNDENBURG-VEREERING. In Duitschland worden thans Hindenburg-bijbels verkocht. Zij bevatten het portret van den veldmaar schalk. De 'opbrengst van den verkoop is voor het Roode Kruis. 1 DE CHOLERA-INENTINGEN. Volgens een verslag van prof. Kamp heeft de voor behoedende inenting tegen cholera in het Oosten rijk- Hongaarsche leger men schitterend gevolg ge had. Onder de niet-ingeënte soldaten kwamen 25 tot 50 maal zooveel gevallen van-cholera voor als onder dc ingeënten. Epidemieën, die in een groep waren ontstaan, konden in-verschillende gevallen tot staan worden gebracht door inenting van alle man schappen. Daarbij hindert de bewerking de solda ten niet in hun dienst.-Het ontstaan van belangrijke epidemieën in de verbondon legers is daardoor voor komen. „T. v. G." galgenhumor. Op een veldpostkaart, die de Russen in de dagen van het beleg van -Przemysl bij een Oostenrijksch vlieger vonden, lazen'zij.den volgenden-galgenhumor •van ren Oostenrijksch officier: „Het verschil tusschen het beleg van Troje en dat van Przemysl* is, -dat te Troje de manschappen in het paard zaten en te-Przemysl het paard in de man schappen." ZOO IS nET GOED. De Straatsburger Post 'verneemt uit Zweibrücken dat een daar zwaar gewond liggend Fransch 'kapi tein met het oog op een ernstige operatie die hij had te ondergaan, den wensch uitte zijn echtgenoote nog eens te mogen zien. Dit werd door de Duitsche militaire overheid dadelijk toegestaan, waarop de ka piteinsvrouw, aan wie via Zwitserland bericht was gezonden, een pas kreeg voor tien dagen verblijf in Duitschland aan de sponde van haar echtgenoot. Nog denzelfden dag kwam zij -te Zweibrücken aan, waar zij nu voortdurend aan het ziekbed van den gewonde vertoeft. EEN OORLOGS-ECHTSCHEID1NG. Uit JBeriijn, 28 Maart. Het militaire Petersburg- selie blad „Vetsjernaja Yremja" bericht, dat de vorstin Schakowskoi zich van haar gemaal, denvroe- geren gezant te Rome, von Flotow, heeft laten scheiden, om -de Russische nationaliteit te herkrij gen. Haar eerste gemaal was de in den Japanschen oorlog gesneuvelde generaal Keiler. AAN HET ALTAAR GEDOOD. Onder dagteekening 2 f Maart deelt de correspon dent van de ,.Tijd" uit De Panne mede Tijdens den jongs ten raid der Duitsche vliegers bo ven West-Vlaanderen had een tragisch voorval plaats in Nieuwkerk, welk aardig plaatsje op 14 K.M. afstand van Yperen gelegen is. Daar werd dc Mis opgedragen door pastoor P. Reynaert, vroegeT 1 eeraar aan het O. L Vrouwen col lege te Östende, toen het gesnor eener vlieg machine wem gehoord. Daar men in die streken nl aan het oorlogsgevaar gewend is, ging hij rustig voort de Mis te lezen, toen even na de hfCommunie een bom, door een vlieger geworpen, het dak van het kerkje doorboorde cn in hst priesterkoor ontplofte. De officieerende priester werd bloedend van het altaar weggedragen en overleed aan de bekomen wonden. Ook een dozijn geloovigen werd door de ontploffende bom 'gedood. EEN STRIJDLUSTIGES FAMILIE. In het ,.Strandschloss"-hospitaal te Kolberg wordt een gewond Duitsch soldaat verpleegd, wiens veertien broe ders te velde zijn. Zes hunner zijn vrijwilligers. HET VERBRUIK VAN AARDAPPELEN. Naar uit Duitschland wordt bericht, zullen binnen kort. evenals voor het yprbruik van brood en meel is geschied, beperkende bepalingen ingevoerd worden om trent de verdeeling der voorraden aardappelen. Aan do gemeenten zal daarbij, evenals bij de broodquaeslie, cm belangrijlce rol worden toegedeeld. De overheid zal vermoedelijk machtiging krijgen om, zoo hoodig, de aardappelenvoorraden in beslag te nemen. DE DARDANELLEN- Uit BERLIJN, 30 Maart. Volgens berichten van Kaïro cn Tenedos worden er weder groote toebereid selen gemaakt voor een nieuwen aanval op de Darda- ucdlen. In Alexandrië zouden 22 transportschepen ge reed liggen om 60.000 man Indische en Australische troepen op te nemen cn in du eerstkomende weken zouden bovendien 60.000 Algerijnen aankomen. Op Tenetlos zijn groote kampen ingericht. DE ITAJL1AANSCH-OOSTENRIJKSCHE ONDER- HANDELINGEN. Uit ROME, 30 Maart. In strijd met de in de bui tenlands che pers versch enen belichten wordt medege deeld, dat Oostenrijk nooit directe onderhandelingen met Italië geopend heeft over een mogeüjkezi afstand van grondgebied. Men verklaart uit de beste bron dat alles wat ui dezen geest gedaan was, toe to schrijven was aan het initiatief van Duitschland en het werken van vorst von Bulow. EEN BEZOEK VAN DEN PRESIDENT DER RE PUBLIEK. Uit PARIJS, 30 Maart. De president der Republiek biacht Zo-idag een bezoek aan het lego- in Champagne, hetwelk bij, evenals generaal Joffre had gedaan, persoon lijk geluk wilde wenschen met de schitterende blijken van moed en voortvarendheid, die de troepen onlangs in Cstreek van Perthcs, Souain en Mesnü-les-Hurius hadden betoond, waardoor het Fransch» leger groot» voordedien hoeft kunnen behalen. De president nam alle plaatsen, waar onlangs ge vet h en zijn geleverd, in oogenschouw. constateerde de waarde von hel gewonnen terrein, bezocht de gewonden en ontbeet to midden der troepen. Den volgenden dag bracht Poincaré zijn gdukwen- schen aan de troepen in Argonne, die zich in cc jongste degen. vooral bij VauquoL, zoozeer onderscheiden had den, hij bezocht de artillerie-stellingen en loopgraven en voerde gesprekken met officieren en soldaten in imurrc rainioniicffienten. De president kon oonsta toeren, dat Cn Champagne en Argonne de chefs vol vertrouwen waren eu dat do cn gehardheid betoonden. Allen zijn bewust vun do manschappen een bewonderenswaardige blijmoedigheid moreele superioriteit, die zij op den vijand hebben gekregen eu 'hebben een vast vertrouwen in de esnde- lyke o\erwinning. ES' DE ONDERZEEBOOT. Amerikaansdie bladen hebben een interview met den gezagvoerder van do Duitsche onderzeeboot U 16, ka pitein Hensen, gehad. Deze vertelde o.m ..Het is een vreeseljjk zenuw-moordend werk. Niet iedereen kan er tegen... Wanneer wij onder water va ren, heerscht een doodschc stille tn het vaartuig, want de electrische machinerie werkt geluidloos. Het is niels ongewoons de schroef van een boot te hoo ren die over ons heen of dicht langs ons vaart. Wij sturen uitsluitend op kaart en kompas. Wordt de lucht in de boot warmer, dan wordt zij allengs be dorven en mengt zij zich met de stank van ma- jchino-olie. Dan wordt de atmosfeer afschuwelijk. Een overweldigende slaapzucht maakt zich dikwijls van de nieuwelingen meester; en het kost de uiter ste wilskracht om wakker te blijven. Ik heb man nen gehad, dio de eerste drie dagen niet aten. om dat zij geen oogen blikje slaap wüden missen. Dag aan dag door te brengen in oen zoo kleine ruimt»; waar ternauwernood ruimte is om de beenen uit to strekken, en dan steeds op je hoede te moeten zijn, is oen geweldige belasting voor do zenuwen. Ik heb wol acht uur aan oen stuk met mijn oogen aan de periscoop gezeten en in het schitterende glas Gekeken tot mijn oogen en hoofd er pijn van deden. Wanneer de bemanning uitgeput is, pakken wij oen flinken slaap en rusten onder water uit. Do boot slingert dikwijls zachtjes, met een beweging, die laat ik altijd verscheiden minuten grootrf stUto in acht nemen teneinde, door te luisteren aan de schelpdunne wanden van den onderzeeër, er ons van te vergewissen of er ook schroeven in de nabijheid! slaan". Kapitein Hensen voorspelde nog, dat de blokkade van de Engelsche kusten een meer effectief karak ter zal aannemen, zoodra de bemanningen dep* on derzeeërs meer met het werk vertrouwd zullen wezen. DAAR WORDT GEWERKT. In de Times vestigt een inzender de aandacht op een artikel van Maurtoe Verne, dat onlangs in du Gaulois is verschenen. Verne was in Januari IJ. ri dc gelegenheid een bezoek aan de geschutgieterij van Krupp te Essen, te brengen. De laatje zev-r- ma eed® n is daar dag eu nacht gcv.erkl. Op bepaalde uren war-b geschaft en dc werklui loop en dan ijlings weg oir nun dorst met koffie to lesschcn, die de overheid over vloedig beschikbaar stelt. Soms wordt ook ruimschoots molk gesohonksen. Een aantal genoesheeren doen altijd dienst en gaas! van den ecnen oven naar den anderen, om de uilwerking van de vrijkomende vergiftige gassen na te gaan on, zoo noodig, palliatieven of geneesrrud Je- len toe te dienen, want dikwijls gebeurt het dat da werklui geen vost voedsel kunnen binnenhouden. In uiterste gevallen neemt men zijn toevlucht tot on dorhuidsche inspuitingen bij hen, die het meest uit- asui een wieg herinnert. Voor wij naar boven gaan, geput zijn. In hun koortsachtigen ijver worden de werklui nog geprikkeld door het vooruitzicht op het aandoe! in de winst, dat zij aan het einde van eLk jaar of half jaar ontvangen. De Duitschers hebben Nieuwpoort weer eens ge bombardeerd, maar weinig schade aangericht, zoo meldt het Fransche clegerbericht. Dan hebben de Duitschers bommen op Reims geworpen, twee'men- schen gedood. Hendicourt ten N.O. van St. Mihiel hel ben de Duitschers moeten ontruimen. Dat is al hot nieuws van het Westelijk'front Uit hot Oosten blijft het eenige nieuws de ge vechten in de Karpathen. Ten Oosten van Lupkow hebben de RuBsen-nieuwe aanvallen cedaan, die vol», gons Weensche berichten zijn afgeslagen. De Russen melden een succes ten Westen van Njemen, het 2iste Duitsche corps heet daar vernie tigd. Volgens het Rusische communiqué hadden de Duitschers, die ten westen van de Njemen staan, een divisie, versterkt met 3 regimenten reservetroe pen en een groote macht cavalerie, uitgezonden, om de Russische troepen ten westen van Lodsjeje (ten Z.W. van Simno) om te trekken. De Duitschers on dernamen het waagstuk, het bevroren Doussiameer over te trekken, ten einde in den rug der Russen te komen. De laatsten deden echter tweemalen een te genaanval, waardoor de omtrekkende beweging mis lukte en de Duitschser, die tot do Russische ach terhoede waren doorgedrongen, vernietigd werden. De Duitschers berichten, dat de Russen bij Kras- nopol zeer zware verliezen hebben geleden, ongeveer 2000 dooden. Onze buit uit de gevechten daar beliep tot gister avond 5000 gevangenen, 7 machinegeweren, 1 kanon en verscheidene munitiewagens De toestand blijft dezelfde. 1 Hoe lang nog? We weten het'niet. De vredesge- ruchten worden sterker, ze komen vooral uit'Ame rika. Men act het daar in financiëele kringen on mogelijk, dat de oorlog tot den herfst duurt. Of 't waar is? Laat het ons hopenl

Schager Courant | 1915 | | pagina 5