zien, dat ieder kind ons zelf nog boven de vijftien gulden kost? Mogen wij tegenover onze belasting betalers anders handelen? Vandaar -geachte heer Breebaart, mijne goedkeuring, dat het schrijven van Winkel \oor kennisgeving werd aangenomen. Maar met deze verschillende inzichten van zaken zijn de kinderen niet gehaat, en kan ik mij niet hegrijpen dat u allen uwe goedkeuring kon hechten aan een voorstel om -advies in deze van Ged. Staten. Dit is niets anders dan 'de zaak op de lange baan schui ven, aangezien u allen toch zeker heel goed zult we ten, dat Ged. Staten -den Raad van Barsingerhorn nooit kunnen dwingen, om op uw voorstel in te gaan. Intusschen ondervinden de schoolkinderen plus de ouders er de onaangenaamheden van. Van harte wil ik hopen, dat alle discussie uit deze zaak voortvloeiende, geen beletsel zullen zijn, om, al is het dan ter wille van de'kinderen zoo spoedig mo gelijk een eind aan deze zaak te maken. Door den voorzitter wordt op verzoek de zaak be treffende de schoolgeldkwestie met Winkel van a tot z uiteengezet. Daaruit blijkt, dat in missive van 28 Mei 1913 door het Gemeentebestuur van Winkel is gevraagd om wegens ongesteldheid der onderwij zeres aan -do school te Groetpolder om toelating van'do meisjes voor het onderwijs in do handwer ken aan den school te Kolhorn. Dit betrof 4 meisjes aan de Strook wonende. Waar dit een tijdelijke maat regel was en de onderwijzeres ziek was, werd dit verzoek toegestaan en dit 4 Juni 1913 aan Win kel gemeld. Per missive van 18 Juni 1913 vroegen B. en W. van Winkel toelating van 5 aan de Strook wonende kinderen op de school te Kolhorn, wegens 'een ongesteldheid van het 'Hoofd der School van Groetpolder. Per brief van 28 Juni werd ook deze tijdelijke toelating toegestaan, mits tegen 'n school geld van f 0.50 per maand. 12 Augustus daarop deel den B. en W. van Winkel mede, dat de bewuste kinderen weer te Groetpolder 'schoolgingen. Na dien tijd tot 2 Januari 1914 had alles zijn gewoon ver loop, ioen kreeg Barsingerhorn van Winkel de aan schrijving dat door opheffing der -school te Groet polder 5 kinderen voor de school te Kolhorn waren aangev/ezen, op voorwaarden als door Barsingerhorn •in haar missive van 28 Juni was gesteld. Voorzitter wijst er op dat sindsdien een-half jaar is verloopen. en de eerste toelating geschiedde als tijdelijke maatregel om Winkel te helpen toen het school hoofd ziek was. Nu was het een heel ander geval, van tijdelijk was geen sprake en het heeft voorzit ter dan ook verbazend bevreemd, dat men te Winkel zich niet eens de moeite heeft -getroost, verlof te vragen aan Barsingerhorn 'om de kinderen naar Kolhorn ter school te mogen zenden. ;Spr. wil het niet hard zeggen,-maar netjes is dat niet. 7 Januari 1914 is 'aan Winkel bericht, dat het thans geen tijdelijke maatregel was, maar iets van voortdurenden aard, dus dat 'eer overeenkomst ge- wenscht was en daarop is 13 Januari een conferen tie met Winkel gevolgd. De notulen, door den secre taris over die conferentie opgemaakt, worden gele zen en daaruit blijkt, dat de 'burgemeester van Winkel bet eens was met de opvatting, dat-het toe laten te Kolhorn nu niet was een tijdelijke -maat regel, maar iets van voortdurenden aard en werd het billjik geacht, dat Winkel betaalde wat de kin deren aan Barsingerhorn kostten, f 15.per kmd werd echter te hoog geacht en kwam de heer Koo- men tot 6en 'berekening per kind van f 10.70. In die conferentie kreeg Winkel de toezegging, dat Barsin gerhorn een gespecificeerde nota van onderwijskos ten zou zenden. 19 Januari is die nota gezonden waarin de kosten per kind f 15.50 bedroegen. Toen is 1 Juli 1914 door Barsingerhorn aan Winkel meege deeld, dat aan Ged. Staten machtiging was gevraagd om een overeenkomst met Winkel aangaande het schoolgeld aan te gaan, en is Winkel gevraagd dit ook te doen. Tot 13 October, dus gedurende 2% maand, is daar geen bericht van Winkel over in gekomen. .Te Barsingerhorn is toen een geheime raadsvergadering gehouden en met algemeene stem men besloten, Winkel te berichten, dat als vóór 1 Januari 1915 geen regeling was gemaakt, de kinde ren niet meer op de school te Kolhorn zouden wor den toegelaten.-17 October is in dien geest aan Win kel geschreven en-3 November werd van Winkel het bericht ontvangen, dat de machtiging aan Ged. Sta ten was gevraagd en 2 December dat deze was ge kregen. In haar vergadering van 15 December heeft de Kaad van Barsingerhorn de overeenkomst -vast gesteld en het schoolgeld bepaald op f 15, terwijl 30 December in een brief wordt kenbaar gemaakt, dat Winkel bezwaar tegen die overeenkomst heeft, voornamelijk tegen artikel 1 en -het schoolgeld al leen toepasselijk wenscht te'zien gesteld voor-be hoeftige kinderen, en werd verder verzocht, daar geen voldoende tijd was geweest voor grondige be handeling, de kinderen ook na 1 Januari 1915 op de school te Kolhorn toe te laten. In zijn vergadering van 16 Februari-1915 beeft de Raad van Barsingerhorn dit schrijven voor kennis geving aangenomen, oordeelend dat voor Winkel alle tijd is geweest de zaak te regelen. Voorzitter be grijpt niet, hoe de beer Breebaart in de vergadering van den Raad van Winkel over dat besluit van Bar singerhorn zi.m verbazing kon uitspreken. De heer Breebaart moest toch begrijpen, dat )het belang hier geheel aan de znde van Winkel is, en dat Winkel toch alle spoed heeft te betrachten en medewer king heeft te verloeren voor het tot stand komen der vereischte maatregelen. Een woord daarover in den Raad van Winkel achtte spr. meer van pas. En -nu beeft zich het feit voorgedaan, dat enkele kinderen van gegoeden hun verhuisbiljet naar Bar singerhorn hebben overgezonden en zoodoende kon den deze de school te Kolhorn bezoeken. Daarte gen was niets te doen. Maar het stuitte spr. tegen de borst dat deze kinderen van gegoeden te Kolhorn school liepem terwijl de nietgegoeden naar Lutje winkel moesten. Spr. heeft toen gedurende 8 dagen laten nagaan of de i\indixen, te Kolhorn schoolgaan de '-werkeli ik hun domicilie in deze gemeente had den. En hot Week, dat zij geen enkele dag te Kol horn verbleven, maar steeds bij hun ouders waren. Toen hebben P en W. besloten 'om die kinderen de school tf Kolhorn te ontzeggen. Spr. hoopt dat deze zaak nu spoedig geregeld zal worden m het belang dor kinderen. En als dit niet n et den noodi- gen spoed mocht geschieden dan gaan B. en W. z.wanger van het -plan om do kinderen uit Winkel voor goed de school te Kolhorn te ontzeggen. Bpr acht deze zaak nu voldoende behandeld. Voorzitter drukt zijn spijt uit, dat de heer Schoor! door oongesteldheid verhinderd is tegenwoordig te zijn, maar hij wil toch -enkele woorden tot den scheidenden wethouder richten. Spr. weet zeker, dat het allen spijt dat de heer Schoorl Barsingerhorn gaat verlaten. Schoorl toch heeft steeds met lust en ijver de belangen onzer gemeente behartigd. We hopen -dal het den heer Schoorl en familie in zijn nieuwe w oonplaats wel moge gaan en dat Barsin gerhorn steeds in aangename herinnering bij hem mag blijven. Hierna sluiting. 1 BLRGERBRUG. Op den d2en Paaschdag zal in liet lokaal van den heer C. Bregman alhier optreden'het gunstig beken de Alkmaarsche dubbel mannen-kwartet „Harmo nie", onder directie-van den heer-Jac. N. Al. Dit ge zelschap heeft overal, waar 'het optrad, een zeer gunstigen indruk achtergelaten, getuigen de vele medailles,'ruim 80 door-hen behaald. We twijfelen er dan ook niet:aan of velen-zullen van de gelegen- hcidgehruik maken, het zangkoor te gaan hooren. De entreeprijzen zijn zoo laag gesteld, dat ieder m staat wordt gesteld, -het gezelschap te kunnen hoo ren. I 1 oude medorp. Door B. en W. is de bediening der sluis te Nie- dorper Verlaat voor het jaar Mei 1915 tot Mei 1916 opgedragen aan den hoogsten inschrijver A. Kuiper te Mbbixwoud. j sint pancras. De Coöperatieve Boerenleenbank alhier vergader de 29 Maart ten huize van den heer H. Gerritsen met 86 leden. Na opening en lezing der notulen werden de hee- ren M. Duif met 79, P. Gootjes -met 65 en J. ten Hoeve met 66 'stemmen herkozen, jrespectiévelijk als lid van den Ilaad van Toezicht, lid van 't Be stuur en als kassier. v De rekening en 'verantwoording werd goedge - keurd. De ontvangsten bedroegen f 265135.92, de uit gaven 1' 252219.52%, alzoo in kas f 12915.59%, met een winst van f 148.39, -waardoor 't reservefonds steeg tot f 1738.41%. De rente der spaargelden bleef bepaald 'op 4 en 5%, die der voorschotten op 5%%. Het totaal'der spaargelden mocht klimmen tot f 200000 ,van een persoon f 30000, der voorschotten 3 k 5000 gulden; aanvrage bij de Centrale Bank f 60000 en f 10000; dit laatste ten behoeve van de hulpmeststofveree- niging. Nadat het salaris van den kassier bepaald bleef op f 300, werd de vergadering gesloten. zijpe. Wij vernemen, dat do heer C. Levendig, wutermo-le- naar in polder I. van Zij po- en Hazepolder, als zoo danig ontslag heeft aangevraagd met ingang van 15 Mei 1915: STOLPEN. Men deelt ons mede, dat de behuizing, waarin bak kerij, bewoond door den heer M. Gracnowoud, fcn eigendom js overgegaan aan den heer M. Scihfrieken, timmerman alhier, die voornemens is daarin een ver lofzaak te vestigen. hoogwoud. Door de afd. Hoogwoud van de Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland, zal met de Paasch dagen ten lokale van den Ja eer W. de Lange in de Weene alhier eeno tentoonstelling wor den gehouden van de door de leerlingen der teeken- sahool vervaardigde teekeningen. oudeslu1s Van particuliere zijde schrijft men ons Zondagavond gaf onze rederijkerskamer haar tweede en laatste uitvoering in dit seizoen, in -het loka ii van den heer Slikker, voor een best bezette zaal. Opge voerd werd: „Broeders Vrijmetselaars" .,van Carl Laufs, blijspel in drie bedrijven. Voor een dorpstooneelver eeniging een gewaagder onderneming do. h dank zij. de vele goede krachten, kwam het flink terecht. Het is hi jieze dagen van -druk -en spanning een kostelijke aan blik een zaal vol lachende menschen te zien, en er is gelachen, gegierd somwijlen, om al de malle fratsen der zoogenaamde Broeders Vrijmetselaars. Een stuk vol geest en humor. Wij zullen niet in b'.zonderheden treden, daar ieder naar kracht meewerkte om een goed geheel te krijgen. Tot slot een gezellig bal. st. maartensbrug. Dinsdagavond werd jn het schoolgebouw alhier de laatste les gegeven aan de leerlingen van den landbouw- cursus te Zhjpe. De les werd bijgewoond door het bestuur van de Holl. Mij van Landbouw, eenise leden van den Raad, benevens een 10-tal andere belangstel lenden. De leider van den cursus, de heer A. Olie, behandelde met de leerlingen: zuivelbereiding, be- mestingsleer, dierkunde en veevoeding. Bij hot onder vragen gaven de leerlingen blijk, dat ze de lessen met vrucht hadden gevolgd. De heer Olie reikte met eenkf-. welgekozen woorden aan de volgende leerlingen een di ploma uit: P. Brommer Jac. Gutker, D. Gulker. C. Bos S. Schilder. Jn. Dekker^ A. Kraakman, C Muntje- werf, A. Kater. M. L. Kooij. C. Aarsen en P. de Graaf De leerlingen J. Kooij en W. Lig-hart hebben wegens dienstplicht de lessen niet tot hel einde toe kunnen bij wonen. Toch tneende de heer Olie dat ook aan hen een diploma moest worden uitgereikt, wijl zij de lessen met vrucht hadden gevolgd. Te ruim 9 uur was de les geëindigd en dankte de heer Olie de leerlingen voor hun ijver en trouw bezoek en de aanwezigen voor hun belangstelling. Wij ihopcn, dat de leerlingen, hetgeen zij van hun onderwijzer geleerdf h ebben, weldra in toepassing zul len brengen, ora tjet inieuwla en betere te helpen ver breiden tot voordeel van het landbouwbedrijf, dat ze voorlaan zullen beoefenen. st. maartensbrug. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jb. Kuiper Hz„ thans te Koegras, is geslaigd voor de eerste klasse van het te Helder gehouden toelatingsexamen voor de Rijks normaallessen. wieringen. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van Polder Waard-Nieuwland, is de volgende aanbevelings lijst voor Heemraad opgemaakt: 1. de heer J. Bosker (aftr.), 2. de -heer W. Snooij Sr.. 3. de heer D. Jac. Mulder, allen, te Wieringen. lERIN'GERWAARI). Dinsdag had ten overstaan van Notarissen van IIou- weninge en Engelberts de toewij'zing plaa.s van de hof stede ,.A1 te ver", met daarbij beihoorend wei- en bouw land. aan den "Walingsweg. waarvan de uil-slag is als "ft! boerenplaats met 14.60.70 H.A weiland en 4.56.70 H.A. bouwland, kooper de heer T. Vethmau te Wieringerwaard voo-r f 38350.61. 2 Perceelen weiland, samen gioot 9.01.50 II.A., koo per de heer Jb. Wniboer Hz. voor f 17626 1 l'er;ecl bouwland, giool 1.80.60 H.A., kooper d heer P. Grin voor f 2/30.67. 3 Perceelen weiland aan de Twee Wegen, samen groot 9.01.60 H.A, opgehouden op f 168&9.02. Een arbeiderswo ling aan dan Walingsweg, kooper de heer Vethman voor f 621. 2 Perceelen welland aan den Walingsweg, gioo 4.37.70 H.A,, eigen, de heer R, Kaan c.s., opgehouden op f 10154.64. voorjaarskoemarkten. De groote voorjaarskoemarkten zullen dit jaar ge houden wordente Alkmaar op 19 April, te Hoorn op 30 April, te Purmerend op 3 ei. te Schagen op 22 April. anna pauloyvna. Na vergelijkend examen is toegelaten tot de le klasse van den voorbeleidenden cursus der Rijksnor maallessen te He'.der H. N. Cörnelissen, leeriing van school no. I alhier. hoorn. De heer Pasman (S.D.A.P.), bij enkele candidaatstel- ling tot 1'd van den Raad der 'gemeen Ie Hoorn gekozen, heeft daarvoor moeten bedanken. Als ambulant klerk der posterijen is het hem door de mobilisatie onmogelijk de raadsvergaderingen gere geld te bezoeken. wraakneming. In een woning aan de Johannes Camphuijsstraat te 's-Gravenhage wend gistermiddag aan het adres van eene bij den hoofdbewoner inwonende schoondochter een pakje bezorgd dat bij opening ontplof e en brand veroorzaakte. Bedoelde schoondochter werd aan gelaa' en handen verwond doch niet ernstig, hoowel zij in het ziekenhuis is opgenomen. Men denkt aan eenc wraakneming. Een onderzoek wordt ingesteld. Politie en justitie waren in den middag ter plaatse. Naar wij nader vernemen bevatte het pakje een kistie, aan welks (Jeksel bevestigd was een mechanisch werkende sigarenaansteker, terwijl de inhoud voorts bleek te bestaan uit spijkers en gruis en drie rolle'jes met buskruit; één rolletje was op den grond gevalled en niet geheel ontploft, een ander bleek geheel verbrand terwijl het derde terechtkwam in een vertrek grenzend® aan dat wnar het pakje was geopend. Naar later bleek is de toestand van de ge'roffen-e niet ernstig; de bekomen brandwonden zijn niet ge vaarlijk. Door de ontploffing ontstond brand, doordien een Saar gordijnen en eenig ander huisraad/vlam vatten, och welke brand spoedig gebluscht was. Hdbld. gevaarlijk. Eergisteravond legde een soldaat jn de school aan de Oude-, estte Leiden, waar militairen ingekwartierd zijn, spelenderwijs een geweer dat, naar hij meende, ongeladen was, op zijn kameraad aan. He! geweer dat wél geladen was trof den man in de borst, zoodat hij levensgevaarlijk gewond werd. Hij1 werd naar heit Eli- beth's gesticht vervoerd. HET GEDEMORALISEERDE VOORNE. Een la.idweer-seigean:, z ju na:m i Gooi nga, be klaagt zich in De Standaard'over het feidat Yoorne. van alle Zuid-Hollandsche eilanden, ,,het meest moderne, het meest ongeloovige van alle" is. „Op 'l ge'ieele eland zijn slechts 3 a 4 rechtzinnige predikanten (Geref. Kerk en verder is alles puur modern, bij het heidense!;® af'. ,.'t Behoeft geen betoog" zigt sergeant Goslinga rdat deze gebrekkige geestelijke verzorging de be volking in 't algemeen heeft gedemoraJ'seerd en dat ook de gemobiliseerden daarvan de nadeelige gevolgen on dervinden". Het doet ons leed, dat deze sergeant op Voorne ge plaatst is, welks bevolking hij nel in staat is :e wanrdeeren en te begrijpen. Wij heblieii een geheel andere herinnering 'van het volk van Voorne. Zou er in het meer kerkelijke en dus n et grtdomoril'sce:-d? Nootxi-Brabant niet een plaa'sje voor dien ongedemo raliseerden sergeant over zijn f Een verdere klacht van den sergeant is, dat de óp per-veldprediker Talma zich, trots klachten van ser geant Goslinga, van den heidenschen cin gedemoraliseer- den toestana van Voorne volslrekt niets heeft oangetrok kenl Hdbld. raad van oudkarspel. Vergadering van den Raad der gemeente Oudka-rspel, op Dinsdag 30 Maart, s namiddags 2 uur. Afwezig zo-nder kennisgeving de neer C. Over. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en goedge keurd. De kas en boeken bii den gemeenteontvanger ziin nagezien, waar de boeken in orde bleken te zijn en een bedrag in kas was van f 1326.26Vï. Goedgekeurd is lerug ontvangen het opgemaakle ko hier voor den Hoofdelijken Omslag. Ingekomen is het verslag van de Gezondheidscom missie, welk verslag bij de leden heeft gecirculeerd. Aan D. Goet wordt op zijn verzoek 6 maanden af schrijving vfileend op den H. O. wegens vertrek. Van het Langedijker Dranlcwecrco-milé is een adres ingekomen, waarinverzocht wordt tot geleidelijke in krimping van het aantal vergunningen over ie gaan en hel maximum; vast te stellen op 3. De voorzitter zegl, dat in 1910 het besluit genomen is, geen nieuwe vergunningen meer te verleenen, waardoor we vanzelf >ot vermindering zullen komen. Dit besluit gaat nog verder dan het adres, daar in het besluit van geen maxi mum gesproken wordt. Op een opmerking van den heer Van Exler, dat di' !o~h voor de nabestaanden van den vergunninghoud ir een belangrijke schade zal zijn, antwoordt de voorzit ter, dat we hier niet zitten voor enkelen, doch. voor hel algemeen belang. De neer v. d. Toom vindt ook, dat het besluit zeer goed is. Wel zal het voor de nabestaanden niet plei- zierig zijn, doch het persoonlijk belang moet voor het algemeen bel tuig wijken. Op een dorp van 1800 inwoners zijn 7 drankgelegenhedc-n toch te veel. Wel zou hel besluit tot algeheele verdwijning kunnen leiden, doch hiervoor ?ulLen B. en W. wel waken. De voorzitter zegt, dat om de 5 jaar een andotf besluit kan worden genomen. Besloten wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing van sluisgelden, die luidt als volgt: voor viartui-rea mei een laadvermogen van 10000 lot 29000 K.G. f 0 25, to' 10000 K.G. f 020, 4500 tot 5000 KG. f 015. 2500 'ot 3000 K.G. f 0:121/,. to' 2000 KG. f 007i/2. tot 800 K.G. f 0 05, terwijl tusschen 9 uur 's avonds en 3 uur *s morgens 5 ets. per vaartuig meer moet worden betaald. Als leden in het stembureau voor de eerstvolgende stemming en herstemming voor leden van den Rand, worden benoemd de 'hoeren A. Kroon Pz. en J. Kal- verdijk en als 4e lid Z, G. v. d. Toom en als plaats vervanger de beeren Bouwens en Hansen. Als schatters voor die inkomstenbelasting, die met 1 Mei in werking treedt, worden gekozen de hoeren 4. C. Kroon, A. Kroon Pz.. J. Hansen en J. van Exfer. Bij de rondvraag maakte de heer v. Exter de op merking, dat bij hem in de buurt een lantaarn reeds een heele week over dag brandt. Voorzitter zal den directeur hiermee in kennis stellen. Verder, dat er en kele moddergaten aan den kant van de straat rijn, bij hem in de buurt. Voorzitter zegt, dit reeds te heb ben genoteerd. De heer v. d. Toom zou de heeren op een rij toertje door het dorp per stoomfiets willen inviteeren, doch vreest dat ze er niet heelhuids af zullen komen. De voorzitter is het er volkomen mee eens, dat dn strna' lang niet best is, doch merkt op, dat het vorig jaar halverwege moest worden opgehouden. Hierna gaat de RaaTl in Comité voor de Honden- belas 'ing. *\'VA »MI'T/»WNA. Dinsdag 30 Maart trad in Veerbnrg voor de S.-D. a.-P. op, mej. A. van der Vlies (EnkalD<> zaal was geheel gevuld. De hoer Foorn opende de bijeenkomst heette allen welkom en het verheugde hem dat het meerendeel dpr aanwezigen arbeiders waren. -Toen verkreeg spreekster het woord. Haar orderwerjj was: „De vrede van gisteren en de vrede van morgen.Na erop gewezen te hebben, hoe onfegrijpolijk deze "vreeselijke .oorlog voor ieder was, volgde een uiteenzetting, hoe vóór Au gustus 1914 de wereld toch ook een strijdperk was. Immers, de vrede van gisteren had voor het proleta riaat beteekend: uitbuiting, onrechtvaardigheid klacsenstrijd, zoadat de wereld al-op haar kop stond vóór den oorlog. 1% der bevolking bezat-meer, dan de overige 99% to zamen. Dit werd door voorbeelden uit Amerika, Pruisen en Nederland (Rotterdam) na der belicht. 'Tegen den vrede van gisteren werden allen ten strijde opgewekt, de moeders in het bij zonder: zij moesten haat in hare'kinderen kweeken tegen zulk een vrede. Deze was de voorbereiding ge weest van den tcgenwoordigen oorlog I.ang werd stil gestaan bij de verklaring van imperialisme en daar na erop gewezen, hoe de staten 'steeds streefden naar imperiums iwereldrijken), opdat over de ge- heele wereld de belangen van hun kapitaal zouden worden behartigd. Niet"weinig werd het,kapitalisme gehekeld. Als twee groepen van groot-kapitaalbezit ters met elkander in botsing kwamen, -en dit kon niet uitblijven, dan wendde iedere groep zich tot zijne regeert'ng en de oorlog kon op die wijze'niet uitblijven. De regeeringen waren de waakhonden van'het kapitaal. Dwaasheid was het te meenen, dat men voor het vaderland streed. Neen, 'men streed voor het kapitaal. Iedere staat 'zocht koloniën (af zetgebied). En hoe moest men hieraan komen? Voor beelden werden aangehaald en o.a. erop gewezen, dat ook-wij onze koloniën in Indië hadden verkregen door roof, brandstichting, moord enz. Het gevolg van het streven Van Duitschland en 'Engeland om de oppermacht was geweest, dat'zij zich bondgenooten hadden gezocht. Zoo was deze krijg voorbereid'en de moord te Serajpwo was de lont in het kruit. Bij het vergelijken van het Christendom met het Socia lisme moest men breken met-de zondë of breken met het kapitalisme, dan zouden er Christenen komen en de ware vrede op aarde. Alleen dan zou de vrede van morgen schooner zijn dan de vrede van giste ren. Applaus. 1 Na de pauze ging spreekster na, hoe de vrede van morgen zou zijn. Onverschillig liet het haar, hoe do wereldkaart er 'zou uitzien, er waren hoogere zaken, die de aandacht zouden vragen.-Voordeel aan het socialisme -zou de vrede niet brengen. Er zou al dadelijk komen verhooging van belasting. Kende men hier de armoede-piet, in de-steden werd zijdes te erger gevoeld. Een schets verduidelijkte deze woorden.'Ook zou verarming der natiën na den vrede zich openbaren en die zou vermeerdering der macht van het kapitaal teweeg brengen. Verlaging van loo- nen stond te wachten, door aaijgroeiing van het pro letariaat, waartoe nolens volens een aantal midden standers zouden naderen. Deze laatsten zouden ech ter den klassenstrijd eer 'verlammen dan steunen. Bij de financiëele verarming zouden zich aansluiten geestelijk® en zedelijke verarming. Toen werd uit eengezet wat men te-doen had, om in den vrede van morgen het hoofd te kunnen opheffen. Er moest zijn een revolutionnair proletariaat tegenover-het impe rialisme. Ieder werd hierbij den weg gewezen en steeds moest de menschhei.d alleen in het oog wor den gehouden. Het nationalisme moest worden ver nietigd. Eendracht was de macht der socialisten. De tijd was gekomen, -dat men zijn beginsel met zijn leven zou wenschen te 'betalen. Helden en heldin nen waren reeds voorgegaan. 'Allen werden tot den heiligen krijg voor den wereldvrede opgeroepen. Len daverend applaus getuigde van instemming. Voor het debat 'gaf zich niemand aan. De heer Koorn wekte de aanwezigen op, als lid der S. D. A. P. toe te treden en dankte mej. Van der Vlies voor hare gloedvolle rede. Predikbeurten. vrijdag 2 april. NEOr-RI ANDSCH HERVORMDE GEMEENTE l.-: Schagen, \oorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Bevesti ging van nieuwe leden. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. 's Avonds 7 uur, Ds. De Graaff. Avondmaal. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. - - Avondmaal. 1 1 Oosterland, nam."2 uur, Ds. Witkop. Avondmaal. Barsingerhorn, 's av. 7 uur, Ds. Van Loon. Avond maalsviering. Anna Paulowna, 's av. 7 uur, Ds. Reinders. Avond maal. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. W. Maartensbrug, 's av.'7 uur, dezelfde. Avondmaal. Wieringerwaard. Geen dierst. Valkoog, 's av. 7 uur, Ds. Tinolt. Avondmaal. DirkvShorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Damste. GBevos- tiging van nieuwe leden; 's av. 7 uur .dezelfde. Avondmaal. f 1 t Sehagerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Avondmaal. t Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. SchernYerhom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Oudesluis, 's av. 7 uur, Ds. Huizinga. Avondmaal, llippolytusoef, Ds. Leendertz, Avondmaal. Plaatselijk Nieuws. rond voor staatspensionneering. De Federatie Schagen van'den Bond voor Staats- pensionneering hield Zondag 28 Maart 1915 's na middags half drie haar voorjaarsvergadering ir hot lokaal de Posthoorn, van den-heer Peetoom te Schu - gen. Aanwezig 13 afdeelingen. De voorzitter de heer Sinninghe Damste opende de vergadering met een woord van wolkom, in het bijzonder aan de nieuwe afdeelingen Heerhugowaai'd en Hippolytushoef. De secretaris de heer H. Limpers leest'de notu len en jaarverslag, -dat onder applaus wordt goed gekeurd. 7 De rekening en verantwoording 'van den penning meester den heer J. Romar, dogr de afdeelingen Veenhuizen en Petten nagezien -en in orde bevon den, wees aan: ontvangst f 104.84%, uitgaaf f 86.49\ voordeelig saldo f 18.35. Nadat eenige ingekomen stukken zijn behandeld, komt aan de orde voorstel-afdeeling Schagen, wijzi ging art. 4 van het reglement. Dit te -doen luiden: Voorzitter, secretaris en penningmeester zijn altijd herkiesbaar. Dit voorstel -werd ondersteund door de afdeelingen Dirksborn, St. Maarten en Wierlr.ger- waard. Na een zeer uitgebreide discussie werd 'dit voorstel met 11 tegen '5 stemmen aangenomen. Een amendement, door de afdeeling Wieringer- waard op dit voorstel gedaan, werd -niet voldoende ondersteund. 1 Hierna kwam aan de orde:'motie'van het-Federa tie-Bestuur: „De algemeene vergadering der Federatie Scha gen van den Bond voor Staatspensionneering, ken nis nemende van het redactioneele stuk voorkomen- do in het Januari-nummer van het orgaan, gehoord de correspondentie dienaangaande met de heeren Van Krevelen en Voorbrood, betreurt de houding in deze zaak en gaat over tot de orde van den dag." Toelichting. -Naar aanleiding van het stuk voorko mende in het-Januari-nummer van het-orgaan, geti teld Wonderbaar, overgenomen zijnde uit-een der gelijk bericht van de Alkmaarsche Courant van No vember 1914, heeft het-Federatie-Bestuur naar aan leiding van een correspondentie met de redactie van ons orgaan met overlegging van voornoemde corres pondentie besloten deze motie de Algemeene Federa tie-vergadering aan te bieden. Nadat de voorzitter deze motie had toegelicht,u werd deze door den afgevaardigde van Den Hel de- nader verdedigd, daar waar de Redacteur van V 1 Orgaan, de heer Van Krevelen, aan hem een ver slag van de herfstvergadering der Federatie had ge waagd en gekregen en tevens hierbij had gevoegd, dat bij steeds bereid was nadere inlichting' r. te geven. Nimmer is dit 'door, den Redacteur gedaan, maar zonder eenige nadere informatie, het stuk Wonderbaar geplaatst. Hoewel de afgevaardigde naar aanleiding van ook door hem gevoerde correspoudpn- tie, de motie veel te 'zacht vond on deze feitelijk vepl scherper wenscht, werd zij met algemeene stem men aangenomen. Alle afgevaardigden vonden het gebeurde zeer treurig en ongewenscht. De heer W. de Boer werd als afgevaardigde en de heer H. Limpers als plaatsvervanger naar de algemeene Bondsvergadering gekozen. De agenda der-algemeene vergadering werd als 'n voorloopige agenda niet in behandeling genomen. De beer Woudstra van Akkerwoudsterbroek en en de' heer Voorbrood werden als candidaten voor 't hoofd bestuur gekozen. De heer Sinninghe Damste wehsch- te niet in aanmerking te komen. Na rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. overplaatsing. De ontvanger C. Roggeveen van Schagen. wordt met ingang van 1 April a.s. ontheven van de tijdelijke waar neming der betrekking van Inspecteur der Dir. Bei. te Rotterdam, 4e afdeeling, met ingang van dien datum aldaar gedetacheerd en met 1 Mei a.s. aan de Inspectie Amsterdam, 4e afd. watervoorziening. De watervoorziening van onze gemeente laat in tijden van droogte-nog altijd vee) te wenschen over: maar ock zelfs in tijden-als het niet droog is. Ouzo Openbare Lagere School b.v. heeft 2 reger.water- hakken, waarvan er niet een drinkbaar water bevat. Eiken morgen moet de conciërge een filter bij de school met water vullen, uit een der kerkebakken. Bij de nieuw te bouwen school achter den heer Bij- post, in de Landbouwdwarsstraatl wil men dit euvel trachten te voorkomen, door goed drinkwater uit den grond te halen. De boringen op de I.aagzijde en de Gedempte Gracht gedaan, brachten indertijd-geen drinkbaar water. Nu wil men, voor het verkrijgen van een beter succes een andere methode volgen en eerst door -middel van de bekende hazelaannroof do plaats zoeken waar goed drinkwater is le vin den. Donderdagmorgen zal de hr. H. uit Breedovoort met zijn eenvoudige toestellen op het aangewezen terrein proeven nemen. Ook voor onze Landbouw school, die zooveel water bij baar proeven noodig heeft ,zou bet te wenschen zijn, 'dat de heer ME- met het vinden van een geschikte bron-slaagde. "Vol gens den deskundige, dien men grond van het ter rein ten onderzoek toezond, bestaat de kans daarop wel. De structuur vooral 'der onderste lagen, wees op 'de aanwezigheid van zuiver bronwater, op r.iet al te groote diepte. Met den trein van 12.33 hoont do heer H. weer naar Breedevoort te kunnen vertrok ken. 1 j

Schager Courant | 1915 | | pagina 2