Algtitti Nieuws- AiitrtcntiB- LaiOoifblaA ZATERDAG 3 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5567. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. SGHABI1 OURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week Ihuadng. Woensdag I donderdag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den A DVEHTEN FTEiN* in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - lot. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.RU. Losse nummers 5 cent A j/yKKTKNTlEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel moer 5 ct Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VEENHUIZEN. Gebeurt het dikwijls, dat hetgeen door rondreizen de onderneemrs aan schoolkinderen gepresenteerd de ondernemers aan schoolkinderen gepresenteerd jeugd to Veenhuizen iets goeds en degelijks aange boden. De heer Bakkerees trad Donderdagmiddag voor de kinderen op met 'stereoscoopbeelden op aardrijkskundig gebied.1 Scherp .en duidelijk wa ren deze beelden. De jeugd zag -hier in werkelijk heid voor zich, waar zij 'den onderwijzer over had den hooren spreken. Dit gevoegd bij de heldere, kal me'en steeds welwillende uitlegging, door den heer Bakkerees gegeven, maakten dat -allen een pretti- gen, leerzamen namiddag hadden. 'Wij roepen hem dan ook een hartelijk tot weerziens toe. SINT MAARTEN. Wederom zal alhier door de kindertooneelveree- niging een uitvoering worden gegeven en-wel op 18 April a.8. Opgevoerd zal worden „De Prins van bind", geheel gecostumeerd en als nastukje „Toch oen'ferme jongen". SINT MAARTEN. Werden 'velen Donderdag teleurgesteld, -die naar hier waren gekomen om een maaltje visch van de markt te koopen, welke niet was aangevoerd, den dag daarop kwam er wèl visch, doch geen koo- pers. Het geheel ging dan ook, juist als den eer sten keer: voor heel weinig geld-van de hand. i OLIIOK-V Van de visschers alhier, zijn eenige ter haring vangst uitgetrokken; de palingvisschers -brengen beug cu vaartuigen in gereedheid, en ook de ansjo- visvisschers-zijn al weer^bezig met allerlei toebe reidselen. Algemeen hoopf-men, dat het nadeel van het vorig jaar, velen moesten-toen hun bedrijf sta ken, wordt hersteld. RHLEZAMJ Vrijdagavond vergaderde in het cafe Hoogmoed aan de Van Ewijcksluis de Vereeniging Visschers- belangen. De voorzitter, de heer C. 'F. Sieuwers, de vergadering openende, deelt mee, dat door ongesteld heid'van verschillende bestuursleden, deze vergade ring later gehouden wordt dan besloten was. Het verheugt hem, dat de opkomst zoo goed is en hoopt, dat'de besprekingen betreffende den vischafslag van dien aard zullen zijn, dat -ze in stand blijft. Waar in naburige gemeenten ''afslagen worden gevestigd, oni de burgers in de gelegenheid te stellen 'zich goede visch te verschaffen, -zouden we een vreemd figuur slaan, wanneer 'we de bestaande -gingen op heffen. - Hierna leest de secretaris, de heer K. Keuris Az. de notulen, welke onder dankzegging worden goed gekeurd. Vervolgens leest de -secretaris de ingeko men stukken en de gevoerde correspondentie. Naar aanleiding van de ingekomen circulaire van den Anti-Oorlogsraad, wordt besloten, dat-de vereeniging zich daarbij zal aansluiten. Daarna brengt hij als afgevaardigde verslag uit van de op -27 Februari gehouden algemeene verga dering van den Z.V.B., waarvoor-de voorzitter hem den dank der vergadering betuigt. Nu kwam de bespreking van den vischafslag aan de orde. De secretaris zegt, dat op de vorige ver gadering in principe besloten -is, de afslag te hand haven. Het 'bestuur zou nu -gaarne van de leden willen hoeren, hoe ze die het liefst-zagen ingericht. De fouten, het vorige jaar, 'ook door de visschers zelf, gemaakt, worden breedvoerig besproken. Be sloten wordt, dat alle -uit zee komende visch, uit gezonderd magge,over den afslag-moet gaan. Wordt or door bijzondere omstandigheden -vóór den afslag verkocht, dan moet men dat opgeven aan den afsla ger en worden-de procenten berekend naar den hoog sten prijs op den volgenden afslag. Afgeslagen zal worden des Woensdags en 'Zaterdagsmiddags om vijf uur. Bij de nu volgende rondvraag deelt de secretaris mee, dat de heer-Redeke op een der volgende ver- gadëringen gaarne iets met-de visschers bespreken wilde. Daar hiertegen geen bezwaar bestaat, zal de secretaris hem zulks berichten. Met algemeene stem men wordt goedgevonden, dat de afdracht aan het Hoofdbestuur met 25;'cent verhoogd wordt. Daar de rondvraag verder-niets oplevert sluit-de voorzitter onder dank de vergadering. GEEN VERANDERING IN DE DLTTSCH-NEDER- LANDSCHE BETREKKINGEN. De boefijzercorrespondent van het Hdbld. schrijft uit '8-Gravenhage: In Duitsche gezantschapskringen, die ook "van de gezindheid van den nieuwen gezant zeer goed op de hoogte zijn, vernam-ik heden, dat de heer v. Kühl- mann dezelfde politiek als -zijn voorganger zal vol gen en er naarstreven om de-goede en vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Ne derland te handhaven. Het samentreffen in e e n week t.ijds van de bekende -vijf voorvallen ter zee is volgesn mijn zegsman, aan wiens gezag -in deze niet valt to twijfelen, Uitsluitend een ongelukkig toevallig gevolg van de verscherping der Duitsche actie ter zee en is in geen geval uit te leggen als een toeken van koerswijziging -jegens Nederland. STILLEGGEN DER STOOMTRAWLERS. De berichtgever van het -Hdbld. te IJmuiden schrijft: Wat sedert eenigen tijd werd gevreesd, zal-^u ze kerheid worden: Een deel der hier-'thuisbehoorende stoomtrawlers zal worden-stilgelegd, omdat de prij zen voor de kolen dermate stijgen dat de exploita tiekosten, in weerwil van 'de goede besommingen, te hoog worden om het bedrijf loonend te maken. Wij hoorden dat thans voor de kolen per ton reeds f 13.40 moet - worden betaald, tegen f 8.75 als contractsprijs in het verloopen jaar,-terwijl door de leveranciers gcëischt wordt dat tegen dien prijs voor een jaar tegelijk contract wordt gemaakt, wat de reeders weigeren, -omdat na eene spoedige be ëindiging van den oorlog een-daling der prijzen niet uitgesloten zal zijn. Eene commissie uit de reederijen had een onder houd met de directie van het kolenbureau uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité, doch kwam tot geen resultaat. Derhalve besloten de -reeders giste ren telegrafisch aan de Regeering'te berichten dat zij door force-majeure genoodzaakt zijn een deel der -stoomtrawlervloot stil te -leggen. Het dagelijksch bestuur der gemeente Velsen zond gisteren een telegrafisch verzoek aan de Regeering om te bevorderen dat-deze ramp van de gemeente worde afgewend. Want een ramp zal het-zijn voor de visschersbe- volking, en met .haar voor den winkelstand. OPMEER. Vergadering van de-afdeeling Opmeer en omstre ken van de 'H. M. van Landbouw, gehouden op 31 Maart, ten huize van Tj. Winkel te Opmeer. In passende woorden opende de voorzitter, de heer Van Balen Blanken de vergadering, waarna de notulen door 'den secretaris, den heer Bakker, werden gelezen en goedgekeurd. i Uit de vele ingekomen stukken vermelden we een correspondentie met het -Hoofdbestuur inzake toe stemming verloting, waarin het Hoofdbestuur meen de, dat de secretaris een weinig scherp was ge weest. Na eenige besprekingen wordt den secretaris opgedragen dit weer 'goed te maken. Van den mi nister was bericht ontvangen dat f 212 subsidie is toegestaan voor den landbouwcursus te Aartswoud. Een verzoek van den Anti-Oorlogsraad om toe te treden, waartoe wordt besloten. Tot leder, der commissie van waakzaamheid in zake liet mond- en klauwzeer worden aangewezen de heerpn: De Jong voor Abbekerk, J. -Koorn Dz. voor Hoog- en Aartswoud, C. "Schoen voor Opmeer, Hoeke voor Spanbroek, J. Blauw voor Obdam, A. Schroder voor Hensbroek. Daarna wordt ingediend een-rapport der commis sie voor het oprichten van een proeftuin. Hieruit blijkt, dat de oprichtingskosten zullen bedragen f 70Ü en de exploitatiekosten f 1050. Na uitvoerige discussiën, waarbij men het nut er wel-van inziet, doeh steeds stuit op de financiën en menzooiets wel kan beginnen, (Joch wil men er de gewenschte vruch ten van-zien, men minstens voor 10 jaar moet vol houden, besluit men -deze zaak wel uit të stellen, maar steeds in geheugen -te houden. Een groot be zwaar was, dat het Rijk met het oog op deze crisis, thans geen subsidie geeft aan op - te richten proef tuinen. Daarna komt in bespreking-tuinbouwcursussen. Be sloten wordt, zoo mogelijk achtereenvolgens 'drie tweejarige cursussen op-te richten te Obdam, Hoog woud en Abbekerk. Vervolgens werd Tekening en verantwoording ge daan. Ie van d8 tentoonstelling: ontvangsten wa ren f 1653.20, uitgaven f 1292.78, saldo f 360.42. Al gemeene rekening: ontvangsten f 1373.38% met in begrip saldo vorig jaar f 518.96%; uitgaven f513.948, saldo op heden f 859.44. -Daarna volgde een mooi verslag van de algemeene vergadering door den -hr. P. Best. Als afgevaardigde naar de dit jaar te hou den algemeene vergadering werd benoemd de heer G. Stapel Gz. te Sijbeoarspel, plaatsvervanger de heer J. Oostwoud te Wijdenes. Ten slotte werd er op gewezen, dat het juist noodig is, dat er de vol gende vergadering-om 3 uur wordt begonnen.. Hierna sluiting. KOEGKAS. Onze plaatsgenoot A. SchoorI Gz., kaasmaker aan de kaasfabriek „De Eersteling" alhier, is benoemd tot kaasmaker van de kaasfabriek te Schoorldam. HEERiiUGOWAARD. Door Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp, zal in de Herv. kerk alhier a.s. Dinsdag een rede wor den gehouden in verband met-den oorlogstoestand. ST. MAARTENSBRUG. De heer G. J. Swarthof, leerling-machiuel ankwer ker aan de Ambachtsschool te Alkmaar, is bevor derd van de 2e naar de 3e klasse. WINKEL. Van onze Nutsbiblioiheek is gedurende den afge'.oo pen winler weder een ruim gebruik gemaakt. Gedu rende elf keer dat er zitting gehouden is voor het uilgeven van boeken, is van d.e gelegenheid gebruik gemaakt door 63 verschillende lezers en lezeressen, die in toiaal 942 boekwerken hebben gehad. Er word. een. begin gemaakt om portefeuilles uit te geven, waarin twee boeken en enkele nu^geschrilljes. 'Ihans z.jn er een viertal aanwezig en 24 lezers hebben daarvan ge bruik gemaakt. ANNA PAULOWNA. De laatsie les van de Rijkslandbouwwinterschool al hier, onder leiding van den heer N. Raap, werd gege ven in tegenwoordigheid der commissie van toezicht, bestaande uit de heeren C. Wijdenes Spaans, K. A. Kaan en J. A. Waiboer. Van de 12 leerlingen waren er 4 afwezig, 2 wegens ziekte en 2 door de mobi lisatie. Aan de overige 8 werd met ecu toepasse.ijk woord een diploma uitgereikt door den voorzitter dér commissie. WEEST SPAARZAAM BIJ HET GEBRUIK VAN STREMSEL. Van den Directeur-Generaal van den Landbouw ont ving ik een schrijven, waarin medegedeeld werd, dat als gevolg van in hel bui.enland uitgevaardigde uitvoer verboden van lebmagen en lebpraepuraten zich be zwaren voordoen met betrekking tot de voorziening in de benoodigde hoeveelheid gronds'.oden voor de strem selbereiding. Het is derhalve van het grootste be lang, zoo zuinig mogelijk om te gaan mei den thans nog aanwezigen voorraad. Door de Regeering wordt al hel mogelijke gedaan, om een stremse.nood te voor komen. Hel is evenwel de vraag, of he: gelukken zal de grondstoffen ingevoeld te krijgen. In ieder geval dient geen enkele inlandsche leb maag voor dit doel verloren te gaan. Of hiervoor in deze provincie de noodige zorg wordt gedragen, is mij niet bekend. Onder deze omstandigheden is het voor ierier kaas- bereider een dure plicht, zoo spaarzaam mogelijk met het stremsel om te gaan. Ik vertrouw, dat vele kaas makers dit reeds in meerdere of mindere ma e zijn gaan doen. Ongetwijfeld kan in 'l algemeen met minder strem- selverbruik worden volstaan. Zij, die thans 25 n 30 gram per 100 K.G. melk gebruiken, zullen vermoedelijk zonder te groote bezwaren te ondervinden, die hoe veelheid kunnen verminderen tot 20 gram, mogelijk lot nog minder. Een geleidelijke vermindering, terwijl er goed gelet wordt op de gevolgen, schijnt mij de aangewezen weg om zonder gevaar voor bedrijfsstoringen te komen tot het zoo spaarzaam mogelijke slremselverhruik. Bij gebruik van minder stremsel, moet de stremlempe- ratuur wat hooger genomen worden. Een niet te kleine hoeveelheid zuursel of lange wei zal het s remmen be vorderen. Al werd de strem ijd ook met oen 5 minuien verlengd, zou dat geen bezwaar opleveren. Ik "hoop, dat de kaasmakers in de fabrieken of op de boerderijen er een eer in zullen gaan stellen me. e Ti minimumhoeveelheid stremsel een goed produkt te maken. Voor mededeeling van opgedane ervaring, in welken zin ook, houd ik mij ten zeerste aanbevo len. De Rijkszuivelconsulent voor Noordholland, L. T. C. SCIIEIJ. ANNA PAULOWNA. De laalsie vergadering met dames van het departe ment Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, kenmerkte zich door eene groote op komst. He. rijke en afwisselende programma was daar van de oorzaak. Door afwezigheid van den voorzitter, opende de heer K. A. Kaan de bijeenkomst Na lezing en goedkeuring der notulen volgden lezing, zang, mu ziek, tooneelstukjes enz. in bonte, verscheidenheid el kaar op. "Een prachtige 1 April-mop was het slot van het rijke programma. De neer D. Zon zorgde voor goede pianomuziek tusschen de bedrijven en ook voor begeleiding van den zang. Nog werd door den heer P. Rezdraan een zelfvervaardigd gedicht gezongen, waar van de inhoud in herdenking bracht wat door het bestuur van het departement in 1914 was gedaan in het belang van het destijds bestaande ziekenfonds. Het was re<-ds laat, toen de voorzitter na dank gebracht te hebben aan allen, die tot het zoo goede welsla gen vin den avond nadden medegewerkt, de vergade ring sloot. Hierna bleef raen nog geruimen tijd ge zellig bijeen. 7FILÈN TEGEN DEN WIND IN. Men meldt ons, dat ook de scheepstimmerman M. van Duivendijk te Tholen meent uitgevonden te hebben, hoe men tegen den wind in zeilen'kan. Zijn uitvinding zou heel eenvoudig zijn. SCHORSING KIESRECHT. Het is den minister van binnenlandsche zaken ge bleken. dat er onzekerheid bestaat omtrent destrek king vaD art. 5-eerste lid. letter c, der Kieswet, voor zooveel Ictrett de \ra: g, of or der den term mili tie, landweer- en landstormplichtigen begrepen zijn. Naar aanleiding van dit punt heeft de minister door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten de aandacht van de gemeentebesturen er -op doen ves tigen, dat, luidens de desbetreffende wettelijke be palingen, de dienst bij landstorm en landweer niet is militiedienst. Uit dien hoofde is-art. 5, eerste lid, letter c, der Kieswet, op landweer- en -landstormplichtigen niet van toepassing. Met betrekking tot opgaven als bedoeld in art, 24 der Kieswet, die te hunnen aanzien inkomen, is mits dien geen uitvoering-te geven aan art. 35 dier wet. Deze kunnen voor kennisgeving -worden aangeno men en ter zijde gelegd, i 1 HOORN. Nu de heer Pasman moest-bedanken voor zijn be noeming tot lid van den Raad, -zal de S.D.A.P. geen anderen candidaat stellen. De S. D.-zetel, -opengeko- men door bet bedanken van den heer Prins, komt dus weer vrij. - f 1 EEN BRANDEND ZEILSCHIP. De schipper van den te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler YM 201 rapporteert op 1 April des mid dags 12 uur op 56° 1/ Noorderbrced e en 5U 11' Oosterlengte een driemastzeilschip te zijn gepasseerd, dat geheel in brand s'.ond ea waarvan de masten over boord lagen. De nationaliteit kon niet worden vastgesteld, doch is vermoedelijk de Noorsche. Het schip was reeds lol aan de waterlijn weggezonken, zoodat ook de naam niet meer kon worden opgenomen. Een bij het schip drijvende scheepsbool werd opgepikt en te IJmuiden aangebracht, doch ook deze geeft gecnc opheldering, welk schip het geweest is, wijl ze slechts wil geschilderd zonder eenig kenieekon was. Waarschijnlijk slaat dit bericht in verband met het geen uit Rotterdam werd gemeld, namelijk dat tiaar Donderdagavond is binnengekomen het Noers he s oom schip „Unita" met aan boord de uit elf man bestaan de equipage van den Noorschen "bark „Nor", welke op de Noordzee door de Duitsche onderzeeboot U 20 in brand was geschoten. Het schip kwam van San- defjord en was bestemd naar Huil en geladen met dwars leggers. Uit Rotterdam wordt gemeld De geredde bemanning van de Noorsche bark „Nor" totaal 11 koppen, is hier binnengebracht door het Noor sche schip „Unita". Onder haar bevinden zich ecnigo jongens van 15 a 16 jaar, die voor het eerst op zee waren. De U 10, welke het Noorsche schip Woensdagmiddag aanhield, hcesch de Duitsche vlag. Kapitein Simensen, die de scheepspapieren moest toonen, werd door den Dui'schcn commandant medegedeeld, dat zijn schip contrabande inhield en dientengevolge vernietigd moest worden. De bemanning zou een uur tijd gegeven wor den om het scjiip te verlaten. De zeelieden zochten hierop hunne kleedercn en andere benoodigdheden bij een en roeiden daarna met de boo.en weg. De „Unita". die tevoren reeds was aangehouden, be vond zich op een halve mijl afstand. Zij nam de Noor sche zrelieden aan boord en vervolgde haar weg naar Nederland. De opvarenden van de „Unita" zagen des middags om vijf uur de vlammen uit het achterste gedeelte van de „Nor" slaan. Men was van meening, aal de Duit- schers het oude schip geen torpeda meer waard acht ten. Daar het schip met hout geladen was, kon het moei lijk door kanonvuur tot zinken worden gebracht. De Noorsche bemanning hoorde niet vuren en naar hare meening werd het schip door verbranden vernield. Zij kwam gisteravond om 'half twaalf te Hoek van Holland aan en arriveerde nog hedenmorgen te Rot terdam. Al'e leden van de bemanning werden gered. EEN RECORDCIJFER. De vischomzet te IJmuiden blijft iedere maand stij gen en wijzen do maandcijfers getallen aan, die vroe ger ternauwernood in een tweetal maanden werden bereikt. Door den verkoop van bijna anderhalf millioen gul den alléén in de maand Maart werd in het eersij kwartaal een omzet verkregen van 3.3 millioen gul den tegen 2.1 millioen gulden in het eerste kwartaal van het vorig jaar. De Rijksinkomsten, crelke op bijna allerlei gebied dalen door den oorlogstoestand, vinden thans in de exploitatie der visschershaveti te IJmuiden eene .mooie ba'e. Zooals bekend bedraagt de retributie voor het Rijk 2 pet. van den omzet of f 66.710 in het afgeloopcn kwartaal. HET GEVAL TE DALEN. Het Kamerlid Schaper schrijft in „Het Volk": Vanwege den Minister van Oorlog ontving b; dezer dagen de volgende missive: „Naar aanleiding van uw schrijven van 19 dezer heb ik de eer u mede te dcelen. dat, zooal.s u reeds ui! den brief van den Territoriaal Bevelhebber in Friesland enz. van 22 dezer zal zijn gebleken, het onhandig cn aanma tigend op reden van den wachtmeester der Marechaussoo te Dalen, allerminst door de autoriteiten in bescher ming wordt genomen. „Persoonlijk stel ik er prijs op n mijn leedwezen te be.uigcn over hetgeen is voorgevallen. ..Het optreden van den wachtmeester was inderdaad onbehoorlijk. „Ik vertrouw echter, dat u dit incident zal willen beschouwen in het licht der tegenwoordige omstandig heden. Krachtons de wet heeft net militair gezag thans een groote bevoegdheid, welke het in normale tijek-n niet bezit. Dat bij hel gebruik maken daarvan wef eens fouten worden gemaakt, mag mijn> inziens niet te zwaar worden gerekend. Ook he ui'oefenen van gezag moet geleerd worden en voor ieder gaat hel loeren met nel maken van fouten gepaard. De Minister van Oorlog, BOSBOOM.' De heer Schaper voegt hier aan toe: Na deze ruiterlijke verklaring beschouw ik deze zaak natuurlijk als afgedaan. Er blijkt uil, dat Prui sische manieren, al door den betrokken wachtmeester ten toon gespreid, van hoogerhand hier niet worden gebillijkt. Natuurlijk staat het stellen van bijzondere eisehen aan sprekers krachtens den staat van beleg op zich zelf hier bul'en. NIEUWE NIEDORP. Naar ons van particuliere zijde word' meegedeeld, is de heer C. Drenlh, hoofd der school te Moerbeek, ats zoodanig benoemd Ie Kockengen (prov. Utrecht). Verschillende Oorlogsberichten. EEN TEGENSPRAAK. Uit Berlijn, i April De bewering van Engelsche en neutrale bladen, dat bij de vernieling van de „Fa- laba" de Duitsche bemanning van den onderzeeër lachte om den doodstrijd der passagiers en ondanks dat ze hiertoe in .staat was, geen hulp bood, berust op leugen. Engelands handelwijze om onderzeeërs door handelsschepen te laten aanvallen, premiën uit te loven voor een welgeslaagden aanval, dwingt de onderzeeërs tot snel handelen. 'De vernietiging van menschenlevens is thans do zware plicht van de bemanningen der U-booten, die zooals Engeland zelf lot. dusver erkende,'tot nu toe'met groote hu maniteit optraden. Do verandering in Engelands op vatting is een gevolg van ontsteltenis over het feit dat de ondergang van 'de „Falaba" bewijst dat ook de veiligheid van het pessagiersverkeer 'niet meer bestaat en dus de oorlog der onderzeeërs scherper in het economisch leven ingrijpt. VERBOD OPGEHEVEN. Eergisteren meldden wij, dat de Duitsche autori teiten in België een groot aantal schepen met ladin gen voor Nederland aan de grens hadden tegenge houden. Thans vernemen wij, dat de meeste dezer schepen toelating ontvangen hebben •'om hun reis voort te zetten, en dat, in het algemeen, het ver bod van uitvoer te water Yiaar Nederland opgehe ven is. DE VERLIEZEN. Tn een redevoering -merkte do aartsbisschop van York op, dat de cijns van-den dood in dezen oorlog vreeselijk is. Men ziet wel eiken dag do vcrlies- lijslen, maar deze zijn zoo samengesteld, dat zij niet aan het volk do voorstelling geven van wat er eigen lijk gebeurt. Zij-geven niet een indruk van de ver liezen en wij zien-er niet uit, dat bijv. bij eeri divi sie infanterie van-de 400 uit Engeland gezonden of ficieren slechts 44, dat van-de 12000 man die Enge land verlieten er slechts 2330 -overbleven. Van een der dapperste regimenten met-meer dan veertig'of ficieren, bleef slechts een kwartiermeester over en van de 12001 man slechts 300. Zeker velen zouden genezen en terugkeeren naar -het fronL Maar bij iederen naam in de verlieslijsten moest -men den ken aan het verdriet, den angst en de zorg van de nabestaanden, getroffen in hun dierbaarst bezit. DE DUITSCHE DTIKBOUTEN EN DE SCHEL DE. De lezer zal zich herinneren, dat na-den vlieger aanval der Engefachen op Hoboken Engelsche bladen hebben beweerd, dat de in Hoboken vervaardigde Duitsche -duikbooten alleen langs de Nederlandsche Schelde in de open zee "konden komen. Het ,.N. v. d. D." heeft op de onjuistheid dier opvatting gewe zen en aangetoond, dab er langs het Vlaanische ka- nalennet een waterweg van Antwerpen naar Zee- brugge bestaat. Deze opvatting wordt thans bevestigd door een lezer in Zeeuwsch-Vlaanderen, die vernomen heeft, dat een Duitsche duikboot Aalten is gepasseerd, varend van Gent in de richting Brugge.- DIE IS HET LASTIGST. In ecu gesprek met maarschalk v. Hindenburg heeft deze. volgens een verslag in de Vossische Ztg. tegen den Amerikaanschen senator Beveridge gezegd„Wij mogen Rusland wel, Frankrijk mogen wij heel graag, Enge land haten wijl" Vromer, zoo merkt de Vorwarts spijtig op, voor wie de oorlog o. a. en vooral een strijd legen hot Tsarisme Is, las men andere dingen over Rusland. SUIKERZEEP. Uil Geneve meldt men aan Parijsche bladen, dat met het oog op het gebrek aan zeep in Duitschland de directeur van een groote landbouw-maatschappïj te Leipzig een brochure heeft uitgegeven, waarin hij uiteen zet hoe de in Duitschland overvloedige suiker weldra gebruikt zal worden om het vet in zeep te vervangen. DE DUITSCHE KROONPRINS. Uit Bern wordt aan de „lierl. Lokal An/." gemeld: „Men hoort nu heel weinig van den Kroonprins, maar hij heeft onder de mlli.airc kaste zijn popula riteit behouden. Alle andere denkende menschen be schouwen hem als iemand die zijn verantwoordelijk heid niet beseft en de zaken le luchtig opneemt. Er Ioopen tal van geruchten over hem, en in vele gevallen zijn die alles behalve vleiend; maar men moet niet vergelen, dat de openbare tnecning *U» Duitschland zeer veranderlijk is en gemakkelijk Ge ïnfluenceerd wordt. De Duitschers zijn dikwijls kin derlijk in hun waardeering, ondanks nun Kultur, we tenschap en organisecringsvermogen..

Schager Courant | 1915 | | pagina 1