Verlof aan militairen voor noodzakelijke landbouwwerkzaamheden. Ernstige gevolgen. mee do Britten de Boeren uit hun Zuid-Afrikaanscli© woonplaatsen hebben verdreven, zouden goed doen ac> ze tegelijkertijd in aanmerking namen wat de kenmer ken zijn geweest van HoUaiubche kolonisa.ie en hoe veet minder .inferios) die steeds is geweest dan Britsche kolonisatie. Inderdaad heeft men niet het recht te spreken van „koloniën". Als we de Boeren uitzonderen die sterk vermengd zijn met Fransche Hugenoten, hebben de Hollanders geen koloniën gesticht, zij hebben alleen kassiez-skantoren (couniing-liouses) gesticht, en dit ziin de vangarmen geweest die het moederland naar ullo doelen dor aarde heeft uitgestoken. Drie eeuwen lang hebben deze kassiers kantoren de rijkste gedeelten, der wereld leeggezogen (drained). Doch de schatten, door de Hollandsche Nabobs .gedurende zooveel geslachten opgestapeld, zijn mot onvruchtbaarheid geslagen. Niet zoodra had de Hollandsche natie, zoo groot in de 16e en 17e eeuw, zich vrijgevochten, of zij verkocht haar ziel aan Pluto. En door een soort van noodlot, neeft Holland de laatste twee eeuwen niets bijgedragen aan hot werk der beschaving; dit volk, dat in de Euro- poeschc beschaving zoo'n groote rol vervulde, heeft, zou men bijna kunnen zeggen, de Laatste twee eeuwen geen andere rol gespeeld clan een beslaande in het kweeken van bollen en tulpen. Hel heeft geen enkelen grooteu naam gegeven aan letterkunde, wetenschap of philoso- Êhie, liet eenige indirecte middel, waardoor do Hol- mdsche kolonisatie tot een groot doel heeft meege werkt. is misschien dat de schatten van Indië hebben geholpen om de doeken der groote Hollandsche schil ders te betalen. En .daarom heeft de wereld reeds bijna vergeten, dat in'de 16e en 17e eeuw de Hollanders meesteiV* waren over een reusachtig koloniaal rijk in Afrika, Indië en de beide Amerika sjuist zooals het vergoten is. dat Holland het monopolie aer vrachtvaart bezat. Dit zijn ongetwijfeld belangrijke factoren, maar in de al- gemcene geschiedenis vallen zij weinig op, en hun eicnig belang is in de 'geschiedenis van den handel." Tot zoover Sarolea's oordeel over onze kólónisa ie, zoo ver achterstaande bij de Britsche. Ik heb me zelden schuldig gemaakt aan ingezonden stukken, misschien eens in mijn leven. Ingezonden stukken zijn me altijd een raadsel, of liever, de menschen, die ze schrijven, zijn me een raadsel. Maar ditmaal ga Ik zelf een inge zonden stuk schrijven naar Evervman. Ziin wij Hollanders zooveel minder in ko'onbatie dan de Britten 'Wel, ik zou evengoed de zaak kunnen omkeeren. en zeggen: de Briten zijn, zooals ieder weel. schandelijke kolonisten vergeleken met ons Hollanders. Maar dat is nog geen bewijs. Ook zou hei weinig geven, om te zeggendie Hollander zegt er dit over, en die dat. Maar Sarolea 'moet me niet kwalijk ne men, als ik hem de woorden van den bekenden Engel se hen geschiedschrijver James Anthony Froude voor leg „Betere kolonisten of meer succesvolle dan dè Hol landers hebben nooit bestaan. Zij gedijden en waren voorspoedig, en gingen voort te gedijen en voorspoed te genie.en" tot aan het einde der 18e eeuw. Als wii hel succes der Hollanders in het omgaan met onbeschaaf de volken vergelijken met dat van ons, in alle deelen der wereld, zullen wij zien, dak, ofschoon hun heer schappij strenger is dan de onze, en ze wreeder lijkt, de Hollanders minder oorlogen met de inboorlingen hebben'gehad dan wij. Er is minder geweld gebruikt en minder bloed vergoten, en de inboorlingen onder hun bestuur zijn niet minder gelukkig of minder vlij tig geweest". Daarop zal Sarolea misschien antwoorden, dat Frou de er niets van wist, en dat als hij, Sarolea zegt. dat wij inferieure kolonisten zijn, dat we het zijn, en daar mee uil. In Welk geval ik niet meer zal antwoorden, want de grootste hekel heb ik aan die ingezonden stuk ken, waarin twee menschen met elkaar vechten. Ik heb nog nooit gemerkt, dat een van de twee toegaf, en zelfs maar ©enigszins ziin ongelijk erkende. En heeft Holland niets bijgedragen lot de bescha ving gedurende de twee laatste eeuwen r 't Is zeker waar, dat een groot gedeelte Van dien tijd onze letter kunde van weinig beleekonis is geweest. Maar aL was ze van veel beteekenis, van de tallergroo'ste beteeke- nis, welke Engelschman zou de boeken hebben kunnen lezen, tenzij ze vertaald waren f De werken van Cou perus zijn vertaald, maar is het onze schuld, als Sarolea nooit van hem gehoord heeft, en nooit van Van Eeden en Herman Heijermans r Wetenschap r Heeft Sarolea wel eens gehoord van Boerhaave (die tos in 1938 twee honderd jaar dood zal zijn) en door Every- man's Encyclopaedia de meest beroemde geneeskundige van de 18e eeuw wordt genoemd r Iieeft hij wel eens gehoord van de wet van Buys Ballot i Weet hij, dat Cosijn een van de groep Nederlandsche en Duilscihö geleerden is, die getracht hebben de Engelschen cenig inzicht Ie geven in hun eigen taalf Weet hij, dat Ber- nard ten Brink, die volgens Everyman's Encyclopaedia (ik noem dit werk met opzet 'herhaaldelijk) zooveel heeft bijgedragen tot de Engelsche taalwetenschap, een Hollander van geboorte was r Weet hij, dat de Leidsche professor Cobci een groot Grieksch geleerde was, al weer volgens Everyman's Encyclopaedia f Dat Abra ham Kuenen, eveneens professor ?e Leiden alweer vol gens ik zal maar niet meer herhalen wa', een van de grootste critici is van het Oude Testament on dat het aan zijn arbeid grootendeels is toe te schrijven dat de theorie van den Pentateuch en de geschiedenis van Israël op een wetenschappelijken voet is geplaatst Heeft hij wel eens iets gezien of gehoord van onze schilders van dezen tijd, van Israëls, Mauve enz. f Ik moet hem die dingen eens vragein in het volgend nummer van Evervman. Er zou nog zooveel meer te vragen zijn, waar ik op het oogenblik niet aan denk. Of het wa' geven zal f Ik hoop het, maar ik ben er bang voor, omdat "iemand, die beweert, dat Holland de laatste twee eeuwen zich door hiets anders dan bollen- cultuur heeft onderscheiden, misschien een beetje moei lijk te overtuigen zal zijn van zijn ongelijk. Binnenlandsch Nieuws. EEN NOORSCIIE BARK GETORPEDEERD. Te Hoek van Holland heeft het Noorsche stoom-, schip „Unita" gisteravond 11 man aangebracht van de eqninage eener Noorsche bark, die getoipedeerd is. EIEREN. Men meldt uit Barneveld aan het Hdbld. Dat de eierkooplui de bakens tijdig hadden weten te verzetten, toen zii het getij zagen verloopen, kwam tien kippenhouders heden, op onze bekende eiermarkt zeer te stade. Nu Engeland namelijk niet meer te be reiken is, zenden de handelaars hun eitjes naar Dui sch- land. waardoor de verkoopeis ook nu weer fl.nke prij zen Konden, bodingen. Wel echter keek menigeen vreemd op, toen hij vernam, dat voor bruine eieren, waarop de Engels dien zoo zoor gesteld zijn, thans niets meer te maken viel dan voor gewone witte, aangezien de Duitschers minder op kleur schijnen te letten. Alles hU eengen omen, waren die boortjes evenwel ook nu weer zeer tevreden. In aanvulling van mijne bekendmaking betreffende het indienen van verzoeken voor buitengewoon verlof aan mij, deel ik nog mode dat militairen, die reeds een verzoek indienden bij den Minister van Oorlog, den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht of hunne Korps commandanten, zich niet tot mij moeten wenden, ornaat deze verzoeken toch aan mij om advies worden ge zonden. Herhaalde malen komt het voor, dat ik van één militair twee verzoeken krijg en soms zelfs drie. Wan neer nu weer opnieuw verzoeken tot mij gericht wor den, dan werkt dit zeer belemmerend. Bij de verdere regeling van de verloven strekken dergelijke handel wijzen niet tot aanbeveling en kunnen voor de personen in kwestie van ongunsligen invloed zijn op de toe kenning van verloven. Verder meld ik nog, dat bij nadere regeling is over eengekomen, dat de leiders v&n tuinbouwbedrijven waaronder ook de koolbouwers zijn te rekenen zich moeten wenden tot den Minister van Oorlog. De inmiddels door mij ontvangen verzoeken van deze militairen jtfjn door mij doorgezonden. G. NOBEL. Lutjewinkel 1 April 1915. BESCHIKBAARSTELLING LEVENSMIDDELEN. De gemeenteraad van Wormcr heeft aan, den bur gemeester een crodict verleend van f 2500 ten einde aan de on- en minvermogende inwoners brood te ver strekken tegen prijzen van vóór de mobilisatie, met gebruikmaking van het aanbod van he rijk aan de burgemeesters om de helft in de kosten bij te dragen. Als .on- en minvermogend woiden beschouwd zij, die volgens de kohier der gemeentelijke inkoms enbe.as ting geen inkomen hebben van f 900, waarbij nog kom f 25 voor ieder kind beneden 14 jaar. Onder de rege ling zal ongeveer 80 pet. vamde bevolking vallen. Tarwemeel en tarwebloem wordt aan d bakkers verstrekt tegen priizen van vóór de mobilisatie, die in verband niermede verplicht zijn de broodprijzen .e verlagen. AVI KRING EN. Yerkooping ten overslaan van notaris Obreen, ten verzoeke van de familie Jb. Jz. Koorn, ten huize van den heer C. de Wit. Een houten gebouw, ingericht lol woning met erf, groot 2.97 Are, hoogste bieder J. Bakker f 180, ge mijnd J. Bakker f 183. Een huis en erf en grcmd? groot 5.80 Are, hoogste bieder J. Bakker f 950, gemijnd D. Koorn f1140. WIERINGEN. Door het bestuur van de posterijen is op het eiland een derde postdienst ingevoerd^ zoodat behalve de gewone morgenpost (ongeveer o uur) en middagpos! ongeveer 2 uur) van Hippolytushoef thans, ook nu om 10 uur 5 minuten te Hippolytushoef een post aan komt en vertrekt. De couranten en brieven, welke met de 10.5 uur post aankomen, worden ech er niet be steld en 's avonds met de avondpost besteld. Belang hebbenden kunnen echter dien post tussohen 10Va en 11 uur v.m. afhalen, 't Een en ander is dus een flinke vooruitgang. IV lERINGERWAARD. Hel nieuw opgerichte Nut „Burgerkring" wier leden tal thans reeds is geklommen tot 72, hield Woensdag haar laatste bijeenkomst in het lokaal van den heer D. Haverkorn. Ongeveer 150 personen waren aan wezig. De heer N. Oort, die voor dezen avond de lezing zou doen, had hiervoor gekozen: De arme Visschers, van de Genestet. terwijl de heer A. Rob als bijdrage ten beste gaf Elises vlucht, dramatische schets van B. ter Haar. Beide heeren verwierven een welverdiend applaus. Hierna werden nog verscheidene stukjes en voordrachlen met zang ten beste gegeven. Alles bij elkaar genomen hebben de aanwezigen wederom een pleizie- rigen avond gehad. OUDESLUIS Donderdagmorgen geraakte de arbeider A. S. alhier, werkzaam bij den. neer K. de Wit te Anna Paulowna, door het onverwacht vooruit loopen der paarden, onder een met grond beladen driewielae kar. Met een ernslige beenbreuk en heupontwrich'ing werd hij opgenomen en is op raad van den spoedig ontboden dokter, direct naar Alkmaar vervoerd. DE '/AANSTROOM". Bij een evenlueele behandeling van de zaak van de „Zaanstroom" voor een Duitscn prils gerecht bestaat naar wij vernemen, bij de directie der „Hollandsche Stoombootmaatschappij het voornemen, om zich, 'wat het schip zelf betreft, te laten vertegenwoordigen door een Duitschen rechtsgeleerde. Waar en wanneer net prijs- gerecht zitting houdt, is nog niet bekend. Onze gezant te Berlijn zal daarvan kennis geven aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Vermoedelijk zal het prijs- gerecht zitting houden in Hamburg. Naast de procedure over het schip komt die over de lading, waarbij "niet minder dan 244 zendingen en dus evenveel belangen gemoeid zijn. Hierbij' zullen zicli allerlei ingewikkelde quaesties voordoen, want bij de diverse zondingen is de wijze van betalen en daardoor de eigendom natuurlijk geheel verschillend. De 244 personen, die bij deze vrachten betrokken zijn, moe ten voor hun belangen opkomen. Misschien zullen zij zich vereenigen en dan een vertegenwoordiger aan stellen,'om voor hen te pleiten. Met een eventueel verbeurd verklaren van schip en 'lading is niet minder dan ruim een millioen gd- moeid. Met belangstelling kan dus de behandeling van de „Zaanstroom"-zaak voor het Duitsche prijs gerecht afgewacht worden." Hdbld. eiken steen in zijn hersens wilde prenten, zoo scherp en met aandacht bekeek hij alles. In het- bosch stapte hij af. Hij sloeg den teugel van het; paard om een boom en-ging op den omge vallen boomstam zitten, die daar juist aan den weg lag. De kin in de hand 'gesteund, de oogen naar de licht ruischende boomtoppen gericht, zat 'hij langen tijd daar. Van den anderen kant van het bosch klonken de bijlslagen van de houthakkers -'en het scherp geluid van de zagen hem tegemoet. Het deed hem pijn deze geluiden te hooren. „Het landgoed, ons thuis, is voor ons verloren hoe of het ook loopt," zeide hij eindelijk halfluid voor zich heen. Hij stond langzaam'op, nam de teu gels van het paard en 'sprong in den 'zadelZijn besluit stond vast. Na het avondeten deelde hij zijn oom zijn beslissing mee, dat hij zijn voorstel 'aan nam en met Hilde naar Hinrichshagen zou trekken. Heinrich von Krochert hoorde wel aan zijn neef hoe zwaar hem dit besluit *viel. Hij legde 'hem de hand op den schouder. „Ik weet, hoe-het daar bin nen bij je gesteldis," «zeide hij ernstig. „Zoo voelde Ik ook toen Malchow verkocht werd slechts nog erger, want daar kwam veel 'bitterheid en boosheid bij. Geloof mij, mijn jongen, je verlaat -wel een vaderhuis, maar je komt terug in je oude ware om gevingje vaderland." Hans -Henning antwoordde niet. Zijn gelaat hel derde ook niet op. Hij verloor niet alleen Roode 'bosch, maar ook de hoop om ooit Sitta de zijne'te mogen noemen. Hoe zou hij het kunnen 'wagen, het teere, 'verwende j meisje een leven aan te bieden dat slechts uit moei te, arbeid en ontzegging zou bestaan. Nadat het besluit eenmaal was gevallen, vorder den de maatregelen tot den verkoop vlug. De vennoot schap verklaarde zich bereid Roode bosch plus in ventaris en inrichting voor een voordeeligen prijs te koopen, De 'oude Krochert was taai, hij liet 'niet los, totdat voor 'ieder meubelstuk een beste prijs was bepaald. -1 Ilse mocht voor haar 'uitzet kiezen wat 'zij wilde. Maar Hilmar verklaarde, dat hun etagewoning in Ber lijn onmogelijk zulke zware meubels kon bergen. Zij moesten alles maar verkoopen. Hilde deed het pijn al die-mooie meubels, het lin nengoed, de keukeninrichting, alles te moeten ver liezen. Zij en Hans Henning ehielden-eenige dingen uit vaders 'kamer en Hilde's salonnetje. Dat was voor-de enkele vertrekken in Hinrichshagen voldoen de. Ilse werd in den onaangenamen tijd van verhui zen naar de Bodenhausens gestuurd. Zij bood wel is waar aan haar broer en zuster te helpen, maar daar Hilmar zoo 'dikwijls kwam. was men eigenlijk blijde, beiden kwijt te zijn. De'bruiloft zou in Mal- plaats hebben. nans Henning wist niet, of hij persoonlijk in Glückstadt afscheid wilde -nemen. De erfprinses ver zocht het hem vriendelijk, dat te doen, maar toch besloot hij maar een brief te schrijven. Hij voelde niet dc kracht te hebben om kalm 'voor Sitta te treden. Hij beloofde later nog eens persoonlijk in Glückstadt te zullen 'komen, nu was hij met zakeq en'zorgen overladen. De laatste - dagen in Roode -bosch waren voor al len verschrikkelijk. In-huis zag het-er alles behalve gezellig uit.. Alle meubelen waren ingepakt, andere voor de verkooping in een hoek geschoven, kisten, hooi, stroo, alles lag rondom. 'De vertegenwoordi gers van de vennootschap bekeken ieder hoekje om DE ZONDAGSWET TE NIJMEGEN. Men schrijft uit Nijmegen aan de Tel. Geheel onverwachts is dezer dagen door B. en W. van. .Nijmegen een verbodsbepaling uitgevaardigd tegen hel geven van publieke, d.i. voor celd toegankelijke, vermakelijkheden op Donderdag 1. Vrijdag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 April (lslen Paaschdag). Klaarblijkelijk wordt me: dit besluit, in navolging van andere plaat sen, ten deele beoogd het van Boven af invoeren van de z.g. Stille Weck. en voor zoover de genoemde eers'e drie dagen betreft, kan men er vrede mee hebben. Maar roo-le verwondering en in broeden kring antevredón- eid heeft hot feit verwekt, dat het verbod ook den eersten Paaschdag geldt, zoodat hier de verouderde Zondagswet door de gemeentelijke overheid wordt toe gepast. Men vraagt zich af, waarom in het voor twee derden rKatholieke en yerder grootendeels vrijzinnige Nijmegen deze puriteinsche maatregel in het leven ge roepen is. Het circus Carré, dat juist voor den eersten Paasch dag zijn openingsvoorstellingen hnd aangekondigd, heeft aanzegging gekregen eerst op den tweeden Paaschdag zijn deuren voor het publiek te openen. HOEFIJZERS VOOR DUITSCHLAND. Men meldt aan „De Nieuwe ,Ct." Door een zekeren Steltikow zijn hier te lande be stellingen gedaan voor eenige millioenen hoefijzers, waarvan de levering moet geschieden vóór Juli a.s. Reeds sedert weken worden die ijzers bij' honderd- duizendtallen uitgevoerd. De heer Steltikow heeft dit werk aan een Amster- damsch en een Rotterdamsch tusschenman gegeven, die op 'hun beurt grooter en kleiner smederijen orders hebben gegeven. Het ijzer voor het aanmaken van het hoefbeslag noodig wordt naar gelang der behoefte uit Duitschland hier aangevoerd. De eigenwerkers ten plattelande vooral hebben de handen vol werk. dat echter zeer slecht wordt betaald. Terwijl immers de gewone prijs (die naar men ons vertelde aan den heer Steltikow wordt betaald) ca. 35 cent per stel bedraagt, worden deze ijzers thans ge leverd voor prijzen varieerend van 24 to' 17 cent. Van verschillende zijden worden dan ook pogingen gedaan om de gesloten contracten gewijzigd te krij sen. Vooral ook omdat een groot deel der geleverde noefijzers wordt afgekeurd, wordt in vakkringen ge vreesd, dat 'en slo'te „ramschers" zullen pogen de af gekeurde hoeveelheden voor nog lageren prijs machtig te worden. Behalve de gewone ijzers worden ook de groote hier vervaardigd, bestemd voor de zware trekpaarden. Na'uurlijk wordt voo-r die grootste so-ort een veel hoógcr prijs betaald1. ST. MAARTEN Dinsdag hield de afd. St. Maarten van den Bond voor Slaa'spensionneering hare propaganda-avond in het lokaal „Rust en Lust" alhier. Is men gewoon zulk een avond veel bezoekers te Zien, thans was de kolf baan geheel .gevuld. Door ziekte van den voorzi 'er, werd de vergade ring geopend door het bestuurslid de heer L. de Pee, die na zijn openingswoord het Symphoniegezeischap „Ons Genoegen" de gelegenheid gaf een paar num mertjes muziek ten gehoore te brengen, welke als al tijd j keurig worden gespeeld. Na dit werd opgevoerd he! löo nc-Ispel in twee bedrijven„Kerstnacht". Het was wel geen propagandastuk, maar veel beter viel het in den smaak van het publiek dan d'e z.g. propagvndt-s'ukken Hel geheel werd uitstekend opgevoerd en pakkend ge speeld Hetdaverend applaus was dan ook ten volle verdiend. De heer Ds. Smnighe Damsté van Dirkshom hield daarna zijn bekende rede: „Oorlog en Vrede" op de hem e:gen voortreffelijke wijze. Werd door den heer Damsté he' gruwzame van he' soldatenleven geschetst, wat nu volgde was wel de hu moristische zijde, neergelegd in hel kluchtspel in één bedrijf: Jb. Beijens. Dit was -lachen, lachen en nog eens lachen! De tooneellislen hadden alle eer van hun werk. Na nog een paar nummers muziek door het strijk orkest gehoord te hebben, wérd déze goedgeslaagde ver gadering met een woord van dank gesloten. (Door te la'e ontvangst eerst heden geplaatst.) Verschillende Oorlogsberichten. GETORPEDEERDE ENGELSCHE SCÏIEPEN. l'it Londen, 4 April. Toen het stoomschip Crown of CastJe, van Newfoundland naar Havre, de duik boot zag, riep de kapitein vrijwilligers op om te sto ken. Drie kwartier duurde de vervolging. Toen trof fen schoten de brugkajuit. 'De bemanning kreeg een half uur om te ontkomen. Het duurde twee uur voor dë Duitschers met kanonschoten en bommen het schip tot zinken hadden gebracht. Twintig Chi- neesche stokers waren zoo ontsteld, dat zij niet kon den meedoen aan het vaart maken. De -"bemanning van de duikboot pochte er op, dat zij de -Falaba in den grond had geboord. Zij jouwden en schreeuw den hatelijk: „Britannia'rules the wavesl" Een of ficier zei: We hadden eerst -plan jullie allen in den grond te-'schieten, maar we besloten ten slotte jullie een kans te geven. De'bemanning roeide 6% uur voor ze werd gered. 1 De Crown of Castile had veevoeder aan-boord. De duikboot, die het schip Dinsdag bij de Scilly-eilan- den tot zinken bracht, --was de U 28. Het nummer was overgeverfd, maar van dichtbij nog -'te onder scheiden. De Crown of Castile liep op zijn best 12 knoops slechts. De officier van de duikboot zei te gen de Engelschen, dat zij in vier dagen zeven sche pen in den 'grond hadden geboord, en voegde er sarkastisch bij: „Britannia rules the waves, ehl" Waarop een stuurman antwoordde-met de woorden van minister Asquith: „Wait and see" (wacht een beetje). De Flaminian liep -'niet harder, De eerste stuur man van dat schip schatte de vaart van de U 28 op 17 knoop. Toen-de bemanning het-schip verliet lag het Deensche stoomschip Finlandia 'dichtbij te wachten. Het -nam baar vervolgens op. De U 28 loste 28 scshoten op 'de Flaminian, die, zoover de Engelschen konden zien, geen uitwerking -'hadden. Tenslotte was er nog een torpedo noodig. 1 N. R. Ct. de beste plaaTs voor de fabriek die zij wilden bou wen, uit te zoeken. Hans Henning verdroeg dit alles met uiterlijke kalmte, maar elk uur van dezen laatsten dag was oen marteling voor hem. Het was een verlichting, toen eindelijk 't oogen blik van vertrekken aanbrak. Heinrich von Krochert en Rilde waren reeds te 'voren naar Malchow ver trokken. Ilse bleef nog bij de Bodenhausens. Trots alle ellende 'en teleurstelüing vond Hilde er een ge noegdoening in, dat 'zij in de toekomst voor haar broeder kon Teven. Zij zou 'slechts aan hem den ken, voor hem zorgen cn het-hem op Hinrichshagen zoo aangenaam en gezellig mogelijk maken. Zij bad nooit veel aan zichzelf gedacht en de ineenstorting van baar vaderhuis deed 'haar het meest leed om Hans Henning.-Ilse ging haar eigen weg, die leed er nauwelijks onder, maar'om Hans Henning het ver lorene zooveel mogelijk te vergoeden, daarvoor wil de zij nu al haar krachten inspannen. 1 De stemming van Heinrich von Krochert werd hoo langer hoe-opgewekter hoe meer-hij en Hilde Malchow naderden. Een ademhaling wan verlichting en blijdschap-verhief zijn borst toen hij het vlakke landschap van de Mark voor zich zag opduiken. „Zie je kind, nu ben je in'mijn vaderland," zei- de bij met een stralend gezicht tot Hilde. Het rijtuig dat hen voor het station wachtte zag er zeer eerwaardig uit, 'de banken met bleekgrijs damast overtrokken en voor de kleine ruiten groene zijden gordijntjes. „Alles goed thuis, Jochem?" vroeg Heinrich von Krochert. Hij klopte de beide -dikke bruine paarden op hun hals. „Jawel, mijnheer, alles in-'orde." VERLOREN DUÏTSCTÏE ONDERZEEëRS EN VLIEGTUIGEN. Uit Parijs, 1 April. De „Agence libera" te Rome meldt, dat van Berlijn terugkeerende reizigers ver klaren, dat hooggeplaatste-militairen erkenden dat Duitschland sedert het begin 'der vijandelijkheden veertien onderzeeërs, 'negen bestuurbare luchtsche pen en een honderdtal vliegtuigen verloor. HEI VROUWENLEGER. Aar» den oproep aan de vrouwen om zich aan te melden voor oorlogswerk Wordt door velen voldaan. Bij de arbeidsbeurzen hebben zich al -ver over de 20.000 vrouwen doen inschrijven. 'Onder deze zijn tal ^an vrouwen uit de gegoede klassen. Een aan tal meldden-zich aan om dienst te doen als ehuuf- feurs, vele -anderen verklaren zich bereid bureau werk te verrichten. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. tiisprakeji 1 April 1915. P. A. E. IL, Zijdewind, P. H.. Anna Paulowna, C. B., Koedijk, Mot.R. f 2 of 2 d. II. S.. Zijdewind Ui. teruggave aan ouders. S. F. S., Anna Paulowna, t:-' Sr., T 8 of 3 d. C. II.. S. P.' C. v. d. L.. A'. C C. W., P. K., Anna Paulowna, Mot.R. f2 of I: C. K, Anna Paulowna Prov. Regl.. f 1 of 1 d. J G.. Heerhugowaard, 453 Sr., 10 d'. hecht. J. B., Wir- ringerwaard, Prov. Regl. Trekh.wet, 3 m. f 1 ot 3 m. 1 d. C. M., Sehagen, Mot.R., teruggave aan oudoiG P. K., Sehagen, Pol.wet, f 6 of 3 d. J. d. N., D. K., Sehagen, Mot.R., 12 of 2 d. C. K.. Kolhora, Mot.R., teruggave aan ouders. J. B., Barsingerhoni. Pol.wet, f 10 of 2 d. P. K., gedetineerd te Alkmaar, 453 Sr., 10 dagen hechtenis. H. J H. S.. Anna Paulowna, Pol.verord., f3 of ld. M. P., Opmeer C. B., Koedijk, Mot.R. ,f 2 of 2 <L 3 r^erlijke Stand. GEMEENTE \VARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1915. Geboren: Theodorus Egberius, z. v. Pieter Mosch en Wilhelmina Hoebe. Jotëmnes Jacobus, z. v. Pietcr Klant en Geertje de Moor. Maria, dochter van 'Hagger Duinmeijer en Trijntje Menk. Maartje Hendri, d. v. Jan Nieuwenhuizen en Dieuwerlje Swart. Ondertrouwd en GehuwdJacob Rol, 26 jaar, visscl.er en Catharina Siewerlsen, 20 jaar, zonde»- beroep, beiden alhier. Overleden: Maartje Kamer, oud 71 jaar, echt gen. van Jan Brouwer. Adrianus Groot, 3 mnd., z v. Pictcr Groot en van Maria de Ruijler. Pieter Mosk oud: 79 jaar, wedn. van Grietje van Sehagen. Pietcrtj? Op meer, oud 60 jaar, weduwe van Diik van Duin, wo nende te Harenkarspel. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven ged-urende de maand Maart 1915. Gehuwd: Abraham Doorn to Zijpe en Corncliu van Eeten alhier. GeborenGerril, zoon van Comelis van der Oord en Maar'je Heggelaar. Overleden: Elizabeth Veldboer, doch'er van Pieter Veldboer en Norit je Bommer, 13 jaar. Wijbren Ilieni.s; r„. ongehuwde zoon van Matheus lliemstia en NamkJ Siderius, 19 jaar. Genit van de -Oord, zoontje van Co-melis van dor Oord en Maar'jc Heggelaar, 19 mnd. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1915. Geboren: Geertje, dochter van Aria S'.ruijf en vat) Jan'je Dekker. Ondertrouwd: Willem Slikker en Trijn je Bonntjes- Ar ie Eriks en Maartje Boon'jes. Getrouwd: Jan Kooii en An je Westerman. Overleden: Pieter Bood, oud 22 jaar, zoon van Pie'cr Bood en van Neelje Sluis. TrijDtje Talos, oud 80 jaren, dochter van Genit Tates en van Maarije Go- vers. beiden overleden. Pieler Jongejan, oud 70 jaar. eehlgenoot van Grie'je Ruig. Dirk Wagenmaker, oud 67 jaren, echtgenoot van Dieuwerlje Peetermans. Reclames. Lijdt gij aan rugpijn, hoofdpijn, duizeligheid, prikkel baarheid, slapeloosheid, vermoeidheid reeds 's morgens bij het opstaan Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregeld de schadelijke onzuiverheden uil he'. bloed afscheiden. De gevolgen hiervan zijn verschil lend naargelang van hel gtetef van den lijder, want de onzuiverheden tasten eerst het zwakste punt van hel gestel aan. Bij ecnigen taston zij de spieren en weefsels aan en veroorzaken zij prjn in den rug, de zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de gewrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, zenu w pijnen). Bij andere kristalliseercn de onzuiverheden zich in .de nieren of blaas en vormen zij graveel, aan geduid door troebele of beslagen urine, bezinksel ï:i net water, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voortdurende aandrang tot Jooziiig. branderige pijn, verstopping dei- urinewegen !-•• 'ot niersteen. Ook kan het zich voordoen, wa'er niet wordt afgevoerd, waardoor blazen on<! L oogen, opzwelling der voeten, enkels, polsen, boor^u enz. gevormd worden (walerzucht), terwijl het ook kan voorkomen, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verla'en (albuminerie). Die eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan dus ernslige gevolgen met zich brengen en onmiddellijke verzorging Is derhalve noodzakelijk bij het optreden der eerste verschijnse len. Fosler's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en stellen haar in staat om voortaan volkomen alle schadelijke sloffen uit het bloed' te filtreer en, waar door zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Behagen verkrijgbaar bij .T Rotgans, Drogisterij „Hot Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan po-twissel a f1.75 voor één, of fio.— voor zes doozen. Eischt de echte Fester's Rug. pijn Nieren Pillen, weigert elke dons, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. „Wc'nu, vooruit dan." De wagen zette zich langzaam in beweging. De raderen zonken diep -in het mulle zand weg, over den 'omtrek legden zich grauw en zacht de eerste schaduwen der schemering. F.en eigenaardige zwaarmoedigheid ligt er ever zulk een landschap in de Mark alles vlak. stil. wijd en ^ruitgespannen onder den bleeken nenmt. De rit van het station naar Malchow was ln wer eldlijkheid niet ver, zij scheen Hilde, die met moeheid en droefheid had te kampen, eindeloos lang. Zi.j haal de verlicht adem, toen zij de eerste huizen van het dorp naderde. De huisjes waren met stroo en riet gedekt en ook bet plaveisel van de straten liet nog alles te wenschen over. De koetsier sloeg luid met de zweep naar de dorpshonden, die als razend de paarden aanblaften. Het -landgoed Malchow was een lang huis van een verdieonig, de bovenste ruimten waren slechts diensttodeukamers. Voor de deur lagen een paar groote honden, die hun h^er en 'meester met ecu vre'igdugc-ln.il begroetten. Uilde stond eerst als verdoold, liet geblaf van de honden en bet luid geroep van oom: „wil Jelui wel eens r-lil zijnI" daar-* tusscben U'Cdere hearcetingswoorden tot een jong meisje gericht, dat hen vanuty de gang was tege moetgekomen dal alles verwarde haar. „Dat is mijn Karola, Hilde!" zeide oom Heinrich en legde zijn arm om de slanke taille van het Jonge meDje, dat vriendelijk lachend tot hem opzag. Hot licht van de lamp, die de bediende hoog ophield, viel op haar gelaat Hilde nam haar scherp qp. l>e nieuwe nicht interesseerde haar natuurlijk. Wordt vorvolffd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6