Schap Courant. Fa. D. A. W1SSEUNK, Alkmaar. Een Schiidersknecht een Boerenknecht, een Boerenknecht, een jiings Knecht, en een Boerenknecht, een beste Trekhond, Mejuff. H KODT-Jongkees, Zaanlandsche Spaar- en Voorschotbank, 50 000 Kilo Hooi, Meid-Huishoudster een Werkman, rood- en Beschiut- bakkersknecht, verhuren. vergoeden: Hooi en Stroo Dames- en Kinderhoeden, slecht eiwitstaai. Wie een waarborg wil hebben, dat hij uitmuntend eiwitstaai ontvangt, die gebruike uitsluitend Dames- en Kinderhoeden. Zaterdag 3 April 1913. 58sfe Jaargang No. 3367. DERDE BLAD. Schetsen uit de Rechtzaal. „Hausse" en „baisse". Toen tusschen zes uur en halfzeven de telefoon begon te rinkelen in het vertrekje naast de huis kamer 't „Kantoor" noemde Steven hetsteeds pratend van z'n beide kantoren, éen in \de city" en het ander aan z'n „particulier adres" toen wist Marianne wat er komen zou. Ze was er al zóó aan gewend, dat ze dacht: och, eigenlijk moest ik hem maar laten schellen. Ze kende 't al van-buiten, 't praatje, vijf dagen in de week volgend... „Zeg vrouw, ben-jij daar?... Ik kan onmogelijk komen eten, hoorGewichtige con ferentie. Prachtzaak Geen seconde te verliezen... FTé Hoe laat? Tja, hoe laat, hè P Zoodra ik klaar ben. Ik heb nog geen stuk gegeten. Is me dat een sjouwen en ploeteren.. Nou tot straks dan... Adieu 1..." Tn het begin had ze geprutteld, ge soebat, gesmeekt, gedreigd, ook wel, dat ze weg zou gaan... Niets had gebaat Soms midden in deu nacht kwam Steven thuis meestal in stemming van man, die geweldig aan de fuif is geweest. QpK wel ceus per taxi op per „karretje", met verhit gezicht eu lodderige oogen. 't Gebeurde ook wel, dat zij hem naar bed moest helpen, zóó ver was-ie weg. En hij brabbelde dan van prucht- zaken, die hij dan gedaan had. Reuzewinst gemaakt. Vijf-, zeshonderd gulden verdiend. Over een dag of drie zou 't „cash" zijn. Marianne had geprobeerd er tegen-in te gaan. 't Was en bleef vruchteloos En eens was Steven woest geworden, toon ze bodsermoentje begon. Had een stoel gegrepen. Toen was ze weggevlucht. De straat op. Had in naohtelijk uur rondgezworven. De kille regen Hroomde neer. Zij had geen parapluie meegenomen Liep snikkend rond te dwalen... Dat een agent naar haar toe was gekomen, vragend wat er gebeurd was... Ze had zoo raar, angstig-verward, gedaan, dat de man het zaakje al te vreemd vindend hiyir had verzooht, maar eventjes een eindje inee te loopen. Naar het bureau. Agentje moest daar 't, zune van hebben.En toen zij weigerde, had hij plotseling haar arm gegrepen. „.Ta juffie, ik kan er niks aan doen. 't Is nu halfdrie... Heb-je geen thuis P" „Ik ben mevrouw Koenders, uit de Wilgestraat, bier-vlak-bij..." had Marianne erkend. En agentje .wilde proef op som hebben. Zij had huissleutel en Agent zou dan zien... En iu haar opwinding, wanhoop, had ze 't verteld. Dat meneer zoo opgewonden was geweest... Een heeren-partijtje, een soiréetje... Agent begon te begrijpen. Liep met haar mee. En bleef nog 'n heele poos vóór 't huis heen en weer drentelen Zij sloop naar boven, doodsbang dat Steveu nog wakker zou zijn. Maar het zware geluid vau z'n snurken drong tot haar door. Zijsloot zich op in de huiskamer, en bleef daar zitten, zachtjes schreiend, over haar machte loosheid. Want hij had 't haar al eens verweten. Van vier jaar geleden. Toen hij Jan, haar broer, had geholpen met vijfhonderd gulden. Die vader hem, iu payeraenten en met de rente, eerljjk had terugbetaald. Maar Steven was toen tooh maar de goeie man geweest. Vader wist het totaal bedrag bijeen te breugen. En ala 't er niet binnen acht dagen geweest was, dan zou Jan z'n patroon van d: zaak „werk hebben gemaakt". Waren zij alle maal ongelukkig geworden. Zou haar zuster Mien d'r engagement hebben zien verbreken. Die aan staande sohoonpa van Mien was zoo'n strenge, harde kerel. Die zou ervoor bedankt hebben om zijn zoon te laten trouwen met „de zuster van een dief"... En steven gebruikte dat ongeluk als middel om Marianne „zoet te houden". Als zij opstoof, hem z'n leventje verweet, dan kon-ie met zoo'n tergend-sarcastisch lachje zeggen: „Nou-nou, een toontje lager, asjeblieft. Zóó zou-je vier jaar geleden óók niet gesproken hebben tegen mij, hè Toen was Steventje zoo'n nobele vent, hè Die brave Jantje uit de kast moest houden!... Och, och, wat was 8choonpa toen onder een hoedje te vangen. En schoonmama viel Steventje om den hals. zoende en pakte schoonzoon... Ja-ja, als de roè van den rug is, dau krijgen de menschen praats En óók had hij eens uitgeroepen, dat „iemand, die een broêr heeft... Een broêrtje... Etcetera... Die moest een lager toontje aanslaan!..." In de donkere, kille huiskamer zat Marianne, in een shawl gewikkeld. Slapen kon ze niet. Ze zag al-raaar vóór zich dat vuurroode. door den drank verhitte gezicht van Steven, en die dreigende, woeste oogen De wilde, bestiale expressie van die oogen.. En zij dacht eraan, hoe zij met dien man verder nog door het loven moest gaan. Nog vele jaren misschien Zonder zioh aan de ellende te kunnen ontworstelen Hij had haar in z'n macht.. Morgen oohtend, klokslag tien uur, moest ze weer op haar post zijn Na kleine Fietje te hebben gewasscheu en aangekleed Steven gaf haar heel krapjes huishoudgeld. Soms zóó'n schijntje, dat ze er geen raad mee wist. Voor kleine Fie geen kleêrtjes kon aanschaffen. En geen „versterkende middelen", zooals dokter had voorgeschreven. Fie d'r koontjes waren wasbleek on soms kuchte het kind. dat de sohrik haar om 't hart sloeg. Zij daoht aan de' mogelijkheid, dat het kind zou sterven. Pa en moe dood zouden zijn. Ze alleen met Steven zou overblijven... De gedachte deed haar rillen. Ze had een betrekking gevonden, heel lang bezoldigd, maar 't stelde haar in de gelegen heid om eitjes voor kleine Fie te koopen. En te zorgen dat het anaemische meisje goeie, warme kleertjes had... Elke week kreeg zij haar salaris. Eu dan zorgde Marianne, dat ze het geld uitgaf vóór haar thuis komen. Want Steven, die tegenover de wereld de „allures"^ aannam, het „air" van een tamelijk- welgesteld „effecten-man", was niet te fcrotsch om Marianue haar salaris af te nemen, als-te even kon. Zelfs was 't gebeurd, dat hij achter haar om bij de kas haar salaris had geïncasseerd. Toen Marianne zich een uur later aanraelde, toonde men haar de quitantiemaar toen had ze ten einde raad vertrouwelijk met den patroon gesproken. En het gevaar was ontweken voor de toekomst... Met verdrietig-lusteloos gebaar nam zij de telefoon van de haak „Hen-jij daar?" „Lk weet 't al, Steven... Laat maar, hoor!... Je kunt onmoge..." „Nee!" zei een gejaagde, heesche stem", geen kwestie van. Ik kom dadelijk thuis. Moet je dringend spreken... Neen dringend.Moet-je vanavond nog naar 't magazijn „Neen* zei Marianne, ontsteld door 't onge- wone," vertel me nou maar liever dadelijk, wat is er aan de hand? Weer een praohtzaak, zeker, waarvoor jo uit de stad moet?... Je koffertje pakken ,'t Is geen gekheid, Marianne* zei de vreemd- gejaagde stom," ik verzeker je... blijf thuis. Ik kom dadelijk". Hij was weg En zij voelde, dat er iets dreigde het autoritair-stroeve was niet in zijn doen geweest. Der had Steven iets zoeterigs, vrindelijks in z'n praten, dat zij niet van hem gewend was... Rus teloos, angstig geworden, liep. zij in de kamer op en neer... Daar was hij. Ze hoorde hem de straatdeur openen. Zonder voeten-vegen naar boven hollen... Zijn oogen hadden een schuwe, wilde uitdrukking. En hij zag doodsbleek. Zijn handen boelden. Hij ging naar het>. buffet, en schonk zich klare in, dronk twee, drie glazen achter elkaar, ijsbeerde door de kamer... Marianne wachte. Toen bleef hij eensklaps vlak voor haar staan, handen in broekzakken, rinkelend met z'n bos sleutels „Ik bon naar den bliksem!" zei Steven, scherp beglurend, welken indruk z'n woorden op haar maakten. Hij zag dat zij wit werd van schrik. Besefte n;et, dat zij eukel en alleen dacht aan kleine Fie 'Verbeeldde zich in z'n ijdelheid dat haar >chrik onrsproot aan liefde vo >r hom.. „Versta-je mij?" zei hij, "ik ben verloren". Zij zag hem aan met koelen blik. Er ontkiemde iets gevoelde zij duidelijk van vreemde vreugde over z'n wanhoop zelf. Ze had niet geweten, de gemartelde vrouw, dat zij hem zoo haatte.. Er was geen zweem van deernis met hem in haar /.iel Alleen kleine F e, die haar middagslaapje nu deod. stond haar nu voor deu geest... Hij keek schuw om zich heen. Kwam toen met z'n gezicht vlak bij haar oor. En vertelde. De alcohol stank drong iu haar neus, dat zij ervan w ilgde. Hij vqrtelde van z'n jongste „transacties", 't Leek zoo veilig als de Bank. Een zaak, waar-ie op z'n minst drie lapjes van-duizend aan had moeten verdienen. Toen was tegen aller ver wachting de „baisse" gekomen De oudste, raeest-geraffineerde beursvossen hadden zoo-iets niet kunneu voorzien. De baisse... Eu dat was de ramp, want hij had vast rekenend op de hausse.. Enfin, hij zat er in Was er gloeiend bij. Steven kon, met allerlei gescharrel, nog wel iets bijeenharken, schoon ook dit weer uiterst gevaar lijk was. Maar vierhonderd pop moest-ie hebben, voor overmorgen. Andera volgde plainte... Zij begreep. Wist slechts niet, waarom hij haar dat alles zoo haarfijn uitlegde. Haar, die nooit iets vau z'n zaken te hooreu kreeg. Zij waohtte af. Toen ging .Steven uaar z'n „kantoor", kwam terug met een revolver in de har.d. „Zie-je darP" vroeg hij, „weet-je wat dat is P" Ze deinsde onwillekeurig terug, was echt-bang voor hem... En hij richtte den loop van de revolver tegen z'n slaap. „8t*vengilde zij, denkend aan kleine Fie... Hij glimlachte, nog steeds vermoedend, dat ze voor zjjn leven vreesde... •Wees maar niet bang!" riep hij uit, "nog niet. Dat komt morgen. Tenzij je vader mij aan het geld helpt... Heeft-ie 't niet? Heeft-ie goenluBt? Best. Dan gaat 't van pief-paf. Maar... Maar... Eerst zal zal de patroon van Jantje weten, wat voor sinjeur hij in z'n dienst heeft. En dat de schoft Steven Koenders, die menschen heeft opgelicht eo zich daarna van kant heeft gemaakt, dat diezelfde schoft Jantje vier jaar geleden uit de bajes heeft gehouden... Uit de bajes, mevrouw Koenders 1 Ik ben naar den bliksem, maar die edele zielen zullen er toch ook een kleine portie van hebben 1 Nou weet je 't I" En zij zag de wreede, ruw spottenden oogen van den schurk op zich gericht. Ze klemde de ijskille handen tegen de gloeiende wangen. Zij wist.. Vader had 't niet. Het geval met Jan had hem z'n laatste spaarduitjes gekost, en hij had nog schuld moeten maken. Om Steven de vijfhonderd gulden terug te geven, hadden zij, thuis alles bezuinigd. Honger geleden 1... Om m »ar te verhoeden, dat Mien ook nog ongelukkig zou worden. „O, Steven 1" riep zij uit, machteloos om te zeggon wat er aan walging verdriet en wanhoop ia haar omging „O. StevenDenk toch aan je kiod. Denk toch aau kleine Fie 1... Als je dan met niemand medelijden hebt, doe 't dan voor haar!..." „Wat doen?" barstte hij uit, „wat doen Er is hier niks te doen. Ik heb 't je toch gezegd. Ik ben naar de haaien 't Is de plicht van je vader om mij te helpen .'zooals ik 't je fijnen broêr gedaan heb. Anders is 't u t. Finaal uit. Maar dan gaan zij mee naar den bliksem. Kan 't niet?.. Heat. Ik zia ook vorder ?een _'at Mem de nor te laten stoppen daar bedank ik voor... Hij kan de duiten binnen zes weken terugkrijgen. Dat staat vast," zei Steven, merkend, dat hij wat meer „tak- tiek" moest gebruiken „binnen een maand des-* noods. Dan stop ik 't eene -gat met het andere. En zondqr direct gevaar. Maar de duiten -moet ik heb ben. worgen den dag!...." Zij lag op de canapé. Het gelaat in de handen gedrukt. Zij wist, dat vader niets kon doen. En -als zij over het nieuwe rampgeval sprak, dan zou moe der.... met haar hartziekte.... „Laat-me nou maarl" zei ze, bang dat-ie in z'n angst en opwinding,Laat me nou maar! Ik zal zien! Ik zal probeerenl" Toen kwam hij weer dicht bij haar. Streek over d'r hoofd. Sprak zachte, lieverige woordjes,... kwam met z'n mond bij haar -wang. Zoende haarWeer drong de jenever-stank tot haar door. En sidderend van wulging en wanhoop kromp zij ineen „Veel te clement!" zei een der advokaten, toen het O. M. negen maanden had gevorderd tegen de vrouw van den voortvluchtigen bankroetier en -op lichter Koenders, die diefstal had gepleegd bij den patroon, waar zij sinds enkele maanden als cassière in dienst was. „Veel te •clement!" riep de advocaat uit, „en al dat zinspelen op 'het „tout savoir c'est tout ciomprendre" van onzen braven confrère... Bah Je wordt er misselijk van „De psychologie 'van het geval...." ving een der jongste advokaten aan, 'ietwat bedeesd-beschei- den, maar toch met geestdrift voor zijn „moderne begrippen".... „Psychologie, meneer?" riep de oudere jurist 'uit „larie! Allemaal kletsI-Wanneer u wat langer in de praktijk zijt geweest, jeugdige confrère, dan zult u wol nierken, hoe in zulke gevallen man en -vrouw altijd.... Altijd, verstaat u mij... dief-en-diefjesmaat zijn'... Zonder uitzondering. Leer dat van mijl" En jeugdige confrère waagde 't niet, tegen deze machtspreuk van den beroemden advokaat nog iets in te brengen1 MAITRE CORBEAU. Advertentie n. Gevraagd oi Boerenknecht, ost kunnen1':, meikon, om mot rei mede te gHart naar Hauwert, tjT. HOUT EU, Boukelweg, Hoog -oud. evraagdom direct in dienst te •edon, bij A. Zomerdijk, 't Zand Gevraagd ij O. Smit Jbz. te Julianadorp. Gevraagd een vergevorderd leerling, tegen 1 ei a s bij W. Blaauboer, St. aarten. (Jevraagd wegens dienstplioht in don tegenwoordige ed kunnende melken, bij P lontjes, Boschweg 't Zand. Gevraagd met Mei of eerder, mee te gaan naar „deWeed" m. Veenhuizen ed kunnende melken, door H. >bel to Bobeldijk (N.H.). Gevraagd t den boerenstand, P.G. in een ein bedrijf bij man en kind. A. van Duiu, Grasweg, Anna mlowna. loketien in hunne brand- en in- braakvrije ondergrondsche saie-de- posit tegen i 2.30 voor een maand. 3.00 drie 7.50 zes „12.00 een jaar. voor bij hen a deposito geplaatste gelden de navolgende rente: met 1 dagopzegging 3'j2 °|0. 1 maand iix 4 3 6 1 jaar Gevra of jonge knecht, die goed kan melken, bij Abr. Borst Abrz., Keins, Schagen te koop, machinaal verpakt, bij C. Bramnier en G. Borst, Scha gen. TE KOOP hoog 80 c.M. (reu), zeer mak. Te bevragen bij A. Bood, Win keiier, Dijk, Oudkarspel. Gevraagdeen flinke 1 niet beneden 18 jaar» om met Mei mee te gaan naar Broakpolder, gem Winkel, loon f5.per week, bij A, llooij, Oudesluis. te koopbij Gebr. GEEL, Wie- ringerwaard. MODES! Ontvangen voor het a.s. seizoen de nieuwe modellen zoomede VEEREN, BLOEMEN en verdere Nouveaulé's. Aanbevelend, A. TUIN, Hoogzijde C 159. Schagen. I Het is beter geen eiwitstaai te gebruikeu den MIJNHARDT's Eiwifstaal dit is van de goede soorten hel beste. Wie het eenmaal heeft gebruikt, wil geen ander meer. Te Schagen D. Wit, Noord 69, te Kolhorn II Kaper, te St. Maartensbrug Jn. Sleutel, te Anna Paulowna P Go vers, te Dirkshorn Jb. Smit, te Oudesluis A. Muntjewerf, te Bree- zand G. Borst, te Sc. Maarten P. Bronder en G. Dekker, Groenveld, te Lutjewinkel Brechtje Brugman en Wed, W. Fijneer, te Hoogwoud C. Pannekeet, te Barsingerhorn O. v. Stipriaan, te Keiusmerbrug H. Peetoom, te Wieringerwaard II. Visser, te Schagerbrug J. C Kossen, te Oude Niedorp Wed. W. Semeins, Verlaat, te Nieuwe Niedorp M. dè Klerk, te Oudkarspel H. van Ree, te Hippolytushoef E Rasch, te de Haukes (Wieringen) Wed. C. Orais, te Ooster land K. Stadig, te Sohoorl P. Duin, te Warmenhuizen A. Nannes, te Bur- gerbrug Wed. A Eriks, te Nieuwe Niedorp-T. Korver, Drog. „Het Ronde Kruis" en in 't groot bij G. Ilaagen, Kanaal- weg 147, Helder. Groofe keuze. Nieuwste Modellen - ■O EENIG ADRES van names-Co8tuumgarneering, Zijden C stoffen, Galons, Kuoopen, Kragen en Handsohoenen. Depöl van ia. Pallhe's beroemde Chem. Ververij Ie Almelo. Beleefd aanbevelend, te Schagen. -I 01 Sr 2 a ycvpstiüd te KROM VI KNIE. Opgericht in 1904. Maat schappelijk kapitaal: Eén Millioen Gulden, waarvan uitgegeven en volgestort f 500.000. Reeerve f 89.311.Sy. Commissarissen: K. Cz. DE BOER, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Geaeraa], en Burgemeester van- en wonende te Assendelft, President. L. R EM PT. wonende te Overveen. Vice-President. J. VISSER, koopman te Zaandam, Secretaris. C. Kz. REIJNE. Dijkgraaf v. d. Polder Krommenie, te Krommenie. C. HEEKELAAR, Industrieel te Wormerveer. H. C. OUD. commissionnair in effecten en Weth. der Gem. Purmerend. L. MOLENAAR, Bouwkundige te Zaandam. Raadvau Toezicht: K. Cz. DE BOER, L. REMPT en J. VISSER. Directeur: A. DE RÜYTER. De Bank verleent crediet voor handel, landbouw en nijverheid. Gelden worden in depót genomen, rente 3H percent, ingaande daags na den inbreng en eindigende op den dag der terugbetaling,, berekent over ronde Bommen van een gulden. Verkrijgbaar 4 Deposito-ob liga tien in stukken van f500.— en f 1000.voorzien van halfjaarlij ksche coupons per 2 Januari en 1 Juli, met een looptijd van minstens een Jaar. Des Zaterdags te Alkmaar, in hst Koffiehuis „de Tabaksh&ndel" aan het Waagpleln van 11 tot 1 uur. Agent ie Wieringer waard de Heer j YISSER I/., die des Donderdags te SCHAGEN zitting houdt in de Landbouw- soclëteit ,.C r 8", van des voor middags 9 V411 H uur. Te koop: geperst iu buien en ook Ion bij alle hoeveelheden, bij P Meijne Meer weg, Breezand. (N H.). gevraagd, uit den boerenstand, P.O. middelbare leeftijd, tegen I Mei a.8., bij man alleen. Adres: C. Kroon Az. te War menhuizen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 9