De Oorlog. ,,Een ding is zeker namelijk dat de Kroon prins iu werkelijkheid In hel geheel geen militaire niaeht meer heeft. Of dit het gevolg is vuti ver schil met den Keizer, onbekwaamheid als mili.air aanvoerder men zegt dat hjj v. rseheidene tegen slagen gehad heeft, die een beter leider had kunnen vermijden of aan een andere reden te wijten is, weet niemand buiten de hoogste kringen met zeker heid: maar zijn naam is nu slechts oie van oen fi gurant"... Aldus de man van de Times, voor wiens verant woordelijkheid wij natuurlijk deze medcdeellngcn moe ten lat eii. VOOR DE WEEZEN. Ue Fransche afgevaardigde Louis Lajarrigu heeft on langs hol plan opgevat en onmiddellijk bekend gemaakt om, ten behoeve van do door den oorlog lot weezen gemaakte kindoren een reusachtige nationale loterij op louw te zetten.. Thans meldt hij, dat hij van alle kanton bewijzen van instemming krijgt mot tiet denkbeeld. Vooral ook uit de loopgraven krijgt hij vele, vaak haastig met potlood gekrabbelde briefjes, waarin sympathie betuigd wordt. Slechts één tegenwerping is gemaakt. Men heeft er op gewezen, dat de Staat verplicht is deze weezen te helpen, door een bedrag voor steun aan hot Par lement aan te vragen. Er moet nu niet meer worden teruggekomen op hot zes jaar geleden genomen besluit, waarbij Loterijen werden afgeschaft.. De neer Lajarrige antwoordt op dit bezwaar en zegt, dat ongetwijfeld de Staat zijn plicht zal doen. Echter zal van die zijde onmogelijk in alle behoeften voorzien kunnen worden, daar onmiddellijk na den oorlog voor velerlei doeleinaen aanzienlijke bedragen zullen worden gevraagd. Zal men aan een land, dat zooveel geleden heeft en waarvan een achtste deel bijna geheel ver woest is door de invasie, terstond zware belastingen mogen en kunnen opleggen f Of moeten we somS wach ten met die weezenverzorging tot alles weer normaal is r* Neen. Hier dient dadelijk en afdoende geholpen te worden. DE „EMMA" GETORPEDEERD. Uit Londen, 1 April. Het Fransche stoomschip Em ma van Havre werd gisteren zonder waarschuwing getorpedeerd voor Bevezier door een -Duitschcn on derzeeër en zonk dadelijk. Naar gemeld wordt zijn van de bemanning *van 19 kopppn 17 man 'verdronken. ZAL DE OORLOG WORDEN BEKORT DOOR EPI DEMIEËN. Zal de oorlog worden bekort door epidemieën r Deze vraag wordt in een uitvoerig artikel in de Times be- hanoeld. Het antwoord. Het antwoord is dat er geen reden is om te veronderstellen dat de oorlog hetzij belangrijk zal worden bekort, hetzij onbeslist zal wor den gelaten tengevolge van ziekte. Integendeel, de oor log moge ziekten veroorzaken, nimmer zijn deze zoo gelukkig bestreden als in de veldtochten van dezen oor log. Men heeft zich eenigszins zenuwachtig gemaakt over de aanstaande len'e, uit vrees dat het warme weder epidemieën, zal bevorderen. De toestand van het Ser vische volk, dal zoo zwaar bezocht wordt door typhus, heeft die zenuwachtigheid aangewakkerd. Het lot van Servië is echter groo'endeels te wij'en aan de „normale' ongezonde toestanden, die door den oorlog eenvóudig zijn verergerd. Servië verdien! alle hulp, dooi omda' de typhus nu epidemisch heerscht in Serviëj behoeft men niet ,1e vreezen dat deze zich zal uitbreiden over het Westelijk fron' of zelfs tot de Russische lini -n. De voor waarden voor ontwikkeling van typhus zijn daar nie' in die mate voorhanden, 'erwijl de bestrijdingsmiddel- len niet moeilijk zijn. De vrees voor cholera is even eens voorbarig. Eurona was feitelijk vrij van cholera toen de oorlog uitbrak, en mocht de ziekte terngkee- ren, dan is er niet de minste 'reden te venvachten dat de ziekte n|aar liet Westelijk oorlogsterrein zou wo-den overgebracht, terwijl ze op 'l Oostelijk oorl ogs toon eet- ec:n betrekkelijk goedaardig karakter blijkt te heb ben aangenomen. Alleen een nieuwe cholera-epidemie in Bengalen, die men echter geen reden heeft 1e verwachten, zou de ziekte in Europa een kwaadanr- digen vorm kunnen geven, maar dan toch eerst na geruimen lijd. He! grootste gevaar in 't Westen is waarschijnlijk de vliegenplaag, die men tegen het einde van Mei kon verwachten. Het artikel peef! wenken omtrent de bestrijding van deze plaag. \an de troepen zeiven hangt intussdhen voor een groot deel af "bf zij door ziekten worden bezocht. WEG MET DEN ALCOHOL. Het voorbeeld van den koning van Engeland, die zich bereid -heeft verklaard alle alcoholica uit zijn huishouding 'te verbannen, vindt -navolging. Lord Kitchener heeft dezelfde verklaring afgelegd en naar verluidt zullen alle ministers, rechters en andere offieiëele personen dat doen. DE VOEDING IN HO SPITAALTRETNEN. Een van de lastigste kwesties -voor den leider van een hoepitaaltrein is de 'voeding. Op de heenreis heeft men gewoonlijk ongeveer 50 personen te ver zorgen, terwijl -op de terugreis voeding voor 370 mensrhen 'noodig is. Men heeft de ondervinding-opgedaan, dat men den gewonden geen lichten ziekenk09t kan geven. Zelfs gewonden met koorts verdrogen den gewonen kost heel goed, hebben er zelfs behoefte aan. Men kan merkel), dat'zij onderweg doordoor-reeds bijkomen. Alleen ernstige "inwendige ziekten maken 'bijzonde ren kost noodig. Op de terugreis met de gewonden maakt men wegens de-groote behoefte hpt eten zoo eenvoudig mogelijk, omdat dit in-een trein met hij- na 400 personen niet anders gaat, terwijl-'men op de heenreis het personeel zooveel mogelijk afwisseling geeft. Deze menschen moeten maanden lang inden trein levenden mogen hun-opgewektheid niet verlie zen. Een goede kok is voor een hospitaal trein een man van veel gewicht. Er is slechts weinig ruimte voor de keuken. Twee man moeten alles doen.'Men heeft er een 'fornuis, een ketel van 175 liter met eigen vuur, en vier hooikisten. Niettemin moet men dagelijks uitreiken: 's morgens 400 liter koffie, 400 boterhammen met marmelade, 20 liter cacao. 5 liter thee. 's Middags ongeveer 425 liter soep. bestaande uit vleesch, groente -uit Mik, aardappelen -en eieren en ongeveer 400 sneden brood, 's Namiddags weer 400 liter koffie met melk, 400 boterhammen, 's avonds weer 425 liter-van een dunne pap en 800 boterham men, met iets er :op. Voor den nacht zijn tot stil ling van den dorst voor de gewonden nog noodig 60 liter koffie, 30 liter thee en 30 liter limonade. Bij dit alles komt nog een groote -hoeveelheid haver- gortpap. Natuurlijk zijn nog allerlei andere dingen noodig, als-vruchten, sigaren en tabak, vooral tabak is oen'geliefde versnapering. TWEE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN NEER GESCHOTEN. Op 100 pas van de Nederlandsche grens, bij Kol hen (gem: Winterswijk) zijn twee Fransche ontvluchte krijgs gevangenen door de Duitsche grenswacht neergescho-- ten. Eén Was terstond een lijk, de andere werd zwaar gewond opgenomen. HOE DE TWEEDE DUITSCHE OORLOGSLEE- N1NG EEN SSUCCES WERD. Het blijkt, dat op de tweede Duitsche oorlogsleening door vélen is ingeteekend, die niet in 't bezit schij nen te zijn van de door hen ingeschreven bedragen. Ver schillende Duitsche spoorwegambtenaren hebben name lijk aan hunne diijclie verzocht, het door hen ingo toekende bedrag op de oorlogsleening in gedeelten van hun salaris te willen inhouden en deze ingehoudein bedragen met de Duitsche Beambten Levensverzeke ringsmaatschappij te Berlijnj door wier bemiddeling de "inschrijvingen op de leening plaats vonden, te wil len verrekenen. Hetzelfde geldt, naar ons. van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, voor militairen en regeer Lngsbeamb- ten. SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Uit Londen, i April. De Britsche stoomboot ,.Se- ven Seas", 1194 tonnen groot, is zonder waarschu wing bij Beachy Head in den grond geboord door een Duitse hen onderzeeër. Het schip zonk in drie minuten. Elf van de achttien leden -der bemanning rijn verdronken. 1 Een Eugelsohe stoomboot ia on zestig mijl af stand \an Kaap Finiaterre door den Duitscbeu on derzeeër U 28 in den grond geboord. Een ander Eu- gelacU vaartuig beeft de bemanning, 36 kuppeu sterk, te Lissabon aangebracht. Drie Engolsche trawlers zijn door den onderzeeër U iü hedenochtend on 4U mijlen afstands van Shiulds iu den grond geboord. Do bemanningen zijn gerod. DEMONSTRATIES IN OOSTENRIJK. Uit Rome komt het bericht, dal in verschillende deelen van Oostenrijk opgewonden be.ooglngen plaats hebben. Te Weenen heeft dit ook plaats gehad. Het volk riepweg met den oorlog, weg met het leger, geef ons brooa. Bij flen. aanval met steencn op de ruilen van hel ministerie vun oorlog, deed de politie een charge, velen werden gewond. INBESLAGNEMING VAN POSTPAKETTEN. Uil TOULON, 2 April. In den loop van de vorige week hebben de kruisers der geallieerden aan booixl van verschillende schepen meer dan 2500 postpaket- ten, uit Duitschland afkomstig, in beslag genomen. Vijf stoomschepen zijn naar de havens gebracht, om daar goederen -yan Duitschen oorsprong, of voor Dui.sch- land bestemd, te lossen. DE BEHANDELING VAN DE EQUIPAGE DER DUITSCHE ONDERZEEËRS. Uit LONDEN, 2 April. De Ameilkaansche ambas sadeur bracht ter kennis van minister Giey een inede- deeling van Duitschland ter zake van de Engelsche ver klaring, dal de bemanning van Dlii'sche onderzeeërs een andere behandeling zouden ondervinden dan de overige krijgsgevangenen, met do bedreiging, dal zoo de ver klaring juist was, voor elk lid van de bemanning van een onderzeeër, dat krijgsgevangen werd gemaakt, een Engelsch officier van het leger in Dui schland oan een strenger behandeling zou worden bloo'gestcld. Grey antwoordde: De geredde officieren en man schappen van de ,,U 9 en ,.U 12" zijn gcde'Ineerd in de marine-kazernes teneinde hen gescheiden te houden van andere krijgsgevangenen. Zij worden menschl evond behandeld, hebben gelegenheid voor lichaamsoefening, krijgen Duitsche boeken ter lezing, behoeven geen ge dwongen arbeid te verrichten en worden beter ge voed en gekleed, dan de Engelsche gevangenen van denzélfden graad, die thans in Duitschland 'zijn. Daar echter de bemanningen dezer onderzeeërs, voo' zij gered werden., onscnuld'ge Engelsche en neutrale handelsschepen in den grond boorden en non-combat 'an ten doodden, worden zij n^t als eervolle tegenstanders bet» houwd, maar ais personen, die op last 'van hunne regeering aaden verrichtten die indruischlen tegen hel volkenrecht en de menschlievendheid. De Engelsche regeering wilde tevens te dezer gele genheid .lor kennis van de regeering der Vereemgdo Staten brengen, dat tijdens den tegenwoordigen oorlog meer dan 1000 officieren en manschappen uit zee ge red zijn. dikwijls met gevaar voor de redders en vaak ton ^nadeelc van de vlootoperalies dor Engelschen. Geen .enkel officier of matroos van de Engelsche vloot is echter !o! dusverre door de Duitschers gered. ONTEIGENING VAN DE VARKENS. De landraden in Duitschland publiceeren thans de bekendmakingen tot onteigening van de varkens. Zooals bekend is. zeggen zij, zal de voorraad aardappelen on voorwaardelijk worden gebruikt tot voeding van de be volking In de eerstkomende maanden. Daarom moe'en de halfwassen varkens 'van 120 to: 180 pond levend gewicht) dadelijk geslacht worden. De regeering heeft aan de centrale aankoopvereeniging te Berlijn opgodra- gen, de varkens door vertrouwbare kooplieden voor de aangegeven prijzen te koopen. Die prijzen bedra gen voor varkens,, gewogen aan het s'ation van af zending, wegende 120130 pond, 57 mark voor jed -re honderd pond levend gewicht en verder van 130140, Van 140 tot 150, enz. tot 180 pond resp. 1 mark meer per 100 pond. Worden de varkens niet vrijwillig ver kocht, zoodat ze dus onteigend moeien worden, dan is de prijs per 100 pond resp. 6 tot 3 mark lager. Alle varkens, welke niet vóór 4 April vrijwillig verkocht zijn om te worden geslacht zullen door de landraden in beslag worden genomen en onteigend. De Koninklijke Spoorwegdirectie te Munster deelt aan haar personeel mede, dal om de volksvoeding in Duitschland voor den verderen duur van den oorlog te verzekeren. het in de hoogste mate noodzakelijk Is, den thans nog aanwezigen aardappelvoorraad alleen voor menschehjk voedsel te gebruiken en te verhinde ren. dat aardappelen voorlaan nog als veevoeder wor den gebruikt. Óm deze reden moeten er ten spoedigste zooveel mogelijk varkens geslacht worden en mag het houden van varkens alleen dóór blijven geschieden, waar afval en veevoeder, dat voor menschelijk gebruik ongeschikt is, verkrijgbaar is. Houders van kippen worden er op attent gemaakt, dat het voeren van rogge, boekweit, haver, meel en brood, aan het pluimgedierte, wettelijk verboden is. Alleen het houden van geilen en konijnen kan de goedkeuring Her autoriteiten wegdragen. Verder stelt deze Spoorwegdirectie gratis een hand leiding beschikbaar voor het verbouwen van groen'en en geeft vrij vervoer aan de vrouwelijke leden van huisgezinnen van spoorwegpersoneel, om kookcursus sen ie kunnen gaan bezoeken, welke gehouden wor den buiten 'de standplaatsen van het personeel. I-Iet van hoogerhand uitvaardigen van dergelijke voor schriften en raadgevingen zal het Duitsche volk lang zamerhand den èrnstigen economischen toes'and van zijn land Ver dan tot dusver doen inzien. TEGEN DEN OORLOG. Op 18 Maart had een vrouwendemonstratie te Berlijn plaats. Bij het uitgaan van den Rijksdagver- zamelden zich plotseling meer dan 700 vrouwen voor het gebouw. Tot Scheidemann werd geroepen: „Wir wollen nicht durchhalten" (Wij willen niet -volhou den!")'. Liebknecbt werd een warme ovatie gebracht. Toen trokken de vrouwen, zonder zich aan de poli tie te storen, naar het 'kerkhof van de gevallenen van Maart» om, evenals elk jaar, aan de nagedach tenis van de helden 'der revolutie van 1848, haar hulde te brengen. t Door de regeering werd naar 'alle kranten gete lefoneerd, dat zij met geen woord van deze demon stratie melding-mochten maken, op straffe van con- fiskatie.1 J Tot zoover de berichtgever van „Het Volk". Ook ons is gemeld, dat het 'na de Rijksdagzitting, waar in de socialist Scheidemann sprak, tot relletjes ge komen is voor het Rijksdaggebouw. De 'berichten, die wij hieromtrent -'ontvingen, waren echter zoo vaag, dat wij destijds van publicatie afzagen, zoo meldt de Tel. DE OOGGETUIGE AAN HET WOORD. De ooggetuige in het Britsche hoofdkwartier schrijft in zijn laatste verslag, gisteren in de Engel sche bladen 'opgenomen, o.a. over de Duitsche mir» trailleurs. Hij merkt op dat men aan de berichten over de'vermeestering van Duitsche mitrailleurs niet te veel waarde moet hechten. Voor de Duitschers he- teekent dat verlies niet zooveel, want men meent dat vóór de oorlog begon, ze alreeds over bO.OOavan deze wapens beschikten en ze behoeven er dus niet al te zuinig mee te zijn.-Voor hen is de mitrailleur slechts een machine van groote doodelijke werking en als zij haar werk heeft verricht en een aantal vijanden buiten gevecht heeft gesteld, komt het ver loren gaan of de vernieling er van er niet zooveel op aan. De machine heeft-haar kosten goedgemaakt en de hoofdzaak is dat'de bedienende manschappen behouden blijven. Om de beteckenis van dat wa pen in het licht te stellen, herinnert de ooggetuige, dat een mitrailleur 500 schoten per minuut kan af geven. Bij Neuve Chapelle hadden de 'Duitschers over een front-van 250 meter 15 van die'mitrailleurs. Per minuut werden dus '7500 kogels uitgeworpen. Wat dit, gevoegd bij "het geweervuur der mannen in de loopgraven, tegenover een aanval'van infante rie beleekent, kan men zich voorstellen. De oogge tuige, die met waardeering-spreekt van de hulp der Fransche vrouwen voor de zieken en gewonden, deelt ook nog eenige bijzonderheden mede over het geen krijgsgvangenen vertellen. Ronduit erkennende gevangenen dat Duitsohland den'oorlog hegon, maar de meeningon zijn verdeeld of Duitschland voorne mens is België blijvend to bezetten of niet. Men meent dal de Duitschers idet over de Maas zouden zijn gekomen als Engeland neutraal gebleven was, maar dan alleen door Zuid-België en Luxemburg zouden zijn afgerukt. Hoowel men 'van meening ia, dat Duitsohland geen gebied In Europa verlangt, waar geen DuitHch sprekende bevolking woont, is mon van oordeel dat de 'strategische grens in de Voozen moet worden 'verbeterd. Merkwaard! is do meening over don bondgenoot. Ronduit erkent men dat Oostenrijk in 'dezen oorlog niet goed voor den dag is gekomen en dat het 'daarvoor zal moeten bloeden (Oesterreich muss .bluten). 'En de Duitsche krijgsgevangenen-gaan dan eenvoudig al, altijd vol gens don Britschen zegsman, aan het verdeelen van het gebied van den Oostenrijkschen bondgenoot -on ontwikkelen andere schoone denkbeelden over do rol Van Duitschland in.Enrona -en in een Staten bond van Germaan8che volken, waartoe ook Scandi navië zou behooren, maar waarbij wij gelukkig niet speciaal worden vermeld. Wij behoeven hierop na tuurlijk niet nader in te gaan.- (4üi-Lti i: j.: Toestand steeds dezelfde, nog steeds geen veran dering. 1 liet Fransche legerbericht meldt dat tusschen de Maas en Moezel hevige artilleriegevechten plaats hebben gehad. Feyenhoye, ten Westen van het Le Piëtre-bosch in Woëvre, is door de Franschen be zet. Ten Zuiden van Dixmuiden heeft •'de luitenant- vlieger Garros een Aviatik met machinegeweervuur naar beneden geschoten. In de "s treek van de Aisne heeft de vlieger Na- varre een ander Duitsch vlieger met 'geweervuur neergeschoten. J Ook bij Luneville hebben de Franschen 'n plaat selijk voordeel behaald. De Duitschers Bprekerï evenwel van een succes voor hen. Verder hetzelfde liedje van genomen loopgraven er wat dies meer zij. Uit het Oosten ook geen nieuws. De Russen mel den, dat zij ten Westen van Njemen een beslist voordeel op de Duitschers hebben bel «ald. In de Karpathen -wordt het Russisch offensief voortgezet. Het Russisch bericht daarover luidt: Den SOsten Maart hebben Wij aanmerkelijke uit komsten bereikt in de streek van Volia-Mrehova en Lutoviska, en in-de streek van Volia-Michova. Onze troepen beklommen, tot aan het middel in de sneeuw wadende, de bergranden, en vielen in hardnekkige gevechten den achter prikkeldraadversperringen ver schansten vijand aan. Zij 'wierpen de Oostenrijkers stap voor stap uit hunne loopgraven en maakten zich meester van een reeks versterkte hoogten op de hoofdketen van de Beskiden. I In de richting van Lutoviska hebben wij den vijand eveneens ondanks een hevig vuur en hooge sneeuw uit zijn-met prikkeldraad versperde stellin gen len westen van Nasiezne en - ten zuidoosten van Dwnermikof geworpen. Op 30 Maart namen wij in de Karpathen meer dan 80 officieren en 5600 man gevangen, voorts werden vier kanonnen en 14 machinegeweren buitgemaakt. In de richting van Chotin zijn op 30 Maart ver scheidene Oostenrijksche bataljons, die in de 'buurt van de dorpen Scilowey en Malinow'een versterkte stelling bezet hielden, 'omsingeld en gedeeltelijk in de pari gehakt. Het overschot 1500 man werd gevangen genomen. 4 Het Duitsche bericht vermeldde: toestand onver anderd, terwijl het Weensche bericht spreekt van Russische tegenslagen. Nagekomen Berichten. DE ,,SCHIELAND". LONDEN, Het stoomschip „Schietend" van eene Rotterdamscne Maatschappij is Donderdag op 24 mijlen van Spurnheadin de luent gevlogen. Aan boord waren 18 personen. Eén matroos werd in s'ukken gereten; an deren bekwamen brandwonden. Acht leden der beman ning, onder wie de kapitein, Duit, zijn in reddings booten te Huil geland de anderen woeden vermist, HEERHUGOWAARD. Door onze plaatsgenoote 'de jongejuff. A. "Vissor werd te Hoorn met goed gevolg 'examen afgelegd voor de ie klasse der Normaalschool. Marktberichten. BROEK OP LANGENDTJK, 2 AprU. Gele kool f 13.80 a f 16.40,- witte kool f 2.10 tot f 4.60 per 100. Zak witte kool f 4.32. NOORDSCHARWOUDE, 2 April. Roode kool kleinen T 6 a f 18, gele -kool kleinen f 5 a f 017, Deensche witte kleinen f 3.50 tot f 15 per 100. Grove uien f 8 a f 8.25 per 50 KG. WARMENHUIZEN, 2 April. Aangevoerd: 10 baal stek f 2.40 a f 2.75 per baal; zak kool f 1.10 a f 2.20 per zak. Laatste veifling van dit seizoen. ALKMAAR, 2 April. Kleine fabriekskaas f 51, kleine boerenkaas f 45, commissie boerenkaas f 43, middelbare boerenkaas f 42.50. Handel kleine matig. Aangevoerd 141 stapels, wegende 110272 kilogram. Aan de graanmarkt was heden aangevoerd 606 HL. Tarve f 14, gerst chev. f 10 a f 10.50, haver f7 a f 7.50, bruine boonen f 14 a f 18.50, paardeboonen f 12, witte boonen f 13 a f 22, groene erwten f 11 a f 17 per HL. ALKMAAR, 3 April. 15 1'aarden f 125 a f 675, 68 koeien f 120 a f 320, 197 schapen f 26 a f 38, '223 nuchtere kalveren f 8 a f 20, 79 magere varkens f '21 a 34, 189 biggen f 11.50 a f 18.50. Kipeieren 4% a '5 cent per stuk. Boter -70 a 80 cent per KG. 4 Lammeren f 10 a |f 12 per stuk.J een «Mn, i® eveneens alleraardigst. En dan dat kijkje >p al die talloozu hoofden, die zich verdringen on. (i ook maar op het plaatje le komen. Gezichten, ghuutei ou vi oolijk en lot slol Rejjer met het reclamebord voor oa bioscoop. We waren nu eenmaal in do bioscoop en nu reu meloen het succesnummer voor de IteasehdagenNare en Agrippina maar voor ons worden afgedraaid.. Dat is inel recht een prachtfilm, waaraan kosten noch moeiten z^jn .gespaard, om werkelijk iets grootsch en overweldigends to krijgen. De regeering van Nco in het In die dagen zoo weelderige Rome, geven stof ge noeg voor prachtige opnamen en er is een mees ter v.cVk' van gemaakt. Wat we tot dusver in de bioscoop hebben gezien, kan niet evenaren met dit. Met groote durf, maar ook met verbluffend .talent is dit alles ineengezet en bot is dan ook geworden oen echt meesterwerk op kincmalografisch gebied. In groote weelde en met op offering van duizenden en nog eens duizenden guldens is deze opname daargesteld een werkelijk kinema- tograflsch wonder. EEN MOOI RESULTAAT. Het 1 atig saldo van de -liefdadigheidsvoorhelling, georganiseerd door en -ten bate van onze afdeel Ine der Vereeniging voor Kinder-Herstellings- en -Va- cantiekolonies, bedraagt f 149.85%. DE EERSTE VÏSCHVERKOOP. Donderdagmiddag vischverkoop! Zou't wel waar zijn? 't Is 1 AprU. En denk maar aan de buffels van verleden jaar. We \vorden bij den neus genomen' Ziedaar de korte inhoud der vele gesprekken, dto in den loop van Donderdag werden gehouden. Men vertrouwde het 'zaakje niet. Maar ja, over drieën kwam de visch. De commissie verkocht aan dezen en gene minder 'ongeloovige wat visch 'en weldra ging het als een loopend'vuurtje: er is visch! en de huismoeders en huisvaders ze kwamen opdagen om eens poolshoogte-te nemen. En het was weldra een gezellige drukte op het-Slotplein. De zaak mar cheerde patent. Vijfhonderd pond schol, frisch en versch, wel een beetje te klein, 'werd grif ver kocht voor....-10 cent per pond. Alles ging op, er was visch te kort en er moesten ongetroost naar huis anderen Jkregen niet de hoeveelheid die zij ver langden. Deze eerste-proef is uitstekend geslaagd en we twijfelen niet 'of de commissie van voorberei ding, de heeren Jb. Koster 'en J. B. Keet, -zal haar werk met opgewektheid vervolgen, veel succes als zij de eerste maal hebben gehad. V ACATURE GEMEENTERAAD. In haar gisteravond gehouden vergadering besloot de S.D.A.P. in de beslaande raadsvacature geen can- didaal te steUea en de Partijleden in deze vrij 'te laten. ONDERWIJS. Toelating nieuwe leerlingen. Burgemeester en Wethouders van Schagen 'bren gen ter kennis van de ingezetenen: I. dat het toelaten - van nieuwe leerlingen op de Openbare Lagere 'School zal geschieden -op don 1 Mei a.s., en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1909, voor zoover zij op 1 Mei a.s. den leëftijd van 5 jaar en 6 maanden bereikt hebben; II. dat de ouders van scholieren, waarvoor vol schoolgeld wordt betaald, deze moeten aangeven hij het Hoofd der School, den Heer C. W.-Deenik, vóór den 22 April a.s., ook voor leerlingen, die onderwijs wenschen te ontvangen in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen; III. dat de verzoeken ;,om kosteloos onderwijs of om onderwijs tegen betaling van het halve school geld voor de nieuwe leerlingen alleen moeten worr den gedaan ter Gemeënte-Secretarie vóór den 22 April a.s. Do geboorte-'en vacinatiebewijzen der nieuwe leer lingen moeten bij de toelating tot de school wor den medegebracht. Schagen, den ;'1 April 1915. I 1 Burgemeester en "Wethoudërs voornoemd: J. P. W. VAN DOORN. Burvemeeoter. ROGGEVEEN", Secretaris. VOORJAARS-STIERENMARKT. Burgemeester en-Wethouders der gemeente Scha gen, brengen ter algemeene kennis, dat de Yoorjaars- stierenmarkt zal worden gehouden op Donderdag, den 29 April aanstaande. l Schagen, den 1 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. P. W. YAN DOORN, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. JACHTAKTEN. De 'Burgemeester der Gemeente 'Schagen maakt bekend, dat ter Gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar zijn blanco -aanvragen ter bekoming van jachtakten, voor het 'nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli 'aanstaande en eindigende 30 Juni var volgende jaar, en -noodigt belanghebbenden ui' hunrn aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel -moge lijk, vóór den len Mei e.k. ter Secretarie in te dienon. Schagen, den 1 April 1915. De Burgemeester voornoemd J. P. W. VAN DOORN. TELEGRAF ISCH W EERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van d-.-n 3 April 1915," medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut le De Bilt. Hoogste baromelerstand 767.8 te Munchen, laagste barometerstand 755.1 te Haparanda. Verwachting tot den avond, van 4 April. Meest matige W. tol Z. wind'. Zwaarbewolkt mol kans op regenbuien, later wellicht opklarend. Zelfdie temperatuur. Plaatselijk Nieuws. POLITIE. Opgevangeneen zwartbont nuchteren kalf. Gevondeneen zilveren broche (Zeeuwsche knooe). GEMEENTE SCHAGEN. Gehuwd: Cornelis Dirk Oudshoorn, oud 21 jaar en Geertje Raven, oud 22 jaar. Jacob Dirk Slol, oud 25 jaar en Diederika Oudslioorn, oud 25 jaar. IN ONZE BIOSCOOP. ,,Of U vanavond even komt kiiken, de nieuwe op namen Van onze Paaschtentoonslelling zal ik even af draaien?" Deze uitnoodiging bracht ons er toe Don derdagavond naar de Bioscoop te gaan. En daar kregen we het een en ander tafroeltje te zien van onze Paasch- tentoonstelling. Echt leuk is dat, dat gewriemel van al die rfienschen, waaruit telkens een bekend gezicht op duikt. Daar gaat die of die, neen maar, kijk hij' eens! 't zijn uitroepen, die je onwillekeurig van de lippen gaan. We zien Markt en Gedempte Gracht in al zijn gezellige drukte. Een kijkje in het varkenshok, waar de moeder-zeug met hare vele kinderen genoegehjk bij- 8 rgerlijke Stand. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven 16 tot 31 Maart 1915. Geboren: Jacob, z. v. Pieter Blauw en Maria Neef jes. Femmigje, d. v Jakob Hooijer en Annigje Si reuk. Ondertrouwd, Getrouwd, OverledenGeene. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1915. GeborenJan, zoon van Geirit Burret en van Jan netje Peetoom. Anna Catharina, dochter van Genit Luit Bruin en van Jannetje Kalf. Pie er, zoon van Jan. Bij houwer en van Janhe Wit. Geertje, dochter van Pie ter Leijen en van Geertje van Soelen. Louis Anton, zoon van Jan Baars en van Johanna Maria Louisa Cos- ar. i .1 Ondertrouwd, Getrouwd. OverledenGeene. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven van -'l31 Maart 1915. Geboren: Klaas,'zoon van Cornelis-Vader en Jan tje van der Molen. Gerrit, zoon van Willem Groen en Manrtje Kan. Overleden: Levenloos aangegeven zoon. van Cor nelis Gutter en Grietje Bouwen. Gehuwd: Geene. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 115 Maart 1915. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Griet je, dochter van C. Timmerman en D. Bouwens. Aaltje Maartje, dochter van H. Strlj- bis en M. Stam. Jan, 'zoon van Gorn. ae Groot on A. Meurs. Elizabeth, dochter van J. Strijbis en T. Deutekom. Overleden: -Klaas Kaas, 42 jaar, echtgenoot van Jitske de Jong. Machiel 'de Niet, 23 jaar. Cornelis Boon, 79 jaar, weduwnaar van Guurtje Pover. GEMEENTE NOORDSCHRAWOUDE. Ingeschreven van 131 Maart 1915. Geboren: Maria Catharina, dochter van Ido Zijp on Gornelia Belten. Cornelis, zoon van Simon Wes ter en Catharina Beemsterboer. Arie, zoon vun Cor nelis Hommer en Antonia Kleibroek. Johannos, zoon van Cornelis Kraakman en Maartje Vreeker. Catha rina, dochter van Jan Schuit en Ursula Bekker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Tbeodorus Lourentius Komen, oud 7 maanden. Reijer Ootjers, 'echtgenoot van Maartje Wagenaar, oud 70 jaar.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2