Alpmtcii Niciws- DINSDAG 6 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5568. DE HOFDAME. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, W uüii.-dng Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den A DVERTRN TI EN in hef eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3-Der post f 3.6i». Losse uumniers 5 cent ADVBRTENT1KN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer ct Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. Stichtelijk. In zeker Geldersch stadje bestaat bij het bestuur der Herv. Kerk de gewoonte jaarlijks in Maart de zitplaatsen ie verhuren De opbrengst van die ver huring echter werd telken jure beduidend minder en bedroeg in 1914 nog slechts een tiende gedeelte van de opbrengst een vijftiental jaren geleden een en ander in hoofdzaak een gevolg van het feit dat de meeste kerkgangers doodeenvoudig «»p de beste en duurste plaatsen ging zitten, zonder ooit een cent huur te betalen. Het kerkbestuur begon dit te vervelen, temeer daar de meeste van hen die gratis „zaten" heel goed in staat waren een eigen plaats te huren het,welk meteen eene dringend noodzakelijke stijging van de kerkelijke .kas ten gevolge zou hebben. Doch hoe de meuseheu uit die banken t< weren P Ren waarschuwing door den koster hielp wat of niet en hen er uit laten zetten durfde men niet: ze moesten dan eens heelemaal wegblijven en het kerkbezoek was toch al niet zoo schitterend De kerkvoogden peinsdon, de dominee peinsde, ouderlingen en diakenen peinsden zonder resul taat. Tot eindelijk de koster een plan bedacht dat bij de heeren eenparig een gunstig outhaal vond. Het kerkbestuur had toch zeker het reiht met de onverhuurd gebleven zitplaatsen té doen wat het wilde: welnu dan, men moest gewoon het gaan zitten op die plaatsen onmogelijk maken, dan zouden de menschen er bij de aanstaande verhuring wel toe over gaan een eigen zitplaats te huren. Hij de koster die tevens het eerzaam beroep van win kelier in ijzerwaren uitoefent zou er het materiaal wel voor leveren Kn zoo kon men eeuige Zondagen aohtereen de zittingen van een aantal banken belegd zien met allerlei voorwerpen uit 's kosters winkel zagen, bijlen, nijptangen, petroleumstellen, schroe ven en moeren zij allen luisterden in bevallige wanorde met heilige aandacht naar dom neo's sermoen 1 In een der tanken, die zeven zitplaatsen bevat waarvan alleen de middelste verhuurd is, kon de huurder die van zijn plaats gebruik wilde maken, plaats nemen tussohen een aantal rollen prikkel draad „Ik heh zooveel rommel aangekregen dat ik er in mijn huis geen plaats vpur'heb, daarom heb ik het maar hier gebracht die plaatsen zijn immers toch onverhuurd", verklaarde de koster dengenen die hem vroegen wat die vertoouing toch betee kenen moest. FEUILLETON. 12. De indruk was in ieder opzicht aangenaam. Dik ke Monde vlechten, glad om het hoofd gewonden, een paar schelmsche,-blauwe oogen, een kort neusje, een frissche, niet kleine mond met -de prachtigste tanden. „Als zij lacht is zij om te stelende kuil tjes in kin en wangen zijn allerliefst!" dacht Hilde. „En die teint! Ale "lelies en rozen, --ofschoon zij hem zeker niet ontziet." Karola strekte nadat zij haar vader teeder be groet had, Hilde de hand toe. „Het verheugt mij zeer, u te leeren kennen!" zeide zij oprecht „Domme meid, geef haar toch'een kusl" mopper de oom Heinrich. „Mag ik?" Karola drukte haar frissche lippen op Hilde's gezicht. „Ik zal u nu naar uw kamer brengen, maar veel tijd 'geef ik u niet want wij zullen dadelijk brood eten. Ik heb kalfsgebraad, vader, en een zelfgebakken pruimenkoek, die is fijn uitgevallen I" De kleine kamer, die 'Hilde moest bewonen, was als alle overige vertrekken in Malchow -'zeer een voudig ingericht. Eenige oude erfstukken, van over oude tijden -afstammend, een paar kostbare kasten en enkele andere voorwerpen, de 'overige meubel stukken zagen er uit alsof de Malchower schrijn werker ze voor 'de eeuwigheid, hoewel dan ook niet zeer kunstig, in elkander gezet had. Hilde had zich nog nauwelijke was opgeknapt, toen Karola reeds aan 'de deur klopte. -„Kom jo spoedig?" Samen gingen zij nu heen. Op den deel, die de kamer van oom van 'de overige woonruimtten scheidde, stond de 'disch reeds gedekt. De oude bediende in een zeer bescheiden grijs huispak ge kleed hij moest ook dikwijls -in den tuin mee werken bediende. Hilde vergeleek onwillekeu rig het souper in Roode bosch met deze Avond maaltijd. Een breede, ronde tafel, belegd met een verblindend wit maar kostbaar kleed, een reusach tig groote kan in het midden, een groot brood op 'n plat bord, terwijl oom-Heinrich zelf flinke stuk ken van 't kalfsgebraad afsneed. Het eten smaakte echter uitmuntend. Hilde verwonderde er zich over, hoe handig Karola oom bediende, een groot servet onder de rozige kin gestoken. De oude zag haar, bij alles wat zij deed, met van geluk stralende oogen aan. Over de gansche verschijning van het jonge meisje-lag zulk een waas van jeugd, gezondheid en oorspronkelijke reinheid, 'dat het werkelijk ver kwikkend werkte. Zij babbelde over alles, wat 'ge durende de afwezigheid van den heer Mes huizes was voorgevallen: -een kalf werd geboren, een veu len had den poot bezeerd maar werd weer boter, Manne, de bond, wende er aan, om rond te boeme len, haar wasch was prachtig gebleekt en bij het mooie weer was ook het laatste hooi droog binnen gekomen. Het duurde zoo eenige weken tot bij de dezer dagen gehouden tplnuts» n-verloting eer. vrij groot aantal nieuwe zitplaatsen werden gehuur l. T-»eu was er opeens in 's kosters winkel weer voldoende plaatsruimte en verdwenen de zagen n bijlen, ïnitsraders de rollen prikkeldraad die nu nier langer vroom meer waren Il 't middel had dus probaat gewerkt, ma>r... nu niet bepaald erg sti htelijkü (.Volk".) Hoe men paarden smokkelt. Men schrijft aan het llsbld. De smokkelhandel, met name die iu puurden, heeft in den laatsten tijd bedenkelijke afmetingen auntenonipn langs bepaalde deelen der Twentsch gemeenten I 'e p'arden w-u-den u-fuurlijk aaugu- voerd uit de niet in staat van beleg verkeerendo plaatsen zoo moeten h.v. tal van paarden uit of via Almelo hun weg gevonden hebbeu over de grenzen. De leek vraagt zich uiet veibazing af. hoe het mogelnk is, dat de smokkelaars onbemerkt door de in staat van beleg verkeerende grens gemeenten weten te komen, ondanks de scherpe controle van sterke detacheineuten landweer, kommiezen en marechaussee. Lij nader inzien blijkt het karweitje echter niet zoo zwaar Een der vele trucs is de volgendeGesteld X. te Almelo wil een paar paarden smokkelen. Hy vraagt aan het bureau van een der grensgemeenten een geleibiljet voor twee paarden en een wagen om hout, stroo, hooi of wat dan ook te halen uit een grepsbuurtschap in die gemeente. Dit woidi gegeven De man gaat op weg Patrouilles houden hem aan, vinden het geleibiljet in orde hu niemaud krijgt argwaan. Als X. de kans schoou ziet, laat hij den wagen ergens slingeren en liij of zijn hand langer brengt de paarden over de grens. Langs een anderen weg- keert hij naar Almelo terug. De wagen komt allicht weer terecht en -oo n et, wat maakt dit op een winst van zooveel honderd gulden op de beide paarden gemaakt, uit Men hoeft in den laatsten tijd van die onbeheerde wagens gevonden en is er zoo uohter gekomen, op welke wijze men kan smokkelen met behulp van... geleibiljetten. Een andere, even eenvoudige als sluwe truc is de volgende. Grensbewoner Y. koopt op de markt een paard, laat het héél eerlijk boeken op het bureau van het militair commando, waaronder hij ressorteert, en zet het bij zich óp stal. Na eenigeu tijd komt hij op hetzelfde bureau een ge leibiljet vragen, om met het paard naar de markt te Goor of elders te mogen gaan. 't Wordt ver strekt. In plaats van naar bedoelde markt te gaan, Heinrich von -Krochert knikte tevreden. „Ja, op jou en den Inspecteur Melms kan -'men zich verla ten, dat weet ik. Zie 'dat meisje eens aan, Hilde. Ziet zij er niet uit als het leven zelf?-En hoe kwam zij twaalf jaar geleden hierl Geen lood vleesch aan het lichaam, het gezichtje bleek en geel. Toen zeide ik tot mijn vrouw: dat-kind zal ik nu eens kuree- ren niets meer van 'medicijnen en suikergoedI Melk, zwart brood, ham, en iederen dag, of het re gent of de wind blaast, met mij mee het veld inl Weet je het nog, Muis? Het duurde geen half jaar of zij had roode wangen en heldere oogen. Dat doet de lucht. Zulke lucht als hier vindt men nergens op de wereld. In de dennen- en pijnboom- bosschen kookt de zon gezondheid. Gaan Jwij morgen vroeg rijden, kind?" „Dat spreekt vanzelf. Rijdt je ook, Hilde?" „Neen, jammer genoeg niet. Jïlse rijdt echter heel graag en Hans Henning is er een hartstochtelijk liefhebber van." „Ach, wat ben ik blij over de komst van 'Hans Henning!" zeide Karola. „Wij zullen samen rijden in den herfst -'over de stoppelvelden achter de hazen aan. Dat is te mooi! 'Morgenmiddag gaan wij naar Hinrichshagen, het huis is schoongemaakt, alle vensters zijn afgeboend. Ik zal u helpen bij het in orde brengen. Wij zullen het heel lief maken. Op Zondag komen jelui hier •'altijd eten, en eenmaal in de week komen wij bij jelui. Het wordt te mooi!" Hilde dwong zich een glimlachje af. Karola's vreug de deed haar goed. Onwillekeurig kwam de gedach te bij haar op:-als het hart van Hans Henning vrij geweest was, hoe gemakkelijk kwam dan alles in orde! Karola was door haar overleden moeder wel gesteld, en de oom deed voor zijn lieveling ook alles wat in zijn macht was. Maar Hans Henning had Sitta lief, de schoone, teedere, verwende Sittal'Hem zou Karola's friscbheid 'lomp, haar lustig gebabbel onbeduidend toeschijnen, als hij haar met-de gelief de vergeleek. Zij reden zeer spoedig naar Hinrichshagen. Hil de moest haar verwachtingen, 'die nooit zeer grool geweest waren, nog aanmerkelijk verminderen. De woning zag er zoo bescheiden uit als een pacht- huis, de tuin met eenige vruchtboomen en bloem bedden, zeer armoedig. 'De toestand van Hinrichs hagen kon alleen een fanatiek op "zijn geboorteland verliefde Marker mooi vinden. Er wilde een snik in Hilde's keel opstijgen, toen zij deze lage kamers,, de geschuurde deel, de kleine ramen, van waaruit menin den landelijken, -zonnigen tuin zag, met Roo de bosch vergeleek. Maar zij bedwong zich, om Ka rola niet te krenken, die haar zoo trouwhartig bij stond. De van Roode bosch meegebrachte meubelen, de schilderijen en tapijten maakten het-ook weldra be- hagelijker. De gordijnen waren 'veel te lang, een tapijt kon gomakkelijk twee kamers bedekken, maar tenslotte gclukto het toch, -wat orde te maken. Hans Henning's kamer werd door Hilde met lief devolle zorg in orde gebracht. Al zijn platen, schil derijen en reisherinneringen gaf zij een plaatsje. De groote photografieën van het erfprinselijk paar, ver- brsngt Y het paard 's nachts over de grens. Den volgenden dag zendt hij het biljet terug met het compliment d it het paard aan „die en die" ver kocht is Informeeren bij „die en die" zou niet buten, want natuurlijk heeft Y. daarop gerekend en heeft d" pseudo-kooper zijn antwoord klaar 't Spreekt vanzelf, dat sinds de autoriteiten het Instaan van deze en nog andere praktijken ont dekte», afdoende maatregelen genomen zijn. Maar en mensch toont zich dan op z'n slimst, wanneer er kolossale winsten te verdienen zijn, en zoo kan men erop aan, dat 't smokkelaarsbrein weer andere listen zal verzinnen en nieuwe verrassingen zal bereiden aan de controleerende ambtenaren. De Rofterdamsche haven. Duikhootenoorlog, mijnengevaar en represaille maatregelen ten spijt, schijnt er eenige verleven diging merkbaar in de scheepvaartbeweging te Kotterd mi. welke in de afgeb'open week een cijfer hereikte als in deze oorlogsmaanden nog niet t*- constatoeren is geweest. Tot Zaterdagmorgen waren reeds 91 scln-pen binnengekomen, zoodat er kans bestaat dat voor het eerst sedert langen tijd weer eens de 100 wordt gehaald, hetgeen tot ingeno menheid kan stemmen, al is dit ctfer dan ook nog maar de kleinste hellt van dat hetwelk in gunstige omstandigheden voor Rotterdam als normaal kan Onder de genoemde 91 schepen is een zeilschip, een Noorsche 4-master, met graan. De aangeko men schepen bentouden uit 27 Nederhinduche, 83 Lngelsche, 2 Belgen, I Deen, 19 Noren, 4 Zweed sche, 4 Amerikaansche en 1 Grmksch Van deze schepen brachten aan 13 graan. 45 stukgoederen, 4 katoen, 10 steenkolen, I steenen, 3 ijzererts, 3 levensmiddelen, 1 haring, 1 hout, 1 meel 1 grond- noten, 1 salpeter, 1 aardappelen, terwijl 6 iu bal last waren. In dezelfde periode zijn 79 schepen uit de haven van Rotterdam vertrokken, en wel 31 Nederland .sche, 27 Engelsch»!, 4 Zweedsche, 2 Amerikaansche, 13 Noorsche, 1 Spaansch en 1 Deensch. Waaraan een adjuncl-commies Ier Secretarie te Yeenendaal moet voldben. Een sollicitant naar bovenstaande betrekking vermeldt in een ingezonden stuk in het „Weekblad voor den Nederlandsclien Bond van Gemeente- Ambtenaren", dat hem door B en W. te Veenendaal de volgende vragen werden geste'd lo. Tot welk kerkgenootschap behoort UP 2o. Hebt u hw-q belijdenis al gedaan P 3o. Gaat u naar de kerk P 4o. Gaat u naar de catechisatie P scheidene afbeeldingen van Sitta namen een kleine hoektafel geheel in beslag. Karola bezag de portretten met groote belangstel ling. „Hoe wondermooi moet de erf prinses zijn!" Zij hield Sitta's fotografie dn Me hoogte.' „Dat is de erfprinses niett dat is haar hof dame," antwoordde Hilde. „Zoo. Hans Henning* heeft verscheidene afbeeldin gen van haar." „Aan Tiet hof is het -zeker mode, dat men elkan der dikwijls fotografieën schenkt." Karola - erwonderde zich. Minstens zes verschillen de-opnamen der schoone hofdame waren er te be wonderen. Sitta in bal-, wandel- en rijcostuum. Sitta met en zonder hoed, als rokoko-herderin en -Ttali- aansch boerenmeisje. Maar wanneer het hofgewoon- te was, elkander wederkeerig zoo Tijk met portret ten te bedenken, dan was Maar natuurlijk niets te gen te zeggen! Nog veel meer belangstelling dan deze portretten wekte Hans Henning's Totografie, die Karola op Hilde's schrijftafel zag. Vooral een opname te paard in uniform bracht haar in verrukking. „Hij moet beeldschoon zijnl" meende zij in naieve bewonde ring. „Zoo -ongeveer heeft vader er zeker ook als luitenant uitgezien." „Waarschijnlijk. Hans Henning lijkt op onzen over leden vader. Bij alle drie vindt men hetzelfde'Kro- chertsche familiegezicht." Zij hadden zich voor het opstellen-meer tijd kun nen gunnen. Hans Henning kwam later dan 'Hilde verwacht had. Een brief van hem ^bracht het ver rassende bericht, dat Hilmar en Ilse te'Berlijn zou den trouwen -en van daaruit onmiddellijk hun reis naar Zwitserland wilden beginnen. Hij bleef als hu- welijksgetuige. Indien Hilde wilde komen, moest 'zij zich naar Berlijn begeven. Hij hekelde het besluit van het jonge paar niet. De brief vermeldde slechts kort en koel dit voor nemen, waar Hilde zich echter zoo bitter gekrenkt door gevoelde, dat zij besloot, niet voor de bruiloft naar Berlijn te gaan. Als Ilse zich zoo volkomen van -hen losmaakte, dan moest men juist wachten tot zij eens naar haar broer en zuster verlangde. 1 Zelfs een zeer vriendelijke brief van het eerste reisstation van het jonge paar afgezonden, bracht haar niet tot andere gedachten. Maar hoe dieper zij zich door haar zuster gekwetst gevoelde, des te liefdevoller sloeg haar hart voor den broeder, op wien nu alleen de gansche liefde van haar rijke hart moestt uitstroomen. Zij vond dat hij mager-geworden was, en er afge mat uitzag, met diepe schaduwen onder de oogen en een diepen rimpel over het voorhoofd. Geen won der hij had ook haast te veel moeten doorma ken in den laatsten-tijd 1 Ietwat angstig vragend zag zij in zijn gezicht, als hij na zijn aankomst met haar door de kamers ging. „Ik heb het zoo goed gemaakt als ik kon, Hans Henning!" verontschuldigde zij zich. „Het is zoo ook-alles zeer geod!" antwoordde bij onverschillig. Hij scheen het niet -te bemerken met 5o. Welke kerk, vrijzinnige, orthodoxe of gere formeerde P 6o. Welke politiek houdt u er op naP 7o. Bent u vrijzinnige beginselen toegedaan P 8o. Iloe vindt u de vrijzinnige leerP 9o. Kent u den dominee uit vorige standplaats? lOo. Hoe kent u hein zoo P 1 lo. Welk beroep oefent uw vader uit P 12o Wat voor beginselen hebben uwe ouders en familieleden P Hy voegt hier nog bij dat in verband met vraag 9 en 10 informaties zonden worden inge wonnen bij den predikant van zijn vorige stand plaats of hij de kerk en de catechisatie bij hem bezoekt, en vraagt dan „zijn deze vragen in hot belang van de gemeenteadministratie gesteld en houden zij verband met de eventueel aan de be trekking verbonden werkzaamheden P" WIERINGEN. Voor rekening van 78 leden onzer onderaf dee ling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Arnster- damschc eierenveiling geveild 10116 kipeieren, welks prij/en zeer goed waren-en varieerden van f i.30tot en met f 6 per 100 stuks. Aan schoon geld zullende leden voor de 'eieren per kilo ontvangen f 0.74. Per stuk berekend is dat voor eieren van 15 in een kilo 4.93 cent, 16 in een kilo 4.62 cent, 17 in een kilo 4.35 cent, 18 in een kilo-"4.11 cent en van 19 in een kilo 3.90 cent. Gemiddeld schoon per 100 stuks f 4.35. Handel vlug met hooge prijzen en veel vraag. De leden worden er vooral op gewezen, om de eie ren zindelijk af te leveren. HV RIJNKARSPEL. Zondagmiddag lsten-Paaschdag geraakte het vier jarig zoontje van den bakker Bakker te Tuitjehorn ongemerkt te water. Bewusteloos opgehaald, werd per fiets de hulp van Dr. Groenhart ingeroepen, die zich per auto naar de plaats des onheils spoedde; Zijn hulp kwam echter te laat: de kleine was reeds overleden. I 1 EEN SCHANDAALTJE. Een groep journalisten, vertegenwoordiger» van bladen in de landen der geallieerden, heeft het noodig gevonden Donderdagavond een soort relletje op touw to zetten tegen Men tijdelijken diplomatie- ken vertegenwoordiger van Duitschland, den heer Von Kühlmann, toen deze in een der hotels te 's-Gra venhage zat te dineeren. Do directie van het hotel, die dat op haar terrein niet 'wilde dulden, maakte er 'een einde aan, door den heeren te verzoeken heen te gaan. Inderdaad, ook op dit terrein hebben wij rechtop eerbiediging van onze onzijdigheid. Als eigen betame- Ujksgevoel dat aan wie hier gnsttvrijheid geniet niet duidelijk maakt, dan moet het den zondaars maar flink duidelijk worden gemaakt. N. Ct. ANTI-HOLLAND SCHE STEMMING. Men meldt van de Geldersche grens aan de N. Courant: In Sommige-Duitsche kringen toont men zich ver ontwaardigd 'over het uitvoerverbod van aardappe- hoeveel moeite en arbeid deze kleine leelijke -ka mers hèwoonbaar gemaakt waren geworden. „Hans Henning, wordt Roode bosch erg veran derd door die fabriek?" vroeg zij stokkend.d Hij knikte. „Ja volkomen 'veranderd. De fa brieksgebouwen bouwen zij tot dicht bij vaders graf. De boomen in het park ^zijn alle geveld, ook in huis wordt alles omgekeerd, zij nemen-er muren uit och, laten wij daar niet verder -over praten." Hij ging een paar maal snel door de. kamer. „Ik had alles reeds aan de heeren overgegeven, Hilde," begon hij na een poosje weer, „Roode bosch behoort ons niet meer. Toen ben ik nog eenmaal te ruggekeerd naar boven, naar mijn oude kamer. Zij was ledig, kale muren, alleen het klimop hing met lange ranken naar binnen. Ik 'heb op de -oude vensterbank gelegen en gehuild als een -vrouw. Ziezoo, nu is hett er uit maar je behoeft het aan niemand te verttellen." Hilde droogde de oogen. „En hoe zal je het hier uithouden. Hans Henning? 'Je bent zoo'n ander le ven gewend." „Goed zeer goed!" antwoordde hij ernstig.'„Ik zal werken, den ganschen dag zoo zwaar werken, dat ik '8 nachts 'slapen kan meer -wil ik niet. Voorloopig zijn wij nog van de genade van oom Heinrich ahfankelijk. Maar,.Hilde, dat'zal niet lang duren-verlaat je daarop." „Ik zal ook mijn deel bijdragen, Hans Henning." „Dat weet ik. Morgen vroeg om vijf uur begint het." Hij stond voor de tafel, waarop zooveel portret ten uit Glücksttadt stonden. Hij zag er lang op neer. „Wij zullen die liever wegbergen," zeide bij dan ernstig. „Die 'passen niet meer in mijn leven." „Zult'ge dat kunnen? Ik bedoel, ze ook uit de her innering verbannen?" Hij kromp ineen. „Wij'zullen het beproeven." Dan borg hij Sitta's portretten weg. Hilde zag, dat zijn beefde.' HOOFDSTUK 7. Het blinkende ijzer der ploegschaar sneed diepe voren in de weeke, bruine akker. De spreeuwen ver zamelden zich reeds. Als een snel drijvende wolk teekenden zich de zwarte vogels aan den staalhlau- wen herfsthemel af. De knechts klapten met-lange zweepen achter de langzaam den ploeg voorwaarts trekkende paarden. Hans Henning stond met bemodderde hooge laar zen op den akker. Hij zag opmerkzaam naar de ploe gende knechts. Menigmaal greep hij 'zelf de teugels van een bespanning. De knecht grinnikte, als zich de slanke gestalte van den meester ver terugboog, om het evenwicht te herstellen of te remmen, als de paarden te sterk aantrokken. Hans Henning wilde van den staljongen af dienen en wist, dat men van toezien alleen niet leert. Iedere ook de minste werkzaamheden maakte hij daarom zelf mee door. Wordt 'vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1