De Oorlog. Gevoeligheid voor weersverandering. Uit hot ingestelde onderzoek bleek, dat de maniuit een dakgoot was gevallen. .Wat hij daar eohter kwam uitvoeren, is nog niet opgehelderd. Een paar percee- len verder -heeft een bewoner wel gestommel ge hoord, doch daar viel verder niets voor.-In het vol gende perceel, waar de man binnengirig, lag een juf frouw te slapen. Deze, midden in don nacht een haai onbekend soldaat ziende, begon te gMlen. De man is daarop vermoedelijk inderhaast'gevlucht en heeft bij hot'volgonde perceel zijn evenwioht verloren.' Hdbld. AARfSYVOUD. Eersten Paaschavond voerde onze Rederijkerska mer „Een Kerstavond" en „Meneer de Senator" op. De zaal was vol, zelfs propvol. En het spel viel weer zeer te roemen, een elk gaf wat hij geven kon on zoodoende werd het een uitmuntend geheel. Het was etfn mooie avond. DIHKSHOHN. Maandag 2den Pnaschdag gaf de Gymnastiekver- eeniging U.D.I. te zamen met het'Fanfarecorps al hier een openbare uitvoering in de kolfbaan van den heer D. Bruin. Bij de opening doelde de'voorzitter van he^ Fan farecorps mee, dat do reden voor do 'gemeenschap pelijke uitvoering was-gelegen in.de mobilisatie, die reeds zooveel op'haar geweten heeft. Voor een stampvollo zaal werd nu het wel wat-uit gebreide programma afgewërkt. Het Fanfarecorps gaf-eenigo met ernst ingestudeer de nummers ten beste. Vooral Mignonnette cn Vre de deden ons zeer aangenaam aan. De storende in vloed van de mobilisatie werd schitterend overwon nen door de ijverige leden. Bij de oefeningen van U.D.I. was 'genoemde invloed wel 'merkbaar. Toch zag men nog flinke krachttoeren verrichten. Als altijd vielen do oefeningen van de meisjcs-adspiran- ten zeer in'den smaak. Dat-blijft steeds een bevallig gezicht. Ook 'de kleine jonlgens -verweerden zich dapper. v 1 Ter afwisseling werd door eënige dames'en hee- ren nog gegeven oon tooneelstukje: „Het kan ver- keeren" en een blijspel: „De huisknecht van dokter Cauine", welke met luid applaus -werden beloond. De groepen met Benganlsch vuuif 'aan het slot der voorstelling kwamen niet tot haar recht, daar de zaal niet voldoende duister was gemaakt. Een gedeelte van het-publiek scheen weer te den ken, dat vooral-onder de muziek luid-moet worden gesproken, vergetende dat zulks 'voor de uitvoer ders en voor -de toehoorders zeer hinderlijk is. In zijn slotwoord sprak de-voorzitter van het Fan farecorps den w onsch uit, dat bij een-volgende ge legenheid de kastelein aan de werkende voreenigin- gen wat meer recht-tot ingrijpen zal geven. Bal na. yyierïngerwaard. De i>rovinciale commissie tot bevordering'van de veefokkerij hield -Dinsdag haar eerste voorkeuring alhier. De aanvoer was belangrijk. Aangeboden-wer den 2 driejarige, 11 tweejarige en 33 eenjarige stie ren, waarvan -door Wieringerwaard wederom het rëuzenaandeel werd voorgebracht, nl. resp. 1, 8 en-24 stuks. 1 Aangehouden -werden 2 driejarige, 9 tweejarige en 18 eenjarige, t.w.: 3-jarige: Jonge Frans IY van R. Waiboer Cz. te Anna Paulowna; Albert Frans II van D. Sleutel. 2-jarige: Heraut-III van K. A. Kaan, August van Schenk en Co., Frans VII-van de Stierenvereeniging, Max van Wed. H. Jimmink te Zijpo, Frans 76 van F. A. F. Groneman, Ferdinand van R. Bakker, Frans 77-van Gebr. Groneman, De Graaf van A. de Graaf en Co. te Anna Paulowna, Max II van'Jb. Jimmink te Barsingerliorn. Eenjarige: Pieter van W. Metzelaar,'Frans Adolf 6. Frans Adolf 2 en Frans Adolf 6, allen van 'F. A. F. Groneman, Hans van R. Kaan, Frans 12 van Gebr. N. en Jb. Kaan Kz., Heraut 5 van K. A. Kaan, Al- bert en Koenraad van R. Bakker, Frans 11 en Au gust van Gebr. N. en Jb. Kaan Kz., Jan I -van J. Nannes tc 'Anna Paulowna, Max van Jb. Jimminkj te Zijpe, Jan van A. Brak te Zijpe, Jonge Frans 14, Jonge Frans 11, Jonge Frans 13 en Jonge Frans 12, allen van Jb. Kaan Kz. Begunstigd door goed'weer werd de-keuring met ©on druk bezoek vereerd. Ook werden een paar stie ren voor flinke prijzen verkocht. 1 breezand Mede tot stijving harer niet te gevulde kas, gaf onze Nutsvereeniging gister nog-een laatsten avond, waarbij tegen betaling ook'niet-leden toegang kon den verkrijgen. Daarvan was een ruim gebruik ge maakt. De zaal -was goed bezet. Het Bestuur had de „medewerking" verkregen van den 'heer Vrucht uit Haarlem, die met een groot en zeer afwisselend pro gramma de talrijke aanwezigen aangenaam wist,be zig te'houden. aartswoud. Onze -vroegere plaatsgenoot J. Speur deed heden met goed gevolg examen - voor de Normaalschool te Helder. noordscharwoudb Wij vernemen dat een ingezetene'dezer gemeente, dheer C. R., - tegen wien de vorige week_procesver- baal was opgemaakt wegens'ontvreemding van eenig landbouwgereedschap, hedenmorgen levenloos uit 't water is opgehaald. Men vermoedt, dat de man, die over het gebeurde'zeer neerslachtig was, zich door verdrinking van het leven heeft-beroofd. Verschillende Oorlogsberichten. iloe treurig. In het begin van'den oorlog hebben-wij uit En gelsche bladen het bericht overgenomen van een dorpsonderwijzer in Engeland, die om zijn Duitsche afkomst of Duitscbcn naam zoo gesard-werd, dat hij ging tobben en zich eindelijk'ophing. De man-was al tientallen jaren meester op 't dorp en zijn zoon was uit Amerika onderweg om in Kitchener's leger dienst te nemen. Nu lezen wij, dat te Molesey aan de Theems een Fransche jongen van dertien jaar, heetendo Charles Demongeant, op school door zijn makkers geplaagd werd omdat -hij, zeiden ze, -Duit- scher was. Hij bleef van school weg - en nu is zijn lijk ui tde -Theems opgehaald. politieagenten-legerïnstructeurs. De Fransche minister van oorlog heeft in overleg met den Parijschen prefect van-politie besloten op een 'aanzienlijk aantal Parijsche politieagenten be slag te leggen, om op te treden -als kader voor de lichting 1916. 1 Ongeveer 500 agenten nl., allen oud-onderofficie ren, behooren tot een lichting 'van de legerreserve. Van hen hebben 300 gediend bij de-infanterie. Zij zullen onmiddellijk naar de depóts worden gediri geerd om als instructeurs van de jonge -lichting op te treden. De rest, die bij artillerie 'en cavalerie heeft gediend, wordt later opgeroepen en ook inge deeld bij de infanterie. Een dergelijke maatregel Is in voorbereiding voor de republikemsche garde. De gardes, die ter -beschikking van den minister van oorlog komen, zullen vervangen worden door onder officieren van het leger, die voor den velddienst tijdelijk ongeschikt zijn geworden. de toestand in konstantinopel. Aan een schrijven -van de N. Ct. uit Sofia over den toestand in Konstantinopel is het volgende ont leend: 1 In economisch opzicht lijdt de stad zeer.'Do-koop- lieden in manufacturen hebben de deuren van hun winkels gesloten. Hun cliënteele van den Klein-Azia- tischen kant kan niet 'komen koopen, de ro^eering geëft geen verlof per spoor va Haïdar Pasja (aan den Aziatischen kant) het binnenland in goederen te verzenden. Daardoor is heel de -handel verlamd. De suiker, die 6 piasters (60 ct.) kostte is nu maar 40 meer. Er ligt meer dan 2000 wagons suiker in Konstantinopel -en nog een duizend wagons ligt in de Bulgaarsche haven Dedeagatsj te wachten op verzending naar Turkije. Andere levensmiddelen zijn -duurder geworden, 't Vleesch bijv. dat op de markt 4 piasters deed, is tot 14 piasters opgeloopen. De Anatolische provin cies, die voor de maag van Konstantinopel-de scha pen, geiten, kalveren en runderen leverden beuevens tal van andere -artikelen, komen thans niet leveren wat daar is; het blijft er liggen, daar de regeering geen enkelen trein ter beschikking stellen kan Ojf wil voor het vervoer. In Kleln-Aziö is koren in overvloed,'maar in Konstantinopel betaalt-men voor het brood hongersnoodprijzen. Deze moeilijkheden, waarvoor men de regeëring verantwoordelijk stelt, vermeerderen de-ontevreden heid onder de-bevolking. Dergelijke moeilijkheden zouden zeer wel kunnen leiden tot voor de Jong- Turksche regeering zeer onaangename consequen ties. Vooral omdat-men zou mogen zeggen, dat een groot deel der bevolking-'beslist tegenstander is van dozen oorlog en alleen uit vrees voor de Jong-Tur- ken zwijgend daarin berust, -bevreesd als men is voor de bajonetten der •'troepen van de Jong-Turk- sche regeering. verloren engelsche schepen. Naar 't Engelsche ministerie van handel-meedeelt zijn in Maart 33 Engelsche stoomschepen met 'een netto inhoud van-01.382 ton verloren gegaan. Daar van zijn 26 met 49.449 ton inhoud door Duitsche oor logsschepen in den grond geboord'en i van 115 ton is op een mijn geloopen. In het geheel 'zijn 217 man omgekomen.- Het aantal verloren gegane zeilschepen -bedraagt 25 (netto inhoud 8110 ton). Drie "(van 4908 ton) -zijn door Duitsche oorlogsschepen in den grond geboord; het aantal omgekomenen is 44. japan met rusland. De correspondent te Tokio Van de Morning Post bespreekt de hindernissen, waarmede Japan bij een politiek van de daad tegen 'China rekening heeft te houden. Die zijn weteledig "van aard: le de Engel sche handelsbelangen; 2e het besluit der Ver. Sta ten om het beginsel van de „open deur'" in China en China's onafhankelijkheid te 'handhaven. Dank zij het bondgenootschap met Engeland en do hulp die het in dezen oorlog de Entente heeft bewezen, zal Japan, dat er-op uit is een soort Mon- roeleer voor het Verre'Oosten in het leven-te roe pen, zich van de Engelsche handelsbelangen niet al te veel behoeven aan te trekken. Om een tegenwicht te hebben tegen de Ver. Staten schijnt men in Ja pan op een bondgenootschap met Rusland aan te sturen. Do Japansche diplomaten te St. Petersburg -'zou den in die richting reeds stappen hebben -gedaan, en ook in de pers -wordt er stemming voor gemaakt. Satoero Sjimada, een der bekwaamste Japansche staatslieden, heeft in. een interview verklaard, dat de oorlog tejfeen Rusland -'een misslag is geweest. De belangen van Rusland en Japan in het Verre -Oos ten zijn volstrekt niet onverzoenlijk en dienen tegen een „derde-partij" te worden beschermd. Welke die „derde partij" 'is, wordt er niet bij ge zegd, doch is gemakkelijk te -Vaden. de toestand te petersburg. Uit PJi'iERSBURG, 6 April De „Rietsj'''bericht„De duurte der levensmiddelen neemt te Petersburg buiten gewoon toe. De armere klassen der bevolking verkeeren in wanhopigen toestand. Nog erger dan de duurte is echter, dal binnenkort misschien volslagen gebrek aan Levensmiddelen zal heer- schen. Ondanks de door de stad genomen maatregelen, zal liet n.i. de vraag zijn, of het bij1 den huidigen oorlogs toestand mogelijk zal zijn, het noodige aan te voeren. Het gebrek aan levensmiddelen demoraliseert de be volking en verlamt de geestdrift voor den oorlog". i)e oorlog en de alcohol. De Times schrijft, dat in Engeland tijdens den oor log het gebruik vau bier afneemt, maar van sterke drank toeneemt. Volgens de opgaven vari de accijnzen werd er in December J913 en Januari 1914 6.412.000 gallon 1 gallon is ruim 4.5 liter) sterkedrank gestookt, tegen >.681.900 gallon in December en Januari i.L een ver meerdering van nagenoeg 270.000 gallon. Hier werd er in December 1913 en Januari 1914 nagenoeg 5.866.000 gallon gebrouwen, tegen ruim 4.050.000 in Decem ber en Januari1.1.. een vermindering van ruim 1.800.000 gallon. De Times schrijft deze vermindering toe aan den aanzienlijk gestegen accijns op hel bier. In Novem ber werd n.1. de accijns van f 4.65 tot f 13.80 op het vat (ruim 43 gallon) verhoogd. De bierdrinkers stelden zich schadeloos met meer whisky te drinken. Zou ook het rum-rantsoen, dat de Engelsche solda ten te velde krijgen, niet tot de vermeerdering in het gebruik van sterkedrank hebben bijgedragen f En (ïin vermoedelijk ook de in vele bedrijven aan merkelijk gestegen loonen. De fimes spoort de regeetring aan om haar maat regelen tol beperking of verbod van den verkoop van bier en sterkedrank spoedig bekend le maken. Dan kun nen de boeren, die gerst en hop verbouwen, er nog rekening mee houden. De Times meent, dal het meest aanbeveling verdient, haver in plaats van gerst te zaaien. Ten gevolge van de uitnoodiging. enkele dagen ge leden gedaan door mannen van zaken aan allen, aie voor totale afschaffing van slerke dranken zijn, om zich in verbinding te stellen met minister Lloyd George, heeft deze Maandag reeds niet minder dan 13 pos lakken met brieven ontvangen. Eén der zakken werd geledigd en bleek niet minder dan 5300 brieven te bevatten. Daar alle zakken even groot zijn, zal het geheele aantal epistels dus ongeveer 70.000 bedragen. Maandag was het „Bank Holiday" en werden de brie ven slechts éénmaal besteldte verwachten is dus, dat gisteren de stroom yan brieven opnieuw is begonnen te vloeien. getorpedeerde schepen. Uit LONDEN, 6 April. De Britsche stoomboot „Northiands" is gisteren ter hoogte van Beachy Head getorpedeerd. De bemanning is gered. Volgens een telegram uit Blyth is de Engelsche traw ler „Acaniha" gisteren ter noogte van Longstane in de Noordzee getorpedeerd. De bemanning (13 koppen) werd gered door een Zweedsch stoomschip. 1taliaansch schip vermist. Aan den Berl. Lok. Anz." wordt uit Milaan bericht, dal het Itahaansche stoomschip „Luigi Paro-di' sedert 70 dagen verdwenen en. vermoedelijk verloren is. Ka piteins van te Genua aangekomen schepen van dezelfde route hebben volgens de Secoio" hel vermoeden uit gesproken, dat het schip door een Duitsche duikboot getorpedeerd zou zijn. Dit heeft te Genua, de woon plaats der geheele equipage, groole ongorustneid ver oorzaakt. Het verdwenen stoomschip heeft, volgens nadere be richten, Baitimore op 26 Jan. met een lading kolen verlaten en zou over Gibraltar naar Genua varen. Volgens berichten van Duitsche zijde kan het schip niet door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd zijn, daar zijn richting geheel buiten de werkingsfcer der Duit sche duikboot en lag. de gevechten bij eparges. Er is ©en 'officieel rapport verschenen over de ge vechten op 13, 19 en 20 Maart, te Eparges_, in welke do Fransclien het in Februari gewonnen terrein uitbreidden en verscheiden tegenaanvallen afsloegen. Hier bleek wederom de ontzaglijke uitwerking van het Fransche geschut. Een krijgsgevangene van hot 4de Beierscke regiment, die hier had meegevochten,, zeide: „Het was om er gek te worden". Volgens de gevangenen heeft Eparges thans een af- jselijken naam in Beieren, liet vierde Beiersche regiment is thans overgeplaatst; de nieuwe troepen hebben bevel gekregen, zich op de hoogte ,die thans door de Duitschers nog bezet is, tot eiken prijs te handhaven. Tusschen 17 en 20 Februari veroverden wil, al dus uil Pariis, een belangrijk deel van Eparges. De ge vechten op 18, 19 en 20lVIaa-ri waren even gelukkig en welgeslaagd als die in Februari. Volgens dezelfde tak- tiek gevoerd, stelden zij ons in slaat ons front uit te breiden on verschillende tegenaanvallen af te slaan. I De werking van onze artillerie was geweldig; het mee- rcndeel der Duitschers, die in de loopgraven waren, werd gedood of gewond dcor de giana.en. evenals de I ter versterking naar de loopgraven gezonden troepen. Onze infanterie, die mèt voortvarendheid cn doortastend heid op.rad, deed de rest. Opnieuw openbaarden zich in alle rancen een strijdlust en vaste wil om te zegevie ren, welke onze glorierijke militaire tradities waardig waren. Talrijk waren de daden van uitstekenden moed, welke de strijd tc zien gaf. De vijandelijke Iroepen behoorden tol het vierde Beiersche regiment, dat het achtste had vervangen, het welk in Februari zware verliezen had geleden, welke volgens gevangenen geschat word op 2000 m?r'. waar onder 16 officieren. Een bataljon werd teruggebracht :ot een sterkte van 87 man (net oorlogseffectief van een bataljon is ongeveer 1000 man). het drankmisbruik. Naar aanleiding van. de actie in Engeland tegen hel drankmisbruik doet de afgevaardigde Ileinach in den „Temps" mededeeling. aan de hand van een officieel stuk, van de wijze waarop een dokwerker in een Fran sche havenstad den werkdag indeelt. De heer Reinach legt den nadruk er op, dat de gegevens ontleend zijn aan officieele bescheiden. Do dokwerker arbeidt van 78 uur v.m., dan ont vangt hij zijn loon voor dat uur en heeft een kwartier voor zijn ontbijt, waarbij alkohol gebruikt wordt. Van 8.1510 u.arbeid. Van 10 u.10.30: een borrel drinken Van 10.3011: arbeid. Van 1112.30: schafttijd. Van 12.303arbeid, gevolgd door uitbetaling. Van 33.30: een stukje eten, met alkohol. Van 3.305arbeid, gevolgd door uitbetaling. Van 55.15een borrel drinken. Van 5.156 arbeid. Na 5 uur zijn de meeste arbeiders beschonken. Behalve de bovengenoemde rusttijden, snappen de arbeiders, zoodra er geen toezicht is, weg naar een der talrijke kroegen. <-Biji deze borrels komt dan nog de wqn, die uit de vaten, welke vervoerd worden, ver dwijnt. De handelskamfer te X. schat de hoeveelheid van don jaarlijks op deze wijze ges.olen wijn op den inhoud van een schip van 4000 ion. He: alkoholisme onder deze dokwerkers, schrijft de heer Reinach, heeft zeker geen minder ernstige gevol gen jdan het drankmisbruik onder de Engelsche fa brieksarbeiders. Tenslotte haalt hij een passage aan uit een brief van een Chirurg in een hospitaal achter het front, waarin deze schrijft: mijn gewonden genezen goed, als zij geen alkoholisten zijn; de genezing van drank zuchtigen gaat öf niet 'óf uiterst langzaam. En dergelijke verklaringen heeft dé neer R. van tal rijke ar.sen ontvangen, sinds het uitbreken van den oorlog. bulgarije en servië. Er heeft tusschen deze beide landen oen incident laats gehad, dat voorloopig heet te zijn bijgelegd. De 'imes vertelt er het volgende over Een sterke Bulgaarsche afdeeling, afwisselend be schreven als „ongeregelde troepen" en Komiladjis'en de militaire uniform dragende, viel op 2 April een Ser visch blokhuis bij Volandovo aan. De verraste Servi sche grenswacht, voor zoover niet gesneuveld' of zwaar gewond, werd teruggeworpen naar hel spoorwegstation van Slrumitza, aan de lijn van Saloniki naar Uskub, het tooneel van een vro-egeren Bu 1 gaarsch-Turkschen raid, die reeds in November 1.1. plaats had. Omstreeks 5 uur 's ochtends de aanval begon om 2 uur in den ochtend bezetten de Bulgaren al de hoogten op den linkeroever van de Vardar. Aan weerszijden vielen vrij voel do oden en gewonden. De geuniformd eKomiladjis maakten 2 kanonnen buit, die later door Servische versterkingen heroverd zouden zijn. Gewonde Serviërs, die aan het station van Strumitza aankwamen, deelden medq, dal de Bulgaren streden onder leiding van officieren van het geregelde leger en zeker een regiment sterk waren. Algemeen wera dan ook door de Servische grenstroepen aangenomen, dat zij te doen hadden met geregelde troepen. Door versterkingen aan te voeren, slaagden de Ser viërs er in, de Bulgaren uil de Buurt van Strumatza en vervolgens over de grens te drijven waarbij' de indrin gers dcrlig dooden op het terrein achterlieten, maar hun gewonden en nog een aantaal gesneuvelden konden, mo denemen. Dit geschiedde echter pas op den volgenden dag, waaruit blijkt, dat het grensincident van emstigen aard was, daar beide partijen elkaar voortdurend ble ven bestrijden. Een later bericht, van 3 April, meldt nog, dat de Bulgaren zich tijdens hun inval over de grensdorpen verspreidden en de inwoners dwongen, met hun have en vee, Bulgarije binnen le trekken. Het was duidelijk van de hoogten, waar te nemen, dat gansche troepen mannen, vrouwen en kinderen en kudxlen vee over de grens werden gedreven. De verliezen der Serviërs bedroegen 60 dooden en 53 gewonden, waarvan 5 officieren. Van andere zijde komt nu weer het bericht, dat het incident nog niet gesloten is. door den oorlog. Tol de takken van industrie, die in Frankrijk het meest door den oorlog geteisterd worden, behóórt het ho'elwezen, d.w.z. de kleine hotels en logementen heb ben van den oorlogstoestand zwaar te lijden. De Matim heeft inlichtingen gevraagd bij den onder-voorzitter van de vakvereeniging van nouders van kleine hotels en logementen en deze heeft gezegd, dal dezie hotel-industrie binnenkort geruïneerd zal zijn, tenzij de overheid te hulp komt. Vooral de eigenaars van de „meublés", de huizen waarvan de kamers gemeubeld verhuurd wor den, zijn er erg aan toe. Velen van hun huurders blijven in gebreke den huur te betalen. De eigenaars mogen heai niet van de kamers afzetten en moeten hun zelfs nog aan beddengoed, wasch, water, licht, bediening, enz. helpen en ook mogen ze hun inrichtingen niet slui'en. De groole hotels verkeeren niet in zulk een treu- rigen toestand. De voorzitter van de vakvereeniging van groole hoteliers heeft aan ae Matin meege deeld, dat voornamelijk te Parijs voor de meeste ho tels de zaken min of meer stil staan., „Wij ver liezen geld, maar wij houden de hotels open, omdat wij er zooveel mogelijk toe willen meewerken om Parijs zijn gewoon aanzien te laten behouden. Ook was er ons aan gelegen het lot te verzekeren van ons personeel, dat niet onder de wapenen geroepen is." De zegsman van de Matin beklaagde vooral die hotelhouders in badplaatsen en andere plaatsen, waai de menschen heengaan voor hun gezondheid, die nu hun hotels af hebben moeten staan, omdat ze tot hospitalen ingericht moesten worden. -Het goede sei zoen slaat voor de deur en de hotelhouders zouden het billijk vindon, zoo de militaire overheid in de badplaatsen althans eenige hotels aanwees, waar de menschen, die een kuur willen doen, een onderkomen kunnen vinden. N.R.Ct griekenland. Politiken verneemt uit Athene, dat de Grieksche re- peering een kroonraad heeft bijeengeroepen, om dé hou ding van Griekenland met betrekking tot den tegen- woordgen internationalen toestand, vooral tegenover Bulgarije te bespreken. Er moet volkomen overeen stemming onder de leden van den kroonraad bestaan omtrent het handhaven van een volstrekte onzijdig heid. de yrredesgeruchten. Do Budapest Hirlap schrift volgens de Korr. Norden op een in het oog vallende plaatsWij zullen den vrede slechts dan zoeken, wanneer wij daarvan den inhoud mot de zekerheid van de goede vruchten, welke hij zal dragen, zelf kunnen voorschrijven. Voor ons is n.1. de öorlo'g geen zaak maar een lcvonsquaesti©. De Engelsche berichten spreken nog steeds van een succes der Russische wapenen in de Karpathen. Een zeer belangrijk voordeel zoo seint de'cor respondent van, de Daily'Mail te 6t. Petersburg is in de Karpathen 'behaald. 'Nadat de Russen tien dagen geleden den Lupkow-pas bezet hadden, begon nen zij de hoogten ten Oosten daarvan stelselmatig te bestormen, ten einde den aftocht van den linker vleugel van het leger van generaal Boreivitch -uit de dorpen Rabbe en Radziayouf te belemmeren. Ondanks ontzaglijke moeilijkheden, waren zij te gen het einde van de week in het bezit-van de voor naamste toppen van de Beskiden tusschen Lupkow en Uszok. De belangrijkste krijgsverrichting was de vermeestering van de hoogten boven 'Wolia Micho- wa. Die hoogten beheerscnen den weg, dien de linkervleugel van generaal Borievitch -moet hemen ten einde den spoorwdg te 'Poliana te bereiken. De Russische artillerie bestookt hem nu. Dergelijke vernuftige bewegingen als deze verkla ren het groote getal gevangenen, dat eiken dag wordt genomen. Het getal is, sedert de opmarsch van de Oostenrijkers op 21 Januari begon, met in begrip van het garnizoen 'van Przemysl, 26.0Ü0, waarbij nog 54 veldstukken'en 435 machinegeweren komen. x. Tusschen Lupkow 'en Uszok zijn de Russen nu dicht bij de toppen'van de Karpathen in de Luto- wiska-groep. De Russische troepen, die een week geleden 21 KM. boneden die toppen waren, staan er nu nog geen 1600 M. van af. „Als de pas van> Uszok gezuiverd is, wordt de te rugtocht van den vijand 'meer naar het Oosten ge biedend noodzakelijk. De slag die 'sedert twee-en- een-halve maand om het bezit van de passen gaande is, zal dan-in ons voordeel geëindigd zijn en de in val in Hongarije zal ."beginnen." De Weensche berichten spreken van een uitbreiding van het .gevecht., maar melden tevens een succes op de Russen behaald op de hoogten ten oosten van hei dal Iraborczd. Daar werden de Russische stellingen geno men en 5140 man gevangen genomen. In aansluitende sectoren werden de Russen afögeslagen en nog 2530 ge vangen genomen. Verder geen nieuws. Reclames. Gevoeligheid voor weersverandering is evenals duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, ver - moeidheid bij hot opstaan, urmestoornissen, en voor namelijk rugpijn, een kenteeken, dat-de nieren niet meer de schadelijke stoffen uit-het bloed terughou den. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten, en kan elke beweging 'moeilijk maken on pijn-'in de ledematen, de zijden, en schouders veroorzaken (rheumatiek, heupjicht. jicht, zenuwpijnen) -of wel het kan zich als neerslag in de urine vertoonen en tal-van urinekwalen veroor zaken. Bij gebrek aan-zorg worden de mieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan de ernstigste gevolgen met "zich bren gen en leiden tot niersteen, waterzucht, suikerziek te, Bright's-ziekte, albuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dra gen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijn selen vertoonen, en des te meer wanneer men ver schijnselen als suizingen ïn de ooren, aandoeningen van het gezicht, hartkloppingen, koude der ledema ten, benauwdheden, zwellingen onder de oogeu of der ledematen erbij -'opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn -Nieren Pillen aan de Nieren en blaas haar gezondheid en werkzaamheid teruggeven, dragen deze-organen voortaan volkomen zorg voor het filtreeren van het -bloed en het af voeren der onzuiverheden, waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. T© Schagen verkrggbiiar bjf J Rotgans, Drogisterij „Het Witts Kruie", Molenstraat C 14. Tos zending geschiedt franco na ont vangst van po-twissel fl.75voor één, of f10.— voor ses dooisn. lischt de echte Foster'* Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doo», die niet voorzien van nevenstaand handelsmerk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 7 April 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste barometerstand 752.9 te Neufahrwasser, laag ste barometerstand 736.6 tc Skudesnaex. Verwachting tot den avond van 8 April. Meest matige, tijdelijk wellicht krachtige W. tot Z. wind. Tijdelijk opklarend. Later waarschijnlijk weer regen. Zelfde temperatuur. Plaatseliik Nieuws. VEEMARKTEN. Burgemeester en-Wethouders der gemeente Seha- gen brengen ter algemeene kennis, dat-de buitenge wone keuringen van het ter markt aangevoerd wor dende vee bij gelegenheid der groote voorjaarsmark- ton, te beginnen met 8 April --a.s. zullen aanvangen des morgens half zeven uur, en alzoo vóór genoemd uur fcoen vee ter markt zal worden toegelaten. Schagen, den 7 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Schagcn. J. P. W. YAN DOORN, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secrétaris. Belastbare Opbrengst der Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen. De Burgemeester der Gemeente Schagen maakt bekend, dat ■'eene opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze Gemeente-gelegen, gedurende dertig dagen, -van den len April tot en mot den 30en April aanstaande, 'ter Gemente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Schagen, den 1 April 1915. r De Burgemeester voornoemd, i .P. W. YAN DOORN. VISCIÏAKTEN. Binnen visseherij. De Burgemeester der Gemeente Schagen Smaakt bekend, dat ter Gemeënte-secretarie kosteloos ver krijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- 'of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 -Juni daaropvolgende, en -'noodigt belanghebben den uit hunne aanvragen zooveel-mogelijk vóór den 1 Mei e.k. aan hem in te dienen. De navolgende-akten worden uitgereikt: a. Groote 'viscbakten, tot het -vissollen met allo geoorloofde vischtuigen, tegen betaling 'van twee gulden vijftig'cents (2.50); b. Kleine -Vischakteu, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen -'betaling van een gulden (f 1. e. Hengelakten, tot het visschen met -meer dan een hengel, tegen betaling van vijftig cents (f 0.50). Voor bet visschen met een hengel, geer, loop- of 8leephengel en geen peur zijnde, -behoeft geene aanvrage të geschieden. j 1 Kostelooze vergunningen om te visschen worden niet'meer verleend. Geen'akte wordt uitgereikt:.1' lo. aan hem, wien -ingevolge art. 34, eerste lid, der Visscherijwet, de -bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging; 2o. aan veld- en boschwachter3, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van Justi tie, ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, be-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2