De Oorlog. alhier den Vrijzinnig-Godedienstigen landdaag te Heilo, op Hemelvaartsdag a.sn zal opluisteren. een misdaad?? Eou jaar of drie geleden werd te Meppel Johan- na Vennik verdronken in de 'Uoogeveeuscho vaart Scvonden. Iedereen dacht toen aan zelfmoord, en aaronder hebben de ouders van het toenmaals 17- jarige meisje veel geleden. Over die droeve gebeur tenis schijnt thans een ander licht op te gaan. Do 21-jarige dienstbode Geertje B. pioet namelijk thans hekend hebben, dat zij destijds Johanna V. in het kanaal geworpen heeft en alzoo den dood ver oorzaakt. Volgens een te Meppel rondgaand gerucht* zou minnenijd Geertje tot die -daad hebben gedre ven. Zij is op grond van een en ander gearresteerd en achter slot en grendel geplaatst. 1 N. v. d. D. „rake" vlaamsche WOORDEN. Een dameslid te Utrecht schrijft in -„Neerlan- dia": 1 In het'mooie boek over Vlaanderen van mej.'H. S. S. Kuyper „In hot land van Guido Gezello" (wie kan het nu zonder diepen weemoed lozen?), vind ilc de volgende aardige Vlaamsche woorden, di,e'oen juiste vortaling geven voor '„retour", „douche" en „para- plue". 1 1 Bij het kaartjes nemen'in een station wordt ge vraagd een „weg en weder". 1 En prof. G. -Verriest, die Gezelle's volkswoorden en volksuitdrukkingen hielp verzamelen, vertelt op blz. 204: I „Zoo had ik dikwijls 'gepeisd op oen goed Vlaamscl woord voor „douche". Maar 'het op scheen niet to bestaan. En toch was het erl Alleen, het en had mij nog niet bereikt. Ne keer kwam 'er een boer in 't gasthuis, die een douche kreeg. Toen 't klaar was, zeide hij: 1 „Dat slagwater ook, meneer do Professor...." Daar had ge 't „Slagwater" I -'t Kan niet beter. Daar peist een wetenschappelijk man zijn -kop suf op en dat vindt het volk van zelf. „Zoo 'ook peisde ik al lang, dat er een korter Maamsch woord moest zijn-voor parapluie, dan re genscherm. Tot er eens een oud vrouwke bij mij kwam en haar parapluie liet-staan. Toen zij terug kwam om die te halen, zeide zij: „Ik-hebbe m'n schuile ver geten." M' s oh uil el Is dat niet-sohoon, en kort en juist." 1 poging tot iontvluchting. Dondrdagmiddag, te ongeveer 1 uur, ontsnapte uit den celwagen, welke voor 't huis van bewaring te Utrecht stond, aan de Gansstraat een persoon, na dat hij eerst den veldwachter omver geworpen had env luchtte hij het Houtensche pad op. Er werden vijf -schoten op den,vluchteling gelost, echter zonder hem te ireffen. Daarop zette de Ber- geant van de wacht hem onmiddellijk per motor fiets na, had hem spoedig gevonden en weder gear resteerd. 1 U. D. „gott strafe england!" Welke onzinnige vormen de uiting van haat tegen Engeland in Duitsèhland 'aanneemt, moge blijken uit het feit, dat een onzer lezers steenkoolbriketten in handen heeft gehad, waarop-als fabrieksmerk, in plaats van b.v. twee 'gekruiste hamers, de woorden „Gott slrafe England" gedruk.tstonden I Een ander, minder •vermakelijk, bericht komt van een lezer, die verzekert -"op een groot concert 'hier ter stede gezien en gehoord tq -hebben, hoe een als heer gekleed persoon vóór een Engelsch spreken de juffrouw waarschijnlijk een kinderjuffrouw ging staan en haar toesnauwde: Gott strafe Eng land I I Hdbld.' wjeringerwaard. Do heer D. ide Jong, onderwijzer alhier, is na. 1 ge plaatst. op de voordracht voor onderwijzer aan do M.U.L.O.-school met teekenonderwijs Ie Ziörikzee. duitschland tegen nederland. Uit Londen komt het volgende bericht: Enkele bladen maken melding van een gerucht, dal gisteren Londen bereikte en volgens hetwelk de Duit- schers troepen verzamelden aan de Nedcrlandsche grens. Verzekeringen werden geplaatst tegen 40 en later zelfs tegen 50 guinjes ten honderd voor het gevai van het uitbreken van een oorlog tusschen Nederland en Duitschland vóór den Sisten Juli. De Times zegt in een hoofdartikel over de positie van Nederland, dat zij dergelijke geruchten onge- erond acht. Het is een welbekend' feil, schrijft het lad, dat de positie van Nederland moeilijk is en er niet gemakkelijker op wordt, doch iu welke rich ting de sympathieën ook gaan, de Hollanders reageeren niet op betoogingen, en ofschoon wij er van verzekerd kunnen blijven, dat zij zich geheel be wust zijn van de gevaren, welke hen bedreigen als de Duitschers een poging mochten wagen om dc onzijdigheid van de Schelde te schenden of in he! geval van een terugtocht der Duitschers door Bel gië, en ofschoon Nederland geen inbreuk op Zijn rechten zal toelaten, 'zal het zichniet blootstellen oan een verwoesting en aan verliezen, welke het onvermijdelijke gevolg zijn van een oorlog, zonder- dat er een rechtmatige oorzaak voor is van genoeg zaam belang. Zouden de Duitschers om de een ot andere reden al te slim willen zijn en het wagen een aanval op Nederland te ondernemen, dan zal nel land ongetwijfeld gereed staan om de .invallers te rug te slaan. Behalve- in dit geval, kan van de Nederlandsche regeering verwacht worden, dat zij n.iet zal afwijken van haar tot nu toe gevolgde ge dragslijn, om door middelen, wfelke zij voor net lieden en voor de toekomst het meest geschikt ncht, de integriteit en de onafhankelijkheid van het land, voor welks welvaart zij verantwoordelijk is, te waar borgen. Verschillende Oorlogsberichten. Machinale aanleg van loopgraven. „De legers der Entente, met Ameriknanscb vleesch gevoed, en achter Amerikaausch prikkel draad verschanst, bestoken de Duitschers met Amerikaansche granaten." Zoo ongeveer drukte zich niet lang geledon een Duitsch-Amerikaan uit, cd men weet, dat bij daarmee op dit puut nog lang niet alles gezegd had. Een ander Amerikaausch voortbrengsel, dat wel licht niet met oorlogszuchtige bedoelingen gecon strueerd werd, is thans weer ten tooneele vér- schenen een graafmachine, waar loopgraven mee worden aangelegd. De firma Wickes uit Saginaw in Michigan zijn de ontwerpers. Het graafmechanisme, een verstelbare boom, waaraan een graafarm met een grijper of graafemmer werkt, is opgesteld op een soort platform, dat ook den motor draagt, bijv. een petroleummotor. Het platform wordt met rollen langs rails bewogen, wat telkene als er ongeveer 3 meter gegraven is, gebeurt. Voor dit verhalen wordt de motor aan een lier gekoppeld, waarop een ketting wordt gewonden, die bevestigd is op eenigen afstand. Twee man zijn voortdurend bezig de rails klaar te leggen voor den weg, dien de machine zal nemen.* Per uur kan zij ongeveer 75 meter loopgraaf aanleggen- Volgens een Neder- landsch „voorsohrift op den pionier-arbeid door infanterie" maken twee man in 2*/i uur een vak van 112 pas lang van een dekking voor staande eohutters, die de machine waarschijnlijk ook graaft. Wna de loopgraaf ineens goheel afgewerkt en de uitgeworpen aarde tot een borstwering opgezet, dan zou zij dus bet werk van meer dan 300 man ver- riohten. Daar de machine niet zoo volledig zal werken, kan haar capaciteit niet zoo groot geschat worden, maar zij zal toch wel 200 man kunnen vervangen, die elkaar op een afstand van 75 meter (100 pas) bovendien in den weg zouden 6taan. Men zou kunnen zeggen, dat de graafmachine voor de schansgravers dezelfde beteekenis beeft als hot machinegeweer voor de tirailleur-linie. Russische verliezen aan officieren. Uit Berlijn, 8 April. De „Köin. Volkszeitung" ontvangt uit Peters burg de volgende opgaven omtent de Russische verliezen aan officieren in de wintercampagno in het Masoerenlandgesueuveld 3 generaals, 11 kolonels, 19 majoors, 297 kapiteins, 403 luitenants gewond 10 geueraals (onder wie generaal Boelga gakof, corpscommandanti, 32 kolonels, 57 majoors. 381 kapiteins, 1107 luitenants. Slechts een klein derde deel van deze gewonde officieren bleef aan het front. Als vermist of gevangen worden opgegeven 10 kolonels, 28 majoors, 211 kapiteins en 881 luitenants. De lorpedeering van de „Falaba". Uit London 8 April. Do Engelsche regeering heeft niet lang gewacht met de beantwoording van de nota van den Duitschen ambassadeur to Wnsh- sington, waarbij de torpedeering van do „Falaba", waarbij ruim honderd meuscheu omkwamen, werd verontschuldigd op grond van militaire noodzake lijkheid en waarbij verklaard werd, dat Engelsche koopvaardijschepen van kanonnen waren voorzien en den raad haddengekregen Duitsche onderzeeërs te rammen of op andere wijze aan te vallen. Een Engelsche nota van heden verklaart: De „Falaba" was niet bewapend. Het is onjuist dat voldoende tijd was gegeven aan passagiers en bemanning om zich te redden. De onderzeeër naderde de „Falaba", vergewiste zich van den naam van bèt 6chip, gaf een sein om te stoppen en vijf minuten tijd om in de booten te gaan. Het zou .een wonder zijn geweest, indien alle passagiers en de geheele bemanning van het groote schip in staat zouden zijn geweest in de booten te komen binnen den toegemeten tijd. Terwijl de booten nog in de davits hingen, schoot de onderzeeër op korten afstand een torpedo op de „Falaba" af. Dit moest absoluut zeker het verlies van een groot aantal menschenlevens ten gevolge hebben en het moet geschied zijn met de bedoeling dit ook te doen geschieden. Het gedrag van alle opvarenden van de „Falaba" blijkt uitstekend te zijn geweest en zonder eenig oponthoud werden de booten gestreken. Het is mogelijk, maar niet zeker, d^.t een even talrijke, geoefende bemanning van een oorlogsschip er in geslaagd zou zijn in gelijke omstandigheden meer levens te redden. De bemanning van de „Falaba" onder zulke omstandigheden te beschuldigen van nalatigheid zou niet goed mogelijk zijn. veroordeeld. Te Keulen werd 'een inwoner der 'stad gearres teerd en tot 60 mark boete veroordeeld'omdat hij.... een hond met brood had gevoed. j het scheepvaartverkeer. Uit Londen, 8 April. Uit een opgave van de ad- door onderzeeërs tot zinken gebracht,-in de week, miraliteit, omtrent Engelsche koopvaardijschepen. eindigende'7 April, blijkt, dat die week voor de Duit schers op e e n na de. minst succesvolle week -was sinds het begin van de zoogenaamde blokkade. Slechts vijf schepen werden-in den grond geboord, met een totaal-tonnenmaat van '7904. Hierbij zijn niet gerekend vijf kleine visschersvaartuigen, totaal metende 914 ton.1 Ondanks de vermindering van'vertrekkende sche pen ten gevolge -van het Paaschfeest, bedroeg het totale aantal zeebooten, die uitgingen -en binnen kwamen in de haven van het -Vereenigd Koninkrijk gedurende bedoelde week, niet minder dan 1234. i een RUSSISCH soldaat gemarteld. Uit Petersburg, 9 April. De Russische generale staf deelt het-volgende mede: In den nacht van den 29sten Maart, namen de-Duitschers ten Noorden van Myszinec een onzer verkenners, -den onderofficier Porphyze Panasiouk -gevangen en brachten hem over naar het dorp Rasoga, waar men hem martelde in tegenwoordigheid van tien officieren, die inlich tingen van hem wilden hebben over de opstelling onzer troepen. Panasiouk doorstond" de -martelingen dapper en weigerde met de meeste beslistheid te antwoorden op de vragen -def Duitsche officieren, die hem langzaam een-oor afsneden en zijn gezicht verminkten. Na het ondergaan der martelingen, wist Panasi ouk "aan zijn bewakers-te ontsnappen en den 2den April onze troepen te bereiken. De opperbevelheb ber verleende aan Panasiouk het kruis van SI. George le klasse en-schonk hem een som geld, als belooning voor den door hem betoonden moed en trouw. 1 was het maar waar! Volgens een artikel in de New-York Times ver klaart de ammunitiefabrikant I. Lehman te -New- York dat de oorlog tegen den herfst afgeloopen moet zijn wegens gebrek 'aan ammunitie. Voordat hij Liverpool verliet, trachtten de agenten orders -bij hem te plaatsen ter grootte van 700.000.000 granaten, welke echter niet uitgevoerd kunnen worden, -daal de fabrieken niet meer kunnen produceeren. krijgsgevangenen. NUit Berlijn, 9 April. Op 1 April bevonden zich in Duitsche krijgsgevangenschap: 3868 Fransche offi cieren en'ambtenaren met officiersrang en 238.496 Fransche manschappen, 5140 Russische officieren en 504.210 Russische minderen, -647 Belgische officie ren en 39.620 manschappén, 520 Engelsche officie ren en 20.307 Engelsche minderen, totaal 812.808 man. geen broodsgebrek. Uit Berlijn, 9 April. In het neutrale buitenrand heersclit, naar het schijnt,'de opvatting, dat in Ber lijn geen brood meer-is en dat de reizigers dus ge dwongen zijn, brood mee te brengen. Het „Centraal- bureau voor •vreemdelingenverkeer" te Berlijn deelt mee, dat daar vreemdelingen zijn aangekomen die een kolossale hoeveelheid brood meebrachten. Het Centraalbureau laat, op verzoek der-vereeniging van Berlijnsche hotelbezitters, in het buitenland Imede- deelen, dat vreemdelingen te Berlijn volop brood kunnen verkrijgen, en dus geen brood behoeven mee te brongen 1 van een deserteur. Een der medewerkers van het Hdbld. aan de Belgi sche grens schrijft Dezer dagen heeft er een eigenaardig geval vair de sertie van een Duitsch soldaat plaats gehad. Ergens aan de Hollandsche grens in Zecuwsch-Vlaan deren staat een Duitsche dragonder als schildwacht. Aan de Hollandsche zijde staal iemand te kijken, die met den dragonder een gespiyk aanknoopt. Het was een Belg, die echter uitstekend Duilsch sprak, omdat hij lange jaren in Duitschland gewerkt had. Hij1 geeft zich dan ook voor een Duitscner uit tegenover den dragonder en deze neemt dat clan ook aan. Al sprekende verklaart de soldaat, dat het oorlogs leven nem gaat tegen staan, en dat hij er gaarne af wilde zijn; wist hij maar hoe. „Welnu" zegt de an der, „trek een burgerpak aan en kom de grens over". Maar hij wist miel hoe daaraan te komen, en bo vendien had hg geen geld, hij moest toch in Hol land zynde ook kunnen, leven. *,Nu", dacht zijn ver meende landgenoot, „daar was toch nog wel aan geld te komen, hij had immers zijn... paard". Hij zeiae het natuurlijk gekscherend. Maar wat ge beurt r Den volgenden morgen bemerken de Holland sche schildwachten, dat er onder hun Duitsche con fraters aan de andere zijde der grens groote agitatie heerscht. Zij loopen overal door hel land zoekende rond. Eén der paarden was weg. Maar het werd nog erger. Na gehouden appél bleek het, dat ook een der manschappen zoek was. Men begon verband tusschen dc beide vermissingen te zoeken. En wat zij daar aan do overkant der grens slechts konden vermoeden, werd aan deze zijd - al heel spoedig tol zekerheid. Des nachts was de dragonder in oen burgerpak, waaraan hij op de eene -óf andere manier was geko men, de grens overgekomen in gezelschap van zijn paard. Spoedig had hij hiervoor een koopcr gevon den. al was de koopsom wel wat klein. En heel eigen aardig heeft de kooper opgekeken, toen hom langza merhand duidelijk is geworden, clat hij' een Duitsch dragonder paard had gekocht. Dit is ido geschiedenis van een Duitschen deserteur naar Holland gevlucht. Zij is iniet de eenige. Wel is waar loopen er over dreven geruchten van desertie uil het Duitsche leger, maar zeker is, dat er verscheidene de Hollandsche grenzen in burgerklecding zijn overgekomen. Gelijk men men weet, lieten zioh in het begin van den oorlog eenige Duitsche soldaten interneeren. Zoo hebben wij er enkelen hier aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens gespro ken. Dit konit nu niet meer voor. Want men vreest voor het lot, dat hen als geïnterneerde deserteurs, na den oorlog wacht. En wanneer af en toe een Duitsch soldaat in onbekendheid met de gevolgen het nog waagt zich aan de Hollandsche grens aan te melden om geïnterneerd te worden, dan wordt hem, evenals dat vroeger bij dc Belgen gedaan werd, door de Hol landsche militairen gewezen op do bepaling, dat hij na den oorlog zal worden uitgeleverd aan zijn land, en dan nog eens de vraag gesteld, of hij wil blijven dan niet. Bijna zonder uitzondering, keerem zij" dan maar weer terug; het gevaar is te groot. Maar eenige maanden waren er pog enkelen, die het er op waagden, en zeiden, dat zij na den oorlog zich zouden verdedigen met te beweren, dat zij door Belgische burgers waren aangevallen, en dus hadden moeten vluchten. \faar dit gebeurt nu niet meer. Als zij vluchten, dan doen ze dat in burgerklceding en worden dan natuurlijk niet geïnterneerd. De voornaamste reden, die hen tot het Vluchtctn dringt, is de tegenzin tegen den oorlog. Mannen, die drie maanden lang dapper hebben gestreden, krijgen soms eensklaps zulk een onoverkomelijke afkeer van het bloedvergieten, dat zij weg moeton. Dan wordt liever het leven bij do vlucht gewaagd, dan inde loopgraven. Niet alleen zijn het soldaten aan de grens, die van deze gelegenheid gebruik maken. Zelfs komen er van het Yperensehe front en van de Yser. Meermalen hebben zij vier of vijf weken noodig om van daar de grens over te komen. Overdag verder te komen is gewoon onmogelijk. En 's nachts gaat het slechts 'piet de grootste gevaren gepaard. Vooral de veldgendarmen moeten vermeden worden. Zoo kwam hier één Duitscher aan, die met nog drie anderen gevlucht was. Twee er van waren doodgeschoten, en den derden had hij1 onderweg verlatten. De meestetn zoeken naar Amerika te komen. Toch zou het dwaasheid! zijn te meenen, dat de Duitsche soldaat in 't algemeen zoo denkt. Het blijven uitzonderingen. de duitschers maken zich op italië te verlaten. De Italiaansche correspondent der Tel. schrijft d.d. 5 April uit Rome: In Italië, vooral in Milaan, Genua, Venetië; Nar pels en Rome komen sinds jaren oöu massa Duit schers. Als ik me niet vergis, wordt het aantal in Italië wonende Duitschers op 60- a 65-duizend geschat. (De vlottende bevolking niet medogerekend). Duitsche toeristen waren er dit jaar bijna niet en dit merkt men 't best op straat, bij Aragno, in musea en in lcerken. Nergens hooren we haast moer Duitsch sproken. Maar ook de hier wonende Duitschers maken zich langzaam op de eene familie na de andere Rome te verlaten. Intuïtief voelen dezendat het niet de von Bulowsehe onderhandelingen met al te best gaat. Reeds wordt hier gefluisterd, dat deze volkomen schip breuk hebben geleden, wat heel best mogelijk is. In de Italiaansche pers gaat vorder 't gerucht, dat de Duitsche consul te San Remo, aan dc Italiaan sche Riviera, dezer dagen de aldaar vertoevende Duitsche families, om zich zou hebben vereenigd en do/.o sterk zou hebben aangeraden, Italië to verlaten, tenzij drin gende omstandigheden zulks onmogelijk maakten. Onder mijne kennissen heb ik ook meerdere Duit schers. die t maar veiliger vinden, heen te gaan, vóóv 't te Iaat is. Laatste telegrammen. UIT ROZENDAAL. Gisteravond heeft in de Achterstraat te Roozen- daal een moord met diefstal plaats gehad. Wij ver nemen hieromtrent het volgende: Omstreeks 10 -minuten over negen, toen de huis houdster van den heer J. Vermeulen het licht in de slijterij uitdraaide, drongen zich twee mannen in den winkel, die op haar aanvielen.-Er ontstond een worsteling, waarbij het beiden mannen tenslotte ge lukte haar een -zakdoek in den mond te stoppen en te worgenJ Door het rumoer gewekt, wilde de heer Ver meulen, die boven ziek te bed lag, de trap afko men, maar hij werd door de misdadigers, die in middels ook reeds de trap -opgekomen waren, naar beneden gegooid, waar hij bewusteloos bleef lig gen. i 1 De indringers doorzochten daarna het geheele huis en den winkel,-braken de kasten open en eigen den zich een nog niet bekend bedrag aan geld toe. Eerst nadat zij gevlucht waren, werd de 'misdaad ontdekt De politie 'stelde een onderzóek in, dat tot laat in den nacht voortduurde, 's Nachts heeft de grens wacht een Belg' aangehouden, wiens signalement overeenkwam met dat, door den heer Vermeulen op gegeven als van een der'daders. Bij do grens-werd ook een zakje geld gevonden, dat vermoedelijk van den diefstal afkomstig'"is. 1 Do verslagen vrouw is ongehuwd |en 'ongeveer 60 jaar oud. 1 I 1 ALKMAAR. Do R.-K. -Kiesvereeniging VFijheid en Recht heetf gisteravond in de-vacature Mr. A. Dorbeck (r.-k.L die zitting heeft voor het -2e kiesdistrict en als raadslid ontslag genomen heeft, tot oandidaat ge steld Mr. A. J. M. Leesberg. Op verzoek van 'deze kiesvereeniging besloot de-Lib. Kiesvereeniging Eens gezindheid geen candidaat te stellen, waar het hier, eon r.k. zetel geldt, niettegenstaande het 2e 'kies district overwegend links is. De S.D.A.P. zal even wel een kansje wagen. Immers -van deze zijde werd gecandideerd de heer 'K. van 't Veer. l Plaatselijk Nieuws. uitslag verkooping. Ten overstaan van notaris Vrijburg te Schagerbrug,- had in het café De Beurs van den heer C. Boontjes alhier, de afslag met toewijzing plaats van de boe renplaats aan de Losschieten, groot 11.19.58 H.A, ei gendom van de erven K. Mooij. Perc. 1 tot 9 P. Ürsem te Heerhugowaard f 5667.14, perc. 7 G. Sneo kes te Kalverdijk 1 988.26, perc. 2, 3 en 4 G. Mooij alhier f 4365.44, perc. 5 en 6 IJ. Mooij alhier f2437.92, perc. 8 J. Mooij te Amsterdam f 1927, perc. 10 tot 16 A. Mooij alhier f 4906.68. Het weiland aan den Schocnmakersweg. groot 1.03.70 H.A., eigendom; van méj. wed. J. Jimmink, is opgehou den op f 2200. NIET AFGEHAALDE PRIJZEN. 'Donderdag had alhier de verkooping plaats van de niet afgehaalde prijzen in onze Tentoonstellingsverlo ting. 'Er waren dit jaar bijzonder veel, 18, wel een bewijs, dat velen slecht hunne loten nagaan. De op brengst was f 98.65. handelscursus. Het diploma aan den Handelscursus alhier,, werd toegekend aan C. Stammes, K. Leguit. J. Deutekom Jz., J. Deutekom Az,, C. Japikse, C. Roos ca Th. de Boer. allen alhier en M. Waiboev te Anna Paulowna. Van ae le naar de 2e klas werden bevorderd (vcr- (pliehte vakken) YV. Roos Ie St. Maarten. M, E. Speels te Anna Paulowrra, M. Porte te Lutjewinkel, A. Spaans Lutlewhikel, J. Sleutel te Wiuringerwnavd, H. Kuiper te Kolhora, B. Sulherland to Noordsdiavwoude, J. Ko ning, T. Bregman en H. Hart land alhier. taalvakkenC. Schoarl te Barsingcrhorn, C. Vader te Dirkslnorn, N. van Bodegraven le "Haringbuizen, J. Koodj te Wieringerwaard, L. Cohen, G. Jansen en O, de Groot. In de vergadering van het bestuur van den cursus, en de daaraan verbonden' loeu-atein, werd besloten, dat de uitreiking der diploma's voor laan in de laatste los aal 'plaats hebben.' Verder werd in beginsel aange nomen een volgend jaar iruaehinoschrijvon aan den cursus te verbinden. Het leervak rekenen, thans alleen voor de le klasse, zal ook in de 2e klas gegeven wor den. politie. Verloren: een kinderjurkje, eon zwarte 'tasch. kostelooze inenting. Burgemeester en Weihouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat op Dinsdag, den 13 April a.s., des voormiddags te 10 uren, de getogen hei d zal zijn open gesteld tot Kostelooze Inenting en Hei-inenting van du ingezetenen, die zich daarloc ten huize van den Plaat selijken Geneesheer aanmelden. voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzcn van de namen en geboortedatums der kinderen, 'is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medege bracht trouwboekjes dor ouders of geboortebewijzen der kinderen. Sahagen, den 10 April 1915. Burgcmoestcr en Wethouders van Schagan, J. P. W. y.\N DOORN, Burgomeester. ROGGEVEEN, Secretaris. Predikbeurten. ZONDAG 11 APRIL. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Damste. EVANGELISATIE te: Schagen. Geen dienst. B rgerlijke Stand. gemeente anna paulovvna. Geboren: Anna Johanna Elisabcth, dochter van Mar cel is Hendrik Heiligenberg en Elisabeth Kpusoband. Simon, zoon van Marcehs Weijers en Van Cornet ia van Emmerik. Maria Dieuwertje, dóchter van ArLe Eriks en van Maartje Kant. Getróuwd: Klaas Boontjes-, en Sijljo D-oorn, weduwe van Gerrit Koppel. Overleden: Aagtie Dekker, oud 69 jaar, echlgonpote van C'ornelis van den Berg, Klaas Vlaming oud 8 jaar. zóón van Cornelis Vlaming en van Ncoltje van Sti- priaan. gemeente zijpe. Ingeschreven van' 6 tót 9 April 1915. OverledenGabe, 1 maandi, z, v. Berend ELzer en Grietje Blaauboer. gemeente schagen. Ondërtrouwd: Jacob de-Bpor, 23 jaren en Marga- rehta Elisabeth 'Blaauboef, 23 jaren. Dirk ,van der Meulen, 46 jaar en Sijke Dijkstra, 29 jaar. Marktberichten. NIEUW LEVEN, station NOORDSCHARWOUDK 9 APRIL. Kleine roode kool f 5 a 17, kleine gele kool f 4 a •16.50, kleine Deenscho witte f 3.50 a 1£> per 100, grove uien f8 a 8.25 per 50 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 9 April. Roode kool f 2 n 4.10, gele kool f 14.50, witte kool f 0.70 a 3.10, zak roode kool f 2, zak witte kool f 5.25 a 5.69, uien f 9.10 a 9.40, bieten f 8, baal bie ten f 0.35, baal stek f 4.35 n 4.50. ALKMAAR, 9 April. Kleine fnbriekskaas f 48.50, kleine boerenkaas f 46.50, commissie boerenkaas f 44, middelbare boerenkaas f 43.50. Handel goed. Aangevoerd 162 stapels, wegende 130099 kilogram. Ter graanmarkt was -heden aangevoerd 534 HL. Tarwe f 14 a f 14.25, gerst yhev. f 10.25 a f 11.50. he ver f 6.80 a f 7.60, bruine Foonen f 14 af 16, citroen boenen f 17 a f 19, paardeboonen f 10 a f 10.50, wit te boonen f 20, groene erwten f 14 a f 18 per HL. ALKMAAR, 10 April. 11 Paarden f 120 a f 300, 93 koelen f 140 a f 310, 153 schapen f 26 a f 36, 377 nuchtere kalveren f 12 a f 26, 92 magere varkens f 22 a f 40, 204 biggen f 13 a f 20 per stuk. Kipeieren f 4.50 a f 5 50 per 100. Boter 67% a 77% cent per KG. 10 'Lamme ren f 8 a f 12 per stuk. TELEGRAFISCH EERBERIC11T, •ïaar waarnemingen verricht in den morgen van (ten 10 April 1915, medegedeeld door -het Koninklijk .io'c--lologiscti instiiuul e Dc liili. Hoogste barometerstand 761.9 te München, laagste barometerstand 749.2 te Skagen. Verwachting tot den avond van 11 April. 11 Zwakke tot matige, -later wellicht weer toenemen de N.W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, later toe nemende bewolking, weinig of geen1 neerslag, moge lijk nachtvorst. -Iets zachter overdag. Uit het laatste Fransche oorlogscommuniqué moet blijken, wat of het resultaat is geweest van de laatste Fransche aanvallen tusschen Mojas en Moezel. In dat bericht lezen we: De Britsche troepen hebben in den nacht van 7 April een Duitschen aanval tusschen Kemmel ön Wo- verghem afgeslagen. Ondanks het voortdurend slechte weer werden lm den nacht van- 7 op 8 April en op 8 April zoLfs tus schen Maas en Moezel door de Franschen successen, behaald. Bij Eparges stelde de nachtelijke aanval dé Fran schen in staat weer een sprong voorwaarts te doen. De Franschen handhaafden hun succes, ondanks drie heftige tegenaanvallen. Op het terrein wei-den reeds meer dan duizend lijken van Duitschers geteld. De Franschen trokken zich terug op de Duitsche loop graven^,, die met lijken overvula waren. Tegen don avond sloegen zo twee tegenaanvallen af. Meer zuidelijk bij het Morville-bosch hakten de Franschen in een hevig infantcricgeveehl eon Duit sche compagnie in de pan, van wie slechts 10 overle venden overbleven. Bij het Bois d'Ally vermeesterden do Franschen weer oen loopgraaf en sloegen zo twee tegenaanvallen af. Zij vermeesterden zes mitrailleurs en twee miinwcrpem, De vijand deed sedert middernacht van 8 dezer geen tegenaanvallen meer. Bij hot Bois Mortmare ton noor den van Fliry kregen ae Franschen voet in do ver dedigingswerken van den vjjand, en wisten zo zich hier te handhaven. Een heftige tegenaanval te zeven uur den 8sten ondernomen werd afgeslagen en de Fran schen behielden het gewonnen terrein. Ten noord westen van het Apannes-besch werd de kabel van een

Schager Courant | 1915 | | pagina 2