Schager Courant. ZATERDAG 10 APRIL 1915. 58sle Jaargang No. 5571. TWEEDE BLAD. Een Roomscii vinnigheidje. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE HOFDAME. In het Katholieke orgaan One Blad te Alkmaar lexen we het volgende standje: Waarom? Behagen-heeft een Plaatselijk Co mité tot Steun. ]>at Comité heeft in navolging van zusterver eenigingon besloten visch aan te voeren en ten verkoop aan te bieden. Voorwaar een lofwaar dig werk! Die verkoopen worden echter aange kondigd alleen in de „Schager Courant". De katholieken van Schagen-moeten dus maar onbekend blijven met deze verschaffing van visch!?1 Stelt zich het Plaatselijk Comité -hier niet op een partijdig standpunt om niet in een kath. blad te adverteeren? Naar onze meening hebben de katholieken, die toch ook -het Comité moreel en finantieel hebben gesteund, -'er recht op -dat zij behoorlijk ingelicht worden en niet verplicht daartoe een bepaald -blad te lezen. We willen beginnen 'met onzen collega mee te deelen, dat de uitvoering van dezen vischverkoop, met al den -aankleve van dien, is opgedragen aan een commissie uit het Steuncomité, nl. aan de hee- ren Keet en Koster. En nu beterijpen we niet dat Ons Blad van een zoo goed geloofsgenoot als de heer Keet, durft veronderstellen, dat die er toe zou meewerken, om de Katholieken in Schagen te verplichten een vervloekt blad als -de Schager te lezen, al is het dan 'maar om op de hoogte te ko men van een vischverkoopI! Foei, tienmaal 'foei, dat leelijke verwijt van uw kant heeft mijnheer Keet goddank biet verdiend. Want -luister: Er is niet alleen in de Schager geadverteerd, neen de commissie heeft huis aan huis strooibiljetten laten rondbrengen 'en bovendien is de omroeper Dog te baat genomen. Ja, ziet u, eerlijkheidshalve moet hier wel aan worden toegevoegd ,dat de strooibil jetten bij Trapman en Co. waren gedrukt, dat de bode die ze rondbracht Protestant -was en dat -de omroeper ook Protestant is. Misschien dat de Re dactie van Ons Blad het beter vindt, oof liever min der gevaarlijk, dat voortaan -2/5 der strooibiljetten bij onzen Roomschen drukker worden gedrukt, en voor het "rondbrengen daarvan een Roomsche bode wordt genomen en dat onze-rustende omroeper, die gelukkig Roomsch is, het Roomsche deel van onze gemeente rondroept. We willen dit idee de commis sie wel ter overweging aanbevelen. We kunnen ter verdere geruststelling van -Ons Blad nog- meedeelen, dat de vischverkoop ook in dit opzicht -uitnemend is geslaagd, nl. dat er heel wat Katholieken visch hebben -gekocht en dat ze bepaald geen gevaarlijke visch hebben gegeten, want van eenigen overgang tot het'Protestantisme hebben we tot dusver hier nog niets gehoord! We meenen, dat Ons Blad met-deze inlichtingen wel tevreden zal zijn. Ofwil onze collega per se de advertentie hebban, en is het weer con- currentienijd -in plaats van heilige verontwaardi ging, ja, dan zal hij zich tot mijnheer Keet-moe ten wenden, misschien wil die hem dat pleziertje wel doom 1 RED. SCH. CRT. Suikerbieten. Vanwege de directie van den Landbouw wordt het volgende medegedeeld De vraag is gesteld, of in den aanstaanden herfst de uitvoer van voerbieten weder geoorloofd zal zijn Met het oog op dc onzekerheid van den toestand moet de regeering zich omtrent de beslissing dien aangaande de volle vrijheid voorbehouden. Aan belanghebbende", in het hijzonder da ver bouwers van suikerbieten, wordt echter in over weging gegeven, rekening te houden met de waar schijnlijkheid, dat de uitvoer niet zal kunnen worden toegestaan, zoolang de oorlogstoestand blijft aan houden. Nekkramp. Te Winterswijk heeft zich een geva' van nek kramp voorgedaan bij een 1'«.'•jarigen jongen Dt knaap overleed binnen 24 uur. Vermoedelijk havft hij de ziekt* opgedaan van *en broeder, di* ia militairen dienst ligt in Amersfoort en dezer dagen met verlof ziek was thuisgekomen. 14. Zoo verliep de eene Zondag 'na den andere. -Deze eindeloos lange Zondafcen lagen Hans Henning het zwaarst op het gemoed. -In de week had hij geen tijd tot 'nadenken, dan was -hij een stille, vlijtige arbeider, zonder een anderen Avenscb dan rust -en slaap, maar 's Zondags in zijn vrijen tijd, ontwaak te al de doodgewaande hoop opnieuw tot een kwel lend leven. Hilde daarentegen'voelde zich zeer op haar ge makt en bevredigd. Zij behoorde tot de naturen, die steeds in anderen moeten opgaan. De zorgen om haar broervervulden haar gedachten en wenschen geheel. Ilse schreef heel dikwijls 'vanuit Berlijn. Haar brieven maakten op Hilde-een eenigszins vreemden, verwarden indruk. Theater-bezoeken, beoordeelin gen over nieuwe boeken en tooneelstukken, waar schijnlijk uit Hilmar's mond opgevangen, klachten over gebrek -aan tijd, wedersproken «enkele uitroe pen over veel alleenzijn, als 'Hilmar vlijtig zat te werken. Dat alles was onophoudelijk de "inhoud van haar brieven. Men kon eigenlijk geen -helder begrip van haar leven krijgen uit al deze 'schilderingen. Hilde schudde er vol zorg het hoofd 'over. „Dat is me een ^dik epistel." Hans Henning haal de uit de map "van den brievenpost1 een dikken brief, die het poststempel Berlijn droeg. „Zal ik hem-voorlezen. Hans Henning?" ,,Ja. ïise's dwars Jen scheef geschreven epistels kan ik-heel slecht ontcijferen." I Hans Henning ging in den hoek van de sofa zit ten, haalde de zijden ooren van Peter door de vin gers, wat Manneke, den kleinen teckel er toebracht, een jaloersch knorren te doen hooren. Ilse's teckels waren namelijk in een kist vanuit Berlijn naar Hin- richshagen gezonden. Zij konden zich in het -Ber- lijnsche straatleven niet gewennen. Hilmar had ook grooten hinder van hun -blaffen. Zoo kwamen de honden als voorloopers Van Ilse aan, 'zooals Hans Henning beweerde, want als zij niet gedreven werd door eenig verlangen naar haar broer of zuster, dan zouden haar geliefde teckels -haar wel naar Hin- riohshagen roepen. „Ik hoop het. Ik verlang heel |erg naar Ilse. Ik WAARLAND. Wederom wus hier een bijeenkomst ui geschreven \an directeuren een er zuivelfabriek en veehouders van hier, doch nu was het de directie van „Excelsior' a. d. Mid denweg te Heerhugowaard, d.e een poging waagde om de melk van hier te betrekken. Wy yernemen, dat de opkomst niet van eenige beteekenis en het resultaat van de bijeenkomst nihil wus. WAARLAND. Uitslag van dc in het café „De Tortelduif gehouden verkooping van een woon- en winkelhuis en bouwland, groot 0.65.05 H.A^ eigenaar en bewoner de heer D. Gelder alhbr, op Woensdagavond 7 Apiil ten overstaan van Top te Bergen. Gekocht door den beer H. Stam alhier voor de som van f 2155. RAAD VAN HOOGWOUD. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Donderdag 8 April 1915. Allen present. Voorzitter Burgemeester BreebaarL De Voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgt. Voorzitter deelt mede, naar aanleiding der notulen, dat de heer Driessen voor jaarweddeverhooging en de heer Stroomer vooar toekenning gratificatie beiden mondeling dank hebben gebracht. Daar de Holl. My. van Landbouw, afd Opmeer, besloten heeft, geen proeftuin op te richten, vraagt voorzitter, óf dit ook invloed kan nebben op het raads besluit omtrent subsidie Proeftuinschool te Hoorn. De Raad blijkt echter niet van gevoelen veranderd en wil afwachten. Volgen verslagen herhalingsonderwijs aan scholen Ker- kelaan, Aartswoud, Weere en Langereis. Met uitzon dering van Weere, weer piet veel bezoek van leer lingen. Algemeen vindt men dit treurig. De heer Vijn vindt, er mocht van hooger hand wel herhalingson derwijs wo den ingevoel d. Hel berod neeid verslag Volkshuisvesting, dat niets bijzonders b<dt. wo d voor kennisgeving aangenomen. Van „Vakonderwijs" zijn lekening en begiooting in- geko ueii. De rekening gaf aan f 620.061/» ontvangsten en f 582.10 uitgaven en sloo>! met f 37.96Va ba'ig saldo, dit is overgebracht op den dienst 1916. De begrooting sloot in ontvangst en uitgaaf op f 629.96ya. Goedge keurd. Het gemeenteverslag geeft aan, dat er 2054 inwoner zijn 25 sterfgevallen kwamen voor (ongerekend leven loos aamgegevenen)14 huwelijken werden gesloten; 51 geboorten vonden plaats (levenloos aangegevenen inbe grepen). Voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten hebben goedgekeurd dat uit de onvoor ziene uitgaven de gratificatie aan Stroomer wordt be taald. De jongste kasverificatie bij den gemeente-ontvanger gaf conform boeken f 1466.86 kasge'd aan. De heer M. de Jong, hoofd der school te Langereis, vraagt als zoodanig tegsn 1 October a.s. eervol ontslag aan. onder dank voor de steeds ondervonden modef werking. Voorat er stelt voor, het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dank voor de dien sten, der gemeente in die vele jaren bewezen en té vens aan Nieuwe Niedorp hiervan bericht ie doen. De Raad verleent met algemeene instemming het gevraag de ontslag, op de meest eervolle wijze en de heer Kooij wijdt eenige waardeerende woorden ain den heei I)e Jong. Voorts vraag' voorzitter machtiging, dat B. en W. met hel Dagelijksca Bestuur van Nieuwe Nie dorp de zaak zullen mogen bespreken voor een even- tueelen opvolger. Goedgevonden. Voorzitter zegt verder, dat B. en W. onderzoek heb ben gedaan bij de woningen, bewoond door Heggelanr, C. Nainnes, P. Mienis en K. Nieuweboer. Die wo ningen zijn door de Gezondheidscommissie van Hoorn onbewoonbaar geacht en bovendien niet in bewoon baren staat te brengen. Die commissie geeft onbewoon baarverklaring In overweging om daarbij de ontrui- mingstermiin zoo lang mogelijk te stellen en te be vorderen dat die telkens kan worden verlengd, om in deze het uitstervingssysteem toe te passen. fi. en W. gevoelen daar wel voor en stellen voor do termijn voor ontruiming op 6 maanden te stellen en dit te ver lengen tot men andere woningen heeft of tot dat overlijden intreedt. Voor Nie-uweboeY" alken 'wilden B. en W. de ontruimingstermijn op 1 maand stellen, omdat die al gevraagd heeft of de woning afgebroken mag Worden, waarvoor B. en W. toestemming gaven. De Raad vindt de Voorgestelde termijnen algemeen goed en Wordt aldus besloten. Belanghebbenden zullen ken nisgeving ontvangen. In verband met het ingekomen schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en klandel, over beschikbaar stellen van levensmiddelen voor on- en minvermogenden, deelt voorzatter mede, dat dit on derwerp is behandeld in de vergadering van het Steun comité en daar js verklaard, dat er veel gebrek aan vel is bij onze gemeentenaren. Hier zijtn verschillende ge zinnen geheel verstoken van vel. 't Is duur en dat is voor velen een bezwaar om 't te koopen. Voorzitter heeft wel gehoord dat er buitenlandsen vet verkrijg baar is, maar geen Inlandsch. Het rijk zal bij aankoop wel de helft der kosten dragen, doch de andere helft komt voor de gemeente. Het Steuncomité heeft in deze zijne medewerking toegezegd. Het financieele moet in elk geval over de gemeentekas gaan, daar het buitenge wone uitgaven zjjn, waarvoor B. en W. machtiging moeten hebben. De heer Hartog vindt het wel goed, vet aan te koopen. Hier wordt nogal wat opgebracht aan 't Steuncomité en dan weten de menscHen, die aan 't Steuncomité betalen, dat 't aan de "menschen hier besteed wordt. De heer Schilder betwijfelt heb haar reeds -lang alles vergeven," zeide Hilde en vouwde den brief open. „Liefste Hilde. Deze eenzame avond het'betee- kent niet dat Hilmar uit is, maar dat hij zit te wer ken en dan mag hij niet gestoord -worden. En nu wil ik dit uur benutten, -om u te schrijven. Het is zeer dom van mij maar ik voel mij zoo verschrik kelijk alleen,wanneer de deur tusschen onze bei de kamers gesloten is. Maar -Hilmar kan alleen bij gesloten deuren werken. 'Eerst fcing ik ook -in zijn kamer zitten. Het was mij een vreugde zijn fijn profiel te zien, wanneer zijn hoofd zich over het werk heenboog, of wanneer -hij in extase opsprong en in de kamer op en neer Jliep. Maar toen ik hem een paar maal had 'gevraagd, of bem iets bijzonders inviel, toen geraakte hij bui ten zichzelf van drift. Hij kon onmogelijk werken, als hij niet alleen was, zoo'schreeuwde hij mij toe. Ik ben toen met de beide honden, die lievelingen waren toen nog bij ons, -de kamer uitgegaan en heb geweend. Na een 'poos kwam Hilmar «bij mij. Hij zag mijn betraand gezicht, kuste mij en poog de mij te troosten.* „Je moogt mij dat niet -kwalijk nemen Ilse,", zei- de hij. „Ik neem het je niet kwalijk, maar ik ben zoo treurig." „Dat mag ook'niet. Het windt mij op, als ik weet, dat jij gekrenkt bent of je bedroefd «gevoelt. Ik denk dan aan jou en niet aan -mijn werk." Toen - kon ik het niet laten om hem te kussen, even in zijn oor -te bijten en te fluisteren: „ik wil je niet storen 'maar je moet meer «aan mij dan aan je werk denken." Maar daarvan wilde hij niets weten. En 'zoo zit ik dan in mijn «salon hij is met bleek groene da mast, stijf leliën- en tulpenpatroon «behangen en denk maar aan onze heerlijke'reis in Zwitserland. Aan het Waienmeer hebben wij gezeten, de golfjes bespoelden bijna onze voeten.1 Voor ons verhief zich de trotsche bergketen en eenblauwe lucht kuste de toppen. In die dagen heeft Hilmar "geen uur gewerkt Den gaaschen dag waren -we bij elkaar Ach, Hilde 1 Dom van mij, ik moest tevreden zijn. Men kan toch niet steeds aan het 'Waienmeer blij ven zitten en -elkaar kussen, dat weet ik ook wel. Maar het is vandaag ook zulk triest ellendig weer, alles druipt, de daken, 'de paraplüfes der men schen, do zolderingen van de tramwagens en mijne oogen. Juist tegenover mij zijn zulke -hooge huizen, juist als waarin wij wonen op de derde verdieping. -Een of de menschen hier, als geen Inlandsch vet verkrijg baar is, wel buitenJandsch vet zullen lusten. Ook de heer Viïu qppert daaromtrent twijfel. De heer Koorn vindt het idéé best' misschien vermeerdert het nog de bijdragen aan het Steuncomité als tot aankoop van vet wordt overgegaan. De heer Kooi vindt het idéé van vet-aankoop heel goed en wil graag B. en W. daarvoor machtigen. En zijns inziens behoeft niet zoo krap gekeken te worden, opdat zij, die er gebruik van willen maken dat kunnen. Vooratter wijst er op, dat er nog wol zijn, die konden bijdragen aan 't Steun comité en zulks met doen. Wellicht dat we die hier mede ook nog brengen tot 't geven van bijdrage aan 't Steuncomité. Voorzitter verneemt met genoegen dat de Raad voor vet-aankoop is en hij .doet toezegging, dat B. en W. de noodige iuiormaüën en onderzoek zullen doen in deze. De Raad vindt voorts algemeen goed de nu voor- rstelde af- en overschrijvingen tot een eindcijfer van 454.601/8. Goedkeuring van Ged Staten zal hierop nog worden aangevraagd. Voor een betaling yit onvoor ziene uitgaven, ten bedrage van f 24, door den Raad goedgekeurd zal eveneens machtiging van Ged. Sta ten gevraaga worden. Koint aan de orde gemeentelijk electridteitsbedrijf. Voorzitter stelt dit punt, waarover ter vorige vergadering besloten is, opnieuw aan de orde. Voorzitter is bij verhindering oer wethouders alleen bij Ged. S'a'en op audiëntie geweest. Dit college heeft bezwaar tegen het raadsbesluit inzake het electridteitsbedrijf en wil dit zoodanig gewijzigd zien, dat de geheele risico voor rekening der gemeente is. Voorzitter is dan ook over tuigd, dat het raadsbesluit dat tot nog toe niet in gezonden is niet goedgekeurd terug komt bij toe zending aan Ged. Staten, mtusschen vindt Voorzitter, dat de. Raad zelve maar moet beslissen, hoe verder te handelen. De heer Kooi zegt niet te kunnen begrijpen, dat Voorzitter er bedenking bij heeft om het genomen raadsbesluit ter goedkeuring aan Ged. S aten toe te zenden. Als het niet goedgekeurd wordt, kunnen we weer zien. De heer Vijn wil ook probeeren met het raadsbe sluit, zooals hel ter vorige vitting genomen Is, in te sturen. Spreker zou niet goedvinden dat meer dan f 200 uit de gemeentekas wordt bijgepast aan 't bedrijf. Voorzitter meent dat de inzending van 't raadsbe sluit noodeloos werk zal ziin en dal het niet goedge keurd zil worden. Maar de heeren moeten 't zelf welen. De "heer Schilder zegt, we hebben het besluit met dgenretene stemmen genomen en la'en we het nu met algemeene stemmen inzenden ter goedkeuring. De heer Kooi zegt het vreerad te vinden, oat Voor zitter het raadsbesluit niet heeft ingezonden aan Ged. St. Voorzit'ar zegt, dal het in overleg met de wethou ders is, dat he' raadsbesluit niet ter goedkeuring aan Ged. Staten is yerzonden. Met allen voor wordt nu besloten, alsnog het be doelde raadsbesluit inzake het electridteitsbedrijf ter goedkeuring aan Ged. Staten toe te sturen. Voorzitter bespreekt nu, dat er aan de Langertis onderzoek gaande is voor 't Electridteitsbedrijf. Spre ker is met den heer Van Tiel rond geweest. De plaat sing der pa'.en is daar wel een belangrijk punt. Nader advies zil in deze worden afgewacht. Voorzitter brengt verder ter sprake dat in de Banne- vergadering de slechte toestand van het „Groene Paadje" ter sprake is gekomen; vooral van den heer Ilam af tot het perceel van den heer Vel toe is 't heel slecht. Aangebracht puin blijkt nog niet voldoende te zijn geweest. De Banne wilde dal wegje nu flink ver- beleren en de helft der kosten op zich nemen, ter wijl dan het gemeentebestuur de uitvoering op zich neemt en de andere helft der kosten op zich neemt. De heer Hartog gevoelt veel voor verbetering daar. 't Is erg noodig. De inenschen zijn daar ai eens in zeer ongunstige conditie. Ze kunnen er kwalijk door komen. De heeren Vel en Kooii vinden het ook heel goed te trachten daar een goed pad te krijgen. Algemeen goedgevonden, aat gemeente en banne hel samen zullen doen. Voorzitter zal met den heer Man- lel als deskundige In overleg treden hieromtrent. Nog wordt algemeen goedgevonden dat B. en W. een afvoeroude zullen doen aanbrengen by het per ceel van P. Koster te Aartswoud. Bij de rondvraag wijst de heer Kooi op de noodza kelijkheid van 't afsnoeien der boomen langs den Boe- kedweg. Zal geschieden. Hierna sluiting. OVERVAREN. liet nieuwe stoomschip Tjisondari" van de Java- Chima-Japan-lijn, gisteravond van Vlissingen aangeko men te Rotterdam, is middellijk de oorzaak geweest van een hoogst droevig ongeval in laatstgenoemde haven. Het stoomschip werd opgesleept door twee sleepboo- ten der firma Wilton, de Engineering" en de „De Boer". Op een oogenblik kwam de „Engineering" dwars voor den boeg van het schip en werd door ae „Tjisondari" overvaren. De boot zonk onmiddellijk, de geheele equipage naar de diepte meenemendé. Déze bestond uit den kapitein J. C. Braam, den machi nist P. Storm, den verhaalder J. van Dam, den sto ker E. Kramer en den dekknecht A. Jonker. De lyken zijn tot dusver nog niet gevonden. De andere sleepboot kwam. bij het ongeval in aan raking met de juist passeerende „Batavier IV" en be schadigden den steven. DE KNOEIERIJEN TE GULPEN. „De Maasbode" verneemt nader over de door den postdirecteur Darcis gepleegde malversatiën, dat reeds menseh rija oogen stooten zich telkens en aan alles. Ik zie de menschen niet anders dan op hun hoeden, wanneer zij beneden in de-straat elkaar voorbijloo- pen. Het mag zeer onopgevoed en dom klinken, maar ik vind Berlijn leelijk. Ik kan het met den 'besten wil van de wereld -niet mooi vinden, ook onze wo ning niet een echte -Berlijnsche woning. Voor drie groote kamers, dan naar achter uit een hoek- kamer, steeds donker, er brandt'den geheelen dag licht De keuken is als een poppenkamer en een eetzaal is er zelfs niet. De dienstmeisjes hebben alle een hokje om te slapen. Onze varkensmeisjes op het land zouden'het niet gewild hebben, -maar hier vindt niemand er iets kwaads in. In'vertrouwen gezegd, mijn beide dienst boden bevallen mij in 't geheel niet, zij weten alles beter'dan ik, dragen krullen in het haar en zijden rokken. Alles koopt men hier in het klein in, er ia nergens ruimte om iets te bewaren. Wanneer ik aan de provisiekamer op Roode bosch denk. Neen, het huishouden-is hier lang geen genoegen. Steeds moet er gehaald, 'gekocht en opgeschreven worden het is een echt bedelaarshuishouden. En zoo benauwd 'alles. Dikwijls zet ik alle deuren wijd open, mij wordt het dan zoo beklemd in een-kamer o wee, daar heb ik bepaald Hilmar weer ge stoord en een'mooie gedachte of zin gestoord. Klinkt dat niet stijlvol?? 't Is of je de dichter zelf bent, inplaats van zijn domme vrouw. De klokken van den kerktoren luiden ;hier onop houdelijk. Ik zou -mij de ooren wel willen toestop pen. En dan 'dat gebel van de -electrische trammen, rijtuigen ratelen. Slechts maar een seconde rust neen, dat is hier onmogelijk. Zonderling, dat dit alles Hilmar'niet deert. „Daaraan ben ik gewend. Het grootestads-alarm is heerlijk, opwekkend als -de branding van de zee," meent hij, „niet zoo indringend en-scherp als het vereenigde alarm in een kleine ;stad." Omgang met mqaschen hebben we hier weinig. We hebben kort geleden -een feestje meegemaakt ten huize van Doktor Maltus. Hij is redacteur van het een of ander tijdschrift zijn wouw is zeer rijk. De kamers waren verschrikkelijk vol. Voorstellen deed men weinig. Het scheen een soort vaste jour te zijn. Ik geloof zeker, dat de gastheer en zijn vrouw zelf niet wisten, wie er al zoo in hun huis kwam. Te eten was er weinig, -maar inplaats daar van werd er afwisselend gemusiceerd, voorgelezen en gedeclameerd. Een der -dames droeg een zelfge - maakt vers voor. Er kwam veel in voor van helblau we gevoelens en middernachtsroode liefde, van diep- jarcnlang door de bevolking der gemeente Gulpen werd gefluisterd, dat op het postkantoor dingen gebeurde», aie niet in den haak waren. De postdirecteur en zijn Sezm leefden ais vorsten. Men vermoedt, dat de ver- uisterde bedragen tezamen wel een halve ton groot zijn. Oa moet de poetdirecteur zich gelden hebben toe geëigend voor allerlei gesimuleerde werkzaamheden van hulppostboden, waarvoor hy zelf de quitanties ien hun naam toekende. Bij de arrestatie bleek, dal de post boden van oen etider niets wisten, en dat zelfs quitan- ties waren geteckend voor werkzaamheden, verricht door een postbode, die reeds anderhalf jaar geleden is overleden. GASONTPLOFFING. in eene woning aan het Frankenslag te Schevaningen heeft eergisteravond eene gasontploffing plaats geKad doordien de gaskraan in de badkamer was opengelaten. Bij bet openen van do dour der badkamer door eene dienstbode, deelde rich het gas mode aan het licht van een gaslamp in eeno gang naast de badkamer, en bij do daardoor veroorzaakte ontploffing bekwam de dienstbode vrij ernstige brandwonden in het gelaat en aan de armen. Zij is per auto van den eerste-hulp- dienst naar het Ziekenhuis vervoerd. Door do ontplof fing zijn nog een gordijn en wat kieederen in de bad kamer verbrand. EEN GRIEVEND EN ONVERDIEND VERWIJT. Naar aanleiding van het op 26 Maart j.1. aén de dag bladen toegezonden officiecle communiqué, waarin tot een deel van do pers het verwijt werd gericht ter zake van do te Utrecht voorgevallen ongeregeldheden, uit het oogpunt van landsbelang ongewenschte en overdreven mededeel ingen te hebben gedaan en daarmede te heb ben getoond het juiste besef van de verplichtingen van een vaderlandsche pers te missen, heeft het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring een onderzoek ingesteld. D»arbij is aan het Kringbesluur gebleken dat dc dagbladen met name de Utrechtsche Pers, eerst eenise dagen, nadat ten gevolge van de stranttooneelcn te Utrecht net gebeurde, een volkomen openbaar ka rakter haa verkregen, van het voorgevallene melding hebben gemaakt; dat niet alleen van overheidswege geenerlei verzoek tot de pers is gericht om dit niet te doen, maar dat zelfs van de zijde zoowel van militaire als van burgerlijke autoriteiten te Utrecht, op hun navraag, meaedeclingen aan verslaggevers omtrent het gebeurde zijn verstrekt, met voorkennis, dat daarvan aoor de dagbladen zou worden gebruik gemaakt en dat in het algemeen bij de berichtgeving geen sprake is geweest van „blijkbaar met voorliefde (gedane) me dedeel ingen over onvoldoende onderzochte en sterk aan gedikte feiten", als waarvan het officieeie communi qué gewaagt. Op grond van dit onderzoek heeft het Kringbestuur zich tot den opperbevelhebber van land- en zeemacht gewend met een schrijven, waarin het onder aanbieding san nadere toelichting, zijn bevindingen mededeelt, bij Zijne Excellentie bezwaar maakt tegen het grievende en grootendeels onverdiende verwijt tegen een groot deel san de Nederlandsche pers in het openbaar gericht en eerbiedig verzoekt, aan genoemd schrijven zoodanige aandacht te willen schenken, als zou kunnen leiden tot herziening van het in het officieeie communiqué uit gesproken oordeel. EEN RIJKE VONDST. Te Oranjewoud bij Heerenveen is een 'geldkistje gevonden aan den kant van een sloot. Jongelui uit Heerenveen, 'die het vonden, brachten het naar hun ouders, die den officier van justitie waarschuwden. Het kistje werd toen geopend en bleek te bevatten ruim'f 200 aan zilvergeld en verder bankpapier, lot een gezamenlijk bedrag van f 687. Verder quitanties en'polissen ten name van den heer Teitsma te Leeu warden. Al dadelijk viel de verdenking op een 18-jarig meisje, dat bij den-heer Teitsma diendeen op de kermis te Oranjewoud nog al veel geld uitgaf voor snuisterijen. De justitie arresteerde haar. Zij moet bekend hebben het-geldkistje te hebben weg genomen. f GEEN KERMISSEN. Per verordening, uitgevaardigd door den luitenant- generaal Buhlman, commandant van -het Veldleger, het militair gezag uitoefenende in de'provinciën Nd.- Brabant, Limburg-en Gelderland beneden de Waal, is bepaald, .dat 'het verboden is kermissen «te hou den in de gemeenten, beihoorende tot het in staat van beleg 'verkeerend gedeelte van bovengenoemd gebied. ONDER TOEZICHT. De Handelaarsvereeniging en de Marktvereeniging „De Tuinbouw" 'ontvingen bericht, dat 'te Groote - broek-Bovenkarspel in het komende marktseizoen eenige douaniers 'geplaatst zullen worden, teneinde bij het inladen der wagons, die'naar het Buitenland bestemd zijn, tegenwoordig te zijn. Zoo wordt bij drukken aanvoer het soms n oodzakelijk lange wach ten op de controle aan de grensstations, die de kwa liteit der g roenten zoozeer schaadt, voorkomen. ONTSLAG OP 65-JAIUGEN LEEFTIJD. De'hoofden van openbare lagere scholen te's-Gra- venbage, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, hebben van B. en W. een aanschrijving ontvangen, waarin hun wordt verzocht, met «ingang van i Au gustus eervol ontslag aan te vragen. Aan «een on derwijzer, die reeds eenigen tijd geleden een derge lijk schrijven had ontvangen, maar tot dusver geen gevolg daaraan had gegeven, werd dezer dagen medegedeeld, dat indien hij niet binnen een bepaal den termijn zijn ontslag aanvroeg, hij door B. en 'W. violette 'smart. Waarachtig, ik overdrijf niet, zoo was 'het. Ik vond het waanzinnig, maar allen klap ten bravo. Ik keek Hilmar aan. Om zijn mond speel de een trek van spot. "Op aller verlangen droeg bij dan ook een zijner balladen voor. Een eenzame rui ter rijdt in de vroege nevelen over de weiden. 'Ja, dat was wat anders dan het gezucht en gefleem van die roodzijden dichteres. Ik rook de -harslucht en zag de roodkoperen stammen der boomen, zag het heerlijke heidekruid -bloeien, hoorde den dreunen den hoefslag van het paard. Daar «was stemming in, maar ook een buitengewone teederheid en kracht En hoe heerlijk zag Hilmar er uit, toen hij de laat ste regels van zijn lied de toehoorders als in het gelaat smeet Een -stroom van frissche -lucht ging er door de ruimte al die bleekzuchtige lyriek kroop weg -in de donkerste hoekjes. Hoe mooi 'was Hilmar met zijn trotsch gesneden profiel, het geniale voorhoofd en de schitterende oogen. Ik kon niet anders, ik sprotfg op, liep op hem toe en sloeg'mijn armen om zijn hals. „Dat was mooi, dat was heerlijk lieve lief ste Hilmar." Hilde, in onze kringen zou men dat zeer 'onpas send hebben gevonden. Hier denkt men vrijer. Allen lachten en klapten luid. Ik w rd zeer 'verlegen, maar Hilmar wist aan do zaak een aardige wending-'te geven. Hij kuste mij de hand, nam een roos uit mijn ceintuur als loon voor den dichter en bracht mij weer op mijn plaats. Ik had het gevoel alsof wij vanaf dat oogenblik het midaelpunt van het feest waren. Ik amuseerde mij nog beter, deels met, deels over de menschen. Het mooist van alles was onze'thuisreis, onze lange wandeling door den stillen Thiergarten. Voor, de eer ste maal vond ik het daar mooi. Een bleeke maan sikkel 6tond aan den hemel, de takken der boomen kwamen als fijne vederen tegen den mat bewolkten hemel uit. In het water werd alles weergespiegeld Wij hebben lang aan den oever gestaan, alleen met onze groote, heerlijke liefde ons jong en zalig geluk Maar op zulke uren moet ik lang teren. Wanneer ik, zooals vandaag, in mijn vervelende stijlvolle ka mer zit, dan denk ik aan het door de zon beschenen Waienmeer en aan het kleine meer in den Thier garten en zeg tot mijzelf: -geduld, zulke heerlijke uren zullen wel weer komen. Dan valt - al het schei dende, storende, al wat alledaagsch is, misverstand, dichlersluimen, kunstenaarsgrillen tusschen ons weg, en ik schaam mij, dat ik dikwijls zoo treurig ben. Ik zou in -zulke eenzame uren gaarne veel lezen

Schager Courant | 1915 | | pagina 5