De Oorlog. Rugpijn. Reclames. Marktberichten. Laatste telegrammen. De heer Tool zegtals de Polder later de sluis over neemt. zou het een cadeau zijn van den heer De Boer. Is 't niet verschrikkelijk? 't Is zeker in 't belang van alle bouwers. De heer Van Stralen vindt 'toch, dat er velen in den polder zijn, die er g e e n belang bij hebben. De heer Pool wijst er nog eens op, dal de sluis een cadeau zal zijn, dat de Polder van den heer De Boer kan aanvaarden, maar in 't Noordeind zijn Yeel bouwers, die broodvechters 'zijn en die ten eeuwigen dage kunnen doormartelen. De heer Oudhuis gevoelt er wel voor om het voor stel van don beer De Boer aan te nemen en als er in de toekomst meer dergelijke toestanden ge schapen worden ter verbetering van vaarwater, dan is het idee van den heer Oudhuis om de ter over name aangeboden sluis van den-heer De Boer als renteloos voorschot te beschouwen en later de sluis aan den heer De Boer vanwege den Polder te ver goeden. i De lieer Schilder kan zich daarmede best Vereeni gen en wil den heer De Boer vergunning zien geven tot bet plaatsen van de sluis. De heer Pool bespreekt de wijdte van de ge maakte „pijpen" (doorvaarten onder den weg door) en had het beter gevonden als die wijder waren ge maakt. 't Levert zoo bezwaar op. De heer Schilder bestrjidl den heer Pool hierin en zegt, 'dat door Dagelijksch Bestuur, Dijkgraaf en Heemraden, be sloten is, ze op die wijdte (2 Meter) te maken. Volgt stemming over het door den Polder in on derhoud nemen van de door den heer G. de Boer te maken sluie. Met 15 stemmien voor en 4 tegen wordt aangenomen, haar in onderhoud te nemen. ingekomen is een schrijven van Ged. Staten over in gebruikgeving van -grond des polders, die naar het oordeel van dat college voortaan tegen beta ling moet plaatsvinden, terwijl de in gebruikgeving moet zijn tot wederopzeggens toe. Voor uitgifte in erfpacht zal een besluit, goedgekeurd door Ged. Sta ten, vereischt zijn. De heer v. d. Oord vraagt, of er gronden in ge bruik gegeven zijn. Voorzitter noemt den stal van Klaver, die op poldergrond staat. -Daarvoor wordt niets betaald. Voorzitter zegt, dat er bereids over is geschreven naar'Ged. Staten en stelt voor om de missive voor kennisgeving aan te nemen, om het ver der zoo goed mogelijk te regelen. Goedgevonden. De heer Van der Oord zegt: wij hebben straks gestemd over het voorstel van den heer Oudhuis „Neen',' valt voorzitter in, „wij -hebben niet ge stemd over het voorstel van Oudhuis, maar -over het verzoek van De Boer." De heer Van der Oord vervolgt: „maar ik wil over het voorstel van den heer Pool (overneming van de overhaal) 'van daar straks, dat ik belangrijk acht, stemmen." Voorzitter vindt, dat dit nu niet gaat, dat moet dan eerst op de convocatie. 1 De heer Pool zegt: Dan wilde ik mijn voorstel op de volgende vergadering op de convocatie zien. Goedgevonden. Nu volgt de jaarrekening van den penningmeester, den heer Kamp. Ze is nagezien door een commissie (de heeren Pool, Pluister -en Oudhuis) en laatstge noemde rapporteert, dat alles in orde is bevonden. Ontvangsten f 58169.41, uitgaven f 52581.34, voordee- lig saldo f 5588.07. Ditis de 286ste jaarrekening des polders. Onder dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer wordt de rekening goedgekeurd. De heer Pool bespreekt nog de wenschelijkheid van meerdere gegevens 'in verband met de -uitgege ven arfceidsloonen, wat in overweging genomen zal worden.' I Nu is de begrooting voor '1915 aan de beurt, slui tende in ontvangst en uitgaaf op eeneindcijfer van f 58917.23, met f 902.73 voor onvoorzien. Goedge - keurd. Goedgevonden wordt-voorts een leening aan te gaan tegen ten hoogste 6%%, met jaarlijksche De heer J. Schilder, periodiek aftredend, Heem raad, wordt als zoodanig -met 14 stemmen herko zen. De heeren W. Oudhuis en J. v- d. Oord ver kregen respectievelijk 3 en 1 stem, 1 blanco. Bij de rondvraag bespreekt de heer Pool de wen schelijkheid om, waar de beide „kluften" op den Waarddijk bij de nieuwe spoorbrug (nieuwe spoor lijn station-dorp Noordscharwoude) elkaar bijna be reiken, daar verhooging aan 'te brengen, teneinde zijns inziens te verwachten ongelukken te voorko men. Nu zal dat, waar-de aannemer grond te veel heeft, goedkoop zijn en 't is goed beter nu, dan na dat een ongeluk gebeurd is. 1 De heer Schilder acht'verhooging daar niet noo- dig, waar de afstand tusschen de beide bedoelde „kluften" toch nog 20 Meter zal zijn. Bovendien is de dijk daar breed. f De heer Pool zegt, als afgevaardigde der Naaml. Vennootschap mee over dit punt te hebben geeonfe reerd en is toen het voorstel gedaan om tot aanvulling ter hoogte van 87 c.M. over te gaan. De Secretaris zegt, een afwijzende beschikking van het Dagel. Bestuur gericht te hebben aan de Naam- looze Vennootschap. De heer Oudhuis wijst op den toestand van de we gen in 't Zuideind en ook in 't Noordeind. Die laa' veel te wenschen over en spreker zou het aan te bevelen achten, wanneer de Polder voorging, de wegen in orde te hebben. Gaarne ziet de heer Oudhuis hierin verbetering tegemoet. Zal in overweging genomen worden. Verder wordt nog met 12 stemmen voor besloten, een kleine gratificatie van bijv. f 5 of f 10 toe te ken nen aan den rijksveldwachter v. d. Ploeg, die een ver zoek in' dien geest heeft gedaan. De heer Pool bespreekt nog, dat de 2e machinist in 't gemaal, na het ongeluk dat hem onlangs overkwam dezer dagen slapende is gevonden bij de maohiine Spreker geeft in overweging, een grondig onderzoek in'te stellen. Voorts wil spreker in overweging geven dat onderzoek wondt gedaan, om na te gaan of electri c'iteit ook met vrucht zou zijn aan te wenden voo - 't gemaal, mede in verband met het bezwaarlijk be komen van steenkool. Voorzitter zegt, dat de heer Smit Kleine heeft ver klaard, electriciteit voor ons gemaal voorloopig nie aan te raden. Lntusschen wordt onderzoek toegezegd door Voorzitter. Volgt sluiting onder dank. RAAD VAN ZIJPE. Vergadering op Dinsdag 13 April 1915, des morgens ten 10 uur.- Voorzitter de 1 heer Jb. de Moor, burgemeester; secretaris de beer K. Slot.-Afwezig de heeren Fran- cis ea Mann. 1 1 Na opening worden de notulen, die gedrukt aan de leden zijn gezonden, goedgekeurd. Alvorens dit geschiedde, maakt de heer Raat de opmerking, dat hij volgens zijn idee 'niet deel had mogen nemen aan de'Stemming aangaande 't-raads besluit over de geldleening voor de in beslag ge nomen tarwe. Voorzitter -is niet van deze meenmg. Spr. 1 had van den Minister -verlof om tarwe in beslag te ne men, dat dit nu juist-tarwe was van den heer Raat, doet niets ter zake en daarop heeft het betrekke lijk artikel der Gemeentewet geen betrekking. Van Ged. Staten was goedgekeurd terugontvan gen het besluit van-den Raad inzake wijziging sala- riëering onderwijzers, en kohier Hondenbelasting. Door B. en W. is onderhands verhuurd een stukje land aon 'Ji-mmink en Dekker,-respectievelijk voor f 4 en f 15. De laatste kasverificatie wees aan dat in kas was en moest zijn f 1060.96. Het besluit van den -Raad aangaande tijdelijke geldleening groot f 3000 voor tarwe is door-Ged. Sta ten niet goedgekeurd. Daarbij moest bepaald wor - den wanneer deze leening zou worden afgelost. Wordt bijgevoegd uiterlijk vóór 31 December 1915." Aan K. Schuit Kz. en J. de'Haan wordt afschrij ving ver'eend van Hoofdelijken Omslag wegens ver trek naar elders. Gemeenteverslag en dito'volkshuisvesting en Plaat- selike Schoolcommissie zullen bij de leden iCiroulee- ren. 1 f At- en overschrijvingen en ^betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven worden goedgekeurd, eveneens een suppletoire begrooting. Tot makelaar wordt benoemd de heer J. Fransz met 7 stemmen. Sollicitanten waren de heeren J Fransz en A. L. Zuidscherwoude. De heer Kreijger 'informeerde tevoren, waarom of de benoeming de vorige zitting is uitgesteld ien of er meerderen in de gemeente-mogen zijn. Voor zitter zegt, dat den vorigen keer deze -benoeming is uitgesteld, omdat het niet bekend was wie moesten benoemeu, de Raad of B. en W- De wet laat benoe ming van meerdere makelaars voor een gemeente toe. f Tot leden der schattingscommissie voor de Rijks- lnkoinstenbelasting worden benoemd -de heeren Jb de Moor, Jb. Bos Cz., G. de Wit'Pz. en J. Kreijger Mede op de voordracht stonden de heeren Th. E. J Odendaal, A. -Eriks, J. Louwe en C. Hooij. Volgt nadere stemming over het-voorstel van den heer C. Hooij tot aanbesteding van de drukwerken en bureaubehoeften voor de Gemeente-secretarie. Dg heer Hooij informeert of B. en W. nog een advies hebben. Voorzitter ontkent, waarover de heer Hooij ten zeerste zijn verbazing uitspreekt, meenend dat de Raad toch recht op een advies heeft Spr. wijst er op, dat 'de oorzaak van zijn voorstel is geweest het groote prijsverschil voor het druk' ken der notulen. -De heer Van Leverink gaf f 200 op, de firma Trapman en Co. f 75. Dat deed spr. nadenken en tot de vraag 'komen of aanbesteding van alle benoodigdheden niet zeer gewenscht was Zijn voorstel daartoe werd niet aangenomen, de stemmen staakten en de 'heeren Kreijger, Raat, Appel, Brak en ik, zegt spr., waren er-voor. Later bleek bij de aanbesteding der schoolbehoeften, dat de heer Van Leverink ook hier de hoogste inschrij ver was met een verschil van f 50 en dat is voor B. en W. toch de aanleiding geweest de levering der schoolbehoeften aan een 'andere firma op te dra gen. Spr. heeft enkele informaties ingewonnen over het drukwerk. De begrootingen die hier f 85 kos ten, bleken f 60 te moeten -kosten, de kiezerslijsten, die hier f 75.90 kosten,'maar f 45, dat maakt al een verschil op deze twee postjes van f 55.90.-Verder is spr. gebleken, dat in een andere gemeente voor 35 exemplaren-kiezerslijst met 1000 namen f 71.50 werd betaald, nog ergens anders voor J20 kiezerslijsten 5.5 oent per naam, wat voor de Zijpe zou worden f 40.36%, mits de levering voor 3 jaren werd ge gund, voor -'l jaar werd dit bedrag f 67.44. Uit'alles blijkt, dat de prijzen -hier op Schagerbrug betaald, heel hoog zijn.'B. en W. achten het-zich tot plicht, de raadsleden er steeds op te wijzen, dat er-zuinig heid moet worden betracht en waarom wordt dit dan niet in dit opzicht betracht. Waarom hier geen aanbesteding, want als deze -twee artikelen te duur zijn, mag men wel aannemen, dat dit-ook bij andere het geval zal zijn. Spr. was zeer benieuwd naar het standpunt van -B. en W. in deze en de motieven te hooren, waarom of zij 'tegen zijn voorstel hadden gestemd. Voorzitter zegt, dat B. en W. het standpunt had den, dat als het verschil niet groot bleek de ingeze tenen bet werk te-gunnen en deze in hun zaken te steunen, waar hij toch ook de belasting bier moet helpen dragen. Wordt dat verschil te groot, loopt 't te erg, ja, dan zal er wat anders-moeten geschieden. De heer Hooij acht dat.... (Bescherming van ingezetenen, zegt voorzitter.).... Neen, zegt de heer Hooij, van 1 ingezetene tegenover de andere bur gers. Een trekt hier het voordeel, dat door de an deren moet worden betaald. De Raad mag dat, zegt spr., niet doen, die mag niet de -belangen van be paalde personen behartigen, maar van het algemeen. Daar moet men als raadslid eerlijk voor opkomen. Geen zijwegen mogen worden bewandeld of iets ver bloemd. 1 Voorzitter wijst er op, dat 73. en W. niets -ver bloemen. De rekeningen worden overgelegd en de Raad kan alles controleeren. De 'heer Hooij zegt 'dit niet te bedoelen. Als de leden straks anders'stemmen dan het-belang der ge meente meebrengt, verbloemen zij hun plicht. Voorzitter-wijst er nogmaals op, dat zij niet voor aanbesteding hebben -'gestemd om de ingezetenen te steunen. Loopen de verschillen te hoog, dan gaat het niet langer. En B. en W. steunen-daarmee niet i ingezetene, maar ook het personeel -dat in de -in richting van den heer Van Leverink werkzaam is. De heer Appel 'zegt, dezelfde reden -te hebben gehad als B. en W. De 'heer Hooij heeft den Raad met zijn voorstel verrast. Scheelt 'het bedrag bij aanbesteding te veel dan moet deze in het belang dei ingezetenen gëschieden. Spr. vraagt naar het be drag. De heer Hooij zegt,-dat deze twee opgaven al ge noeg schelen -en als het bij 'aanbesteding blijkt, dat het niet veel scheelt, welnu dan kunnen B. en W. het werk niet gunnen. 1 1 Door den secretaris wordt ook mededeeling 'ge daan van ontvangen-opgaven, die eveneens lager wa ren en het geheele bedrag van secretariebenoodigd- heden bedraagt ongeveer f 600, waarvan voor f 500 door den heer Van -Leverink wordt geleverd. Na nog eenige 'discussie wordt met -algemeene stemmen tot aanbesteding besloten. Tot leden-van de stembureaux worden benoemd: District I: Jb. de Moor, voorzitter, -S. Groot, A- Brak, leden; IJ. Best, 'J. Bremer, plaatsvervangende leden; Th. E. J. Odendaal en J. van Leverink, 4e lid. 1 I District II: A. Appel, l voorzitter; A. Olie, J. Raat, leden: J. Veuger en J. 'Voorthuijzen, plaatsvervan gende leden; -Jb. Kramer en P. Apeldoorn, 4e lid. District III: H. G.'Th. Mann, voorzitter; Jb. Bos Cz. en J. P. v. d. 'Ploeg, leden; A. J. Kruijer en K. Bos Jz., plaatsvervangende leden; 'D. J. Boontjes en D. Blaauw,-4e lid. District IV: G. de Wit Pz„ voorzitter; B. Elzer'en KI. Zeeman, leden; Jb. Groot en W. de Leeuw, pl.- vervangende leden;'A. Bult en J. Slot, 4e lid. District V: J. Kreijger, voorzitter; C- Hooij en H.Mippes, leden; A. Kaan en P. Klees, plaatsvervan gende leden; W. Langerveld en P. H. de Carpentier, 4e lid. L'. en W. stellen :voor lid te worden-van de ver- eeniging van kleine en plattelandsgemeenten. Het entreegeld is voor Zijpe f 8, het lidmaatschap f 22. Vorig jaar is reeds over deze zaak gesproken, maar toen is het voor kennisgeving aangenomen.' De beer Hooij zegt niet zulke sterke hersens te hebben dat hij het zoolang kan onthouden wat die veroeniging doet. Spr. wil dus uitstel tot volgende vergadering. Voorzitter licht de zaak wat toe en met algemeene stemmen op 1 na wordt besloten lid te worden. De heer Kreijger informeert naar de kwestie tus schen Winkel en Zijpe over een krankzinnige. Is nog loopeDde, zegt voorzitter. Eveneens zal onderzoek worden gedaan naar een uit elders in de gemeente gebracht huisgezin, waar van de man aan longontsteking leed. De lu-er Raat informeert, waarom bij feesten en uitvoeringen te Burgerbrug geen politie aanwezig is. Voorzitter zegt, dat dit zaken zijn, die hem als hoofd der politie eigenlijk alleen aangaan. Hij wil evenwel op deze vraag wel antwoorden. Op Paschen had de politie het druk. En daar er de vorige maal te St. Maartensbrug nogal wat drukte was, heb ik gezegd tot de beide politieagenten; blijf daar en neem een kijkje aan de Burgerbrug. Te-Burgerbrug ging alles zoo ordelijk, dat de politie meende daar ge rust te kunnen worden gemist.- Voorzitter zegt vervolgens het plan te hebben ge had, vandaag met een voorstel bij den Raad te ko men. De tijd ontbrak evenwel 'om het op het convo catiebiljet te plaatsen 'en 2e was de -heer Mann ab sent. Het voorstel betreft de graankwestie met den heer Raat. Schriftelijk is den heer Raat gevraagd aan zijn verplichtingen te voldoen. De heer Raat heeft het niet 'gedaan. Per deurwaardersexploit -is hij gesommeerd om binnen 3 dagen te'voldoen aan zijn verpliohtingen. Ook dit heeft geen resultaat op geleverd. En'nu zullen B. en W. in de volgende ver gadering met een voorstel komen, om den heer naai een proces aan te doen. De Raad heeft daarover de beslissing. Ik deel dit den heeren nu mede, zij kun nen er dan vast eens over denken.1 Hierna sluiting. WINKEL. De verknoping van een huis, schuur en erf, grooi 0.92.54 H.A., eigendom van den heer A. Wirkum ui den Groetpolder, gehouden ten overstaan van den no taris De Boer te Hoogwoud, is opgehouden voor f 3700. WINKEL. Met ingang van 16 April a.s., zal de postdienst worden beperkt en zal met ingang van dien datum hc' post kantoor geopend zijn van 8 v.m. tot 4 uur ara. en van 5.30 tot 7.30 n.m. De J>eperking betreft dus alleen de avonddienst. as het kantoor anders van 5 tot 9 uur opengesteld, nu wordt dit van half zes tot half acht. WINKEL. Vergadering van de Afdeel in g „Volksonderwijs' ten huize van den heer A. Wit. Tegenwoordig 14 leden. De verdeeling der bestuursfunctiën is als volgt: voor zitter de heer P. Strijker, seoretaris de heer J. Porte, penningmeester de heer P. Bart, vice-voorziltor de heer P. Wit Cz., vice>-secretnr:s de heer G. Leijen Kz. Door de daarvoor benoemde commissiën wo dt rap port uitgebracht omtrent de door haar onderzoehlè re kening, die van den penningmeester met e-n batig saldo van f 53.24. die van de Spaarbank Winkel met een inleg van f 735,92'/», die van de Spaarbank Lutje winkel met een inleg van f 336.21. Alle rekeningen worden goedgekeurd. Bepaald wordt, tdat door kinderen, die de school heb ben verlaten, gfcen gebruik meer kan worden gemaakt van een der sdhoolspaarbn-nken. De sdhoo'feesten zullen behoudens buitengewone om tandi^heden, plaats hebben als vorige jaren, dus n^ar Amsterdam, IJmuiden en Bergen, en voor de leerlin gen der 1ste en 2de klasse, een plaatselijk feest. HARENKARSPEL. Dinsdagavond had alhier in het café van den heev Boon te Ka'verdijk de openbare verkooping p'aats van de schuitenmakerij van den heer A. di? Groot, 'en over staan van Notaris Kroon re Zuidscharwoude. Koot-i- werd-en de heeren J. C. Buishand te Noordscharvvoud-' en J. C. de Wit te Koedijk, voor de som van f965. 2o. Een huis en erf van de erven J. Hessiing te Kalverdijk, kooper de heer A. Kossen te Harenkarspe! voor de so-m van f 735. MOORD TE ROOSENDAAL. De aangehoudene G. Alen ihad papieren bij zich ten name van L. van Zundert en hij meende dat deze zijn mededrder was; doch uit een hem vertoond por tret herkende hij hem niet. Thans heeft men echter een portret gevonden van den waren dader, die door Men en alle getuigen herkend is. Hij blijkt fe z'i'n Tan Bogers. harmonicaspeler te Breda. Vermoed wo-di dat hij thans te Antwerpen vertoeft. Zijn portret me' Wna'pnae-ct "rordt overal verspeld. HET MIJNENGEVAAR. Sedert de vorige opgave omtrent de op de Nederland sche kusten aangetroffen mijnen k :nnen thans weder de volgende bijzonderheden woixien gemeld. De opga ven loopen tot 1 April. (Benoorden Helder wedden vier mijnen in den grond geschoten, en negen op het strand vernie'igd. Hiervan waren 5 van Engelsdhen en 1 van Duitsdhen de ove rige van onbekenden oorsprong. Tusschen Helder en den Hoek van Holland werden mijnen in den grond geschoten en vernietigd. Van deze waren 41 van En- gelschen. 1 van Franschen en 5 van Duitschen oor sprong. Van de overige bleef de oorsprong onbekend. Sedert het uitbreken der vijandelijkheden zijn thans in het geheel 487 mijnen op onze kust aange'roffén. a'dus naar oorsprong verdeeldl: Engeische 259, Fransche 54. Duitsdhe 28. onbekende oorsprong 146. ALKMAAR. Gisteren zijn voor -het lidmaatschap van den Raad f vacature Mr. Dorbeck (Ir.k.) In het 2e kiesdistrict can- didaat geste'ld de heeren: Mr. J. A. M. Leesberg (r.k.) en K. van 't Veer (S.D.A.P.) ZIJPE. Naar wij vernemen, heeft de heer C. Baken te Keins- merbrug zijn bakkerij uit de hand verkocht aan den heer Rentenaar te Amsterdam. SCHENDING DER NEDERLANDSCHE NEUTRA LITEIT. Een bericht uit Rotterdam aan de Daily Telegraph meldt, dat een Duitsch koopvaardijschip/de „Main",' sedert het -begin van den oorlog te Vllssingen ■„ge ïnterneerd", gebleken is een -toestel voor draadlooze telegrafie aan boord te hebben, waarmede seinen werden gewisseld met een station -te Zeebrugge. Klaarblijkelijk was het schip geheel 'verlaten, er waren slechts een paar oppassers aan boord. Doch voor eenige dagen werd aan een der Nederlandsche draadlooze telegraafstations een teleg am uit Zee- brugge opgevangen dat, hoewel in codewoorden klaarblijkelijk betrekking had op de -beweging van onderzeeërs. Uit het telegram bleek verder, dat het verzonden was aan een te Vlissingen liggend schip. Bij onderzoek werd aan boord van de „Main" een toestel gevonden om draadlooze telegrammen te ont vangen en te verzenden, geheel gereed om gebruikt te worden.'De ontvangdraden waren zorgvuldig ver borgen door ze langs 'masten en strengen te slin geren, de dynamo was in de machinekamer verbor gen. Het geval wordt, zegt de „Telegraph", door de Nederlandsche 'autoriteiten als zeer ernstig aange merkt, hoewel het offlciëel niet is 'medegedeeld. De militaire gouverneur van Zeeland had verboden aan de bladen en aan de correspondenten berichten daar over mede te deelen Bij een door ons ingesteld onderzoek ds gebleken, dat hel bericht van de Daily Telegraph in hoofd zaak juist is. Van interneering van de „Main" was natuurlijk geen sprake. Het was geen oorlogsschip, doch een koopvaaredr, die vrijwillig te 'Vlissingen wa3 blijven liggen. I 1 i Maar het misbruik maken van de verleende gast vrijheid, om op die wijze de neutraliteit van Ne derland te schenden, blijft daarom even ernstig.1 Want schending der neutraliteit is het, wat 'door de „Main" is gepleegd Uit Vlissingen is gemeld, dat de „Main" naar Ant werpen vertrokken is. 'Waarom de Nederlandsche autoriteiten dit vertrek hebben toegestaan en na de gedane ontdekking het schip-niet in beslag heb ben genomen, is niet duidelijk, 'zegt het Hdbld l DU1TSCHE VLIEGMACHINE NEERGESCHOTEN. Dinsdagmorgen manoeuvreerden geruimen tijd bo ven Walcheren een Duitsche tweedekker, die uit Oostelijke richting kwam en weer in -die richting verdween. De inzittenden lieten boven Middelburg een bus vallen, -waaruit papieren vielen. Deze bus is teruggevonden, de papieren echter nog niet. Door- de militaire wachten werd het vliegtuig beschoten. Het keerde etrug en landde bij Goes. Beide inzit tenden, een officier en een mindere, zijn geïnter neerd. Volgens sommigen zou nog een ander vlieg tuig zijn gezien Van andere zijde meldt men aan bet Hdbld.:1 De Duitsche vliegmachine, die gistermorgen te Gnes is neergeschoten en waarvan een inzittende of ficier en een soldaat geïnterneerd zijn, heeft een tijo lang boven Zuid-Beveland en Walcheren gevlogen. Boven Middelburg is zij een half uur geweest en ook hior is druk op de machine geschoten. Men t zag iets naar beneden werpen, maar men weet niet wat. De een zegt: papier, de ander: poeder. Enkele per sonen meenen twee machines te hebben waarge nomen, maar dit wordt officiéél tegengesproken. RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN ONTVLUCHT. Zondag kwamen te Bergen in Limburg twee Rus sen aan, die te Wesel krijgsgevangen hadden ge zeten en wien 't gelukt was -op Hollanjlsch gebied te komen. 1 Vier dagen en nachten waren ze onderweg ge weest, 'e nachts loopend en overdag zicb in de bos- schen ophoudend. Uitgehongerd en afgemat kwamen ze aan te Bergen, waar ze flink onthaald werden. Nt uitgerust'te zijn, vertrokken ze naar den Russischen orleden week werden in t naurige Duitsche Weeze drie Russen gevangen genomen, die even eens te Wesel ontvlucht waren. Het was-hun bijnl «-lukt over de Hollandsche grens te komen, t<W Ie door een Duitsche patrouille ontdekt werden ®11 POLDER VERKIEZINGEN. Bil Kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf <v.n de l urmer de heer H.-Beets Pz. te Ilpendam; tot heemraad van Wieringerwaard de heer P. r)b boer Vries te Wieringerwaard; tot heemraad de Zeevang de heer C. de Boer Jz. te Edam; u» heemraad van de SSchermeer de heer P. Vader p. to Oterleek; tot dijkgraaf van Watergraafsmeer d' heer jhr. mr. W. G. Dedel te Amsterdam. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Dinsdagmorgen zijn de schipper Ham en zijri vT(w varend op het schip „Venus voor de fiessdienhbt-J' op den Haagweg, te Delft, door kolendamp bedwelm in hun vaartuig gevonden. In zorgwekkenden toest^a zijn zij naar „Bethel" vervoerd. IN DE GEVANGENIS OVERLEDEN. Mie van der Lindon, bekend ouder den naam v» Mit dc giftmengst-er", die oen 25-lal jaren geleien Leiden ongeveer' 20 peTsonen, volwassenen en kinde- ren heeft vergiftigd, teneinde adus ge.d machtig le worden uit ziekenfondsen, is in hoogen ouderdom bi de gevangenis to Gorinohem overleden. N.Ct BEDREIGING DER INDUSTRIE. Men schrijft aan „Het Centrum Voor de stroocarton -fabriek- en stroostoffen- industne. welke in de 'Groninger veenkolonies i6et- velen een bestaan verschaft, begint het er niet be- ter uit te zien. De bij de fabricage onmisbare onge- blusebte kalk begint te ontbreken. Konde nde stroocartonfabriek „De Vrijheid" en de stroostoffabriek „Phoenix", beide te Veendam, tol heden nog steeds de benoodigde ongebluschte steen- kalk bekomen, thans heeft naar we vernemen eerst genoemde fabriek 'nog slechts voor eenige weken voorraud en ook de „Phoenix" raakt door haar voor- raad. f Ken handelaar in vezels te Veendam, die dit ar- tikel naar Duitschland uitvoert, heeft nog moeite gedaan om tegen levering van een bepaalde hoeveel heid vezels" een evenredig aantal kilo's Bteenkalk te verkrijgen, om dit dan weer aan de fabriek te verknopen, wat hem -tot heden nog niet is gelukt. Ook de kalk-zandsteenfabricage raakt ;door het gebrek aan kalk in de knel. PETTEN. Zaterdag jl. hield de af deeling van den Bond voor fitaatspensionneering een propaganda-vergadering en we' voor een flink bezette zaal. Als spreker trad op de beer U. G. Dorhout van Venhuizen met bet onderwerp: Naar een blijdere wereld. Dat deze spre ker met zijne gloedvolle rede en zijne duidelijke ven klaring veel succes ehaalde, bleek -uit het steeds onder) roken applaus. Na deze rede werd opgevoerd het propagandastuk Ondergang, dat eveneenê met de grootste aandacht werd aangehoord, waaruit ook al weer kon blijken, dat het stuk heel goed -werd opgevoerd. I Al met al -kan het Bestuur met veel genoegen op dezen'avond terugzien. Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaar loosd dient te worden, want meestentijds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeel te van den rug zijn gelegen) aangetast zijn of be dreigd worden. De pijn kan licht, -vaag, dof, onop- houdlijk of met tusschenpoozen -optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaai te, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zij het'gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zij niet verwaarloosd worden. Bij hen, -die aan gewrichtspijnen lijden, i- zij een waarschuwend verschijnsel, de -voorloopster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjlcht, in t kort zij wijst op lichamelijke verwoesting door uri nezuur. Andere gevolgen'kunnen zijn nier--of blaas ontsteking, uremie (urinezuur-vergiftiging), water zucht. niersteen. l Foeter's Rugpijn'Nieren Pillen genezen'de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar werkelijken oor sprong: de nieren. Zij herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aangedaan-zijn, zij lossen op uit stekende wijze het urinezuur op en voorkomeu dien tengevolge tal van gevaarlijke ziekten.' Te Behagen verkrijgbaar J Rotgans, Drogisterij „Het Witts Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van po-twissel 4 f 1.75 voo: één, of flO.— voor zes doozen, Eischt de echte Foeter's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van dm 14 1 April 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch institum e De Bilt. Hoogste barometerstand 766.7 te Hernosand, laag ste barometerstand 756.0 te Breslau. Zwakke tot matige N. tot 0. wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. KROEK OP LANGENDUK, 13 April. nn Roode kool f 2 a 5.70, witie kool f 1.30 a 8.99. uien f8 a 10, stek f 4.60 a 5.10, wortelen f 1.75- VRKDESGERUCHTEN WASHINGTON. Het gerucht besprekende, datt de Paus geneigd zou zijn elke poging te steunen, «elke de Vereenigde Staten zouden willen doen om t°l vrede te komen, zeide President Wilson, dat er her haaldelijk wenken van 'dien aard waren gegeven, maar dat hem geen bepaalde mededeeling was ge daan. President Wilson voegde hieraan toe, dat er geen grodn is voor het-gerucht, dat aan de Reg®6* ring der Vereenigde Staten de-voorwaarden zouden zijn medegedeeld, waarop de vrede tot stand s°u kunnen komen. i PARIJS, Communiqué van 11 uur. Fransche vliegers hebben met succes milit-a'r® loodpen bij 'Vigneuil gebombardeerd en -een opruk kend bataljon Duitschers verstrooid. De toestand is als gister, alleen met dit voTjokif' dat Duitsche en Oo6 ten rijk sche berichten er op dat het Russische offensief i-n de Karpathan tot sj®® is gekomen. Het Oostenrijksche hoofdkwartier Het Russische offensief in de Karpathan, da' iOsten Maart Was begonnen, is op hel geheele tot staan gebracht.

Schager Courant | 1915 | | pagina 14