De Oorlog. voorzier» en onder behandeling van een dokter go - steld, wijl de-kerels in hun doornatte kleeren half verkleumd waren. Uit hun verhaal viel niet veel op te maken. De kapitein van de „Constance Catharine" deelt evenwel mede, dat hij op zijn reis van Falmouth naar Rotterdam gistermorgen halfelf op 4 mijl af stand de zinkende „Harpalyce" zag, on er full speed heenging. Een ander Nederlandsch schip de „Elisa- beth" was l hom als voor, en -bezig met het red dingswerk. Het schjp was snel gezonken 'en de be manning droef in. zee. De „Oonatanoe 'Gathanno" zette twee booten 'uit en redde de ronddrijvende 5 Chineezen, terwijl de '„Elisabeth" had opgepikt verschillende officieren en 17 Chineezen. De kapi tein der „Elisabeth" die terugkeerde om de gered den te landen, verklaarde voor zijn boeg heel dui delijk de helle baan van een onderzeeboot te heb ben waargenomen, zoo dicht, dat hij even stopte. Ook het van Rotterdam uitgaande stoomschip „Ru- by" lag voor de duikboot een oogenblik gestopt De officieren, door de „Elisabeth" aangebracht waren Heury J. 8. Horwood, chefmachinist, John S. Torn- bull, 2p machinist John Wadley, '3e machinist-, Walter Gcorge 2e officier, Edward 'Llewellyn der de officier, en Ary Peters, 5e machinist. De laat ste paf op een Hollander te zijn. Kapitein Wann van het stoomschip is vermoedelijk verdronken, 't Laatst werd hij drijvende gezien boven water ge houden door'een steward. De chefmachinist verklaarde ,dat men niets van oen onderzeeër gezien had. Men hoorde eensklaps de ontploffing 'en binnen 5 minuten was het sohip gezonken. j 1 1 VEENHUtZEN. Zondagavond gaf -het bekende Belgisch Kunstge zelschap een uitvoering in het lokaal van den heer P. Groot. Wij haddon van dit zanggezelschap veel goeds vernomen. Nu wij ze gehoord hebben kun nen wij dit ten volle -bevestigen. Het was een mooie avond. Dat er is genoten, bleek wel uit het herhaald applaus, dat de uitvoe- drachtavond. Voor een dichtbezette zaal werd sen renden in ruime mate ten deel viel. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond jl. gaf de Muziekschool van den hr. Andries Olie te Nieuwe Niedorp in hot lokaal van den heer Kooiman haar 23sten jaarlijkschen voor- uitgebreid, veel afwisseling biedend programma af gewerkt. Achtereenvolgens hoorden we-piano-, zang- en vi- oolnummcrtjes van de leerlingen in hun eerste stu diejaren en zij brachten 'het er flink af. Wat 1 ze speelden en zongen was het hooren voorzeker waar dig. Deze afdoejing werd besloten met een mooii uitgevoerd nummer strijkorkest met piano-accom- pagnemerrt. I Na een pauze kwamen de meergevorderde leerlin gen aan de beurt. Ook zij leverden met klavier- en snarenspel wat goeds en ook de zang voldeed ons zeer. 't Laatste nummer, strijkorkest, clarinet en pia- na (fragment uit de opera „Der Freischütz", van Weber en wals van Eissengriiber)vormde een aar dig slot van dezen welgeslaagden avond. EEN AANKLACHT. De Tel. deelt mede, dat bij de justitie tegen haar een aanklacht is ingediend-over het onderschrift dat genoemd blad had gegeven bij een Wolff-telegram, waarin werd medegedeeld, dat de bemanning van de Duitsche duikboot bij het tot zinken brengen vgn de Falaba niet-gelachen heeft. l De Tel. had in dat'onderschrift o.a. geschre ven: I Juist omdat -de bemanning der onderzeeërs haar roemlooze praktijken -uitoefent op een -wijze, die, indien er een internationale rechtspleging bestond, slechts met den-strop gestraft zou kunnen worden, heeft de Engelsche regeering verklaard, 'dat de ge vangengenomen officieren en matrozen van Duitsche onderzeeërs niet als gewone krijgsgevangenen be handeld zullen worden." 1 De eerste vier regels van dezen zin hebben -aan leiding tot de aanklacht gegeven. J 1ERINGERWAARD. Bij de jl. Zaterdag gehouden verkiezing van'twee hoofdingelanden zijn de aftredende leden K. Kaan Kz. en C. Blaauboer Jbz. wederom herkozen. WIEK'•NGl.HW AARD. Jl. Zaterdag werd door het Polderbestuur publiek aanbesteed het bouwen van twee -arbeiderswoningen nabij liet stoomgemaal. Ingeschreven werd door -de heeren: J. van Stipriaan te Haringhuizen voor f 3030, M. Groen te Zijpe voor 'f 2849, J. Veetor-te Wieringer- waard voor f 2820, A. Droog te Kolhorn Moor f2777, J. ter Burg te Anna Paulowna voor f 2750, J. de Graaff te Anna Paulowna voor f 2750, G. Blaauboer te Sehagen voor f 2G90, 'P. Eriks te Barsingerhorn voor f 2595, Joh. -Schenk te Barsingerhorn 1 voor f 2585. 1 Het werk is aan den laagsten inschrijver'gegund. Dei begrooting was f 2650. W AR MEN HUIZEN. Zondag gaf de Liedertafel „De Vereenigde Zan gers", onder directie van Men heer Hespe uit Am sterdam, in de kolfbaan van den -lieer C. de Geus Az. voor de tweede maal in dit seizoen 9An uitvoe ring. Met aandacht-werden de keurig vertolkte zang nummers, door een vrij talrijk, belangstellend pu bliek aangehoord. En ook de voordrachten, ten bes te gegeven door mevrouw en den heer Sjoers, ter afwisseling tusschen de zangnummers, -voldeden uit stekend. 1 Gedachtig aan het spreekwoord: alle'goede din gen bestaan in drieën", zal het zeker velen genoe gen doen „De Vereënigde Zangers", zoowel als me vrouw en den -heer Sjoers. te gelegener tijd op nieuw te mogen zien optreden in de-kolfbaan al hier, en moge het dan zijn voor een uitverkochte zaal, wat genoemd gezelschap, zoowel zang, als voordracht betreft, zeker-'ten volle verdient.- OUDKARSPEL. Zaterdagavond herdacht Jde afdeeling Langedijk van de A.N.G.O.B. het 18-jarig bestaan der 'drank bestrijdersbeweging aan den 'Langedijk op feeste lijke wijze. Evenals vorige 'jaren, waren de gelden hiervoor noodig, door vrijwillige bijdragen van de "leden bijeengebracht, terwijl -gasten tegen vergoe ding van 50 cents toegang hadden. Ruim 70 perso nen, waaronder 20 niet-leden awoonden deze bijeen komst bij. De tooneelclub had gezorgd voor twee too neelstukken, 'terwijl verschillende leden bijdragen ten beste gaven. Het geheel was een recht gezellige en nuttige avond en het was reeds twee uur voor de voorzitter tot sluiting kon overgaan, waarna de jongelui nog een paar -uur naar hartelust hebben, gedanst. Deafdeeling kan met-genoegen op dezen avond terugzien. 1 HEERHUGOWAARD. Voor de vacature H. -A. Koelemeij werd in het Kiescollege der Herv. Gemeente'alhier gekozen de heei C. Groot Dz. en voor 'de vacature Jb. Hoog- landde heer Chr. Vis. PAARDEN SMOKKELEN. Te Tegelen arresteerde de grenswacht een per soon met een zakje rijst. De arrestatie ging zeer vlot, daar de man-het er blijkbaar op-had toegelegd zich te laten betrappen. De truc, dien de smokke laar daarbij voorhad, mislukte echter, want even later werden zijn beide-kameraden aangehouden, die klaar stonden om 2 paarden ovoer den paal te bren gen, als maar eenmaal de militairen verdwenen zou den zijn met hun eerste slachtoffer. De grenswach ters kregen hun premie,-een pluim en een sigaren- duit van den dienstdoenden luitenant. Als men hoort, welke kolossale bedragen-verdiend kunnen worden niet dit paarden-smokkelen, dan ver wondert men zich niet-meer, dat ondanks de groote kans op verbeurdverklaring, nog zoo op - alle moge lijke manieren geprobeerd wordt de grenswacht te verschalken. Zoo kan iemand zijn vierjarig paard, dat hij op f 700 taxeerde, over -de grens afleveren voor 2300 Mark, j -of tegen den koers van 51.4 in Nederlandsch geld f U82.20. Een 13- U-jarig boe renpaard werd-even over de grens, in Duitschland zelf. verkocht voor 2250 Mark. DE MOORD TE ROOSENDAAL. Men schrijft uit Roosendaal aan de Tel.:» liet justitieel onderzoek heeft Zondag den gehee- len dag geduurd. -De aangehouden Belg O. Alen ls van des voormiddags 11 uur J tot 's avonds 6 uur aanhoudend in verhoor geweest en des avonds -9 uur is hij opnieuw naar do plaats der misdaad ge leid en heeft hij daar procies alles moeten herha len, wat op den -noodlottigen ayond is geschied. Omstandig heeft hij alles medegedeeld,-doen uit al- niot is. Van stonde af aan had hij dit reeds ge- les blijkt, dat hij de eigenlijke dader van den moord zegd en medegedeeld, dat 'het was Ludovicus Alex- ander van Zundert. Deze persoon nu. 30 jaar oud en te Roosendaal geboren, is nog voortvluchtig. Zoo- Ur.i de misdaad had plaats gehad, werd direct het vermoeden geuit, dat de daders met'de plaatselijke omstandigheden en de gewoonten van het slachtof fer goed op de -"hoogte moesten zijn. De nu nog voortvluchtige persoon, die een zwervend leven leid de on desërteur is van het corps genietroepen, is zeer wel ter plaatse-bekend. Een uitgebreid onderzoek naar ziin verblijfplaats is thans ingesteld. Zijn signalement luidt: lengte 1.71 M., blond haar en blonde, afhangende knevel, smal on spits gelaat, gekleed Jin zwarte broek met licht grijsgroene overjas, lage schoenen, dubbelen boord met'roode stropdas en-lichtgrijze jockeypet. Tot heden heeft-men echter nog-geen spoor van hem gevonden. Uit de sectie van het -'lijk blijkt, dat de vrouw door verstikking is gestorven en reeds spoedig over leden *is. i De lieer Vermeulen heeft men wel ernstig mis handeld, doch hij maakt het thans vrij wel, zijn hoogen ouderdom in aanmerking genomen. LANDBOUWYERLOVEN. Op de vraag van den heer Albarda, of het dc be doeling van den Minister, dat de regeling der z.g. lanci- bouwvcrloven voor gcinobilisccrden ook gelden zal voor arbeiders van industrie en landbouw, ten einde dezen in staat te stellen den grond, waarop zij levensmidde len voor-hunne gezinnen verbouwen, behoorlijk te be werken, heeft de Minister van Oorlog ontkennend geantwoord. Ook een uitbreiding der regeling, zoodat ook door arbeiders, die levensmiddelen ton eigen gebruike ver bouwen, ervan kan worden genoten, kan niet in over weging genomen worden, omdat daardoor het getal j personen, dat aan de sterkte van de onder de wapenen zijnde manschappen tijdelijk wordt onttrokken, te groot zou worden. Intusschen zal lhogen worden aangenomen, zegt de Minister, dat het verlof, dat ieder militair kan genieten hetwelk bovendien, ingevolge een door den opper bevelhebber uitgevaardigde order in de maand April één dag langer mag duren dan anders in verreweg de meeste gevallen voldoende zal zijn om den voor hel verbouwen van eigen levensmiddelen bestemden grond te bewerken. Mocht dit voor sommigen niet het geval ziin, door dat de te bewerken grond een voor arbeiders bijzonder groote oppervlakte beslaat, bijv. meer dan een H.A., dan zal bij de behandeling van de door hen in te dienen verlofsaanvragen, wanneer die oppervlakte is vermeld, in overweging kunnen worden genomen, hen te rekenen tot degenen, aan wie Iandbouwverlot wordt verleend. Vragen van den heer De Jong: Heeft de Minister van Oorlog reeds een uniforme regeling getroffen door verlcening van tijdelijk verlof aan onder de wapenen zijnde veehouders ingevolge de toezegging, door Z.Exc. gedaan, in de vergadering der Tweede Kamer van 26 Januari 1915? Zoo ja, ls de Minister bereid, deze regeling mede te deelen Antwoord van den Minister van Oorlog: Als gevolg van een door hem. Minister, met ziin nmbt- Senoot van Landbouw, Nijverheid en Handel gehou- en overleg, wordt omtrent de verlofsaanvragen van onder de wapenen zijnde veehouders, evenals omtrent die van de landbouwers, advies ingewonnen bij een voor elke provincie aangewezen landbouworganisatie. Van den inhoud van het advies hangt af, of de aanvraag wordt ingewilligd en, zoo ja, voor welken duur. De duur is zeer verschillend. Naar aanleiding van een dergelijke vraag van den heer De Muralt betreffende de landbouwers, verwijst de Minister van Oorlog naar het antwoord op de vra gen van don heer De Jong. VERGOEDINGEN AAN DE GEZINNEN VAN GEMO BILISEERDEN. On de vraag van den heer Duymacr van Twist, ol die Minister van Oorlog, reeds het resultaat kan mede- deelen van 't overleg van de Commissarissen tier Ko ningin met de burgemeesters in hunne provincie ter zake van het treffen eener voorziening, waarbij de vast stelling van de vergoedingen aan de gezinnen van mi liciens en landweermannen, die onder de wapenen zijn op meer gelijken voet wordt geregeld, heeft de Minister van Oorlog geantwoord, dat het overleg van de com missarissen der Koningin met de burgemeesters in hunne provincie ter bevordering eener meer gelijkmatige toe passing van de vergoedingsregelen in sommige provinciën reeds heeft geleid tot het verstrekken van een leiddraad, waarnaar zich de burgemeesters bij de vaststelling van de vergoedingsbedragen kunnen richten. In andere pro vinciën is een zelfde maatregel te wachten. Vragen van den heer Albarda: T. Zijn de Ministers van Oorlog en van Marine van oordeel, dat de maatregelen, tot dusver genomen om te beverderen, dat de vaststelling der vergoedings bedragen voor de gezinnen van gemobiliseerde» op betere en meer gelijkmatige wijze zou geschieden dan aanvankelijk het geval was, tot 'bevredigende uitkomsten hebbfen geleid? TI. Indien, ook naar het oordeel der Ministers, de tót dusver genomen maatregelen niet hebben verhin derd, dat nog steeds in vele gemeenten te lage vergoe dingen worden toegekend en in tal van gemeenten vergoedingen worden geweigerd, zijn dan de Ministers bereid krachtige maatregelen te nemen, waardoor aan dezen zoowel voor vele gemobiliseerden als voor hunne gezinnen onhoudbaren toestand een einde kan worden gemaakt? III. Indien naar de meening der Ministers, de be- oalingen van het „Militie-vergocdingsbesluit" en de Mi litie-1vergoedingsinstructie", die van het „Landwccrbe- sluit III en ae „Landweer-instructie 111.. en die van het „Landstorm-besluit" en de „Lands'orm-instnictie" niet toelaten de vergoedingen zoo noodig op hoogere bedragen te bepalen, waarop zij door de (burgemeesters zijn gesteld, zijn dan de Ministers bereid de genoemde besluiten en instructies zoodanig te wijzigen, dat .een betere toepassing .van het instituut der vergoedingen wordt verzekerd? Antwoord van do Ministers van Oorlog en Marino: I. Voor zoover uit de 'bij de Departementen -van Oorlog en van Marine ingekomen vergoedingsbeschei den valt op te maken, hebben de maatregelen Ier be vordering eener gelijkmatige toepassing van het ver goedingsinstituut tot bevredigende uitkomsten jjelcid. II. liet is den Minister van Oorlog en van Marine niet bekend, dat er vele gemeenten zouden zijn, waar te lage vergoedingen worden toegekend of rechtmatig toekomende vergoedingen worden geweigerd. Mocht dit uog voorkomen, dan zal het overleg tusschen dc Com missaris der Koningin en de burgemeesters daarin ver betering kunnen brengen. III. Behalve de wettelijke bepaling van het maximum- vergoedingsbedrag is er slechts één andere bepaling, die verhooging boven een zeker peil buitensluit. Deze be paling houdt in, dat niet meer vergoeding mag wor den toegekend dan het bedrag, hetwelk de dienstplich tige in het gezin inbracht, verminderd met dc som, die hij van het gezin aan levensonderhoud kostte. Deze bepaling is redelijk en noodig en sluit geheel aan bij de bepaling der wet, die strekt om het behoud van het' noodige tot levensonderhoud te verzekeren, in zoover het ontbreken van dit noodige het gevolg zou zijn van de dienstvervulling van den dienstplichtige. Voor -wijzi ging van de besluiten en instructies betreffende de toekenning van vergoeding bestaat dan ook, wat dit punt betreft geen aanleiding. IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. Uit de Zondagsschool. Waarde O. d. S. Op de voorste bank van het Zondagsschoolklasje zit een klein jongetje, dat z'n vinger opsteekt ais de juf frouw vraagt: „En wie weet er waarom de vrouw van Lot in zout veranderd werd?" Het antwoord luidt.: „Ik denk juf, dat ze op dat oogenblik geen be hoefte hadden nan versch vleesch.' Het jongetje moest school blijven. Verschillende Oorlogsberichten. DUH SCHLAND EN DE BELGISCHE NEUTRALI TEIT. cit PARIJS, 12 April. De „Revue politique Interna tionale" te Lausaune bevat een lang artikel van graal Julius Andrassy, waarin hij het Oostenrijksche stand punt over de aanleiding tot den oorlog weergeeft. In den loop van dit artikel zegt graaf Andrassy, betreffende de schending der Belgische neutraliteitdat het onmis kenbaar is, dat Duitschland ten aanzien van België het volkenrecht heeft geschonden, en dat de Duitsche regeering dit zelf erkende. (Julius Andrassy heeft dit trouwens in zijn brochure „Wer hat den Krieg verbrochen ongeveer met de zelfde woorden gezegd: „Zweifellos hat das Verballen Ueutschland gegcnliber Belgiën gegen das formelle Völ- kerrecht verstossen. Zweifellos bildel dus Schiksal Bel- gics eines der traurigsten Blëtter der Geschichtc die- ses Krieges".) Hdbld. DUITSCHE VREDESVOORWAARDEN? De „Tribune' van Chicago weet te vertellen dat Duitschland onder de hand aan de regeering der Ver eenigde Staten zou hebben doen weten, dat het bereid is over vredesvoorwaarden te gaan spreken. De Ne Yorksche correspondent van cfe „Times'" maakt van deze mededceling van het blad melding en verklaart daarbij geen bevestiging er van te hebben kunnen krijgen; niettemin vermeldt hij toch ook de mededee lingen van den Washingtonschen correspondent van de „Tribune" over de voorwaarden, die Duitschland voor den vrede zou willen stellen, Duitschland dan zou bereid zijn het herstel van den toestand vóór den oorlog in Europa te aanvaarden. Geen der oor logvoerenden zou dus in Europa tot gebiedsuitbrei ding moeten overgaan. Duitschland zou België ont ruimen, maar aan dat land geen schadevergoeding wil len betalen, hoewel het bereid zou zijn den Gongo voor een redelijken prijs over te nemen, Duitschland zou verder een herverdeeling „vragen" van de koloniën der oorlogvoerenden, voornamelijk in Afrika. Eindelijk zou Duitschland willen dat Groot-Brittanniü en andere na tien tot een overeenkomst zouden toetreden „die de vrijheid van de zeeën en de onschenbaarheid van den handel van aanvallen in tijd van oorlog" zoude moe ten waarborgen. DE „KRONPRINZ WILHELM". Uit NEWPORT NEWS, 11 April. De kruiser „Kron- prinz Wilhelm" is hedenochtend de haven binnenge- loopen. De kapitein deelde mede, dat hij gebrek had aan kolen en levensmiddelen. HET EINDE VAN DEN OORLOG. Uit GENéVE, 12 April. Een Belgische staatsman, die met de Belgische en Engelsche regeeringen goede betrekkingen onderhoudt, verklaarde aan den Romein- schen correspondent van het „Journal de Genève"In Fransche en Engelsche regeeringskringen is men over tuigd, dat de oorlog in October zal geëindigd zijn. De logvoerenden durven hunne legers en hunne volken niet den last van een nieuwe wintercampagne op de schouders leggen. Er zal vrede komen, zelfs al zou de vrede de wen- schen van België niet voldoen, dat op de betaling van een groote. oorlogsschadevergoeding door Duitschland rekent. Het zal van het succes van het offensief der bondgenooten afhangen, welke schadevergoeding van Duitschland zal kunnen worden geëischt. De zegsman van het „Journal de Genève'" zeide nog: dat Frankrijk en Engeland, om den oorlog niet noo- deloos te rekken, zich met een relatief succes zonden te vreden stellen. Zij zouden zich er wellicht mee ver genoegen, zoo zij de Duitsckers uit Frankrijk en Bel gië konden verdrijven. EEN BIERMONOPOLIE IN GROOT-BRITTAN- NIÖ. De Daily Express 'deelt mede, dat -de regeering de invoering van bet staatsmonopolie -'op bier zal voorstellen in het geheele -Koninkrijk. Ierland inbo- grepen.Alle brouwerijen, cabarets en herbergen zul len worden opgekocht. Alleen "lagerbier zal worden gebx ouwen.1 Deze aankoop zal 200 300 pond kosten. De brou wers en aandeelhouders Jzullen in bons worden be taald. Het westontwerp betreffende het biermonopohe onder toezicht van een 'Kabinetseommissie, door Lloyd George voorgesteld, zou over twee dagen ter indiening gereed zijn. DE KOGELS ZIJN OP. De New-York Tribune verneemt uit Omaha, d.d. Zaterdag, dat 10 treinen met geweerkogels voor het Engelsche leger, met bestemming naar Engeland, naar het Oosten zijn vertrokken. Elke trein bestond uit 20 wagens en bevatte 300 ton lood. Een ander New Yorksch blad, de Times, weet te melden, dat de New Yorksche fabrikant van schiettuig Lehman, die kort geleden in Engeland was geweest, daar een aanvraag had ontvangen voor de levering van granaten tot een totale waarde van 70.000.000 M. De fabrikant had die opdracht echter niet kunnen aan vaarden, daar de fabrieken het loopende werk al niet meer afkonden. Lehmann gaf nog als zijn meening te kennen, dat tegen den herfst de oorlog zou dienen te worden gestaakt wegens gebrek aan schietvoorraad. DE TOEKOMST VAN BELGÏë. Bij het Duitsche volk en in militaire 'kringen be- -bestaat er weinig twijfel over de toekomst van Bel gië. schrijft de Times. Volgens hunne meening is België een Duitsche provincie en zal dat blijven en als dit idee gedeeltelijk zou moeten worden op gegeven, zou niets verhinderen Antwerpen en een strook van de kust af naar de Duitsche grens ten Zuiden van Nederlandsch Limburg tot een deel van het „vaderland" te maken. In sommige gevallen stemmen zij er in -toe, de rest te laten vallen, om dat liet, zooals zij zeggen, te moeilijk zou zijn en te lang zou duren, om geheel België te germanisee- ren. Misschien begrijpen zij thans, dat het hun in 4 i jaar niet gelukt is Elzas-Lotharingen onder-hun ijzeren hiel te brengen.- In militaire kringen neemt -men aan, dat de for ten van Antwerpen, Luik en 'Namen setrker zijn dan ooit tevoren en dat zij niet met 'geweld van wapenen to nemen-zijn. Men gelooft, dat Antwerpen langer weerstand kan bieden dan Metz. De verdedigingswerken van Luik zijn verbeterd, vooral gedurende de laatste vier maanden./Het is thans een eerste klas vesting, welke in uitsteken den toestand verkeert 'en verondersteld wordt, -dat de aangebrachte verbeteringen den gealliëerden, als zij het zoover brengen,-een onaangename verrassing zullen bereiden. 1 Groote plakkaten vertellen het -volk, dat de 'stad Puitsch is en Duitsch zal blijven en voortaan Lut- tich heet. Over het algemeen ziin de Duitsch er s te vreden over 1 de houding der bewoners van Luik, die groctendeels weer aan het werk zijn gegaan. De aanvoerders -van het Duitsche leger hebben de hoop niet opgegeven nog verder Frankrijk in te zullen dringen. Vele officieren gelooven, dat de win ter bun oprukken -heeft tegengehouden, maar dat de noodige voorbereidingen worden gemaakt, om weer spoedig verder te gaan. DE MINDERHEID DEK DUITSCHE SOC -DEM. De minderheid van -de Duitsche sociaal-democra tische parti-, die voor een spoedigen vrede, is, hoeft over Nederland een manifest verspreid, dat o. a. onderteekend lis 'door Karl Liebknecht, «Ledebour, Ruhle, Franz Mehring, Klara Zetkln en 'Rosa Lu xemburg. f Zij verklaren erin, dat het Duitsche proletariaat het geenszins eens is met de verklaringen van Schei- dem&nn en Heine, met de MHamburger Echo ën de Chemnitzer Volkszeilung en dat het verzet tegen de voortzetting van den oorlog in Duitschland onop houdelijk toeneemt. 1 Zij vinden, dat Duitsohland het'eerste woord van vrodo moet spreken, daar zijn grenzen veilig zijn en de Duitschers oorlog voeren.op vreemden bodem. Zij herinneren, aan verschillende 'welmeonendo uit latingen van Frausohe-socialisten, van de onafhanke lijke arbeiderspartij in-Engeland on van Russische socialisten. Zelfs in Frankrijk is geen enkele socia list voorstander van-oen veroveringspolitiek. De vrede zal in overeenstemming moeten zijn met de hesluiten van het Kopenhaagsche. congres van 1910: geen veroveringen, politieke en economische onafhankelijkheid van alle naties, algemeene ont wapening, verplichte- arbitrage. Het manifest verlangt ten slotte de openbaarma king van de voorwaarden waarop de regeerenden-be reid zijn, vrede te sluiten en de vrije beraadsla ging daarover in de per9 en openbare vergaderin gen. Het roept daarvoor do-hulp in van kameraden, die in andere landen voor dezelfde beginselen strij den, opdat de beweging internationaal worde. DE RAUS EN DE VREDE. Uit Keulen, 10 April. De Köln. Volkszeitung ver- neen t uit New-York: De „World" publiceert een telegram van zijn Europeeschen correspondent K. von Wieg and over een-audiëntie bij den paus op 5 April. 1 Depaus verklaarde „Zendt het Amerikaansche volk, de Amerikuan- 800 pers mijn groeten en mijn zegen, breng dit edele volk dezen mijn eenigen wensch over. „Werkt onafgebroken voor den vrede, opdat dit vreeselijke bloedvergieten zoo spoedig -mogelijk op houdt. Daarmede zult gij God, en de menschheid den kgreotsten dienst bewijzen en de herinnering aan deze daad van u zal onvergankelijk zijn. Indien uw land alles vermijdt, wat den oorlog kan verlengen, waarin het bloed van honderdduizenden vloeit, dan kan Amerika door zijn grootte en zijn invloed in'bijzondere mate bijdragen tot de snelle be eindiging van den oorlog. De geheele-wereld ziet op naar Amerika of het het initiatief voor den vrede zal nemen. Zal het Amerikaansche volk hot gunsti ge oogenblik -weten te gebruiken? Zal het den wonsch van-geheel de wereld-vervullen? Ik bid God dut dit moge geschieden. Wiegand meldt verder: Dit is do Panschbood- schap, welke de paus in deze gedenkwaardige au diëntie, welke sinds don dood-van Leo XIII voor het eerst aan een-Amerikaansch journalist word-toege staan, aan het Amerikaansche volk zond. De l'aus zeide nog:- Bidt en werkt steeds-voor den vrede, dat is mijn Pauschwensch, mijn dagelijksch gebed, al mijn streven is gericht op den -vrede. Dej Paus besloot: 1 Ik vestig al mijn hoop voor den vrede op het Amerikaansche volk, op zijn invloed en macht waar over het in de wereld beschikt. Rechtvaardig, onpartijdig en neutraal in al zijn doen en laten zal Amerika, zoodra het geschikte oogenblik om -vredesonderhandelingen in te leiden, aangebroken zal zijn, op de volledige ondersteu ning van den Heiligen Stoel kunnen rekenen. Ik heb dit reeds aan uw President gemeld door bemidde ling van zijn-vertegenwoordiger. DOOR VLIEGTUIGEN BESTOOKT. De kapitein van het Engelsche stoomschip „Serula". dat Zondag op korten afstand van het Noordninderlieht- schip door Duitsche vliegtuigen werd bestookt, deelde mede, ,dat de .Duitschers aanvankelijk niet werden op gemerkt, omdat van de brug scherp naar voren werd getuurd in verband met het mijnengevaar, toen de vliegers het schip achterop kwamen. Geen der bommen raakte, zooals reeds gemeld is. Wel vielen er een paar aan weerszijden op Korten afstand van het schip. De kapitein snelde naar zijn kajuit en haalde zijn geweer, wa;.:mede hij verscheidene schoten op de vliegtuigen loste. Hij meent er een te hebben geraakt, althans dit ver dween onmiddellijk in zuidoostelijke richting. Hbld, BRITSCH SCHIP GTEORPEDEERD. Uit LONDEN, 12 April. Het Britsche stoomschip „Wayfarer" 9000 ton groot, is bij de Scilly-eilanden getorpedeerd. Het werd naar Queenslown gesleept. De „Wayfarer" ls gestrand bij Queenstown. DE LANGSTE TELEFOON. Het zijn 5792 kilometers, welke New-York van-San Francisco scheiden, de oostelijkste en westelijkste steden van de Ver. Staten -van NQord-Amerika. En nu is men er onlangs in geslaagd tusschen beide steden het 1 eerste directe telefonisch gesprek te huuden. Hot is een record,'een echt Amerikaansch rocord. want het voeren van een gesprek over oen afstand van bijna zes duizend kilometer moet ons als een wonder voorkomen. Voor het Amerikaansche telefoon-wezen is deze intercommunale verbinding dan ook de kroon op zijn werk, dat 39 jaar geleden op een bescheiden-schaal te Boston werd aangevangen. Toen voerde Graham Bell, -de vader van onze te lefoon, met zijn medewerker Watson oen eerste draadgesprek, van het eene huis naar het tegen over liggende. En dat het gesprek toen slaagde langs een armzalige 30 meter telefoondraad, gold in 1876 als een reusachtig succes. Slechts -een week later telefoneerde Bell weer met 'Waston, maar toen was het reeds over een afstand van Boston naar New-York. En sedert -werden de telefonische af standen steeds gpooter. De verbinding van New-York met San Francisco - men sla er den atlas maar eens op na! vol tooit nu deze telefoon-aansluiting, welke daarvóór in onderdeel en natuurlijk reeds in gebruik was. Want in 1893 kon men-reeds van New-York naar Chicago telefoneeren, een afstand - van 1448 ki lometer; in 1911 bereikte de telefoonlijn Denver aan den voet der Rocky Mountains, een lengte van 3379 kilometer; twee -jaren later was men ge vorderd tot Salt Lake City dus 41832 kilometer van huis. De laatste 1600 kilometer werden aange sloten ter eere van de wereldtentoonstelling te San Francisco. i Technisch -is het mogelijk maken -van een direct telefonisch gesprek over zulk 'een geweldigen r f- stand, daarom zoo bijzonder, wijl hiermede de moeilijkheid overwonnen werd-om den tegenstand te overwinnen bij het doorgaan van een zwakken elec- trischen stroom, als voor telefonische -doeleinden noodig. Men heeft-dit bezwaar in Amerika opgehe ven door het maken van-een drietal tusschenstations van een nieuw systeem te Pittshurg, Omaha en Salt Lake City,l waar. de stroom telkens voldoende -ver sterkt wordt. Overigens bestaat 'deze trans-continentale tele foonlijn uit vier koperdraden, vereenigd tot 2 groe pen, de een dienende voor den positieven, de andere voor den negatieven stroom.' i Cijfers?'het gezamenlijk gew icht, der dradon be draagt 2.687.680 kilo, terwijl het aantal telefoonpalen 130.000 is. Hdbld. Alles wijst er op, dat de Franschen bezig zijn om tusschen Maas en Moezel volgens een vast opge maakt plan de Duitschers -uil hun posities te ver drijven, en 'dat we daar te doen hebben met de zoo dikwijls aangekondigde voorjaarsactie. De Duit schers liggen tusschen Maas en Moezel als In oen zak, waarvan St. Mihiel de punt vormt. Een Juist oordeel te vellen over de resultaten op dit punt'van liet oorlogsveld is niet -gemakkelijk. De Franschen beweren steeds veldte 'winnen, de Duitschers 'dat

Schager Courant | 1915 | | pagina 2