Alltitti Nieuws- DINSDAG 20 APRIL 1915. 58ste J aar gang. No. 5576. UitgeversTRAPMAN Co. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHACER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTTEN in het eerst uitkomend nutnmqr geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs por jaar f 3.Per ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer Bot post f B.ÖO. Losse nummers 5 cent 5 regels f 0.25 iedere gg Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wieringerwaard, 17 April 1915. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag van de Nutsvergade- ring in uw no. van heden, verzoek ik beleefd j>laalsing van onderstaande regelen in het eerstvolgend nummer. Daar staat: (Bij de rondvraag) „informeert de heer Hazeloop nog, of leden eener zuslervcreeniging voor een vergadering vrijen toegang hebben- hij meent van nieL, doch van anderen had de heer H. wel eens gehoord, dat dit wel 't geval was. Ook hierin zou 't huishoudelijk reglement moeten voorzien". Nu moet ik in de eerste plaats zeggen, dat ik uw verslaggever geen verwijt wil maken, dat hij 't gespro kene niet goed weergegeven heeft. Hij zat nogal ver af en mijn stem was dien avond lang niet krachtig. Maar er is een te groot verschil tusschen het werkelijk gespro kene en het verslag, om er niet even bij stil te staan. Ik zei het volgende: „Een week voor onzen laatsten „winteravond" werd mij door een lid van een ander Dep. gevraagd, of hij krachtens zijn lidmaatschap van hel Nut ook toegang had tot bedoelde bijeenkomst Mijn antwoord was ontkennend: hij "kon geïntroduceerd worden. Maar eenige dagen later hebben eenige hee- ren gezegd, dat leden van andere departementen wél vrijen toegang hadden, 'k Wou gaarne weten, op welke gronden ze dat konden beweren. Ons reglement spreekt er niet van". Uit de antwoorden bleek duidelijk, dat de heeren gemeend hadden, dat leden van andere departementen vrijen toegang hadden tot de vergade ringen van eenig departement. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw„ J. G. HAZELOOP. Secr. Dep. W.waard. HARENKARSPEL. Geslaagd te Haarlem voor 't examen onderwijze res mej. W. J. Blad, alhier. DUITSCHE SPIONNAGE IN ZEELAND. De oorlogscorrespondent M. van De Tijd, meldt dd. 15 Ajril van de grenzen: De'laatste dagen wordt in de bladen ve'el geschre ven over het Duitsche stoomschip „Main", oat sedert het uitbreken van den oorlog -in -Vlissingen heeft gelegen en deze wèek naar Antwerpen is vertrok ken. Reeds 'lang was ik op de hoogte van feiten, die nu openlijk 'm de bladen geschreven worden, doch ik achtte het beter, voorloopig daarover-niet te schrijven. Thans is hiervoor geen reden meer. In een onzer grensplaatsen maakte ik voor het. eerst kennis met iemand Van ue -„Main" en wel geheel onwillekeurig. Ik zat in een cafe van 'be doelde plaats, waar ik gelogeerd had, toen 's mor gens 9 uur een'groote-zware man kwaim binnenstap pen, op een stoel neerviel en niets-anders zeide dan: „Bier!" Het glas werd in een teug geledigd, en weer klonk het bot-af: „Bier." Dat ging zoo in een paar minuten tot driemaal toe. De manier, waarop de man het'„bier" uitsprak (en uitdronk, ,'s mor gens om 9 uur) deed-me vermoeden, dat ik met een Duitscher te doen had, waarom ik trachtte een praatje met hem te maken; ernaar aanvankelijk kreeg ik geen ander antwoord dan: „Joa.... joa... joa ja-a!" en „Nei... nei,„ nei,.. nee!" Hij trachtte-wan hopig een Nederlandsch accent te doen hooren: „O," zei ik'toen in zijn landstaal, „ge zijt een Duitscher" en toen wist hij niet beter te doen, dan zulks maar toe te geven. Na zich verzekerd te hebben, dat ik geen Belg, maar Nederlander was, vroeg hij me allerlei inlichtingen over "Vlissingen, Sluis, hoeveel soldaten er in die paats •'waren enz., waarop ik hem quasi heel getrouw antwoordde. In -den -loop van het gesprek gafhij me dan eens op van Vlissingen te komen, dan weer van Schoondijke en weer een andere maal van -IJzendijke. Toen ik genoeg wist, kneep ik er stil tusschen uit en ging 'den plaat- eelijken commandant waarschuwen, dien ik te laat vond, om -den -man nog ter plaatse zelve te doen aanhouden. Ik was evenwel te weten gekomen, waar* heen hij gegaan -was en zoodoende werd hij na een telephonische waarschuwing vam bovenbedoel den kapitein in Vlissingen aangehouden, terwijl hij daar van de boot stapte.-Een correspondentiebureau meldde toen uit "Vlissingen aan de gbladen, dat de aangehoudene ■'een officier van de... „Main" was, hetgeen ik vóór dien- tijd -niet wist. Weer een paar dagen later Vernam ik, dat op de „Main" een Holltandsche militaire post was -ge - plaatst en op h et schip een inrichting voor draad- looze'telegrafie was ontdekt, iets waarover ik meer bijzonderheden ken,'die ik-niet kan mededeelen, Hel gebeurde met die installatie voor 'draadlooze 'tele grafie is aan meerderen bekend, en in ruimen kring- vindt men het-hoogst zonderling, diat aan do „Main" is toegestaan naar Antwerpen -te -vertrekken. Een nadere uitlegging hierover door de autoriteiten kou misnoegen!on -wantrouwen bij velen wegnemen. Aan cle Holilandsche grenzen is onlangs een Belgi sche loods uit Vlissingen 'aangehouden. -Hij werd in het bezit gevonden van een Duitsch paspoort -van den commandant van Westcape'lle, waarop stond, dat de bezitter van den-pas vrij doorgelaten moest wor den, dat hem alle faciliteiten moesten 'worden -'ver- leend, en dat de Kommandantur direct telephonisc'h moest worden verwittigd, -'zoodra -'de bezitter van den pas zich aan de grensposten had vervoegd. Hët paspoort is in handën van onze militairen geble ven ou de man-uit het in staat van oorlog verklaard gebied gezet. 1 Dit zijn slechts eenige staaltjes 'van 'de Duitsche spionnage langs de grenzen, maar zoo zouden er'nog zoo veel gegeven kunnen worden, j DE KACHEL ONTPLOFT. Op 't kantoor der firma Swane, -sigarenfabrikan ten te Waalre bij Eindhoven, sprong eensklaps de kachel uiteen; dit-ging met een hevige ontploffing gepaard. Daar het grootste gedeelte -der bedienden afwezig was, liep alles zonder ongelukken af. Van een der kantoorbedienden werd een stuk zijner kleeren afgerukt door een -brok rondvliegend ijzer alle ruiten sloegen stuk. Waarschijnlijk bevond zich dvnamiet'onder de kolen. POSTDIEFSTAL ONTDEKT. Naar de N. H. Ct. verneemt, is'een der beambten van het postkantoor te 's-Gravenhage Donderdag avond op heeterdaad betrapt op diefstal van post- biukk&n. Tegen bedoelden beambte bestonden reeds geruimen'tijd-zware vermoedens van oneerlijke han delingen, te meer, omdat hij zeer onsolide leefde. Donderdagavond werd daarom opzettelijk in een der bijbussen-een -brief gepost, waarin onder getui gen een muntbiljet van f 10 was -geborgen, terwijl op de e nveloppe stond: „aanteekenen". Bij het ge reedmaken -voor verdere expeditie werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek vermist 'te zijn. Onmid dellijk werd het personeel gelast het lokaal niet te verlaten; de besteller die bedoelde wijk gereden had. en tegen wien de vermoedens van diefstal be stonden, poogde zich onder een of ander voorwendse te verwijderen, doch hem werd op duidelijke wijze te verstaan gegeven, dat-zulks overbodig was. De re cherche, die reeds aanwezig was, -ging nl. dadelijk bij bedoelden besteller tot fouilleering over en vond spoedig het biljet van f 10. De dader wilde eerst nog ontkennen, dat het geld van diefstal afkomstig 'was. -Op die mogelijkheid had men echter gerekend en daarom de nummers van het verzonden biljet genoteerd. Natuurlijk kwa men die geheel overeen -rmet de nummers van ,ket biljet, dat op den besteller gevonden werd. De verdachte viel daarop door de mand. TWEEDE SLACHTOFFER. Het tweede slachtoffer van-den moord te Roosen daal, de heer J. Th. Vermeulen, is hedenmorgen in het gasthuis aldaar overleden. DAT WAS MIS. Men meldt uit Winterswijk: Nadat door den man met de wichelroede op het terrein bij de-gasfabriek een aanwijzing was gedaan, liet de gascömmissie een proefboring verrichten. Eerst werd een dikke 'laag harde leem doorboord waarna op 60 M. een steenlaag bereikt 'werd. De gascömmissie besloot nu de boring te staken. AANGEHOUDEN STOOMTRAWLERS. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. Gt.: r Onmiddellijk-toen vernomen werd, dat 12 IJmui- der stoomtrawlers waren -"aangehouden, is van par ticuliere zijde per draad, met antwoord betaald, aan een ambtenaar om bevestiging en inlichting ge - vraagd. Hierop werd per -telegraaf geen antwoord ontvangen; in een heden ontvangen brief uit'Alto- na werd'bericht, dat aangezien de 12 trawlers waren opgebracht en -geïnterneerd, - geen verdere mededee- lingen gedaan konden worden. Maar bij enkele reeders, wier trawlers te Guxha- ven waren opgebracht, jwerd telegrafisch bericht ontvangen, dat bij name genoemde trawlers weer naar zee waren vertrokken, zoodat van interneering van die trawlers althans geen sprake kan zijn. DE KATWIJK. Naar w ij vernemen, was de Katwijk'voor-onge veer de helft bij Duitsche maatschappijen tegen molest verzekerd; voor de andere helft bij Necter- landsche, EngeTsche, Fransche en Noorsche maat' schappijen. Het 'Neöerlnndische aandeel - in deze helf was nog al aanzienlijk, het 'Noorsche J zeer gering. 1 WARMENHUIZEN. De ondernemer van de wekeüjksche vischafslag alhier, heeft Donderdag -gegadigden een goedkoop partijtje hak- of stoofvisch verkocht.... maar nu is 't meteen uit. De ondernemer deed de laatste twee keeren geen voordeelige 'zaken, vandaar het spoe dig einde dezer onderneming. EEN VOORBEELD GESTELD: Een tpyograaf uit Amsterdam, N. J., die te Alk maar werkloos was, genoot de werkloozenuitkee- ring. Hij kreeg echter werk in IJmuiden, doch gaf hiervan geen'kennis aan zijn betrokken bestuur, zoo dat hij opzettelijk en wederrechtelijk de werkloo- zen-uitkeering 'bleef genieten. Na herhaalde malen gesommeerd te zijn, het ten-onrechte genotene terug te betalen, heeft het hoofdbestuur van den Algera. Ned. Typografenbond zich genoodzaakt gezien bij den officier van justitie tegen -J. een aanklacht in te dienen wegens frauduleuze handelingen. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 17 April hield het Ziekenfonds 'alhier een vergadering van ledenen niet-leden in Veer- burg. Er waren 52-personen aanwezig. i Bij opening door den voorzitter, 'den heer K. Keuris, deelde deze mede, dat de vergadering 'was uitgeschreven, om te bespreken, welke maatregelen er dienden genomen te worden voor het nieuwe jaar, -daar het boekjaar den laatsten April eindigt. Van het afgeloopen -jaar kon nog geen volledig ver slag worden gegeven. Hierna werden door den heer-P. J. -Crum de no tulen gelezen en onder dankzegging onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelde mede,dat'het vroeger genomen besluit, om de heeren Schaper en Dr.'Hoffman uit te noodigen als sprekers op te treden, ten uitvoer was gebracht, doch -beide heeren hadden bedankt; de eerste had geen tijd 'en 'Dr. Hoffman vond het niet noodzakelijk een zoodanige vergadering te hou den, daar, -door de regeling, getroffen in de jongst gehouden algemeene vergadering der N. M. tot -be vordering der geneeskunde, met betrekking tot het ziekonl'ondswezen,, in de-onderscheiden plaatsen allo mogelijkheid aangeboden was tot minnelijke rege ling der ziekenfonds-verhoudingen bij goeden vjil aan beide zijden. J I Voorgesteld werd hierna, om net 'als -verleden jaar, de niet-leden te doen bezoeken door leden, om zoodoende ineer Heden te krijgen. Hierbij werd vastgesteld: le. dat de nieuw'aan te-nemen leden gezond moeten zijn cn 2c. dat niemand -'als lid zou worden aangenomen, die niet voldaan had aan zijn finantiëele verplichtingen -tegenover den dokter. Enkele leden wenschten ook de nieuwe leden, die onder de wapenen waren, dadelijk vrij te stellen van betalen, indien de kas zulks - toeliet. Pe voorzitter zeide, dat dit nog -niet gezegd kon worden, daar de maand April nog betaald moest, worden. Maart was een dure maand geweest, doch - bleek April gelijk te staan-met Januari of Februari, dan zou er nog een kleine f 100 'overblijven. -Met 1 stem tegen en 51 vóór werd aangenomen, dat nieuw aan te nemen leden, die op heden onder de wapenen waren, dadelijk '(1 Mei) zouden moeten contrihuëeren tot en met Augustus, doch na 'dien datum wanneer de oorlog nog niet zou afgeloo- pen zijnVrij zouden zijn van betalen. Bepaald werd, dat de bode rond 'zou gaan, tot behoud der leden en tot werving van nieuwe leden. Na -eene kleine reglementswijziging werd de rondvraag ge houden, waarbij werd gevraagd, Jof -het bestuur een regeling met ,den dokter had getroffen. Voorzitter antwoordde 'ontkennend, -doch liet erop volgen, dat de dokter billijk behandelde en het 'bestuur had niots te klagen. Een der leden vroeg, 'of men -haar een anderen dokter kon gaan, indien, wat wel eens was voorgekomen, de dokter in bet spreekuur alle patiënten wegzond. Hiertoe had men het -volle recht. i Als antwoord op een vraag werd nog medege deeld, dat ieder lid een reglement zou krijgen, zoo dra de Koninklijke goedkeuring was ingekomen. WIEKINGEN. 'Voor rekening van 81 leden 'onzer onderaf dee ling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amster- damsche eierenveiling geveild 13850 kipeieren, 200 eendeieren en 5 ganzeneieren. De hiervoor verkre gen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 4.50 tot en met f 6.15 per 100 stuks, voor'de eendeieren f 5 en voor de ganseieren f 16 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per kilo1 ontvangen f 0176, voor de eend- eieren 4% cent per stuk en voor *de ganseieren 15 cent per stuk. Handel vlug met veel vraag naar groote en kleine eieren, - vooral zindelijk er uitziende. SINT MAARTEN. Zondagavond voerde Voor ■'een flink bezette zaal, bij den heer Schermerhorn alhier, de -meisjestoo- neelciub, onder leiding van mej. C.CSchermerhorn, op, het tooneelstukje ;in 2 -bedrijven getiteld „Toch een ferme jongen". Even als den vorigen keer was het voor het publiek -"een heel genoeglijke avond; het kan dan ook weer gezegd worden, dat de klein tjes heel lief spel te-zien en te hooren gaven. Ook het tweede stukje: „De1 Prins van Sind", was heel leuk om te zien en aan te 'hooren, vooral daar in dit stukje een talentje van omstreeks 5 jaren mee speelde. Ook thaDs zij spelenden en leidster van dit clubje een woord van lof toegebracht. ,Een gezellig bal besloot den avond. W IERÏNGERWAARD. Vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw,-afd. Wieringerwaard, op Maandagavond 7 uur. Voorzit ter de heer C. A. Waiboer,'waarnemend secretaris de heer D. Sleutel. Na opening |en voorlezing notulen wordt mede- deeling van -een reeks ingekomen stukken gedaan, waarbij een schrijven van -bet -Hoofdbestuur, dat diens zetel ,zal worden verplaatst naar Buitenhof 42. Van dén secretaris comité tentoonstelling te Schagen, dat van het 'gestorte -bedrag h f 25 5% terug kan worden ontvangen. Het bëstuur heeft ech ter dit bedrag maargeschonken. Volgt rekening en - verantwoording van den pen ningmeester. De bescheiden, worden nagezien 'door do hoeren A. K. Kaan en R. Bakker. Bij monde van eerstgenoemde wordt 'gerapporteerd, - dat de ontvangsten met inbegrip batig saldo van vorig'jaar f 81.48 hebben bedragen f 303.48, uitgaven f 254.14s, een batig saldo alzoo'van-'f 49.33%. Het batig sal do is aJzoo gereduceerd met een'bedrag-van f 32.14s. Onder dankzegging aan de commissie en den'penning meester wil voorzitter hier een enkel woord aan toevoegeD, nl. dat dit de 25e rekening is, welke van den heer P. Schenk Dz. wordt 'nagezien en steeds tut aller genoegen. Voorzitter hoopt dan ook, dat de heer Schenk nog vele jaren den lust en gezond heid gegeven moge worden deze functie te ver vullen. Applaus. Hierna brengt de heer D. Sleutel verslag uit der gehouden vergaderiing van Holl. 'Noorderkwartier. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering en verder voor 't geheele1 jaar - wordt gekozen deihr. M. Wonder, plaatsvervanger de beerR. Bakker.- Volgde behandeling beschrijvingsbrief voor voor noemde vergadering, waarvoor afgevaardigde vrij mandaat krijgt. De vragenlijst, welke 'wordt voorgelezen, geeft geen aanleiding tot noemenswaardige bespreking waarna slutiing volgt. 1 WINKEL. Het perceel winkelhuis van-den heer J. Boogaards, hedenavond ten overstaan van den notaris G. -J. van Leersum alhier, ten verkoop aangeboden, is opgehouden voor f 1000 -en inmiddels ondershands, verkócht aan den heer J. Lange, alhièr. WIKKINGEN. Langs een gedeelte van den Noorderdijk en vooral in den polder „De Normerven'', is evenals te Petten en Callantsoog, een groote hoeveelheid kleefstof, veel ge lijkende op pek en teer aangespoeld. WIERLNGEN. In de plaats van den heer C. C. de Wit (aftredend en niet herkiesbaar), is tot diaken der Doopsgezinde Ge meente gekozen de heer P. F. Kuut te HippolytushoeL VAN EWUCKSLUIS. De aanvoer van visch aan den Vischafslag was Zater dag 17 April niet ruim. De prijzen der visch waren ook iets minder, hoewel de bot in netten gevangen, weer ongeveer denzelfden prijs opbracht als ..Woensdags te voren. De visch, aan hoeken gevangen, die moeilijker is te bewaren, bracht iets minder op. Aangevoerd was 269 pond bot, prijs 121/2—14 cent per pond. 86 pond schol 71/2—8 cent per pond. Eén rog bracht 20 cent op. SCHOORL. Mej. G. Hoogvorst alhier is benoemd tot tijdelijk on derwijzeres te Schermerhorn. ALKMAAR. De groote voorjaars-rundermarkt .was druk bezocht. Aangevoerd waren niet minder dan 3892 stuks koeien, aanzienlijk meer dan in de laatste jaren. Zoo bedroeg de aanvoer het vorig jaar 3562, in 1913 2978 stuks. De prijzen waren hoog; de handel was stug. WAARLAND. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Ons Genoe gen"' een uitvoering in het lokaal van mej. de wed. Van Opheni alhier. Opgevoerd werd: „Romanus of De ont aarde Vondeling", drama in 3 bedrijven, en een blijspel in 2 bedrijven, getiteld: „Knok, de Zuidpooluitvinder te Koppendamme". De Kamer had blijkbaar flink gestu deerd, want het geheel liep flink en goed van stapel. Tij dens de opvoering van het le stuk was het stil in en om de zaal en kon men alles zeer goed volgen, maar het blijspelletje gin» voor velen verloren, wegens drukte bij en buiten de deux. 'De zaal was goed bezet en aan het verzoek om tijdens de uitvoering niet te rooken, werd over 't algemeen voldaan. Een gezellig dansje na. ZIJPE. De heer K. Francis Sr., te Burgerbrug, heeft te ken nen gegeven, dat hij, wegens zijn hoogen leeftijd, zich bij de ss. periodieke aftreding niet meer beschikbaar stelt als lid van den gemeenteraad. FEN GROOTE KAASFABRIEK, Op Initiatief ,van de heeren Jm. Blaauboer Kz. tc Barsingerhorn, D. van der Stok te Nieuwe Niedorp en Jb. Spaans Jz. te Lutjewinkel, is dezer dagen bij den heer Schcringa te Barsingerhorn eenc bijeenkomst go- houden, ter bespreking van de mogelijkheid der oprich ting van eene groote coöperatieve zuivelfabriek in deze omgeving. Behalve genoemde heeren, waren ter ver gadering aanwezig de heeren Jn. Stammes te Nieuwe Niedorp, C. Meurs te Winkel, S. Over te Weerc (Lutje winkel). S. Spaans te Barsingerhorn, A. Winkel en D. Appel te Moerbeek, W.' Kooijman te Haringhulzen, Jm. Blaauboer Jz., Nes te Schagen, allen directeur of boek houder van kaasfabrieken. Op deze voorloopige bijeenkomst was men er algemeen voor, dat een onderzoek naar de mogelijkheid der stichting eener groote fabriek gewenscht is. Besloten werd, ae fabrieken op genoemde plaatsen, benevens nog andere, o.a. te Schagen en Wieringerwaard, te verzoe ken, een paar afgevaardigden te zenden naar eene nieuwe vergadering op 12 Mei a.s. te houden. Op deze verga dering wil men trachten te komen tot een besluit om gezamenlijk een onderzoek in te stellen, een spreker uit te noodigen, enz., de kosten door de verschillende deel nemende fabrieken te dragen. BREEZAND. Zondagavond gaf de dilettanten-tooneelvereenigfng „Mobiliaeen uitvoering in de zaal van den heer G. Borst. Hoewel niet overgroot, was de opkomst beter, dan men aanvankelijk kon verwachten. Opgevoerd werden een drietal stukjes, n.I. „De laatste Nacht" ,,'t Stap horster Boertje" en „Kleermaker Slik in angst of „Liefde zoekt list". Het eerste, een soort treurspel, werd over 't geheel goed weergegeven, 't Publiek echter lacht lie ver en daarom vielen de beide laatste stukjes beter in den smaak der aanwezigen. Jammer, dat ze niet met wat meer gloed werden gespeeld, dan waren ze ongetwijfeld veel beter tot hun recht gekomen. Aan depiano misten we den heer Zon. Zijn vervanger, de heer Tongerlo, bijgestaan door den heer Raap, zorg den voor goede muziek in de pauzen en voor muziek op hel bal, dat volgde, en, dat neel gezellig moet geweest zijn. BREEZAND. De vergadering, op Zondagmiddag bij den heer Borst te houden, en waarin de heer Geurts uit Helder als spre ker zou optreden over den Nw. Matusiaanschen Bond, kon wegens gebrek aan publiek niet doorgaan. Buiten uw verslaggever waren slechts via- belangstellenden aan wezig. TREINBOTSING. Gisteravond is te Maarn een goederentrein in bot sing gekomen met een zandtrein, waardoor een hoofd- condueteur en een remmer aan het hoofd verwond wer den, de laatste nogal ernstig. OUDE NIEDORP. In het ca'fe van den heer A. Mijts werd 'Zondag avond door de rederijkerskamer „Moliëre" een open bare uitvoering gegeven. Tot'genoegen van het pu bliek werd opgevoerd het niet onaardig© 'blijspel! „Politiezaken". Bal na. NEDERLANDSCH SCHIP VERGAAN. Reuter seint uit Londen: Een vischtrawler bracht te Grimsby den kapitein-en de bemanning aan van hët Nederlandeche stoomschip „Olanda", van Sea- ham naar Rotterdam, dat Zondagmorgen op een mijn stiet, waardoor -het schip omsloeg. De bemannmg kon haar-uitrusting redden, en in de booten gaan; in den namiddag ontmoetten-dezen den trawler. DE „KATWIJK". Naar 'wij vernemen heeft ;de Duitsche regeering uit eigen beweging aan -den Nederlandschen gezant een verklaring van de volgende strekking 'gedaan: Noch'bij baar, noch bij de Duitsche marine heeft» zooals vanzelf spreekt, ■'eenige bedoeling bestaan, dat een aanval op een Nederlandsch'schip-zou wor den gedaan. Men neemt niettemin de mogelijkheid aan,'dat ten gevolge van een ongelukkig toeval de „Katwijk" door'een Duitsche onderzeeboot is in den grond geboord# Aanstonds na het bekend worden van het gebeurde is door de Duitsche regeering een onderzoek bevolen,'en zij verzoekt aan die van Ne derland, mededeeling te doen'van de-door deze ont vingen officiëele rapporten betreffende de feiten, die aanwijzingen kunnen opleveren. Indien het on derzoek uitwijst» dat de '„Katwijk" door een Duit sche duikboot is in den grond geboord, dan'zal de Duitsche regeering niet aarzelen haar levendig leed wezen te betuigen en volledige schadeloossteiliingr toe te zeggen. OEMPA'S. Elk jaar zag je ze terug in de residentie, vertelt de „Avp.", op Koninginne-, Prinsen- en Prinsesjes- dag. Dan lieper ze met z'n Twaalven -'de stad door in „oempa"-uniform, vullend de straten en pleinen vol vroolijkheid met hun marachen en volksliederen. Elk jaar kwamen'ze in het vroege voorjaar van bun „Heimat" naar hier, om al 'musiceerende 'hun kostje op te halen. Ook nu, op Prinsendag, zagen we een „oempa"- uniform in de stad'loopen,-maar niet met die vroo- lijke schittering van anders. En.... het waren er ook igeen twaalf meer. Een oude man, z'n hoofti «droef gebogen, z'n instrument in 't foudraal, liep als geknakt door de Jstraten. Waar of de andere 11 -waren? „Gefallen im Krieg, alle....'" En stakkerig zoekt de oude nu alleen z'n broodje met blazen..... DE OPGEBRACHTE STOOMTRAWLERS. Volgens een bij de betrokken reederijen te'IJmui- den ontvangen schrijven uit Hamburg, worden de verleden week te Cuxhaven door 'Duitsche torpedo booten opgebrachte stoomtrawlers „Dabia", „Bal der'", „Pieter Jan", „Liesbeth -Betty", Anna Josi- na" en „Zaanstroom III" aldaar vastgehouden en mogen niet meer uitvaren. De reden en verdere bij zonderheden worden 'in bedoeld schrijven niet [ver meld. 1 Echter werd ons uit goede bron medegedeeld,'dat de zes genoemde Nederlandsche stoomtrawlers bin nenkort voor het prijzengerechl te Hamburg-zouden worden gebracht. BESTRIJDING DER SMOKKELARIJ. Door de Vereeniging >van vooruitstrevende land- houwers ,te Gendringen en de Boerenleenbank te Mechelen 'zijn in navolging van den Bóerenbond te .Mechelen premies uitgeloofd voor -het doen veroor- deelen van smokkelaars van paarden of graan.'Te vens is door dei af deeling Gendringen der Geldersch-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1