KAPOK- en VEEREN BEDDEN. Joh. Lauwers, De Oorlog. J. H. SCHENE, Wollen, Katoen en Satinet SEKlNS. BREUK- H. BRUIN G. SWAGER, Jb. WIJNGAARD G. RIJS, witte melkgeit, „EUPHONIA". op ZONDAG 25 APRIL 1915, Entrée f 0.50. Na afloop BAL. een jonge Zeug, een Hokke- ling en een Overiiouder, —Gal en slijm- DRAADMATRASSEN, goed gevulde KAPOKMATRASSEN met over trek In verschillende kleuren en kwal teiten. V l PKAMERMEUBELEN Aardappelen, en 4 jonge trek el waakhonden, nette burgerbeirekking, DONDERDAG 22 APRIL dienstbode boerenknecht C. Roggeveen Cz., na hun terugkeer'In het vaderland. N. R. Ct. knoeierijen BIJ de leger leveranties.. Volgens den Temps heeft de overheid te Mar- seiile en te Parijs ernstige knoeierijen bij legerle- veranties ontdekt. Ongeveer een maand geleden vestigde een soldaat, te Marsill in garnizoen en gedetacheerd bij de mili tair? intendance, de aandacht van zijn kameraden en chefs op zich door zijn groote uitgaven. De man Goupil genaamd, werd in het geheim nagegaan on spoedig bleeks aal hij door zijn dienst op het- in- tondancebureau bekend met de af te sluiten spoed- overeenkomsten met leveranoiers, zich door somml- gon hunner liet betalen Hij. zorgde dan >dat hun concurrenten geen kans kregen. Goupil word gear resteerd en bekende op deze wijze reeds 00.200 fr. verdiend te hebben. Hij deed bovendien onthullin gen, welke tot de arrestatio leidden van een ande ren ondergeschikten beambte bij de intendance* 011 van twee leveranciers. De Temps verwacht, dat de aangelegenheid vat. froote beeteekenis zal blijken te zijn. De loveran- ies toch, welke op deze wijze gesloten zijn, gaan over millioenen; door het ter zijde sMlon van de oonourreerende leveranciers 'hèeft Goupil den Staat op enorm hooge kosten gejaagd. De militaire overheid stelt een uitgebreid onder zoek in. Men verwacht spoedig nog meer arresta ties. Plaatselijk Nieuws. OVERGEPLAATST. De heer J. Wintink, conducteur op de tram Scha- genAlkmaar, is van -hier overgeplaatst naar Alk maar. Do heer G. van Dok van 'Bovenkarspel is overgeplaatst naar hier. vakteekenschool. Zondagmiddag 18 April werd in de lokalen van de Gemeenteschool een tentoonstelling gehouden 'van de teelceningen, die de leerlingen vaii de Vaktee- ken^chool in den winter van 1914-15 hebben vervaar digd. Een groot aantal teekeningen op het gebied van bouwkunde, waarbij metselwerk en kunstsmeed werk, werktuigkunde en kleurversieringen, prijkten aan wanden en rekken. Een en ander maakte den indruk, dat de tijd door de leerlingen uitstekend was I esleed, en dat het methodisch onderwijs der leeraren, goede vruchten had -gedragen. Te 1 uur verzamelden leerlingen en belangstellenden zich in hët hoofdlokaal, waar -de uitreiking van diploma'B zou plaats hebben. De heer W. Roggeveen, voorzitter van -de veree- niglng „Bouwkunde", sp rak daarbij namens zijne vereeniging en 'den smedenbond „Hollands Noor derkwartier", een passend woord. Hij begon 'met er op te wijzen, dat de Teekenschool, onder den druk der tijdens -gelukkig weinig had geleden. Dat bewees wel, hoe krachtig de overtuiging zich bij de jeugdige vaklieden had vastgezet, dat zij Jvoor hun arbeid iets moeten kunnen en kennen. De 'tijd is ^oorbij, dat de ambachtsman nog den sleurgang van zijn overgrootvader kan-volgen. Het leven vraag kennis en ontwikkeling, en wie een flinke hoogte op de ladder van zijn beroep wil beklimmen, moet met onvermoeide kracht den sportenweg volgen, tl daar benen leidt. Teekenen, rekenen, Ned. taal zijn voor den ambachtsman, in den strijd om iets 'te worden, noodzakelijk. De heer Roggeveen bracht daarbij een woord van -'hulde aan de leeraren, van wie dezen winter veel-was-gevraagd. Ook de regee- ringsliehamen: staat, provincie en gemeente, worden dank gezegd voor den geldelijken steun. Met al len goeden wil eenerzijds, was deze anderzijds niet to ontberen. wel aan 4 timmerlieden: G. Hoek, 't Buurtje; J. Aan 9 leerlingen werd een diploma uitgeroikt 'en Eriks, Barsingerhorn; W. J. Kossen, Van Ewijck- sluis; J. P. Huiberts, Behagen. 1 Metselaar: J. Bwe- ris, Anna Paulowna. 3 Schilders: A. D. Groolcs Haringbuizen; J. Renooij, Öchagerbrug; C. Keesman, Keinsmerbrug. 1 Smid: A. Liefhebber, Kolhorn. Een leerling, die wel -den driejarigen cursus had doorloopen, verkreeg de straf voor betoonde -onver schilligheid: geen diploma. ALGMEEN BELANG. Maandagavond hield de vereeniging „Algemeen Belang" hare jaarvergadering 13 Leden waren aanwezig. Voorzitter deed eenigo mededeelingen omtrent de werkzaamheden van hot bestuur in het afgeloopen jaar. Door do mobilisatie kon -echter niet op veel resultaat woeden gewezen. In October was -een he tere regeling verkregen van den tramdienst Beha genWognum. De pogingen tot verkrijging van een muziektent voor de Harmoniekapel waren •begin Au gustus stop 'gezet, ofschoon roeds begonnen was met den-bouw. Mededeeling werd gedaan van de in gekomen toezeggingen van subsidie voor deze tont, vvolke zeer bevredigend waren. Thans wilde'bot be stuur zijn werk .in deze voortzotten en traohten de ontbrekende gelden-alsnog te krijgen. In verband met dit punt -deelde de hoer W. Vader namens het bestuur van Harmoniekapel mede, dat het gaarne wilde dat „Algemeen Belang" nog wat wachtte met de voortzetting har er plannen, daar waarschijnlijk de Kapel er op andere'wijze in kon slagen, een tent te bekomen. Onder de ingekomen stukken was oen schriftelijk verzoek van den heer M. Visser, om in onderzoek te nemen de mogelijkheid van het plaatsen van een eenvoudig klokkenspel in onzen gemeentetoren. Dit werd met instemming goedgekeurd. Het jaarverslag van -den secretaris werd goedge keurd. Eveneens de rekening over 1914-en de be- grooting voor 1915. De rekening bedroeg in ontvangsten f 278.11. Tn uitgaven f 182.49, batig saldo f 95.02. Het dienstjaar begon met een batig-saldo tan f 35.55. De begroo ting sloot in ontvang en uitgaaf op f 262.62. Jtet ledental bedroeg voor 1914 163, voor-1915 157. Uierna volgde de bestuursverkiezing, met het re sultaat, dat niet nagenoeg algemeene stemmen de aftredende leden, de heeren Collot 'd'Escury, G. Beers en S. Overtoom herkozen werden; tot voor- itter daarna de heer Collot d'Escury. Allen namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid geuit van het plaatsen van een paar aanplakzuilen in on ze gemeente. Het bestuur zal dit punt in onderzoek nomen. Voorts werd gewezen op den -rommeligen toestand van het terrein bij de oude torentjes en -gevraagd, of het niet op den weg van A. B. lag to bevorde ren, dat dat historische plekje van Schagen, dat tot do bezienswaardigheden van-Schagen behoort, meer in eere en aanzien werd gehouden. Ook hiermede zal het bestuur zich onledig houden. Daarna sluiting. POLITIE. Gevonden: een aardappelmesje. 1 1 Verloren: een portemonnaie, inhoudende 4 guldens on eenigo centen. Inlichtingen ter Secretarie.' gemeente schagen. Geboren: Agatha Nellie, dochter van Nanning Ra-' Ven en Jefje Kneijnsberg. BENOEMING. -Door Z.D.H. den Bisschop 'van Haarlem is tot pastoor te Haarlem benoemd Deken Schrandt al hier en pastoor J. W. van Heeswijk te Haastrecht tot deken alhier. Nagekomen Berichten. ALKMAAR. In een gisterenavond gehouden spoedvergadering van de 'Liberale KleBvereeniging Eensgezindheid !b naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de R.-K. Licsvereeniging Vrijheid en Recht, houden de de vraag of de omstandigheid, dat de afdeeling Alkmaar van dc S.DA.P. in de vacature voor den Rand (Mr. Doibeck, r.k.) een candidaat heeft ge steld, aanleiding /.ou kunnen geven voor ditmaal de c.müidatuur van den -Katholieken -candidaat Mr. A. J. M- Leesberg te steunen, besloten zich van-elke aanbeveling le onthouden en de kiezers dus vrij te laten. OUDKARSPEL. 't Is met den nieuwen coöperatieven aankoop van Iaodbouwheuootfigdhcden door do-tuinbouw-vereeni ging De Eendracht gegaan al? Vorige kearen; nok ditmaal was de aanvrage to klein om een aanbeste ding daarvoor uit te schrijven. Zonderling mag dit zeker worden genoemd, vooral waar dit-zoo in flag- ranten tegenstrijd is met do andere vereenigingen aan den J angedijk, die deze coöperatieve aankoo- pen steeds met succes 'doen plaats hebben. telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 20 April 1955, medegedeeld door het Koninklijk Alcleorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste barometerstand 766.0 te Memel, laagste barometerstand 749.8 te Christiansund. Verwachting tot den avond van-21 April. Zwakke tot matige Z.W. tot'Z.O.-wind, half tot zwaarbewolkt, mogelijk eenigo regen met geringe kans op ouweer, aanvankelijk iets warmer. Laatste telegrammen. TROEPENVERPLAATSINGEN IN BELGIë. Van de Brabantsche grens meldt-men ons, dat de Duitschers de grenzen nog steeds gesloten houden. Zij geven voor, dat dit geschiedt voor de controle der passen, waai mee grove knoeierijen, zouden heb ben plaats gehad. Wat 1-iervan ook zij, zeker is het, dat op het oogenblik in België groote troepenverplaatsingen aan den gang zijn. GEEN PASSAGIERSVERVOER. Dü Directie der Maatschappij „Zeeland" te -Vlis- singen deelt mede, dat op last van de Engelsche re geering liet passagiersvervoer naar en van Engeland gedurende I week wordt gestaakt. Wat zullen we melden? Of Italië de oorlog al heeft verklaard? vraagt ge. Neen. De Fransche berichten zeg gen het ons eiken dag dat Italië de strijdbijl heeft opgc graven, 'n oorlogsverklaring aanstaande is. Nu heet hel, dat de diplomatieke banden zijn verbroken. Maar al deze berichten wachten steeds op bevestiging, 't ls hier dat de hoop de vader van dc gedachte is. Ook uil Bulgarije komt steeds nieuws dat cr op wijst, dat Bulgarije deel zal nemen aan den oorlog, maar ook hier niets positiefs. En boven dat alles uit klinkt steeds een bericht dat van vrede spreekt. Het duikt hier op, daar op, telkens weer lezen we iets dat er op wijst, dat ar iels in de lucht hangt. Och, dat deze geruchten van vrede en toenadering waarheid mogen Blijken te bevatten. Het zou een ware verlossing zijn. En steeds wordt er nog maar moorddadig gevoch ten. Millioenen manschappen liggen tegenover elkaar die eiken dag een regen van lood over elkaar uit storten, met als resultaat, dat de toestand is als ettelijke maanden geleden. Zóówel van het Weste lijk als Oostelijk oorlogsveld geen -niéuws. Alleen een I'ransch succes in de Vogezen, waar 'do Fran- schen aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt op du beide oevers van de Fecbt. f Op den noordelijken oever hebben wij. aldus het ITansche bericht, don heuvel ten westen van Metz- val bezet,op den zuidelijken oever hebben onze Al penjagers den Schnepfenrietkopf, die de massieve scheiding van de twee dalen,-welke biJ Metzval sa menkomen, tebeerscht, stormenderhand genomen. «n een iaier bericht bevestigen de Franschen dit bericht onder de bijvoeging dat-hun behaalde voor- doelen nog zijn uitgebreid. De Duitschers noemen •hel een voorpostengevecht, Het Engels ene Persbureau maakt gewag van een wel gelukte krijgsverrichting, die In den avonu vnn 17 April is begonnen cn des nachts werd bekroond door de vol ledige bezetting van een belangrijk punt, dc z.g. Heu vel 60, ongeveer 2 mijlen ten L. van Xillcbeke, ten O. van Ypercn. D cheuvcPbehecrscht het land ten Noor den en ten N. Westen. De krijgsverrichting begon met de geslaagde ontploffing van een mijn, waarbij laf van Duitschers werden gedood cn 15, onder wie con of ficier, gevangen genomen. Op 18 April, bij 'l krieken van den dag, heeft dc vijand een hevige tegenaanval ondernomen, die met zware- verliezen voor hem werd afgeslagen. De Duit schers naderden in dichte gelederen en onze machine geweren richtten groote verliezen ouder hen aan, Dc wanhopige pogingen der Duitschers om den heuvel te heroveren, werden op alle punten gefnuikt. Hon derden dooden liggen voor onze stellingen, dio wij thans bezig zijn te versterken. Sedert lo April zijn nog weer twee Duitsche vlieg tuigen neergeschoten, wat het getal op vijf brengt. Het Duitsch bericht vertelt ons: Na een ontploffing tot stand gebracht te hebben zijn de Engelschen gisteravond ten zuidoosten 'van Yperen onze stelling op de hoogte dicht ten noor den van het Kanaal binnengedrongen. Zij werden echter bij den tegenaanval -terstond teruggeworpen. Slechts om iltie door de Engelschen bezette trech ters, dio door de ontploffing ontstaan zijn, wordt n«»g gestreden. Later zijn do Engelschen ook uit deze trechters verdreven. Herhaald*: aanvallen werden afgeslagen. De vlieger Garros is door do Duitschers gevangen genomen. tonuit het Oosten geen nieuws. Alleen een uit voerige mededeeling der Russische generale staf, over den veldtocht in de Kajpathen, wat ons niet veel nieuws brengt. Zij vertellen dat. zij 70.000 man aan gevanuenen hebben gemaakt, w.o. 900 officieren. Verder werden 30 kanonnen en 200 mitrailleurs buit gemaakt. Ziedaar het kleingoed waarmee onze lezers het ook vandaag weer moeten stellen. Marktberichten. PURMFRFJSD, 20 April. fL-tupels kleine kaas f 51 a f 53. 1078 KG. bo ter f 1 40 a f 1.45. '823 'Runderen, waaronder 130 vette on 12 stieren. Vette stug 76 a 98 cent per KG. Gelde ?tug f 150 a f 2£0. Melkkoeien stug 'f 160 a f SL'0. 14 Paarden f 75 a f 300. 67 Vette kalveren 95 a 115 cent per KG. 1028 Nuchtere kalveern f 13 a f 32 vlug. 183 Vette varkens 82 a 86 cent per KG. stug. 67 Magere varkens f 20 a f 32 vlug. 201 Biggen f 14 a f 20 vlug. 1538'Schapen vlug f 29 a f 5o. Kipeieren 5 a 5% cent. 'Eendeieren 5 cent. Hui) Kievitseieren 8 cent. ALKMAAR, 19 April. Aangevoerd 39 vette kalveren f 50 a 115, per K.G. f 1 a 1.10, 114 nucht. idem f8 a 25, 1 mager schaap f 30, 188 vette varkens f 0.50 a 0.90 p. KG. AMSTERDAM, 19 April. .Ter veemarki waren aangevoerd 445 vette koeien lo kw'. 96 a 100 cent, 2c kw. 88 a 92 ct., 3e kw. 84 a 80 ct., 58 melk- en kalfkoeien f 250 a 3.50, 235 nuchtere kalveren f 12 a 18, 434 vette varkens Holl. Ie kw'. 86—90 ct., 2e en 3e kW. 70—85 ct., 37 schapen f 24 a 84. Advertentiën. Geboren Reinuw Catharina, doobter van Nan. BAKKER en Gr. BARKüR-Kuut. Wieringen, 18 April 1915. Getrouwd J. C. K. BEEK en M. J. BEERS. 't Zand, Kolhorn, 17 April. 1915. Getrouwd P. KRAMERS en H. GEERLIGS, die tevens hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Schagen, 16 April 1915. Den 26sten April hopen onze geliefde Ouders Grootouders hunne 25-jarige Echtvereeni ging te berdenken. Hunne liefhebbende Kinderen en Kleinkind. Schagen. E3cacaacacac3caac3c35 cacacarzicacaacacacaa Den 26en April hopen onze geliefde Ouders en hunne 25-jarige Echtvereeni- ging in stilte te herdenken. Hun dankbare kinderen, A. RENTENAAR. N. RENTENAAR- wljngaard. c. wijngaard: G. WIJNGAARD. W. WIJNGAARD. T. WIJNGAARD. Jb. WIJNGAARD en Kleinkind. GROOTE WAL Gem. SCHAGEN, APRIL 1915. Den 80 April a.s. hopen T onze geliefde Ouders, Be huwd-, Groot- en Over grootouders S. BRUIN en M. BREED hunne 50 jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter kleinkinderen. St. Maarten, April 1915. Receptie aan huis vau 8.80 tot 1.30 uur. aaaaaaaoaai: Den onze 28 April a.s. hopen Kinderen H. BRUIN G. SWAGER hunne 25 jarige Eohtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare Ouders, S BRUIN. M. BRUIN—Breed. St. Maarten, April 1915. Den 2den Mei hopen mijn 0 geliefde Broeder en Zuster P. MAATS S. GR00TES te Barsingerhorn hunne 40- jarige Eohtvereeniging te herdenken. Wed. P. DEKKER en Kinderen. Schagen, April 1915. Op deu 27 April a.s. hopen onze geliefde ouders R. Schouwvlieger en W. van Spelden hunne 25-jarige eohtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- eu kleinkinderen. Anna Paulowna, April 1915. Den 22 April hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders C. Herman en M. Heijblok hunne 40-jarigo Eohtvereeni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch vau hunne dankbare kin deren en kleinkinderen. Kolhorn, April 1Q15. Aan allen die hebben medege werkt en vriendelijke belangstel ling hebben getoond bij mijne ver kiezing tot Lid van den Gemeen teraad, zij langs dezen weg hartelijk dank gebracht. P. SNEL Rzn. Schagen, 19 April 1915. Hiermede vervullen wjj den treurigen plicht u in kennis te stellen met het overljjden van onze innig geliefde Moeder, Mej. Grietje Baken Ad., Wed. A, Keizer, in den ouderdom van 64 jaar en 5 maanden. Allen die haar in haar werkzaam leven gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Uit naam der Kinderen, 't Zand, 18 April 1915. Heden overleed tot onze dieDe smart, na een langdurig en geduldig lijden, in haar Heere en Heiland, onze lieve Yrouw en Moe der, Mejuffrouw Maria van Marken, in den ouderdom van bijna 41 jaren. Jac. Niestadt. G. B. Niestadt. D. W. Niestadt. M. W C. Niestadt. W. H. Niestadt. G. B. H. Niestadt. M. Niestadt en Familie Vlanrdingen, 16 April 1915. Sohiedamsche weg 88. Heden overleed, zacht ei kalm, onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader de heer D. BERKHOUT, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, J. BERKHOUT. St. Maarten, 19 April 1916. To koopeen mooie Jb. Groet, Oudendijk Schagen. GEMENGDE ZANGVEREENIGING 's avonds 8 uur, In de Concertzaal van den heer J. Th. HEIJSELAAR le SCHAGEN. Besproken plaatsen 10 cenl extra. Te koop: bij Wed. E. Róozin^ te Hazepol- der Petten. worden spoedig verwijderd door Miinhardf's Laxeerlableffen. Verkrijgbaar in vierkante dode- jes 6. 35 cent, 8 doosjes f 1.— bij Apothekers en Drogisten. Te Schagen'bij J Rotgans Drogisterij „Het Witte Kruis" D. Wit, Noord 69, Centraal Drogist „Het Groene Kruis", te Kolhorn bij H. Kaper, te Anna Paulowna bij P. Govers, to Dirkshorn bij J. Smit, te St. Maarten bij P. Bronder en G. Dekker, te N. Niedorp bij J. Kor ver, te Alkmaar bij Nierop Slothouber. In 't groot bij G. Haagên, Kanaal- weg 71, Helder. levert tegen lage prijzen: soliede, roestvrije Eiken pitch-pine en geschilderde in verschillende modellen en prijzen. SOLIEDE GOEDEREN. VL10GE LEVERING. Schagen. J. H. SCHENE. Te koop 50 zak blauwe bij D. Schenner, Nieuwe Niedorp. Een net burgermeisje zoekt een licht huishoudwerk, gezellige om geving, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Br. lett. E, aan C. Slikker Cz., Advertentie bureau, Anna Paulowna. Opticien, Payglop 3, ALKMAAR, bericht dat hij Is le spreken 's morgens van 10 lol 12 uur In hel Calé „de Deurs" le Schagen, voor het leveren van BRILLEN enz. Vanaï heden zal door ondergeteekende geen boorden enz. meer worden gestreken. Dankend voor de genoten gunst Trijntje DEKKER. Kleine Sluis. Terstond gevraagd een flinke bij W. Breed Poelenburg te Schoorl. Gevraagd een goed kunnende melken, bij S. Hoogvorst Groet. Gem. Schoorl. banden koopt U voor- deelig en soliede in alle grootten met of zonder veer, bij

Schager Courant | 1915 | | pagina 3