AUtitti Niem- ZATERDAG 24 APRIL 1915. 58ste J aar gang. No. 5579. UitgeversTRAPMAN Co. TE LAAT. SCHAGER CODRAHT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hendrik Thorsell'was een vlugge, levendige jongen en, wat ook niet van onbelang is in de wereld,hij zag er aardig uit bovendien. Ofschoon -hij de zoon was van een eenvoudig borstelmakersbaasje, zat hij op school naast een kleinen jonker, den zoon van een baron, en omdat hij zoo vlug was, mocht hij, zonder er voor te betalen, op de dansles -komen van juffrouw Isabella Jönsson. Hij nam zelfs aan drie Ganscursussen deel, in het eerst omdat er te weinig jongens ywaren, maar later als een reclame, als een toonbeeld en een voorbeeld voor de deftige kin deren. Hij leerde goed, en als hij aan het'eind van een semester zijne prijzen in ontvangst nam, of wan neer hij op een bal van dë dansles in de zaal van het raadhuis, met'allerlei lieve, in het wit geklee- de meisjes uit den deftigen stand rondhuppelde, dan vergat hij dat hij niét ook een rijkelui's jongetje was, en zag hij de toekomst enkel in zonneschijn en vroolijkheid. Muziek was zijne grootste vreug de: hij kreeg zangles 'op school, en «de onderwijzer gaf hem voor eigen genoegen les -op de viool; en, op de schoolwandelingen, 's zomers door veld -en woud, marcheerde Hendrik Tborsell 'mee aan de spits en blies de es-kornet. Zijn liefste vriendin netje was Clara Wifholm, het dochtertje van den burgemeester, met wie hij altijd zoo graag de pol ka danste en die hij na den Dalkarlsdans, zooals dat cr bij behoort, op zijne kleine stevige armen de zaal ui (droeg. 1 Maar vader Thorsell'kwam te sterven, het huishoi den werd opgebroken, er was geen -geld voor het dagelijkscho brood, veel minder nog voor -school boeken en nette kleeren om naar dansles en bal te gaan.'Vóór Hendrik-schier tot bezinning was geko men, zat hij in hemdsmouwen en met. vuile han den in een zadelmakerswerkplaats en -liep met ge' repareerd voetbankjes en zadelriemen in de 6tad rond, zonder recht te "weten of hij het zou wagen zijne voormalige kameraden te groeten. Het school ging uit wandelen en andere lippen bliezen de es-kornet, en Hendrik keek1 zijn vroegere vrindjes zon lang na uit het venster van-de werk plaats, dat de meesterknecht met een riem naar hem sloeg en riep: „Wil je wel eens aan je werk gaan, lummel I" 11 En juffrouw IsabeÜla Jönsonn gaf 'n bal -en Clara Wifholm trippelde in hare'rose jurk, met hare allei liefste asschepoesterschoentjes de stoep 'van het raadhuis op. Maar den zadelimakersleerüng, die het trottoir stond te kijken, scheen zij niet meer te kennen. Toen schreide hij 's nachts -zulke heete 'tranen, dat het pik op zijne zwarte vingers smolt, en in den loop van den dag wist hij een uurtje-te ontsnappen uit zijnen winkel en ging op de 'trap zittenluiste- ren, waar 'hij de dames van de eerste verdieping kon hooren pianospelen,'en. floot of neuriede zacht jes na wat hij hoorde, maar schreide daarbij -nog meer. 1 1 Doch op zekeren dag nam -hij een kloek besluit. Hij wiesch zoo goed het gaan wilde zich het pik van handen en gezicht en stapte naar den muziek directeur, om dien te vragen of hij hem niet wilde opnemen in het koninklijke regimentsmuziekkorp.s, „Wie ben je?" vroeg de directeur. Hij vertelde 'dat hij du zadelmakersleerling was maar vroeger op school 'was geweest 'en bij het schoolmuziekkorps de es-kornet had 'geblazen. De directeur, die wel wist hoeveel tijd en moeite 'zijn vriend, de muziekmeester, aan het schoolonderwijs besteedde, en hoe erbarmelijk-de scholieren zongeD opende met een spotachtigen ;glimlach eene'kast en haalde er een oud, opgelapt, gebult instrument uit, en het Hendrik overreikend, 'zeide hij: „Blaas mij dan maar eens iets voor."' Opgetogen bracht de jongen 'het instniment -aan den mond en blies het eerste liet beste 'dat hem in de gedachten kwam. Acht dagen later was hij aan genomen. 1 1 Nu braken er goede 'jaren voor Hendrik aan, ja ren, waarin nochtans niet alles onverdeelde1 vreugde was. Welk eene voldoening voor hem, >van liever lede de moeilijkheden van zijn instrument te lee- ren overwinnen; hoe heerlijk, wanneer de directeur hem prees om 'zijne flinke techniek, zoowel als om zijne goede voordracht. 'Maar bleef bij dat alles de weg tot verdere bekwaming niet -"voor hem'af gesloten? Ach, nooit toch zou hij iets -anders kun nen worden dan een der muzikanten van het ko ninklijke regiment. i Zijne voormalige'school- en dansleskameraden be gonnen ook op te-groeien. Als Hendrik zich inden schouwburg, waar hij in het 'orkest speelde, 'om- koerde, zag hij hen met vroolijke gezichten, fijn gekleed in stalles 'en parket zitten. Toen het mu ziekkorps in den herfst een concert gegeven had, was Clara Wifholm, omfladderd door studenten, daar voor de eerste maal in eene lange japon versche nen, en toen hij voor den zesden keer meetrok in het kamp, ontmoette hij daar zijnen voormaligen buurman op school, den jonker, thans tweede-luite nant. Er was bal in het raadhuis, en Hendrik Thorsell zat inet de andere muzikanten op het balorkest en speelde meeslecpende dansen, terwijl beneden hém dé paren zich cfp dé maat bewogen. Clara WifhoLm, mooier dan ooit, ging van den eenen arm iax den anderen en praatte en lachte vroolijk; en lelkens, wan neer zij ';n de pauze door haren cavalier ouder het lr.» lork ei c door naar het buffet geleid werd. leunde Hendrik ver over de balustrade om haar gestalte met naijverige, weemoedig verlangende oogen na Ie staren. Én als hij voor zoover dat bij1 dansmuziek moge lijk was iets van wal er in hem omging uitdrukte La zijn spel, gebeurde het wei eens dat van de oudere heeren. die geen deel namen aan den daïis, de een of andere zeido: „Niet kwaad die muziek! De kornet is waarlijk uitstekend." Soms kwamen er van zijne vroegere kameraden te gast aan de officierstafel in het kamp. Dan werd er gesrherst, gelachen en geklonken, en builen voor de sloep stond het muziekkorps en droeg op zijne wijze tot do algemeene vroolijkheid bij. Op zulke xlijden voelde Hendrik Thorsell zich ongelukkig; hij kon maar niet loeren zich in zijne positie te schikken en het verlangen de scheidsmuren omver te werpen "en den kring, waarin hij niet thuis behoorde binnen tp drin gen vervulde hem 'dan voortdurend. Nooit nain hij deel aan de genoegens en uitspan ningen, die zich voor hem voordeden. Hij leefde in Spartaanschen èenvoud, waarom bij door zijne ka meraden voor gierig en trotsch werd uitgemaakt. Als hij vrij was van den dienst, speelde hij overal, waai men zijn instrument maar noodig had; en ai wai hij verdiende legde hij over. En op zekeren dag iii het voorjaar, toen hel muziek korps naar het kamp "zou gaan, vernamen de kame raden tot hunme verbazing dat Hendrik Thorsell 'zijn ontslag had aangevraagd, teneinde naar Stockholm le gaan om het conservatorium te bezoeken. Hij ging, en toen hij na verloop van eenige jaren terugkwam, was hij geslotener en eenzelviger dan ooit; maar hij bracht het beste getuigschrift mede, dat een muziekdirecteur in de laatste acht jaren verworven had. Als muziekvaanjonker trad hij weder in dienst bij he: regiment. Bij enkele van de vrienden zijner jeugd seheen het geheugen te ontwaken, want het gebeurde n,u wet een> dat na een feest aan de officierstafel de een of ander den vaandeljonker op den schouder klopte met de woor den: „Wel Thorsell, je schijnt mij niet meer te ken nen Ook Clara Wifholm bezocht het kamp, als verloofde van den kwartiermeester. -Men dronk op hare gezond heid, er werd gejubeld en geklonken en het muziek korps speelde fanfares. Tien jaar later werd Hendrik Thorsell tot muziek directeur van het regiment benoemd, waardoor hij den rang verkreeg van officier der laagste klasse. Aarzelend nam hij plaats aan de officierstafel, geheel onderaan, tusschen jonge snuiters van tweede-luitenants, hij, de forsche, grijzende man, wiens naam als kunstenaar overal met eere genoemd werd in de wereld. Men heette hem welkom, men dronk op zijne gezond heid, waarna het muziekkorps mei een fanfare inviel. Zoo zat hij dau mede aan iu den kring, waarin hij reeds voer jaren zoozeer verlangd had opgenomen le worden. Maar heden voelde hij er zich niet op zïja gemak, en het eten wou hem niet recht smaken. Eerst later, toen hij buiten den dirigeerstok zwaaide, toen hij een andei zijn instrument zag blazen, toen vier en dertig paar oogen als het ware aan zijne hand hingen en vier en dertig muzikanten zijnen wenk volgden, kwam er wel een gevoel van trots in. hem op, maar het was niet overweldigend, en het was ook weer snel vervlogen. De bevordering was te laat gekomen. En de tijd ging voorbij. AI vaker en met stijgende achting werd zijn naam in de wereld genoemd. De orde Litteris et Artibus viel hem ten deel. Op een Sint Jansfeest kwam de vrouw van den regi mentskwartiermeester naar hem toe, zeggende dat zij zich meende te herinneren dat mijnheer de directeur en zij nog oude kennissen wanen uit de kindsheid. Zij had zijne laatste compositie doorgespeeld, die zij wel heel mooi maar schrikkelijk moeielijk vond. Praktische moeders zeiden hem beleefdheden, de jonge meisjes vonden hem interessant, en de niet meer jonge dochters van den overste wierpen smachtende blikken naar hem, die roerloos tegen den. muur leunde. Daar klonk de inleiding tot den dans. „Wil u mij de eer aandoen, mijnheer de directeur? Het zou de eerste maal niet wezen dat wij samen dansten", zeide zij die hij voor jaren bij den Dalkarls dans als zijne lieve, kleine Dalkulla op zijne armen de zaal uitdroeg. De directeur zag ontsteld op. Bliksemsnel voer hem de herinnering door het brein van de kleine fee in het bonte Dalkulla-kostuum, aan de jonge, schoone bal- koningin met de bloeiende wangen en de schitterende oogen, aan zijn langdurig smachten in de onderge schikte betrekking en aan zijnen onderdrukten hoog moed en zijne afgunst. Thans was hij gevierd, thans was hij hier een der eersten. Zijne oogen schitterden en hij deed eene schrede voorwaarts; toen echter boog hij het hoofd en antwoordde zacht: „U is wel vriendelijk, lieve mevrouw! Aardig dat u zich mijner nog herinnert; maar waarlijk, de tijd van dansen is voorbij voor mij..." In den aanvang was het voor de officieren wat moei lijk geweest, te vergeten dat de directeur vroeger maar een gewoon lid van hel muziekkorps was geweest. Na dat echter luitenant Andersson uit Varberg, luitenant Pettersson uit Stockholm en kapitein Jonsson uit Medevi verzekerd hadden dat de naam Hendrik Thorsell overal buitenaf een uitstekenden klank had, kwamen zij er van liever Lede toe, op echt ka meraads chappelijken voet met hem te verkeeren. Op zekeren dag las Hendrik Thorsell de doodstijding in de courant van mevrouw Clara Barnkrans, geboren Wifholm. Langen tijd bleef hij met het lioofa in de hand gesteund zitten, en toen hij opstond waren zijne oogen vol tranen. Hij' zette zich aan zijn klavier en componeerde een afscheidsgroet aan de kleine vriendin zijner jeugd. Deze compositie werd niet in de kerk, bij de begrafenis gespeeld; daartoe zou ze ook volstrekt niet geschikt geweest zijn; want zij was geen ireur- marsch, maar slechts een aangrijpend weemoedig Liedje, dat „Mijne Dalkulla" heette. In duizende exemplaren werd het gedrukt en verkocht, en aan duizenden oogen ontlokte het tranen. Het werd zelfs op het koninklijk conservatorium' ge speeld, en de hofkapelmeester in Sigmaringen, bewerkte het en droeg het op aan de tante van den regeerenden vorst. En toen eene jonge dame het in de zaal van het kurhuis van Lysekil voordroeg, zei de in dat seizoen den toon aangevende vrouw van den consul, dat de componist stellig eene schitterende toekomst tegemoet ging. Waarop de vrouw van den majoor, die uithoofde van neuralgie en gewrichtspijnen in Lysekil de baden gebruikte, met veel zaakkennis en overtuiging 2eide „Een schitterende toekomst zou hij misschien gehad kunnen hebben, mijne lieve; maar nu is het daarvoor te laat." Binnenlandsch Nieuws. ANNA PAULOWNA. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden mes. VRIJZ. DEM. BO\D. In 1914 steeg het aantal afdeelingen 'van den Vrijz. Dem. Bond van 65 tot 68 en het aantal leden van 5188 tot 5487. Het aantal leden van rhet Neder- landsch 'Werklieden Verbond bedroeg einde Novem ber 1914 ongeveer 1600, 'het aantal afdeelingen 27. DE VAART OP ENGELAND. Uit Rotterdam wordt'gemeld: r Werd gisteren nog maar 'alleen gedacht 'aan een tijdelijke staking van de vaart op 'Londen, blijkbaar gaat de'maatregel van de Engel sche regeering, waar van de oorsprong 'noga in het'duister ligt, veel ver- dor. Althans er is sinds'gisteren geen'enkele beurt- boot uit Engeland bier aangekomen 'en de aange kondigde afvaarten van hier naar verschillende En- gelsche havens, als Leith, Huil, Grimsby enz., rijn ingetrokken. Wermoedelijk houdt echter dit laat ste verband met het niet afkomen der schepen uit Engeland. KNKHUIZEN. In de Donderdag gehouden Gemeenteraadszitting werd besloten dit jaar geen kermis te houden. Besloten werd 'een leening aan te gaan, gróót f 23.000 tegen hoogstens 5%% wegens buitengewo ne uitgaven. Hierin is begrepen f 2000 tot verdere restauratie van den Drmomedaris, daar de hiervoor toegestane gelden ad f 18.000 nagenoeg verbruikt zijn en'men het werk gaarne voltooien wil. DIE BEZITTEN EEN AARDIG DUITJE. Naar de „Java-Bode" verneemt, hebben o.m. de volgende inschrijvingen plaats gehad op de Indische geldleening: Kian Gwan f 1.000.000, Tan Siong-Pek f 500.000, Ko Po Tjoan f 1.000.000. DE KATWIJK. Naar aanleiding van aan het departement van bui- tenlandsche zaken verkregen inlichtingen, kan de N. R. Ct. mededeelen dat tusschen 'Nederland en Duitschland-"neoh schriftelijk, noch mondeling van gedachten was gewisseld, dat onzerzijds bij- de on bekendheid der nationaliteit van de duikboot 'zelsf nog geen enkele stap was gedaan, toen de Duitsche verklaring in zake de „Katwijk" inkwam. DAT WAS HEM TEGEN GEVALLEN. Zooals onze lezers 'weten, moeten de onder de wapenen zijnde militairen in de tegenwoordige om standigheden, tijdelijk hunkiesrecht derven. Een op die wijze van hun kiesrecht verstokene, die-hier van per aangeteekend schrijven in kennis was ge steld, schreef naar 'aanleiding daarvan aan het ge meentebestuur eener kleine gemeente -onder den rook van Amsterdam het volgende: „Waarde gemeentebestuur, 'door deze laat ik u weten dat ik het papiertje ontvangen heb en u wordt bedankt voor loopen dat mijn vrouw gedaan "heb is Let niet schandalig om een uur te loopen 'om dat papiertje maar afijn u wordt bedankt voor een an dere keer. als er weer zoo iets is, dan schrijf u maar naar hem toe in dienst want 't is de stuipen op u lijf te krijgen meene wij ook nog wel geld. te halen, krijg gen wij een'gesloten brief van kies recht 't is om uit 'te lachen de 'mijnheer sprak er schande van om mij zoo te loopen -laten om ''dat dling." DE VOLKSBANK. De Officier van Justitie te Haarlem heeft dd. 22 April namens Z. Exc. 'den Minister 'van Justitie, In verband met door hen "tot den Minister gericht adres inzake contra de commissarissen'van de'gefailleerde coöperatieve -vereeniging De Volksbank te Alkmaar, ter kennis'van de heeren'J. H. Elfring c.s. gebracht, dat het door hen gedaan verzoek, dat de bedoelde strafzaak opnieuw op last van den -Minister aan hangig worde gemaakt, niet voor invulling vatbaar is. na bet omstandige onderzoek, welke de zaak van de zijde der Justitie "heeft ondervonden en na de beslissingen, welke daarop door den Rechter'in raad kamer zijn gegeven. 1 EEN SYMPATHIEK VONNIS. Het" volgende sympathioke episteltje lezen 'we in het Bdbld.: 1 Niet'ieder leest de rubriek „Rechtzaken". En zoo zullen niet al onze lezers hebben kennis genomen van de behandeling der vervolging'wegens diefstal, die'gisleren plaats had voor de Haagsche-rechtbank. Daar stond 'een twintigjarig Javaansch meisje te recht, dat'met een'Hollandsche familie naar Neder land was gekomen en ten nadeele van'haar meeste res, met wie zij in een hotel logeerde, een'vrij be langrijk bedrag aan geld, eenige 'sieraden en 'klei nigheden had weggenomen. Zij was door haar mees teres weggezonden en'tevens was de politie gewaar schuwd, die proces-verbaal "opmaakte, zoodat 'zij in voorarrest werd gesteld. 1 Ter terechtzitting bekende het meisje alles en'daai op eischte de'officier van justitie, die kon mededee len, dat iemand gevondten was, die het meisje nog deze week wilde meenemen naar'Indië, drie weken gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, 'die juist ook drie weken bedroeg. De rechtbank deed dadelijk 'uitspraak overeenkomstig den ei6ch en Satimah werd terstond in vrijheid'ge steld. 1 Wij 'vertellen den gang dezer zaak nog eens om op deze verstandige, sympathieke wijze van rechte doen de aandacht te vestigen. Wij zijn niet altijd ingenomen met de wijze van rechtdoen onzer justi tie, en wij hebben dat wel eens laten blijken. Des te meer voelen wij ons verplicht 'er op te wijzen, dat hier recht is gedaan met het 'noodige aan- zien'des persoons, met juist begrip van de belangen zoowel van het recht als van het individu. De wre kende hand van het recht is hier niet in alle streng heid automatisch neergedaald op den euvelöader, men lieeft begrepen dat het verreweg-het beste was dit meisje, dat in de vreemde omgeving, waarin p.ij hier was niet tegen de verleiding bestand was, naar haar land terug te zenden, na haar gewaarschuwd te hebben nooit meer iets weg te-nemen. Dat'heeft zij p'echtig beloofd. Met haar voorarrest 'en die belofte kan Justitie zich voldaan verklaren. En wij gelooven dat de Haagsche erchters zich gisteren goe de dienaars van-het Recht hebben betoond. Ook door de meesteres, die'toch feitelijk verant woordelijk was voor het 'meisje, dat zij naar den vreemde meenam, en die door haar op straat te zetten en do politie te waarschuwen, haar met den rechter m aanraking bracht, niet onduidelijk te la ten merken, dat zij in haar plicht is te kort gescho ten. r KOLIIORN. De grint ten behoeve van 'den polder Waard en Groet is gegund aan den 'Iaagsten inschrijver, 'den heer J. W. Duppen te Nijmegen voor f 2.04 per kub. meter, 'vrij aan wal'. FRTESCHE ARBEIDERS. lr> Hollands Noorden vormt zich langzamerhand 'n kolonie van Friesche boerenarbeiders. Alleen in dit voorjaar namen 45 bouw- en veeboeren een arbei der'uit Friesland in vasten dienst. Het-meererideeL dezer arbeiders heeft een gezin. ST. MAARTENSBRUG. Zeker zullen velen mei genoegen vernemen, dat hel onderhoud van het gedeelte weg naar hel tramlo- fs overgegaan. Wij ver en plassen nu »poe- kaaltjo aan den polder Zij] trouwen dat dit wegje van dig in beteren toestand verkeert, ZUIUSCHARWOUDE. Van de Gezondheidscommissie te Schagen is bij het Bestuur van de Bouwverecniging alhier een schrijven ingekomen in antwoord op een adltacsieverzoek voor liet aanvragen van een voorschot voor den bouw van 15 arbeiderswoningen, waarbij zij instemming betuigt met dit verzoek en er op wjjsi, dat zii reeds vroeger bij het Gemeentebestuur aandrong op de noodzakelijk heid van meer arbeiderswoningen. BURGERBRUG. Mej. A. T. P. Corporaal, onderwijzeres alhier, komt voor als No. 1 pp de voordracht van onderwijzeres nan de Openb. Lag. School No. 7a te Helder. CENTRALE STIERENKEURING. Vrijdag werd te Alkmaar op het Doelenveld do Centrale Stierenkeuring gehouden van de ProvLndaie Commissie tot Bevordering der Veefokkerij in Noord- Holland. De uitslag was: Drie-jarige en oudere stieren: le klasse stieren, pro mie f 150: 1. Jan, Fok vereeniging Beemster, 2. Al- bert Frans 2, D. Sleutel te Wieringerwaard, 3. Hendrik, Stiereuvereeniging Andijk* 2e klasse slieren, premie f 100: 1. Fokvereeniging Twisk, 2. Jacob 2, Stieren ver eeniging Oostwoud, 3. Piet, Stierenveroenjging Assen delft. Twee-jarige stieren: le klasse stieren, premie f 100: 1. Frans 7, Fokvereeniging Wieringerwaard, 2. Jb. Stammes te Schagen, 3. J. D. Wijdenes, Abbekerk; I. Commandeur, Berkhout: 5. A. de Graaf en Co. Anna Paulowna; 6. W. Stolp, Purmcr; 7. W. Jon ker, Andijk; 8. A. Koster, Schellinkhout;2e klasse stieren, premie f 501. W. Nes, Obdam2.Stieren- vereeniging Andijk'3. H. W. Kuhn, Kaarden; 4 K. A. Kaan, Wieringerwaard; 6. K. v. de Meer, West- woud; 7. C. Kooij, Harenkarspel; 8. Fokvereeniging Nieuwe Niedorp (3-j. st.); 9. H. J. Avis, Midwoud. Eén-jarige stieren: premie f 30: 1. A. Brak, Schagerbrug; 2. Jonge Frans Xn, Aan koopcommissie; 3. Gebr. N. en J. Kaan, Wieringer waard* 4. Pieter 8, Aarikoopcommissie5. K. Blaau- boer, Schagen; .6 Jb. Houter, SchelLmkhout7. Gebr. N. en'J. Kaan, Wieringerwaard; 8. Frans Max 3, C. Kooij, Harenkarspel; 9. Jb. Kaan Kz„ Wieringerwaard; 10. Sultan, K. BLaauboer, Schagen; 11. Frans. Jb. Jim- mink Dz., Schagerbrug; 12. Piet, C. Donker, Twisk; 13. Frans Adolf II, F. A. F. Groneman, Wieringerwaard; 14. Rex III, G. Vis Cz., Venhjuizens; 15. Pieter V. C. Posch, Binnetiwijzend16. August, Gebr. N. en J. Kaan, Wieringerwaard17. Jan, J. Koopman Beem ster; 18. Thomasz, Aankoopcommissie19. Adolf, JochL Blaauboer, Barsingerhorn; 20. Albert, R. Bakker, Wie ringerwaard; 21. Frans 10, M. Sikkes, Assendelft: 22. Jan IV, P. Zeeman, Beemster; 23. Frans Max V. c. Kooij, Harenkarspel. Stieren na 1 Mei 1914 'geboren. Premie van f 30: 1. Jb. Bakker, Barsingerhorn, '2. P. Dekker, 'Oost huizen, 3. C. Kooij, Harenkarspel. Do keuringscommissie bestond uit de höeren c. Stapel Gz., C. Posch ;en P. Schenk 'Dz. De belangstelling was den geheelen tijd der keu ring zeer groot. Een der 'Fokvereenigingen was met haar stier zeer ongelukkig. Dit dier, een ''kolossaal beest, werd tijdens de keuring zoo ongedurig, en wild, 'dat het gebonden moest worden en -per vee wagen weggevoerd. 'Het dier zal nu voor den dood worden verkocht; een geducht schadepostje. De beer A. Brak van Schagerbrug, die-met rijn 1-jarige stier als no. i werd 'geplaatst, had 'deze verkocht voor f 900 aan de Fokvereeniging inden [Beemster. 1 Te twee uur had de verkooping-der stieren'van Hollands Noorderkwartier plaats. Jonge Frans werd verkocht voor f 550, Pieter Vin-voor f 580 en Tho mas voor f 470. t De premie van f 50(1 werd toegekend'aan den'vier jarigen Jan 'van de Fokvereeniging te Beemster, die met 24 'afstammelingen aanwezig was. anna paulowna. Op verzoek van het Bestuur 'dezer gemeente is bericht ingekomen dat met'de eerstvolgende dienst regelingwijziging, welke waarschijnlijk 15 Juni zal worden 'ingevoerd, de 'trein die te Helder ongeveer 6 uur namiddags aankomt en die van den Helder te 1.59 uur namiddags zal vertrekken, aan *de halte Breezand zal stoppen. t het goederenverkeer met duitschland. Men schrijft uit Winterswijk:- De uitkomst van't goederenverkeer met Duitsch- land waren ook in de afgeloopen week zeer bevre digend. De hoeveelheid aangevoerde steenkolen van verschillenden 'aard was grooter dan gedurende de Paaschweek, terwijl het'aantal wagens met diverse goederen ongeveer gelijk bleef. De ruim 60 binnen komende treinen Zondag was volkomen rustdag brachten in'het geheel ruim 1700 wagens nan. Hiervan waren plm. -1400 beladen met steenkolen, cokes en briquetten, d.i. ruim 200 meer dan de week te voren, en ruim 300 wagens met allerhande 'goe deren, waarvan we behalve stukgoedeern als ma nufacturen, speelgoederen, 'meubelen enz., noemen kalk, kali, keislag, gietijzer, 'cement, gips, 'ledige vaten, buizen, glas, ja zelfs hei- en telephoonpalen. De uitvoer uit ons land naar Duitschland blijft'op eeno hoogte en is vrijwel beperkt tot allerhande levensmiddelen, afgesneden bloemen en •groenten, als spinazie, sla, stengels, komkommers, enz. raad van warmenhutzfn. VVergadering van den Raad -op Vrijdagavond23 April. Voorzitter Burgemeester Blom. Allen present. Naopening volgt lezing der notulen, die met een kleine opmerking van den heer 6wan worden goed gekeurd. 1 Ingekomen is medëdeelïng van Dijkgraaf'enHeem- radon van 'het Ambacht van West-Friesland, ge naamd Geestmerambacht, van het besluit om de helft bij te dragen in de kosten van'het maken van dc 2 nieuwe nooddeuren in de schutsluis te Schoorl- dam. 1 De kasverificatie gaf conform de boeken f 5807.625 kasgeld aan. De gemeen tebogrooling voor 1915 is door Ged. Staten goedgekeurd. Voorzitter zegt, dat deze vergadering Noodzakelijk is belegd tot bespreking over de sluis te Schoorl- dam. 'Sommigen in onze gemeente meenen, dat de sluis zooals ze nu 'is aanbesteed wat nauw wordt en nu is deze bijeenkomst belegd, om te -overwegen of zo wijder zal moeten zijn. Wij hadden oorspron-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1