De Oorlog. Adverteer! in dit blad. een mop nieuwe niedorp. koedijk. Gemengd Nieuws. de speelbank te monte carlo en de oor log. een denkbeeld. Plaatselijk Nieuws. B rgerlijke Stand. Marktberichten. Verschillende Oorlogsberichten. kelijk'gedacht, dat de wijdte zoo groot genoeg was, waar re wen wijd wordt als de andere sluizen In het Ambacht. Er zijn er echter, die meenen, dat het beter is, als de sluis wijder wordt gemaakt. In de Polderbestuursvergadering is 't besproken en daar is het geven van f 150 rentegarantie toegezegd, ter wijl de Tuinbouwvereeniging f 100' rentegarantie wil geven. De onkosten zullen volgens opgave van des kundigen f 5000 beloopen. Dit tegen 5%, dan zou den de toegezegde rentegarantiën juist voldoende zijr om gedekt te ziin. De heer Wartenhorst geeft het iets nooger op dan f 5000. We vergaderen nu, om dat er haast bij zal zijn, als 'tot wijziging wordt har sloten. Een van den heer Wartenhorst ingekomen schrij ven aan B. en W. geeft eenige toelichting. De heer Wartenhorst berekende de kosten op f 5486, terwijl als de sluis te Schoorldam verdiept wordt niet alleen, maar ook de doorvaartwijdte vergroot zal worden, de brug over het Noord-Hollandsch Ka naal ook verbouwd zal moeten-wbrden. De heer Stadegaard informeert of, als de sluis wijder wordt, ^pij dan geen last zullen krijgen met grootere vaartuigen, 'die uit het Ambacht komen, daar hem gezegd is, dat er dan land onteigend zal moeten worden, om die grootere vaartuigen hier te kunnen hebben. Want als ze verder niet kunnen varen, geeft fiet niet, al kunnen ze al door de sluis komen. De heer 'Blanlcendaal vraagt, of de brug over het N.-Hollandsch Kanaal te nauw zal zijn, als de sluis verwijdt wordt, waarop hem door voorzitter geant woord wordt, dat, als de sluis op 4 Meter breedte wordt gemaakt, de brug over het N.-Holl. Kanaal breed genoeg is, doch wordt de sluis 5 Meter, dan niet,1 De 'heer Swan zegt, dat de aannemer de sluis op 4 M. breed wel voor f 5000 wil maken. In de toekomst zal meerdere breedte echter wel noodig blijken. Zoo denkt de heer Wagenaar er althans over. Voorzitter: Ja, die overweegt dan de belangen zij ner fabriek, 'maar dat 'zijn nog niet die van het publiek. De 'heer Wagenaar acht het voor zijn fa briek wel van belang, als men er met grootere vaartuigen bij zal kunnen komen. De heer''Biersteker: Zijn belang is toch ook 't algemeen belang, indirect althans. Voorzitter: Ik zal ook niet zeggen, 'dat het niet goed is. i> De heer Swan vindt het van'gewicht, dat er toe zegging is van de veilingsvereeniging. De beste 'be stuursleden van de Tuinbouwvereeniging zitten in die veilingsvereeniging. Ernstig wordt ook aan plannen gedacht voor de sluis te Oudorp; die zal dan ook al grooter dan 4 Meter wijdte worden. 'En ik geloof zeker, dat het daar tot stand komt. Do heer De Groot ''is er ook niet op tegen, 't is nu goedkooper dan later. 'Maar spreker lijkt het, of het een wedstrijd zal worden: Noordscharwoude, Breek on.„. Warmenhuizen komt er dan -ook zoo wat Lij. 't Geval is, dat Broek ook-een geheel nieu we sluis bouwen moet. De heer BierstekerZeker. En ik geloof, dat Broek daarvoor niet terugdeinzen zal. Het zou wel goed zijn, als wij een voorsprong hadden, 't Is beter de sluis n u wijder te maken. Anders komen wij achteraan. Wij moeten maar een voorbeeld nemen aan de gasfabriek. Hoe jammer, dat die niet grooter is opgezet, 't Is mij niet goed holder, hoe het met de brug van Geestmeram- bacht moet. De heer De 'Groot zegt, dat het verbreeden dier brug in de kosten is inbegrepen. De heer Swan 'bevestigt dit. Hij heeft na de pol dervergadering er naar gevraagd, en ja, de brug was er inbegrepen. Veuger wil 't voor f 5000 maken, zegt spreker, wat den heer De Groot -meevalt. De voorzitter 'zegt: De rentegarantie is voor 10 jaren toegezegd, dus moet'aflossing binnen 10 ja ren plaats vinden. 1 De beer Kraakman 'merkt op, 'dat de Zuiderbrug, hoewel sterk genoeg zijnde, ook wel onder handen genomen mag worden als alles vergroot wordt. Ze is 3.40 M. en dus is ze dem te nauw eu ook te on diep. Men meent echter, dat het' bij die brug wel wat uitgediept kan worden. De heer Stadegaard is er niet op tegen om - de sluiswijplte nog grooter te maken, doch hij vreest voor 'i vaarwater bij het binnenkomen van groo tere vaartuigen. L)« heer Kraakman denkt, dat dit toch wel paan zal. Voorzitter meent dat ook en heeft gehoord dat men er aan dacht, de vaartuigen breoder te bouwen en met minder diepgang. De beer De Groot zegt, dat Wagenaar f 40 's jaars wil garandeeren aan de gemeente. De beer Swan vindt: we moesten daar toch niet op ingaan voor een gemeente als Warmenhuizen om van een particulier f 40 aan te nemen. De heer De Groot vindt dat de gemeente .War menhuizen nu auders haar centen best gebruiken kan. De beer Biersteker vindt, dat we toch veel vrijeu staan als wij 't niet doen met Wagenaar. Na eenige bespreking, of bet werk even solide zal blijven, waarin men wel vertrouwen heeft, komt de beer Biersteker nog terug op Stadegaard's bemerking over de grootere vaartuigen en acht die niet gehee. ongegrond, 't Zou spreker nuttig lijken, bepalingen te scheppen, dat men met minder kracht en snelheid hier zal mogen stoomen. De heer Dc Groot't Is eigenlijk nog van latere zorg. Maar zoo gauw als onze nieuwe sluis geopend wordt, mogen we wel verordening maken op het be varen. Spreker verklaart zich er verder wel voor om de sluis wijder te maken, onder conditie dat daarmee niet meer als ongeveer f 5000 kostten gepaard zullen gaan. Met allen voor wordt besloten, de sluis wijder te maken. Voorzitter stelt aan de orde bespreking over 'f ver strekken van levensmiddelen. In een vorige vergadering is er over gesproken of wij er aan zouden bijdragen en toen is overeengekomen, dat wij aan 't Algemeen Armbestuur zouden verzoeken daar een batig saldo voor disponibel te stellen. Zij hebben echter slechts f 200 toegezegd, dat is in enkele weken weg, want er is f 60 per week noodig. 't Kan kort, ook lang duren, we weten 't niet. Op een vraag van den heer De Groot antwoordt de secretaris, dat ruim 90 gezinnen er van krijgen. De heer Stadegaard vindt het jammer dat 't Arm bestuur er zóó zuinig over gedacht heeft. De heer Swan, secretaris-penningmeester van het Arm bestuur licht toe, dat niet best meer gegeven kon wor den, waar het vermoedelijk batig saldo f 2300 zal zijn en het kan nog wel een jaar duren. Dan zouden wij veel te kort komen. Een zaak als deze achten wij meer een zaak voor de gemeente dan voor 't Arm bestuur. Dat is ook het standpunt van den Minister Als 't Armbestuur meer zou doen, dan zou het toch om subsidie moeten aankloppen bij de gemeente. Is dét wenschelijk? De heer Biersteker zegt, op de vergadering van het Steunaomité ook deze mededeeling van den heer Swan te hebben gehoord. Wij hebben, hoewel sleehls met toezegging van f 200, in 't Steuncomité even goed door gezet. 't Is jammer dat het Armbestuur er zoo zui nig over denkt. De gemeente doet allerlei flinke din gen, ook het particulier initiatief voor algemeen belang valt te prijzen, zie voorts veilings- en tuinbouwver- eenigiTig, alles flinke instellingen. En het Armbestuur denkt er zoo zuinig over, dat het er haast de handen aftrekt. En dat, waar alles zooveel duurder wordt: meel, vet, zeep, krenten, ja wat al niet. De menschen. wier inkomen niet vermeerdert, ze lijden gebrek. Het is nu een tijd om steun te geven. Met dal aoel is daar het Steuncomité, m de verwachting van flinken steun van t Armbestuur. Dien "heeft 't niet gekregen. Het spijt me voor Swan, van wiens goeden wil enwarm hart ik me overtuigd houd, dat hij' dit hier hooren moet, maar ik yril het hier in 't openbaar zeggen. De heer Stadegaard is het met spreker volkomen eens. Voorzitter ook. De gemeente heeft zelf al heel wat te doen. v De heer De Groot licht toe, dat het toch ook het doel was, om van verschillende corporatiën geldelijken steun te krijgen en dat zoo de schijn van bedeeling er afgenomen werd. Maar nu zal de gemeente het toch moeten doen. De heer Swan zegt: het batig saldo van 't Arm bestuur neemt geleidelijk af, wordt alle jaren minder. Ook kunjjen anaere zaken komen waarvoor geld noodig is. Weezén, br. Er zijn jaren geweest dat daaraan f 1800 werd ion koste gelegd. Dc heer Biersteker vindt nu motief om het getdi van 't Armbestuur aan te spreken. Nu is er nood. La ter kunnen we weer zien. De heer Swan acht het Armbestuur nu niet geheel •onvermurwbaar. Maar blanco mandaat werd niet ge- wens cht geacht en is er dan voorloopig f 200 toegezegd. De heer De Groot: Het Steuncomité houdt velen van 't Armbestuur af, die er anders toch heen moesten. Voorzitter: Als elk de helft deed van de f 60, die wekelijks noodig is? de gemeente f 30 en 't Armbestuur f 30? Zou dat bezwaarlijk zijn? De heer Swan: 't Scheelt veel, hoe i~.ig 'tduurtl„. Voorzitter: De toezegging van f 200 is net zoo goed of 't Armbestuur zegt: laat de gemeente 't maar op knappen. De gemeente zat moeten aanvullen wat er fe kort komt. De heer Biersteker: Dus geen bepaalde som. De heer De Groot wil een verzoekschrift indienen aan 't Armbestuur om méér. De heer BierstekerAls de gemeente eens f 500 toe zegt? De heer De Groot: En 'als 't Armbestuur nog eens f300 er Dij wilde doen?... De heer Swan denkt, dat het Armbestuur dat wel zal willen. Besloten wordt met algemcene stemmen om van gemeentewege f 500 toe te zeggen, onafhankelijk van tiet Armbestuur en af te wachten wat 't Armbestuur doeil zal. Tot leden van de schattingscommissie voor de Wel op de inkomstenbelasting, worden benoemd de hee- ren J. Swan, K. Biersteker, J. de Groot en P. Tromp. Instructie gemeentegeneesheer en vroedvrouw, waarvan Ged. Staten wijziging in overweging geven, zal eerst dooi' B. en W. behandeld worden en in een volgende ver gadering aan de orde komen. Rondvraag. De heer De Groot wijst op de bepalin» dat fc-en één persoons rijwiel niet een tweede persoon mee mag Voeren en toch ziet spreker bijna dagelijks den... gemeenteveldwachter met diens kleinzoon teza men op één rijwiel rijden. Dat is spotten met verorde ningen. Do heer Swan zegt, dat het publiek er ook erg In heeft. De heer De Groot vindt het wel erg, het te moeten zeggen v-in dezen buurman, die toch al een kijkje op spreker heeft, maar toch meende de heer De Groot er niet het zwijgen toe te kunnen doen. Voorzitter zal er den veldwachter op wijzen, dat 't niet meer mag. De heer Stadegaard vraagt In verband met vergoeding voor huisgezinnen van militairen, waarom het eene gezin niet krijgt en het andere wel. Hoe gaat gat? ?Voorzitter zegt't Gaat van 't Rijk uit. Eigenlijk gaat 't verder over den burgemeester alleen. De heer StadegaardDan heeft u mijn zegsman zeker niet goed ingelicht. Die zei dat de Wethouders er ook over spreken. Voorzitter vraagt wie dit gezegd heeft, waarop deze 'antwoordde dat t P. Berkhout was. Voorzitter zegt, dat het ook met B. en W. bespro ken wordt. De heer De Groot vindt het beter dat_geen namen genoemd werden. Voorzitter: Wat ik zeg mogen ze gerust weten. Daar geneer ik me niets voor. De heer Stadegaard: U hadt moeten zeggen, dat u er ook bij is met 't bespreken. Voorzitter: Ik heb gezegd dat B. en W. 't hebben besproken; ze weten dan wel, dat ik er ook bij ben. De heer Biersteker heeft Zondagmorgen half tien bij het ter kerk gaan gezien, dat er door lieden die gemeente land in gebruik hebben en voor wie 't volstrekt niet noodig was om 't op Zondag te bewerken toen op dat land gewerkt werd. Dat vond spreker ergerlijk en hij zou t graag voor 't vervolg voorkomen, desnoods door verbaliseeren. Voorzitter zal er op letten. De heer Swan vraagt naar 'l resultaat van het over leg met den Inspecteur van weg en werken der II.IJ.S M. inzake den toegangsweg naar het Station. Voorzitter zegt, dat dit nog niet in 't reine is en wordt nu besloten „hooger op" 't nog eens te probeeren. Jlierna sluiting onder dank. DE VELE EN DURE EIEREN. Een der lezers schrijft aan het'Hdbld. uit'Maas tricht: 1 „Is'het u wel bekend, dat thans eiken'marktdag, soms tweemaal per week, 1.300.000, zegge meer dan £.en en een kwart millioen stuks eieren te Roer mond op de markt komen? Daarenboven te Maas tricht 500.000! En toch kosten de eieren hier 16 cents, een prijs, die hier vroeger nooit in dit sei zoen betaald is." UITVOER ANTHRACIET. De Duitsche bladen melden, 'dat de Engeïsche re geering een uitvoerverbod -op anthracietkolen heeft afgekondigd. 1 Bij informatie aan het Engeïsche co: ilaat te Am sterdam blijkt, dat deze mededeeling inderdaad juist is. Een importeur van steenkolen hier tef stede heeft uit Engeland een telegram ontvangen, meldende dat men daar geweigerd had, de kolen in een zijner schepen te laden, aangezien het verboden was. Naar wij vernemen,-liggen nog verscheiden Neder- landscbe schepen daar op hun lading steenkolen'te wachten. INWISSELING VAN ZILVERBONS. Bij Kon. Besluit van 21 April (Staatsbl. no. 204) is bepaald:' Tot en met 31 'December 1915 zullen de ingetrok ken zilverbons 'van f 1, Van f 2.50 en van f 5 ten kantore van 'het Agentschap Van het Ministerie van Financiën te Amsterdam tegen het wettig betaal middel kunnen worden ingewisseld. DE IJMUIDENSCH1 STOOMTRAWLERS Volgens een zoo juist bij 'een der betrokken ree- derijen van de te Cuxhaven Jopgebrachte stoom - trawlers te IJmuiden ontvangen telegrafisch bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Ham burg, waren de zes geïnterneerde -stoomtrawlers Dahlia, Balder, Zaanstroom III, Anna Josina, Pie- ter Jan en Liesbeth Betty 'door de Duitsche Ma rine weder losgelaten en naar zee vertrokken. Nog stond in bedoeld telegram vermeld, -dat de zevende en laatste stoomtrawler Oceaan III uit IJ muiden nog vastgehouden werd, waarover later door het Prijzenhof zal worden beslist. Te Almelo is oen 'werkstaking onder... werkeloo- zen. Aan twee der arbeiders werd ontslag aange zegd omdat tegen het verbod in een hunner onder het werken rookte, waarop de tweede -aanmerkin gen maakte. De overigen toonden zich nu „soli dair". Door tusschenkonist van den wethouder Schot veld werd het ontslag in -dier voege gewijzigd, dat de twee genoemde arbeiders ander werk zouden krijgen, doch ook hiermede waren de overigen niet tevreden. De werken zijn daarop stopgezet. Inmid dels beeft genoemde wethouder de beslissing over het geschil in handen van het Dagelijksch Bestuur gesteld. Maandagmiddag a.s. zal den liefhebbers van keurig biljartspel ten onzent een belangwekkend middagje wachten. Dan toch zullen in „De Prins Maurits" een paar bekende biljartspelers uit het Noorden, de heer en Slikker en-Hagenaar, optreden.' Gister- Vrijdagmiddag woedde hier een hevige rand, die uitbrak bij den heer Mulder, met nog een ander bewonende het perceel van den heer Zach. de Zeeuw, aan het Noordeinde der gemeente. Het be lendende perceel werd mede een prooi der vlam men; beide brandden tot den grond af. Daarnaast staande perceelen bekwamen eenige waterschade. Oorzaak schijnt onbekend. Verzekering dekt de schade. De speelbank te Monte Carlo behoort ook al tot de instellingen, die ten gevolge van den oorlog minder gunstig hebben „gewerkt". In het afgeloopen jaar heeft heeft de winst „slechts" Frs. 14.46 millioen bedragen tegen Frs. 36.45 millioen in 1913. vredespropaganda? Uit CHRISTIANIA, 23 April. Frithjof Nansen reist naar New-York voor een bijeenkomst, waarvan het doel niet bekend is. Naar de correspondent van de „Voss. Zedtung" verneemt betreft het een bijeenkomst van invloedrijke perso*ien uit neutrale landen ten be hoeve van een krachtige vredespropaganda. In een West-End-restaurant, zoo lezen wij in de Vlaamsche Stem, vraagt een bezoeker aan een der kellners van welke nationaliteit hij is. „Ik ben een HongaarI" antwoord! de kellner. „En moet dan zoo'n flinke kerel als jij bent, niet vechten voor zijn land?" vraagt de gasl. De kellner wijst naar een anderen bediende en antwoordt „M'n collega daar in een Serviër; we hebben samen afgesproken hier in Londen te blijven, we vallen immers tegen elkaar wegl" Het geniale voorbeeld van deze twee kellners ver dient op zéér groote schaal navolging. Waarom zouden niet eenige millioenen aan weerszijden hetzelfde doen? GEHEELONTHOUDING. Maandagavond jl. was de ad. Schagen'van de N. ver. tot nsch van Alc. Dranken in huishoudelijke vergadering bijeen. Dë voorzitter, de heer D. Schwan tje, opende de vergadering %net een passend woord en noemt de opkomst £0od en brengt ter kennis, dat er een aspirante is te -boeken; verder dat 8 l<aen hebben bedankt doordat een Geheelonthou ders ereeniging Callantsoog-Noord-Zijpe is gesticht. Do heer Breed deeit mede, dat die vereoniging nu 17 leden heeft. De voorzitter juicht dat toe, daar die vereeniging uit de onze is geboren. Verder is 'n too- neelclub ontstaan welke nu door de afdeellng is ge sticht. Deze zal aan de afdeeling verbonden zijn en voortaan uit geheelonthouders moeten bestaan. Daarna volgt de bespreking der zomerpropaganda, welke wordt geregeld. 'Hierna sluiting. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Anthonie Schagen, oud 68'jaar. 1 Gehuwd: Dirk van der Meulen, 46'jaren, en'Sijke Dijkstra, 29 jaren. f 1 Ondertrouwd: Johannes Koomen, 32 jaren, en Guur tje Margaretha van Santen, 27 jaren. Hendericusi Laureidus Vader, 27-jaren, en Johanna Maria Kruij- er, Jan Broekhuizen, 23 jaren,-en Antje Sijtske Stol, 22 jaren. 1 GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Helena Johanna, dochter van -Leendert Kc-oij en Maria Catharina'Kort. Josephine, dochter van Norbert Adolf Buoche 'en van Justina van de Vonder. Ondertrouwd: Jan Hermen'Teutelink en Dieuwer- tje Speets. Louwris Borst en Geertje iTijsen. Teu- nis Rentenaar en Trijntje Maria Klare. Hendrik Glim en Trijntje'Borst. Teunis van IJzendoorn en Grietje Aris. 1 Overleden: Quirinus Leonardus van den Berg, oud 12 dagen, zoon van Johannes van den Berg enjmn Jerventje Molenkamp. Anna Johanna Elisabeth Hei ligenberg,'oud 10 dagen, dochter van Marceiis Hen drik Heiligenberg en Elisabeth Kouseband. Cornelia Weijland, oud 10 maanden, dochter van Hannes VVeijland en van Dieuwertje WeSlerbaan. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 20—23 April 1915. Overleden: Jan Nieuw land, 72 jaar, ongoh. ALKMAAR, 23 April. Fabriekskaai. Kleine f 56, kleine boerenkaas f 56, commissie fabriekskaas f 50, commissie boerenkaas f 51, middelbare boerenkaas f 50. Handel kleine kaas stug. Aangevoerd 211 stapels, wegende 166171 K..G Graanmarkt. Aangevoerd 580 H.L. Tarwe f 14 a 14.50, Gerst (chev.) f 9.50 a 10.50, haver f 7.60 a 8, bruine boonen f 14 a 16.25, citroenboonen f 18 a 20, witte boonen 19 a 22, duivenboonen f 11.50, groene erwten f 12.50 a 18, ALKMAAR, 24 Maart. 7 Paarden f 100 a f 300, 58 koeien -f 70 a f 300, 92 magere schapen f 24 a f 37, 214 nuchtere kalve ren f 8 a f 20, 88 magere varkens f 22 a f 34, 203 biggen f 13 a f 19.50, kipeieren 4% a 5 cent per stuk. Boter 65 a 75 cent 'per KG. 9 Lammeren f 10 a f 14. 1 Er is wat te melden, een ware uitkomst voor een krantenman. De Duitschers hebben een succes behaald, zij zijn Over den Yser. Uit Berlijn komt daarover het volgende bericht: B E R L IJ N, 23 April. Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier van lieden: In den aanval van gisteren trokken wij op ons front Steenstraate (aan het kanaal van de Yzer naar Ype- ren, ten Z.W. van Bixschote) tot ten van Langemark ®.5 K.M, N.N.W. van Yperen) tegen de stellingen van den vijand ten N. en ten N.O. van Yperen op. Stormenderhand drongen onze troepen over 9 K.M. breedte tot op de hoogten ten Z. van Pilkem (5 K.M. vlak ten N. van Yperen) en ten daarvan door. Tegelijkertijd namen onze troepen in een artille rie-gevecht den overgang over het Yperen-kanaal bij Steenstraate en Het Sas (800 M. Z.Z.W. van Steen straate), waar zij zich op den Westelijken oever neslel- den. De plaatsen Langemark, Steenstraate, Het Sas §n Pilkem werden door pns genomen. Ten minste 1600 Franschen en Engelschen en 30 kanonnen, waaronder 4 zware Engeïsche, vielen in onze banden. Tusschen Maas en Moezel is de bedrijvigheid weer levendiger geweest. Bijzonder heftige artillerie-gevech ten werden bij Combres, St. Miliiel, Apremont en ten N.O. van Flirey geleverd. Aanvallen van vijandelijke infanterie hadden alleen plaats in het boschlerrein tusschen Ailly en Apremont. liier drongen de Franschen op sommige plaatsen tot in onze voorste linies, maar werden gedeeltelijk weer verdreven. Gevechten op korten afstand zijn nog aan don gang. De door ons genomen plaats Embermenil ten W. van Avricourt, die gisteren door de Franschen in brand geschoten werd, is door onze voorposten ont ruimd De hoogten ten N. en ten Z. van deze plaats werden door ons gehouden, üet Fransche communiqué meldt over dit wapen feit. In den namiddag en den avond van den 22ste„ hadden vrij ernstige gevechten plaats in België de bocht van de Yser tón N. van Dixmuiden. d' Belgische troepen sloegen den aanval tegen het kasten Vic.iune gericht af en brachten den Duitschers vrij twi, verliezen toe. Ten N. ren Yperen slaagden de Duitschen, die een groot aantal stikbommén gebruikten, de Franschen in de richting van het kanaal van de ïser te doen ler-ja. wijken. De aanval der Duitschers werd terugga,7* den. Een krachtige tegenaanval der Franschen S[eide hen in staat (het)) terrein terug te winnen; zij maakten daarbij tal van gevangenen We hebben hier het woordje „het tusschen haakjes geplaatst, de indruk als we krijgen dat de verbondenen hier wel een gedeelte terrein hebben teruggcwonnéir misschien, maar dat de Duitschers hier een groot voordeel hebben behaald. Hel bericht dat de Duitschers over het kanaal van Yperen (beter kanaal van de Yser) zijn gekomen, heeft te Berlijn zoo seint de Korr. Norden stormachtig® vreugde veroorzaakt. Men wist wel, dat de troepen in het Westen er goed voorstonden, en dat zij militair en moreel in de beste conditie waren, doch daar de belangstelling in de laatste maanden hoofdzakelijk gericht was geweest op het Oosten, vooral op de Karpathen, had men niet zoo spoedig een antwoord op de Brltsche overwinningsborichten en op de aankondiging vah het Britsch-Fransche offensief verwacht. Men hoopt dal het succes in ruime mate nuttig kan worden gemaakt, daar een verder doordringen der Duitschers op die plaats den linkervleugel der Bondgenooten in een ge vaarlijken toestand zou brengen. Dat het succes op deze plna's verworven Is, waar in de gevechten van maandenlang zooveel bloed van jonge Duitschers is gevloeid, verleent deze overwinning één bijzonder karakter. Nadere berichten zullen o-ns spoedig genoeg ver'el'en 'of het Duitsche succes hier blijvend Is en van verderen invloed zal zijn op den algemeenon 'oes'and. Hoe he' ls, het is Voor de Verbondenen een leelijk-e tegenslag, ook in m'oreel opzicht. TEI.E''RIPISf.il WEERBERICHT, air wan'Ticm'ngen ver"tfhi in dm morgen van d'-n 24 April 1915. medegedeeld door het Koninklijk - rnlotUch Instituut 'e De Bilt. Hoogste barometerstand 767.5 te Skudesnaes, laag ste barometerstand 753.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 25 April 1915. Matige tot krachtige N.O. tot N. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. HET TRAMONGELUK TE BERLIJN. Over het vreeselijke trajmongeluk te Berlijn - (zie 2e blad), waarbij ongeveer 15 personen omkwa men, worden de volgende bijzonderheden gemeld: Een tramwagen kwam Woensdagnacht in .snelle vaart van de Brandenburger Poort aanrijden. Ten gevolge van den modderigen grond sprong de wa gen bij een zeer scherpe bocht op den hoek van de Somnierstrasse en de Reichtagsufer uit de rails en vernielde een stevig ijzeren hek, waarna de 'wagen met dc passagiers ongeveer twintig in net water viel. De wagenbestuurder en de conducteur sprongen op het laatste oogenblik 'er af, maar aUe passagiers vielen met den wagen in de diepte. De brandweer begon dadelijk, 'met behulp 'van schippers, het reddingswerk, Bij het gele schijn sel der zoeklichten, die de plaats des onheils schel verlichtten, zag men den wagen op zijn kant ln het watei liggen. Na het inslaan der ruiten kon men slechts vier passagiers, min of meer gewond, red den. t Op dezelde plaats reed bet vorige jaar'een auto bus bijna te water, doch het ijzeren hek hieeld haar nog legen.' EEN ONRUSTBAREND BERICHT. Hel bureau-Havas deelt een bericht mode van den Correspondent van de „Tribuna" te Triëst, waarin w'ordt medegedeeld, dat niet alleen Triëst, maar de geheele streek aan de Adriatische Zee zonder brood is. Ook in andere gedeelten van Oostenrijk zou de voor: raad uitgeput zijn; voor het einde van April zout geheel Oostenrijk zonder brood zijn en voordat Mei ten einde is, zouden ook de andere voorraden uitgeput zijn. VERBRUIK VAN MUNITIE. Over het reusachtig verbruik van artllleriemunilüe heeft Lloyd George in het Lagerhuis meegedeeld dat de Engeïsche troepen in de 14 dagen van de gevechten om Nieuw Chapelle zoowat evenveel verschoten ais in den geheelen Boerenoorlog (28/4 jaar). Joch is er geen oogenblik een tekort gewoest en de regeering Kan met voldoening constateeren dat er op het oogenblik een overschot is. Dat is te meer opmerkelijk, daa» de fabrieken zich 'hebben moeten inrichten op den aanmdhk van het meest gebruikte projectiel. Men had n.1. gedacht dat de granaatkartets het meest 'zou worden gebruikt, doch de ervaring heeft geleerd dat de brisante granaat de grootste uitwerking heeft. DE PAUS EN BELGIë. Uit PARIJS. 23 April. De „Messagero" mieent te weten dat de Paus de Belgische regeering formeel heeft beloofd het volkomen herstel van België te zullen steu nen. hoe ook de afloop van den oorlog moge zijn. He Paus zou deze belofte herhaald hebben in een schrijven, dat mgr. Deplorge, hoogleeraar aan de uni versiteit van Leuven, moest overbrengen aan kardinaal Mercier. De Paus behield zich overigens voor binnenkort in e m speciaal document zijn besluit publiek te maken. BE BLOKKADE. Uit Londen, 23 April. Het is 'opmerkelijk, dat de neutrale scheepvaart in de afgeloopen t week veel meer te lijden heeft gehad van de zoogenaamde on derzeeërsblokkade -van Duitschland dan de Engeï sche. r i Slechts een klein Engelsch schip werd dooreen Duitschen onderzeeër in den grond geboord, de neu tralen verloren echter vijf stoomschepen. Neder land de „Katwijk" en de -'„Olanda", Griekenland de „Elles Pontos", Zweden de „Folke", ten^jl drie Deensche trawlers naar Cuxhaven werden opge bracht en daar beroofd van 'hun vanuit en boven dien werdeD vier Nederlandsche trawlers in beslag genomen. 1 Sinds den 21sten is Noorwegen ook een der neutrale slachtoffers, daar de Duitschers het stoomschip „rBilli- ant" hebben genomen. De Engeïsche legatie te 's-Gravenhage deelt het vol gende mede: De Admiraliteit deelt mede, dat gedurende de week van 14 tot 21 April de Britsche havens zijn binnenge komen en verlaten hebben 1519 schepen, waarvan te--' één tot zinken is gebracht door een vijandelijke onder zeeboot. RIJ ONZE NABUREN. Len correspondent van het Hdbld. van de Oostgrens schrijft Volgens officieele mededeeling is uit de opname van den vborraad aardappelen in het Duitsche rijk geble ken. dat er een voldoende hoeveelheid van dit voedings middel tot den nieuwen oogst aanwezig is. De bemid delde bevolking zal zelf in haar behoeften aan aard appelen voorzien, terwijl door de rijkscommissie voor den aankoop van aardappelen voor de mindergegoede be-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2