Schager Courant. Rheumatische pijnen. Zaterdag 24 April 1915. Sliste Jaargang No. 5579. DERDE BLAD. Bekendmakingen. MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. De Burgemeester* der Gemceuie Schagen brengt by deze het navolgende ter openbare kennis In de eerste zifting van den Militieraad wordt in hel algemeen uitspraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van .den dienst Wegens éigen vrywil- ligen dienst en wegens broederdienst; b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling lan den dienst we gens aanwezigheid van. in hetzelfde jaar geboren broe ders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijne tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend iaar, die vrijstelling wagens eigen vry- willigen dienst of wegens broederdienst hebben aange vraagd, zullen ia de gelegenheid worden gesteld desges wenscht die aanvrage toe te liohlea of te doen toelich ten en vervolgens de giitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Woensdag, den 28 April e.k., te 10 uur voormiddags, te Alkmaar, ten Sladhuize, De uitspraak zal voorts door ondergetèekende schrif telijk ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande be palingen Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent vrij stelling of uilsluiting kan binnen ticsn dagen, te rekenen van den dac, waarop die uitspraak is geschied, bij Ge deputeerde Staten der Provincie bezwaar worden inge bracht door den Militieoomraissaris en door: lo. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zjjn vader, moeder, voogd of curator; 2o. elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door z|jn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente. Van de inlevering wordt eon bewijs van ontvangst uit gereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg heb ben. Voor zoover omtrent oen en ander nadere inlichtin gen worden gewcnscht, vervoegc men zich ter Gemeente- Secretarie op een werkdag, tusschen 9 en 12 uu rvoor- middags. Schagen, den 20 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J .P. W. VAN DOORN. Staatsloterij. 3de KLASSE, 4de TREKKING. HOOGE PRUZEN f 1500^623. t 400 845. l Prijzen van f 45. 280 2163 4746 6416 9514 12054 16068 19100 374 276 860 451 953 189 329 154 652 454 908 470 10066 470 466 327 739 587 5178 597 406 531 17120 334 1187 746 245 7246 766 13024 459 410 220 905 311 617 976 14267 13 870 300 050 439 784 11044 489 732 20958 728 3137 453 8450 74 608 18155 843 229 896 967 217 889 500 878 208 6193 9000 323 982 569 987 209 198 58 484 15226 695 2016 4056 266 80 611 388 - 914 74 411 372 229 794 704 •19016 Gemengd Nieuws. DE UNIVERSITEIT EN DE OORLOG. isaai aume.uing van. het begin \an het nieuwe se mester aan de Berlijnsche Universiteit schrijft de „Vossi- sche Zeitu ng" Meer dan de helft van de studenten aan onze uni versiteit s;aau in het veld. En alle buitenlanders, die nu ook net meer toegelaien worden. Zijn verdwenen. En de weinigen, die achter moesten bijven. kunnen uie. goed meer werken. Zij zijn tc zenuwachtig om zich met volle kracht aan hun studie te kunnen geven. Vrijdag vmid de eerste immalriculatie plaais voor hei zomer-semester. De aandrang is anders vooral in de eerste dagen heel groot. Velen moeten dan afgewe zen worden, daar er per dag niet meer dan 150 imma- triculalies plaats hebben. Ditmaal werden er slechts 100 toelatings-kaarten uitgegeven voor den eersten dag en dit was moer (dar! voldoende. In vredestijd rekent men op ongeveer 3000 nieuwe studenten. Thans zal men de 800 nauwelijks halen. Het was dus erg kalm. bij1 do Immalriculatie. Buitenlanders waren er bijna niet. On der dehonderd gedmmatriculcorden van den eersien dag waren één Chinees en een paar Zwitsers. En ruim de helft van de nieuwe studenten bestond uit dames. TRAMONGELUK. Uit BERLIJN, 21 April. Bij het gebouw van den Rijksdag is hedennacht om half twee een tramwagen ontspoord. De wagen stoof met de veertien inzittenden over het asphalt en het trottoir en, na een ijzeren hek te hebben verbrijzeld, de Spree in. Door de brandweer zijn vijf lijken geborgen. Van de luidere passagiers waren sommigen boven op den wagen geklauterd, terwijl de overigen door schip pers gered zijn. der moeite waard. Do Evenimg Post, van Nieuw-York, maakt een schat ting van wat Amerika aan oorlogsmateriaal levert. In Februari, berekent het blad, Is or geleverd voor een waarde, die overeenkomt met een jaarlijksch bedrag van 360 millioen dollar meer, dan er in het jaar tevo- ren is geleverd. Men zou dus globaal kunnen zeg gen ..voor 30 millioen dollar meer dan In Februari 1914. Na Februari is het bedrag misschien nog ge stegen. Als landen, waaraan geleverd wordt, worden genoemd Engeland. Frankrijk, Rusland en 'Italië. op de penning. In de Punch een kostelijke grap op de Schotten, die in Engeland doorgaan voor erg op ae penning te zijn. De ^uster schrijft aan een soldaat aan het front en vraagt haar vader ,die er by zit of hij nog iets te zeg gen heeft. „Ja" „zegt de vader. 0,zeg aan Donald, dat als hij dien Duitschen kellner tegenkomt, die ons een valsch zesstuiverstuk teruggaf toen wij een tijd geleden in Londen wat hadden gegeten, zeg hém dat hij dan goed moet mikken." DUITSCHE KRIJGSBUIT IN~. DENEMARKEN Op do negende pagina van het Deensahe dagbiad „Politiken", nummer van Dinsdag 6 April, komt-een advertentie Yoor, die heel wat te denken geeft. Ter kennis van den lezer wordt er dnor gebracht, dat in de Farvergade nr. 4, naij het Raadhuis te Kopenhagen, verschillende wagonladingen oude meu elen tegen de billijkste prijzen te koop worden ge steld; als daar zijn: buffetten, kasten, commodes, schrijftafels, zetels, stoelen, in alle -soorten, in alle stijlen, voor alle smaken. Er zijn ook eleotrisohe luchters; uurwerken van alle slag, zelfs bonten andere luxe-kleëdingstukkenl.... Tot hiertoe levert deze advertentie niet zooveel merkwaardigs op: het pikante er van zit -hem al leen in de vermelding, dat deze meubelen afkorn- stig zijn uit België en Frankrijk 1.... 't Staat or in vette letters bovenop. Uil MrK «b Frankrijk 1... Dal aegt 'genoog l Deze I meubelen hebben behoord tot den „krijgsbuit" van de Duitschers;* zijn in Duitsohland in l groot ver kocht geworden en -worden thans in Deuemarken „en detail" van de hand gedaan. „Es ist nicht wahr".... dat de Dultsche soldaten zich aan het eigendom van particulieren zouden vergrepen hebben. Het Duitsche onderwijs, dat in de wereld zijns ge lijke «niet heeft, kan toch geen plunderaars heb ben gekweekt 1 Wagonladingen ^meubelen uit België en uit Fran krijk. te Kopenhagen.... in 'e e n winkel te Kooea- hagen alleen!Tel. ALLES DUURDER Verschillende Duitsche nieuwsbladen volgden 'het voorbeeld der handelslieden en winkeliers en pro fiteerden van -de gelegenheid,k om hunne abonne mentsprijzen te vorhoogen wegens den oorlog. O.m. wijzigden Der Tag (Berlijn), De Düsseldorfer -Ge neral Anzeiger, de Frankfurter Nachrichten, de Münchener Neueste Nachrichten, -het Clever Kreis- blatt, de Lübeoker General Anzeiger, de lbben- büraner Volkszeitung e.a. hunne prijzen wegens de duurdere exploitatie, -ten gevolge van hel uitzenden van oorlogscorrespondenten, contracten met telegraa agentschappen, enz. „SCHEEPS-OOREN". In de .♦Public vjpimon' lezen wij een beschou wing over een merkwaardige uitvinding, waardoor draadlooze berichten en waarschuwingen onder watei overgebracht en gehoord kunnen worden, zoo schrijft een correspondent van hel Hdbld. Door deze uil vin ding krijgt het slagschip „ooren", waardoor het mijlen ver de schroef van een duikboot kan hooren. De com mandant van een scliip kan zijn orders geven aan een duikboot en zelfs is het mogelijk, dal duikbooten me: elkaar sj>reken door middel van deze onderzeesche. draadlooze telefonie. Deze „scheepsooren' waarschu wen ook, wanneer ijs-bergen in aantocht zijn en hei toestel zou dus de „Tiianic" gered kunnen hebben. De echo's van ijsbergen werden n.l. op een'afstand van zes of acht mijl gehoord en men hoorde dezt niet alleen in het toestel in de hut, maar ook de offi cieren konden deze duidelijk in hun salon vernemen. De uitvinder van deze „schecps-ooren" is prof. R. A. Fessendea yan de Submarine Signal Co. te Boston. Hij was een van de pioiners op het gebied der draad looze telegrafie en was geassiocieerd met Edison. Mr. Cleveland Moffet heeft den uitvinder gein ter viewd voor de „Amorican Magazine". Daaruit blijk dat elk schip twee van deze IriLUng-opnemers noodig heeft, waardoor men de riohting weet, waaruit een sig naal komt. Een teer instrument neemt de verschillende maten van intensiteit van het geluid op. Het toestel aan deze zijde van het schip hoort' het signaal duidelijker, dan op de andere zijde. Door het bovengenoemde in strument kan oen scheepsofficier precies zien uit welk* streek van hot kompas het signaal komt en dan kan men den a/stand tusskhen het slagschip en den on dergedoken onderzeeër berekenen naarmate de intensi teit, waarmee men het geluid hoort, da! natuurlij!: minder wordt, naarmate de afstand vermeerdert. Op een tabel ziet de officier dan dus ook den afsiand Een slagschip kan van den onderzeeër, wanneer hij geen vijandelijke is, in code hooren ,hoe snel hij vaart, de richting enz. j - "TT Het is duidelijk, dat een slagschip de bewegingen Van een ondergedompelde duikboot kan controft.eion en daardoor een enorm voordeel heeft boven de schepen van doen vijand. Een kruiser, gesteund door een half dozyn onderzeeërs, die diep onder water varen, kan gemakkelijk een heel eskader Dreadnought verslaan, die tegen dit nieuwe gevaar niet bestand ziin. Mee oscillators kan een slagsohip zien, terwijl onderzeeërs in de diepe wateren kunnen aanvallen, volgens de ordei-s. welke zij van boven ontvangen. Uw uitvinding maakt, dit de Dreadnought prak tisch hulpeloos is? vroeg Moffelt. Dat is .juist yoor cfreadnoughts, die niet de 'ril- ling-opnemers hebben, maar in het tegenovergestelde geval kunnen deze met eleclrische ooren-wel luiseien en het geluid van da schroef van een vijandelijken onderzeeër op een afstand van twee mijl hooren. Beteekenl dat, dat een slagschip tegen een on derzeesche aanval beveiligd is. Er is een grooto mate van veiligheid. Zouden ,de drie Engolsche kruisers ,die door Duitsche onderzeeërs tot zinken zijn gebracht, ont snapt zijn, wanneer zij"! deze trilling-opnemers (oscilla tors) hadden. Zeer zeker. Wat zouden zij gedaan hebben? Zoodra zij het geluid van de schroef vernamen, voordat de Duitsche torpedo's gelanceerd waroxi- zouden zij van koers kunnen veranderen en volle kracht vooruil gestoomd zijn. Voorts deelde de uitvinder mede, dat de Duit sche raid po de Oostkust van Engeland nooit plaate kon gehad hebben, wanneer de Britsche dreadnought voorzien waren van de trilling-opnemers. Op de Amerikaansche slagschepen „Wyoming", „Delaniare", „ütah" en „Florida" en op de onder zeeërs Dl, D 2, K 1 en K 2, zijn de toestelleh geïnstalleerd. r 1 Wij zijn er niet alleen in geslaagd, aldus de uitvinder, on: op grooten afstand draadlooze berich ten tusschen onderzeeërs te zenden, maar op her ten afstand, als een halve mijl, konden wij van de eene duikboot naar de andere-sperken. Ik zeg b.v. tot den seiner:'„Roep kapitein zoo-er- zoo aan de telefoon," en een oogenblik later-kan ik de stem van den kapitein hooren. Het toestel van Fessenden zendt de signalen door het water, met door de lucht. Het geluid gaat door het water met een snelheid van 4.400 voet in de se- sonde en door de lucht met een van 1.100 voet. D-x.r het toestel worden dè onderzeesche kloksig- nalen nutteloos en daardoor wordt het vraagstuk van do maatregelen tegen aanvaring opgelost. Hot systeem van onderzoesch-seinenjs zeker eenx soort van draadlooze tolegraphie onder water. Om berichten door het water tc zenden, zonder draad is liet alleen noodzakelijk, dat de osoillator streep on punt seint, volgens 'het Morse-systeem. Deze -seinen worden in den telefoon-ontvanger op het andere sohip ontvangen.' Wij hebben berichten ontvangen, op een afstand van 32 mijl; met grootere Qscillators en sterke stroo men kan men de onderwater-trillingen vele hónder den mijlen overbrengen. Verschillende Oorlogsberichten. EEN SPION GEARRESTEERD? Du Koln. Ztg. verneemt uit Wezel, dat Dinsdagavond op do doorreis in Wezel een ais verdacht beschouwd Nederlander is gearresteerd. Hij was reeds veertien da gen geleden door comtroleerende ambtenaren Iin den om trek der vestingwerken to Wezel gezien, en waargeno men; doch toen slaagde hij er in, aan de arrestatie te .ontkomen. Volgens de mededeeiing der Koln. Ztg. is er geen twijfel aan of hij is een spion in dienst cenëi vreemde mogendheid De gearresteerde verklaart jonk heer Van Raders te heeten. NOG GEEN VREDE. Sir E. Grey heeft te Londen op de vergadering van het Koloniaal Instituut gesproken. Hij zei, dat het een zonde was voor vrede te bidden voor de barham- sche aanmatiging van Duitsdüand. die de hecle wereld tot slavernij wfl brengen, is gedood. Geen vrede is aannemelijk, zei Grey, die in Duitschen trant voor eigen verhooging zorgt, maar een vrede die de heele mensch'heid ten voordeel© is. DE BEWAPENING VAN HET FRANSCHE LEGER. Uit Parijs wordt aan De Tijd gesohreven: Bij stukjes en beetjes wordt 'mén -hier boter be kend met den volstrekt onvoorbereiden toestand, waarin het Fran9ohe -'leger zich bevond bij het uit breken van den oorlog.-'Na den vrede zal daarover waarschijnlijk wel meer licht'opgaan! De overgang van den tweejarigen naar den driejarigen diénst- lijd had zekere desorganisatie teweeggebracht; doch ook op ander gebied Nvas een groote achterstand. In de laatste weken is dan ook 'meer aan het groote publiek ter oore gekomen, dan de Tegeering in de eerste maanden mocht bekend maken. Het publiek weet 'thans, dat de tegenslag der eerste weken voor een groot deel te wijten was aan ge brek aan artillerie. Thans, 'nu dat gebrek door ont zettende krachtsinspanning is aangevuld, mag de waarheid langzamerhand bekend worden. Ons leger bezat sinds langs Jaren, 'sinds 18 jaren reeds; een voldoenden voorraad van het nooit vol prezen snelvuurgeschut van 75 mM, „not'r soix- ante-qulnze", zooals de Franschen zeggen. Dit voor treffelijk wapen heeft in dezen oorlog reeds onsohat bare diensten gepresteerd. Doch van zwaarder ge schut, bëhalve dat der fortificaties, was geen spra ke. Wat hadden onze -soldaten er aan, dat hun 75 ver hoven de 77 van Krupp 'stond, als zij geen zwaar veldgeschut bezaten? De Duitschers hadden wel sterkere batterijen, nl. 24 van 6 stuks elk od een legerkorps tegen 30 batterijen -van 4 stuks aan on zen kaut; doch de Franschen waren veruit de baas met hun 120 kanonnen boven de 144 der Duitschers. Alleen bij het zware geschut was de verhouding fataal. Elk Duitsch armeekorps -had 36 lichte hou witsers van 10.5 cM. en 16 zware houwitsers van 15 cM. Daartegenover bezat het Fransche leger geen enkelen lichten houwitser en enkel 2 of 4 zware kanonnen van 15.5 cM., die zeer voortreffelijk wa ren, doch geen tegenwicht vormden tegen de massa houwitsers der Duitschers. Sinds het uitbreken van den oorlog is er evenwel hard gewerkt om dit verschrikkelijk tekort aan te vullen. Een neutrale staat stond zijne bestellingen bij Crcusot aan Frankrijk af, en ook gelukte het, aanzienlijke aankoopen van zwaar materiaal te doen bij een neutrale mogendheid. Zoo is thans het Fran sche leger in het bezit van een voldoend aantal houwitsers van 10.5, 12 en 15 :cMn 'die zich in elk opzicht met het Duitsche geschut kunnen -meten. Onze oude vestingmortieren van 15, 22, 27 en 32 cM.. 'die men reeds verouderd waande, hebben in de loopgraven nog hun 'diensten kunnen bewijzen, doch hun mik-juistheid laat veel te wonschen 'over. Gelukkig bezit het Fransche leger thai mijnen wer pers of mortieren, die zeer juist treffen en dan ook de Duitsche „Minen-werfer" Ver overtreffen. Op het stuk van zware veld-houwitsers waren de Duitschers veel beter uitgerust dan' de Franschen, die dit wapen eenvoudig in het geheel niet beza ten. Tegenover 'de veld-houwitsers van 24, 28, 30.5 en 42 oM. kon 'het Fransche leger niets plaatsen dan de reeds genoemdo 15.5, 'die daarenboven slecht* weinig in aantal waren. Thans beschikt het Fran sche leger over een voldoend getal van 21, 24 en 28 cM. houwitsers, die in meerdere opzichten uit munten boven de Duitsche 'machines, welker con structie enz. volkomen bekend is aan de Fransche artillerie door de achtergelaten zware exemplaren bij den terugtocht in -Noord-Frankrijk. Daar komt nog lij, dat de Duitsche ammunitie volstrekt 'niet zoo goed is als de Fransche, die een verschrikke lijke uitwerking heeft? Het Fransche volk is thans ook volkomen gerust en wacht vol ongeduld'op het oogenblik, waarop de groote artillerie der Franschen in gebruik gesteld zal worden. Ook beweren de deskundigen, dat zij no eenige verrassingen op artillerie-gebied bezitten, die nog niet gepubliceerd kunnen worden. Eerst moet, zoo zeggen zij, van alles een ruirn voldoen- devoorraad aanwezig zijn, vóórdat tot de groote ac tie besloten wordt. HET MUNITIEVERBRUIK. Uit PARIJS, 22 April. Generaai Ettore Mari schrijf; üi do Corriere d Ilalia e--n ar. ik cl over liet ge.veldig \er bruik van munitie m den tegenwoordigen oorlog. Hij beweert, dat de Duitsche generale stuf had berekend dat in den modernen oorlog 10 of 20 maal meer mu iiitie noodig zou zijn dan vroeger. Maar deze berekening is beueden de werkelijkheid gebleven, omdat de staf nie. gedacht had, dat de oorlog langer dm zes maanden zon duren. Duitschland besohikt nu slechts over munitie, die dagelijks in de fabrieken gemaakt wordt. Generaal Mari betoogt, dat deze dagelijksche productie onvol doende is en geeft als bewijs, dat de Duitschers zuinig zijn met h.un munitie op het oostelijk, zoowel als op het westelijk front. EEN KLACHT OVER MISHANDELING. D® „Ooggetuige" bij hel Engelsuhe leger zegt in zijn rapport „Met het oog op de valsche beschuldigingen^ in vij andelijke bladen verschenen, betreffende he: gedrag dur Engelsehe troepen bij Neuve Chapelle, kau van belang zijn het volgende uittreksel uit het dagboek van een Duitsch olficier, gedagteekend 19 December 1914 en bevattend? een beschryvi.ig van hel gedrag zijner eigen troepen bij een vroegere gelegenheid: „Het gezicht der loopgraven en dc woede om niet Lo zeggen beestachtigheid van onze troepen die ge wonde jsngelschen doodsloegen ,deed mij zoo zeer aan, dat ik voor de rest van den dag voor niets meer geschikt was." De schrijver behoort tot liet 13e regiment, 13e di visie, Vlle Duitsche legerkorps. Zijn ge'uigonis omtrent liet krasse optreden vau den vyand wordt bevestigd dooi de verklaringen van pnze troepen bij verschillende ge legenheden, voornamelijk bij Neuve Chapelle, waar ver schillende onzer gewonden, die tijdelijk waren achter gelaten, bij terugkeer onzer troepen werden gevonden doodgeschoten of het hoofd verpletterd. Een ander uittrek*!, uit een brief, waarin melding wordt gemaakt van hetzelfde gevecht van 19 Decem ber, zegt dal sommige Engelscnen, die omsingeld wer den, zich na hardnekkigen "tegenstand overgavendoch de schrijver vervolgt „Zij kregen echter gratie. Wij keerden de geweren om èn sloegen er op, dat de vonken er uit vlogen. Ge vangenen werden met gemaakt." KV DE LUCHT. Uit LONDEN, 22 April. De „Daily News' verneemt uit Genève, dat Dinsdags laings den Rijn tusschen Bazel en Istein gedurende twee uren een luchtgevecht is geleverd. Duizenden waren getuige van dezen strijd in do lucht. Vier vliegers der geallieerden werden door een 'overmacht aangevallen. Zij trokken dus terug, maar keerden later met versterkingen terug en vervolgden toen de Duitsche vliegers. Uit Zurich ©n Bazel wordt aan de Daily Telegraph het een en ander over deze raid der Fransche aviateurs gemeld. Twee luchteskaders hebben met succes een aanval ondernomen op verschillende belangrijke punten aan den Ryn en bommen geworpen op de stations van Mullbeim en Habsheim, terwijl zij te Mannheim groote fourage-voorraden in vlammen hebben doen opgaan. Bij Tullingen werden de Fransche aviateurs, vier in getal, heftig beschoten, doch niet getroffen en spoedig daarop kwam 'het bericht, dat op Habsheim bommen geworpen wareiï. Verder Noordwaarts koerszettend, moe ten zij Mannheim bereikt hebben en daar bommen ge worpen hebben op de tentoonstellingsterreinen van de Lanz Machine Fabrieken, die thans tol stalling van een 1600 stuks vee waren tngericht en waar zich tevens groote voorraden veevoeder bevonden. Deze gebouwen moeten geheel een prooi der vlammen geworden zijn. Of het vee gered is, -is niet bekend. Binnenlandsch Nieuws. ALKMAAR. Het comité voor openlucht-samenkomsten te Alkmaar e.o. heeft den 19den April zijn laatste vergadering ge houden ter voorbereiding van de bijeenkomst te Heiloo Qp Hemelvaartsdag. Het bestuur is thans samengesteld uit: ds. Groot te Oudorp, voorzitter; ds. De ftcgt te Alkmeer, secretaris; ds. Westra te Alkmaar, penning meester; mevr. Bclonje-Bosman, mej. Van Toorenburg beiden te Alkmaar, D. Huizinga te Bergen. W. Hols muller te Alkmaar, ds. Eilerts de Haan te Heiloo, ds. Bosch te Limmen, ds. Makkink te Alkmaar, ds. Nicuw- burg te St. Maartensbrug. De Hemelvaartsdag to Heiloo belooft een goede dag :e worden. Als spreekster zal op .reden mep A. Vo gelzang te Bussum met hel onderwerp: Rust; als spre- Kers Ueden op do heden ds. Boeke, d.« zal sproten mer: Hemelvaartsdag—Bedevaartsdag; ds. Hamil.on of iiLvertonhiU te Hoorn over: Het modernisme is govd, maar het eeuwige is beter: ds. Jager te Kwadyk over: Godsd.«nst ca oorlog. Een koor, bestaande uit pl.m. 300 zangers en zange ressen uit vele plaatsen van Noord-HoLand. zullen de volgende liederen zuigenGcz. 2731, 3, 6 (Bundel v. d. N'ed. Rrot. Bond, lied no. 471, 3, 6);. Alles wal adem heeft van Fr. Silchcr; Pi. 121; ik hoor trompetten klinken, vs. 1. 2, 4; Lied 212: Heer, die uw tenten,.; Juicht met blijde klanken (Danklied van Fr. Commer; Lied lü-15 (uit den bundel v. u. N'ed. Prol. Bondj. Daartoe zullen gemeenschappelijke repetities od Zon dag 9 Mei, des middugs en op Hemelvaartsdag deo morgens plaats hebben. Een orkest, onder leiding van den heer ütto te Alk maar, zal zich mede doen hooren. Mogen, juist onder deze tijdsomstandigheden *eer velen zich opmaken naar Heiloo, om den Hemelvaarts dag voor ach te maken tol een dag van wijding en opbouwfjig. STRAATROOF. Op een avond ontx ukte een wielrijder aan een dame in het Kleverpark te Haarlem -een hand- tascbje, waarin een zilveren beurs, twee armban den met gouden slot» sleutels, quitanties en -een pakjo boter. De zilveren beurs heel de dief ver kocht en daardoor kwam men op zijn spoor: P. Sn milicien-soldaat te Schoten. De tasch had hij, na dt beurs en de boter er uit -te hebben genomen, te waier geworpen. Een deel van da boter vond de politie bij hém in huis. GROET. Gedeputeerde Staten hebben hunne goedkeuring aan bet ontslag van den heer Sicseling, onderwijzer alhier, m zooverre onthouden, dat dit ontslag niel op 15 Februari, zooals de Gemeenteraad voorstelde, maai* op 1 Mei a s. zal moeten ingaan. De heer S. zal dan eervol uit zijne betrekking ont slagen worden, op grond van de vermindering van het aantal teerlingen, der ODenhare school, tengevolge v&n de oprichting eener R.-K. school OUDKARSPEL. De heer C. O. van Heerhu go waard kwam hier giste ren met een jong paard voor een 'bakwagen, om wat verhuizingsgoederen te halen. Voor te laden keerde hij paard en rijtuig om en juist toen hij' zou afstappen nam het paard den slap op en ging er vandoor, den voerman In een zeer hachelijke positie meenemende, half-slecpende. Een flink stuk moest de man mee. doch kon zich toen losmaken en werd gehavend en met een wonde aan den arm bij den heer S. Timmerman binnengebracht. Geneeskundige hulp behoefde echter niet te worden ingeroepen. Het jpaard verloor den wa gen in stukken in het begin van Noordscharwoude en werd zelf bij de R.-K. kerk gegrepen. IN ANTIEKE KLEEDIJ. De Tel. meldt, dat op een vraag van Prinses Juiiana aan H. M. de Koningin waarom deze niet gekleed was als de portretten der Öranje's in het Huis ten Bosch dangegeven, H. M. ön Prins Hendrik aan mevrouw Thérèse van Duyl—Schwartze te Amsterdam opdracht hebben gegeven de beeltenis van het koninklijk gezin, in antieke kleeding to maken. H. M. de Koningin is afgebeeld in 17de eeuwsch toilet, de prinses in een antiek wit kleedje, de Prins draagt een grijs fluweel kostuum en een pruik. Naar verluidt, is het niel onmogelijk, dat het werk ten toon gesteld zal worden ten bale van het Steun comité. Toch is omtrent deze ten'oonstelling nog niets met zekerheid te zeggen, daar het nog niet bekend is, of H. M. de Koningin hare toestemming zal verleen en ot de cxposi'ie. Ol'DE NIEDORP. De bibliotheek der Ned. Herv. Gemeente alhier, is weder gesloten. Dezen winter maakten 35 personen van deze instelling gebruik, aan wien tezamen 400 boeken werden uitgeleend. Plaatselijk Nieuws. WESTFRIESCHE KANAALVEREENIGING. Vrijdagmorgen vergaderde ten lokale van den hr. C. Boontjes de Westrieeche Kanaalveereniging. Voorzitter, -do heer Jhr. Van Doorn, opende de vergadering, waarna de heer W. Roggeveen de no tulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna volgde het jaarverslag, waaruit wij mee deden, dat de voreeniging 33 leden -telt, plus de twee gemeenten Hoorn en Schagen, die f 10 en f25 bijdragen. Het jaarverslag wees er op, dat de ver- eeniging met haar plannen als 't ware een nieuwe peri de is binnengegaan en dat thans weer met ijver gewerkt wordt aan een algemeene vaartverbe tering van Hollands Noorden. De orkening er; verantwoording werd daarna goed gekeurd en het batig saldo was f 1257.61. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. Pijper, Spanbroek, H. J. K. v. d. Steen, Opmeer, Mr. W. C. Bosman, Alkmaar en W. Roggeveen -Cz., Schagen. De heer W. Roggeveen Cz. bedankte als secertaris en za! het bestuur in deze functie een opvolger moeien aanwijzen. Daarna volgden uitvoerige besprekingen over on derscheidene plannen tot vaartverbetering. Door ver schillende bestuursleden waren :voor verschillende deoleu van Hollands Noorden plannen in bewerking genomen, of reeds gereed gemaakt. Een algemeene vaartverbetering ligt in de bedoeling.-Waar dit alles nog in voorbereiding is, zal in de spoedig te ver wachten volgende vergadering meer positieve mede- deelingen kunnen worden gedaan.' Hel doet ons genoegen dat de zaak weer mar cheert en laat ons hopen, dat dit werk goede reeui taten mag afwerpen. Reclames. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van net weer. Zij worden veroorzaakt door het urinezuur, dal ten gevolge van niel behoorlijke wer king der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristaliiseerèn in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen ge voelen, treden op. Wanneer de onzuiverheden zich een maal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuuriyke bronnen zelden in staat ora haar te verwij deren en mdien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pynen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan vertonen en "misvormd wor den. De ziekte kan zich tot eed chronische kwaal ont wikkelen. Het is daarom van belang om hij het optreden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Forster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun verster kenden invloed op de nierei bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voort durend en geregeld het urinezuur uit het lichaam af voeren. Te Schagen verkrijgbaar f by J Rotgans, Drogisterij .Het Witt» Kruis", Molenstraat C 14. Toe. zending geschiedt franco na ont vangstvan po twissel fl .75 voor één, of flO.— voor zes doozen. Eiscbt, de echte Foater'i Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke clous, die niet voorzien ie van nevenstaand handelsmerk.

Schager Courant | 1915 | | pagina 9