Alititti Nieuws- -& DINSDAG 27 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5580. UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws, SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 3.60. Losse nummers B cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer B et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. D1RKSHORN. Ais groote bijzonderheid kan worden vermeld, dat de kaasfabriek alhier Vrijdag ij. op de Alkniaarscüe kaasmarkt f 56 per 50 K.G. kaas besomde. De veehouders hebben dus tegenwoordig werkelijk geen reden tot klagen. LAGE TRACTEMENTEN. In de „N. K. schrijlt iemand over de lage trak tementen, welke in sommige Limburgsche gemeenten worden uitgekeerd aan gemeenteveldwachters. Enkele voorbeelden worden daarbij aangehaald. Zoo geven de gemeenten Spaubeek, Ohé en laak, Grathem. Epen en Hunsel hun veldwachter drie kwartjes per dag. Nee- ritter, Broekhuizen, Broeksittard, Baexem en Geleen betalen 60 cents. Slenaken doet het met 30 cents af, terwijl Bemelen een kwartje per dag over heeft voor zijn gerechtigheidsvertegenwoordiger. Het droevigste figuur maken de gemeenten Bingel- rade, Mesch en Ittervoort, die hun veldwachter vier stuivers per dag toekennen. UITSPRAAK DUITSCU PRIJSGERECHT IN ZA KE DE MARIA. Het prijsgerecht heeft vonnis geveld in zake het Ne derlandsche stoomschip Maria, dat met een lading graan op weg naar Belfast en Dublin, door een puusche duikboot in den grond is geboord. De reederij had te Hamburg een eisch tot schadeloosstelling tegen het Duilsche rijk ingediend en aangevoerd, dat hel schip, onder onzijdige vlag varende, geen contrabande aan boord had. Het prijsgerecht heeft echter ten gunste van de Duil sche regeering beslist, overeenkomstig het geval van het door den Duitschen hulpkruiser Prinz Eilel Friedrich in den grond geboorde Amerikaansche schip William P. Frey, dat met een lading tarwe onderweg was naar Queenstown en andere steunpunten van de Engelscke vloot. Belfast en Dublin, zegt het prijsgc-1 reclil in zijn overwegingen, zijn eveneens steunpunten van de Engelscke vloot. Bij gevolg zijn de levensmid delen als contrabande te beschouwen. Eischeres legde schriftelijk bewijs over ,dat de lading der Maria -voor molens bestemd was en dat deze het meel aan particulieren leveren. Ook dit werd door het prijsgerecht. niet als een grond voor schadeloosstelling aanvaard. De eischeres is in hooger beroep gegaan. De reederij van de Maria, de firma Jos. de Poorter, deelt naar aanleiding van deze uitspraak het volgen de aan de N. R. Crt. mee: De Maria is niet door een duikboot, maar door de Karlsruhe in den grond geboord. Het prijsgerecht merkte op, dal Belfast op 14 Augus tus als steunpunt voor de Britsche admiraliteit was verklaard. De advocaat van de reederij antwoordde daarop, daU aangezien de grootste helft der lading voor Dublin was bestemd, dit niet in aanmerking kwam. Daarop werd geantwoord, dat Dublin op 25 Novem ber ook als steunpunt van de admiraliteit was verklaard. Maar aangezien de Maria op 2l September reeds in den grond was geboord, kon de datum van 25 No vember niet in aanmerking komen. Na in raadkamer te zijn geweest, verklaarde het prijsgerecht, dat al was de lading ook bestemd voor molenaars, zooals de reederij had bewezen, deze toch bij aankomst had kunnen worden gerequireerd door de Engelsche regeering. VEEL FRUIT? In de Meierij slaan de [ruitboomen buitengewoon vol knop. De laatste jaren heeft men zich op de teelt ervan veel toegelegd, evenals op het kweeken van groenten. De landbouw krijgt dus verschillende ne- venbedrijvenfruitteelt, groenteteelt, pluimveeteelt. Voor een tiental jaren deed men er in de Meierij nog zoo goed als mets aan. Geld. PAARDEN SMOKKELEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn te Ze venaar door de militaire grenswacht vier paarden in beslag genomen, welke men frauduleus trachtte uit te voeren. De smokkelaars wisten te ontkomen. Een dezer paarden Is thans voor de tweede maal in beslag genomen. KIND VERBRAND. Gistermorgen brak te Erika in do woning van R. de Groot brand uit, terwijl de vrouw met twee kin deren in het huis waren. De vrouw en één der kin deren konden worden gered. Het andere, ongeveer 4 jaar oud, dat met mazelen te bed lag, kwam in de vlammen om. DUITSCUE VRIENDELIJKHEID. Men schrijft uit IJmuiden aan „De Tijd": Schipper H. Smit, varende op den treiler „Mini". IJ. M. No. 105, verklaart op 54 gr. 10 m. N.B. en 5 gr. 15 min. O.L. een ontmoeting te hebben ge had met een groote Duitsche torpedoboot, die den treiler beval bij te draaien, waaraan gevolg werd ge geven. Van de torpedoboot ,werd een sloep met ma trozen, onder bevel van een officier, allen gewapend met revolvers, naar den treiler gezonden. De officier gaf den schipper bevel alle hens .aan dek te roepen; de bemanning moest op een rij blijven staan, be waakt door matrozen, waarna de officier het geheele schip doorzocht en alles onderstboven liet halen, zich niet storende aan hel protest van schipper en ma trozen, die deze handelwijze, een neutraal visschers- vaartuig in neutraal vischgebied aangedaan, ten sterk ste laakten. Terwijl het schip doorzocht werd, was men op de torpedoboot bezig ,om als de treiler een weinig draaide, ten gevolge van wind en stroom, de mondingen van twee kanonnen zóó te draaien, dat ze steeds op de op één rij geplaatste bemanning ge richt waren. De opvarenden waren hierover zóó ver bitterd, dat ze nauwelijks zwijgen konden. Toen de officier met rijn onderzoek gereed was, beval hij den schipper de Duilsche wateren niet dichter te nade ren, anders zou hij opgebracht worden, er nog bij voegende, wanneer er Engelsche officieren aan boord modi ten komen, niet te vertellen ,dat er een Duit sche torpedoboot in de buurt is. Eén dag daarna herhaalde zich bijna hetzelfde met een andere Duit sche torpedoboot. De schipper heeft, na binnenkomst den stelling-commandant van het voorgevallene in ken nis gesteld. PREEK OF EXERCITIE. De kerkgebouwen te Apeldoorn rijn voor den so- cialidischen veldprediker ds. S. K. Bakker (Ned. Herv. predikant te Zwolle) gesloten gebleven. Men wilde er van de kansels geen „godsdienst" volgens socialisti sche opvatting verkondigd hebben. Genoemde veldpre diker trad daarom in een lokaliteit op, waar hij ook al niet roemen kon over een eenigszins beteekenend gehoor. Meermalen heeft hij er openlijk over geklaagd. Dit is nu anders geworden, meldt De Rott. De vorige maand zou de socialistische veldprediker on treden in de koninklijke stallen op Het Loo. Toén werd er een bataljon voor de keuze gesteld: óf ds Bakker gaan hooren, óf exerceeren. Wijl de man schappen aan de exercitie weinig lust hadden, gin gen bijna allen de rede van den veldprediker bij wonen. Verleden week trad ds. Bakker wederom in de ko ninklijke stallen op. En weer had een ander bataljon den „kerkgang* 'als „dienst" beschouwd. Zoo zag men vier comp. soldaten en een afd. landweermannen met trommelslag optrekken naar de „veldprediking". WAARSCHUWING VOOR ARBEIDERS DIE NAAR DUTTSCHLAND VERTREKKEN. Men meldt het volgende aan het Hdbld. Uit mededeelingen, door de Centrale Arbeidsbeurs 'e 's-Gravenhage ontvangen van Nederlandsche consulaiie ambtenaren en de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober- hausen, blijkt, dat het opnieuw noodzakelijk is. ar beiders, die naar Duitschland wenschen te vertrek ken, ernstig te waarschuwen tegen werfagenten, die hier te lande onder voorspiegeling van hooge loonen, vrij reisgeld, vrijen pas enz. arbeiders trachten aan te werven voor Duitschland. Zeer dikwijls rijn deze wervers niet op de hoogte van toestanden in Duitsch land, noch wat aangaat den algemeenen toestand, noch in het bijzonder met de werken, waarvoor arbeiders gevraagd worden. De beloften, die gedaan worden, kun nen dan ook doorgaans niet worden gehouden en de arbeiders zijn in Duitschland veelal aan hun lot overgelaten. Bovendien missen deze arbeiders de hulp en de voorlichting,die zij anders van de zijde der Neder landsche arbeidsbeurzen zouden kunnen ontvangen en zal op toewijzing van anderen arbeid door de Ne derlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen uiteraard niet mogen worden gerekend. Daarom worden de arbeiders ernstig gewaarschuwd, niet op dergelijke verlokkingen in te gaan en, in dien zij naar Duitschland wenschen te vertrekken, dit uitsluitend te doen door tusschenkomst van de ar beidsbeurzen hier te lande, die gaarne geheel "koste loos alle inlichtingen zullen verstrekken. WTERTNGEN. Door de leden der kaasfabriek „Nooit 'Gedacht" te Hippolytushoef werd tot bestuurslid herkozen de heer C. Mulder Mz. te Elft. WIERINGEN. Voor rekening 'Van 81 'leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de'Amsterdamsche eierenveiling geveild 15528 kipeieren, 173 eendeie ren, 5 ganzeneieren en '200 kievitseieren. De hier voor verkregen prijzen 'waren zeer goed en vari eerden voor de kipeieren -van f 4.60 'tot en met f 7.25 per 100 stuks, voor 'de eendeieren f 5.10 'per 100 stuks, voor de ganseieren f 16 per '100 stuks en voor de kievitseieren f 8 per 100 stuks. Aan schoon "geld zullen de leden voor de 'kip- eieren per 'kilo ontvangen f 0.80, voor de eendeie ren f 4.60 per'100, voor de ganseieren f 15 per 100 en voor de 'kievitseieren f 7.50 'per 100. Handel' vlug met veel vraag naar groote en 'kleine zindelijke eieren, vooral naar kievitseieren. OUDKARSPEL. Ten'lokale van den heer H. J. A.'Bückmann ver gaderde jl. 'Zaterdagavond de Tuinbouwvereemiging „De Eendracht". De opkomst was niet'groot. Na opening door den voorzitter, den heer'A. Swa- ger Az., worden de notulen der 'vorige vergadering1 gelezen 'en onder dankzegging ongewijzigd goedge keurd. Hierop kwam in behandeling 'het concepfc-markt- reglement voor den Noordermarktbond, samenge steld door eenr daarvoor benoemde commissie van 4 personen en reeds behandeld-in verschillende ver een igingen. Hierin is opgenomen, 'dat de keuring geschiedt alleen in de gemeente -Noordscharwoude. De heer A. Eecen vraagt of men wanneer 'men in een andere'gemeente last met den koopman heeft, het recht heeft terug te gaan naar Noordscharwou- de, teneinde het oordeel van den keurmeester In te roepen. Goedgevonden wordt, dat dit In de Bondsverga dering zal worden'besproken. Geïnformeerd wordt naar het'marktgeld, dat 11/5 pet. zal bedragen, 1/5 pet. hooger "dan in Broek, hetgeen noodzakelijk wordt geacht. Op een vraag wordt medegedeeld, -dat alle 'soor ten produkten kunnen worden afgeslagen, voor al les zijn'toch koopers. Op de 'Bondsvergadering zal men voorstellen bet voor den koopman verplichtend 'te stellen 2 man hulp bij de lossing der producten -te verleenen; 'in het reglement staat 1 man. i Op een'vraag wordt medegedeeld, dat aan de ver werking'der producten door de kooplieden niets te doen is. 1 Voorts zal'op de Bondsvergadering'worden voor gesteld, dat men verplichtend moet-stellen, dat de bouwer niet langer hulp behoeft të verleenen dan tot en met de lossingvan zijn eigen producten, dus niet totdat de'spoorwagen of de motorschuit vol is. Hierop werd het reglement goedgekeurd, even eens het 'huishoudelijk reglement, waarin vermeld is, dat contracten zijn'verplichtend vanaf'een koop van f 50. Hierop worden 7 afgevaardigden voor de e.v. Bondsvergadering 'gekozen, nl. J. Weel, O. Bakker, A. Eecen, J11. van Exter, Jb. van Meurs, Jn. Tuin man en D. Borst Ez. met als -plaatsvervanger P. Kroon Jbz. en Jb. Maars. Het'aangaan eener geldleening is hierop het vol gende 'punt van behandeling. Men heeft met nan- deelen gcloopen, -dcoh er is nog voor een bedrag van f 700 over. Men machtigt de 'vereeniging deze aan te koopen, en voor het benoodigde -geld eene leening'aan te gaan. Echter er komt 'nog veel meer geld te kort, want de kosten van de markt zullen beduidend hoo ger worden dan de f 30.000, die bij elkaar is. Onze vereeniging zal zeker nog ongeveer -f 2000 moeten bijpassen. Andere vereenigingen hebben door het sluiten eener leening hierin voorzien en voorzitter vraagt der vergadering deze zaak aan het bestuur over te laten. De rente zou -wellicht kunnen wor den betaald door het percentage van den onder - handwhen verkoop, -waarop de secretaris mededeelt» dat de rente zeer vermoedelijk wel uit de gewone middelen zal kunnen worden bestreden, indien het beheer wat zuiniger wordt ingesteld. Men is daar mede reeds begonnen met -geen presentiegeld meer uit te keeren, hetgeen het vorig jaar plm. f i20. heeft gekost. Deze zaak wordt aan het bestuur overgelaten. Voorzitter deelt mede, dat de coöp. aankoop van manden etc. niet is kunnen doorgaan wegens te ge ringe opgave. Voorzitter deelt hierop iets mede van te houden rijksproeven met Norge-salpeter, nu aanstonds geen Chili-Salpeter meer te verkrijgen zal zijn. De 'uit komsten schijnen even goed, ja nog wel beter te zijn dan van Chili, -'t kan ook dienen voor overbe mesting. Men dient echter 'met de uitetrooiing 'voorzichtig te zijn, want ook de Tuinbouw-Onderlinge schijnt in deze wel wat huiverig. Men moet vooral geen blessuur aan zijn hand-hebben. Do meststof ziet er ongeveer uit als blauwzand. Nu spoor en veiling niet geered 'zijn voor het markten van vroege aardappelen, worden allen ver zocht 'vooral te willen markten op de markt van Nieuw Leven, die nu uitgaat van den Noordermarkt bond. Kopervitriool, dat'men gebruikt'voor de besproei ing van aardappelen is nu -duur geworden en een kunslmestli andelaar zcide, dat men wel kon rekenen voor de kosten op 80 cent per snees. Daarom -is 't gewenscht, dat men vooral niet meer koopt dnnnoo- dig is; aangifte voor besproeiing moet daarom ge schieden vóór Zaterdag 1 Mei a.s. De voorzitter roept allen dringend op om 'bij de aanstonds te houden vergadering ter behandbling van de contracten vooral allen'op te komen. Hierop slujting. - 1 HET ZAND. Naar ons wordt medegedeeld, is de -dienst met de locaalboot, Welke alhier gestationneerd was, opge heven. ANNA PAULOWNA. Torsecretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent'een gevonden glas snijder en oen geldstuk. WIERINGEN. Op het eiland Wieringen 'circuleert een verzoek schrift aan do H. IJ. S. M., met verzoek om weder invoering van een markttrein van Van Ewijcksluis naar Behagen, op marktdagen. Verzocht wordt de tram om 6 uur 's morgens van Van Ewijcksluis te laten vertrekken. Voorheen vertrok'ze te 5 uur 20, doch de Wieringers konden van'deze tram niet pro- fiteeren, daar de postboot niet voor 5 uur van Wie- ringen mocht vertrekken. Het is voor Wieringen van groot belang dat het verzoek wordt ingewilligd, daar hierdoor 'de gelegenheid "bestaat met vee en ook voor persoonlijk bezoek, tijdig ter 'markt te Schagen te komen. Wij twijfelen niet -of bij in dienststelling zal van deze gelegenheid een druk ge bruik gemaakt worden.' WIERINGEN. Naar men ons mededeelt worden 'te Westerland wederom pogingen aangewend om tot oprichting eener kaasfabirek te komen en zal hierover Woens dag a.s. vergaderd worden. LEVERING WOL. Aan de Burgemeesters der provincie Noord-Hol land, behalve aan dien van "Haarlem en van Am sterdam, is van hooger hand een -missive gezon den, met verzoek opgaaf te doen van het aantal schapen in hunne gemeente aanwezig. Verder be helzende, 'dat de wol, scheer 1915, voor het leger benoodigd zal zijn,'zoodat geen handel met die wol mag plaats vinden. Tijd en plaats van levering zal nader worden bepaald. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Op de Maandag 'gehouden openbare 'verkooping is het huis met erf, groot 5 A. -80 cA^ 'eigendom van den heer R. Delver te "s-Gravenhage, verkocht aan dender Jn. van Zoonen -alhier, voor de som van KOLHORN. In 'den morgen van 26 April brandde 'alhier af het huis -der coöperatieve ansjoviszouterij, met in boedel van den bewoner G. Krap. Verzekering dekt 'de schade; de zouterij bleef behouden. Oor zaak is onbekend. OUDE NIEDORP. De Belgische vluchtelingen, 18 in getal, die vanaf Octobcr alhier zijn gehuisvest geweest, zijn Zaterdag vertrokken naar net kamp van Nunspeet. VALKOOG. J-l. Maandag is tot Hoofdingeland van den Polder Valkkoog gekozen de heer P. Gootjes Pz. te Groen veld. VAN EWIJCKSLUIS. Aangevoerd was aan den Vischafslag op Zaterdag 24 April: 392 pond bot, prijs 12# a 13 cent, 17 pond schol, prijs 7Va cent per pond. Handel vlug. A.S. Woensdag zal waarschijnlijk voor de eerste maal aal worden afgeslagen. ANNA PAULOWNA. Door het Kinderkoor, onder leiding van den heer Joh. Brands, werd Zondag 25 April tene uitvoering ge geven in „Veerburg". De zaal was flink bezet. De da mes A. Stammes (sopraan) en B. Kaan (piano) ver leenden hare gewaardeerde medewerking. Het eerste nummer was „De schoonste feestdag", cantate voor kinderkoor en sopraan-solo van Cath. van Rennes. De uitvoering viel zeer in den smaak en verwierf een welverdiend applaus. Er werd goed en met gevoel gezongen. Hierna trad mej. A. Stammes op, en deed de aanwezigen blijkbaar genieten door den zang van vier nummers, waarbij men nu eens de kracht van hare stem, «dfan weder het diepe gevoel kon bewon deren, dat rij in hare voordracht wist te leggen. Dit laatste vooral in „Wiegeliedje" van Cath. v. Rennes. Zij werd op de piano begeleid door mej. B. Kaan Beide dames ontvingen een bloemruiker en het pu bliek stemde door luid applaus met deze attentie in. Na de pauze kwam de hoofdschotel, n.m. de op voering van „Goudmuiltje", sprookjesspel in 2 bedrij ven. Van het tooneel was gemaakt ,wat er voor dit doel van te maken viel, en aan de costumes was zorg besteed. De hoofdrollen waren in goede handen. Goud muiltje, de Prins: dn de Elfen-Koningin, wat zongen ze lief! De engeltjes, in gaas gehuld en door ben gaals vuur belicht, wat brachten ze de aanwezigen in extase! Groote hilariteit verwekten de heksen ten min ste, bij de ouderen in de zaal. Sommige kleinen slo ten rich dichter bij moeder aan op hot gezicht cn bij het hooren van zulk een helsch geschreeuw der ge- bezemden. Lief waren de elven cn -grappig d edwer- gen. De opvoering had succes cn tot tweemaal toe moest by het eind het gordijn opgetrokken worden. Den heer Brands komt een woord van lof toe voor de leiding. Een gezellig bal besloot den avond. RAAD VAN HOOGWOUD. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Maandagmorgen 26 April 1915. Aanwe zig alle leden. Voorzitter Burgemeester Breebaart. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt naar aanleiding der notulen mede, dat de hoornen aan den Boekeiweg reeds onder handen zijn genomen. Verder wordt door Voorzitter mededeeling gedaan, dat inzake binnenlandsch vet nog* geen antwoord van den Minister is ontvangen. En voor buitenlandsch vet is geen ambitie bij de menseden. Dus wordt nu aan andere regeling met het Steuncomité gedacht. En wel om verschillende gezinnen vanwege het Steuncomité van levensmiddelen te Voorzien. Voorzitter meent dat dan geholpen wordt waar te helpen valt. En dat is toch het doel van 't Steuncomité. Goedgevonden wordt, dit punt nader onder de oogen te zien. Wegens gebrek aan steenkolen te IJmuiden heeft men den vischverkoop hier te Hoogwoud moeten sta ken. Goedgekeurd van Ged. Staten ingekomen besluiten af- cn overschrijving en betaling uit onvoorziene uit- Van den landbouwcursus 1914—1915 is verslag In gekomen. Zes leerlingen namen er aan deel. De jaar rekening sloot op een eindcijfer in ontvangst en uitgaaf aangevende f 310.50. Geen voor- of nadeelig saldo viel dus te consialeerenwél eenige vooruitgang, waar vo rig jaar nog f 2.63 nadeelig saldo moest worden go- boekt. De rekening der Gezondheidscommissie te Hoorn over 1914 is ingekomen, vergezeld van toelichting. ZIJ sluit in ontvangst op f 2571.02, uitgaaf f 1477.12, ba tig saldo alzoo f 1090.93. Goedgekeurd. Voorzitter zegt, in opdracht van den Raad, over de verbetering van hét Groene Paadje met den hoer Mantel, oprichter van „De Vier Noorder Koggen' te hebben gesproken. Deze vond het idéé van den Raad ter uitvoering niet aan te bevelen en duur. Er zou wel f 1000 mee heengaan. Als 't er mee ophield. Hij zou beter vinden de verbetering met geklopte puin dat wegje te verbeteren, wat veel minder onkosten zou meebrengen. Dan was je voor een kleine f 200 klaar. En voorts dan 't jaariijksch onderhoud. Algemeen goed gevonden 't zóó te laten doen. Ingekomen is een bericht van Ged. Staten over de privaten der scholen, waarvan dit college op verlangen plattegrondteekening heeft ontvangen. Ged. Staten meu nen, dat er van een onderzoek weinig resultaten zullen zijn te wachten en geven in overweging, het verlan gen yan den Schoolopziener, om verbetering aan te brengen door invoering van tonnen- of beerputstelsel, in te willigen. Voorzitter zegt, dat B. en W. bespreking hebben gehouden en niet kunnen begrijpen, dat ons stelsel geen behoorlijk stelsel is. Wij achten het wen- schelijk, zegt spreker, dat er een afgezant van den Minister komt, tot onderzoek. Dan kan men het zien. Onwil is 't hier niet; wel bezwaar om het in te voeren. Het is immers zoo hoogst moeilijk om de faocaliên weg te voeren. Men moet over land van anderen. Met schuitjes zou daar heel moeilijk wat te doen rijn. B. en W. stellen 'dan ook voor, te schrijven, dat in deze er geen onwil is, maar onmacht. En dat be slissing van den Minister, na een ter plaatse ingesteld onderzoek, zal worden afgewacht. Algemeen is de Raad van ponleeL, dat alles hier Vordt gedaan om stank te vermijden, terwijl de looring onder water geschiedt Bij invoering van beerputstelsel dat in verschil lende plaatsen niet eens bevalt zou stank moeilijk rijn te vermijden. Algemeen goedgevonden overeen komstig het voorstel van B. en W. in deze te schrij ven. Voorzatter/ deelt nog mee, dat in de gecombineerde vergadering van het Dagehjksda Bestuur met B. en W. van Nieuwe Niedorp over de Langereizer school ten opzichte van ditzelfde onderwerp, in denzeUdeo geest werd overeengekomen. In verband met de ontslagaanvrage tegen 1 Oct. door den heer M. de Jong als hoofd der school aan de Langereis, welk ontslag op de meest eervolle wijze door den Raad ter vorige zitting verleend werd. deelt voorzitter mede ,dat In de gecombineerde vergadering der Dag. Besturen van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp besproken is, het salaris nat nu f 50 boven ,t minimum is, bij oproeping der sollicitanten te stellen op f 100 boven t minimum. Bij een zoo geringe deelname aan herhalingsonderwijs als thans, werd besproken, geen herhalingsonderwijs aan deze school te geven en de enkele leerlingen aan de Langereis daarvoor naar de Kerkelaanscnool te verwijzen, voor zoover ze onder Hoogwoud wónen en 'naar Nieuwe Niedorp, als ze tot de inwoners dier gemeente behooren. Voorts werd overeengekomen, bij oproeping geen bijzondere acten te vorderen en de schoolschoon - maak'wel onder toezicht van het hoofd der school te doen plaatsvinden, -doch niet het hoofd er mee te belasten, zooals tot'nu toe. Om het verminderen der leerlingen aan de Lan gereizer school 'wat tegen te gaan, werd overeen gekomen om eenige leerlingen van Aartswoud en van Terdiek op die school te doen-overgaan, onder bepaling'dat daardoor geen schade zal geleden wor den door Hoogwoud 'of N. Niedorp. Voorzitter geeft nog in'overweging, bij de oproe ping van sollicitanten rekening te houden met de mogelijkheid van solliciteer en door onderwijskrach ten, die nu in militairen dienst zijn. Die zou voor zitter niet willen uitsluiten en voor hen zou dan het treffen eener nadere regclng moeten worden overwogen. 1 De heer Kooij vindt wel goed, dat'bij te geringe deelname het herhalingsonderwijs er niet is. Maar hij zou het graag zoo geregeld zien dat het te be noemen hoofd, als er genoeg deelname is, ook -her halingsonderwijs moet geven. En als de Raad er hem niet op benoemt, hoeft hij 't ook niet te doen, meent de heer Kooy. Voorzitter is dit met spreker eenB, maar dan kun nen de leerlingen toch altijd Jnog gestuurd worden naar de Kerkelaan of Aartswoud. Trouwens, dit punt kan'later altijd nog geregeld worden.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1