ilimti Klim- DONDERDAG 29 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5582. DE HOFDAME. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 27 April 1915. De eerste zaak van heden, die tegen den Helder- schen tapper P. de Koning, werd aangehouden tot over 8 dagen. 1 EEN BRUTAAL HEERSCHAP. Volgt Hendrik van Luin, een - zwervende timmer mansgezel, tamelijk netjes gek! eed, den 23sten Sep tember 1856 geboren tè Rotterdam. Hij scharrelde op 31 Maart jl. wat met een handwagen rond in Enkhuizen en deed daar ook de openbare straat „het Spaansche leger" aan. Nu had Hein om wat „levensgeest" te krijgen en zijn gevreesden „mage- ren" naamgenoot nog wat van de baan te houden, een hesten borrel ingezet. Misschien ook om met een wat meer „stuwkracht" daaraan te ontleenen. Hij vorderde echter niet hard. In afstand althans niet. Wel in dronkemansstadium! Dit bewees hij, toen hij lawaai begon te maken en een volksoploopje teweeg begon te brengen door zijn spektakel. Bij Trapje Buis, vrouw van Thijs Zwiep, begon hij op te spelen als kwaad weer, toen -zij hem op zijne vraag'om een aalmoes niets gaf, terwijl haar buur vrouw Helena Blom, de vrouw van een anderen Thijs en wel van Thijs Koster, hem nog zooeven 5 centen had geofferd. Hij schold Impje uit voor -110 en maakte het zoo bont, daarbij, dat aangifte ervan werd gedaan. De politie bemoeide zich tenslotte met heer Hendrik en wist hem met vaste hand weg te leiden. De man deed nu zijn best een rechtzinni- gen indruk te maken, praatte van Edelachtbare voor en na, verklaarde dat hij altijd „zeer netjes" was in gewonen toestand, maar dat alles door den drank was gekomen, enz. De O. v. J. wees er op, dat al was beklaagde nu nogal behoorlijk, dat hij toch al aardig wat op zijn kerfstok heeft, herhaajide malen -veroordeeld werd en jaren in gevangenis 'en rijkswerkinrichting heeft doorgebracht. Dat zijn voorzeker'geen gunstige antecedenten. Wegens beleediging werd ten slotte 8 dagen hech tenis en wegens bedelarij 12 dagen hechtenis en 1 jaar rijkswerkinrichting geëischt. De volgende zaak was tegen een Enkhuizer 'jon gen, een scholier nog en werd met het oog op de kinderwetten met gesloten deuren behandeld. Zijn zaak was de laatste vandaag, dus: Fine. A.?. Dinsdag uitspraken. Binnenlandsch Nieuws. BIJ ONZE GBUREN. Een der correspondenten yan het Hdbld. 'aan de £)ostgrcns 'schrijft: Door het groote gebrek aan paarden ziet men bij onze naburen aan 'gene zijde der grens hier en daar weer koeien en ossen als trekdieren gebruiken. Het spreekt van zelf, dat het gehalte -'van het rundVlee hierdoor niet wordt verhoogd'. En het aantal runde ren neemt ook sterk af: geen dag gaat er voorbij, of wagonladingen 'koeien uit Hannover- en Oost- Friesland worden naar België'getransporteerd, om rlanr die dieren te verweiden. En -wat voor het le ger moet geleverd worden, is ook niet van -geringe beteekenis. Een centraal comité voor de leverantie van vieesch aan het leger, welk comité te Hanno ver is gevestigd, heeft gedurende de'mobilisatie aan het westelijk leger geleverd: 15.000 varkens en 500 stuks groot vee. In October kreeg dit comité weder grooter hestellingen. Tot'het einde van 1914 werden afgeleverd: 47.037 varkens, 6519 "runderen en 1381 schapen tot een bedrag 'van 8.224.104 'mark. Met 1 Januari jl. zijn die leveranties 'nog gestegen 'en be droegen per week circa 6000 varkens-en 1300 h 1400 runderen. 'Tot einde Augustus zijn nu met de'land- huishoudkamer. te'Hannover contracten voor de le- FEUILLETON. 18. Het groote stiftsrijtuig 'met gele :wielen hield Btil voor het breede, yan 'roode baksteen 'opgetrokken stiftsgebouw, dat door een grooten, vierhoekigen tuin'omgeven was. Het Gelsheimer stift lag onge veer een 'uur van een grootere stad in Midden- Duitschland verwijderd, bezat een aardigen, goed onderhouden tuin, ook bouwland en 'weiden. En kele dames, die aanleg voor de boerderij hadden," hielden een koe en'ook wel hoenders. Er ontbrand de echter zeer dikwijls een heftige strijd 'over de gelegde eieren. Een der-'dames, een oude juffrouw Nauheim, werd ernstig 'verdacht, de 'kippenhokken te besluipen en de verscho eieren uit te drinken. De klachten drongen door tot de overste, een oude gra vin Recke, -die nu recht moest spreken, de woede- tranen der besohuldigde-drogen, het gestolen goed vergoeden kortom allen tevreden 'moest stellen. De eiertwisten namen evenwel na -verloop van 'tijd zulke afmotingen aan, dat de dames 'zich in twee legers 'verdeelden: dio, welke kippen hielden, en die" welke ze niet -'hadden. Als doodsvijanden spra ken zij nauwelijks 'met elkander, -totdat de overste dreigde, alle kippen te zullen slachten ;en het hou den van gevederde dieren voor altijd'te verbieden. Wat hielp dat echter 1 Als de kippenoorlog bijge legd werd, dan waren er toch nog twisten over rangen: wie het eerst de deur zou uitgaan, aan tafel -het dichtst bij de overste zou zitten, f het eerst suiker nemen mocht en zoo 'voorts. Of1 men kibbelde over de verdeelde bedden in den tuin om den mest^ dien de beide goedgevoederde paar den van'het aïgemeene rijtuig voor bedoelde bedden leverden, wie het kostbare artikel -'vandaag zou krijgen, wie morgen. Silta zag bij het uitstappen vele grijze, -witte en donkere dameshoofden, met en zonder muts, zich uit de vensters buigen. Dat gaf haar dadelijk een on aangenaam gevoel. Zij -beantwoordde het -'wenken en knikken vluchtig. Met een ongecEUldige-y.ucht^ing zij de trap-'van het middengebouw op, waar de ka mers harer moeder'lagen. Mevrouw von Hoogendal kwam haar dochter te gemoet en omhelsde haar. „Dat is'een groote verras sing, lief kindl Je 'komst beteekent wil ik hopen, vering ven runderen, varkens en schapen afgeslo ten, Het comité had de kamer 40.000 ton veevoeder verschaft, waarvoor maandelijks 23.000 varkens ge leverd werden. Geen 'wonder, dat thans overal door de landhouwvereenigingen vergaderingen - worden ge houden, waar deskundigen optreden, om met klem te wijzen op de noodzakelijkheid 'van den opfok van runderen en de verbetering van -minderwaardige weiden. Door'het ongunstige voorjaar zijn deze toch al in minder goede conditie.' Er schijnen op 't laatste oogenblik 'moeilijkheden te zijn gerezen over den uitvoer van aardappelen. In verschillende plaatsen althans maakt de magi straat dat bekend onder verdere 'mededeeling, dat de bestellingen dua voorloopig niet-kunnen geleverd worden. 'Wie het wenscht, kan de vooruitbetaalde gelden nu bij den magistraat terug bekomen. Met de aardappelbezorging schijnt het veel min der vlot te gaan dan met de brood- of "meel verdee ling. De vorige week heeft de Minister van Binnen- landsche 'Zaken nog medegedeeld, dat de raad van toezicht 'bij het comité 'voor de verschaffing van graan in dezen oorlogstijd,-de prijzen als volgt heeft vastgesteld: roggemeel 35 tot 38 mark, -tarwemeel 40.75 tot'43.75 mark, ongebuilde rogge op 31 tot -34 mark, alles per 'dubbelen hectoliter. De gemeente besturen, die het graan en meel voor de inwoners van het „Oorlogsgfcaan-Comite" betrekken, kunnen hiernaar nu de meel- 'en broodprijzen bepalen en alles gaat zijn geregelden gang. rWaar men zelf in de behoeften aan graan, meel en brood voorziet, blijft men meer vrij in de prijsbepaling. En-zoo komt het, dat bv. een brood van viër pond in 'Zuid-Hannover 70 pfg„ en in Berlijn 85 pfg. kost en dat in ösna- brück voor 100 KG. roggemeel 39 mark en 100 KG. tarwemeel 45 mark moet betaald worden. Besturen van kleinere gemeenten, waar 'de administratieve rompslomp in den regel niet zoo groot is, zien zich echter thans 'door alle deze maatregelen voor heel wat buitengewone en •'omvangrijke werkzaamheden geplaatst en in tal van gemeenten --nabij de Neder- landsche grenzen, waai- dezer dagen door-inkwartie ring van nog ongeoefende landstonmers de bevolking plotseling met een vierde gedeelte en meer ver - meerderde, zal men door de plaatsing dezer man schappen ook voor een aanzienlijk deel bij de bur gerbevolking heel wat met een -behoorlijke verzor ging te stellen hebben. Van deze inkwartiering, waar van 'men in do 'Nederlandsche grensgemeenten wel eenigszins verwonderd opkeek, is de eenvoudige're den, dat de garnizoensplaatsen niet meer over vol doende localiteiten beschikken tot opneming der ou dere lichtingen van den -landstorm, daar vele ka zernes, ingericht tot hospitalen, geheel'door gewon de krijgers in beslag worden genomen. En terwijl men deze 1 ongeoefende, oudere 'landweermannen daar gaat africhten, zendt Westfalen, Lippe en Mec- klenburg'10 wagonladingen van 50.000 keurige plan ten naar België,1 cm daar te v/orden geplant op de vele graven der'gevallen Duitsche 'krijgers. Bij besluit van den Bondsraad van heden (27 dezer) is de onteigening bevolen van-in Duitschland voorhanden zijnde rijst, gebroken drijst en rijst- (meel en is aan de -cent/raid inkoopcommissie te Berlijn machtiging verleend de voorraden voor - de vastgestelde maximum-prijzen aan te koopen. Allen, die een voorraad van-meer dan-twee dubbele hecto liters bezitten, hebben daarvan op de -bij de han delskamers verkrijgbaar gestelde formulieren op gave van hun voorraad te doen aan g-ehoemde cen trale commissie tot 28 April 1 1 DE REIS VAN MGR. NOLENS. Dit Rome wordt aan het 'Centrum gemeld, - dat mgr. dr. Notens gisteren zijn opwachting -maakte hij de kardinalen'Van Rossum en Gasparri, staatssecre taris, en vervolgens door -Z. H. den Paus in bijzon der gehoor werd ontvangen. DE OUDSTE. Het Kamerlid F. Lieftinck wordt 8 Juni a.s. 80 niets onaangenaams. Het is zoo 'plotseling 'mid den in het seizoen 1 Of je moest mij -een verblij dende 'tijding hebben willen brengen." De onrustige oogen ■'zagen de dochter onderzoe kend in het gezicht. Neen, die zag er zeker niet als een van geluk stralende hruM'uit,'alleen zeer lij dend, overspannen 'on afgemat. „Maak het je gemakkelijk, Sitta. Wil je nog wat eten?" „Dank u." „Wij soupeeren 'ook om zeven uur reeds." „Ik wilde liever -niet in de eetzaal gaan, mama. (Ik voel mij 'niet erg wel." „Och, dat is een kleine 'overspanning van de reis, dat gaat wei weer over.'Verkleed je nu-maar spoe- düg. Dat verfrischt. Neem een kleed, dat je goed.' staat. Dit donkergrauwe costuum maakt'je schrik kelijk'bleek. Zoo, draagt men de tokken nu weer erg nauw? Hier ziet men van de 'nieuwe modes na tuurlijk'niets." Mevrouw van Hoogendal zuchtte on geduldig. '„Ik moet 'mij hier alles ontzeggenI Ja, als je vad r beter voor 'ops gezorgd had, dan be hoefde ik nu 'niet in dit 'oude-vrouwenhuis te zit ten, maar overeenkomstig mijn - stand leven, zooals dit bij mijn rang behoort." i' 1 Sitta beet zich op de lippen, "want een'aanmer king over haar geliefden vader te moeten aanhoo- ren, deed haar altijd pijn. Zij had. het-echter reeds lang opgegeven haar moeder tcgeh te spreken. Dat ontketende alleen maar 'een vloed 'van tranen, ver wijten en klachten, maar deed 'geen nut. 1 „Als u het graag hebt, mama, kan ik -mij ver- kleeden en met u naar beneden gaan om brood -te eten. Ik -zou in elk geval liever met u alleen zijn gebleven," zeide Sitta zacht. „Natuurlijk "heb ik dat •'graag, Sitta. Een kamer meisje heb ik jammer 'genoeg niet. Ik zal je bij het loüet helpen." 1 Haar koffer was intusschen'op de slaapkamer ge bracht en nam bijna een derde van de 'ruimte in beslag.i „Waarom 'heb je toch zulk een reusachtige kof fer meegebracht?"? vroeg 'mevrouw Van Hoogen dal verwonderd. „Het schijnt 'wel of 'je ons hier door prachtige toiletten wilt verbaasd doen staan. Voor'een' verblijf van een paar dagen'wel wat on zinnig." „Ik zal wel langer dan een paar dagen blijven, mama!" Sitta stond voor een kast, waar zij de klee- ren ophing.'Haar moeder 'kon haar gezicht niet zien en haar woorden klonken eigenaardig gedwongen. jaar. DE VEENENDAALSCHE VRAGEN. In de Maandag gehouden raadsvergadering vroeg de heer Kets hij het voorstel van B. en W. tot verhoo- ginfe van de jaarwedde van den Adjunct-Commies lei- secretarie (thans vacature) inlichtingen omtrent de vra gen op godsdienstig en staatkundig gebied, aan de sol licitanten naar deze betrekking gesteld. De voorzitter antwoordde aat de schrijver in het Weekblad der Gemeenteambtenaren beslist onwaar was. wat hij ook in dat blad heeft bewezen. Deze onwaarheid bleek ten slotte alleen hierop neer te komen, dat de burgemeester 'niet al die vragen had gesteld, doch slechts gedeeltelijk en de wethouder Jac. van Leeuwen de rest. Bovendien waren die vragen niet gesteld offi cieel, maar privé aan huis; trouwens dergelijke vra gen werden volgens den burgemeester altijd gedaan overal cn ook door de regeering, alleen langs een anderen weg en dus was Jiet niets bijzonders. Het zou immers niet aangaan, zoo stelde hij een voorbeeld, dat een pro testant werd benoemd in een geheel R. Kath. gemeente. De heer Kets was het hiermede niet eens en trok do conclusie dat nu verhooging van salaris moest wor den aangevraagd, omdat van de vier sollicitanten er niet één bij was die aam de gestelde vere&schte voldeed. Ook de heer Van Essen was het niet met den voor zitter eens en voegde hier nog bij, dat, naar zijn moes- ui ng, wanneer in dergelijke gevallen een sollicitant in lichtingen komt geven, het hetzelfde is of hem die vragen officieel op het gemeentehuis gedaan worden door den burgemeester of den wethouder dan wel aan zijn huis. Het slot van deze discussie was dat de verhooging niet werd toegestaan en voorloopig de va- ture onvervuld zal blijven. Later zal op hetzelfde bedrag een oproeping worden gedaan. ZAANDAM. Bij Burg. en Weth. bestaan ernstige plannen om te geraken tot het oprichten van een gemeentelijk krank zinnigengesticht. land bou vvverlof. Men schrijft uit Friesland: Mr. P. J. TToelstra heeft in Friesland een onderzoek ingesteld in zake het landhouwvèrlof aan gemobiliseerde militairen- Het aantal aanvragen om dat verlof is in Friesland zeer groot. De besturen der afdoelingea van de Friesche Maatschappij van Landbouw dienen van advies en hebben het er zeer druk mee. Het blijkt, dat van de zijde der aanvragers soms wei wat raar met de waarheid wordt "omgesprongen, wat natuurlijk da- dpjijk uitkomt, omdat het afdeelingsbestuur met de toe standen in zijn rayon volkomen bekend is. Zoo vroeg een militair verlof, 'terwijl nog drie zijner broeders thuis zijn op een kleine boerderij en dus best het werk kunnen doen. Tal van militairen zijn nu in eens eigenaars geworden va'n een paar koeien en gron den. Maar lenkel "op... papier vaak, zooals bij onderzoek blijkt. Het genoemde bestuur zit vaak voor moeilijke quaesties. GEMEENTE-ONTVANGER EN RESERVE-OFFI CIER. In den Gemeenteraad van Kampen was gisteren in gekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten in zake het adres "van den heer Hubenèt, gemeente-ont vanger aldaar, die een gratificatie vraagt nu hij den reserveplicht vervult (waarop vroeger door den Raad afwijzend was beschikt) met bijgevoegde missive van den Minister van Binnealandsche Zaken. Het schrijven van den Minister vestigt de aandacht van den ,Jtaad op verschillende punten, die moeten dienen om te betoogen, dat de argumentatie, waarop de afwijzende beschikking steunt, niet ten allen deele *B. en- W. gaven gisteren als hun meening te kennen, dat de Rhad te recht het verzoek van adressant heeft afgewezen, zoodat zij voorstellen den Minister te be richten, dat de opmerkingen van den Minister den Raad niet van standpunt hebben doen veranderen, gezien het feit, dat de heer Hubenet, toen hij gemeente-ontvan- „Zoo dat is eon groot genoegen 'voor mij I Je moet 'het hier maar voor lief nemen. 'Alfe men in zulke 'bekrompen omstandigheden leeft als ik, dan lijden'daar de'natuurlijke gevoelens onder." Sitta drukte achter de kastdeur de handen wan hopig inéén. „Bevalt u die japon, mama?" Zij liet haar een donkerblauwe zijden rok zien. Mevrouw Van Hoogendal bekeek-haar zeer'nauw keurig van alle kanten. „Voor jou is die - japon niet nieuw'genoeg meer. Jij moet vooral iets dragen'wat je teint ten -goede komt, want je bent wit als al bast. Bovendien kind, neem je in acht niet nog magerder te worden. Zulke 'fijne trekken worden spoedig scherp." J „Ik zal een mestkuur bij u doormaken, zoo poog de Sitta -te schertsen. „Hei- rustige leven zal mij goed doen. Die'Italiaausche reis en daarna die vele feesten in Glückstadt-hebben mij zeer ingespannen." „Ach, onzin! Dat beetje dansen -doet een mensch geen kwaad. Ik heb als meisje wel een geheelen winter gedanst. En het heeft mij nog 'nooit kwaad gedaan."i „U was 'bepaald wel sterker, mama." „Ik? Je moest 'toch weten -hoe teer ik was. Maar bepaald, genoegens en feesten -hebben mij 'nooit ge schaad, wel kommer, leed en- ontberingen heb ben'mij bet leven -vergald." Een aardbeikleurig 'kleed met rijken kant bezet, vond eindeiiik genade in de critische oogen der oude dame. Door de inspanning van het uitpakken had Sitta eenige kleur gekregen. Mevrouw Van Hoogendal bewonderde de 'elegante toiletten en de schoonheid harer dochter luid. Naast -de vreugde voelde zij daarover toch ook een zekere nijd. Zij vond haar eigen japon op eenmaal afschuwelijk ou- derwetsch en kon ook niet loochenen, dat haar ge laat er naast kaar ideaal 'schoone dochter zeer ver welkt uitzag. Met nijdige blikken bekeek zij de stralende gestalte harer dochter van -onder tot Tra ven. „Mama, 'ik heb zoovele kleeren. U is ook zeer slank u kunt er nog best eene van dragen. Het donkerblauwe bijvoorbeeld-zal u heel goed staan." Ofschoon dit verzoek geheel beantwoordde ban de geheime wenschen van -mevrouw Van Hoogen dal, kon zij toch de bemerking niet onderdrukken: „Ja, zoo gaat het mij nu. Ik moet-de afleggertjes var mijn dochter dragen en nog blij zijn,-dat ik het mag doen."-' In Sitta's oogen kwamen tranen. „Zoo heb ik het niet bedoeld, mama." -1 ger werd, deheel vrijwillig den reserveplicht op zich beeft genomen en dit aeed omdat hfi zich daardoor een pensioen van f 500 'sjaars verzekerde. Het gaat naar inzien van den Raad wat te ver, dat de ontvanger zelf het voordeel wil genieten van een vrijwillige verbintenis, maar de nadeden in de schoenen der gemeente wil schuiven. De Raad ging met deze meening van B. en W. accoord. kievitseieren. Men schrijft uit Sneek, d.d. 27 April: De geheele aanvoer kievitseieren vanaf 30 Maart tot en met heden bedroeg hier ruim -13000, daaronder niet begrepen de tallooze eieren, die buiten de markt om hier op de weekmarkt worden verhandeld. Bonte werden er minder aangevoerd dan ten vorigen jare. De hoogste prys der kievitseieren was 80 ct., laagste 6 ct. Ouden van dagen kunnen zich nauw herinneren, dat tegen l.g. prijs de kievitseieren werden verkocht. Natuurlijk staat de prijs van heden in direct verband met 't sluiten van de vaart op Engeland. Naar handelaars mededeelden, moeten er zich aan den Hoek van Holland op 't moment nog ruim 12000 verpakte eiencn bevinden, die daar blijven, tot de tijding komt, dat ze naar den overkant mogen worden vervoerd. De consul to Rotterdam, de heer Brandeler, is de man, die er zich op 't moment voorspant, om de belangen van voornoemde kooplui te behartigen. Z.Ed. deelde echter een -van dezen mee, dat op- koopen voor Engeland voor 't beden een zeer gewaagde onderneming is. Komt er -bericht, dat de eieren mogen worden ver zonden, dan wordt er natuurlijk voor de afzenders een niet onaardige winst gemaakt. Maar in 't tegenover gestelde geval kan men gerust rekenen dat de schade rij groot zal zijn. Ondersch iderscheidene boertjes hadden hedenmorgen aller minst lust -voor 6 ct. per stuk hun edejen schat van de hand te toen. Vandaar, dat honderden eieren weer naar de plaats van herkomst teruggezonden werden. De eigenaars waren van oordeek dat de a.s. markt te Leeuwarden ongetwijfeld met een hooger cijfer zal ope nen. Als ze maar niet bedrogen uitkomen. VREEMD BELEGDE BOTERHAMMEN. Men schrijft uit Venlo aan „De Gelderlander": Onze tijd biedt een uitstekende gelegenheid om het aantal smokkelaarslisten tot in het oneindige op te voe ren. Dc vorige week werd door de grenswacht in don omtrek onzer stad een persoon aangehouden, die her haaldelijk de grens passeerde, altijd vergezeld van een flinke portie boterhammen „voor eigen gebruik". Toen men deze echter eens aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, bleken ze te zijn belegd met... lappen zool leer. Het allernieuwste oorlogsbrood werd natuurlijk in beslag genomen. burgerbrug Mej. Corporaal, onderwijzeres aan de Openb. Lag. School alhier, is als zoodanig benoemd aan een der Openb. Lagere scholen te Helder. winkel. Door Burg. en Weth. rijn tot brandmeesters benoemd de heeren D. Brugman Dz. en K, Bakker. NIEUWE NIEDORP. Alhier had Dinsdagavond een autoongeval plaats, dat zich vrij ernstig liet aanzien. Een auto met een viertal heeren, waarvan de een als chaffeur fungeerde; geraakte, komende uit de richting Winkel, in een bocht tusschen den tramoverweg en de toegangspoort naar het gasfabrieksterrein de rechte koers kwijt en schuurde geweldig tegen een boom aan, zoodat de achterinrittende aan dien kant een ontvelling in 't gelaat opliep en rijn pelsjas geducht gehavend werd. Na binnengeleid en wat bekomen te zijn Ka de gas- directeurswoning, kon de gekwetste met rijn geweldig geschrokken tochtgenooten de reis verder „wagen". „Ach, wees toch -niet sentimenteel, -Sitta. Wan neer het jou aangenaam is,-zal ik morgen die blau we japon wel aantrekken. Ik heb nog eenige rachte kanten, daarmee kunnen we de taille wel wat wijder maken. Je kon dat vroeger zoo goed of ben *je die naaisterskunsten in'Glückstadt verleerd?" „Ik hoop van niet. Ik geloof dat ik mijn japon nen nog heel goed zelf zal hunnen maken." „Wees blij, dat je bet niet noodig hebt. Maar'een paar kanten aannaaien, dat kan zelfs een 'hofdame nog wel voor haar moeder doen, zonder dat het haar zal vernederen. Mij is het nu reeds te donker.'" Sitta was het schemerlicht'in de kamer van haar moeder zeer aangenaam. „Och, -laat nog 'geen lamp brengen, mama," verzocht zij. „Ik-zit zoo-gaarne in den schemer." 1 Alleen het haardvuur gaf eenig licht over de ka mer en Sitta zat met het hoofd in haar handen in diep gepeins verzonken. 1 „Zeer interessant en onderhoudend ben je niet. Vertel mij eens het een en ander van de hoffees- ten." r „Wat is daar veel 'over te vertellen, mama? Het een is zooals het andere steeds 'dezelfde men- schen, dezelfde toiletten en dezelfde 'onderwerpen tot disoours."' „Is er niet de een of andere goede partij in Glück stadt? Is de nieuwe kamerheer reeds getrouwd?" „Ja." „En mijnheer Vno Kroohert heeft niets van zich laten hooren? Ik dacht dat dië aanzoek om je hand zou doen?" ,;Dat heb ik vroeger'ook gedacht, mama." „Maar 1 „Het is intusschen anders geloopen." Sitta's 'toon klonk gemaakt vroolijk. „Je hebt hem bepaald afgeschrikt door je groote koelheid." 1 „Zeer waarschijnlijk." „En Krochert was toch een goede partij."' „Verstaat u daar'een rijk huweljjk onder, mama? „Natuurlijk, wat anders? Goed en 'rijk is in ait geval een en hetzelfde." 1 „Tcoh wel niet geheel. Een rijke 'partij is Kro chert niet, meer. Zijn vader liet den boel in zeer verwarde omstandigheden achter. Roode bosch is verkocht en hij bestuurt nu een klein landgoed van zijn oom in de -Mark." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1