De Oorlog. EEN ONTVLUCHTE FRANSCHE KRIJGSGEVAN GENE. •Men meld uit Enschede aan de -'N. Ct. Dezen 'nacht werd alhier door de mareohaussee aangehouden een onderofficier van het Fransche leger, die te Munster i/W. 'in het 'interneerings kamp gevangen was geweest. De jonge-man, afkom stig uit Parijs en werktuigkundige van beroep, -is naar Rotterdam overgebracht, van waar hij zich naar Amerika wil begeven, adngezien hij van den oorlog genoeg heeft. Omtrent zijn vlucht vertelde hij het'volgende: Oistermorgen omstreeks 10 urn* wist-.hij 't gevan geniskamp te Münster i/W. te ontvluchten in het bezit van een door hem geteekende kaart, waarop allo wogen tot de Ncderlandsclie grens in bijzonder heden stonden aangegeven. De afstand 'Van plm. 70 KM. was door hem afgelegd -met een snelheid van gemiddeld 5 KM. per uur. Een-gedeelte bosch moest hij 'doorkruipen, waarvoor ccnige uren noodig wa ren. Bij een spoorlijn,'die hij moest passeeren, werd hij opgemerkt doch wist, doordien bij opgaf eenige opmetingen aan die lijn te moeten verrichten, al len argwaan te overwinnen, vooral ook wijl hij de Duitsche taal volkomen'meester was en een spoor wegpet droeg. 1 Een zucht van verlichting,-zoo zeide'hij, ontsnap te hem, toen hij een brievenbus passeerde 'waarop de woordenJe' nuwnticndrai" stonden. Het bleek dat hij in 'het bezit was van 250 francs aan goudgeld en 70 'Mark Duitsoh 'geld. In zijn on- derkleeding waren genaaid -het eerste blad van zijn militair zakboekje en een-identiteitsbewijs. nooit onvoorzichtigheid. Maandagavond had een korporaal te Edam de onvoorz.ichtigiheid. een ledige jampot 'te vullen met kruit en dit daarna te ontsteken. Met een hevigen knal vloog de flesch in stukken; door de hitte en door'de glasscherven wërd de jongeman zoodanig in het aangezicht 'gewond, dat hij 'naar het ooglijders- gesticht in de Spinozöstraat -te Amsterdam -moest worden gezonden, nadat hem het eerste -'verband was gelegd. Men vreest voor het behoud zijner oogen. 1 EEN ONGEI.UK MET EEN GROOT GELUK. Men schrijft aan de Preanger-Bode: De vorige week had die heer M. het ongeluk, 'uit een dogkar te vallen; hij bezeerde zich -daarbij nog el danig en werd verbonden in het huis van den heer Ten K. te Krokot, voor wiens woning het drama zich had afgespeeld. Dit was des middagsom 1 uur. Den Volgenden morgen kwam hij bij den heer Ten K. terug en vroeg in zeer geagiteerdon toe stand, of hij soms een-pakje bankpapier had gevon den, daar hij, toen hot ongeluk gebeurde f80,000 bij zich had om naar deEscompto te brengen. De familie Ten K. wist 'eerst niet wat ze er aan had en dacht bijna aan een strik, dien men hem wil de spannen, daar zij geen van-allen bankpapier had den gezien. Het antwoord op de vraag, hun gesteld, luidde'dan ook beslist ontkennend. Doch toen men ging zoeken werd het pakje baakpapier ter waarde van niet minder dan f 80.000 gevonden in het....-gras bezijden don grooten weg, waar 'dagelijks honder den monschen passeeren, en het langer -dan 18 uren had'gelegen. AARTSWOUD. Vergadering van de Gezinsverpleging Kring II ten huize van mej. de wed. -Koelemeij alhier. Van alle Ëlaatsen waren afgevaardigden aanwezig, uitgezonderd lensbrcek. Na een woord van welkom door aen voor zitter en lezing notulen van dea secretaris, werd de AJgomeene Begrooting behandeld, welke sloot met een nadeelig saldo van f 246.53y9. Er werden geen aanmer kingen gemaakt. De beschrijvingsbrief leverde/ ook wei nig sloï lot gedachtenwisseling op. Ten slotte een miede- deeling van het "hoofdbestuur om opgave van het ver langde aantal reclame-couranten en de voorzitter sloot, wijzende op het tekort. DE HUZAREN VAN MATHON. Enkele dagen geleden is een 24 uur rit gehouden per fiets, waaraan ook een groep militairen onder luitenant Mathon deelnamen. Deze troep heeft zich kranig gedragen en het geheele traject zonder fouten gereden. In .de Sport staat nu het volgende aardige stukje over deze prestatie „Dicht voor den Deyl haalden we den groep van luitenant Mathon in, die den tocht militair reden. De luitenant met den wachtmeester voorop daarachter '29 korporaals en manscliappen, twee aan twee, rustig rij- dcud nret de voorgescnreven snelheid. Zoo zagen we den troep enkele kilometers na het punt van vertrek, zoo hebben we hem telkens weer langs den weg ge zien, bij dag en bij 'nacht, op de Vlakke wegen van Holland met vrij goed weer en op de zware hellingen in Gelderland onder stroomenden regen en in derL lui ten nacht. Hier was een samengaan van sportzin en militaire organisatie, dio hooge bewondering verdient. Hot is pioeilijk te zeggen wat meer lof verdient, het uithoudingsvermogen der rijders of de leiding vati hot geheel. Maar het moest trof niij de geest onder het troepje, de aanhankelijkheid, sterker de liefde van dc manschappen tot hun officier, de zorg van dezen voor zijn jongens. Laat deze luitenant in tyd van nood voorlieden om „vrijwilligers" te vragen voor een moei lijke opdracht'en dertig man zullen naar voren vlie gen om met hem het gestolde doel te bereiken of.... lo sneuvelen. Waren alle officieren als luitenant Ma thon, er zou heel wat minder gemopper en „gekan ker" in ons leger zijn. Nu is het heel moeilijk men- sehen te vragen te worden als oen anderwij zullen dat ook niet doen, maar wel hopen we, dat vele offi cieren Zondag geleerd hebben welke een uitnemend mid del sport is om den goeden geest onder hun manschap pen te bewaren of te brengen." Jan de Rijmer zingt in nelzelfde blad: „En het mooist van 41 die trappers Was de militaire groep, Dertig ionge, frissche kerels, Een itwMHririÉMlÉI buste, stalen troop, Onafscheidelijk verbonden, En die niemand houcn kon. Voortaan zullen we ze noemen,: De huzaren van Mathon". UITVOERVERBOD VAN KATOEN. Volgens te Amsterdam ontvangen particulier tele gram, heeft de Britsche regeering den uitvoer van katoen uit Liverpool naar hel continent verboden, met uitzondering van Rusland, Frankrijk, Spanje en Por- '"«ET VERKEER MET ENGELAND. Naar aanleiding van het bericht, dat alle Engelsche havens gesloten zjjn, vernam de N. R. Crl. nader van het Engelsche consulaat te Rotterdam, dat daar alleen beleend is, dat het verkeer tusscben Engeland en Nederland is stop gezet. EEN BEDANKJE. In den loop van het debat over de begrooting van Posterijen in hetLagerhuis, bracht de postmeester- generaal Hobhouse onder toejuichingen dank aan de Nc-dirlandsche regeering voor de kostelooze overbrenging van brieven enz. aan en van de krijgsgevangenen ja Duitschland. ONGELUK MET DE LIFT. Bij Peek en Cloppenburg te Rotterdam brak gister middag de hftkabel, waardoor de lift van 6 meter hoog viel. Een 27-jarigo kleermakersknecht, die er in zat, bekwam ernstige inwendige kneuzingen en is naar het zii-k'-ahuis e.ebracht. HELDER, Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den Raad in het 3de kiesdistrict is gekozen de heer H. P. Baak (R.-K.) met 408 stemmen. Op den heer W. Poll (vrijzinnig) waren 377 stemmen uitgebracht. De eandidatuur-Baak werd gesteund door de anti- re v. „en soc.-dem. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave d.d. 21 April i.L, werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Friesland 1 geval te Suameer gemeente Tietjerkstera- dcel in'Zuid-Holland in elk der gemeenten Numansdorp en Naaldwijk 2 gevallen en in elk der gemeenten Zeg waard, Schiedam, Nieuwerkerk atd. IJssel en 's-Gra- venzande 1 geval; in Zeeland in elk der gemeenten Sluis, St. Kruis .en Ede 1 geval in Noord-Holland 1 geval te Aalsmeer. STOOMTRAWLERS AANGEHOUDEN. De schipper van den te IJmuiden binnengeloopen stoomtreiler „Lobelia" (IJm. 127) deelde mede, dat hij den stoomtreiler „Union" (IJm. 67) eergisteren op zee had gepraaid. De „Union rapporteerde te zijn aan houden door een Duitsche torpedoboot, welke een &óep uitzette, waarna eenige matrozen de visch van boord haalden en naar de torpedoboot brachten. Toon werd den schipper van de „Union" aangezegd, dat hij verdei kon gaan niet visschen. De torpedoboot liet den treilei met rust doch behield de visch. Volgens een uit Jlarpburg te IJmuiden ointvangein telegrafisch bericht is de laatste der te Cuxhaven geinier neerde stoomtreilers, de „Oceaan III" vrijgelaten. He schip is naar de visscherijgronden vertrokken. DE GEMOBILISEERDEN EN DE 1 MEI-DAG. Op de vraag van den lieer K. ter Laan: Zijn dc heeren ministers van marine en oorlog ooreid, hun medewerking, te verloenen, ten einde, voor zoover dc dienst het toelaat, aan do gemobilLeerden, die dit wen- schen, zooveel mogelijk vrij' van dienst te geven, om hen in de gelegenheid' te stellen deel te nemen, aan de viering van don a.s. 1 Mei-dag? hebben do ministers van marine en van oorlog ge antwoord De vjering van feestdagen is voor de zeemacht ge regeld in het Reglement op den inwendigen dienst en het Reglement op do eerbewijzen, voor de landmacht in de Reglementen op den Inwendigen dienst. Afzon derlijk (Recueil Militair 1912, bladz. 86S) is voor de landmacht aangegeven, welke kerkelijke feestdagen zijn aan te merken als feestdagen, bedoeld in de laatstge noemde reglementen. Aangezien de bestaande regelingen deto! 1 Mei-dag niet als feestdag kennen en er in de tegenwoordige oimstan digheden geen aanleiding ligt om van die regelingen af te wijken, kan de gevraagde medewerking niet wor den verleend. Tweede Kamer. Den Haag, 28 April. Het 'ontwerp-Aalberse heeft heden twee bestrij ders gevonden bij de verdere Algemeene Beschou wingen 'cTov&r: de heeren Van Doorn en-Ter Spill. Beidien 'weigeren zoo beslist mogelijk, er hun -stem aan te geven. Eerstgenoemde herinnert eraan, dat de Kamer pas 'haar zegel Jheeft gehecht aan het ontwerp betreffende de voorwaardelijke veroordee ling/door den afgevaardtigde voor Gouda genoemd „de failliet-vfcrklaring van de gevangenisstraf'. Het ontwerp sluit voor den beer Van Doorn in „een schat van misdrijven"; het kan honderden Neder landers met den strafrechter in aanraking brengen, en wij weten niet de gevolgen van het opnemen der lex-Aalbersé in de Strafwet. Voor den heer Van Doorn hebben wij hier te maken mot eene „alge meene 'uitgieting' van strafbepalingen"; met een echte oaoutchouc-paragraaf. In strijd 'met den ou den rechtsregel, dat elke straf-moet steunen op een bepaalde wet die geschonden werd.-Men ziet, dat de bezwaren van den heer Van Doorn dus zeer nauw verwant zijn aan die van mr. Lohman, voor wien'dei gelijke algemeene, vage bepalingen ook uit-den- booze zijn. Juist de handelingen, welke de Midden stand wil treffen aldus verder -mr. Van Doorn zullen hier niet getroffen worden. En hij acht 't duren plicht voor juristen zoowel als voor niet- jurislen om het ontwerp-Aalberse „terdege na te gaan" alvorens er hun-stem over uit te brengen. Ook de heer Ter Spilï 'zal tegon-stemmen. Hij is van oordeel, dat men do bestrijding van het euvel, waartegen 't hier gaat, niet langs strafrechtelijken, maar langs civiel-rech loflijken weg "moet zoeken. En komt op tégen het systeem .om -/„voortdurend meer menschen met den strafrechter in contact te bren gen". 1 De heeren De'Visser, Van "Hamel en Beumer eul- n hun stem aan het ontwerp 'geven. De tweede, - de grijze oud-hoogleeraar, volgaarne'„zonder wei feling, zonder -malheid of koele onverschilligheid". Van heeler en ganscher harte dus. Voor chantage als gevolg van de lex-Aalberse is mr. Van Hamel niet bang, waar hier alles -immers in het oponbaar1 geschiedt, en de hyena's der afdreiging hun buit vinden bij hen, die in 't donker, in 't ge heim'en geniep zondigen. De heer v. Hamel wenseht echter dat mr. Aalberse zijn voorstel aldus zai wij zigen, dat ook zij, die'voor anderen (alzoo: de gerants, vertegenwoordigers van firma's e. d.) zich aan oneerlijke mededinging schuldig maken,'zul len vervolgd 'kunnen worden. Men mag 't waarschijnlijk achten, dat de lieer Aal berse zijn ontwerp in dien geest zal aanvullen. De in diening van een amend-Van Hamel van deze strek king aldus voorkomend. Dr. Beumer bepaalde zich in hoofdzaak tot eene bestrijding van mr. J. A. Levy's argumenten, tegen het ontwerp ingebracht; bleek voora. zeer verontwaardigd over mr. Levy's bewering, dat wie voor de lex-Aalberse stemt, een tekort aan gezond ver stand vertoont. Dat noemt de heer Beumer „intimidatie der Volksvertegenwoordiging". Men vergde ititusscben niet, dat do heeren Beumer en Levy beide warmbloie- dige, hartstochtelijke naturen zijn, al is eerstgenoemde dan wél een zoon der lauwe Westerstrande"... De kansen voor het ontwerp-Aalberse blijven gunstig staan, schoon de nadere verdediging dan ook zekere krachtsinspanning zal vergen. De heer Limburg heeft ,t Vrijdag jti. echter gezegd: „Overwinnen zonder ge vaar is zegevieren zonder eeri Dat blijft mr. Aalberse's groote troost. Aan de ver diensten der uilwerking van het ontwerp heeft ook mr. Van Doorn hulde gebracht; De agenda is weer met enkele ontwerpen (waaronder tamelijk belangrijke) aangevuld. A.s. Vrijdag, na de pauze, krijgen we de interpallatie-Aibarda. En de voor zitter heeft den heer Schaper beloofd, met de Centrale Sectie te overleggen, of het soe.-democralisoh voorstel, betreffende den 8-uren dag (van 1911 daleerend) alsnog in de afdeelingen zal worden onderzocht vóór het groote recès. 't Wordt aldus nog een krachttoer om c.c. 20 Mei gereed te komen I. Mr. ANTONIO. dalen zij langs de oostelijke helling af. We lezen steeds bij de gevechten aan den Yser over het gebruik van verstikkende gassen. Het volgende geeft daarvan een goed inzicht: Iemand, die aan de'gevechten in Vlaanderen heeft deolgenomen, verhaalt volgens de-Times o.m. 'het volgende: „Het was Donderdagmiddag ongeveer half vijf toen onze piketten een plotselinge 'terugtrekkende bewoging van onze Fransche bondgenooten aan den linkervleugel Yan de Canadeesche divisie aan den weg van Yperen naar Langemarck meldden. De har de noordoostenwind, die van de vijandelijke linie in de richting van do fransche loopgraven woei, voer de een walgingwekkenden en verstikkenden geur mede, die blijkbaar van de een'of andere soort van vergiftig gas afkomstig was. De -roolc bewoog 'zich als een levende groene muur ter hoogte van onge veer 4 voet en verspreiode zich tot op 180 M. van don uitersten linkervleugel'van onze linies. Gaande weg steeg de rook hooger en -Verduisterde bij het uitzicht langs den beganen grond. Het geweervuur, dat tot dusver weinig te beteekenen had 'gehad, nam in kracht toe, maar werd hoe langer hoe meer verspreid, gelijk altijd het geval is als soldaten op goed geluk of zonder goed begrip van hun doel schieten. Spoedig hoorde men vreemde-kreten en kwam uit den groenen mist, die nu dunner en onsamenhan gender werd, een massa verbijsterde en waggelende soldaten aanloopen, die, -terwijl zij langs onze ge lederen liepen, neervielen. De-meesten waren ongë- lcwetst, maar op hun gezicht teekende zich doode- lijke benauwdheid af. De terugtrekkende soldaten behoorden tot de beste ter wereld, wier koelbloedig heid en moed in dezen heelen oorlog spreekwoorde lijk waren geweest. Zij waggelden als beschonken lieden rond. Intusschen rukte de vijand op en wij-trokken naar de'basis terug, waar mijn bataljon twee van-de ge bruikelijke'rustdagen genoten had. Het was numhrf nu even ov.er vijven en de Duitschers, die zonder tegenstand hun opmarsch voortzetten, waren, naar men zag, weldra koortsachtig bezig zich op een linie op S00 M. afstands en evenwijdig met den weg naar Poelcapelle in te graven. Omstreeks 6 uur voegde ik mij bij mijn bataljon op een ander punt van de linie, maar later hoorde ik, dat er te St. Julien scherp gevochten was. waar het 14de Canadeesche bataljon aan -den opmarsch van den vijand hardnekkig tegenstand had gebo den. Sommigen :van ons,'die een paar uur verlof had den, kwamen uit Yperen. Zij zeiden dat zij juist een had namen, toen het gewone artillerievuur uit de Duitsche linie te warm werd, -om uit te 'houden. Zij liepen de straat op en ontdekten dat -de stad verwoed gebombardeerd werd of liever dat de weg langs den oosteljiken oever van het kanaal over stelpt werd met projectielen en al vol lag met doo- do en stervende paarden en vernielde wagens. Het doel van den vijand was blijkbaar om'te ver hinderen, dat er versterkingen en munitie -aange - voerd werden. 'De verschrikte vrouwen en kinde ren uit Yperen'stormden reeds de velden in, waar velen hun leven verloren...." De ooggetuige beschrijft dan de'gevechten waar aan hij deelnam. Zij eindigden met een'verwoeden bajonelaanval1 „In het bosch werd de strijd een vreeselijk hand gemeen; wij vochten in klompjes en secties en de evenden strompelden over de lichamen van de doo- den en stervenden heen. Toen de strijd op zijn felst was en wij aldoor 'de Duitschers voor ons uit dre ven, brak de maan plotseling door de 'wolken. De kletterende bajonetten flitsten als kwikzilver 'en de gezichten leken'als door kalklicht bestraald. Voort- ruklcende kwamen'wij bij haastig opgeworpen schan sen, die niet hardnekkig verdedigd konden worden. Hier werden allen, die verzet boden, aan 'de bajo net geregen; zij die zich overgaven, werden naar de achterhoede gevoerd...." De Turksche en Fransche berichten over wat aan de Dardanellen gebeurd, blijven zeer verschillend. De Franschen verklaren .officieel Bij de landing van" de bondgenooten op beide oevers van de Dardanellen op 25 April, was aan de Fran sche infanterie en. artillerie 'opgedragen te Koemj .Kaleh aan de Aziatische kust opi te treden. Gesteund door de kanonnen van de 'Frainsclie vloot, volbrachten zij die taak onder het vuur van den vijand met succes. Wij bezetten een dorp en hielden ons daarin, ge dekt door het vuur van de zware artillerie, staande, ondanks zeven nachtelijke tegenaanvallen. Wij maak ten 500 krijgsgevangenen. De verliezen van den vijand zijn zwaar. De alge meene ontscheping van de troepen der bondgenoo ten duurt onder Zeer gunstige omstandigheden voor(. Uit KONSTANTINOPEL wordt gemeld: Bij de re ceptie, die gisteren hij gelegenheid van het jubileum van den sultan is gehouden, heeft de minister van oorlog een telegram van generaal Liman von Sanders, den bevelhebber van het 5de leger, medegedeeld; volgens het- welkh et centrum en de rechtervleugel van den Vijand geheel verslagen zijn en de hoop bestaat' dat ook de inkervleugel verslagen zal worden. De strijd aan den Yser woedt nog steeds met groote hardnekkigheid voort, maar eenige wijziging van be- teekenis wordt er niet gebracht. Zoowel de troepen der geallieerden als die van de Duitschers worden aanhoudend versterkt. De Duit schers hebben niet minder dan 120.000 man te Drie grachten, ten zuiden van Poelcapelle. Sedert den "slag aan de Yser is in België en Fransch Vlaanderen niet zoo< hevig gevochten. De slag om heuvel 60 of die bij Nieuw-Kapeïle kunnen iniet vergeleken wor den bij den "strijd, die nu gaande is. Het Fransche communigué spreekt ook thans tnog van voortgang der verbondenen. De Duitschers hebben zware verliezen geleden. Men heeft op een eukel punt bii het Kaneel meer dan 600 lijken van Duitschers geteld. Zij hebben in handen van de Franschen verschei dene honderden gevangenen, o. w. verscheidene of ficieren, zes machinegeweren, twee mijnwerpers en veel materieel gelaten. Het Duitsche legerberidht ontkent botweg liet succes der verbondenen en zegt dat hun aanvallen steeds wer den gestuit. Ook elders op het slagveld werden de aan vallen afgeslagen, zoo heet het. Het Fransche bericht houdt vtS, dat Hartmansweüerkopf gedeeltelijk geno men is. De top, is in het bezat eter Franschen en nu Predikbeurten. ZONDAG 2 MEI. NEDERLANDSCII HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. De Graaft'. Wicringerwaard. Geen dienst. Kolhorn. Geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Wësterland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. OoPterland. Geen dienst. Den Oever, voorm. 10 uur, 'Ds. Theesing. Kcrkebuuit, v.m. 9.30 uur, Ds. Daniste. Winkel, voorm. 9.30 uur,-Ds. Kars. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds Nieuwburg. Doop. Burgerhrug, van 25 en 7—9 uur tentoonstelling van het Bijbclsch Museum. c Ilarmghuizen, voorm. 9.30 uur,-Ds. Van Loon.' Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. 'De Leeuw. Anna Paulowna. Geen dienst. Veenhuizen^ Geen dienst. f Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Doop. r Oudesluis, v.m. 9.30 uur, Ds. flroeneveld. Petten. Geen dienst. Valkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Heerhugowaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. NEDERLANDSCIIE PROTESTANTENBOND Breezand, voorm. 10 uur, de heer Westmeijze van Leiden, 1 1 DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, v.m. 10 uur, Ds. Van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Haars. Burgervlotbrug, voorm. 9.30 uur, Ds.'Huizinga. Hippolytushoef, .voorm. 10 uur ,Ds. Leendertz. Slroe. Geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 9% uur, Ds. De Borst. Plaatselijk Nieuws. GEMEENTERAAD. In de Dinsdag te hemden vergadering van onzen Gemeenteraad, komt o.m. aan de orde een voorstel van B. en W. om in onze gemeentegasfabriek (put zonder bodem) een nieuwe 6-retorls-oven te bouwen en een nieuwe laadmachine aan te schaffen. Onkostenbegrooting f 5400. Dit voorstel wordt gebaseerd op het motief dal do thans bestaande 5- en 7-retorts-ovens niet betrouwbaar zjjn. Verder wordt er voorgesteld een architect te benoemen voor den nieuwen schpolbouw én om in beginsel te besluiten van gemeentewege arbeiderswoningen te bou wen op het gemeenteterreim bij de gasfabriek. MAHKTOVERZICHT. 't Zijn nog steeds dezelfde klachten Kale weiden, koude nachten; 't Water, waar de boer op vlast, Houdt de schraal' Noordooster vast. En dat een en ander van belangrijken invloed op den handel is, valt te begrijpen, 't Vee moet in 't land, men koopt vee voor het land, doch waar geen gras is, is ook geen kooplust. Dus een trekkende handel in geldekoeien, melkkoeien en overhouders. Vooral óp rundvee drukt de toestand. Schapen kunnen nog met iets minder toe. Wegens de stagnatie Ln het verkeer met Engeland, werd er voor de slacht geen wol vee gekocht. De beste koppel overhouders kon voor do weide 42 gld. gelden. De buste aanvoer varkens gold 43 cent, lichter soorten kwamen op 36 en 38 cent.' 't Vette vee was ook iets minder. Eerste kwaliteit werd op 48 cent geschat. De heer H. Spaans ontving een prijs van 45o gld.. kooper do heer Kolver, Helder. EEN VASTE BRUG. Door bewoners van de Bierkade zal eene nieuwe vaste en verhoogde brug over het water langs do Bierkade worden gelegd. Zulks moet dienen ter verbe tering van het vaarwater. Het werk is opgedragen aan den neer J. Keesman alhier. POLITIE. Gevonden een zwarte strik, bohoorende bij een graf krans, met Duitsch opschrift. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hendrik, zoon van Jan Kuijper en van Geertje Bos. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op artikel 264 der Gemeentewet; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde 'Staten op den 21 April 1915 goedgekeurde kohier voor de'belasting op de honden, dienst 1915, gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen 'den aanslag kunnen binnen 3 maanden na don dag der uitreiking van het, aanslag biljet, bij den Raad 'op 'ongezegeld papier 'worden ingebracht. t r Schagen, den 26 April 1915. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. P. W. YAN DOORN, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 29 'April 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.6 Te Helder, laagste barometerstand 753.0 te Haparanda. .Verwachting tot'den avond van 30 April. Zwakke tot matige n. tot n.o. wind, waarschijn lijk licht- tot halfbewolkt, droog-weer, zelfde tem peratuur. Marktberichten. SCHAGEN, 29 April. 5 Paarden f 125 a 'f 350. 9 Stieren f 80 a f 400. p 370 Magere geldekoeien f 140 a f 295 "matig. 130 Vette geldekoeien f 185 a f 455 matig. 100 Kalfkoeien f 170 a:f 310 matig. 78 Pinken f 90 a f 14Ó. 1 150 Nuchtere kalveren f 10 a f 22.1 350 Overhouders f 28 a f 42. J 6 Bokken en gelten f 6 a f 12, 53 Vette varkens f 0.72 a f 0.86 per KG. 120 Biggen f 15 a f 19. 15 Konijnen f 0.20 a f 1. 15 Kippen f 0.20 a f 1. I 350 KG. boter f 1.35 a f 1.45 per-KG. 50 KG. kaas f 0.60 a f 0.70 per KG-1 4500 Kipeieren f 4 a f 4.50 per 100. 200 Eendeieren f 4.50 per 100. DEN HELDER, 28 April. Spinazie f 2.50 a f 2.9(yper 100 mandjes. 1 Radijs f 2.90 per 100 bos. 1 Rabarber f 4.per 100 bos. Raapstelen f 1.80 a f 2.per!100 bos. Sla le soort f 3.'2e soort f 1.10 per 100 krop. Selderij f 5.a f 6.per 100 bos. Peterselie f 3.a f 4.per'100 mandjes. Prei f 9.a f 10.per 100'bos. HELDER, 29 April. Spinazie f 2.40 a f 2.90 per 100 mandjes. Radijs f 3 80 a f 3.90 per 100 bos. Rabarber f 3.50 a f 4.per 100 bos. Sla le soort f 2.80^ 2e soort f 1.50 per 100 krop. Raapstelen f 1.80 a f 1.90 per 100 bos. Selderie f 6.95 a f 7 per 100 bos. Peterselie f 4 a f 4.50 "per 100 mandjes. Prei f 6.80 a f 9.90 per 100 bos. Zuring f 8.por 100-bos. Verschillende Oorlogsberichten. JAPANSCHE TROEPEN NAAR EUROPA? Men meldt uit Londen aan De Tijd: De Japansche pers bespreekt nog steeds het voor stel, 'om troepen naar het Europeesche oorlogstoo- neel te zenden. Een bijeenkomst 'is te dien einde in Yokohama gehouden, waaraan 3000 personen deel namen. De heer Kuroiwa, uitgever van de „Jordzu", die de eerste spreker 'was, zeide, dat, indien de oorlog zou eindigen met een overwinning voor Duitschland. Japan's toekomst in gevaar zou verkeeren. Hot zou daarom voor Japan van het grootste belang zijn troepen naar Europa te zenden, ten einde -dit te verhinderen. Indien de bondgenooten als overwin naars uit het strijdperk treden, zal hun invloed zich in het -verre Oosten sterk doen geiden en een nau were band zou noodzakelijk -zijn. Indien de oorlog lang zou dureD, zouden de oorlogvoerende staten uit geput ralcen, met het onvermijdelijke gevolg, dat de Vereenigde Staten de overmacht krijgen. De heer Kuraha, oud-lid van het parlement, vroeg, waarom het Japansche volk dacht, dat de oorlog zou zijn geëindigd met den val van Tsingtau? De toestand is voor Japan uiterst kritiek en het is zijn plicht, onmiddellijk troepen naar Europa te zenden. De heer Kasahare betoogde, dat 'met het keizer lijke edict, waarbij de oorlog verklaard werd aan Dutschland, het oog gevestigd was op de noodza kelijkheid, Duitschland te vernietigen. De heer Sudziki voerde aan, dat, terwijl de op positie zich verzette tegenzet uitzenden van troe pen wegens het kleine leger, er toch in Japan Uog 1.200.000 man onder dc wapenen-zijn, met inbegrip van de reserve. Indien 400.000 man werden afgezon den, zouden-zij in 40 dagen het oostelijke front be reikt hebben.' Nadat verschillende andere redevoeringen gehou den waren las do heer Ozeki het"-volgend besluit voor, hetwelk met geestdrift ontvangen werd: „De „O-Sku-Shuppei-Kisei-Kai" (propagnndaver- eeniging voor -het zenden van Japansche troepen naar Europa) zal haar-uiter&te best doen, de regoo- ring er toe te brengen, zich'in verbinding te steden met de Engelsche, Fransche en-Russische regee ring, teneinde te overleggen op welke-wijze hetbe&t Japansche troepen verscheept kunnen worden." Met dit oogmerk zal genoemde voreetitging de pu blieke opinie in deze richting trachten to bewerken. De „Yamato" geeft in een artikel over de wen- scholijkneid van Japan's inmenging in den strijd als haar meening te kennen, dat hot noodzakelijk is, on middellijk Engeland, Frankrijk on Rusland hulp to verleenen tegen Duitschland, Oostenrijk on Turkije. Duitschland immers verhinderde, dat Japan de vruch ten kon plakken -van den Chineesch-Tapanselien oor log van 1894—'95. DE „IKON GAMBETTA" GETORPEDEERD. Uit WEENEN, 27 April. De bevelhebber van do vloot maakt bekend: „De onderzeeër 5, commandant Georg ridder van Trapp, heelt don Franschon pant-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2