Niets geheimzinnigs. i kentelijkbeid kennis nam van de door de Regeering zelf reede genomen maatregelen, om in dit nadeel zooveel mogelijk te voorzien, maar dat die maatre gelen slechts voor een 'klein deel effect kuuuen' hebben. De voorkeur zou worden gegeven aan ver booging van het geldelijk inkomen. /.UiDSGltARWOLDE. l>en 22sk-u April a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dal aan G. Hoffmuns te Zuidscharwoude, de militaire Willemsorde bij Koninklijk besluit werd uitgereikt, daar hij zich had onderscheiden, bij de vermeestering van den kampong Lamgkasek mei do daarin gelegen ben- ting op 28 September 187-1 en bij gedane veldtochten in clat jaar. Hel buste-portret van (Ten hoer Iioffmaiu» bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. ZUTDSGHAUWOIDE. De Coöperatieve Veibrulksverecnigiug „Vooruit' te Zuidscharwoude besloot, het laagst bezoldigde gohuwde personeel, dat f 13 per week verdient, een duurle- toeslag van f 1 per week te geven. SPANBROEK. Bli.;l«ens ingekomen bericht, zal de Generale Re petitie van den Wcslftfesohen Turnbond, alhier wor den gehouden, op Hemelvaartsdag a.s. De heer Gerbr. de Jong stond zijn laïid hiervoor welwillend af. Er znllen 11 vereeniglngen deelnemen. De wedstrijden die. daaraan verbonden'zullen zijn, wordün opgeluisterd door muziek van de KleineKapel van No-ordschivrwaude. DE OPGEBRACHTE TRAWLERS, ilei prijzenhof in Hamburg heeft Zaterdagavond hel proces om schadevergoeding behandeld door de reede- rijen van de Nederlandsche .stoomschepen Sidnev Albe t (van de Sloomvisseherij Maatschappij Sidney Albert te lJmuiden), Heter Jan (van de naaml. venn. Halve Maan te lJmuiden) en Hasekamp (van de Maa'schappij „Visch Jan" en Hasekamp te lJmuiden) ingesteld. Deze stoomtreilera waren, verdacht,contrabande te ver voeren, naar Hamburg opgebracht en verder vrij gelaten toen déze verdenking ongegrond bleek. Een Hamburgsch advocaat is namens de reedcrijen opgetreden en heef een schadeloosstelling geëischt van verscheidene duizend gulden voor elk geval. De rechtbank zal 1 Mei a.s. uilspraak do-n fTl „N.R.Ct" Naar aanleiding van een bericht als zou ite oo.zaak van het aanhouden te vindon zijn in he! feit dat de monsterrol niet in orde was, schrijft onze correspondent te lJmuiden: Het niet-in-orde-zijn Van de monsterrol moet beslist worden tegengesproken, daar zulks onmogelijk is, omda' alle schepen op order van den mili'airen commandatn te lJmuiden. een in drie talen, Ncderlandsch. Dui'seh en Engelsch, opgestelde lijst met de namen en natio nalPeit der opvarenden voor het vertrek door voornoem den commandant moeten laten af'eek enen om dit pan gezagvoerders .van vreemde oorlogsschepen als officieel- stuk te kunnen overleggen*. PENSIOEN. Den heer B. Sieswerda, gewezen Hoofd der schoo te Nieuwe Niedorp, is een pens-'oen Van f 1000 verleend. BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 12 tot 17 April werd aan de veiling aangevoerd 600 roode kool, 3850 witte kool, 56 baal uien. 35 baal wortelen. 31 baal en 1000 bieten. DE HAAGSCHE AGENT-OPVOEDER. Uit de residentie-zendt H. v. R.S. aan het Habl. een beschrijving 'van hetgeen hij dezer dagen in 't Haagsche Bosch waarnam, als leerrijke-episode tus-, schen een paar anemonen-plukkende bengeitjes en eenwijzen Haagschen diender. Twee 'kleine straattypetjes zijn, het spelen moe de, begonnen met bloemen 'plukken. Het mag niet, dat weten ze heel-goed, allo Haag- sche kinderen weten het. Maar juist daarom -is 't zoo verleidelijk. 1 Duizenden witte sterretjes schitteren op het kus- senzachte bruine bladerenkleed en de kleine verme iende handjes grijpen meedoogenloos de 'slanke sten gels beet en plukken de grootste en mooiste ane monen ruw af. 1 „A's der teen agent komt, ben je der bij! waarschuwt do kleinste van de-twee, ofschoon hij ijverig meeplukt. „Dacht je dat ik voor oen diender bang ben? lacht de. andere uitdagend. „Ondeugende kwajongen, wil je dat wel eens gauw laten?" klinkt-op eens de barsche stem van een man van de wet, die van uit een zijpaadje on gezien is genaderd. „Als jullie •'er nog een durven aanraken, neem ik jullie mee naar 't bureau!" De kinderen hebben verschrikt, de bloemen laten vallen, maar de bedreiging heeft ze toch niet erg bang gemaakt. Als ze straks de kans 'schoon 'zien, gaan ze op een ander plekje weer anemonen ver nielen en plukken, omdat 't niet mag, dat zie je ne aan! Maar op eéns "blijft -de agent stokstijf naast ze staan. Er komt een hofrijluig aan. Eenige ruiters maken front, een paar dames slappen van haar fiets af. eenige heeren groeten eerbiedig, - want langzaam rijdt het rijtuig van de Koningin-Moeder voorbij. „Ziezoo," zegt de agent voldaan, „die heeft t nou net eens gezien en die rijdt nou naar het Hni8 ten Bosch, en zal een boekje van jullie opendoen bij de Koningin. Nou bennen jullie der bij. nou zulle11 jullie eens wat beleven. Ik zou niet graag in jullie plaat.-, zijn, hoor!" „Benne al die anemonen dan vat» de Koningin? vraagt 'tt oudste jongetje'verschrikt. „Natuurlijk, van wie dacht j ij dan dat ze wa ren??" Nu is 't kind angstig geworden. Zijn lippen trillen en verlegen kijkt hij voor zich neer. Het brutale bloemenschemiertje is een schuchter jongetje ge worden. Het hofrijtuig, dat al lang voorbij is, staart hij met hang ontzag na. alsof hij voelt dat met el- ken wiele-draai het bericht van zijn misdrijf dich ter bij de Koningin komt.. Dan, zijn broertje bij de hand nemend holt hij zoo vlug zijn kleine beenen maar voort willen 't. hosch uit, telkens angstig omkijkend of hem nog geen es tafette achterna komt «met zijn vonnis. Die plukt vooreerst geen bosch-bloemnjes meer, denkt de agent. MOND- ÉN KLAUWZEER. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is ingediend een tweetal ontworpen, strek kende tot verhooging van het-Xe Hoofdstuk van de Stüalsbegrooting voor 1914 en voor 1915 (Kosten van de maatregelen ter estrijding van liet mond- - en klauwzeer en regeling wachtgelden). Bij het ont werp, betrekking hebbende op 1914, wordt medege deeld, dat de' f 250.000 voor dit doel toegestaan, waar schijnlijk toereikend zouden zijn geweest, ware -'t niet dat de aan het einde van het vorig jaar -uitge broken mond- en klauwzeer-epidcmic zeer omvang rijke bestrijdingsmaatregelen had teoodig gemaakt. Het totaal bedrag is nog niet met nauwkeurigheid bekend. Voor zooveel tot dusver bekend is gewor den, bedragen de uitgaven in totaal ruim f777.000. voor bet ervergroote deel ten koste gelegd aan de beteugeling van het mond- en klauwzeer. Voor de bestrijding van andere -veeziekten is uitgegeven f 66.725 (voor mond- en klauwzeer dus }f 710.275). In dit laatste bedrag is begrepen f 500.000, aan de eigenaren der onteigende dieren als schadeloosstel lingen uitgekeerd, terwijl f 210.275 werd besteed tot betaling van slle andere uitgaven (ontsmetting, ver branding, begraven van dieren en voorwerpen, be waking, toezicht enz.). Tegenover deze f 500.000 staat echter-een niet on beduidend bedrag aan ontvangsten (verkoop van voor .consumptie geschikt vleesch en huiden), nl. f 172.212. Er dreigt dus een tekort te ontstaan van f 527.000. Daar nog niet alle -uitgaven bekend zijn, wordt voorgesteld den post met f 550.000 te verhoo- gen. De Minister stelt zich voor over het verloop der mond- en klauwzeer-epidemie een afzonderlijk rap port aan de Sla Ion-Generaal over te leggen. Bij het tweede ontwerp wordt medegedeeld, dat tot dusver ten laste van artikel -'45 is beschikt over zonder dal dit door de moeder was opgemerkt, en zou f 248.ÜO0, op 1 2000 na besteed aan de bestrijding zeer zeker zijn verdronken, indien de heer II.. die juist van mond- en klauwzeer. Tot op dit oogenblik is per rijwiel kwam aanrijden, hel niet op eenigen afstand daarvoor uitgegeven f 1.246.000 (aan schadeloosstel- reeds had gezien. Hij sprong do kleine direct na en iiiigen f 1.007.000) Met het Departement van Oorlog is overeenge komen, dat voor de proviaudeering van het leger een groot gedeelte van hot vleesch -zal worden betrok ken van iu beslag genomen vee, gezond, doch als verdacht van muud- en klauwzeer te zullen krijgen geslacht. liet vJeesoh niet voor het leger noodig, wordt pu bliek verkocht. Aan bet Departement van Oorlog werd geleverd voor f 264.1518. De totale opbrengst bedraagt f 502.187. Daar de ziekte nog niet bedwon gen is, wordt voorgesteld hot artikel te verhoogen niet f 1.500.000. Gerekend is op belangrijke -vergoe dingen voor bedrijfsschade iu 1915. MEIJWE NiEUORl'. Vergadering van de vereenigiiug Onderlinge Hulp bij Ziekte te Nieuwe Niedorp in „Prins Mauriis" aldaar, óp Dinsdagavond 20 April. Voorzitter de heer A. Visser, die opent en een 25-tal leden verwelkomt. Bij ontstentenis van dun secietu.is, den neer J.,.Hovenier, leest voorzitter de notulen. Goedge- Keurd. Do secretaris, die ziek is, heeft bericht gedaan, geen jaarverslag te hebben kunnen indienen. De commissie, belast met het nazien der rekening van den penningmeester, den heer F. C. R. Koe.emeij, beslaande uit de heeren D. Kuilman, D. Schenk en A. Bakker, doet bij monde van den hoer Kuilman rap port, dal alles in orde is bevonden en word. de rekening onder dank goedgekeurd. Ontvangst I 3272.51V». ui.gaai f 552.97, batig saldo f 2719.54>/a. Tol 'l nazien dei" volgende jaarrekening worden be noemd de heèren D. - Kuilman, D. Schenk en (in de plaats van den heer A. Bakker, die periodiek ai.redend en niet herkiesbaar was) J. Sp.enkeling. De af;redende bestuursleden, de heeren A. Visser. P. Groot en P. \Y ai boor, worden allen herbenoemd. In de plaats van den heer F. C. R. Koc.einey, die- wegens drukke bezigheden bedankte, werd als bestuu; lid gekozen de heer A. Prins. De secretaris, de heer J. Hovenier, had hedenavond schriftelijk zijn ontslag ingediend wegens andere bezig heden en in diens plaats werd als bestuurslid ge kozen de heer D. Schenk. Tot afgevaardigde na.r de al gemeen e vergadering van den Bond op 12 Mei te Alkmaar te houden, word. de heer A. Visser benoemd. Tot plaatsvervanger de heer D. Kuilman. Daarna word. de beschryvingsbrioi voor de aigemoene vergudezing behandeld en d.n afge vaardigde vrij mandaat gegeven. By de rondvraag wo.nl besproken om uitkcering per ziektedag in te yoeren. Zal in verband me. cven- .ueele reglementswijziging met algemeen goedvinden door he; bestuur nader ter hand genomen worden. Op voorstel van den heer Barlen zullen een paar prcpaganda-avonden worden georganiseerd in den ko menden herfst/ om in de buitenwijken meer leden te krijgen. De eene avond zal ie Langereis, de andere te Moerbeek zijn. Hierna sluiting. W AARD EN GROET. Vergadering van de afd. Waard en Groet der Holl. Mij van Landbouw, gehouden in Prins Maurits te Nieuwe Niedorp, op Dinsdagavond 20 April. Voorzitter de heer K. Breebaarl Jz. van Winkel, die een 10-tal leden welkom heel en de vergadering opent, waarna de heer C. DrenLh, secretaris, de notulen leest, die a\'orden goedgekeurd. Eenige mededeelingen en ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Volgt verslag Kringvergadering, uitgebracht do^r den voorzitter, waaruit we o.m. vernemen, dat de heer P, Kaan Dz. benoemd is als lid van het Hoofdbestuur van do Holl. Maats oh. v. Landbouw. Daarna verslag over de gehouden cursussen, uitgebracht door den secretaris. Te Winkel is landbouw- en veecursus gehouden, te Moerbeek alleen landbouwcmsus. Een en ander onder goedkeuring en dank aanvaard. De rekening en verantwoording door den penning meester, den heer J. v, d. Slok te Nieuwe Niedorp, wordt hij ontstentenis van dezen gedaan door den heer D. v. d. Slok aldaar. Als commissie van: onderzoek waren opgetreden dc heeren W. G. Visser en P. Haringhuizen, Ecrslgc noemde rapporteerde, dat alles in orde was bevonden en de commissie lol goedkeuring adviseerde, wolk advies door de vergadering werd overgenomen onder dank. De rekening sloot met een batig saldo van f 91.12. Het verslag over den coöperatieven aankoop vee voeder en hulpmeststoffen, enz., uitgebracht door den heer P. Haringhuizen, meldde, dat door den oorlogs- oestand de afname niet groot was geweest. Daar de secretaris, de heer Drenth ontslag heeft ge vraagd wegens .zijn aanslaand vertrek naar Koeken- gen (Utr.), volgt verkiezing van ten bestuurslid. Na eenige stemmingen wordl als zoodanig benoemd de heer P. Haringhuizen, die dit aanneemt. Bij de nu volgende rondvraag, wijdt voorzitter eenige woorden van groote waardeering aan d n scheidenden e retaris, waarna met een hartelijk woord sluiting 1'vMmouwm iSHou) onderwijs. Begin Mei zullen weer erschillende nieuwe cursus- en van landbouwhuishoudondcrwijs worden begonnen. Te Hoorn een vijf-jarige cursus, voor meisjes van 12 a 13 jaar, de eerste 2 jaar 2 dagen per week en de laatste 3 jaar een dag per week. 14 Leerlingen ga ren zich aan. de toelating van hoogstens een paai* leer lingen is nog mogelijk. Aangezien te Hoorn een twee-jarigen cursus voor meis jes boven den leeftijd van 10 jaar (iedere week 5 uu: les) eindigt, bestaat de gelegenheid om ook een zelfden nieuwen cursus tc openen, wanneer er voldoende be langstelling bestaat voor de deelname. 5 Leerlingen ga ven zich aan, dat aantal zal evenwel moeten worden uit gebreid tol 12 a 14, alvorens tot oprichting wordt over gegaan. Te Berkhout zijn plannen in bewerking voor de oprich ting van een of twee cursussen cn ten laatste zal wor den overgegaan tot oprichting van een derden vijfjari gen cursus, gelijk aan die te Hoorn, aan de Huishoud en Industrieschool te Alkmaar, waarvoor zich 7 leer lingen aangaven. Dit aantal is nog niet voldoende, meer dere deelname is gewenscht. Inlichtingen om rent dezen cursus worden iederen Vrijdagmiddag van 1—2 uur aan de Huishoudschool (thans gevestigd in he' Burger weeshuis) te Alkmaar gegeven door mejuffrouw A. Keulen, Leeranes van de Cursussen. Wanneer wij verder nagaan, dat aan de Huishoud school Ie Alkmaar 2 vijfjarige cursussen worden voort gezet, een vierjarigen cursus te Beemsler wordt ge geven en verder te Schagen, Barsingerhorn, Andijk en Oostwoud tweejarige cursussen worden gegeven, dam blijkt voldoende, dat het landbouwhuishoudondcrwijs steeds toeneemt en vertrouwd mag worden op steeds meerdere belangstelling van de bevolking van. het plat teland. Aangiften jot deelname kunnen worden gericht tot den Secretaris voor het Landbouwhuishoudonderwijs. den heer G. Nobel Ie Lutjewinkel, die gaarne meerdere inlichtingen verstrekt. DE KATWIJK. De afschriften van de hier te lande opgemaakte rap porten in zake de Katwijk, zijn heden naar den Ne derlands chen gezant te Berlijn verzonden, om aan de Duilsche regeering te worden overhandigd. EEN ZENDING VAN DR. NOLENS. Aan eenige kalholieke bladen wordt uit Venlo gemeld, dat dr. Nolens namens de Nederlandsche Regeering met een zending naar Rome is belast. Dit zou in ver band staan met een herstel der Nederlandsche ver tegenwoordiging bij den H. Stoel. Op onze navraag te 's-Gravenhagc wensehte men geen inlichtingen omtrent de missie van dr. Nolens te geven. Hdbld. IA ÏERIN'GERWAARD. Maandagmiddag waren twee kinderen van den heer D. D. aan den Walingsweg voor het ouderlijk huis aan het spelen. Een der twee (4 jaar oud) geraakte te water, mocht het genoegen smaken den drenkeling aan de verschrikte moeder terug te geven. VERZOEK OM EXTRA VERLOF. Namens De Hanze, Bond van Roomsch-Katholieke Vereenigingen van den Hatndeldryvenden en fndus- trieelcn Middenstand, in hel Bisdom Haarlem, tellen de 67 afdeelingen met ruim 5500 leden, is tot den mi- nister van oorlog het verroek gericht, aan de onder do wapenen zijnde militairen, benoorende tot den han- deldrijvcndcn en jmdu bieel n middens'and ge'urcnde hel voorjaar een met dc belangen van hun vak over eenkomend aantal werkdagen extra verlof te willen verlcenen. Tot ondersteuning van dit verzoek wodt aangevoerd dat een groot aantal middenstandsbod rijven, waarvan do hoofden onder de wapenen zijn, bijna' of in het ge heel geen winst meer opleveren; dat voor oen groot aantal van die bedrijven' hot voorjaar de drukste tüd is; dal wanneer de onder de wapenen zijnde hoofden van de bedoelde bedrijven niet in de gelegenheid zou den Worden gesteld gedurende ©enigen tijd hun. b"d**ii- ven te leiden, vermoedelijk menige zaak geheel en al zou verloopen. Ingezonden Stukken. Wieringwrwaard, 20 April 1915, Geach'e Redao'ic, Naar aanleiding van het stukje van den heer Haze- loor> in.uw nummer van heden, wil ik hierbij even mode dealen, dat ik met den inhoud daarvan geheel aacoord ga. Zooals de hrer H. roe os te kennen geMt, was zün s'em lang niet forsch en bovendien had voorzi'ter f-te lijk de vergadering reeds gesloten, zoodat ik n:e' h d verwacht dal er nog meer zpu komen. Mijnheer H was (oen reeds w?er aan het woo"d, voor en aleer dit door mij werd bemerkt. Met alle achting, Uw Verslaggever. Tweede Kamer. Den Hang, 20 April. Het Parlement is de vermoedelijk laatste fractie der zitting 1914-15 heden aangevangen. Hoe lang deze duren zal is moeilijk met eenigen grond van zekerheid te voorspellen. Sommigen profeteeren: 4 weken op z'n minst, denkend aan het debat dat zich over het buitengewoon crediet-voor Oorlog zal ont spinnen. Anderen houden vol, dat de Kamer zich sneller door de haar yog restende agenda (waar o.a. ook het ontwerp-Aalberse tegen de oneerlijke concurrentie op prijkt) zal weten heen te slaan. Heden, Dinsdag, zijn de Algetmeone Beschouwingen over hei wetsontwerp betreffende verzekering van schepelingen en hunne nagelaten betrekkingen te gen ge'delijke gevolgen van ongevallen, hun op zee overkomen, zoover gevorderd, dat morgeni^ntend minister Posthuma zijn antwoord kan beginnen. Bij zonder moeilijk is de taak der verdediging van de Oorlogs-zeeongevallonweft Z.Exo. -niet gemaakt. De heeren Van Twist en De Visser wezen er op, hoe tal van visschers niet de helft der premie voor de verzekering (waar 'de Staat de andere helft voor zijn rekening neemt) kunnen betalen. Dr. Da Visser wees riiet zonder grond op het zeker in deze tijden zoo wisselvallige der haringvisscherij. Blijkt de Re geering-hier niet een stapje verder te willen gaan, dan komt er een amendement, voorstellend dat de Staat voor de haringvisschers 'nietmaar der premie zal betalen. De loonen zijn hier geheel af hankelijk van de besomming; eenige stabiliteit „vastigheid" mist men bij dit bedrijf. Dr. Do Visser noemt de bepaling van het betalen van de helft der verzekerings-premies voor tal van klei nere visschers eenvoudig onuitvoerbaar. 'Velen van hen moesten ra 'deze tijden steun zoeken bij het K. N. Comité!....' De heer Spiekman pleitte gelijk voor de hand ligt voor aansluiting 'van -de verzekering in dit bedrijf bij de Ongevallenwot, erbij voegend dat niet het belang der zeelieden, maar van „dc vaart" den doorslag heeft gegeven bij de overhaaste voorberei ding van dit ontwerp. Hij verdedigde alvast 't denk beeld van zijn amendement, namelijk: om 'de ver zekering uit te strekken tot de ouders en schoon ouders van door zeeramp verongelukten, waar deze laatsten kostwinner waren. Er bestaat geen aanne melijke reden, waarom de 'Regeering zich niet met dit sympathieke denkbeeld zou vereenigen. En ook is o.i. alles te zeggen voor den wensch van den hr. Spiekman om aan het ontwerp terugwerkende kracht te verleenen voor de zee-ongevallen, sedert het be gin van den oorlog voorgekomen. Prof. Visser van IJzendoorn maakte .enkele zuivcr- juridische opmerkingen, die wij in de rede van minister Posthuma weer zullen ontmoeten. 'En de opvolger van den heer Van Hoogstraten als „reus der Kamer", in den physieken zin van bet begrip, las eenige zinsneden van papier op, zóó zacht, dat wij ook wat dezen afgevaardigde \oJLceft 'tt was zijn „maidenspeech"! Sinds zijn-komst in Sep tember '13 veerde de heer Boissevain nog niet het woord in de openbare zitting, de rede-Posthuma "hebben te verbeiden. Natuurlijk ontkent niemand in de Kamer liet ur gente van dit ontwerp. De heer Tydeman had 'bet eerst Donderdag in behandeling willen nemen, met het oog op de wijzigingen, ep laatstelijk in aange bracht. Maar de voorzitter wees op de mogelijkheid, fat in deze tijden elke dag, 'elk uur, een nieuwe, zeeramp brengt. En de overgroote meerderheid des Pariements bleek die opvatting te deelen. Over'wat men de „levensmiddelen-circulaire" van minister Posthuma zou kunnen noemen, is een af zonderlijk debat komende. De heex Troelstra stelde bij den aanvang der zitting de noodzakelijkheid in het licht, dat de Kamer deze zaak onverwijld be- handele. En toen kwam de heer Schaper ^eensklaps met het verzoek om erover te mogen interpelleeren. Wat aanstonds werd toegestaan. Sommigen, spra ken hier van „mise-en scène", van iets als „af spraakje". inhoever zij 't aan het'rechte eind heb ben kan ik niet booordeelen. Mr. ANTONIO. Staatsloterij. 3de KLASSE. 2de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 5000: 2662. f 2000- 3674. f 1000: 9423. f 200: 579. f 100: 9577 11728 12568-12893 15877 17678. Prijzen-van f 45. 49 2428 5085 7836 -'10701 13185 16057 18076 37 441 106 850 741 321 81 885 88 469 115 929 818 237 89 890 118 491 164 953 821 267 110 901 133 510 243 8012 827 487 314 981 194 533 272 16 854 489 392 19014 195 571 448 64 878 568 408 38 305 673 451 99 980 595 433 130 370 697 497 232 991 626 500 146 373 713 511 262 '11031 637 692 182 429 727 529 265 157 789 703 191 472 751 570 291 197 847 799 207 479 850 626 318 231 951 800 281 495 865 689 455 255 957 832 336 550 3012 700 607 287 963 862 386 571 42 706 .770 335 965 908 417 573 97 772 783 343 14012 909 427 587 121 804 833 1 350 20 17010 437 588 203 830 843 418 117 77 468 61 i 2-12 851 8G5 447 128 194 521 615 243 891 886 454 133 240 530 687 254 915 896 463 155 315 536 731 289 948 943 523 179 378 541 749 384 6017 984 636 225 45ö 544 774 405 37 9063 566 260 524 574 871 426 110 73 595 361 538 612 9G6 460 116 85 656 374 618 747 970 533 128 99 075 417 628 818 972 619 149 122 731 420 652 819 978 648 164 232 757 437 685 923 1026 813 173 265 803 501 711 043 115 831 212 302 842 510 718 971 167 871 255 343 845 598 780 20031 174 877 388 349 950 649 793 32 190 886 412 372 970 655 820 55 210 939 447 390 982 794 849 188 245 966 486 502 986 801 820 144 292 973 512 526 12004 873 849 241 293 986 535 607 06 912 971 268 305 987 540 620 43 15015 925 366 472 989 560 664 51 23 18001 386 512 4011 613 776 58 81 7 ■111 533 102 624 836 70 148 38 419 557 116 654 838 254 158 45 461 577 118 839 936 305 217 60 472 648 257 929 10010 308 235 115 475 649 332 7077 22 311 369 139 478 755 348 165 40 335 418 167 493 948 368 249 67 410 421 177 554 2039 396 250 198 492 436 214 561 53 535 253 225 509 492 262 608 68 554 257 305 564 533 273 709 113 581 330 377 568 614 286 738 21b 674 358 383 619 626 360 789 218 678 360 452 755 720 384 905 283 693 362 457 904 910 399 918 243 775 412 481' 921 950' 961 671 257 798 602 534 979 711 309 826 624 550 972 16002 713 331 888 657 573 13032 15 761 376 976 687 624 42 17 864 390 988 804 643 153 39 3e klasse, le trekking: 15665 moet zijn 15865. Reclames. Vele vrouwen hebben 'het verkeerde idee, dat elke pijn ter hoogte van de'heupen of in het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waar mede vrouwen in het bijzonder aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voorko men, dikwijls is het onnoodig.-Nierzwakte, bij vrou wen zoowel als bij mannen, veroorzaakt rugpijn, scherpe steken -bij bukken -of opstaan, terneerdrukj kende pijnen, aanvallen van moedeloosheid, zenuw achtigheid, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, en zwelling der enkels of ledematen. 1 Het leven der vrouw maakt haar tot een gemak kelijk slachtoffer van nieraandoeningen. -Eet dik wijls iu gebukte houding moeten werken, de vor ming, de geboorte van kinderen en de inspannende taak van deze te moeten opvoeden, het keerender jaren, het leven binnenshuis, koude, koorts, 'ver stopping, enz. zijn dikwijls de oorzaak van verzwak king der nieren. 1 Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieron'Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizen den vrouwen gebracht 'hebben. -Het is uw plicht, zoowel voor uzelf als voor uw huisgezin, om de eer ste verschijnselen niet te verwaarloozen. Wacht niet, totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot waterzucht, suikerziekte, nierontsteking, nier steen. r Te Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Hot Witte Kruis", Molenstraat 0 14. Toe. zending geschiodt franco na ont vangst van po-twissel a fl.75voor één, of f 10.voor zes doozen. Eisoht de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Verschillende Oorlogsberichten. BOMMENAANVAL OP BELFORT. Dit Genève wordt aan den „Berl. Lokal Anzoiger" bericht, dat Duitsche vliegers te Belfort twee lood sen met Engelsche vliegtuigen en zes kruitmagazij nen \erwoest hebben. Verder wordt aan den'„Lok.-Anz." bericht, dat in de loodsen Engelsche monoplans en biplans waren opgeborgen, wier bestuurders niet in de loodsen aau- Kvozig waren. De ontploffing der kruitmagazijnen heeft groote schade aangericht. Er is daaromtrent een uitvoerig rapport naar Parijs gezonden. I)e correspondent brengt Jof aan de stoutmoedig heid en de zekerheid vair oriënteering der Duilsche vliegers, die de bommen uit geringe hoogte neer wierpen. BOMMEN GEWORPEN. üit Mullheim, (Baden), 20 April. Hedenochtend te !0 uur wierp een laag bij den grond vliegende vijandelijke aviateur vijf bommen op het stadje Kandern waar geen garnizoen ligt. Een dezer bom- nrti ontpioile op het veld, de vier andere vielen op eer. school. De meeste kinderen vluchtten der. kel der in. Een 1 ind werd gedood,-een ander zwaar ge wond, terwijl verscheiden andere kinderen licht ge- kweM werden. Ook op Lbrrsch werden door een vlieger zes bom men geworpen, die bij het station uiteensprongen. kind werd gedood, een jonge man werd een arm af geslagen en drié andere personen werden meer of minder waa«* gewond. KNOEIERIJ BIJ LEGERLEVERANTIES. De .,Temps"-eonespondenl le Marseiile meldt, dat inzake de reeds vermelde knoeierijen op groo-te schaal bij leveranties aan het leger, en waarbij1 handelaren en civiele en militaire ambtenaren betrokken zij'n, thans weer twee militairen zijn gearresteerd, Tevens is een groot-handelaar te Marseiile in hechtenis genomen, die geknoeid heeft met de levering van zeildoek voor ten ten. 1 1 Reeds moet gebleken zijn, dat 'de benadeeling van den staat, welke in de millioenen. loopt, mogelijk werd doordat niet-geleverde leveranties als ontvangen werden geboekt; ook werden dezelfde leveranties eenige malen geboekt. OPWINDING IN OOSTENRIJK. Uit Londen, 20 April. De Daily Telegr. verneemt uit Kopenhagen, dat telegrammen uit -Weenen mel ding maken van groote opwinding tengevolge van be richten uit-Trentino, dat een oorlog met Itnliö aan staande is, 'en van bet bericht d it de Italiaanscho ambassade zich voor vertrek gereed 'maakt. EEN TRAWLER GETORPEDEERD. Uit LONDEN. 20 April. De admiraliteit meldt, dat een Duitsche duikboot den trawler „Vanilla" in den grond heeft geboord en den trawler „Fermo" heeft ver jaagd, toen aeze trachtte hulp te brengen aan do be manning van het vernielde schip, die thans geheel is omgekomen. Dat dooden van visscherslicden met geen militair doel verdient de aandacht. Dit is de tweede moord van d~zen aard binnen een week en van deze gebeurtenissen wordt zorgvuldig acte genomen. Een later bericht luidt Een Duitsche onderzeeër maakte vier uren lang jacht op den trawler „Fermo". De kapitein van de „Fermo" te Grimsby geïnterviewd, deelde mede dat hij Zondag middag langzaam opsloomde met neergelaten want, toen de periscoop van de duikboot verscheen tusschen de

Schager Courant | 1915 | | pagina 2