Schap Courant. Zaterdag 1 MEI 1915. 58ste Jaargang No. 5583. DERDE BLAD. Bekendmakingen. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt, naar aanleiding van artikel 41 der Gemeentewet, ter open bare kennis, dat door hem ©ene Vergadering van d<« Raad dier gemeente is belegd tegen Dinsdag den 4 Mei 1915, des voormiddags te 10 uur, in de daarvoor be stemde zaal van het Raadhuis aldaar. Schagen, den 28 April 1915. De Burgemeester voornoemd I j. 'P. W. VAN DOORN.- DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat op 28 April 1915 hij hen is ingekomen een verzoekschrift van Dirk Boekei. van beroep arbeider, wonende te Schagen, om verioi voor den verkoop van alcohol hou denden 'drank, an deren dan sterken drank, in de navolgende lokaliteit het bencden-voorlokaal van 't perceel, kadastraal bekend Gemeente Schagen, Sectie C, No. 660, plaatselijk ge merkt C, no. 67, en gelegen aan de Hoep aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Schagen, den 29 April 1915. Burgemeester en "Wethouders voornoemd: J. p. W. van doorn. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. vordering van wol. 1 De Burgemeester aer Gemeente "Schagen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat alle wol van den eersl- I volgenden scheer, afkomstig van de schapen in deze deze gemeente, wordt geacht ten behoeve van hel legei to zijn gevorderd, en the wol derhalve niet mag" worden verhandeld. I Het scheren van schapen moet op den gewonen lijd geschieden en uiterlijk 15 Juni e.k. zijn afgeioopen De wol behoort in goede condilie, dioog en zónder vuil op qpder aan te geven plaats en tijdstip te worden afgeleverd. De Burgemeester voornoemd, j .p. w. van Doorn. Binnenlandsch Nieuws. raad van winkel. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagnamicklag. tegenwoordig alle ledou. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering, waarna de notulen dei- vorige verga dering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het overzicht dei' exploi tatie van de gasfabriek, zooals dat door een accountant door bemiddeling van het adviesbureau der Ned. Ver. van Gemeenteambtenaren is opgemaakt, bij hem is inge komen, doch nog niet voldoende doorgewerkt is, om in deze vergadering reeds cijfers te noemen, cül zat moeten wachten tot de volgende vergadering. De uil komst zal echler, voor zoover nu reeds te zeggen, niet gunstig zijn voor de gemeente. Do heer Breebaart vraagt of dit een gevolg is van te late prijsverhooging, of dat het iels is van blijL "Vvenden aard. i De voorzitter deelt mede, dat als reden wordt opge- i geven de hooge steenkoolprijzen en te weinig gebruik. Voor de hoornen in de Wecr-en, van wed. Spaans lot wed. Kooijman is het hoogste bod geweest f 33. Dit komt Burg. en Weth. te laag voor, "en met hel i oog op het gevorderd seizoen, stelten zij voor dit jaar de .hoornen te laten staan. Wordt goedgevonden. De heer Spaans vraagt of de kuilen dan zulten worden aangestampt. De v-oorzitter zegt voorziening Jee. Aan de losplaats aan de Molenkade is een lantaarn j geplaatst, en wel juist voor of op- den dag dat {1© Raad I in zijn vorige vergadering besloot, daar geen lantaarn to zetten, en die plaatsing dus niet bekend was. Nu die lantaarn er eenmaal staat, zal afgewacht wor den in hoeverre die daar zal blij ken hinderlijk voor het verkeer te zijn. I Ingekomen stukken Een mededeeling van Ged. Staten houdende goedkeu ring van het besluit tot verkoop van grond. Een mededeeling van den neer L. B. van Albada, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de school te Winkel aanneemt. Een procesverbaal van kasopneming van 26 Maart i JJL waaruit blijkt, dat op dat oogenblik over den dienst i 1914 en 1915 was ontvangen f 43213.561/g, uitgegeven- f 42801.14Vs, zoodat in kas behoorde te zijn f 412.42. Overeenkomende met de vertoonde gelden, terwijl boe- ken en bescheiden van den ontvanger ia orde zijn bevonden. Alles voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer J. Kamp Sr., om etsi "rioolbuis door den straatweg te mogen leggen, of een buis naar den zinkput in die straat. De voorzitter deelt mede, dat de beslissing hierop behoort bij Burg. en Weth. en door hem op een gelijk verzoek reeds afwijzend is beschikt. Voor zoo ver bekend, is alleen vergunning verleend voor riolee- ring door den weg, als er geen mogelijkheid bestond het water te brengen achter liet perceel en die moge lijkheid bestaat hier wel, dat dc inrichting van do wo ning zich daar niet voor leent, is niet de schuld van dc gemeente. Op de verontreiniging van de voorsloot. waarvoor de zorg eveneens rust op Burg. en Weih.. dient eveneens te worden gelet. Waar hier een uitweg op eigen terrein te vinden is, meenden Buig. en Weth. geen toestemming te kunjncn verleenen. Voor kennis geving aangenomen. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur over 1914, aanwijzende in ontvangst f 6863.98i/g, in "Uitgaaf f 6739.69, ba lig saldo f 124.29»/». Aangehou den. Door G. Leijen Jzn. is bezwaar ingebracht legen bel in 'bezit nemen van grond, zijnde oen gedeelte berm van den Zout kaag weg, welke grond door hem word gebruikt, zonder in dat gebruik te zijn gestoord. Op voorstel van den vooratter worat overgegaan tot een besloten zitting. Na heropening der openbare vergadering, wordt aan de orde gesteld de regeling me' de gemeente r, usingcr- hom van het schoolgeld voor kinderen uit deze gemeente. """die een .der schoten in die gemeente bezoeken. De daar omtrent gewisselde brieven met Ged. Staten \Yorden voorgelezen. B. en W. zijn van oordeel, dat gezien de meening van den Commissaris der 'Koningin, aan dezo zarSIT een einde moet worden gemaakt. IIun bezwaar, dat die regeling zal worden toegepast op die kinderen, die niets hebbende maken met de opheffing van de school in den Groetpolder, blijft bestaan, doch om do wel daarbij betrokkenen niet to benaaeolen Btel- len B. en W. voor daar overheen to stappen en de overeenkomst aan to gaan, zooals die door den Raad van Barsingerborn is voorgesteld. Naar aanleiding van hetgeen daaromtrent in den Raad van Barsingerhoru is gesproken, geeft do heer Brecbaart to kennen, "dat hot Tiem verheugde, dat het door hem gesprokenen -in de vergadering van 26 Februari Jl. de aandacht van den-Raad vanBar- singerhorn -zoodanig heeft getrokken, dat dio nog blootlegging van zijn standpunt in de weinig aan gename schoolkwestie heeft gegeven. Spreker wil den lieer Kistemaker gaarne -open hartig mededeolon, dat hij geen geldelijk voordeel uit de gemeentekas van Barsingerborn ten-behoeve van die van Winkel wensebt genoten-te zien en dat de vragen door den heer Kistemaker te dien op zichte gesteld in verband inot hunne strekking ge deeltelijk door spreker met ja en anderdeels daar entegen met neon kunnen worden beantwoord. De eiscb echter van Barsingerborn, waarop de Raad van Winkel niet kon ingaan was de volgende: se dert jaar en dag gingen de kinderen van aar. de grenzen van Barsingerborn te Winkel wonende ou ders te Kolhorn en te Barsingerhoru ter school op dezelfde voorwaarden als de kinderen 'uit de ge meente Barsingerborn, welke welwillendheid zeer te prijzen valt, maar nu wenschtè Barsingorhorn met die goede, gewoonte te breken en eischt bij zijn in December jl. aan Winkel gericht schrijven, voor die kinderen f 15 schoolgeld voor de jaren 1914 en 1915, met andere woorden, vraagt Barsingerborn van Winkel betaling van f 15 per kind van die ou ders, wier kinderen niet betrokken waren bij de 'opheffing van de school in den "Groetpolder, en die reeds f 6 voor 1914 "beiGialden en dit reeds sedert jaren deden. Spreker betreurt het, 'dot de kinderen de dupe geworden zijn van het "besluit van 'den Raad van Barsingerborn, om niet te kunnen Voldoen aan het verzoek van den Raad van Winkel, om hangende de onderhandelingen, 'de kinderen niet van de schooi weg te -zenden. Waar nu echter deze 'zaak een ander stadium is ingetreden, door het nu gedane voorstel om, ter voorkoming dat de kinderen, die -wel betrokken zijn bij de opheffing van de school in den Groetpolder, nadeel zouöeD ondervinden, de 'regeling aan te gaan zooals door den Raad van Barsingerborn is voor gesteld, acht spreker het beter niet verder 'in te gaan op hetgeen in den Raad dier gemeente aan rijn adres is gesproken. Het voorstel 'van B. en "W., daarna in stemming gebracht, wordt aangenomen. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, wordt besloten t-en tijdelijke leening aan te gaan, -van ten hoogste f 1500.- Het kohier op den Hoofdelijkcn Omslag voor 1915, wordt, na in 'besloten zitting to zijn behan deld, vastgesteld op f 5016.96 -en bet kohier op de hondenbelasting voor 1915 op f 138. Rondvraag. De heer Spaans vraagt, of do straat te Lutjewinkèl wat voorzien kan worden. De voorzit ter deelt, medle, dat er 'dit jaar voor straatwerk niet veel geld! is, er moet 'echter wel "iets gedaan wor den en er zal eens worden-uitgezien naar-'n straat maker. De heer Spaans vestigt nog eens-de aandacht op het bosohje bij Van Dijk. Do voorzitter verwacht dat data- niet veel van te maken zal zijn, doch zal er zijn aandacht-aan sohenken.' De heer Spaans vraagt-wie onderhoudsplichtige is, van.de schoeiing in de ringsloot te Lutjewinkel, èLaij.gs de 'Molenkado. De 'voorzitter doelt mede, dat dit gedeeltelijk de-gemeente, gedeeltelijk de Oostër- poldër is, doch zal omtrent dat-gedeelte, dat noo- dig voorziening eischt, .een onderzoek doen instellen, wie daarvan de onderhoudsplichtige is. Hierna sluiting. 1 LOTERIJ WEL GEOORLOOFD! Het bestuur van de Herv. Christel, -lagere school te Assen heeft een groote verloting van een auto mobiel, rijwielen, enz. -'georganiseerd, 'aanbevolen !door dr. J. Th. de Visser en ds. J. J. van Noort. Dezen'zeggen in een begeleidend schrijven, dat zij, bekend met denmoeilijken strijd, dien de voorstan ders van hot christelijk onderwijs -'in het moderne Assen hebben te voeren, gaarne de pogingen steu nen, die zij in het werk stelten om-hun school staan de te houden. Zij zijn van oordeel, dat in de-geheel bijzondere -omstandigheden, waarin de broeders al daar verkeeren, het gebruik -Van het buitengewone middel der z.g. groote verloting gerechtvaardigd 'is. Hartelijk hopen zij, dat onder Gods zegen de-uitslag het werk zal kronen. N.-R. Gt. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd bij Kon.-besluit: tot heemraad van den polder Waard en Groet, die heer'G. Beers Cz., Scha gen; tot heemraad van den polder Waard Nieuw- land op Wieringen, de heer J. Bosker, -aldaar; tot heomraad van dén Anna Paulownapoldor, .de heer D. Rezelman'Gz., Anna Paulowna. DIEVEN AANGEHOUDEN. Door de recherche te 's-Gravenhage zijn aange houden de vermoedelijke daders van den onlangs te Scheveningen op het kantoor van-eenë reederij door middel van inbraak gepleegd-en diefstal van onge veer f 1300. Het zijn twee veld-artilleristen. Zij hebben bekend den 'diefstal gepleegd to hebben. Ruim f 1100 van den diefstal - afkomstig is terugge vonden op een verborgen plaats -in de Fr ederiks- kazerne. F.en der aangehoudenen was vroeger in een 'ma gazijn van gereedschappen te Scheveningen werk zaam. Tot de ontdfikking van de vermoedelijke da- dors moet hebben geleid het vinden van een mes, afkomstig uit bedoeld magazijn van gereedschappen en bij onderzoek moet gebleken zijn dat verschillen de gereedschappen uit mcerbedoeïd"magazijn Sn het bezit van den vrocgeren bediende alldaar zijn ge - vonden welke waarschijnlijk ook door diefstal of verduistering verkregen zijn. De twtjede aangenoudene is uit - Amsterdam af komstig. Er bestaat vermoeden dat men Sn de aangehou denen de hand gelegd heeft op de daders van meer dere diefstallen of pogingen daartoe in den laatste ii tijd te Scheveningen en to 's-Gravenhage gepleegd. DE POSTBODE VAN A\FREEST. Het Gerechtshof te-Arnhem dood eergisteren ud- spraak in do zaak van den postbode te Avoroest. dio de vorige week terecht stond wegens-valschheid in geschrifte. Beklaagde was bevriend geweest met een landhouwer te A vereest, doch later was vijand schap tusschen beiden ontstaan. 'Beklaagde 'heeft den landbouwer toen een schuldbekentenis van f 650 aangeboden, waarvan het bestaan door den landbou wer werd ontkend. Aan beklaagde was ten laste ge legd dat hij de handteokening van don landbouwer op dit stuk had vervalscht. Het Gerechtshof veroordeelde den beklaagde met bevestiging van het'vonnis der Zwolsoh© Rechtbank tot G maanden gevangenisstraf. De procureur-gene raal had een jaar geëischt. DOOR EEN TOEVAL. Woensdagnacht omstreeks '2 uur werden plotse ling drie snel op elkaar volgende 'geweerschoten gehoord-in den tuin van het magazijn van militaire kleeding en uitrusting "aan de Sarphatiestraat te Amsterdam. Onmiddellijk kwamen eenige-militairen uit de kazeifüe toesnellen, die den schildwacht op den gror.d iu den 'tuin zagen liggen. Van het ge weer, dat hij in zijn-handen had, was zoo goed als idets overgebleven; dit was bijna geheel versplin terd. Het bleek, dat dc Schildwacht op wacht plot seling door een zenuwtoeval overvallen -was en ge vallen. Het ge-weer was afgegaan, doch -zonder hem to treffen. De schildwacht is naar het hospitaal ge tracht. \lg. steuncomité. De grootste Instrumentale Muziek-uitvoorint, die ooit in Amsterdam gegeven werd, zal door welwil lende medewerking van ruim 60 Noordhollandsche vereeniglngon kunnen gehouden worden op Zondag 30 Mei c e.k., in het'Stadion. Het aantal werkende leden bedraagt ruim 1600! De netto-opbrengst is bestemd ten bate van het Alg. Steuncomité. bi kgebbkug Op de vergadering van Donderdagavond 11. van het Departement van "het Nut alhier, werd lot af gevaardigde naar de algemeen© vergadering be - noemd de heer B. Nieüwburg en tot diens plaats vervanger de heer W. Verkroost. Tot secretaris van hot departement wordt de heer v. d. Ploeg herbe noemd. in zake de verkiezing van den algemeenen secretaris der Maatschappij, valt-de keuze der aan wezige leden op den heer Bloemers-te Borcuk>, no. 1 van de voordracht. Voorts wordt besloten, dat het departement 'zich nog eens tot regenten van het Weeshuis te Zijpe zal wenden met het verzoek de keuken van hot ge bouw te mogen gebruiken voor een mogelijk op* te richten kookcursus vanwege de-Maatschappij. iioll. maatschappij van landbouw. \v oensdag heeft in het Aineriean Hotel te Amsterdam de Ho.landsche Maatschappij „Van Landbc w haar 94ste algemeen© vergadering gehouden. De voorzitter, dt lieer P. van Toreest, herinnerde er aan, dat dit de t-erste vergadering is na de groote wijziging in de maatschappij bpr. hoopte, dat na deze reorganisatie nieuw leven zal worden geblazen in deze oude maatschappij. Spr. erkent, dut liet den landbouwers in dezen ujd nie. slecht gaat, maar toch zijn het moeilijke tijden vow den landbouw. Hot speet spr., dat de minister van landbouw niet aanwezig kon zijn. Maar hij heette wel kom den directeur-generaal van den landbouw den hee. 1\ van Iioek en den inspecteur van den landbouw F. B. Löhnis. Vertegenwoordigd zijn 43 afdeelingen, die 433 stem men uitbrengen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om den heer L. Broekemu te Wageningen te benoemen tot lid van ver dicnsle, werd bij acclamatie aangenomen. Het voorste, van het hoofdbestuur om de afdeelingen Heerhugo- waard en Ursem, nu ingedeeld bij Kring II op hun verzoek te voegen bij Kring IU in Noord-Holland, werd goedgekeurd. De heer G. G. J. A van Genderen Stort kreeg vervolgens het woord tot het doen van mededeelingen omtrent de reorganisatie van het Centraal bureau uil het Nederl. Landbouw Comité. Na de pauze leidde het hoofdbestuurslid, do heer K. Cz. de Boer het ontwerp in: „Hel standpunt, waar van de Regeering uitgaat tegenover den landbouw, bij het iu beslag nemen van landbouwproducten of op hel invloed oefenen op de prijzen daarvan". Spr. begon met te zeggen, dat door de tegenwoordige tijdsomstandigheden de Regeering een zeer zware tauK up de schouders is .gelegd. Wie weet voor welk een laak de regeering in Augustus stond, zal op de regeermg nu niet en' nooit critiek oefenen. Spreker hoopte, dat men ten dien opzichte boven het politiek gemier en ge- wurm zon staan, waarin ons volk anders zoo sterk is. (Applaus.) De moeilijkste taak van de regeering kwam echter, toen het maatschappelijk raderwerk weer begon te werken. De regeering nam maatregelen, die geheel vielen buiten armenzorg. Onder de bemoeiingen van de regeering was het belangrijkste de voorziening in gebrek aan levensmiddelen. Behalve de import-artike len tarwe en rijst is men, wat levensmiddelen aangaat, op den landbouw aangewezen. Het aankoopen van tarwe en rijst was gemakkelijk. Moeilijker was, om de producten van onzen landbouw beschikbaar te stellen voor een groot deel van de bevolking, die docu- eei. oploopiug der marktprijzen niet of weinig van dezr producten kon koopen. Om dit ie bereiken, hoeft men twee middelen: n.1. aankoop van die producten, wat theoretisch het beste '■.es, en het stellen van maximum-prijzen en uitvoerver boden, om daardoor de marktprijzen naar beneden te drukken. Het laatste middel heeft dei. regeering gekozen. Dan worden ore chter riemen gesneden van hel leder van den landbouw. Op den landbouw wordt dan ue last gelegd, die bij toepassing van het andere middel, op de ge heel c bevolking zou drukken. Als noodmaatregel in deze buitengewone tijdsomstandigheden, behoort de landbou wcr te Jjeruslen, vooral als de regeeringsmaa tregelen. zocals thans, met beleid worden toegepast. Jammer is het, dat J>ij deze maatregelen niet aitijd de invloed van den landbouwer duidelijk is uitgekomen. De heer De Boei- besprak daarom de vraag, of na den vrede, misschien nog met al deze -maatregelen noodzakelijk zullen blijven. De quaestie van de prijzen z-d een niimmer op het programma van de actieve po JUUieke partij worden. Lr wo.dt veel over de marktprijzen geschreven dooi stuurlui, «lic aan den wal rijn. Men beschouwt daarbi. den landbouw als nationaal eigendom en vergeet, hoe zeer de landbouwers er zelf voor moeten werken. Iu het „Handelsblad schreef de heer De Jong over eco nomische vraagstukken; hij wees op de dure en hoogv marktprijzen, maar spr. wachtte nóg op de conclusie van den schrijver. In allerlei krantenberichten wordt dc landbouw als gemeenschappelijk goed beschouwd en <lc voortbrenger van don landbouw wordt geheel uitge schakeld. Een schrijver heeft zich verbaasd over een cx:r,i Staatsspoor-trein met groenten, die over de grenzen ging, maar het zou beter zijn, wanneer meer treinen over dc grenzen gingen, want onze bodem-culluur heef; ien onbegrensde expansie. Kcsumeerendc kwam de heer De Boer tot de conclusie dut ieder, die alles gevolgd heeft, wat over de econo mische toestanden geschreven en gesproken is, de er kenning heeft, dat de negeering moeite genoeg heeft en in ae toekomst, nog zal hebben, om zich niet ver der te laten dringen door ijverige volksvrienden en raad gevers, dan zij zelf wil. Wij moeten ons niet stellen aan de rijde van de oppositie tegen de regeering, doch haar steunen in den strijd, die haar nog wacht. (Appl- De voorzitter deelde mede, dat de rede van den heer De Boer algemeen in den lande verspreid zal wor den. Daarna werd kortelings de controle op de levering van de suikerbieten besproken. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, de volgende algemeen© vergadering ia September te 's-Giw- venhage te houden. Do directeur-generaal van den landbouw sprak rijn instemming uit met hetgeen hl) in deze vergadering had gehoord en.drong aan op een krachtig voortgaan van dc landbouworganisatie In het belang van den landbouw. Hierna werd do vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. de zoon van generaal von emmich. Het is reeds eeruimen tjjd geleden, dat door de per» het bericht uo ronde dvid, dat een zoon van den Duitschcn generaal Von Lmmich, den eersten Duitschen generaal, wiens naam in dezen oorlog werd genoemd als veroveraar van Luik, gesneuveld was. Later gaf een onzer Nederlandsche geïllustreerde bladen een fólo van een militaire begrafenis achter het front, waarbij een kist, gedekt door een fraaien krans, tn de geopende groeve wordt neergelaten; als bijschrift stond er bij vermeld ,dat dit dc begrafenis was van een zoon van generaal Von Emmich, als jong officier in bet vijandelijke lind gesneuveld. Het Nederlandsche geïllustreerde blad werd door ie mand aan den generaal toegezonden, en het antwoord, dat de verzender hierop ontving luidde als volgt: „Besten dank voor de toezending van de afbeelding uit Ket buitenlandsche tijdschriftik heb daarvan met to meer belangstelling kennis genomen, omdat ik nooil een zoon heb gehad. Gegroet: v. Emmich". dat is nieuw. Uit New-York werd Dinsdag een wijze van 'zelf moord plegen bericht, die, naar het ons voorkomt, nieuw is. Een jongmensch'van twee-en-twintig jaar te Brid- geport (Connectucut), de zoon van een millionair, had 'een meisje gexTaagd en een blauwtje geloopen. Hij leek de weigering nogal kalm op te nemen en toen hij op het punt waa het meisje te verlaten, zei hij: „Ik heb nog een groote verrassing voor Je. Trekmoar eens aan dit lint." Het meisje deed het, er klonk een knal en de afgewezen minnaar viel op den grond met een doodelljke schotwond. Het lint bleek nl. gebonden te zijn aan den "trekker van een revolver, die de jongeman in zijn zak had. De afge wezen minnaar stierf na enkele oogenblikken. nog vier jaar? Dë heer Gottschalk, een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar, die te Kopenhagen vertoeid heeft, heeft, volgens een telegram van aaar aan de- Daily Mali, verklaard, dat ce Duitsche rijkskanselier door -be- 1 middeling van de Duitfiche kamers van koophandel maatregelen had Talon nemen, om voor vier jaar levensmiddelen in te slaan. In zijn lastgeving zegt de kanselier1 (altijd volgens den correspondent van de Daily Mail) dat de Duit sche natie zich op een zoo langen duur van den oorlog dient voor-te bereiden. Gottschalk zou Maan dag naar Zweden en Noorwegen vertrekken, om daar inkoopen te doen. zwitsersche krijgsnamen. In Zwitserland schijnt men zich toch minder neu traal te houden dan 'wij. Met name getuigen ver schillende ouders, die in dit-oorlogsjaar verblijd wor den met de geboorte van-oen kind, van hun sympa thieën voor een of ander land-door de'jong-gebore- nen een doopnaam te geven, welke maar al te veel herinnert aan don bulten Zwitserland woedenden oorlog. Zoo zijn er daar reeds tal van kleine Zwit sersche wereldburgertjes in de boeken van den Burgerlijken Stand ingeschreven, met namen -hetzij naar Duitsoho voorkeur: Hindenburg, Bülow, Kluck, Heeringcn, dan wel "naar de voorkeur der ouders voor de gealïiëerde generaals, als-'Joffre, Casteinau, Pau,'Gallieni, French en andere. Wie er met deze naam a-bedenkingenbegonnen zijn, valt niet'uit te maken. Maar dit is zeker, dat het misbruik zulk een omvang begon'aan te nemen, dat'de politie-directeur van het kanton Bern ge meend heeft, er een stokje voor te moeten steken; zoo heeft hij een dienst-order gezionden aan de ambtenaren van den B. S., dat het voortaan verbo den zal zijn, achternamen als voornamen voor nieu we Zwitsersche burgers toe te laten, met name 'het gebruik maken 'van namen van generaals uit de strijdende Europeësohe legers.1 Dezo wijze politie-anan voorziet anders, dat over eenige jaren de Zwitsersche scholen -gevuld zui len'rijn met kinderen, die voornamen dragen,-afkom stig uit de oorlogsjaren 1914 en 1915 (en mogen het er niet rneer zijnl) hetgeen in latere jaren aanlei ding zou kunnen geven 'tot ongewensohte verhou dingen in en buiten de'klas. Maar bovendien betwijfelt de Bernsohe politie- directeur, of op deze wijze de Zwitoersche onzijdig heid in het tegenwoordige wel gediend wordt. De paar dozijn Zwitsersche Hindenburgjes en Joffretjes moeten het dan maar later -zien uit1 te bakkeleien I Hdbld. ook .al door den oorlog. In de Naturwiss. Wochenschrift van 18 April be handelt dr. A. Nippoidt de vraag: of het zachte weer san dezen winter een gevolg van den oorlog is. Regen droppels ontslaan om zg.n. condensatie-kernen, gewoon lijk fijne stofdeeltjes. In stofvrije lucht kan waterdamp zich echter ook verdichten om de uiterst kleine, elec- trisch geladen deeltjes, die men ionen noemt. Nu brengen alle vlammen ionen voort; het ligt dus voor de hand als regen-produoeerende -kracht van het schie ten de geweldige ionenvorming door de munitie-gal vlammen te beschouwen. De daarbij bovendien op- redende rookgassen helpen bij de kernvorming mee en de brandende dorpen op de slagvelden doen ook het hunne. f Daar het muniticverbruik ..over kolossale afstanden gedurende langesn tiid .pntzaglijk is geweest, acht dr. Nippoidt de mogelijkheid, dat dc oorlog oorzaak is van den grooten neerslag ln den vorm van reöen en van daarmee gepaard gaand zacht weder ln den af- -jeloopen winter niet te bestrijden. Een podticf ant woord zal echter eerst later gegeven kunnen worden, nadat alle meteorologische waarnemingen, die het Duit sche legerbestuur qp hc; slagveld en in bezet ge bied laat uitvoeren, binnengekomen en verwerkt rijn ,*Dan zal misschien ook opgehelder worden, waarom de Augustus-maand, waarin toch ook veel schoten Is en die anders veel regen brengt, verle den jaar zoo droog en zonnig is geweest. een treurige dood. Twee onderofficieren van de marine hebben op af schuwelijke wijze het loven verloren bij een vliegtocht. Gedurende een vlucht bij Pellestrim (ten zuiden van Venetifi) kwam de vliegmachine ln een moeras terecht. De waarnemer is nog uit de machine kunnen springen althans rijn lijk is eenige meters van do plaats, waar de aëroplan is neergekomen, gevonden, bijna geheel weggezonken in de modder. De andere onder officier is verbrand. Een geneeskundig consulf. Wij willen onze lezers heden eens-in de-gelegen heid stellen de meening to hooren van een geacht en beroemd geneesheer, over eene aangelogenhëid, dio voor ons allen "van belang is. Dr. Pol Demade, die in onderscheidene bladen de geneeskundige kro niek schrijft, heeft in een boeiend -"opstel de vraag behandeld hoe hot toch komt, dat zoo -vele lijders aan bloedarmoede zoo slecht geholpen worden door de gewone middelen. Hij 'zegt onder andere: Het staal is zooals de geleerde professor -Rossbach uit Jeaa constateerde, een van de-weinige middelen over wier geneeskracht de geneeslieeren het eens zijn. Het is noodig. het'is onontbeerlijk; maar op welke wijze moet hot nu in 't lichaam worden gebracht? Ik ken lijders aan 'armbloedigheid die jaren lang staal geslikt hebben, met elkaar -veel kilo's staal, maar ze 3:ijn armbloedig gebleven. Welnu in do groote hoeveelheid zit het niet. Groote hoeveelhe den zijn eerder schadelijk. In ons heole lichaam zit niet meer dan even drie gram ijzer, het juiste getal is 3.07 gram. Neon, de groote hoeveelheid doet het niet. Maar hierop komt het aan, dat het staal wordt opgenomen in liet bloed. Het chemische staal wordt in vele gevallen niet in het bloed opgenomon; en doet derhalve het orga nisme geen goed. Hot staal moet in planUardige ver binding genomen worden. Ook prof. Nothagel uit Weenon zegt het met zoovele woorden: „hot staal is ons van geen nut of voordeel dan - wanneer het ons'in organische verbinding wordt toegediend door de plant". En aan deze voorwaarde, zoo gaat Dr. Pol Demade voort, voldoet de SANGU1NOSE. Zij biedt aan het menschelijk lichaam-geen ander'staal, dan wat in de kruiden en planten zelve aanwezig is, en uit die kruiden wordt afgezonderd. Daarom ver dient de Sanguinose een ©ereplaats in de behande ling van kinderen, van herstellenden, 'van zwange- rori, van grijsaards; alleen reeds hierom mag "zij met aandrang worden aanbevolen aan alle-overver- moeiden, overwerkten, 'zenuwzwakken, kortom aan allen, bij wie de rijkdom en dus de kracht en de waarde van het bloed verminderd is. Sommigen mij ner collega's behandelen dergelijke gevallen hygië nisch, of door eene voeding, die vele zieken niet verdragen. Dat is jammer. Ik raad hun in gemoede: „Neemt eens een proef met de SANGUINOSE!" Ik zelf heb de SANGUINOSE toegepast in zeer ver schillende gevallen: „bij klierachtige kinderen, "bij belemmering in den gToei, bij herstellenden, na de influenza. Ik kan niet anders, dan de voortreffelijke uitwerking roemen. Zij werkte'langzaam en geleide lijk, maar zij werkte grondig en had geen scha delijke bijwerkingen." Dr. BOL DEMADE. j "Verkrijgbaar 'bij de meeste Apothekers en goede j Drogisten. Van Dam en Co.. Den Haag, Ide Riemerstraat 2c-4. Te SCHAGEN bij S. STAM.

Schager Courant | 1915 | | pagina 9