AIpbggi Nieuws- 58ste Jaargang. No. 5584. UitgeversTRAPMAN Co. DINSDAG 4 MEI 1915. SCHAGER EODRtlT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 3.60. Losse nummer» 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 et Ofroote letters worden naar plaatsruimte berekend. ZEEGEVECHTEN. Uit LONDEN, 2 Mei. De admiraliteit deelt faet vol gende mede Een aaïital kleinere gevechten zijn Zaterdag in de nabijheid van de lichtschepen Galloper en Noordhin- der geleverd. De Engelsche torpedo-jager Recruit werd door een duikboot in den grond geboord. Daarentegen werden twee Duitsche torpedo-booten, (vermoedelijk dezelfde die het Noorsche stoomschip Varild .gezien had), door een divisie Engelsche torpedo jagers nagezet en na een levendig loopend gevecht in den^grond geboord. Da Recruit was een torpedojager van ongeveer 400 ton en behoorde tot een reeks die tusschen 1895 en 1901 van stapel geloopen is. Zij liep ongeveer 30 knoop en had een bemanning van tusschen de 60 en 70 kop pen. De Duitsche torpedoboot D 6, die vermoedelijk een van de twee gezonken torpedobooten is geweest, mat 320 ton, had' een snelheid van 23 knoop en een- be manning van 49 koppen. Zij dagteekende uit 1888-'89. De admiraliteit deelt verder mede, dat de treiler Columbia door twee Duitsche torpedobooten aange vallen, getorpedeerd fen tot zinken ^bracht is. Slechts pen man werd door andere treiters gered. De torpedobooten werden nagezet door een divisie Engelsche torpedojagers, onder wie de Laforey, de Leonidus, Lawford en Lark waren, en beijie binnen ongeveer een uur tijds in den grond geboord. De En gelsche torpedojagers leden geen verliezen. Twee Duitsche officieren en 44 man werden uit zee gered en krijgsgevangen gemaakt. Vier Engelsche officieren en 21 man van de Re cruit zijn door den treiler Daisy gered. Do correspondent van het Hdhld. te Rotterdam meldt Het Noorsche stoomschip „Varild" gisternacht van Londen to Rotterdam aangekomen, blijkt op zee een belangwekkende ontmoeting gehad te hebben. Naar de tweede stuurman van dit stoomschip, de heer H. Larsen, mepdeelde, werd het Zaterdagmiddag ongeveer 3 mijlen van het NooMhinder-vuurschip ge praaid door twee Duitsche torpedojagers, die de papie ren opvroegen en na onderzoek van een en ander aan den gezagvoerder, den heer A. Moeland, veroor loofden de reis voort te zetten. Juist toen dit gebeuren zou, kwamen drie Engelsche stoomtreilers in het ge zicht, waarop thans de aandacht van de Duitsche torpedobooten werd gericht. Een der treilers, de „Mau- ri" uit Cardiff, liep dadelijk op een der torpedoboo- ten in, kennelijk om deze te rammen. En inderdaad werd de boot ter hoogte van den toren getroffen. De stoot was zoo hevig, dat de boot niet ailecn belangrijk beschadigd werd, maar ook een vijftal der opvarenden dier boot overboord gingen, van wie één door den rammenden treiler, een tweede door de „Varild werd ^De'tweede torpedoboot was onmiddellijk te hulp ge komen! toen werd gezien dat de andere drijvende bleefzij had zich tot de treilers gericht, waarvan twee op de vlucht ^aren gegaan. Er werden verscheidene schoten op de torpedoboot gelost en, daardoor blijkbaar gealarmeerd, kwamen thans zes Engelsche torpedojagers aanzetten, die de vervolging van de Duilschers op zich namen. Dezen hadden den steven onmiddellijk gewend en verdwenen in de rich ting van Zeebrugge. De heer Larsen wist niet te zeggen, in hoeverre de vervolging was .geslaagd, wel deelde hij nog mede, dat een der Engelsche torpedoboolen langszij van zijn schip kwam èn den geredden schipbreukeling, die een officier was. opeischte. Aan het beVel werd voldaan en de officier dus krijgsgevangen gemaakt en gebracht aan boord van den treiler „Maura" die bevel kreeg hem te Cardiff te landen. De geramde Duitsche torpedojager was de A 6. Binnenlandsch Nieuws. BREEZAND. Maandagavond vergaderde in het café-Borst de vereeniging „Door Recht en Eenheid tot Vooruit gang". De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer C. Tiel, opende de ver gadering en heette de aanwezigen welkom, waarna de secretaris de notulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde komt thans de bespreking van de verkiezing van twee hoofdingelanden. Aftredenden zjjn de heeren A. de Graaf en D. do Jong, die echter, beiden herkiesbaar zijn. Op do vraag van den voorzitter, wie hierover het woord verlangt, zegt de heer L. C. Sipman, dat hij voorstdlt de aftredenden weder te oandideeren. Daar geen der overige leden een ander voorstel heeft, wordt tot stemming overgegaan, waarbij de heeren de Graaf en de Jong met algemeene stemmen (1 blanco) weder worden candidaat gesteld. Tot aanbeveling van die candidatuur zullen advertentiën worden geplaatst in Schager Courant en Polderbode. Bij de rondvraag wijst de heer v. d. Linden op den slechten toestand van den weg langs de Zand- vaart z. z. tusschen het spoor en den Stoomweg. Nadat verder nog gesproken is over de wensche- lijkheid van een paardenpad, vooral in zoo'n drukken weg als die van Driebrnggen naar de Kooi, waarvan bfj eenigszins nat weer de gedeelten langs de Molenvaart en dat langs den Zuiderzeedijk bijna onberijdbaar zijn, sluit de voorzitter onder dankzegging voor aanwezigheid en medewerking. WIERTX GER WAARD Onze vroegere plaatsgenoot de heer Jb. Egmond thans ambtenaar bij de afdeeling contróle secretarie te ZaandamJ heeft met gunstig gevolg examen af gelegd als gemeente-secretaris. WIERINGEN. In de heden te Amsterdam gehouden vergade ring der Levens- Brand- en Glasverzekering- Maatschappij „Amstelstroom" werd wegens be- danken van den directeur, den heer Joh. Koning, tot waarnemend directeur gekozen de heer 0. M. Roorn, makelaar alhier. De heer Koorn is reeds enkele jaren President Commissaris van genoemd^ maatschappij en heeft voorloopig zijn benoeming aangenomen. Ballon neergeschoten. Een correspondent van „De Tijd" meldt d.d. 2 Mei, van de grenzen Vanmorgen ongeveer 9 uur zweefde vanuit de richting der Belgische kust een ballon boven 81uis over de grenzen. Hij ging op naar sohatting 200 meter hoogte. Onze soldaten openden direct oen geweldig vuur op dezen schender onzer neutraliteit, wat in Sluis nog al opschudding veroorzaakte en de menschen zelfs uit de kerk deed loopen. Al spoedig was het effect van dit schieten waar te nemen, want de ballon daalde langzaam. Per fiets volgde ik de richting, welke hij ging en was bijna gelijk met den ballon ter plaatse, waar hij neerviel, onder de gemeente Aardenburg, en wel circa 2 K.M. van Draaibrug in de richting van Waterlandkerkje. De ballon was onbemand. Op het omhulsel las ik: „140e Feldartillerie, Schieaschule Jüterhog, bei Berlin." Twee marechaussees waren spoedig ter plaatse, die den ballon gauw oprolden Hij was op ver schillende plaatsen door kogels doorboord in zijn rood en geel omhulsel en ten slotte blij ven hangen aan het prikkeldraad over- een sloot, midden in de weide. Zooals ik ook nog gauw gelezen heb, werd er 10 Mk. uitgeloofd voor den vinder. Onder de ballon hing een zak, geheel gevuld met kurken. Aleida moest gewasscben worden I Uit Herwen en Aerdt meldt „De Geld." Aardt voor een oogenbbk in rep en roer! Aleida moest gewasschen worden 1 Dit ongelukkig schepsel met weinig verstandelijke vermogens was in den loop der tijden dermate vervuild en onderkomen, dat zich de overheid verplicht achtte hier krachtig in te grijpen. Haar huis was reeds gereinigd en gewit, de bak met boonenstaken, die het bed met onderlagen moest voorstellen, en de zakken, die dienst als dekens deden, waren opgeruimd, vijftien kruiwagens mest, die zich in haar dagelijksch ver blijf van lieverlede hadden opgehoopt, waren ver wijderd en de woning was met groote moeite weder in goeden staat gebracht. Nu moest de arme vrouw eene beurt hebbenOok Leida móest gewasschen en gereinigd worden. Maar wie zou voor zoo'n baantje te vinden zijn? Op vriendelijk verzoek wil den zich twee eefwaarde zusters voor dit mensch- lievend werk leenen. Met borstels, zeep, handdoeken enz., gewapend,' begaven zij zich naar Leida's wo ning, doch deze, lont geroken hebbende, wilde deze weldoensters der menschheid niet binnenlaten. Ein delijk werd de deur geforceerd enLeida ont snapte, na eene kleine worsteling met degenen, die haar uit hare ellende kwamen verlossen, door een sprong uit het venster te wagen en smeerde 'm. Na eeu inspannende jacht, werd ze door onzen ge meenteveldwachter B. met behulp van anderen ge grepen en naar hare woning teruggebracht. Spoedig was ze nu na een krachtig woord der ziekenzusters gekalmeerd en liet zij zich de reiniging en de was- sching welgevallen. Landbonwverloven. In verband met het j.L Zaterdag vermelde be sluit nopens het verlof der gemobiliseerde kleine landbezitters, meldt men ons nader, dat ieder mi litair, om een extra-verlof voor het bebouwen van zijn grond te kunnen bekomen, een verklaring moet onderteekenen, waaruit blijkt, dat de bij ..hem in bewerking zijnde grond nog niet of niet voldoende is bebouwd. De Zaanslroom. Naar wij vernemen, hebben de stappen, door mr. R. Janssen namens ladingeigenaren bij het prijsgereoht te Hafhburg gedaan, reeds in zooverre succes gehad, dat de Duitsche autoriteiten besloten hebben, de lading, voorzoover deze klaarblijkelijk niet uit contrabande bestaat, reeds vrij te geven. Er zijn nog onderhandelingen loopende over de vraag, op welke wijze het transport van deze waren van Zeebrugge naar Nederland, of, zoo dit niet mogelijk mocht blijken, de opslag te Zeebrugge zal moeten plaats hebben. Dat liep nog goed af. Uit Leiden meldt men Gisternamiddag is de directeur van de Scheep vaartmaatschappij Groningen te Rotterdam, de heer J. Pierrot Jr., met een door hem bestaarden auto, waar in verder, behalve de chauffeur, zijd echtge- noote en twee zoontjes waren gezeten, door weigering van de rem achteruit in de Mare gereden. De miliciensoldaat H. Luneberg sprong gekleed te water en wist mevr. P. en de knaapjes op het droge te brengen. De heer P. werd door eenige schippers met behulp van een motorbootje gered. De chauffeur wist zwemmende den oever te bereiken. De auto is gisteravond laat door middel van een hijschtoe- etel op het droge gebracht. Texel. De vice admiraal te Helder heeft, zoo meldt de Tel., aan het gemeentebestuur van Texel te kennen gegeveu, dat, met het oog op den eisch van ge strenge handhaving van tnoht in het garnizoen to Helder, dit jaar geen toestemming tot het houden van kermis gegeven kan worden. De Raad van Texel zal hierin in een volgende zitting een besluit nemen. (N.Ct.) Een bloedig gevecht op de Nederlandscbe grens. Roeendaal. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden een aantal personen, die in groep met brieven, couranten en smokkelwaar over de Bel gische grens wilden trekken, door een Duitsche patrouille verrast. Het scheen wel, alsof zij zich, met het oog op deze gebeurlijkheid, vereenigd hadden om zich dan met geweld een doortocht te banen. Zeker is dat zij niet op de vlucht sloegen en de Duitschers te lijf gingen. Zoo kwam het tot een gevecht in regel, waarbij van weerszijden vau wapens gebruik werd gemaakt. Een dér smokkelaars raakte met den voet een der tallooze mijnen, die bij de grens verborgen liggen deze ontplofte met vervaarlijken knal en de man werd op slag gedood. De meeste zijner gezellen werden door de Duit schers gevangen genomen. Naar 't schijnt konden er een paar nog, door de duisternis en de ver warring begunstigd, het Nederlandsch grondgebied bereiken. (Tel.) Verkeer met Engeland. Te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat met ingang van heden ook het passagiersverkeer met Engeland weder geoorloofd is. De moord te Rozendaal. Johannes Bogers, de tweede dader van den moord te Rozendaal, is te Antwerpen onder hevig verzet gearresteerd. De moord te Medemblik. In verband met den op den heer K. gepleegden moord, werd Zaterdag een 3-tal personen aangehouden's avonds werden twee hunner los gelaten de derde werd aanvankelijk naar Alkmaar overgebracht. Van de vermiste voorwerpen, aan den heer Schagen toebehoorende, werd een dasspeld met juweel in het Plantsoen te Medemblik gevonden. BREEZAND. Zondagavond gaf <Ie gemengde zangvereeniging „Vriendschap" directeur de heer F. van der Meij. een zangvereeniging RHI in der Meij. een uitvoering in de zaal van den heer G. Borst. Over gebrek aan belangstelling viel niet te klagen, dé zaal was goed bezet. Het programma vermeldde een zeven ia! zangnummers, die over 't geheel goed werden gezongen. Sommige klonken zelfs zeer mooi. 't- Minst beviel ons No. 2: „December". Lag dit misschien .aan de Mei- stemming der leden, die zich bij het jonge lenteleven, niet zoo goed verplaatsen kunnen in den Decembertijd? De drie voordrachten vielen alle zeer in den smaak van het publiek. Het nastukje: „Al 1,5 voor Moeder", kwam lang niet tot zijn recht. Gedeeltelijk waren de Spelers niet of zeer slecht verstaanbaar, hetgeen maar ten deele aan hen te wijten was. Bij een enkele liet ook het spel te wenschen over. Over 't geheel genomen was het voor d!e zangvereeni ging een zeer goed geslaagde avond. BREEZAND. Zaterdagavond vergaderde in het café van den heer G. Borst de Gdtenfiokvereemging alhier. Als gewoonlijk was het grootste deel der leden absent. Na opening door den voorzitter, den heer C. Schilderman, wer- tden de notulen, gelezen en onder dankzegging goed- i gekeurd. Ingekomenwas een circulaire van het hoofdbestuur van den Provincialen Bond, dat de in uitzicht gestelde cubsidie over 1913 niet kon worden uitgekeerd. Di' beteekent voor de Afdeeling een schadepost van on geveer 30 gulden, waardoor haar nadeel ig saldo over 1913 belangrijk wordt vergroot. Medegedeeld wordt ver der, dat de beide dekbokken zijn gestorven.' Daar ze echter verzekerd waren en er 90 pet. van de ver zekerde waarde is uitgekeerd, is de schade niet zoo heel groot. Aan de orde komt thans de rekening en verant woording van den penningmeester. Op verzoek van den voorzitter wordt ze nagezien door de heeren M. Griii en G. Hartog, die haar volkomen in orde be vinden. Ze wordt daarom door de vergadering goed gekeurd. Hoewel de .rekening 'met een batig saldo simt, is di nigt voldoende Voor den aankoop van nieuwe bokken., wfarom besloten wordt, dit jaar het renteloos voor schot nog niet terug te betalen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, zoo mogelijk een een-jarigen en een jongen bok "aan te koopen. Lukt dit niet, doordat invoer uit Hessen niet mogelijk en jiitvoer uit Noord-Brabant verboden is. dan wordt het bestuur gemachtigd, naar omstandig heden te handden. Daar de rondvraag niets opleverde, volgde sluiting. BREEZAND. .Naar we vernemen, zal door den heer C. Vlaming voor rekening van den heer A. Buij, een smederij met woonhuis wonden gebouwd op het terrein, gelegen naast het café „'t Centrum" Van mej. de wed. EL van Ekeren. Daardoor wordt volgens velen in een lang gevoelde behoefte voorden. ANNA PAULOWNA. Naar men ons" mededeelde, hebben liefhebbers van een goedkoop kaasje in deze dure tijden, een elftal kaasjes weggenomen uit de fabriek Revo, aan den Boermamsweg. Van de daders tot nu tóe geen spoor. KOLHORN. Door mej. G. Droog alhier, leerlinge der kweek school voor onderwijzeressen te Haarlem, werd op 1 Mei. met gunstig gevolg examen als onderwijzeres ai- gelegd. f ZIJIDSCHARWOUDE. De gemeenteraad alhier hoeft afwijzend beschikt op het adres der Bouwvereeniging om een voorschot van f 31000 voor den bouw van een 15-tal arbeiderswo ningen, ondanks de vers cl lillende adhacsicbetuigingen, daaraan betoond. Tot leden van -de commissie voor de Inkomstenbelasting werden benoemd de heeren J. W. C. .Kroon, T. Kostelijk, P. Molenaar en D. de Goede. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd gekozen de heer G. Gutker. BLRGERBRLG. Naar wij vernemen, wil de Kennemer Eloctridteéta- Maatschappij de hier bestaande acetyleen-gas instal latie van de deelhebbers overnemen en zoo noodig in exploitatie houden, om daardoor de kans grooter te maken, dat meerdere inwoners alhier zich zullen aansluiten bij het electrfsche net, waarvan het plan van aanleg door de gemeente Zijpe in voorbereiding is. OUDE NIEDORP. 6 De omslag van het veefonds alhier is voor het atoe- loopen kwartaal, vdoor het bestuur vastgesteld op 0.15 pet. voor de maanden Februari en April en voor de maand Maart op 0.20 pet. van het verzekerd bedrag. Dit is 90 cent per rund in de 3 maanden. Van de 870 runderen, die verzekerd waren, werden er 11 afgekeurd. 6T. MAARTEN Het voorstel van den heer Burgemeester in de raads vergadering van 30 Maart ji. gedaan ca dat bij den Raad algemeene instemming vond, n.I. om opnieuw pogingen in het werk te stellen om een tweede post bestelling te verkrijgen voor de buitenwijken waar deze nog ontbreekt, is met gunstigen uitslag bekroond. Voor Groenveld, Stroet, Rijp en Valkkoogcrdijk, zal met ingang van 17 Mei a.s. deze middagbea telling in- SCHAGFJUIRUG. Zondagavond gaf het Alkmaar* Dubbel-Marmcnkwar- tet „Harmanie directeur de heer Jac. N. Al. een con cert in „Het Wapen van de Zijpe" alhier. Het publiek was tamelijk goed opgekomen. Het programma werd zeer keurig afgewerkt. De uit gevoerde hedere» schonken werkelijk genot; het kwar tet beschikt over mooie stemmen en er werd flink zuiver en met inachtneming van de noodige foekens, gezongen. Het was alzoo een avond om te genieten, waartoe niet weinig bijdroeg de medewerking van den heer David Adriaanse, solo-violoncellist uit Leipzig. Het werk van dezen meester was prachtig. Nog eenigon tijd werd na afloop van het programma gezellig in de zaal doorgebracht, terwijl een bal de bij eenkomst sloot. -- VAN EWIJCKSLIM. Door de sluiting der' Engelsche havens, welke ook de stopzetting van het vischvervoer naar dat rand ten gevolge had, moesten in de afgeloopen week alle vischsoorten, welke gewoonlijk daar heen verzonden ^oraen, op de binnemandsche markten worden afgezet. Dit had tengevolge, dat verschillende markten werden overvoerd, waardoor ook voor andere vischsóórren min der werd besteed en dus over het algemeen eene niet onbelangrijke prijsdaling intrad. Ook op den afslag alhier werd daarvan, "den terugslag gevoeld. Was dit op de reeds gepubliceerde niarkt van Woensdag 28 April nog niet zoo bijzonder het geval, op die van Zaterdag 1 Mei werd dit te sterker gevoeld. Er werd hierop alleen bot aangevoerd, waarvan 713 pond werd afgeslagen. Bij eenen stuggen handel brachten deze IO1/2 a 12 cent per pond op. Nu het 'verkeer althans voor goederen op Engeland weer is opengesteld, wordt weer gehoopt op eene spoedige verbetering. SCFIAGERBRUG. De heer Jb. Harp alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Wicrin- gerwaard. BARSINGERHORN. Ten huize van Schermga Tiield de coöperatieve Boerenleenbank, gevestigd te Bargingerhorn, 1 hare algemeene ledenvergadering'op den avond van Vrij dag jl. Tegenwoordig waren juist'dc helft van de 96 leden der vereeniging. De voorzitter, de heer S. Spaans 'Cz., opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de be langstellende aanwezigen en meer m het bijzinder aan de heeren D. v. d. Oord, kassier, en Mm. Blaau- boer, lid van den Raad van Toeeicht, 'welke heeren ter voldoening aan den dienstplicht, sedert Augus tus van het vorige jaar, met zocve'.en opgeroepen werden uit hun dagelijkschen werkkring en hun bedrijf moesten overlaten aan anderen. Spreker uitte den wensch, dat de tijd nimmer aanbreke, waarop zij in werkelijkheid ten strijde moeten trek ken ter verdediging van ons'vaderland. In verband met deze woorden gaf !do voorzitter een korte beschouwing van den hachelijken toe stand, waarin 'ook de 'Boerenleenbank verkeerde in "die gedenkwaardige Augustusmaand van '1914, toen met de mobilisatie een algemeene ontsteltenis de financiëele wereld beheerschte, de opvraag van deposito's aan de Bank -'dagelijks veelvuldig voor kwam, en de kassier, de ziel van de-Bank, werd weggeroepen; de schuld aan de Centrale Bank was beduidend groot, en dat tegen 8 procent gesteld, met de boodschap, dat voorloopig gieen, of niet dan hoog noodig, geld in voorschot zou worden verstrekt Door het Bestuur der Bank *werd toen, 'in overleg met den Raad van Toezicht, besloten, tem de Bank voorloopig buiten werking te stellen en aan de -le den, die met 1 Augustus hun voorschotten moesten terugbetalen, verlenging van-den daarvoor gestelden termijn toe te staan, zonder daarvoor afzonderlijke provisie in rekening te brengen. Waar de Centrale Bank '8 procent rekende, bleef de Boerenleenbank van hare leden de gewone 5 pet vorderen. Toch gaf de Bank na anderhalve maand tijd weer voorschot en na dien tijd gingen de 'zaken weder den gewonen goeden gang, de schuld werd afgelost en aan 'bet einde -van het jaar was er zelfs weder eene winst gemaakt'van f 71.04\f Zoo beeft onze 'Boerenleenbank een -ernstige cri sis glansrijk doorstaan en vol 'vertrouwen kan '-rij de toekomst ingaan en met grond sleede meerde ren bloei verwachten. 1 Met applaus werd deze openingsrede door de le den ontvangen. Door den secretaris, 'den heer Geertsema, werden hierna de notulen der vorige 'bijeenkomst gelezen en goedgekeurd Vervolgens 'deed de kassier verslag'over de'finan-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1